Voorschoten gul bij strijd tegen rijksweg ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! Q 071-144941 000IIBSS Voorschotense gemeentescholen gaan de boer op Tunneloverleg tussen Leiden en Voorschoten zit muurvast na schrappen Weddetunnel Wethouder aangevallen op tunnel-idee PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 9 MAART 1988 De Pomp In de Warmondse galerie De Pomp (Dorpsstraat 38) exposeren momen teel Hanneke Oort-Dengerink met ke ramiek en Coby en Jan Groenewegen met aquarellen en etsen. De expositie is te zien tot en met 17 maart. De ope ningstijden: dinsdagavond van zeven tot negen, woensdag van tien tot twaalf en van twee tot vier, donder dag, zaterdag en zondag van twee tot Tolkien Tot en met 23 maart is er in de biblio theek van Leiderdorp een tentoonstel ling over Tolkien'. Leden van het Tol- kiengenootschap' houden een lezing op woensdag 23 maart om acht uur 's avonds, ledereen die vragen heeft aan het genootschap is die avond van harte welkom in de bibliotheek. De tentoonstelling is tijdens de ope ningsuren te zien. Het adres: Cor Gor dijnsingel 4, Leiderdorp. Lezing De derde lezing in de serie historische lezingen over Wassenaar wordt komen de woensdag gehouden in cultureel centrum Warenar, Kerkstraat 75 in Was senaar. Thema dit keer is 'Kastelen en buitenplaatsen in Wassenaar' en de le zing wordt gegeven door E.M.Ch.M. Jansen. Aanvang acht uur. Koffieconcert Het Marsyas Ensemble onder leiding van Hans Stoop geeft zondag 13 maart een koffieconcert in de Leiderdorpse Muzenhof. Het gaat om een blazersen semble, voortgekpmen uit een houtbla zersensemble onder leiding van Hans Stoop, die verbonden is aan de Streek- muziekschool Leiden. Men brengt zon dag muziek van Hoffmeister, Roussel. Francaix en Krommer. Aanvang half één in het theater aan de Cor Gordijnsingel 4, Leiderdorp. Public-relations commissie prijst openbaar onderwijs VOORSCHOTEN - 'Teder zichzelf respecterend bedrijf doet aan public-relations, het openbaar onderwijs in Voorschoten dus ook. Het bedrijfsleven is het uitgangspunt, maar we hebben ons ook georiënteerd op een congres over onderwijs marketing. Gewoon reclame maken voor je produkt". Met deze laconieke woorden presenteert een voor Nederland uniek initiatief zich: de pr-commissie voor het openbaar on derwijs in Voorschoten. De commissie organiseert bin nenkort een onderwijsweek 'in en om de school' en een dag in het cultureel centrum over de kwaliteit van het openbaar on derwijs. Ze maakt een veel dik kere en totaal vernieuwde folder, de jaarlijkse advertentie zal veel minder neutraal zijn en de pr die de drie scholen nu al voeren, wordt geconcentreerd; duidelij ker gemaakt. door Paul v.d. Kooy Volgens wethouder J. Visser van openbaar onderwijs, heeft het openbaar onderwijs genoeg van de underdog-positie waarin het zichzelf heeft gemanoeu vreerd door nooit zijn aard en ka rakter naar buiten te brengen. "Het kon zich nooit verwoorden, omdat een overheid zichzelf nu eenmaal niet propageert", aldus de politicus. In 1986 werd alles anders. Het drie gemeentescholen kregen een Bestuur Openbaar Basison derwijs (BOB), met aan het hoofd wethouder J. Visser. De raadscommissie bestuurt en be heert scholen en adviseert B en W over benoemingen, schorsin gen en ontslagen. Het bestuur is even herkenbaar als de besturen van andere scholen en moet evenals die andere besturen re clame maken voor het produkt. "We moeten gewoon zeggen dat onze school goed is", aldus Vis ser. "Zeggen dat we beter zijn, doen we niet. Dat zou ook niet mogen van de reclame codecom- Veelvomig "We missen ook de pretentie om te zeggen dat we beter zijn", zegt mevrouw E.M. Mulder, voorzitter van de pr-commissie. Ze wil wel weten dat haar soort onderwijs niet slechter is en open staat voor alle mensen in de samenleving. "En vanuit die po sitie doen we een goede poging om aan de veelvormigheid van belangrijkste andere scholen een levensbeschouwelijke identiteit hebben en het openbaar onder wijs niets, is haar veel te beperkt. "Je kunt op veel verschillende manieren in het leven staan en hoeft niet vanuit een bepaalde le vensbeschouwing te handelen". Op haar drie scholen kunnen kinderen godsdienstles krijgen, maar behoort humanistisch on derwijs eveneens tot de moge lijkheden. Op de vraag of daar meer kin deren voor te vinden moeten zijn, reageert de wethouder af houdend. De pr-commissie waagt zich niet aan doelgroep analyses omdat schoolkeuze "niet wordt bepaald door levens beschouwelijke identiteit. Kwa liteit, ligging en verkeersveilig heid zijn minstens zo belang rijk". Bekendheid is een ander aspect en daar heeft het dus lan ge tijd aan ontbroken, zegt ouder A. Ciere. En onderwijzeres A. van Vliet heeft het wat afwijzend over de vele stukjes die de ande re basisscholen in de krant we ten te krijgen: "Ik vind dat wel wat overdreven. We doen het toch zeker allemaal?" Een schoolstrijd? Volgens E.M. Mulder is dat niet de bedoe ling: "De samenwerking met an dere zuilen is goed en dat zal ook zo blijven". "We doen het niet om ons bestaan te verdedigen of ons af te zetten tegen anderen", vindt de wethouder. "Maar het is nu eenmaal niet langer voldoende wanneer mensen weten dat je er bent". de maatschappij gestalte te ge ven", zegt de D66-politica. "Het is een ontmoetingsplaats, waar kinderen uit alle geledingen ken nis kunnen maken met elkaar". Volgens Mulder is onze maat schappij nog nooit zo veelvormig geweest en kan kennis angst wegnemen. De suggestie dat de Verhoudingen danig verslechterd VOORSCHOTEN - De Voorschotense politieke partijen voeren eensgezind actie tegen de komst van rijksweg 11-west. Ze vinden het zelfs niet erg wanneer dat wat meer gaat kosten dan de 45.000 gulden die B en W vragen voor het maken van een bruchure, het op stellen van een actieplan en het actievoeren zelf. Ook voor de WD, die dat maan dag nog onaanvaardbaar noemde, was een extra kre diet bespreekbaar. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor openbare werken en ver keer. Wethouder J. Visser kreeg hier veel kritiek op zijn uitspraak dat wanneer de rijksweg niet valt tegen te houden. Voorschoten maar moet vechten voor een tun nel-aanleg. College-partij CDA "betreurt het in hoge mate dat de uitspraken zonder tussenkomst van het colle ge en de commissie zijn gedaan". Ze vraagt zich zelfs af in welk licht ze gezien moeten worden, twee jaar nadat de drie collegepartijen af spraken tegen de aanleg te blijven van de weg die Noord-Hofland van het dorp zou scheiden. "Het zou Geen reclame onder bruggen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense college van B en W heeft een verzoek afgewezen voor het aanbrengen van reclame aan de on derzijde van de twee gemeentelijke bruggen. Het reclamebureau No Nonsense uit Alphen had om het gebruik van de beweegbare recla mezuilen gevraagd. Het gaat om de Alphense Brug en de Albert Schweitzerbrug. De gemeente stelt dat de reclame bij het onderhoud aan de bruggen steeds moet worden verwijderd. Visuele inspectie van de conditie van de bruggen zou door de affi ches worden bemoeilijkt. Voorts zou het scheepvaartverkeer wor den gestremd bij het vervangen van de afbeeldingen. De gemeente heeft al eerder verzoeken afgewe zen voor reclame op de bruggen. van goed beleid betuigen wanneer u zegt dat u mordicus tegen blijft. Punt uit", aldus W.J. Valkenburg (CDA). Ook de PvdA/PPR-fractie viel de eigen verkeerswethouder af. De in terviewers mochten tijdens een discussie-avond 'Russische-onder- vragingsmethoden' hebben ge bruikt, de wethouder "had er ver standiger aan gedaan zich niet uit te laten over een hypothese". Vol gens woordvoerder G. Both heeft Visser "te veel uitgewijd over een station dat nog niet aan de orde is". Dat is jammer, maar neemt niet weg dat de wethouder "in staat is de belangen vart Voorschoten te verdedigen". De opmerking van het CDA over de waarde van hand tekening onder het collegepro gram, werd door de radicaal-socia listen dan ook niet gepikt. Die op merking moest de grote college- partner terugnemen, zo eiste de kleinste collegefractie. Uitputten De fractie van D66, die schrifte lijke vragen heeft gesteld over de kwestie, benadrukte dat Visser niet tactvol handelde en een slech te strategie had gekozen door bij voorbaat handreikingen te doen. Hij wil een helder, nauwkeurig en zorgvuldig antwoord van burge meester en wethouders en sprak de hoop uit dat Visser zich niet gaat "uitputten in verdediging: Het pro test tegen de rijksweg moet voorop staan. Politiek en persoonlijk pres tige zijn daaraan ondergeschikt". Wethouder Visser opperde dat hij enigzins met gebonden handen zit door de vragen van D66. Hij be nadrukte dat niemand aan zijn rijksweg-standpunt mag twijfelen. Een weg zoals gedacht met al de bijbehorende argumenten, vindt hij 'nonsensicaaT. "En ik ga niet om bij windkracht een uit Wasse naar, zoals het CDA suggereerde. Ook niet bij windkracht negen, trouwens". En daar wilde de be stuurder het bij laten. D66 en CDA betreurden dat ten zeerste. J. Aikens (D66) hamerde op een 'strategische verantwoor ding' en zou het jammer vinden wanneer die pas eind april zou ko men. Het CDA vroeg zich af of Vis ser de boot ook zo had afgehouden wanneer een lid van een college partij in Aikens' positie had ver keerd. Visser had het over een ge lijke behandeling en zijn college wil de vragen zo snel mogelijk be antwoorden. Tijdens de raadsvergadering van deze maand, staan de vragen op de agenda. Voor de raadscommissie van openbare werken, begin vol gende maand, wil hij er een agen dapunt van maken. Nadat D66 daarmee akkoord ging, legde Vis ser zijn omzichtige handelwijze uit: "Het gaat er ditmaal om wat het college denkt over een actie van wethouder Visser. Ik ben daar als lid van het college en als persoon bij betrokken". Monstrum De WD opereerde voorzichtig. Was de fractievoorzitter aanvanke lijk gematigd positief over de tun nel-variant, woordvoerder J.W. Aeijelts Averink benadrukte gis teravond dat dat "financieel gezien wel erg ongunstig uitpakt". Hij vindt dat D66 de vragen onnodig heeft gesteld en ziet ze als een soort belemmering. Anders had hij vrijer over de kwestie gepraat, sprak hij. De liberaal beschouwt de rijks weg als "een monstrum voor Voor schoten" en had het over het Bad hoevedorp-effect: "Als je ziet hoe dat dorp verworden is, na de aanleg van de rijksweg, slaat de schrik je rond het hart". De partij wil strij den, kortom. En ze vindt dat de ge meente de nodige aandacht moet besteden aan haar argumenten: "Er ligt wat dat betreft het nodige braak". W.J. Valkenburg (CDA): .."Be treuren". (foto Wim Dijkman) Het CDA wil de actie parallel la ten lopen met de behandeling in het parlement en wenst minstens een tot twee raadsleden in het pro jectgroepje dat de acties coördi neert. De wethouder noemde het een goede suggestie raadsleden op te nemen in het groepje en hoopt dat ook de WD inziet hoe belang rijk het is adviseurs te hebben die deskundig zijn. Tijdens verschillende gespreken met het uitverkoren pr-bureau is hem gebleken dat de firma duide lijke adviezen kan geven en "en trees heeft binnen departementen, ingangen weet déar waar de beslui ten worden genomen". Timing is bij dit alles onontbeerlijk. "Je moet de informatie op de juiste momen ten inspuiten. Anders gaat 't een la VOORSCHOTEN/LEIDEN Het overleg tussen de ge meentebesturen van Voor schoten en Leiden over de aanleg van twee tunnels on der de spoorbaan Leiden - Voorschoten zit muurvast. De partijen kunnen het niet eens worden over de kos tenverdeling voor de tunnel bij 'de Vink' terwijl Voor schoten in het geheel niet mee wenst te betalen aan de aanleg van een tunnel bij zwembad 'Het Wedde'. Raadsleden onderstreepten dat gisteravond wederom tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor openbare werken. De Leidse wethouder van ruimtelijke ordening, J. Peters, vindt deson danks dat de tunnel bij 'de Vink' er moet komen, ook wanneer Voor schoten niet aan de Leidse eisen voldoet. Inmiddels is het zeker dat de fiets en voetgangerstunnel bij zwembad 'Het Wedde' er niet komt. De ge meente Voorschoten vindt deze tunnel overbodig en wil er niet aan meebetalen terwijl Leiden de kos ten ervan niet alleen kan opbren gen. De Voorschotense afwijzing van de Weddetunnel heeft Leiden doen besluiten dat de buurge meente een groter deel van de fi nanciering van de Vinktunnel voor zijn rekening moet nemen dan in het twee-tunnelplan was overeen gekomen. Concreet eist Leiden van zijn buurgemeente een bedrag van bij na een half miljoen gulden terwijl Voorschoten slechts bereid is ruim twee ton op tafel te leggen. De ge meente Leiden wil zelf 5,6 ton voor de Vinktunnel beschikbaar stellen. "Voorschoten wijst eerst de Wed detunnel af en komt vervolgens met een voorstel voor de financie ring van de Vinktunnel dat wij al in een eerder stadium hebben afge wezen. Dat is volstrekt onredelijk", aldus de Leidse wethouder Peters: "Als het gaat om een beetje meer of een beetje minder, daar praat je over. De Voorschotense houding van 'bekijk het maar' is geen basis voor onderhandelingen". Peters wil dat de aanleg van de Vinktunnel in ieder geval door gaat. Hij zal daar de NS ook op dracht toe geven, ook als beide ge meentebesturen het niet eens wor den. Desnoods neemt Leiden het grootste deel van de financiering op zich al hoopt Peters dat de Voor schotense gemeenteraad tijdig tot inkeer komt. Inmiddels zijn de ver houdingen tussen beide gemeente besturen danig verslechterd. De Nieuwe bruggen Noordbuurtsevaart Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De (gesloten) Kwakelbrug over de Noord buurtsevaart in Zoeterwoude wordt vervangen. De commissie openbare werken besloot gister avond het gemeentebestuur te ad viseren om 33.000 uit te trekken voor dit karwei. De Kwakelbrug is al enige tijd afgesloten, omdat zo wel de houten fundering als de brug zelf zeer slecht zijn. Bewoners van de Noordbuurtseweg 30 en 31 moesten daarom een andere weg kiezen om thuis te komen. Zij toon den zich in hun nopjes met het ad vies van de commissie. De voormalige draaibrug over dezelfde vaart wordt gesloopt. De betonnen fundering zal worden be nut voor de aanleg van een visstei- ger. Deze overgang 'verhuist' enke le tientallen meters in de richting van het gemeentehuis. De nieuwe brug komt op een plaats die een be ter aansluiting geeft op een wan delpad langs de Noordbuurtse vaart. De kosten van dit werk be dragen 45.000. onderhandelingen over het tunnel project worden nu niet meer mon deling, maar alleen nog schriftelijk gevoerd. Dure woningen op Aloysius- terrein, ondanks PZ-voorstel ZOETERWOUDE - Op het terrein van het voormalige Aloysius-com- plex in Zoeterwoude kunnen, als het aan de meerderheid van de commissie openbare werken ligt, zes kapitale woningen (tussen de 4 en 6 ton) worden gebouwd. WD en CDA waren het erover eens dat de grond aan aannemeningsbedrijf Heembouw in Roelofarendsveen moet worden verkocht. Alleen Pro gressief Zoeterwoude was het niet eens met de plannen en stemde te gen de grondverkoop. Progressief Zoeterwoude heeft zich altijd tegen het plan verzet. Ook nu weer toonde fractiewoord voerder Ringersma zich 'niet ge lukkig' met de grondverkoop. In zijn ogen zouden op deze plek be taalbare huizen voor inwoners van Zoeterwoude zelf moeten worden gebouwd. Progressief Zoeterwou de was zelfs bereid om daarvoor geld in te leveren. De argumenten van het gemeentebestuur om zo veel mogelijk geld vo<pr de grond te vangen en er maar weinig wonin gen op neer te zetten, betitelde Rin gersma als 'niet overtuigend'. De CDA-er Roessen stelde dat aan de wens van zijn fractie tege moet was gekomen: er komen hui zen - met garages - op het voormali ge Aloysius-complex. Slechts en kele. De parkeerproblemen alsme de de geluidsoverlast zullen hier door niet nog meer in het gedrang komen. Derhalve had hij geen moeite om steun aan het voorstel te geven. De WD sloot zich bij die gedachte aan. Hillegonuner komt om bij verkeersongeval NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De 34-jarige A.J. van Maris uit Hil- legom is woensdagmorgen door een verkeersongeval in de gemeen te Noordwijkerhout om het leven gekomen. De man werd terwijl hij met zijn fiets een weg overstak aan gereden door een bestelbusje. Hij overleed ter plaatse. Dat maakte de rijkspolitie bekend. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14