TAD LEIDEN Algemeen verzet tegen plannen van gemeente voor Breestraat Omroep Rijnland weigert zendtijd aan Juniorradio LEIDSCH DAGBLAD De éérste IOO i6 biertjes gratis. SPONS s WOENSDAG 9 MAART 1 LEIDEN Het plan van de ge meente voor de verkeersafwik keling op de Breestraat is slecht gevallen bij onderne mers en bewoners. De gemeen te heeft voorgesteld de Bree straat overdag alleen voor bus sen en fietsers en buiten de openingsuren van de winkels ook voor doorgaand verkeer open te stellen. Buurtbewo ners zijn bang dat uitvoering van dit plan elders in de stad voor verkeersoverlast zorgt. De ondernemers geloven niet dat het voorstel een echte verbete ring van de situatie op de Bree straat in houdt. Dat blijkt uit de reacties die in het kader van de inspraak zijn inge diend. De inspraaktermijn is in middels afgesloten. In het totaal werden op het stadhuis 23 reacties ontvangen waarvan de meeste een negatief oordeel geven over het ge meentelijk plan. De betrokkenen blijken echter verdeeld over wat er dan wel met de Breestraat moet ge beuren. Alleen de winkeliers van de Burgsteeg scharen zich aan de zijde van de gemeente waar het de afsluiting van een deel van de Nieuwstraat en de Burgsteeg be treft. De reacties zijn vrijwel alle af komstig van organisaties die ook al in een eerder stadium van zich lie ten horen. Veel nieuwe geluiden heeft de inspraak dan ook niet op geleverd. B en W zijn van plan de raad volgende maand een definitief voorstel over de verkeersafwikke ling te doen. Begin mei moet de ge meenteraad een beslissing nemen. Proefkonijn Leken de betrokken onderne mers bij aanvang van de proef bij na een jaar geleden eensgezind in hun keuze 'al het verkeer er uit of al het verkeer er in', inmiddels blij ken zij van gedachten te zijn veran derd. De winkeliersvereniging van de Breestraat en het KNOV pleiten nu voor éénrichtingverkeer voor bussen en fietsers over de Bree straat en de Marktenroute. De Ka mer van Koophandel echter be veelt éénrichtingverkeer voor al het verkeer over beide routes aan. Zij stelt echter dat het doorgaande verkeer zoveel mogelijk geweerd moet worden door het om te leiden via de te verbreden Langegracht en Hooigracht. Alle drie de organisaties houden vast aan de bouw van een parkeer garage op de plaats van de Lucas van Leydenschool aan de Aal markt. Consequentie van het open stellen van de marktenroute is dat de markt op woensdag en zaterdag naar de Hooglandse Kerkgracht verhuist. Die variant, zo is de afge lopen maanden gebleken, stuit op bezwaren van de winkeliers aan de Botermarkt en de Nieuwe Rijn. Hebben de winkeliers en het KNOV waardering voor de inspan ning van de gemeente om een op lossing voor de Breestraat te vin den, de Kamer van Koophandel laat geen spaan van het gemeente lijk beleid heel. Als de gemeente de adviezen van de Kamer niet steeds in de wind had geslagen, was het nooit zo ver gekomen, luidt het ver wijt. Het gemeentebestuur wordt 'gemis aan vakkennis en inzichten in de stedelijk economische pro cessen' verweten. De gemeente kijkt teveel naar de verkeerspro blemen en te weinig naar de econo mische gevolgen, vindt de Kamer. De Kamer van Koophandel wil zich niet laten afschepen met het argument dat openstelling van de Marktenroute 'onbespreekbaar en politiek onhaalbaar' is. De gemeen te is wel vaker op onbespreekbare zaken teruggekomen, stelt de Ka mer: "Het bedrijfsleven heeft nu lang genoeg als proefkonijn ge diend. Het zou de politiek sieren als zij thans als proefkonijn wil die nen en het gebruik van de mark tenroute als proef wil uittesten". Acties meente) uiteen. Circa de helft van de ondervraagden bleek afkomstig uit Vreewijk waar toch al een nega tief oordeel over de plannen van de gemeente bestond. Het buurtcomité Noordvest vraagt zich desondanks af of de be woners van de binnenstad niet al te vriendelijk zijn voor het gemeente bestuur. "Zijn wij tot nu toe te be leefd geweest", aldus het boze buurtcomité: "U riskeert dat er hardere acties komen want proble men zijn er wel degelijk. Het is niet dat we tegen afsluiting van de Breestraat zijn maar wel tegen de gevolgen ervan". Tractor Ook de openbaar vervoerorgani- saties hebben moeite met het voor stel van de gemeente omdat deze het bedienend verkeer tot 12 uur in twee richtingen in de Breestraat toelaat. "Door iedere geparkeerde vrachtauto ontstaat een versmal ling in de weg. De bussen worden gedwongen slingerend de Bree straat te passeren", aldus de busbe drijven. Zij zijn bovendien bang 'wild-west' taferelen De meeste bewonersorganisaties al het verkeer na 19.00 uur de Bree- de binnenstad spreken straat weer in mag. Zij pleiten er- zowel de vrachtwagens in de ochtenduren als het gewone zich niet straat alswel drukte elders de s ADVERTENTIE hogewoend j één van de acht 1 vanavond esser Vanaf klokslag 11 uur de Plantage zeven bteren van het fust IN DE OUDE MARENPW deWW SOORTEN BIER de J7tvee Sfiieyefa van de afsluiting. Met name de keersoverlast op de Witte Singel wordt veelvuldig genoemd. Bewo ners van deze straat vinden het openstellen van de Breestraat bui ten de openingsuren van de win kels ontoereikend omdat de och tend- en avondspits zich nog steeds op de Witte Singel zal concentre ren. Zij vrezen dat de automobilist ook 's avonds liever onbelemmerd over de Witte Singel rijdt dan door de verkeerssluisjes in de Bree straat. De wijkcomités oordelen stuk voor stuk anders. Het wijkcomité Vreewijk vraagt het gemeentebe stuur de Breestraat ook 's ochtends voor het verkeer open te stellen. Buurtvereniging Maredorp kiest onvoorkort voor een 24-uurs afslui ting (uitgezonderd de bussen), ter wijl de Vereniging Pieterswijk het VVD/CDA-voorstel overneemt om de Breestraat alleen op donderdag avond en zaterdag af te sluiten. Een aantal buurtorganisaties is bijzonder boos over het feit dat de gemeente weinig aandacht heeft besteed aan hun enquête die uit wees dat het merendeel van de be woners van de binnenstad tegen af sluiting van de Breestraat is. Over de juistheid van deze steekproef, lopen de meningen (ook bij de ge- 1 als gevolg keer 's avonds slechts in één rich ting in de Breestraat toe te laten. Wethouder Peters (verkeer) ont ving ook een reactie van zijn eigen ambtenaren. De interne dienst van het stadhuis is bang dat met de af sluiting van de Vismarkt tussen 12.00 en 18.00 uur het stadhuis on bereikbaar is voor leveranciers en onderhoudsmensen. Het hoofd van de interne dienst voorspelt (evenals winkeliers die de afgelo pen jaren hetzelfde overkwam) fi nanciële tegenvallers in de orde van enkele tonnen wanneer het stadhuis niet de gehele dag bereik baar blijft. De meest verregaande oplossing die de verkeerswethouder ter hand werd gesteld, was afkomstig van een bewoner uit het Houtkwartier. Deze bedacht de bouw van een busstation op de Garenmarkt dat als eindpunt moet dienen voor de bussen uit zuidelijke richting. Het busstation bij het centraal station zou aan de andere kant van de bin nenstad eenzelfde functie moeten krijgen. "Op de afgesloten Bree straat laat u dan vier pendeltrein tjes per uur rijden tussen beide busstations. Bijvoorbeeld met be hulp van een tractor met een stuk of vier aanhangwagentjes", aldus deze burger uit het Houtkwartier. "Als u dit niet mogelijk lijkt, gooit u dit papier maar in de prullen bak", voegt hij er aan toe. 'Vraagtekens bij representativiteit' LEIDEN Een groep jongeren onder de naam Juniorradio heeft vorige week tevergeefs aangeklopt bij Omroep Rijnland voor zendtijd. De vorm van de programma's die Juniorradio voor ogen staat komt niet overeen met de manier waarop Rijnland op dit ogenblik de zendu ren vult. Bestuurslid Jan Leune, verantwoordelijk voor de afdeling radio bij Rijnland, zegt dat er welis waar nog vrije uren op het kanaal zijn, maar dat zijn omroep ver wacht die in de toekomst zelf te kunnen vullen. Ook plaatst hij vraagtekens bij de representativi teit van Juniorradio en de financie ring van de plannen. De jongeren, die onder meer worden gesteund door jongeren FNV, het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) en verschillende buurt huizen, blijven zoeken naar moge lijkheden om via de kabel pro gramma's te gaan uitzenden. Aan de ene kant wil Juniorradio werk loze jongeren een mogelijkheid Redactie: Simons van Driel en Meindert van der Kaai), telefoon 144941, toestel 217 of 222. Yuppies "Van kunst hebben we niet zo gek veel verstand", zegt Tony van Eyden tweedejaars student aan de Small Business School uit Haarlem. Dat neemt niet weg dat hij samen met ongeveer dertig jaargenoten op 10,11 en 12 maart een kunstexpositie met 'verkoop houdt in de Kunstuitleen aan de Lammermarkt. Op deze exposi tie zijn werken van kunstenaars uit de Leidse regio te bezichti gen. Dit als onderdeel van een landelijke manifestatie van de school waarbij in 16 steden van de Randstad wordt geëxposeerd. Maar hoe kun je je zonder ken nis van zaken op het terrein van de kunst begeven? "Het gaat ons niet om de kunst maar om het slagen van de opdrachten. Onze school probeert jonge onderne mers te kweken, vooral door de studenten praktijkopdrachten te geven. Dit studiejaar staat in het teken van de kunst, met als doel kunstwerken aan de man te brengen. Eerder hebben we al twintig bekende Nederlanders, onder wie Luns en Brinkman, gevraagd een schilderij te- ma ken. Wij moesten ons alleen be zighouden met promotie-activi teiten. Dat heeft toch mooi ruim een ton opgeleverd. Dat geld ging naar een goed doel. Welk goed doel? Dat weet ik niet meer", aldus Tony van Eyden. Maar daar ging het Haarlemse yuppies van de Small Business School ook niet om, slechts het slagen van de opdracht telde. Nu proberen zij het dus onder meer in Leiden. Van Eyden: "Ja, in derdaad. De studenten van ons jaar zijn onderverdeeld in zestien groepen. Elke groep heeft een stad toegewezen gekregen. Bij dit project is het de bedoeling werken van onbekende kunste naars te slijten. In dit geval dus kunstenaars uit de regio Leiden. Die moesten we, net als de expo sitieruimte, binnen een week zien te vinden. Dat is gelukt. Nu de verkoop nog. Nee, daaraan verdienen wij niks. Nou, ja we krijgen tien procent van de op brengst". Volgens de beheerder van de Kunstuitleen, de heer Kinjet, zal dat een gering bedrag zijn: "Ach ja, kunst is vrij duur. Er wordt te genwoordig niet veel meer ver kocht. En drie dagen is boven dien vrij kort. Al weet ik niet wat deze kunstenaars vragen voor hun werken". Waarom verleent de Kunstuitleen dan toch zijn medewerking aan dit ambitieuze project. Kinjet: "Niet om het geld in elk geval, we vragen geen huur voor de ruimte. Het was voornamelijk nieuwsgierigheid van onze kant. We wilden wel eens zien of die studenten in zo'n korte tijd een expositie konden organiseren. En voor de kunste naars is het misschien een aardi ge mogelijkheid weer eens wat te verkopen". Festijn Leiden is weer een illuster gezel schap rijker: de Leidse Muzikan ten en Kroegbazen 1988. Bete kent de oprichting van deze or ganisatie de zoveelste uiting van ongein in Leiden? "Nee hoor, het is vrij serieus bedoeld", zegt Pe ter Simon, zanger/gitarist van amateurband Blues Affair en geestelijk vader van het geheel. "Veel bareigenaars halen steeds hetzelfde bandje als dat eenmaal is bevallen, onbekende muzikan ten komen hier vaak niet aan de bak. Wij willen kroegbazen en musici dan ook met elkaar in contact brengen". Peter Simon ziet wel brood Met 'wij' bedoelt Simon naast zichzelf Tjeerd Scheffer. Want meer dan twee leden telt de orga nisatie niet. Scheffer is dus een kroegbaas denk je dan afgaande op de naam van het cluppie. Mis. Peter Simon: "Hij was de afgelo pen jaren actief in het organise ren van bowlingtoernooien tus sen verschillende kroegen". Die ervaring komt uitstekend van pas.Want de organisatie pro beert haar nobele streven aan staande zondagmiddag 13 maart om drie uur in wedstrijdvorm ge stalte te geven. Dan treden twee voetbalteams van kroegbazen en muzikanten tegen elkaar in het strijdperk op het terrein van De Sleutels aan de Vliet. Na afloop van dit ludieke duel trekken de deelnemers naar café The Jam aan de Tweede Binnenvest- gracht trekken. Peter Simon: "Daar vindt dan vanaf half negen een jamsessie plaats. De kroeg bazen krijgen zo de kans te kij ken wat er aan muzikaal talent in Leiden rondloopt. En misschien klikt het wel tussen sommige muzikanten. Dat is het doel van deze dag". Wellicht dat de deelnemende muzikanten met andere bedoe lingen hun medewerking verle nen. Want het lijdt geen twijfel dat tijdens het evenement, dat door de deelnemende kroegen wordt bekostigd, de alcohol rij kelijk zal vloeien: elke deelne mer krijgt een gratis consump tiepasje waarmee hij onbeperkt aan de tap terecht kan. Is Peter Simon dan niet bang dat het in een zuipfestijn zal ontaarden? "Dat zit er altijd in als ze gratis kunnen drinkén. Maar aan de an dere kant: dat zouden ze ook doen als ze voor hun drankje moesten betalen. Ach, er gebeurt tenminste weer wat in Leiden. Tot nu toe viel er tussen de jazz- week en Koninginnedag niks te beleven". Of de organisatie ook in de toe komst actief blijft is nog onzeker. Simon: "We kijken eerst of deze dag aanslaat bij de deelnemers en de bezoekers". Wat de deelne mers betreft lijkt dat wel snor te zitten. Maar belangstellenden voor de manifestatie die wat krap bij kas zitten kunnen beter wegblijven. Want hoewel de toe gang voor zowel de voetbalwed strijd als de jamsessie gratis is, moeten zij wél voor hun con sumpties betalen. HERMAN JOUSTRA bieden om overdag bezig te zijn en eventueel aan een baan te komen. Aan de andere kant wil de groep, die zich ook bij de Kamer van Koophandel heeft aangemeld, ra dioprogramma's te maken die jon geren uit de regio aanspreken en nuttige informatie geven. door Meindert van der Kaaij De twee initiatiefnemers van Ju niorradio Jos Maas en Ronald Prins zijn diep teleurgesteld over de halsstarrige houding van Om roep Rijnland. "Voortdurend ho ren wij klachten van jongeren dat de programma's van Rijnland zo ontzettend saai zijn. Wie wil er nu tijdens het eten een ellenlang inter view horen met bijvoorbeeld raadslid Joop Walenkamp? Het is prachtig om te streven naar een hoogwaardig programma over po litiek, maar er is geen jongere die daar naar luistert. Wij willen probe ren die groep wél aan te spreken", zegt Maas die zich bij de provincie bezighoudt met het stimuleren van werklozenprojecten. Vacaturebank Ze denken dat te doen door luch tige programma's te maken met veel muziek en korte items over jongeren. Er wordt informatie ge geven over scholen, opleidingen, maar ook wil Juniorradio starten met een vacaturebank. Er zijn plannen voor 18 uur zendtijd in de week. Aanvankelijk verliep het contact tussen Juniorradio en Rijnland volgens het tweetal heel soepel. "Na een gesprek in december met voorzitter Van van Leeuwen van Rijnland gingen we in goede har monie uit elkaar. Er moest finan cieel nog wat uitgewerkt worden en een meer gedetailleerde pro gramma indeling komen. Het vol gende gesprek was vorige week en toen bleek dat de kansen volstrekt gekeerd waren", zegt Prins die re dacteur bij Omroep Rijnland was maar daar nu een punt achter gaat zetten. Er zijn twee manieren om een deel te krijgen van de 168 uur die Rijnland tot beschikking heeft. "Door 250 gulden per uur op tafel te leggen. Dat betekent dat we zo'n 200.000 gulden per jaar moeten be talen en dat is een onhaalbare zaak. De andere manier is binnen Om roep Rijnland zelf een programma te maken. Omdat wij een andere- verhouding wilen tussen muziek en informatie, stuit dat dus op ver zet. Bovendien mag er niet voor doelgroepen worden uitgezonden. De oplossing is dus het doorvoeren van een beleidswijzinging. Nou, je moet van goede huize komen wil je dat voor elkaar krijgen. De deur is kortom voor onze neus dichtgesla gen", zegt Maas. Maas en Prins kritiseren het standpunt van Rijnland om geen programma's voor doelgroepen te maken. "Je maakt altijd een pro gramma voor een doelgroep. Je maakt mij niet wijs dat iedereen luistert naar een programma over politiek. Dat is iets voor mensen met een hogere opleiding die goed zijn ingewijd in de gemeentepoli tiek. Je maakt uiteindelijk altijd een programma voor een bepaalde groep", zegt Prins. "Ik heb weieens geprobeerd om bij Rijnland een homoprogramma van de grond te krijgen. Dat was helemaal niet nodig want daar werd genoeg aan gedaan. Rijnland heeft echter wel een bejaardenpro gramma. Dat was omdat wel ieder een bejaard wordt maar niet ieder een homo", vervolgt Prins. Ook had hij problemen met het maken van een middagmatinee. "Dat was op papier voor iedereen, maar in de praJctijk probeerde ik daarmee jon geren aan te spreken. Dat werd dan wel gedoogd. Maar als er eens wat punkplaten werden gedraaid, kreeg ik daarover al snel berispen de opmerkingen te horen van de andere redactieleden". Juniorradio wil beginnen met twee professionele krachten. "Die moeten de werkloze jongeren gaan begeleiden. We stellen ons voor dat ze met een bandrecorder op stap gaan om een bedrijfsreportage te maken. Dan komen ze in contact met bedrijfsleven en wellicht ook met een baantje. Ze blijven dan wel bezig", zegt Maas. Uitgangspunt is in ieder geval dat het maken van hoogwaardige radio door vrijwilli gers, zoals dat bij Rijnland gebeurt, niet mogelijk en wenselijk is. Ook wil Juniorradio zich volgens Maas van Freewave onderscheiden. "We willen serieuze radio voor jongeren maken en niet alleen zo maar wat plaatjes draaien". Daarom heeft het GAB in het vooruitzicht gesteld om twee me dewerkers te betalen indien Ju niorradio er in slaagt om zendtijd te bemachtigen. Ook is er bij het Ko ningin Julianafonds een subsidie aangevraagd. "Die aanvraag zit nu in de molen. De ervaring in andere steden met vergelijkbare projecten heeft geleerd dat dergelijke aanvra gen altijd worden gehonoreerd", stelt Maas. Ook wil Juniorradio een blad gaan uitgeven. Blokkeren Maas en Prins zeggen dat ze niet uit rancune tegen Omroep Rijn land willen aanschoppen. "We zoe ken het juist in samenwerking. Ze hebben 168 uur ter beschikking en daarvan gebruiken ze maar zo'n 40 uur. Er is dus ruimte genoeg op de kabel. In andere steden zoals Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Delft zijn er jongerenomroepen naast de lokale omroepen werk zaam. Waarom kan dat niet in Lei den?" vraagt Prins zich af. Jan Leune van Rijnland bestrijdt de stelling dat het bestuur van Om roep Rijnland Juniorradio tijdens het eerste gesprek valse hoop heeft gegeven. "We hebben onmiddellijk gezegd dat de doelstellingen van de partijen onverenigbaar waren. Daarnaast staren zij zich blind op de ongebruikte uren die er nu zijn. Als wij binnenkort geld van de pro vincie krijgen, en die kans is groot, kunnen we zelf die uren vullen. We zouden onze eigen toekomst blok keren door de zendtijd aan iemand anders te geven". Ook heeft Leune twijfels over de representativiteit van Juniorradio. "Als je aan iemand vraagt of ze het leuk vinden dat er bepaalde pro gramma's komen zullen ze zeggen: prima. Dat is echter nog iets anders dan zeggen datje iemand vertegen woordigt. Daarbij komt dat we vraagtekens plaatsen bij het ver krijgen van zulke hoge subsidies. Ze denken dat het zo makkelijk gaat, maar daar komen ze nog wel achter", zo denkt Leune. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13