U bent mooi jarig met zoveel soorten tompoucen. HOERA... VOOR 200.- V00RDEEL nff DIGROS SLAGER m 7.90 1 9S81 De taal van de tuinman 2 Afvalbak en afvalpersje kunnen worden ingebouwd SINGER I WONEN Badkamergids goede hulp voor dhz-ver Design te kijk Infrarood brengt isolatielek aan het licht HEMA WOENSDAG 9 MAART 1988 PAGINA 11 Er zijn de laatste jaren vele ontwik kelingen op het gebied van badka- mercomfort geweest zowel in tech nisch als in modieus opzicht. Een up to date overzicht is samengevat in de 'Gids Badkamers'. Opmerke lijk is de constatering dat de voor keur van de consument, die enkele jaren geleden groen, oranje en bruin sanitair verreweg prefereer de boven het 'ouderwetse' wit, nu weer naar de minder gepronon ceerde kleuren neigt. Lichte pastel tinten en wit zitten duidelijk in de lift. Het is vooral een goede hand leiding voor doe-het-zelvers die de badkamer, hetzij uit een beschei den budget, hetzij vanuit een fors gevulde portemonnee, willen op knappen. Hoe je de nieuwe inde ling kunt plannen, welke accessoi res erbij gewenst of nodig zijn, het badkamermeubilair, de nieuwste snufjes als een whirlpool, wand- en vloerafwerking met tegels of ander materiaal. Produktoverzichten, prijsindicaties en veel praktische tips maken de gids de moeite van het doornemen waard. De ruim 130 pagina's tellende gids ligt voor 4,95 in de tijdschrif tenwinkels. GORDIJNENZOUT - Grauwe of vergeelde gordijnen zijn erg lelijk. De tere weefsels mogen niet in de chloor en als wassen niet meer helpt, zit je met de handen in het haar. Citin Gordijnenzout kan uit komst bieden. Dit zout bevat geen chloorbleek, geen optische bleek- midddelen en is fosfaat vrij. Een verpakking voor vijf wasbeurten kost drogist 9,95. OERLAAG - harde, ondoorlaten- de, meestal bruine grondlaag, be staande uit ijzer-, zand- of kleiver- bindingen. ONDERSTAM - Wilde plant, vaak uit zaad verkregen, waarop een edele plant meestal door nega tieve vermeerdering ontstaan, wordt geënt. OPSLAG Uit wortels ontstane scheuten van houtachtige, wilde planten. Wordt gewoonlijk als on kruid beschouwd. PALMET Kunstmatige groei vorm van o.a. fruitbomen, waarbij de gesteltakken meestal horizon taal lopen, in etages boven elkaar. PIKEREN Het verspenen of verplanten en wijder zetten van jonge, pas uit zaad opgekomen of pas gestekte plantjes. Moderne keuken biedt tal van oplossingen Importeurs van topdesign zul len tijdens het Design Weekend '88, de nieuwste ontwikkelin gen op meubel- stofferings- en inrichtingsgebied in hun show rooms presenteren. De show rooms zijn op vrijdag 22 april geopend van 10.00 - 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. In de Amsterdamse show room van Artifort (Wetering schans 253) is ondermeer de op vallende stoelencollectie van de jonge Franse ontwerper Thierry Biet te bewonderen. Bij Knoll Vrees wij ksestraatweg 22, Nieuwegein) staan de in sa menwerking met Ettore Sotts- ass ontwikkelde Madarin stoel en de Spyder tafel. Een over zichtstentoonstelling van de Deense meubelfabrikant Fritz Hansen, met o.m. werk van Niels Gammelgaard en Arne ja- cobsen, is te zien bij Kreym- borg (Minervalaan 63, Amster dam). Voor het eerst in Nederland te zien is de unieke serie stoelen Feltri, die Gaetano Pesce ont wierp voor het design-huis Cas- sina. Wie die wil zien moet bij Mobica Middenweg 31. in Ijs- selstein zijn. Bij Modular keu kens (Bosboom Tousssaint- straat 41, Amsterdam) kunnen de bezoekers kennismaken met de Euro Cuisine van de Vico magistretti en Tino Agnoli. Thonet (Industrieweg 18 Beesd) legt de nadruk op ver nieuwing. Van de Nederlandse architect en designer Marius van den Wildenberg is een 'kunstzinnige tafelcollectie te zien, Simon Desanta ontwierp een collectie bureau en verga- derstoelen voor eigentijdse stijlbewuste managers, die dan thuis kunnen uitrust in de lig- schommelstoel van Torben Skov. Kilo's afval worden er dagelijks in een gemiddeld gezin geproduceerd. Lege melkpakken, bierblikjes, vleeswarenzakjes, thee builtjes, snoeppapiertjes, koffiedik, appel- en sinaasappelschillen, aardappelschillen, groente- afval, botjes van de kip; te veel om op te noemen. door Thea Wamelink Aan een klein pedaalemmertje heeft men in de meeste huishou dens niet genoeg. Vaak wordt dan voor een grote bak gekozen waarin een grijze vuilniszak past. Maar zo'n bak is wel vaak een sta in de weg en wanneer de klep niet meer perfect sluit een bron van luchtjes. In de moderne inbouwkeuken zijn allerlei mooi, uit het zicht weg gewerkte oplossingen bedacht. Al le afval achter een deur opgebor gen. De eerste uitvoering is de ron de afvalemmer van 15 tot 20 liter, die tegen de binnenkant van een kastdeur wordt bevestigd. Bij ope ning gaat het deksel van de emmer vanzelf omhoog. Praktisch want er is geen extra hand bij nodig. Maar aan een emmer van dit for maat, heb je alleen in één- en twee persoons huishoudens voldoende. En dan nog moet hij meestal om de andere dag worden geleegd. De ronde emmers werden opgevolgd door rechthoekige inbouwemmers van groter formaat (20 tot 30 liter). Die kunnen niet tegen de deur wor den gemonteerd hij zou te zwaar belast worden maar worden meestal op de bodem van de onder kant geplaatst. Bij het openen van de deur schuift de emmer naar vo ren terwijl het deksel in de kast achterblijft. Afvalpersje Een' andere oplossing is een stort- klep in het werkblad. Zo'n klep is een hermetisch afsluitend deksel waaronder zich meestal een vuilniszak bevindt. Vrij prijzig maar wel bijzonder praktisch vooral voor gezinnen met erg veel afval is de afvalpers. In een smal le onderkast wordt een afvalbak in gebouwd waarboven zich een pers bevindt. Zodra de bak aardig vol begint te raken, zet u de motor van de pers aan wel eerst de kastdeur dichtdoen. Deze drukt het afval dan tot een piepklein pakje samen en verkleint het oorspronkelijke volume tot een kwart of een vijfde. Op die manier duurt het wel even voor de bak echt vol is. De afval pers kan onderin een smalle onder kast worden gemonteerd, maar het is ook mogelijk hem direct onder het werkblad in te bouwen. Dan kun je afval zo van het blad erin ve gen. Milieu De mens van vandaag doet ook graag wat voor het milieu. Fosfaat vrije wasmiddelen gebruiken bij voorbeeld. Of organisch en anorga- De hobbytuinder of vakman ge bruikt vaak termen die voor de leek niet erg begrijpelijk zijn. In deel twee van de serie vakjargon wordt het een en ander uitgelegd: CHLOROSE - Het verbleken van het blad veroorzaakt door een ge brek aan ijzer, mangaan of molyb- deen. Door dit gebrek wordt ter te weinig chorofyl aangemaakt. COMPOST - Meststof-mengsel van verteerde organische resten. COPULEREN - Een methode van enten. DICHTSLAAN - wordt gezegd van een meestal fijn gestructureer de bodem, die, na regenval of be sproeiing een dichte korst gaat vor men. Daardoor komt er bijna geen lucht in de bodem. DIEVEN - het wegnemen van okselscheutjes bij sommige plan ten (o.a. bij tomaten). nisch afval gescheiden bewaren voor de ophaaldienst. Op dat voor sorteren en apart bewaren speelt de industrie tegenwoordig mooi in. Zo zijn er spoelbakken met aan de voorzijde een klep. Via deze klep kan organisch afval in een speciale bak worden gedeponeerd, bijvoor beeld bij het schillen van aardap pels, schrappen van worteltjes of schoonmaken van spruitjes. U schilt en maakt schoon boven de geopende klep. Dat is pas handig en snel werken. Als de emmer vol is kan hij in de voorgeschreven vuilniszak of op de composthoop worden geleegd. Ander afval, zoals lege melkpakken, plastic zakjes en papier wordt in de tegen de deur bevestigde ronde emmer gedaan. Zo'n 'milieucombinatie' is meestal als geheel te koop. In een keuken zaak wordt u daar meer over ver- De afvalpers kan onder het werkblad in een smalle onderkast worden in- teld. gebouwd. (foto gpd) Klachten van bewoners van 200 huizen in Schiedam over gebreken aan de isolatie van hun woningen zijn, dank zij een moderne tech niek, helder aan het licht gekomen. Met infrarood thermografie werd onomstottelijk vastgesteld dat de bewuste huizen, tien jaar geleden van isolatie voorzien, ondanks die maatregel nog 'lekken' vertoon den. Het gevolg was dat de bewo ners nogsteeds last van tocht had den en dat hun energierekeningen te hoog bleven. De infrarood-onderzoekmetho- de werd toegepast door het Delftse energie-adviesbureau Ears-Ther- motest, gespecialiseerd in het toe passen van deze technieken bij het oplossen van energie- en klimaat problemen. Men gaat als volgt te werk: er worden 'warmte-uitstra- lingsopnamen' gemaakt, die ver volgens op video worden vastge legd. Op deze manier wordt aange geven wat op geen enkele andere wijze aantoonbaar is: hoe (slecht) een spouw is geisoleerd. Huiseigenaren, gemeentebe stuurders, woningbouwverenigin gen enz. die met dergelijke proble men kampen kunnen zich laten in formeren door het genoemde ad viesbureau, tel. 015-562404. EENHUIZIG - benaming voor een plant, die zowel mannelijke als vrouwelijke bloemen draagt. ENTEN - methode van vermeer dering, waarbij twee levende delen van verschillende planten worden samengevoegd. F 1-HYBRIDE - eerste generatie bastaard, verkrregen uit een krui sing van twee ingeteelde ouders. F 1-hybriden zijn zeer gelijkmatig van vorm, groei en tint. Ze komen echter niet soortecht uit hun eigen zaad terug. FORCEREN - het door kunstma tige warmte vervroegd in bloei trekken van planten. GESTELTAL - vormbepalende hoofdtak van een struik of boom. GROENBEMESTING - verrij king van de bodem, door speciaal voor dit doel gekweekte groene planten onder te spitten (klaver, lu pine, wikke enz.). HIELTJE - bij het snijden van een houtige stek snijdt men vaak een stukje bast van de moedertak mee. Dit stukje noemt men een hieltje. KLOON - groep van identieke planten, verkregen door vermeer dering langs negatieve wijze van een ouderplant. KORTLOT - twijgje van een boom, waarop de knoppen heel dicht bij elkaar staan, zodat de bla deren een toefje zullen vormen. LANGLOT - normaal ontwikkel de twijg, waaraan de bladeren op enige afstand van elkaar zijn inge plant. MICROKLIMAAT - het gemid delde verloop van weercondities als temperatuur, windsnelheid, luchtvochtigheid, gemeten over een lange periode en geldig voor een klein, begrensd deel van het landschap, bijvoorbeeld een tuin. Bij tuinieren wordt bijna altijd ge probeerd een gunstig microkli maat te 'scheppen', omdat men dan meer bijzondere planten kan kwe ken, maar ook voor bescherming van de gewone planten. Cahors A.C. 1985. Krachtige, rode franse kwaliteitswijn. 6-25 egg Gegrilld gehakt. 150 gram. 1.73 <4i NU 1.' Rolbuikspek. 100 gram. 1.45 "Ronde Goudse" kaas met een ronde, volle smaak. 1 kg. 11.20 nu y Suikervrije kauwgom, in 3-verpakking. Smaken: strong mint, spear mint en ice-mint. 2.25 i Volkorenbrood, fijn of grof. Gratis gesneden. 2.20/2.40 Notenkaas 55+. 100 gram. 2.- NÜ Snijworst. 150 gram. Pizza-, kaas-, sesam- of bacon- crackers. Inh. 100 grapi. 1.25 10 Zachte punt|es of bolletjes. 2.50 «15 Echt WaarVoorJe Geld NU 2 DOOSJES De Hema heeft er 5 nieuwe, luxe tompoucen bij: Mokka, Advocaat, Kersen, Rum/Rozijnen en Q95 Slagroom. Ook lekker als u niet jarig bent. Want ze kosten maar 1.50 per stuk. En als voorproefje krijgt u er 5 VOOR D» Leiden: Breestraat 21. tel. 130568; Haarlemmerstraat 73, tel. 122109 Katwijk aan Zee: Princestraat 24a, tel. 72063 •Leidschendam: winkelcen- trum Leidsehage, Berkenhove 18, tel. 272430* Alphen a/d Rijn: winkelcen- - trum de Aarhof, Aarhof 20, tel. 74329 «Leiderdorp: Winkelhof 21, TTlC SOUnd Ol FclshlOn tel. 413496 Noord wijk: Boerenburgerweg 1, tel. 12654. Normaal 849.- Aktievoordeel 100.- Voordeelprijs 749.- Minimale Inruilkorting Aanbiedingen alleen in Digros Leiden 500 gram jjs cordon BLUE met ham en kaas k 500 gram wienerschnitzels naturelof gepaneerd h 500 gram malse biefstuk b leiden Digros Langegracht 3.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11