Kaping door PLO eindigt in bloedbad Botha staat voor keuze nu ultra-rechts opdringt Hulshoff Israël grijpt hard in 'Britse legeroeferting op FaUdands is provocatie' Panamese oppositie staat achter Delvalle België op weg naar rooms-rode coalitie UIT DE EKSKLUSIEVE HULSHOFF HUISKOLLEKTIE Lr® DINSDAG 8 MAART 1988 PAGINA 5 TEL AVIV (GPD/AP) Israël maakt zich ernstige zorgen over het feit dat Palestijnse terreuracties in Israël toene men. Volgens de Israëlische opperbevelhebber generaal Shomron staat de nieuwe terreurgolf in direct verband met de Palestijnse opstand in bezet gebied. Gisteren kwamen drie Israëliërs om bij een overval op een autobus in Zuid- Israël. De drie Palestijnse terroristen werden op slag ge dood toen een speciale anti-terreureenheid van de Israëli sche politie de gekaapte bus overviel. De PLO heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de jongste terreuractie. LONDEN Voor het eerst na de oorlog om de Falklands in 1982 worden er weer op grote schaal Britse militairen naar de verre af gelegen eilanden in de zuidelijke Atlantische Oceaan gebracht. Dit maal gaat het om een oefening die moet aantonen, dat de Britten in dien nodig, het permanente militai re garnizoen op de eilanden snel kunnen versterken. 'Fire Focus' heet de controversiële oefening, waartegen zo'n beetje heel Latijn- samerika diplomatieke bezwaren heeft gemaakt en Argentinië deed besluiten om zijn troepen in staat van paraatheid te brengen. door Haye Thomas Over het waarom van de oefe ning, die de Britse belastingbeta lers zo'n slordige tien miljoen gul den gaat kosten, is het nodige te doen. Niet alleen vanuit het buiten land, ook in Groot-Brittannië zelf is druk uitgeoefend op het ministerie van defensie om van Fire Focus in zijn huidige opzet af te zien. „Onno dige provocatie van de Argentij nen", noemde de oppositie het eve nement. Maar de meeste bezwaren kwa- men toch van de andere kant van de oceaan. In het bijzonder van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten, die met instemming van Was hington een resolutie aannam waarin de regering-Thatcher met klem werd verzocht om in plaats van de oefening, besprekingen te openen met het Argentijnse be wind van president Alfonsin. De Latijnsamerikaanse bezwa ren tegen de oefening kregen een uitlaat in de weigering van Brazilië om de Britse onder-minister van buitenlandse zaken, Timothy Ed gar, op een officieel bezoek te ont vangen. De Brazilianen lieten koel tjes weten dat zij de operatie Fire Focus als in hoge mate inoppor tuun beschouwen. In heel deze ontwikkeling heeft de Britse regering echter voet bij stuk gehouden en de oefening doorgezet. Ofschoon men over de juiste getallen nogal geheimzinnig doet, wordt aangenomen dat de ko mende dagen tussen de achthon- Het incident gebeurde al in de vroege ochtenduren, maar werd pas rondom het middaguur in Is raël bekendgemaakt. De meeste in zittenden uit de overvallen autobus slaagden erin te vluchten, maar elf passagiers werden als gijzelaars vastgehouden. De terroristen dreigden ieder half uur één van de gijzelaars te zullen doden, wanneer de Israëliërs niet alle Palestijnse gevangenen zouden vrijlaten. Enkele minuten nadat een man nelijke passagier met een schot in de borst was gedood, bestormde een anti-terreureenheid van de Is raëlische politie de autobus. Bij de bestorming kwamen niet alleen de drie Palestijnse terroristen, maar ook twee vrouwelijke passagiers om en raakten acht anderen licht gewond. Volgens het Israëlische le ger werden de vrouwen door de terroristen gedood. Israëls premier Shamir verklaar de gisteren dat het land nooit zal rusten in haar strijd tegen de Pales tijnse terreur. Zijn vice-premier Peres was het in dit geval met hem eens. Hij noemde de PLO een ramp voor de joden zowel als voor de Arabieren. "Deze organisatie be reikt met haar optreden niets", zo zei hij. "Het op deze afschuwelijke wijze doden van onschuldigen wordt veroordeeld door de hele wereld". In een emotionele rede voor de 'Knesset (Israëlisch parlement) zei minister van defensie Rabin: "Dit is de vijand met wie wij te maken hebben. Een vijand die zijn slacht offers kiest alleen maar op grond van het feit dat ze joden of Israë liërs zijn. Onze politiek", zo waar schuwde Rabin, "is met geweld op treden tegen deze bende moorde- Volgens politieke waarnemers leidt de buskaping tot een verster king van de positie van Shamir en andere 'haviken' in het kabinet die weinig of niets op hebben met het vredesinitiatief dat de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Shultz onlangs heeft gepre senteerd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Peres, die het vredesplan van Shultz wel aan vaardbaar acht, zei dat de buska ping een goed voorbeeld is waarom Israël weigert met de PLO in on derhandeling te gaan. Stalin Honderden demonstranten heb ben gisteren in Moskou deelgeno men aan een stille mars ter nage dachtenis aan de slachtoffers van het Stalin-bewind. De demonstra tie was georganiseerd door vijf on officiële groepen. De betogers droegen kaarsen en een zwarte kar tonnen obelisk. De politie liet de mars ongemoeid. China Bij een busongeluk in de Chine se provincie Henan zijn maandag 39 mensen om het leven gekomen. De bus met 56 inzittenden vloog uit de bocht op een heuvelweg en stortte in een 80 meter lager gele gen ravijn. De afgelopen weken hebben zich in China verscheidene ongelukken met bussen en treinen voorgedaan, waarbij in totaal meer dan 100 dodelijke slachtoffers vie len. Nazi's Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gisteren zijn lijst van ongewenste vreemdelingen uitge breid met 9.800 nieuwe personen. Het zou gaan om nazi's die in de Tweede Wereldoorlog bewakers van concentratiekampen waren. Op de zogeheten 'watch list' staat ook de Oostenrijkse president Kurt Waldheim. Oproep Poolse intellectuelen hebben hun collega's in de Sovjetunie op geroepen de waarheid aan het licht te brengen over Katyn. De massa moord op Poolse officieren in het begin van de Tweede Wereldoorlog vormt nog steeds een belasting voor de betrekkingen tussen Polen en de Sovjetunie. Alleen de waar heid over Katyn kan daar verande ring in brengen, zo schrijven 59 Poolse intellectuelen aan 55 promi nente Russische intellectuelen. Wervelstorm Langs de oostkust van het noor delijke eiland van Nieuw Zeeland zijn ruim 1.000 mensen uit laag ge legen gebieden geevacueerd, nadat bij overstromingen als gevolg van de wervelstorm Bola vier mensen om het leven kwamen. Rond Gis- borne en in Wairora werd de nood toestand uitgeroepen. ADVERTENTIE HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOORT TE LAAT IS. van 9 tot 21 uur PANAMA-STAD (Rtr) - Panamese oppositiepartijen en civiele ver zetsgroepen zijn voor het eerst be reid de afgezette president Delvalle te steunen in een verenigd front te gen de sterke man van het land, ge neraal Noriega. Dit hebben opposi tieleiders gisteren bekendge maakt. Aurelio Barria, de leider van de 'Burgerkruistocht' - een coalitie van tweehonderd zaken- en vak- bondsgroepen, zei dat er snel een verklaring zou worden afgegeven over een nieuwe coalitie „voor de strijd ter herstel van de democratie in Panama". De Burgerkruistocht onderhandelt nog over de details van de overeenkomst met de oppo sitiepartijen. De bekendmaking volgt op de gedwongen sluiting van 117 Pana mese banken nadat Amerikaanse rechters maatregelen hadden ge- derd en duizend Britse militairen met behulp van Hercules Tri-Stars van de luchtmacht naar het nieuwe vliegveld Mount Pleasant op de Falklands worden overgevlogen. Dit vliegveld heeft Londen na de oorlog laten bouwen voor een be drag van bijna anderhalf miljard gulden. Het is de bedoeling dat in ieder geval één van de grote toe stellen de lange marathon naar de Falklands non-stop zal afleggen om het vermogen van de Royal Air- force om vliegtuigen in de lucht bij te tanken, aan te tonen. De hele operatie is bovendien een test om na te gaan hoe snel en efficiënt versterkingen kunnen worden aangevoerd voor het plaat selijke garnizoen op de eilanden, dat tussen de 1200 en 1800 man schappen omvat. Over de juiste omvang geeft Londen vanwege de militaire veiligheidsbepalingen geen gegevens. Behalve infanteris ten en technische troepen zullen voor de operatie ook een extra aan tal Phantoms van de RAF 1 ingezet. Als de oefening een succes wordt, ligt het voor de hand dat Londen zal overwegen om de per manente militaire aanwezigheid op de Falklands in te krimpen. Jaar lijks kost die de Britse schatkist zo'n slordige 257 miljoen pond. Omgerekend komt dat neer op jaarlijks 130.000 pond voor élke be woner van de Falklands. Tegelijk is het ook duidelijk dat Londen er op uit is om Argentinië nogmaals goed duidelijk te maken dat het zijn souvereiniteit over de eilanden hoogst ernstig neemt. De Argentij nen betwisten deze souvereiniteit over de Falklands, die zij als hun ei gen Malvinas beschouwen. Lon den stelt zich onveranderd op het standpunt dat de eilanden Brits blijven zolang de bewoners van de eilanden dit willen. Los daarvan, zo houdt Londen vol, is wel degelijk geprobeerd de gebroken relaties met Buenos Ai res weer enigszins te herstellen. Zo is via het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken herhaalde lijk getracht om met de Argentij nen samen te werken over het be heer van de rijke visgronden in de Zuidatlantische Oceaan. Tot nu toe hebben deze pogingen geen succes gehad. NEW DELHI - De rust keerde gisteren in de Tibetaan- viering van een tiendaags gebedsfeest. Boeddhistische se hoofdstad Lhasa weer. nadat bij gewelddadige pro- monniken begonnen leuzen te roepen voor een onafhan- testen het afgelopen weekeinde een politieman werd ge- kelijk Tibet en begaven zich naar een politiebureau en dood en 28 gewond raakten. Volgens westerse bronnen de Jokhang Tempel. De politie opende vervolgens het vielen er echter drie tot negen doden, onder wie een vuur op de betogers en ging hen met stokken te lijf. boeddhistische monnik. De rellen braken uit tijdens de doto ap> BRUSSEL (GPD) - Bijna drie maanden na de parlementsverkie zingen in België van 13 december lijkt informateur Dehaene succes te boeken bij zijn pogingen een rooms-rood kabinet tot stand te brengen. Het zal nog wel een paar weken duren voor het zover is. maar Dehaene is vol vertrouwen. Hij werkt aan een ploeg van Vlaamse en Waalse christen-demo craten, respectievelijk CVP en PSC) en socialisten (SP en PS), aan Vlaamse kant versterkt door de Vlaams-nationalistische Volks unie. Een coalitie die in het parle ment op een krappe tweederde meerderheid zou kunnen rekenen. Gisteren lieten alle vijf partijen Dehaene weten hiertoe bereid te zijn. De komende weken zal over de programmapunten worden on derhandeld. In april hoopt Dehae ne zijn werk te kunnen afronden en kan een nieuw kabinet, waar schijnlijk onder zijn leiding, aan treden. Dehaene, minister van sociale za ken in het demissionaire rooms-li- berale kabinet-Martens, heeft op opmerkelijke wijze tussen alle klippen doorgevaren, waarop na de verkiezingen eerst de Waalse socia list Spitaels en daarna de Vlaamse SP-voorman Claes stukliepen. Zijn eigen CVP ging liever met de libe ralen door, maar dat werd onmoge lijk toen aan Waalse kant de PSC voor de socialisten koos. De rooms- liberale meerderheid viel weg en zonder socialisten kon geen stabie le nationale regering meer ge vormd worden. Intussen was ook de vorming van Vlaamse en Waalse deelrege- ringen op gang gekomen. In Wallo nië was dat geen probleem: de PS heeft daar bijna de meerderheid en ging met de PSC in zee. Aan Vlaamse zijde bestaat echter een meerderheid van de CVP en de li berale PVV. Kort na de verkiezin gen werden die het al eens. Half ja nuari was er een regeerakkoord en begin februari werd de rooms-libe- rale Vlaamse deelregering geïnstal leerd. Daarmee werd de vorming van een rooms-rood nationaal kabinet gedwarsboomd. De Vlaamse socia listen weigerden tot de nationale regering toe te treden, als zij niet ook in de Vlaanderen mochten meedoen. Anders zou een Vlaamse CVP-PVV-coalitie het nationale kabinet teveel kunnen dwarszit ten. De CVP weigerde deze coalitie open te breken, maar is na lang aandringen eindelijk door de bocht gegaan. Dehaene heeft daartoe de nodige kronkelwegen moeten be wandelen. Zo zullen de SP en de Volksunie niet onmiddellijk tot de Vlaamse regering kunnen toetre den. Dat gebeurt pas in oktober van dit jaar. Drie kandidaat-bewinds lieden in de Vlaamse deelregering worden intussen 'geparkeerd' als staatssecretarissen in de nationale regering. Zij worden speciaal be last met gewestelijke Vlaamse za ken en zullen in oktober overstap pen. Een vondst waar de CVP moeizaam mee akkoord ging. De CVP eist wel als tegenprestatie dat meer geld en bevoegdheden van de nationale naar de deelregeringen worden overgeheveld. Met name het onderwijs zou een volledig re gionale Vlaams (en Waalse) be voegdheid moeten worden. Kunstschatten farao ontdekt bij Britse lord LONDEN (UPI/AFP) - In een Brits kasteel zijn meer dan 300 oudheidkundige Egyptische voorwerpen aangetroffen. Een deel ervan is afkomstig uit het graf van farao Toetanchamon. De vondst werd gedaan in het kasteel van Lord Carnarvon in het zuiden van Groot-Brittan nië. Carnarvon financierde de expeditie van de archeoloog Howard Carter die in 1922 het graf van Toetanchamon vond. De kleinzoon van Carnavon trof bij een inventarisatie van de inboedel van het kasteel de schat aan. Een 75-jarige voor malige butler had hem naar een geheime opbergruimte geleid waar de oudheidkundige voor werpen lagen. "Ik was verbijs terd", zei de huidige Lord Carn avon. "Ik dacht dat ik elk hoek je van het kasteel kende Tot de vondst behoort niet al leen een hoeveelheid sieraden en documenten, maar ook een uit hout gesneden hoofd van Toetanchamons grootvader. Volgens de Egyptoloog van het British Museum zijn de schat ten destijds "volkomen legaal" naar Groot-Bnttannie ge bracht. Het grootste deel van de verzameling van de Lord Carn avon werd bij zijn overlijden in 1923 aan een museum in New York verkocht. Wat er nog in zijn kasteel lag is "het minder belangrijke deel van zijn verza meling. De Egyptische ambassade heeft nog niet gereageerd op de vondst. Vorig jaar eiste de Egyptische autoriteiten nog te ruggave van een voorwerp uit het graf van Toetanchamon dat bij een Brits veilinghuis te koop werd aangeboden. Botha ontkent ruil Passtoors HARARE/PRETORIA (GPD) - De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof 'Pik' Botha heeft ontkend dat er nieuwe onderhandelingen worden ge voerd over een gevangenenruil waarbij ook de Belgisch-Neder landse Helène Passtoors zou zijn betrokken. Passtoors werd in juni 1986 door het Hooggerechtshof van Johannesburg tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld vanwege haar activiteiten voor de in Zuid- afrika verboden bevrijdingsbewe ging ANC. Passtoors zou volgens geruchten worden uitgewisseld met de in Zimbabwe tot 25 jaar ge vangenisstraf veroordeelde Zuid afrikaanse veiligheidsagente Odile Harrington. Op een briefing voor de buitenlandse pers in Kaapstad met minister Botha ruim een maand geleden werd zo'n ruil tus sen Passtoors en Harrington ook al gesuggereerd. ADVERTENTIE waarbij het overmaken van dollars naar de Panamese Centrale Bank was bevroren. Verwacht wordt dat de Amerikaanse maatre gel het financiële systeem deze week in moeilijkheden zal bren gen, daar de Panamezen niet in staat zullen zijn contant geld op te nemen om levensmiddelen en an dere essentiële produkten te ko pen. Omdat de banken zijn geslo ten is het vrijwel onmogelijk ge worden nog met cheques of credit cards af te rekenen. Panamezen zijn op straat al begonnen met het onder hun waarde verhandelen van betaalcheques. Delvalle (50), die vorige maand door het parlement is afgezet nadat hij Noriega had proberen te ont slaan, wordt door Washington er kend als de wettige regeringslei der, maar was tot nu toe niet aan vaard door de oppositiegroepen. MUUIIM Zitgroep 258 bekleed in kwaliteitsrundleder ir. verscf lende eigentijdse kleuren. Fauteuil 2.375.- 2-zitter 3.120.- 2 1 /2-zitter 3.475.- 3-zitter 3.995.- In opdracht van Hulshoff Wonen ver vaardigd door meubel fabriek LEOLUX en voorzien van uiterst bescheiden prijskaart jes. Alléén bij Hulshoff Wonen! anders denken c JOHANNESBURG - Bij tussen tijdse verkiezingen in de Zuidafri kaanse provincie Transvaal heeft de extreem-rechtse Conservatieve Partij van Andries Treurnicht vori ge week een overtuigende over winning geboekt op de Nasionale Partij van president Botha. De pre sident deed de nederlaag, waarbij twee zetels in de blanke kamer van het parlement de inzet waren, af als „een teleurstelling van tijdelijke aard". door David Crary/AP De partijtop van de Conservatie ven denkt daar echter anders over. Treurnicht liet weten dat de winst van zijn partij duidt op een groeien de steun van de blanken voor de zeer stringente rassenscheiding die deze partij voorstaat. Steeds meer blanken keren zich tegen het voor nemen van de regering om de zwar te meerderheid in het land zelfs maar een symbolische politieke rol te laten spelen en staan een ver scherping van het apartheidsbe- leid voor, aldus de conclusie van de Conservatieve Partij. Het is nu aan Botha om te beslis sen of de regering, om de extreem rechtse kiezers voor de Nasionale Partij te behouden, door de knieën gaat en haar, overigens wel heel be perkte, hervormingsprogramma in de vuilnisbak gooit. De recent aan gekondigde maatregelen om de an ti-apartheidsbewegingen in het land nog verder aan banden te leg gen voorspellen in dit verband wei nig goeds. Het door de regering-Botha aan gekondigde politieke hervor mingsbeleid, dat beoogt de zwar ten een minieme vorm van officiële politieke vertegenwoordiging te geven, gaat voor extreem-rechtse blanken al te ver. De meerderheid van de zwarte leiders en de liberale blanken heeft evenmin een goed woord over voor het programma, omdat het in feite slechts een cos metische verandering betreft die wezenlijk geen enkel verschil maakt in de bestaande machtsver houding tussen de blanke minder heid en de zwarte meerderheid. Blanke controle Mopeli, één van de weinige zwar te leiders die enige sympathie op brengt voor Botha en dan ook eer ste minister van het thuisland Qwaqwa is, zag de uitslag van de verkiezingen in Transvaal als een voorbode van mogelijke rampzali ge ontwikkelingen. Zoals gezegd beoogt Botha met zijn politieke hervormingsprogramma geenszins de blanke controle uit handen te geven. Wel acht hij de tijd gekomen om de zwarte bevolking enige vorm van zeggenschap te geven in de landelijke politiek. Het is overi gens ondenkbaar dat hij ooit met voorstellen zal komen die voor de meerderheid van de zwarte leiders ook echt aanvaardbaar zijn. Hij heeft echter ook duidelijk ge maakt dat hij evenmin de schijn op zich wil leggen dat hij voor ex treem-rechts door de knieën gaat. Botha zei dat economische, sociale en politieke veranderingen door gang moeten vinden, maar tekende daar meteen bij aan dat „extreem hoge eisen vaak tot extreme reac ties leiden." Minister van onder wijs en leider van de Nasionale Partij in Transvaal, De Klerk, weet de verkiezingsoverwinning van de Conservatieve Partij aan het ter ziele gaan van een kleinere ex- treem-rechtse partij en aan het ge rezen ongenoegen over de recente bevriezing van lonen in de openba re sector. Inzet van de tussentijdse verkie zingen, in de districten Standerton en Schweizer-Reneke, waren twee zetels in de blanke kamer van het parlement. De zetels werden in mei gewonnen door de Conservatieve Partij. Eén van de twee afgevaar digden moest zijn zetel echter op geven, omdat hij failliet werd ver klaard. De ander bleek een neven functie te hebben bij de politie en regeringsambtenaren mogen in Zuidafrika niet in het parlement worden gekozen. De Klerk stelde vast dat de Con servatieven er weliswaar in zijn ge slaagd hun winstmarge te vergro ten, maar dat de Nasionale Partij haar positie heeft weten te consoli deren. Leider Treurnicht van de Conservatieve partij voorspelde dat de verkiezingsoverwinning in Transvaal een sneeuwbaleffect zal hebben bij andere verkiezingen en ook daar tot winst voor zijn partij zal leiden. De woordvoerder van de Conser vatieve Partij in Transvaal voor spelde dat de partij alle komende verkiezingen in deze provincie zal winnen en ook in Pretoria en onder de wat beter gesitueerde blanken in de voorsteden hoge ogen zal gooien. Ook aan de kust, waar bij blanken veel weerstand bestaat te gen het openstellen van stranden voor alle rassen, zal de partij het bij de komende verkiezingen zeer goed doen. zo meende de woord voerder. Hij zei voorts dat de Na sionale Partij, in een poging haar aanhang te behouden, meer na druk zal gaan leggen op veilig heidskwesties. In dit verband voor spelde hij dat de regering waar schijnlijk zal komen met de één of andere vorm van 'een law-and-or- dercampagne' om het publiek te betrekken bij de misdaadbestrij ding. Hervormingen Het onafhankelijke dagblad Pre toria News meldde in een hoofdar tikel dat het geen verbazing wekt dat „de boeren na tientallen jaren gevoed te zijn met het racisme van de Nasionale Partij hun steun heb ben betuigd aan de oude denkbeel den van deze partij, die nu door Treurnicht worden vertolkt." President Botha stelt dat zijn hervormingen geen bedreiging vormen voor de blanke belangen, die hij zal blijven beschermen door bijvoorbeeld in ieder geval huis vesting, onderwijs en gezonds- heidsdiensten gescheiden te hou den. Eén van de voorstellen van zijn regering is om een beperkt aantal multiraciale woonwijken toe te staan, hetgeen altijd nog af hankelijk wordt gesteld van de toe stemming van de huidige (blanke) bewoners. Een ander plan is het formeren van een 'Nationale Raad', waarin zwarten vertegenwoordigd zijn en mogen meepraten over een op te stellen nieuwe grondwet waarin beperkte politieke rechten voor de zwarte meerderheid moeten wor den vastgelegd. De zwarte 'Raads leden' hebben echter geen beslis singsrecht bij deze onderhandelin gen. De Nasionale Partij heeft nog steeds een riante meerderheid in de blanke kamer van het parle ment. De aanhang van de Conser vatieven groeit echter. Bij de alge mene verkiezingen van verleden jaar mei kreeg de Conservatieve Partij, die nauwe banden onder houdt met de paramilitaire Afrika ner Weerstandsbeweging (AWB), 26 procent van de stemmen. De steun komt voornamelijk van het platteland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5