Fout in Dijkzigt niet opgehelderd NEPAL BIJ STOUTENBEEK 'Gevaar voor baby's te verwaarlozen' Politie heeft nog steeds dagwerk aan zaak Heijn stDutenbeek 10.- Ziekteverzekeraars blij met volksverzekering Commissie: heren akkoord bestond wel Organisatie achter nieuwe aanslag op Shell onbekend DINSDAG 8 MAART 1988 Hp^-innumm.! PAGINA ROTTERDAM (ANP) Het staat nog niet vast wie verantwoordelijk is voor de mogelijke besmetting van 177 vrouwen en hun partners met hepatitis-b (geelzucht) door een fout bij reageerbuisbevruchting. Bestuursvoorzitter De Vos van het Rotterdamse Dijkzigt-zie- kenhuis sprak gisteren van 'een ernstige fout in eigen huis'. De inspectie voor de volksge zondheid stelt een onderzoek naar de zaak in. HAARLEM (GPD) - Het recher chebijstandsteam in Haarlem heeft nog altijd dagwerk aan het natrek ken van tips over de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. Morgen, woensdag 9 maart, is het een half jaar geleden dat de inmiddels 57-ja- rige topman van Ahold in zijn woonplaats Bloemendaal werd gekidnapt. Het team werkt met onvermin derde energie door, maar dat heeft nog geen enkel concreet aankno- pingpunt opgeleverd over de da ders. Ook over het lot van Heijn is de politie niets meer te weten geko men. Of er van het betaalde losgeld rond de acht miljoen gulden aan bankbiljetten en diamanten - al iets is achterhaald is evenmin dui delijk. De politiewoordvoerder wil daarover geen mededelingen doen. Meer dan 10.000 tips en 600 loka- tie-onderzoeken hebben niets op geleverd. Ook het uitloven van een beloning van een miljoen gulden door Ahold heeft geen bruikbare informatie opgeleverd. Op 16 maart wordt beslist of het recher chebijstandsteam op de huidige sterkte van veertig man wordt ge handhaafd. Het is mogelijk dat pro- cureur-generaa> De Ruiter besluit de sterkte terug te brengen. Ahold blijft er echter op aandrin gen om het recherchebijstands team op sterkte te houden en het onderzoek onverminderd voort te zetten. Bij het concern wordt -hoe klein de kans daarop ook mag zijn- nog steeds rekening gehouden met de mogelijkheid dat Heijn nog leeft. Zij huldigt de opvatting dat zolang geen zekerheid bestaat over het lot van de ontvoerde topmana ger, met elke mogelijkheid reke ning mee moet worden gehouden. Uit de hoek van helderzienden is tien keer door het recherchebij- standteam op aanwijzing van pa ragnosten op lokatie onderzoek verricht. Zondag is opnieuw - zon der resultaat - een paranormale tip op lokatie onderzocht. Twee schuurtje in het noordhollandse Groet (gemeente Schoorl). Daar er gens zou volgens de tip het lichaam van de ontvoerde AJiold-topman zich bevinden. Volgens de Utrechtse parapsy choloog Neu, die met een aantal medewerkers de inmiddels 3000 paranormale tips heeft bekeken, was deze tip de moeite van het na trekken waard. Vooral omdat de betrokken tipgever een groot aan tal 'beelden' had doorgekregen, die met de werkelijkheid leken te kloppen. "We vragen de politie al leen te kijken als we een redelijke kans van slagen vermoeden. Het is ondoenlijk om op drieduizend plaatsen lokatie-onderzoek te laten verrichten. We bekijken de tips se rieus, maar er zit veel onzin tus sen", aldus Neu. Op 17 maart legt minister Kort hals Altes tegenover de Tweede Kamer een verklaring af en een week later praat de bewindsman met de media. Op initiatief van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten en het Genootschap van Hoofdredacteuren is een studiedag georganiseerd, waarbij over de ge hanteerde informatiestop zal wor den nagepraat. Ook politiecommis saris Sietsma en Ahold-bestuurder Zwartendijk zullen daarbij aanwe zig zijn. De vrouwen hebben de besmetting in de periode van 2 november tot 21 januari opgelopen bij een IVF-be- handeling. Hierbij wordt bevruch ting van een eicel met een zaadcel buiten het lichaam tot stand ge bracht, waarna de bevruchte eicel weer in het lichaam wordt geplant. Bij deze methode wordt gebruik gemaakt van een kweekmedium van menselijk bloed. Het hier ge bruikte bloed blijkt besmet te zijn geweest met hepatitis-b. Dijkzigt maakt voor de reageer buisbevruchting gebruik van bloed dat in de polikliniek van zwangere vrouwen wordt afgetapt. De kweeksels worden in het zie kenhuis zelf getest op mogelijke vi russen. Die controle 'of de commu nicatie daarover' daarover heeft ge faald, zei gynaecoloog Drogendijk. Het Dijkzigt is nog niet gecon fronteerd met mogelijke schade claims. Volgens bestuur en directie is dat in dit stadium nog geheel niet aan de orde gekomen. Alle aan dacht richt zich nu op de verdere DEN HAAG (GPD) - Bij de aan slagen op een aantal benzinesta tions van Shell in de nacht van zon dag op maandag is volgens de olie maatschappij voor tussen de 3 en 6 ton schade aangericht. De acties waren gericht tegen de 'prominen te rol van Shell .bij het in stand hou den van de apartheid', zo luidt de verklaring van een onbekende, naamloze groep die de acties heeft opgeëist. De Anti-Apartheidsbe weging Nederland heeft zich van de aanslagen gedistantieerd. De aanslagen zijn gepleegd op 35 benzinepompen in 17 gemeenten door het hele land, waaronder Lei den. Daarbij werden benzineslan gen doorgesneden en gestolen, de tankpistolen geroofd en suiker en zand gegooid in opslagtanks. Vier mensen, drie mannen en een vrouw, zijn op heterdaad betrapt toen zij bezig waren slangen van een pomp in Muiden door te snij den. Volgens de Amsterdamse offi cier van justitie De Wit is er nog niets bekend over een organisatie waartoe de vier zouden kunnen be horen. In tegenstelling tot eerdere aanslagen op Shellpompen van de actiegroep RaRa werden geen pamfletten aangetroffen. Shell-woordvoerder Verkuil, die de acties misdadig noemt, vindt het tijdstip 'ironisch'. Shell heeft vorige week in enkele Zuidafri- kaanse dagbladen geadverteerd te gen het monddood maken van an ti-apartheidsorganisaties. "Dat is ons door de Zuidafrikaanse autori teiten niet in dank afgenomen", al- Binnenland kort Kwijtschelding De gemeente Amsterdam begint vandaag een grootscheepse cam pagne om inwoners van de stad te wijzen op de mogelijkheid kwijt schelding aan te vragen van enkele gemeentelijke belastingen. Er ko men advertenties in kranten en op een groot aantal plaatsen in de stad worden folders verspreid. De kos ten van de campagne bedragen ruim 350.000 gulden. De gemeente denkt voor ongeveer 10 miljoen gulden kwijt te schelden. Vredesactie De ME heeft gistermiddag een eind gemaakt aan een demonstra tie van ruim 60 anti-militaristen bij de Tonnetkazerne in 't Harde. Bij een van de twee geblokkeerde poorten werden de demonstranten met de wapenstok verwijderd. Twee arrestaties werden verricht. Volgens de actievoerders liggen op de basis kernwapens. Privé Prinses Irene en haar kinderen hebben gisteren van de Hoge Raad gelijk gekregen in hun grieven te gen het roddelblad Privé. Het col lege bevestigde de eerdere vonnis sen in deze zaak. Aanleiding was een verhaal over het feit dat Carlos, de oudste zoon van Irene, vanaf 1986 een schoolinternaat in Om men bezoekt. De methoden van nieuwsgaring waren ontoelaatbaar en de inhoud van het stuk deugde al evenmin, aldus de Hoge Raad. Moord In Zoetermeer is gisteren een 49- jarige man uit Rotterdam aange houden in verband met'de moord in een flatwoning in de Chirurgijn- straat in Delft. De man heeft be kend afgelopen donderdag tijdens een ruzie op een 38-jarige stadge noot te hebben geschoten. De ver dachte heeft verklaard het pistool in het water te hebben gegooid. behandeling en opvang van de pa tiënten. Besmetting op deze wijze is voorzover bekend nog niet eer der voorgekomen. Ziek De zaak kwam aan het licht na dat vorige week woensdag drie vrouwen zich meldden die 'geel waren geworden'. Na de periode van mogelijke besmetting te heb ben vastgesteld, werd een groep van 177 vrouwen op de hoogte ge steld. Van hen hebben zich inmid dels 159 gemeld. Bij 19 vrouwen, onder wie zeven zwangeren, werd geelzucht geconstateerd. Bij 30 vrouwen werd het virus in het bloed aangetroffen zonder dat zij last hadden van ziekteverschijnse len. Van de onderzochte partners - geen van de mannen was ziek ge worden - was de bloedtest in 2 ge vallen positief. De exacte omvang van de pro blemen laat zich nog niet vaststel len. Besmetting is na 6 tot 8 weken aantoonbaar, maar een negatieve dus Verkuil. Hij vindt niet dat Shell zo prominent de apartheid in stand houdt. "Dat is een flauwekul- argument. Er zijn in Zuid-Afrika zeven oliemaatschappijen, en Shell is daar niet eens de grootste van", zegt Verkuil. De Tweede Kamer praat vanmiddag in een besloten vergadering met de ministers Kort hals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) over het poli tiek terrorisme in ons land. (vervolg van pagina 1) Een van de belangrijkste verwijten aan Brokx is dat hij de Tweede-Ka mer in 1979 niet heeft laten weten dat er aparte afspraken met het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) waren gemaakt over een ex tra rendement van 1 procent bo venop de bestaande subsidie. Het ABP dreigde zich, evenals andere beleggers, terug te trekken uit de sociale woningbouw omdat het rendement daar te laag werd. Brokx zelf noemde dat tijdens zijn verhoor 'een schoonheidsfoutje', maar de enquêtecommissie vindt dat te zacht uitgedrukt. Verder vindt de commissie dat de staatssecretaris op de hoogte had moeten zijn van de zogenaam de nota-Post, genoemd naar de ambtenaar die als eerste signaleer de dat beleggers soms te hoge stichtingskosten opgaven, waar door ze te veel subsidie kregen. Dat Brokx die nota niet kende, komt volgens de commissie omdat hij te weinig aandacht heeft besteed aan de verslagen van de directieraad van het ministerie, waarin herhaal delijk over deze nota werd bericht. De commissie noemt de directie verslagen "een zeer belangrijke bron van informatie' en beveelt aan dat er in toekomst betere afspra ken met bewindslieden worden ge maakt over dergelijke stukken. Herenakkoord Uit de enquête blijkt overigens dat de communicatie binnen het ministerie over het algemeen slecht was, waardoor diensten langs elkaar werkten en belangrij ke stukken vaak niet daar terecht kwamen, waar ze terecht hadden bloedtest sluit niet uit dat besmet ting heeft plaatsgevonden. Het kan dat de infectie nog niet tot stand is gekomen of nog in ontwikkeling is. De toediening van antistoffen en vaccin, waarmee de infectie kan worden verzwakt of voorkomen, heeft alleen zin bij een negatieve bloedtest. Bij de geboorte of tijdens de borstvoeding kan het kind wel be smet raken als de moeder zich in een besmettelijke fase van de ziek te bevindt. Dit is met zekerheid te voorkomen door het kind direct na de geboorte antistoffen en een vac cin toe te dienen. Er is dan ook vol gens de Dijkzigt-specialisten abso luut geen medische indicatie voor het vroegtijdig afbreken van de zwangerschap. De Dijkzigt-specialisten gaan er op basis van wetenschappelijke ge gevens van uit dat van de besmette groep 5 a 10 procent chronisch be smet blijft. Dat brengt met zich mee dat zich nog jaren later proble men kunnen voordoen. Mogelijk heden om het virus bij deze perso nen af te breken zijn nog in ontwik keling. Het Dijkzigt-ziekenhuis zal voor lopig bij de reageerbuismethode geen gebruik meer maken van bloed afkomstig uit de eigen po likliniek-praktijk. Hoewel er vol gens de Dijkzigt-fysioloog Zeilma ker 'geen exacte uitspraken over zijn te doen' gaat de staf er van uit dat gebruik van dit bloed meer kans op bevruchting geeft, dan het bloed van de te behandelen vrou wen zelf. Maar deze kwestie 'zal ie dereen aan het denken zetten', zei hij. In het Dijkzigt-ziekenhuis zijn de afgelopen jaren 2000 vrouwen behandeld, van wie 400 vrouwen inderdaad in verwachting raakten moeten komen. Zo is het onder zoek van de Algemene Rekenka mer naar het zogenaamde 'Heren- akkoord' nooit bij de top van het ministerie terechtgekomen. Overi gens gaat de commissie er van uit dat dit herenakkoord in een of an dere vorm heeft bestaan en dat top ambtenaar Masson van het ABP de waarheid heeft gesproken toen hij zei dat er afspraken met het minis terie zijn gemaakt over hogere sub sidies voor premiehuurwoningen. De commissie heeft kritiek op de wijze waarop oud-minister Gruij- ters in 1975 en 1976 omging met de subsidieregels. Gruijters gaf met name het ABP toestemming om nog onder de oude (en gunstigere) subsidieregeling uit 1968 te bou wen. Die regeling was inmiddels verlopen, maar Gruijters gebruikte hem 'als koopman' om bepaalde beleggers over te halen onder de nieuwe regeling te gaan bouwen. Hij vond dat hij als minister die be leidsruimte had, maar is volgens de commissie buiten zijn bevoegd heid gegaan. De commissie waar schuwt dat de rechtsgelijkheid door dergelijke opvattingen onder druk komt te staan. Naast politieke kritiek besteedt het eindrapport uitgebreid aan dacht aan de controle op de subsi die. Volgens de commissie hebben zowel de accountantsdienst van het departement als de Centrale Accountantsdienst en de Algeme ne Rekenkamer hun werk slecht gedaan. Het gevolg is niet zozeer dat er op grote schaal gefraudeerd is, maar wel dat het ministerie vaak door eigen fouten voor vele miljoe nen teveel subsidie heeft uitge keerd. De commissie noemt iedere schatting over de omvang van dat (vervolg van pagina 1) Het verschil in opvattingen is ook terug te vinden in de reacties uit de Tweede Kamer. Het CDA houdt vast aan de uitleg van Lubbers, ter wijl de WD zich 'verheugd' toon de over het plan-Dees. De PvdA noemt het voorstel 'onaanvaard baar' omdat volgens Dees' plan on geveer 15 procent van het huidige ziekenfondspakket naar de aanvul lende verzekering gaat. D66 is 'zeer teleurgesteld' dat de basisverzeke ring pas in 1992 wordt ingevoerd. De ziektekostenverzekeraars zijn daarentegen tevreden met het ka binetsbesluit. CDA en WD grepen de interpre tatieverschillen aan om hun vrij dag abrupt na de toelichting van Lubbers losgebarsten meningsver schil bij te leggen. De WD-fractie constateert met tevredenheid dat een volgend kabinet pas zal beslui ten in hoeverre de premie naar draagkracht wordt opgebracht. Be halve de vraag welk deel aanvul lende verzekerd moet worden, speelt ook nog de vraag welk deel van de premie afhankelijk van het teveel betaalde bedrag overigens speculatief. Accountant Ze pleit voor verbetering van de controlerende instanties, niet al leen bij volkshuisvesting, maar ook bij andere ministeries. Boven dien zouden er volgens haar in de toekomst externe accountants moeten worden ingeschakeld, zoals dat bij het bedrijfsleven ook gebruikelijk is. Verder komt het eindrapport met aanbevelingen voor de verbe tering van het subsidiesysteem voor de bouw van huurwoningen. Dat is niet de vooraf gevreesde con clusie dat het hele subsidiestelsel op de helling moet. Maar er moet volgens de commissie wel een on derscheid gemaakt worden tussen sociale woningbouw en beleggers. In het eerste geval blijven forse subsidies nodig om een laag huur- peil te garanderen. In het tweede geval wil de overheid alleen het bouwen van woningen stimuleren. Dat kan door het geven van eenma lige bijdragen. In een eerste reactie heeft het Ne derlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting, waarbij 360 woningbouwverenigingen zijn aangesloten, de vrees uitgesproken voor verstarring en bureaucratise ring op het ministerie van volks huisvesting. De problemen in de volkshuisvesting vragen juist om een inventief en flexibel optreden de overheid, aldus het NCIV. De belangrijkste aanbeveling van de commissie aan de Tweede Kamer vindt het NCIV de suggestie om een apart subsidiesysteem te ma ken voor de sociale woningbouw. inkomen wordt geheven, en welk deel als vast bedrag. De WD wil een verhouding 70/30, maar Lub bers liet vrijdag de mogelijkheid open dat het uiteindelijk meer in de buurt van 80/20 uitkomt. Het CDA stemt in met de hoofd lijnen van de 'blauwdruk' maar zal pas 'na grondige bestudering van het kabinetsstandpunt en de reac ties uit de samenleving definitieve invulling geven aan de basis- en aanvullende verzekering'. Bij alle stappen zullen de christen-demo craten de koopkrachteffecten nauwlettend in het oog houden. De ziekenfondsen (VNZ) en de particuliere ziektekostenverzeke raars (KLOZ) zijn tevreden over het kabinetsbesluit. KLOZ-direc- teur Scheerens toonde zich 'dolblij' met de 'eindelijk tot stand geko men duidelijkheid'. De VNZ is ook verheugd, maar blijft wel bij haar standpunt dat het nieuwe verzeke ringssysteem gezinnen met lagere inkomens 'onevenredig zwaar kan gaan treffen'. De VNZ doelt daarmee op de no minale premie (een vast bedrag per gezinslid) die iedereen moet beta len, plus een geheel vast bedrag voor de aanvullende verzekering. De ziekenfondsen zijn bang dat in de praktijk alleen mensen met een slechtere gezondheid zich aanvul lend zullen verzekeren, waardoor de premies daarvoor hoog moeten worden om de kosten te dekken. Een belangrijk deel van de mensen met lagere inkomens zullen daar om geen aanvullende verzekering nemen, en kunnen dan bij ziekte in ernstige financiële problemen ko men. Daarom vindt de VNZ in te genstelling tot het kabinet dat ge neesmiddelen, tandheelkundige hulp voor volwassenen en fysiothe rapie wel degelijk voor een deel in het basispakket moeten worden opgenomen. De apothekersorganisatie KN- MP handhaaft haar bezwaar dat het verwijderen van geneesmidde len uit het pakket 'vooral sociaal zwakkeren' treft en noemt de kabi netsplannen 'zeer patiënt-onvrien delijk'. De vakcentrales FNV en CNV re ageerden vrijdag al teleurgesteld vanwege de verwachte gevolgen voor de inkomens van lager betaal den. De vakcentrale MHP heeft vooral kritiek op de negatieve ge volgen voor de inkomensverhou dingen als gevolg van de voorge stelde afschaffing van de verplich te en particuliere verzekering. Defensie praat met Financiën over dollarstrop DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van defensie zoekt in overleg met het ministerie van financiën naar een oplossing voor de te duur ingekochte termijndollars. Defen sie kocht in april 1986 bij De Neder- landsche Bank tegen een koers van 2,58 gulden in totaal 385 miljoen dollar voor toekomstige betalingen van de modernisering van de F-16, de Patriotraket en reserve-onder delen en de pilotenopleiding in de Verenigde Staten. Minister Van Eekelen (defensie) bevestigt in antwoord op schrifte lijke vragen van het PvdA-kamer- lid Vos dat door wijzigingen in het betalingsschema voor het F-16 pro ject de data waarop de dollars be schikbaar komen niet meer sporen met de betaaldata aan de Amerika- Overigens zijn er niet meer dol lars op termijn gekocht dan over eenkomstig de contracten nodig was, aldus de minister. Hij spreekt bovendien tegen dat er sprake zou zijn van 'verlies' op de dollaraanko pen. De wisselkoers van de dollar is na de termijnbestelling aanmerke lijk gedaald, maar in de meerjaren ramingen van de Defensiebegro ting is uitgegaan van de relatief du re dollar van april 1986. Omge keerd werd in het verleden bij een stijging van de wisselkoers van de dollar evenmin gerept van winst op termijnaankopen tegen een lagere notering, aldus de bewindsman. Nog voor het overleg van 17 maart met de vaste Kamercommis sie van defensie zal Van Eekelen de Kamer in een brief inlichten over de dollartransactie op termijn. 'Mijnenjagers blijven in elk geval in Golf ABU DHABI (AP) - De Neder landse mijnenvegers blijven hoe dan ook in de Golf. Dat stelde giste ren minister Van Eekelen (defen sie) na afloop van een tweedaags bezoek aan de Verenigde Emira ten, waar hij de Nederlandse mij- nenjagers bezocht. "De aanwezig heid van mijnenjagers ontmoedigt ieder land dat mijnen in het gebied legt. Ik geloof niet dat ze worden verwijderd," aldus Van Eekelen. Van Eekelen zei-dat Nederland met de landen in het gebied over leg voert over de te volgen strate gie. Hij merkte op dat Nederland de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) militair steunt met de lucht verdediging en maritieme syste- ADVERTENTIE In de zachte nuances van de magnolia; in vele variaties blauw, het symbool voor'rein' In de leer van Boeddha. Met de prachtigste motieven, direkt ontleend aan de Tibettaanse natuur. Authentieke schoonheid verweven met duurzame kwaliteit NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10. tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, teL 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw C3Stle furniture Cor de Sede Dudet Flschbacher Gelderland Hülsta Interiübke J.A.B. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Mustemng M.I.D. Parade Pastoe Ploeg Rohé RolfBenz Saporiti ADVERTENTIE Luierpakje 80/20 Katoen/polyamide. In wit Maat 98 hm 116 ty95 2 stuks 12.- Maat 50 t/m 92 2 Stuks OP SLEEPTOUW IJMUIDEN Op sleeptouw genomen door de Salvage Man en begeleid door de reddingboot Johanna Louisa ploegt het Britse booreiland Launcelot naar de haven van Rotterdam. De bemanning van het eiland, dat voor de Nederlandse kiLSt bij Egmond lag, sloeg gistermorgen alarm toen de machinekamer water maakte. Twintig opva renden werden met een helikopter van het werkeïland en naar IJmuiden gebracht. Daar bleken ze niet echt aan geslagen, "We zijn meteen de kroeg om de hoek ingedoken", verklaarde een van hen. "Dat doen Engelsen altijd om de schrik te verdrijven. Ik denk ook niet dat we al beseffen wat er is gebeurd. Dat zal later wel komen". Sid was in de machinekamer aan het werk toen hij door had dat de situatie er niet zo goed voorstond. "Er werd van koers veranderd, maar dat hielp allemaal niks. Op den duur begon alles heen en weer te bewegen en werden we allemaal bij elkaar geroepen. Toen wist ik dat het goed mis was. Je wordt niet voor niets bij elkaar geroepen. Maar iedereen was toch vrij rustig". Het boorplatform bereikte gisteravond Hoek van Holland en zou vandaar naar de Rotterdamse haven gaan om de zwaar gehavende machinekamer te repareren. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3