Wassen, verschonen, onbevoegd de spuit hanteren Liusna behoudt titelkansen Chirac hoopt van Mitterrand weer echte socialist te maken Afvalverbranding op Noordzee in 1995 taboe Super Tuesday: republikein Bush favoriet Timman wint in Linares DINSDAG 8 MAART 1988 PAGINA 19 Loggi e ui verweer ALKMAAR (ANP) - Het bestuur van eredivisieclub AZ is voorlopig niet van plan extra maatregelen te nemen tegen de Brit David Loggie, na diens rode kaart in de wedstrijd tegen Haarlem. De spits werd door scheidsrechter Van der Laar uit het veld gestuurd na grove tackle op tegenstander Matthaei. Het bete kende de vierde uitsluiting voor de Britse aanvaller in zes seizoenen. ,,AZ en Loggie zullen deze week bij de KNVB een verweerschrift in dienen, omdat er geen sprake was van opzet. Loggie probeerde een bal te veroveren, maar raakte daar bij de tegenspeler met een gestrekt been. De beslissing van Van der Laar was terecht, maar we zullen de tuchtcommissie van de voetbal bond er in elk geval op attenderen, dat er geen sprake was van kwade opzet. LEIDEN De vrouwenploeg van Liusna bracht in de rayon-volley balcompetitie de moeilijke uitwed strijd tegen S'70 tot een goed einde. De equipe uit Lisse zegevierde met 1-3 en behield daardoor een punt voorsprong op Gemini/Kangeroes 3, dat Liusna als enige nog van de titel kan houden. S'70 - Liusna was een spannende ontmoeting. Zoals gebruikelijk toonde S'70 zich een lastig te ne men klip. Via taktische ballen en het aanspreken van veel routine maakte het team uit Woubrugge het zijn tegenstander erg moeilijk. Liusna evenwel bleef geconcen treerd en won uiteindelijk dankzij ijn meer gevarieerde aanval, waar in Margret van Elk zelfs enkele ke ren vanachter de drie meterlijn scoorde. Setstanden: 9-15, 15-6, 9- 15 en 7-15. Gemini/Kangeroes 3 won uit bij Salvo met 0-3, maar kreeg de winst bepaald niet ca deau. Zowel in de tweede als de de-de set stond de ploeg uit Rijp- wetering op setpoint (15-14), maar beide malen ging de winst naar Ge- mini: 15-17. De eerste reeks werd door de ploeg uit Voorschoten met 10-15 gewonnen. Hoewel bij Salvo de aanvalsters Petra Tersteeg en Wil van Mil ontbraken, speelde het een goede partij volleybal. Eerder in de competitie was Salvo nog wegge speeld door Gemini. Blok '77 trok de opgaande lijn door met een 3-0 overwinning op het toch echt niet zwakke LUSV. Bij de Katwijkse ploeg beginnen de spelverdeel- sters Petra Lomans, Helene de Wit en Marleen Verdoes zich, steeds meer thuis te voelen. Scores van 15-9, 15-13 en 15-7 waren hier het gevolg van. Het met meer lengte gezegende LUSV had grote proble men met de pass. veerder NOVO 3 (8-15, 6-15). Pas toen begreep de ploeg uit Roelo- farendsveen dat er gewerkt moest worden voor een goed resultaat. Dat gebeurde, via 15-4 en 15-8 werd een puntendeling uit het vuur ge sleept. Beide ploegen waren overi gens niet compleet. Het vierde vrouwenteam van Gemini/Kange roes begint de laatste weken steeds beter te draaien. Tegen Leython 3 wou het eerste bedrijf met 14-16 (na 14-11). Het tweede werd na een 4-11 score ingeleverd (15-11), maar ge steund door de betrouwbare defen sie waren de volgende twee spelde- len weer voor Gemini, dat dus met 1-3 zegevierde. Mannen Bij de mannen werd in de eerste klasse de wedstrijd Valken-WVC uitgesteld. DAC 3 verloor in Alp hen aan den Rijn verrassend van het als voorlaatste geklasseerde Leython 4. De Leidenaren toonden veel meer werklust dan DAC. Mo gelijk heeft het bericht dat de met 3-1 gewonnen wedstrijd tegen Ori on moet worden overgespeeld de Alphenaren geen goed gedaan. Dat gaat gebeuren op 28 maart. DAC begint met een 1-0 voorsprong in sets. Ridderveld leed in eigen huis een kansloze nederlaag tegen SKC (0-3; 11-15, 10-15 en 9-15). Bij Rid derveld kregen de spelverdelers Freek Pothoven en Jaap Donk wei nig bespeelbare ballen. SKC blokte vervolgens de voorspelbare aan vallen genadeloos af. Orion be waart traditiegetrouw zijn beste spel voor wedstrijden tegen sterke tegenstanders. Ook Leython 3 ga ven de Hazerswoudenaren weer uitstekend partij. Meer dan een eervolle 0-3 nederlaag (12-15, 9-15 en 13-15) zat er echter niet in. daar voor was Leython net eve pleet. Opvallend waren bij Orion de serveerbeurten van invaller Benno van der Meent. Twee keer werd hij ingebracht en evenzovele malen scoorde hij een aantal pun ten. Liusna speelde in Rijnsburg ver dienstelijk gelijk tegen RW: 14-16, 15-11, 10-15 en 15-9. RW impo neerde alleen bij het inslaan. Tij dens de wedstrijd had het grote moeite met de pass. Liusna lijkt na een terugval weer uit het dal ge klommen. Gemini/Kangeroes 3 tenslotte kwam twee keer in actie. Tegen Leython 4 werd met 2-2 ge lijkgespeeld. Omdat Leython ech ter de geschorste Max Fokké had opgesteld zal de ploeg waarschijn lijk twee punten in mindering ge bracht krijgen. Van Aarlanderveen won Gemini met 3-1 (15-7,15-9,7-15 en 15-11). Aarlanderveen heeft in aanvallend opzicht meer mogelijk heden. Door een zwakke pass kwa men die er niet uit. Leerlingen in gezondlieidszorg stellen zwartboek samen DEN HAAG De gezondheidszorg gaat op een onverantwoordelijke manier met zijn leerlingen om. Overbelasting, slechte beloning en te zware verantwoordelijkheden zijn aan de orde van de dag. Leerlingen moeten regelmatig taken uitvoeren waar ze nog niet toe bevoegd zijn en voelen zich vaak vooral werkkracht en nauwelijks leerling. Van de idealen waarmee ze het vak kozen, blijft in praktijk weinig over: aan veel meer dan wassen, verschonen en pillen uitdelen komen ze niet toe. Dat is de conclusie van een zwartboek dat de Abva-Kabo samenstelde naar aanleiding van een enquête onder 372 leerlingen aan acht opleidingen in Zuid- Holland. door Runa Hellinga Nederland staat bekend om de ho ge kwaliteit van opleidingen in de gezondheidszorg. Maar die kwali teit staat onder druk, concluderen Mathilde van der Hulst en Inge borg van der Lingen, beiden werk zaam in de gezondheidszorg en ac tief in de Abva-Kabo. En het werk wordt er ook niet aantrekkelijker op. Ziekenhuizen, verpleegtehui zen en inrichtingen moeten dan ook steeds gekkere sprongen ma ken om aan voldoende personeel te komen. Instellingen uit de Randstad ad verteren tot in Groningen, Zuid- Limburg en België om nieuwe mensen aan te-trekken. En in de na bije toekomst wordt het tekort nog nijpender. In 1990 moet een op de zes schoolverlaters kiezen voor een baan in de verpleging om nog aan de toenemende vraag aan perso neel tegemoet te kunnen komen. Dan moet je als bedrijfstak na tuurlijk wel wat te bieden hebben. Maar wat de gezondsheidszorg de leerling volgens het zwartboek vooral biedt, is heel zwaar en ver antwoordelijk werk voor heel wei nig geld. Van der Hulst: "Leerlingen krij- Mathilde van der Hulst en Ingeborg van der Lingen: Datje als achttienjarige moet helpen bij het afleggen van zen dode, is heel gewoon. Dat je daarna een kwartiertje kunt gaan zitten om deze ervaring met de dood even te .zondering". (foto gpd> verwerken is echter e gen eindverantwoordelijkheid voor zaken die ze nog helemaal niet aankunnen. Ze moeten pillen en injecties geven, terwijl ze daar nog geen bevoegdheid voor hebben. En als het fout gaat. draagt de hoofd zuster natuurlijk wel de verant woordelijkheid, maar de leerling wordt erop aangekeken en voelt zich ook schuldig". Op de televisie Na twee weken praktijk direkt al de nachtdienst alleen moeten draaien, ook al mag dat eigenlijk nog niet, het komt voor. Ruim een kwart van alle leerlingep draait wel eens nachtdiensten die ze volgens zichzelf nog niet aankunnen. Met alle gevolgen van dien: één geënquêteerde leerling kreeg in zo'n situatie te maken met iemand die een hartstilstand kreeg. Dan helpt maar een ding: zo snel moge lijk reanimeren. Gelukkig zie je op de televisie nog wel eens hoe dat moet; in de opleiding zelf had ze dat nog niet gehad. Van der Lin gen: "En je moet toch wat, dus je doet dan maar wat". Instellingen kampen met een ernstig personeelstekort. Uit de en quête blijkt bijna alle leerlingen wel eens met uitzend- of inval krachten werken en dat er, volgens zes op de tien leerlingen, niet vol doende gediplomeerden op de af deling lopen. Van der Lingen en Van der Hulst noemen twee oorza ken voor dat personeelsgebrek. De bezuinigingen op de gezondheids zorg is er een van. Daarnaast zijn de arbeidsplaatsen die vrij zijn geko men door de arbeidstijdverkorting vaak niet opgevuld, voor een deel omdat personeel gewoon moeilijk te krijgen is. Het werk moet met minder men sen gedaan worden. Volgens Van der Hulst komt daarbij, dat het werk zelf zwaarder is geworden, ze ker in de verpleeghuizen: "Oude ren blijven langer thuis wonen en tegen de tijd dat ze bij ons komen' hebben ze echt veel verzorging no dig. Ziekenhuizen ontslaan hun pa tiënten sneller. Was iemand met een gebroken been vroeger al aan het revalideren als hij bij ons kwam, tegenwoordig moet je hele maal van het begin af aan begin nen". Sociale taken De verpleging wordt steeds meer: wassen, eten en medicijnen verstrekken, verschonen, ofwel de meest primaire verzorgende taak. Voor sociale taken is helemaal geen ruimte meer. Een wandeling met de patiënten maken, een dagje uit in een zwakzinnigeninrichting, het schiet er allemaal bij in. Dat valt leerlingen vaak heel erg tegen. De helft van alle ondervraagden vindt dat er tijdens de sollicitatie een te zonnige voorstelling van het werk werd gegeven. Van een sociaal beroep, waarbij je omgaat met mensen, komt in de praktijk nauwelijks iets terecht. Van der Hulst: "Voor stervensbe geleiding is bijvoorbeeld helemaal geen tijd meer. Het gebeurt heel vaak dat mensen, als hun familie er niet bij is, helemaal alleen dood gaan. Dat is heel triest. Als verple ging moet je de keuze maken: ie mand op zo'n moment begeleiden of iemand anders die in een natte broek zit, verschonen. Dat is alle bei belangrijk". Van der Lingen werkt nog wel in de gezondheidszorg, maar niet meer in de verpleging. Ze is een aantal jaren geleden gestopt met haar opleiding tot verpleegster in een psychiatrisch ziekenhuis na een aantal vervelende ervaringen: "Er was bijvoorbeeld een bewoner op de afdeling, die had in een ande re inrichting een vrouw haar hoofd ingeslagen. Het was bekend dat hij een hekel aan vrouwen had en daarom mocht je als vrouw ook nooit alleen bij hem de isoleercel in. Maar je moet iemand toch te eten geven. Dan worden er roosters gemaakt, waarbij geen man dienst draait. En als je dan op zoek gaat naar bijvoorbeeld een arts die even met je meegaat, is niemand daartoe bereid. Uiteindelijk heb ik die man geen eten gegeven". Vervelend "Dat zijn ervaringen die voor een gediplomeerde verpleegster al niet leuk zijn, maar voor een leerling is het helemaal vervelend. Je moet bedenken, je komt daar als zeven tien-, achttienjarige en je ziet een heleboel, je doet heel veel nieuwe en soms hele vervelende indruk ken op." Tijd om die te verwerken is er niet. Dat je als achttienjarige moet helpen bij het afleggen van een do de, is heel gewoon. Dat je daarna een kwartiertje kunt gaan zitten om deze ervaring met de dood, voor veel leerlingen toch de eerste, PARIJS Premier Chirac wil geen nieuwe periode van 'cohabita tie' na de presidentsverkiezingen van mei. Hij verklaarde dit zondag avond in een veelbekeken tv-pro- gramma, waarin hij geruime tijd over zijn opvattingen aan de tand werd gevoeld. In het interview stel de de gaullistische eerste minister alles in het werk president Mitter rand, die zijn kandidatuur voor het presidentschap nog niet gesteld heeft, af te schilderen als de pure socialist die hij nu verbloemd te zijn. door Rudolph Bakker De Franse eerste minister zei in het interview, dat de presidents verkiezingen tegelijkertijd een uit spraak van de kiezers inhouden over de twee jaren, dat hij met zijn regering het land in 'cohabitatie' (met de socialistische president Mitterrand) had bestuurd. Mocht de uitslag vallen ten gunste van de socialistische presidentskandi daat, aldus premier Chirac, dan be tekent dat een motie van wantrou wen aan ons adres en we zullen ons dan ook democratisch in de oposi- tie terugtrekken. De taktiek van premier Chirac doet denken aan die van de toen malige president Giscard d'E- staing vlak voor de parlementsver kiezingen van '78. Ze bestaat er in de kiezers angst in te boezemen voor een politieke oplossing waar bij president en regering tegenover elkaar staande kampen vertegen woordigen. Het optreden van pre mier Chirac was er bovendien op gericht te bewerkstelligen wat pre sident Mitterrand juist tracht te verhinderen door zich zo laat mo gelijk kandidaat te stellen, name lijk dat hij als kandidaat der socia listen zijn rol als 'vader des vader lands' verliest en daarmee in de volksgunst daalt. Na de opmerkingen van premier Chirac zondagavond voor de Fran se televisie is het duidelijk dat na de uitslag van de laatste ronde op 8 mei het korte tijdperk van de 'coha bitatie' in alle denkbare gevallen definitief voorbij is. Wanneer pre mier Chirac de verkiezingen wint zal hij als president het parlement niet ontbinden en met de huidige (dat wil zeggen: zijn eigen) meer derheid door-regeren. Als oud-pre mier Raymond Barre de verkiezin gen wint zal hij het parlement wel ontbinden in de veronderstelling dat hij na de verkiezingen zal be schikken over een ruimere meer derheid. Het raadsel blijft wat pre sident Mitterrand nu na een even tuele herverkiezing zal doen. SAN ANTONIO (GPD) - De Ameri kaanse vice-president Bush maakt bij de Republikeinen veruit de meeste kans op de overwinning op Super Tuesday, de belangrijke voorverkiezingen die vandaag in 20 staten worden gehouden. Dat blijkt uit de laatste peilingen. Bij de Democraten zou de zwarte do minee Jesse Jackson de beste pa pieren hebben. Gouverneur Mi chael Dukakis mag verwachten Super Tuesday als een goede twee de te zullen afsluiten. door Henk Dam De meest recente peiling geeft bij de Democraten Jackson 25 pro cent van de stemmen tegen Duka kis 19 procent, Albert Gore 18 pro cent en Richard Gephardt 14. Maar de enquete-bureaus wijzen er ook op dat 15 procent van de Democra tische kiezers hun keuze nog niet hebben bepaald en er dus nog van alles mogelijk is. Bij de Republikeinen is het beeld veel duidelijker. Bush leidt met liefst 53 procent van de stem men, gevolgd door senator Bob Dole (21 procent), ex-dominee Ro bertson (15 procent) en Jack Kemp (4 procent) Hier heeft ongeveer 7 procent van de kiezers nog geen keus kunnen maken. Als Bush met de voorspelde gro te overmacht Super Tuesday op zijn naam gaat brengen zal het voor zijn grootste concurrent. Bob Dole, moeilijk worden om hem de nomi natie te onthouden. Eigenlijk is er voor Dole maar één lichtpuntje. Het afgelopen weekeinde liet Ro bertson doorschemeren dat hij, als hij de Republikeinse nominatie niet wint, zijn supporters zal vra gen achter Dole te gaan staan. Zover is het echter nog niet en voorlopig wordt de strijd bij de De mocraten het felst gestreden. Op de televisie in de zuidelijke staten zijn nu aan de lopende band com mercials te zien. waarin Democrati sche kandidaten elkaar hard aan vallen. Het is vooral Gephardt die het daarbij moet ontgelden. Deze heeft met zijn voorstellen voor het heffen van invoerrechten op olie nogal wat steun verworven onder de bevolking van Texas. Juist in deze staat heeft de oliecrisis danig huisgehouden. De bijval voor Gephardt maakt hem gevaarlijk voor zijn concur renten. In de commercials van Du kakis en Gore wordt Gephardt met zijn handelsbeleid verweten een economische depressie uit te lok ken. Alleen dominee Jackson doet niet mee aan dergelijke aanvallen. De peilingen suggereren dat dat een van de redenen is waarom hij het zo goed doet. Als de peilingen bij de Democra ten gelijk krijgen, dan wordt het in ieder geval voor Gore en waar schijnlijk ook voor Gephardt na Super Tuesday heel moeilijk. Senator Gore, afkomstig uit de zui delijke staat Tennessee, heeft het zuiden steeds als de springplank naar een geloofwaardige campag ne in de rest van het land gezien. En Gephardt móet met zijn econo mische programma in het relatief arme zuiden en midden van het land scoren. Hij heeft nu al te kam pen met ernstige financiële proble men. Bij een eventueel verlies zal het nog moeilijker voor hem wor den financiers te vinden die zijn campagne willen ondersteunen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) houdt hoe dan ook vast aan de stopzetting van de afvalverbran ding op zee in 1995. Ze is verder in gesprek met een aantal vervuilen de bedrijven in het Waterwegge bied om de lozing van de hoeveel heid zware metalen terug te drin gen. Windmill en DSM Meststoffen moeten in ieder geval hun uitstoot aan cadmium deze zomer met ton nen reduceren, zei ze gisteravond in de Tweede Kamer. Ze wilde nog niets zeggen over de voortgang van de besprekingen met de beide bedrijven in het open baar, maar was wel bereid de ka merleden in een besloten vergade ring te informeren. Wel zei ze in april met een ontwerp-verordening te komen, waarna de maatregelen nog deze zomer van kracht kunnen worden. Zij zei ook dat in de zeehavens.de controle op het afgeven van ver vuilde olie of olierestanten aan daartoe ingerichte bedrijven wordt verscherpt om te voorkomen dat vuile olie op zee wordt geloosd. Juist gistermorgen was een grote hoeveelheid olie op het strand van Renesse aangespoeld. De minister deelde de Kamer mee dat naar de veroorzaker van deze vervuiling een onderzoek wordt ingesteld. Over de olieramp met de Roe- 1 vrachtvaarder Borcea be gin dit jaar zei ze dat nog wordt on derzocht of de kapitein al of niet wist dat zijn schip olie lekte. Vast is komen te staan dat de Borcea bui ten de vaarroute is geweest en daar op een wrak is gevaren. Ook blijkt de Borcea een Belgische loods aan boord te hebben gehad. Er zijn nu maatregelen genomen dat grote schepen die zonder loods willen uitvaren strafbaar worden gesteld. Volgens de minister zijn de straffen op illegale olielozingen niet mals; twee maanden hechtenis of 100.000 gulden boete. De minis ter was verheugd dat inmiddels Engeland op eigen verzoek was toegetreden tot de landen die uit de lucht de Noordzee op vervuilers controleert. Zij hoopt dat binnen kort ook Noorwegen aan deze luchtcontrole zal gaan meedoen. Deze week zal het kabinet beslui ten enkele vergunningen voor kor te tijd te verlenen voor verbran ding van afval op zee. De minister wil in ieder geval vasthouden aan het op de in Engeland gehouden Noordzeeconferentie genomen be- sluit dat afvalverbranding op zee na 1995 niet meer wordt toege staan. Wel drong de Kamer erop aan voor die tijd een alternatieve verwerkingsmethode te ontwikke len, omdat anders het gevaar van il legaal storten bestaat. LTNARES (ANP/Reuter) - Jan Timman heeft gisteren een interna tionaal schaaktoernooi in Linares op zijn naam gebracht. De Amster damse grootmeester streek met de toernooiwinst een premie van bij na 12.000 gulden op. In de elfde en laatste ronde zegevierde Timman met wit over de Joegoslaaf Ljubo- mir Ljubojevic. In feite had Tim man in de slotronde geen gevaar meer te duchten. De uitslagen van de elfde en laatste ronde zijn: Beljavski (Sov) - Georgijev (Bul) 1/2 - 1/2, Joesoepov (Sov) - Illescas (Spa) 1/2 - 1/2, Portisch (Hon) - Hjartarson (IJsl) 1-0, Maya Tsji- boerdanidze (Sov) - Nikolic 1/2 -1/2, Chandler (GBr) - Nunn (GBr) 1/2 - 1/2, Timman (Ned) - Ljubojevic (Joe) 1-0. Uitslagen afgebroken partijen: Joesopov - Nunn 1-0, Chandler - Portisch 1/2 - 1/2. De eindstand is: 1. Timman 8 1/2 punt, 2. Beljavski 7, 3. Joesoepov 6 1/2, 4. Ljubojevic en Chandler 6, 6. Nunn, Portisch Il lescas en Georgijev 5 1/2, 11. Nik olic 3 1/2, 12. Tsjiboerdanidze 2 1/2. Lotto 9: Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs 2 win naars die elk bruto 150.000,00 ontvangen. Derde prijs: 116 winnaars, die elk bruto 2.187,60 ontvan gen. Vierde prijs: 5.358 winnaars, die elk 47,30 ontvangen. Vijlde prijs: 72.333 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Cijferspel 9: Eerste pr.js geen winnaars Tweede prijs 4 win naars. Derde prijs 16 winnaars. Vierde prijs 263 winnaars Vijfde prijs 2 336 winnaars (Vaste Prij zen) naars, die elk bruto 1 872.60 ontvangen. Derde prijs: 186 winnaars, die elk 251,70 ontvangen. Eerste prijs: geen winnaars, Tweede pri|S 1 win naar. die 328.00 ontvangt Derde pr.|S 12 win naars. die 136.60 ontvangen. Vierde prijs: 316 winnaars, die 8,30 ontvangen. ZAALVOETBAL even te verwerken is echter een uit zondering. Van der Hulst: "Het werk laat dat gewoon niet toe, er moet altijd wel meteen weer iets worden gedaan". Dat soort ervaringen waren voor Van der Lingen overigens niet de enige reden om te stoppen. Ook de organisatie van de opleiding zelf vond ze een probleem: "In het werk moest je heel flexibel zijn. Het werd heel normaal gevonden dat je na een late dienst nog een nachtdienst draaide als je opvolg ster plotseling ziek was geworden. Maar in de opleiding waren ze heel strikt. Als je onder druk van je werk een dag te laatje scriptie inle verde. werd je een half jaar terug gezet." In de enquête bevestigt meer dan de helft van de leerlingen dat ze naast hun werk eigenlijk te wei nig tijd overhouden voor de oplei ding zelf. Het oefenen van prakti sche zaken zoals het geven van in jecties schiet er volgens Van der Hulst vaak bij in, de praktijk is vaak de enige leermeester. Leerlin gen staan er tijdens het werk vaak alleen voor en er is zelden tijd om een ervaren kracht mee te laten lo pen om dingen voor te doen of te kijken of iemand alles goed doet. Zwartmaken Zeven van de tien leerlingen moeten in hun vrije tijd terugko men voor lessen of besprekingen, terwijl die gewoon in werktijd zou moeten plaatsvinden. Het salaris, ruim zevenhonderd gulden per maand, is er ook op afgestemd dat je als leerling niet veertig uur per week inzetbaar bent. Van der Hulst: "We zullen wel het verwijt krijgen dat we de oplei ding met deze enquête hebben wil len zwartmaken. Dat is zeker niet onze bedoeling, we willen waar schuwen dat zich straks helemaal niemand meer zal aanmelden. Van de leerlingen zegt nu al 56 procent dat ze de verpleging geen aantrek kelijk beroep voor de toekomst vinden. Dat betekent dat een deel ermee zal stoppen. Dat is een hele slechte zaak. De opleiding kost geld en we hebben de straks hard nodig." EERSTE KLASSE: MEDO-Eigeman 3-6. Wally sp -Jong Boys 2-3, de Hanepooel-KRV 3-8 Eigeman 16-24 Martin 14-14 MEDO 16-23 de Amstel 15-11 Odessa 15-20 LB/Verbaan 14- 9 RGC 16-18 Wally sp. 14- 8 KRV 15-17 de Hanepoel 13- 4 Jong Boys 16-16 TWEEDE KLASSE A: vd Geest sp.-Hoogkamer 6-7, McDonald's-Stomp.Boys 6-5 Hoogkamer 17-25 Paoloni 15-14 Stomp.Boys 14-21 A. Heemskerk 15-13 Ouweh Vis 14-20 Tav/AAB Boys 17-12 Jipi's 14-17 de Heulboys 14- 8 Warmunda 16-15 vd Geest sp. 14- 3 McDonald's 14-14 Sleutels 16-24 SJZ 14-14 Nehpla Muda 15-21 Madonna 14-13 v. Goozen 15-20 Grasshoppers 16-12 Stoof 16-19 Odijk 14- 6 DERDE KLASSE A: met gespeeld Migor 16-28 Alphia 15-15 the Pro's 15-21 vd Poel 16-12 Cha Cha 18-20 den Heyer 18- 8 SCGW/AVVC 17-19 DOSR 15- 3 VIERDE KLASSE A: Kraan Sal -fc Pieca 5-3, Koudekerk-Kasteel J. 12-2, Burg Utd.-EBR 0-6 EBR 17-26 Kraan Sal. 17-16 fc Pieca 15-25 West End 17-13 Koudekerk 16-19 Cronestein 15- 9 Burg Utd. 16-17 Kasteel J. 15-1 Hoogvliet 17-28 Du Prie 14-11 Inter Jo 17-26 Ceres 16-11 Tib de Boer 17-26 Simoniz Boys 15- 6 Van der Plas maakt geen fout KATWIJK Van der Plas heeft zich gisteravond in Katwijk dank zij een 3-2 zege op FC Lisse gehand haafd aan kop van de zaalvoetbal ranglijst in de hoofdklasse. In de interregionale competitie werd een flink programma afgewerkt. Van de 'Leidse' ploegen kwam alleen Zwarte Wolf in actie, bij Datagold werden de punten gedeeld: 4-4. De overige resultaten: Silva Boys - Snoekie 8-7, Hoogenboom - Neptu- nus 7-4, Ceverbo - Siva 8-5 en De Maas - Rozet 7-2. Datagold- Zwarte Wolf 4-4 Veel plezier viel er in de slotfase aan de wedstrijd in Moordrecht niet meer te beleven. Datagold toonde zich tevreden met het 4-4 gelijkspel en groef zich in voor ei gen doel. Zwarte Wolf liet zich op dat moment niet uit de tent lokken, waardoor er in de stand ook geen verandering meer kwam. De Leid se scores kwamen op naam van Marcel Valk, Wim de Roo, Piet Sloos en Jan van der Reijden. Van der Plas - Lisse 3-2 Ee vervelende wedstrijd, vooral door het louter verdedigende spel van het door veel blessures ge plaagde Lisse. De Katwijkers kwa men voor rust op een 2-0 voor sprong door treffers van Jaap van Duyn en Peter Kling, maar Lisse liet na de pauze zien ook te kunnen aanvallen. Gerard Meiland maakte gelijk (2-2), waarna Rick Curfs als nog het oordeel over de bollen- ploeg velde: 3-2. Zege van Becker INDIAN WELLS (Reuter) - Bons Becker heeft het tennistoernooi van Indian Wells om de Cham pions Cup gewonnen. In de finale, die bij een temperatuur van 37 gra den werd afgewerkt, versloeg de Westduitser Emilio Sanchez in vier sets: 7-5,6-4,2-6, 6-4. De Spanjaard, die eerder de Tsjechoslowaak Miloslav Mecir en de Australiër Pat Cash uitschakelde, hield de twee voudig Wimbledon-kampioen ruim drie uur lang bezig. De als derde geplaatste Becker, die na een pauze van een paar maanden on langs weer op de baan verscheen, verdiende met die zege ongeveer een kwart miljoen gulden. Sanchez kreeg de helft. Brenda Schultz heeft zich ge plaatst voor de tweede ronde van een tennistoernooi in Boca Raton in de Amerikaanse staat Florida. Schultz zegevierde in twee sets over de Westduitse Silke Meier: 7-6 (7-1), 6-1. Het toernooi is gedoteerd met een prijzenbedrag van bijna zes ton. Gert Kruys stopt UTRECHT (GPD) - Gert Kruys moet stoppen met betaald voetbal. De middenvelder van FC Utrecht heeft na een intensief medisch on derzoek te horen gekregen dat zijn knie- en enkelgewricht zodanig be schadigd zijn, dat hij rekening moet houden met een definitieve afkeuring. Kruys: „Ik heb een paar pech- seizoenen achter de rug en me daarbij geforceerd om terug te ko men. De ellende begon met die en kelbreuk, daarna is er een knie blessure bijgekomen. Ik heb van alles geprobeerd om op m'n vroe gere niveau terug te komen, maar dat is niet gelukt". Jacques Chirac <fotoAP>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19