Katwijkse Boulevard blijft toneel van straatgevechten Plan voor aanleg nieuwe snelwegen rond Schiphol Vreedzaam protest bij vliegkamp Valkenburg Scheveninger: 'De eer van het dorp staat op het spel' Bromfietser en fietser botsen Alphense brandweer weet dikwijls slecht de weg PAGINA 16 W 3 REGIO DINSDAG 8 MAART 1988 KATWIJK De Katwijkse Boulevard zal waarschijnlijk ook de komende weken nog het toneel zijn van vechtpartij en tussen Katwijkers en Scheveningers. Dat is althans de overtuiging van jongeren uit beide kampen, na de confron taties die de afgelopen drie weken al tussen hen hebben plaatsgehad. "De eer van het dorp staat op het spel", zo meent één van de Scheveningers die bij de vechtpartijen betrokken is geweest. Door de inzet van ongeveer twintig agenten van het eigen korps en as sistentie uit omliggende gemeen ten, wist de Katwijkse politie zater dag een handgemeen te voorko men. De week daarvoor het wel raak. Op de Boulevard werden toen tussen de 40 en 50 Schevenin gers belaagd door een groot aantal Katwijkers, nadat eerder op de avond in een bar-dancing de nodi ge irritaties tussen beide groepen waren ontstaan. De aanleiding tot het conflict ontstond echter al twee weken ge leden toen, opnieuw vanuit de bar- dancing aan de Boulevard, een groepje Scheveningers bij een bus halte slaags raakte met Katwijkers. "Een aantal Scheveningers komt al zo'n anderhalve maand op zater dagavond in Katwijk stappen", zo vertelt één van de Katwijkse jonge ren. "Dat groepje groeide uit tot een man of 25, die zich op een gege ven moment begonnen te gedragen alsof de dancing van hen was". De irritatie groeide toen de Schevenin gers een oogje lieten vallen op de Katwijkse 'schonen' en op dat mo ment was een onschuldige duw- en trekpartij aan de bar voldoende om de vonk in het kruitvat te doen slaan. In beide kampen wordt de aan vankelijke genoemde aanleiding i den Brink houdt een oogje in het zeil bij de zeerob in NOORDWIJK De Noordwijkse politie kreeg gistermiddag een overwachte gast: een zeerob. Een voormalige politieman had de twee meter metende vrouwtjesrob uit geput, maar niet gewond, op het Noordwijkse strand gevonden. Met paard en wagen werd het beest overgebracht naar het politiebu reau. De zeerob kreeg een tijdelijk on derkomen in de garage van het bu reau, zodat het beest kon worden natgehouden. Met het zeehonden- opvangcentrum van Lenie 't Hart in Pieterburen werd contact opge nomen voor overname van de zee- Kassa leeggehaald tijdens lunchuur NOORDWIJKERHOUT - Bij een winkel aan de Kerkstraat in Noord- wijkerhout is gisteren de kassa leeggehaald. Terwijl de zaak aan het begin van de middag een uur de deur sloot voor de lunchpauze sloe gen de dieven toe. Een schuifdeur werd geforceerd. Het openen van de kassa bleek he lemaal geen probleem te zijn om dat het sleuteltje nog in de kassa stak. Een bedrag van ongeveer 800 gulden werd meegenomen. KATWIJK - Een 22-jarige brom fietster en een I9-jarige fietser zijn gisteravond bij een kruispunt in hun woonplaats frontaal op elkaar ingereden. Beide slachtoffers zijn met hoofdletsel opgenomen in het AZL. De aanrijding vond plaats op de kruising Varkevisserstraat, Ou- wehandstraat en Schelpendam. Een in Rijnsburg gestolen auto is gistermorgen in Katwijk terug ge vonden in het water van de Prins Hendrikkade. Een takelbedrijf haalde auto in de loop van de dag uit het water. FLIPPERKAST - Bij een inbraak in de Alphense jongerensociëteit Madonna aan de Prins Hendrik straat is in de nacht van zondag op maandag onder meer de flipper kast gekraakt. In totaal is een buit weggehaald ter waarde van 4500 gulden. rob. Van het marinevliegkamp Val kenburg werd toestemming ver kregen voor de landing van een een prive-vliegtuigje voor het trans port. Een dierenarts had de zeerob de garage van het Noordwijkse politie foto Wim Dijkman) nog een spuitje gegeven, voordat rond 16.00 uur het luchtruim werd gekozen. Vanaf het vliegveld Eelde is de zeerob per auto naar Pieterbu ren overgebracht. voor het conflict, een vechtpartij van Katwijkse jongeren in het Scheveningse uitgaanscentrum, tegengesproken. Steekwapens Het bezoek aan de bar-dancing is volgens de Katwijkse en Scheve ningse jongeren inmiddels onder geschikt aan het werkelijke doel van een avondje stappen in de kustplaats: een flinke vechtpartij, waarbij de grofste middelen niet worden geschuwd. De Katwijkse politie nam afgelopen zaterdag al een aantal steekwapens in beslag en ook werd een werpster en een vuurwerkbom aangetroffen. Vol gens de jongeren zijn er afgelopen zaterdag nog gevaarlijker wapens gezien, zoals met spijkers beslagen stokken en zware kogels die wor den gebruikt bij het ragen van schoorstenen. "Er zijn jongeren die zondag naar de wedstrijden van FC den Haag gaan en nu op zaterdag naar Katwijk komen", zegt een Scheve ninger. "De groep die op deze ma nier bij het conflict betrokken raakt, wordt steeds groter". Ook onder de Katwijkse jongeren 'leeft' de confrontatie met de Schevenin gers. Adjudant J.A. Houwaart van de Katwijkse politie vertrouwt er in tussen op dat de 'ontmoedigingst actiek' van afgelopen zaterdag waarbij aan de gemeentegrens bus sen en taxi's werden gecontroleerd en in het dorp zelf ook auto's met jongeren werden aangehouden een zodanig effect heeft dat het conflict niet verder escaleert. "Ik denk dat de lol er op deze manier wel snel af gaat", zegt hij. Houwaart erkent echter dat het voor de politie een groot probleem wordt als op wraak beluste Scheve ningse jongeren naar de kustplaats blijven komen. "De actie van afge lopen zaterdag heeft erg veel man kracht gevergd, niet alleen van ons eigen korps maar ook van de poli tie uit de buurgemeenten, de mare chaussee en de rijkspolitie", zegt hij. Houwaart noemt het een raadsel dat de gemoederen in beide kam pen zo verhit zijn geraakt. "We moeten ver in de geschiedenis te ruggaan om dit soort grootscheep se vechtpartijen tussen jongeren voor de geest te halen. Er is tussen Katwijkers en Scheveningers altijd wel een bepaalde rivaliteit ge weest, maar dat heeft nooit tot pro blemen geleid. Ze varen tenslotte ook bij elkaar". De Katwijkse politie nam afgelopen zaterdag een groot aantal steekwapens in beslag. Ook ander wapentuig, zoals een vuurwerkbom en een werpster, werd bij de jongeren aangetroffen. (foto gemeentepolitie Katwijk) HAARLEMMERMEER(GPD) Rijkswaterstaat heeft ingrij pende plannen in voorberei ding om de bereikbaarheid van Schiphol te verbeteren. In de nog vertrouwelijke nota 'Hoofdwegennet regio Schip hol' wordt de aanleg van een nieuwe rijksweg bepleit langs de Zwanenburgbaan. Die moet de A 4 verbinden met de Weste lijke Randweg en de Tweede Coentunnel in Amsterdam. Verder voorzien de plannen in de aanleg van klaverbladen bij de A 9 (Alkmaar-Amstelveen) en de A 5 (Haarlem-Amster dam). De concurrentiepositie van Schip hol staat onder zware druk nu de bereikbaarheid van de luchthaven een steeds groter probleem wordt. Met name de A 4 is vanwege de Schipholtunnel het grootste ver keersknelpunt. Rijkswaterstaat heeft naar mogelijkheden gezocht om die weg te ontlasten. De aanleg van een nieuwe snel weg langs de vierde start- en lan dingsbaan voorziet daarin. De weg krijgt op de kop van de Zwanen burgbaan een aftakking naar het klaverblad Badhoevedorp, via wel ke het doorgaande verkeer kan worden geleid. De huidige A 4 (tus sen De Hoek en Badhoevedorp) krijgt in dat geval alleen nog be stemmingsverkeer voor de lucht haven te verwerken. De nieuwe Westelijke Randweg is bedoeld om het Amsterdamse havengebied een rechtstreekse verbinding met Schiphol te geven. De weg loopt langs Halfweg en Volgens Rijkswaterstaat zijn de ze plannen, die in 8 jaar zijn uit te voeren en 1 miljard gulden kosten, noodzakelijk om Schiphol bereik baar te houden. Men verwacht een verkeersgroei van 30 procent en als de nieuwe snelwegen niet worden aangelegd, is de luchthaven in het jaar 2000 geheel onbereikbaar tij dens het spitsuur. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense brandweer weet in het merendeel van de in de gemeente gevestigde bedrijven niet goed de weg. Van de 'risicovolle' gebouwen (chemische fabrieken, scholen, zie kenhuis Rijnoord) weet het korps alles om accuraat te kunnen hande len bij een brand of andere calami teit. Bij zestig tot zeventig procent van de bedrijven laat die kennis echter te wensen over. Dit valt op te maken uit het jaarverslag van de Alphense brandweer over 1987. VALKENBURG - Terwijl de BB-sirenes loeiden, demon streerden gisteren ongeveer 25 vredesactivisten bij de hoofdin gang van het marinevliegkamp Valkenburg tegen de atoomtaak van de 13 Orionvliegtuigen die op deze basis zijn gestationeerd. De actie, die gisteren voor het eerst werd gehouden, zal iedere eerste maandag van de maand een vervolg krijgen. "We kiezen iedere keer voor een andere ac tie. Op 11 april richten we een maaltijd aan, waaraan de marine mensen mogen deelnemen. Ook gaan we een keer de toegangs weg blokkeren", kondigt Jeroen van der Sluis van het Leidse vre- desplatform aan. De organisatie is tevreden met de opkomst. "Het is tenslotte pas de eerste keer dat we hier staan. Bovendien hebben we alleen in Zuid-Holland vredesgroepen be naderd. Bij de maandelijkse ac ties in Woensdrecht hebben we wel eens met minder mensen ge staan", verduidelijkt Van der Sluis. Ondanks het geweldloze ka rakter van de één uur durende demonstratie, was de leiding van het marinevliegveld op alles voorbereid. Politie en mare chaussee waren ruimschoots aanwezig. De kamppolitie sloot bij het naderen van de actievoer ders de hekken, maar liet die la ter toch deels open staan voor het toelaten van de vele dienst auto's. Even dreigde een con frontatie toen een touw over de weg werd gespannen. Ondanks de harde wind lukt het de demonstranten wel om spandoeken aan het hek rond de basis vast te maken en zogeheten papieren kraanvogels in een boom te hangen. De teksten lie ten aan duidelijk niets te wensen over: 'Valkenburg atoomwapen- vrij' en 'Met kernwapens geen Demonstranten bij de hoofdpoort van het marinevliegveld Valkenburg. Uit voorzorg was het hek gedeelte lijk gesloten en verhinderde de kamp-politie dat de toegang werd geblokkeerd. (foto wim Dijkman) vrede, geen veiligheid'. Van der Sluis: "Het is fijn dat er in Woensdrecht geen kruisraketten komen. Nu moet de overige 97 procent aan kernwapens nog weg. Dat volgens onze gegevens de atoomdieptebommen niet op Valkenburg liggen opgeslagen, De 13 Orions hebben één van de zes atoomtaken van de Neder landse krijgsmacht. Van der Sluis: "Het is niet makkelijk om politici te overtuigen dat we ook zonder kunnen. Zelfs in defen siekringen wordt getwijfeld aan de noodzaak van de atoomdiep tebommen voor de 13 Orion lan- ge-afstandspatrouille vliegtui gen. Nederland kan deze atoom wapens missen als kiespijn, maar toch houdt minister Van Eekelen van defensie hieraan vast". Noodzaak Volgens marinevoorlichter W.J.J. Geneste is de regering te ruggekomen op de beslissing om de atoomtaak van de Orions af te stoten omdat de noodzaak van de atoomdieptebommen steeds duidelijker wordt. "De Orions patrouilleren ook boven het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan, waar veel onder zeeërs varen. De Russen voeren momenteel een nieuw type on derzeeboot in, dat veel sneller en dieper kan varen. Met de huidige torpedo's kunnen we die niet uit schakelen. Maar met de atoom dieptebommen lukt dat wel. De nieuwe duikboten vormen al tien procent van het arsenaal, terwijl dat nog verder toeneemt. Pas wanneer we een conventioneel antwoord hebben gevonden, dus een doeltreffende torpedo, staat de atoomtaak ter discussie". Overigens stelt het Leidse vre- desplatform niet alleen de atoomtaak ter discussie, maar ook de militaire taak van het vliegveld. De opsporings- en red- dingstaak van de marine mag van de actievoerders blijven, maar daarnaast zou het vliegveld een taak voor de burgerlucht vaart moeten krijgen. Aan de Leidse wetenschapswinkel wordt gevraagd een haalbaar heidsonderzoek daarnaar in te stellen. "Een gepasseerd station", meent de marinevoorlichter. "Enkele jaren geleden werden ook al eens voorstellen hiertoe gedaan. Maar met Schiphol en Zestienhoven in de buurt, is daarop geen kans. Gezien de hui dige Navo-taak van het vlieg veld, is het een bijzonderheid dat in het weekeinde de zweefvlieg- club van het vliegveld gebruik mag maken". Daarin staat ook dat het aantal be drijven dat zich nieuw vestigt in Alphen groter is dan door de afde ling preventie kan worden bijge houden. Volgens ondercommandant A. Siereveld komt de brandweer bij de genoemde belangrijke gebou wen slechts toe aan een jaarlijkse controle. Dan worden de beschik bare plattegronden van bij voor beeld een school of fabriek aange past en wordt bekeken of het pand nog aan de veiligheidsvoorschrif ten voldoet. "Maar bij de meeste bedrijven ontbreekt die controle, omdat we er eenvoudig geen tijd voor hebben. We hebben van elk bedrijf een map met onder meer een plattegrond. Die gaat mee als er een brandmelding binnenkomt. In veel gevallen is het echter maar de vraag of de plattegrond nog ac tueel is. Er kan een verbouwing in het betreffende pand zijn geweest, waarbij bij voorbeeld een muurtje is gemetseld waar wij het bestaan niet van weten. Dat kan de grootste problemen geven", aldus Siereveld. "Eigenlijk moet de brandweer steeds van elke wijzi ging in een object op de hoogte worden gebracht. Niet omdat we ons zo graag bemoeien met een ver bouwing, maar vanwege de veilig heid. De hele administratie is ech ter verre van volledig". Siereveld voorzag de problemen al toen de Alphense gemeenteraad enkele jaren geleden de brandbe veiligingsverordening vaststelde. "Er werd bij de verordening geen personeelsuitbreiding aangege ven. De afdeling preventie kampt met een enorme achterstand, die zelfs niet wordt, ingelopen. Dat is een schrijnende situatie", meent de ondercommandant. In het jaarver slag staat dat de brandweer deze si tuatie 'met lede ogen aanziet' en dat de afdeling preventie de brand weer 'aanzienlijke zorgen baart'. Vrachtwagen ligt schepen in de weg WADDINXVEEN - Het scheep vaartverkeer over de Gouwe is gis teren gedurende twaalf uur ge stremd geweest doordat een vrachtwagencombinatie in de vaarweg lag. De vrachtauto raakte 's morgens te water bij een frontale botsing op de Henegouwerweg met een personenwagen. De 38-ja- rige, uit Rotterdam afkomstige be stuurder van de personenauto, raakte daarbij zwaar gewond. De 22-jarige vrachtwagenbestuurder kwam met de schrik vrij. Het ongeval had plaats op de be langrijke verkeersader tussen Gouda en Waddinxveen, de He negouwerweg, die eveneens tot ne gen uur gisteravond afgesloten is geweest. DINSDAG 8 MAART Alkemade/Wou brugge selastinginvullerij voor leden i de FNV. van 19.00 tol 22.00 in het FNV-gebouw, Narcis straat 2. AJphen vrouwendag in De Bron, Trou- badourweg; avondprogramma om 19.30 uur. Leiden oecumenisch avondgebed in Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel. van 19.00 lezing van het Studium Gene rale met de titel: Terrorisme: ge weld als communicatiestrategie' door dr. A.P. Schmid, aanvang 20.30 uur in het Centraal Voorzie ningengebouw, Cleveringaplaats. bijeenkomst voor uitkeringsge rechtigden in het Mierennest aan de Morsweg, na een inleiding kaarten en sjoelen, aanvang 20.00 uur. met het thema: Vrouw en arbeid, van 19.00 tot 23.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. artistiek café met Jaap van Merwe, aanvang 20.30 uur in de Hollandsche Tuyn,-Hoofdstraat. Voorschoten vergadering van de commissie bestuurszaken, aanvang 20.00, uur in het Ambachtshuis. Voor straat. forumavond in kader van Inter nationale Vrouwendag over het onderwerp: Vrouwen en werk in Voorschoten', aanvang 20.00 uur in het Cultureel Centrum. Marijke- Wou brugge lezing door schrijfster Yvonne Keuls, om 20.00 uur in de Her vormde kerk. Zoeterwoude vergadering raadscommissie openbare werken over o.a. Aloysi- usccomplex. tennisbanen sport park Haasbroek, aanvang 20.00 uur in het hoornse kerk, aanvang 19.30 uur. voordracht 'Bedreigt straling de gezondheid?' door antroposofisch huisarts B. Witsenburg, Thera- peuticum Zonnewervel, Boter- bloemweg 21a, om 20.15 uur. Boskoop simultaanschaken in De Tun nel, Galerij, aanvang 20.30 uur. Leiden lezing over 'Een humanistische ie op secularisatie' door prof.dr. 20.00 uur in het Centrale Voorzie ningengebouw aan de Cleve ringaplaats. vergadering districtscommissie Zuid-Holland-Noord. aanvang 14.00 uur. discussiebijeenkomst in de cy clus over de PvdA-nota 'Schui vende panelen', met als onder werp 'arbeidstijdverkorting een flexibele werktijden', aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. kindervoorstelling 'Duinkonijn' poppentheater Thije, aan vang 14.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. 1 activiteiten in het kader van het Nationaal Reumafonds met een overzicht van de doelstellingen n het fonds, van 10.00 tot 15.30 r op het Leidse Plein van de nieuwbouw van het AZL. Oegstgeest belastingambtenaren helpen met het invullen van het belasting biljet in Dienstencentrum Lijtweg, informatie tel: 175268. Voorschoten discussie-avond over PvdA- rapport 'schuivende panelen', met gastsspreker Jan Pronk, aanvang 20.00 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. historische lezing over 'Kaste len en Buitenplaatsen in Wasse naar', aanvang 20.00 uur in Cultu reel Centrum Warenar, Kerkstraat

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16