Actie tegen snelweg valt slecht bij WD Ophalen vuil duurder in Leiderdorp Leiderdorpse flats niet aangesloten op stadsverwarming Nieuw plan om overlast vrachtauto's te beperken Stompwijk krijgt drie woonwagens TROUWPLANNEN? VUL IN! CDA: 'Rijksweg 11 is levensgevaarlijk' Filmnet in Warmond Wassenaars kruispunt voor tonnen aangepast Overval op Chinees DINSDAG 8 MAART 1988 LEIDERDORP - Omdat de inwo ners van Leiderdorp vorig jaar elf procent meer huisvuil hebben ge produceerd, moeten ze daar nu een prijs voor betalen. De gemeente raad heeft gisteravond ingestemd met een verhoging van de reini gingsheffing. Overigens moet er ook iets meer worden betaald om dat de vuilverbranding in Leiden meer kosten heeft. Het volle pond hoeven de Lei derdorpers niet te betalen. Vorig jaar al kostte de verwerking van het grotere vuilaanbod de gemeen te zo'n 80.000 gulden extra, maar dat bedrag wordt niet doorbere kend. Voor dit jaar wordt slechts een deel van de extra kosten door berekend. Al met al komt de verho ging de belastingbetaler op 2,70 per jaar te staan want de verhoging gaat per 1 juli in en het tarief gaat dan van 11,50 naar 11,95 per maand. Een bedrag dat D66-raadslid La- mers nog veel te hoog was. Hij be- Gemeente probeert winst Gevulei naar consument terug te sluizen toogde dat de stijging van het vuil aanbod te voorkomen was ge weest, als de gemeente het gebruik van compostvaten* het plaatsen van papierbakken en het geschei den inzamelen van vuil had gesti muleerd. Grote kritiek was zijn deel. PvdA-raadslid Keijzers viel hem meteen in de rede. Volgens hem is die stijging van elf procent te wij ten aan de grotere produktie, de verbeterde economie. "Het ge scheiden ophalen van huisvuil scheelt maar één procent". Lamers ging onverdroten door met de bewering dat vanaf septem ber 1987 er veel meer tuinafval langs de kant van de weg wordt ge zet. Compostvaten hadden hier voor soelaas kunnen bieden. Waar op wethouder Den Boeft het D66- raadslid wat cynisch vroeg of hij dacht dat die vaten soms niks kos ten. Lamers: "Ik kijk naar de cijfers van omliggende gemeenten en zie dan dat het aanbod van huisvuil ze ven tot acht procent kan slinken". Toen was het de beurt van wethou der Bezemer om het raadslid tot de orde te roepen. Lamers moest maar eens aangeven waar die berekenin gen op berusten, oordeelde hij. En Bezemers partijgenoot Keijzers: "Deze zaken zijn uitgebreid in de commissie financiën aan de orde geweest. Lamers praat als een kip zonder kop". Bezemer: "Lamers heeft in de lucht geschoten ergo, hij heeft lucht verplaatst. Dat vind ik in deze raad niet passen". Het D66-raadslid trok zich de kri tiek ogenschijnlijk niet aan. Hij bleef als enige tegen het voor stel om de tarieven te verhogen. Meer winst Het WD-raadslid Scheffer kwam gisteravond met een bereke ning op de proppen waaruit bleek dat de Gevulei, de vuilverbranding in Leiden door het verhoogde vuil aanbod relatief meer winst over houdt. De vaste kosten blijven im mers gelijk. Scheffer berekende dat de Gevulei zelfs een half mil joen winst overhoudt. Dat geld zou zij kunnen terugsluizen naar de consument, oordeelde de WD. En de gemeente Leiderdorp zou een en ander als lid van de Gevulei kunnen aanzwengelen. Wethouder Bezemer verklapte dat de Gevulei over 1987 inderdaad waarschijnlijk enkele tonnen over houdt. Hij zegde toe bii de Gevulei de aandacht op de kwestie te zullen vestigen. Overigens blijft de wethouder op zoek naar mogelijkheden om de ta rieven van het vuilophalen in Lei derdorp eerlijker te verdelen. Al leenstaanden zouden minder moe ten betalen dan (grote) gezinnen, vindt hij. Tot dusver zag de wet houder die mogelijkheden niet, maar als de bevolkingsadministra tie anders is opgebouwd, zijn deze er wellicht wel. Bezemer komt bin nenkort met nieuwe voorstellen over een gedifferentieerder tarief. Een paar cijfers. De gemeente Leiderdorp rekende in 1987 op een hoeveelheid af te voeren huisvuil van 6850 ton. Dat werd 7636 ton. De verwerking van één ton huisvuil kost de gemeente 102 gulden. Nadeel voor Leiderdorp dus 80.100 gulden. Dit jaar zet de 'trend' zich door en het voorlopig nadeel voor 1988 wordt geraamd op ruim 54.000 gulden. VOORSCHOTEN - De strijd tegen rijksweg 11-west heeft gisteravond een flinke strijd op geleverd in de Voorschotense raadscommissie voor financiën. De WD-fractie noemde het "buiten proporties" en "onaanvaardbaar" om voor 45.000 gulden actie te gaan voeren, zonder goede verkeerstechnische argumenten te hebben. Als Voorschoten naast een pr-bu- reau ook een verkeerstechnisch bureau in de arm wil nemen, kost dat namelijk méér. Het CDA, de grootste collegepartij, noemde het onbegrijpelijk dat de WD zo zui nig doet. De weg, die Noord-Hof land van de rest van Voorschoten zou scheiden, "is levensgevaar lijk". "En wanneer de trein van be sluitvorming eenmaal loopt, kun je hem niet meer stoppen", zei frac tievoorzitter Ten Have - doelend op de behandeling van het nieuwe structuurschema Verkeer en Ver voer. "Als we over 20 jaar met die weg zitten, begrijpt niemand dat we dat bedragje er niet voor over hadden". De PvdA/PPR-fractie viel hem bij, terwijl zijn fractiegenoot S. Miezenbeek 45,000 gulden zelfs weinig achtte voor een pr-bureau: "Het is een techniek om mensen te beïnvloeden". De WD stelde daar tegenover dat Voorschoten sinds enkele maanden "een eigen voor lichter heeft die aardig verdient". D66 had andere bedenkingen te gen de opzet. Zo opperde de fractie dat de gemeente moeilijk een be drijf een actieplan kan laten opstel len en moest ze er niet aan denken dat de pr-heren met de sterke en zwakke punten naar Wassenaar LEIDERDORP - De flats aan de Engelendaal in Leiderdorp worden niet aangesloten op stadsverwar ming. Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) maakte eind vorig jaar be kend dat het gesprekken voerde met de Woningbouwvereniging Leiderdorp over het doortrekken van stadsverwarming naar deze flats. De verwarmingsketels in de gebouwen dienden vervangen te worden en stadsverwarming leek daarvoor een goed alternatief. Volgens directeur G.P. Duiven voorden van de Woningbouwvere niging Leiderdorp heeft zijn corpo ratie er nu toch voor gekozen om nog deze zomer nieuwe verwar mingsketels in de flatgebouwen te plaatsen. "En eerlijk gezegd heb ben de berichten dat het EBR was geïnteresseerd in Leiderdorp, mij een beetje verbaasd. Vijfjaar gele den is er over stadsverwarming in Leiderdorp gesproken en sinds dien hebben wij niets meer van het EBR gehoord. Misschien zijn er wel weer nieuwe gesprekken ge weest, maar in elk geval niet met de Woningbouwvereniging Leider dorp". Overigens vindt Duivenvoorden stadsverwarming op zichzelf geen slecht alternatief. "Voor de wo ningbouwvereniging zou het waar schijnlijk wel gunstig zijn geweest. We hadden er veel investeringen mee bespaard. Maar voor de bewo ners zijn nieuwe ketels gunstiger, denk ik. En bovendien blijft de wo ningbouwvereniging op deze ma nier baas in eigen huis". De flats aan de Engelendaal wa ren de enige die in Leiderdorp nog in aanmerking kwamen voor stads- stappen, een gemeente die juist vóór de rijksweg 11-west is. Ook hoeft niet zo duidelijk naar buiten te komen 'welke partijen men wil bewerken'. Tunnel Over dergelijke taktieken wil de partij in alle beslotenheid praten. Dat kan vanavond in de raadscom missie van bestuurszaken of in de raadscommissie voor openbare werken en verkeer. Is de eerste commissie helemaal besloten, in openbare werken behandelen raadsleden het rijksweg 11-stuk eerst openbaar om zich later terug te trekken voor een rondje tactiek. Nadat CDA'er Ten Have bena drukte dat hij, anders dan ver keerswethouder J. Visser, totaal niet over tunnelvarianten wil den ken, verdedigde WD-wethouder Van Dalen zijn PvdA/PPR-collega. "Je kunt erover twisten of hij het, tijdens de avond, nog voorzichtiger had kunnen zeggen. Maar in de context van - als de weg écht niet tegen te houden is, dan maar in een tunnel - is dat zo slecht nog niet". Aardig werd de discussie toen het over de Hofweg-west ging, het stukje tussen Voorschoterweg en Leidseweg-noord waar de rijksweg overheen zou komen. In een stuk over de dorps- en stadsvernieu- wingsgelden, lanceerden B en W het plan om van deze gelden 34.000 gulden opzij te leggen voor het ver beteren van de woonomgeving in dit stukje Voorschoten. In totaal zou het project 158.000 gulden kos ten en CDA'er Miezenbeek wees erop dat "het tegen ons gebruikt kan worden als we het project stil zetten, in afwachting van de rijks weg". D66 had een "aardige sug gestie": Voorschoten moet hier zo snel mogelijk beginnen. Per slot van rekening staat de rijksweg nog steeds op de planning voor na het jaar 2000 en konden de Hofweg-be woners enkele jaren geleden hun woningen terugkopen. VOORSCHOTEN - De rechter d volgende maand eisen dat het Voorschote^^se monument Molen laan 3 snel wordt opgeknapt. Na jaren dreigen en procederen, is de gemeente daarvan overtuigd. Ze heeft inmiddels overeenstem ming met de eigenaar bereikt en de bouwvergunning is vorig jaar afgegeven. 'Voorschoten heeft aan alle verplichtingen voldaan, het is nu zaak dat de eigenaar niet langer traag en slordig blijft in de uit werking", aldus een ambtenaar. Zijn gemeente verkocht het cen- trumpand een groot aantal jaren geleden met een opknapverplich- ting. Van opknappen kwam niets .en toen de huidige eigenaar het monument kocht, was de opknap- verplichting alleen nog maar knellender geworden. Nu zegt de woordvoerder dat vanneer het monument niet snel wordt opgeknapt, het hele maal niet meer hoeft". Het is de bedoeling dat het hele huis wordt opgelapt en een schuur bij de wo ning wordt getrokken - hetgeen volgens het huidige bestem- ingsplan niet kan. De restaura tie zou tussen de een en twee ton kosten en subsidie-aanvragen zijn inmiddels ingediend, (foto- Wim Dijkman) Leiderdorpers opgeroepen tot voeren actie LEIDERDORP - De Leiderdorp- se bevolking zal worden opgeroe pen mee te denken en eventueel ac tie te voeren tegen het apartheids- regime in Zuid-Afrika. Dat is het gevolg van de oproep die PvdA- raadslid Langendorff gisteravond tijdens de raadsvergadering deed. Langendorff vindt dat de Leider dorpers "weer eens met de neus op de feiten" moeten worden gedrukt. Raadsleden zouden i king met de actiegroep Leiderdorp tegen apartheid de bevolking "een daad laten stellen", oordeelde het PvdA-raadslid, "opdat de ambas sade en regering van Zuid-Afrika ervan doordrongen worden dat wat alle bestuurlijke niveaus in Neder land betreft dat apartheidsbewind niet meer hoeft". Langendorff stelde voor dat elke fractie één raadslid zou afvaardi gen en men samen met 'Leider dorp tegen apartheid' moet gaan bekijken hoe een en ander vorm en inhoud kan krijgen. Ze kreeg ech ter niet alle partijen mee. De WD vindt dat dit soort kwesties, hoe be langrijk ook, niet in de gemeente politiek thuishoren. Langendorff zal nu het initiatief nemen om de partijen die daar be langstelling voor hebben voor een bijeenkomst op te roepen. Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een friese staartklok, sieraden en een video. Dat was gisteren de buit van een in braak in een woning aan de Voor schotense Karei Doormanlaan. De inbrekers kwamen de woning bin nen door een openslaand raam open te wrikken en haalden binnen heel wat overhoop. De bewoners waren vroeg in de middag wegge gaan en ontdekten de inbraak om kwart over tien 's avonds. Aan Zoeterwoudse Miening AWL-directeur Duivenvoorden: keuze gevallen op nieuwe ketels.. (archieffoto) verwarming. Het EBR is niet meer geïntereseerd in de aanleg van stadsverwarming naar nieuw bouwwijken. Bovendien heeft de Leiderdorpse gemeenteraad deze mogelijkheid vijfjaar geleden afge kapt. Omdat de nieuwe verwar mingsketels in de flats aan de En gelendaal op z'n minst 15 tot 20 jaai meemoeten, is het niet erg a schijnlijk meer dat de stadsverwar ming ooit nog zal worden doorge trokken naar Leiderdorp. WARMOND - Inwoners van Warmond die een aansluiting hebben op het kabelnet krijgen met FilmNet vanaf vandaag een nieuw televisieka naal. FilmNet is een satellietprogramma dat 24 uur per dag speelfilms uit zendt die echter alleen met een te huren 'decoder' zijn te ontvangen. Daar naast moet de huurder iedere maand abonnementsgeld voldoen. Volgens adjunct-directeur H. Klap heeft FilmNet op dit moment in Nederland on geveer 125.000 abonnees. Warmond is zo'n beetje de laatste plaats in de Leidse regio die een aansluiting krijgt. Alleen in Voorschoten is FilmNet nog niet te ontvangen. Volgens Klap zijn daar op korte termijn ook geen plannen voor. De eerste 'decoder' voor Warmond is vanmiddag uitgereikt aan het col lege van burgemeester en wethouders. WASSENAAR - Het Wassenaarse kruispunt Zuylen van Nijevelt- straat, Storm van 's Gravesandeweg, dr. Manveltkade en Katwijk- seweg wordt aangepast en krijgt verkeerslichten. Alle politieke partij en hebben hier 304.000 gulden voor over, zo bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. De politici vreesden wel dat door dergelijke verkeersontmoedigen- de maatregelen andere sluiproutes ontstaan en automobilisten bij voorbeeld de Kokshoornlaan nemen, een weg die iets noordelijker op de weg naar Katwijk uitkomt. Burgemeester P.H. Schoute stelde hen gerust met de mededeling dat Kokshoornlaan en Oostdorperweg later dit jaar minder aantrekkelijk worden, na een reconstructie. Mochten er dan andere sluiproutes ontstaan, dan zal Wassenaar onmiddellijk ingrijpen. De CDA-suggestie om een groene golf in te stellen op de Van Zuylen van Nijeveltstraat, wees de burgemeester af. Het zou "no pen tot sneller rijden". Op het bewuste kruispunt, waar het verkeer naar strand en Katwijk rechtdoor gaat en Duinrell-gangers linksaf slaan, gebeuren veel onge lukken. Volgens een analyse van de Grontmij gaat het vooral om voor rangsongevallen, ongevallen met starre obstakels en kop-staart onge vallen. De nv wijt dat aan een belemmerd zicht, een beperkt 'oprij- zicht' en een hoge verkeersintensiteit. Bovendien zou de kruising wei nig opvallen en onvoldoende zijn vormgegeven. Grontmij deed drie suggesties en het bureau Goudappel Coffeng liet een oogje vallen op een verkeersregelinstallatie, in een rapport over de verkeerssituatie rond het pretpark. B en W omhelzen dat standpunt en willen dat de dr. Mansveltkade, de weg langs de sport hal, recht tegenover de weg naar Duinrell komt te liggen. Dat zou de kruising begrijpelijker en eenvoudiger maken. Boogstralen en drup pels en voetgangersoversteekplaatsen over de Van Zuylen van Nije veltstraat en Storm van 's Gravesandeweg, maken de reconstrcuctie compleet. Bussen krijgen geen voorranggevende VETAG-installatie, voor automobilisten zal het verkeerslicht bij tijd en wijle worden ZOETERWOUDE - De WD Zoe- terwoude heeft gisteravond een plan op tafel gelegd waarmee naar haar mening een groot deel van de overlast kan worden opgelost die omwonenden van de Zoeterwoud se Miening hebben van het vracht- wagen-parkeerterrein. Zoals be kend stuit de inrichting van het parkeerterrein al van meet af aan op problemen. Omwonenden kla gen over stof-, stank- en geluid- overlast van de grote 'bakken', die sinds het raadsbesluit vanaf 1 janu ari 1987 niet meer her en der in het dorp mogen worden geparkeerd. Het plaatsen van hoogopgroeiende struiken rond het parkeerterrein, zoals voorgesteld door burgemees ter en wethouders, wordt zelfs niet als een aanzet van een oplossing aanvaard. De WD-fractie heeft herhaalde malen betoogd dat strui ken wel een fraaiere aanblik geven, maar niets doen tegen lawaai- en stankoverlast. In de raadscommissie algemene zaken legde deze fractie gister avond een nieuw plan neer. Een plan waardoor, zo betoogde de WD, de stank van uitlaatgassen en het lawaai van de stationair draaiende motoren tot nul kunnen worden teruggebracht. Daartoe dient op de parkeer plaats een elektrisch aangedreven compressor met een ringleiding te worden aangebracht. Op een zestal aftakpunten kunnen de auto's wor den aangesloten. Omdat de zestien geparkeerde vrachtwagens op ver schillende tijden vertrekken, is dit aantal aftakpunten ruim voldoen de. Aan de auto's zelf dienen enke le kleinere voorzieningen te wor den aangebracht. Naast het verdwijnen van stank en lawaai, ziet de WD als voordeel dat alle vrachtwagens op het ter rein aan de Miening kunnen blij ven. Dure voorzieningen op andere plaatsen in de gemeente kunnen dan achterwege blijven. Beplan ting hoeft er evenmin te komen. Voor de werkgevers zijn er voorde len als minder brandstofverbruik, minder slijtage aan de motor en kortere wachttijden bij het warm- draaien. De kosten voor het geheel zullen voor de gemeente ruim 20.000 gul den bedragen. Volgens de indie ners van het plan kan dit geld wor den gevonden door het weglaten van de beplanting en het schrap pen van het plan om elders in de gemeente parkeervoorzieningen aan te brengen. Vanavond zal er in de commissie openbare werken en volkshuisves ting over dit plan worden gespro ken. Hoge Rijndijk Overigens hebben de vrachtwa genchauffeurs onlangs zelf 'nee' gezegd tegen de suggestie van de gemeente om een parkeerterrein te creëren aan de Hoge Rijndijk, op industrieterrein De Grote Polder. Ze zien het niet zitten om door weer en wind vanuit het dorp naar de Rijndijk te moeten fietsen om hun wagens op te halen. Boven dien staan de wagens daar onveilig, betogen de chauffeurs, en de ge meente kan ze daar geen ongelijk in geven: vorige maand bijvoor beeld zijn er op het industrieterrein twee wagens met inhoud gestolen. De wagens stonden nota bene ge parkeerd op een omheind terrein. STOMPWIJK - In Stompwijk ko men drie woonwagens. Het liefst wil de Leidschendamse gemeente raad die plaatsen realiseren op het terreintje tussen de Van Santhorst- straat en de Jan Koenensloot. Maar wanneer dat technisch onmogelijk is, moet een andere plek in het dorp worden uitgekozen. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering, waar alleen de CDA-fractie en haar Stompwijkse wethouder J. van Erp Stompwijk wilden ontzien. Wilden de andere partijen de woonwagens zo veel mogelijk spreiden over de gemeente, de christen-democraten kozen voor een klein aantal grote centra met veel plaatsen, aangelegd op ge meentegrond. Dat zou de snelheid ten goede komen: de gemeente Leidschendam is toch "al veel te laat met haar standplaatsen. Het uitverkoren terreintje in Stompwijk ligt niet op gemeente grond en het CDA betwijfelt bo vendien of aanleg technisch moge lijk is. De ontsluiting zou proble men opleveren en de dijk laat wa ter door, zo liet ook een inspreker weten. Moet hier nog naar gekeken worden, duidelijk is al wel dat de integratiemogelijkheden goed ge noeg zijn en de voorzieningen niet te ver weg. De mogelijkheid dat het buurt schap over enkele jaren bij Zoeter- woude wordt gevoegd, hield de partijen amper bezig. "We gaan er nog steeds vanuit dat Stompwijk bij Leidschendam blijft en het draait als volwaardig deel van de gemeente mee", aldus een woord voerder. ZOETERWOUDE - Naar nu pas is bekendgeworden, is het beheer dersechtpaar van het Chinese res taurant in Zoeterwoude-dorp afge lopen zondagavond het slachtoffer geworden van een gewapende overval. Rond half twaalf werd het echtpaar bij het sluiten van het res taurant overmeesterd door twee mannen van Chinese afkomst. On der bedreiging van een vuurwapen werden de beheerders gedwongen de opbrengst van die dag af te staan. Vervolgens gingen de over vallers er pijlsnel vandoor. Hoeveel geld er precies is buitge maakt, waarmee de overvallers verdwenen en hoe zij er ongeveer uitzagen, zijn dingen die de politie nog niet boven wate heeft weten te halen. Daarvoor zijn er teveel taal problemen tussen het Chinese be heerdersechtpaar en de politie. De politie werd gisteren pas in de loop van de dag van de overval op de hoogte gesteld. De slachtoffers hadden het niet eerder aangedurfd om de politie in te schakelen omdat de overvallers hadden gedreigd dat het dan slecht met hen zou aflopen. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. Ete van Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Lelden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat f9 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bmid: ^jjËiüüv. Adres: Postcode: .1.;.: Woonplaats: .•KSt,.,.,,,,,: Telefoon: Naam bruidegom: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14