TAD LEIDEN Steeds Museum De Valk ontevreden over aantal bezoekers Verzet tegen wilde vestiging van tandarts in Stevenshof LEIDSCH A DAGBLAD 1 "Bieravond" I «gratis» SPONS S©@ s DINSDAG 8 MAART 1988 Plannen voor flinke investeringen LEIDEN Het molenmuseum De Valk moet fors investeren om meer bezoekers aan te trekken. Het mu seum geniet te weinig bekendheid en maakt een statische indruk. Dat is de conclusie van een onderzoek onder bezoekers van de molen. Door het organiseren van speciale activiteiten (de molen laten malen), uitbreiding van de accommodatie en het aantrekken van extra perso neel kan het bezoekersaantal wor den opgevoerd. Onduidelijk is ech ter waar het benodigde geld van daan moet komen. Deze week wordt het onderzoek en het daaraan verbonden promo tieplan voorgelegd aan de commis sie die het museum beheert. In de ze commissie hebben onder ande ren raadsleden zitting. Het ge meentebestuur is de belangrijkste financier van het museum. Sinds enkele jaren geleden de sluiting van de molen ternauwernood kon worden voorkomen, verstrekt de gemeente jaarlijks circa twee ton aan het museum. Vorig jaar bezochten ruim 27.000 mensen het molenmuseum. Dat is weliswaar een stijging in vergelij king met het jaar daarvoor, maar Inbraak in groente win kei LEIDEN - Bij een inbraak in een groentewinkel aan de Kooilaan zijn vannacht 11 sloffen sigaretten en een geldbedrag van 350 gulden buitgemaakt. De inbrekers zijn de zaak binnengekomen door een raam open te breken. Toen de poli tie, gewaarschuwd door het alarm, ter plaatse kwam waren de vogels al gevlogen. nog steeds een groot aantal minder dan aan het einde van de jaren ze ventig toen jaarlijks ruim 31.000 mensen een kaartje voor De Valk kochten. Het aantal bezoekers met een museumjaarkaart liep terug, terwijl dat in andere musea juist steeg. De nood is hoog in het molenmu seum, zo blijkt uit het promotie plan: "De beide beheerders zitten tot hun nek in de werkzaamheden en komen nauwelijks toe aan rond leidingen of andere educatieve ac tiviteiten. De PR-medewerkster moet 20 uur per week verdelen over Museum de Lakenhal, de Kunstuitleen en het molenmuse um. Een extra medewerker is abso luut noodzakelijk". Noodzakelijk is ook een extra ruimte voor wisse lende exposities, demonstraties en filmvoorstellingen. Bezoekers moeten bovendien een drankje kunnen gebruiken. Momenteel zijn zij aangewezen op een koffie-auto- maat. in' het promotieplan wordt voorts geadviseerd samenwerking te zoe ken met andere musea in de stad om bijvoorbeeld tentoonstellingen uit te wisselen. Om meer jeugdige bezoekers binnen te halen is het de bedoeling de toegang voor de Leid- sé"scholen gratis te maken, evenals dat nu bij Museum de Lakenhal het geval is. Tenslotte wordt overwo gen een Vereniging van Vrienden van De Valk op te richten. Behalve dat op deze wijze de inkomsten kunnen worden opgevoerd, zijn vrijwilligers ook geschikt om hand- en spandiensten in de molen te verrichten. Het molenmuseum is het afgelo pen jaar door meer buitenlanders dan nederlanders bezocht. Het be zoek concentreert zich in de zomer maanden, in de overige maanden ligt de kaartverkoop nagenoeg stil. Van der Grijp vreest concurrentie LEIDEN De Leidse tandarts R. van der Grijp maakt bezwaar tegen de komst van een zogenaamde wil de tandarts naar de Stevenshof. De gemeente doet volgens Van der Grijp geen enkele moeite om zijn positie te beschermen. Destijds is hem door de gemeente toegezegd dat hij de enige tandarts in de wijk zou blijven, zo meent hij. Inmid dels gaat een gemeenteambtenaar zich buigen over de vraag of de ge meente inderdaad dergelijke ver plichtingen op zich genomen heeft. door Meindert van der Kaaij Van der Grijp is aangesloten bij het gezondheidscentrum in de Ste venshof en maakt sinds eind 1983 gebruik van een noodonderkomen aan de Petronella Moensweg. De wilde tandarts Hameling heeft in middels een bouwvergunning ge kregen voor het maken van een uit bouw in een nog te bouwen vrije sector woning. Dat is nodig voor het maken van een praktijkruimte. Van der Grijp vindt de gang van zaken niet in de haak. Hij probeert al anderhalf jaar een woning van de gemeente te krijgen om daarin een praktijk te maken en te gaan wo nen. Die combinatie is veel goed koper dan een gescheiden werk- /woonruimte. De gemeente heeft dat geweigerd omdat ze vasthoudt aan de zogenaamde clusteringsge- dachte: een gezondheidscentrum waar iedereen terecht kan voor me dische zorg. Daartegen heeft Van der Grijp nooit enige bezwaar gehad, omdat bij hem de verwachting had post gevat dat hij voorlopig de enige tandarts in de Stevenshof zou blij ven. Dat verandert echter met de komst van een zogenaamde wilde tandarts naar de nieuwbouwwijk. Een 'wilde' tandarts is wel afgestu deerd, maar heeft door de Neder landse Maatschap voor Tandheel kunde geen vestigingsgebied toe gewezen gekregen. Gevolg is dal ADVERTENTIE Zon schijnt in verkeerslicht: vier auto's botsen op elkaar LEIDEN - Op rijksweg 4, ter hoog te van de Rijnbrug, is gistermiddag een kettingbotsing ontstaan waar bij vier auto's betrokken waren. Een automobilist uit Den Helder remde plotseling af omdat hij dacht dat het verkeerslicht voor de brug op rood stond. De vergissing van de man werd vermoedelijk ver oorzaakt door de stand van de zon. Een automobilist uit Leiderdorp kon de remmende auto voor hem ternauwernood ontwijken, maar een vrachtauto, bestuurd door een man uit Workum, reed er bovenop. Een andere personenauto, met achter het stuur een man uit Lisse, reed vervolgens op de uitwijkende auto van de Leiderdorper. Geen van de automobilisten liep letsel op bij het ongeval. De personenau to van de man uit Den Helder zit flink in elkaar. De overige auto's liepen lichte schade op. vanavor Hfe WH SS d Br ^«-1 Alléén in de Marepoort leder 2e biertje Vanaf 20.00uur Lange Mare 36 de Plantage zeven bieren van het fust IN DE OUDE MARENPÖHT SOORTEN BIER c(e Jlwee Sfiieyelt Gemeentewapen In het februari-nummer van De Nederlandse Gemeente staat een artikel over de gemeentewapens die steeds meer aan historische waarde inboeten. In dat stuk komt ook het Leidse wapen met de leeuw en de sleutels aan de or de. De schrijver van het artikel A.H. Hoeben schrijft:. "Ronduit lelijk te noemen is de Lego-achti- ge oplossing die de vermaarde stad Leiden heeft gekozen. Het laatste 'wapen' laat zien welke gevaren er kleven aan tijdgebon den oplossingen bij de de moder nisering van het gemeentewa pen". Hoeben is kortom van mening dat het veranderen van de oor spronkelijke wapens een treuri ge zaak. Want juist het wapen herinnert voortdurend aan de soms bewogen historie van de stad. En als gemeenten die waar de van wapens erkennen, is het volgens Hoeben des te vreemder dat regelmatig wordt overge schakeld op nieuwe symbolen. De moderne vignetten, en dat vindt hij nog het allerergste, heb ben in veel gevallen geen enkele relatie meer met de elementen uit het oorspronkelijke wapen. Voor Leiden is dat de sleutel. Op de stadzegels uit 1293 is reeds de Heilige Petrus te zien met een opgeheven sleutel in zijn hand. Deze afbeelding is afgeleid van de door God aan Petrus gerichte woorden uit de bijbel: "Ik.zal u geven de sleutels van het Ko ninkrijk der hemelen". Na 1587 ontbreekt Petrus en is er alleen nog een schild met twee sleutels over. Er waren verschillende ver sies in omloop en in 1950 werd definitieve het wapen voor Lei den vastgesteld. De stad heeft op dit ogenblik echter twee wapens. Het oor spronkelijke wapen, een leeuw met een schild waarop twee ge- kruisde sleutels staan en de spreuk Haec Libertatis Ergo (dat betekent: dit geschiedt, dit doen wij terwille van de vrijheid. Dat was het randschrift op een nood munt die tijdens het beleg van Leiden - 1574 - werd 'geslagen) wordt alleen nog maar gebruikt op het officiële briefpapier van Burgemeester en Wethouders. Het nieuwe wapen dat volgens Hoeben zo Lego-achtig is en nu door bijna alle afdelingen van de gemeente wordt gebruikt, is in 1972 ontworpen door Willem Mulder. Het vignet heeft trou wens een hele voorgeschiedenis. In 1972 werd door de bestuur ders van deze stad een heftige discussie gevoerd over de ver vanging van de traditionele vuil nisemmer door de plastic afval zak. De soorten zakken die op de markt werden gebracht verschil den aanzienlijk in kwaliteit. De reiniging kwam met het voorstel de goede zakken te voorzien van een gemeentelijk keurmerk. Het ingewikkelde lijnenspel van het oude wapen was niet geschikt voor het drukken op plastic. Dat zou een grote inktklodder wor den. Zo kreeg de Leidse grafische ontwerper Willem Mulder de op dracht om een nieuw wapen te maken dat wel praktisch was en bovendien een eigentijds uiter lijk had. Zo heeft dat in Leiden een tijdje gefunctioneerd, maar al gauw kwam de zogenaamde Komo-zak en was het nieuwe vignet overbodig. Althans dat dacht iedereen. Via bureau voorlichting, dat destijds nog onder leiding stond van J. Lelieveldt, sijpelde het vignet echter door in de ambtelij ke organisatie. Het strakke ont werp verscheen op steeds meer briefhoofden van gemeentelijke afdelingen. Dat niet alleen, het siert nu ook de gemeentelijke ad vertenties. Maker van het moderne vignet Mulder begrijpt dat mensen be zwaar kunnen hebben tegen zijn ontwerp. "Het had toen vooral praktische redenen. Het moest makkelijk te drukken zijn. De gemeente profiteert trouwens nu nog van het simpele model, want de drukkosten zijn tot een mini mum gereduceerd en dat levert jaarlijks een besparing op van pakweg 15.000 gulden per jaar. Zwart-wit is goedkoper dan de vierkleurendruk die bi j het oude Rechts het oude gemeentewa pen zoals dat op het officiële briefpapier van het gemeentebe stuur nog wordt gebruikt. En bo- ven het 'Lego-achtige' ontwerp van Mulder dat aanvankelijk werd gemaakt voor opdruk op vuilniszakken. Nu is het een veel gebruikt logo op het gemeente huis. wapen nodig is. Het vignet heeft zich dus al tien keer terugver diend", aldus Mulder. Daarnaast is het volgens Mul der ook belangrijk dat het vignet makkelijk herkenbaar is. "Alle grote bedrijven streven naar een duidelijk logo dat zich van ande re onderscheidt. In bijna alle ge meentelijke wapens komt een leeuw voor en daardoor lijken ze vreselijk op elkaar. Met mijn vig net is dat veel minder gewor den". Toeval? (4) De toekomst voor Dekker (Drifstraat) ziet er toch iets zonniger uit dan aanvanke lijk het geval leek. Naar aanlei ding van haar schadeclaim we gens vochtoverlast heeft wo ningbouwvereniging De Een dracht haar vlak voor het week einde de reikende hand geboden. Zou er aanvankelijk worden ge praat over een bedrag van 300 gulden, inmiddels heeft voorzit ter Van Dorp van de woning bouwvereniging de familie ver zocht om een gespecificeerde schadeclaim in te dienen. Woens dagavond beslist het bestuur dan of dat bedrag wordt toegekend. De werkelijke kosten van de vochtoverlast bedragen 750 gul den: 200 gulden voor het ont- HAEC URERTATf$ ERGO stemde orgel, 300 gulden voor nieuw zeil (exclusief legkosten) en 250 gulden voor de vernielde platen, boeken en boekenkast. "Dat lijkt ons redelijk. Want de eigen bijdragen aan geneesmid delen die zij moest slikken, om dat zij door dat vocht een aan doening aan de luchtwegen kreeg en een longinfectie, heb ben we maar niet in rekening ge bracht", aldus schoonzoon Dick. "En met dat zeil heeft de woning bouwvereniging ook mazzel. Want we waren het vrijdagmid dag zo zat dat er maar niets ge beurde, dat we met ons allen geld bijeen hebben geschraapt. En toevallig konden we ergens nog een stuk zeil op de kop tikken. Het is wel veel lichter dan wat er nog aan goed zeil ligt, maar we hebben het toch maar gelegd. Dan kan ze tenminste weer fat soenlijk in haar woonkamer zit ten". Als het bestuur van De Een dracht nu woensdagavond nog voltallig bijeenkomt en toevallig besluit om de werkelijke schade te vergoeden, dan is mevrouw Dekker tenminste uit de brand. >Wfy J Waarom een Verberg Toyota? Omdat zo'n Verberg Toyota altijd net even meer biedt dan een gewone Toyota. U ontdekt al gauw het verschil. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee Fakkeloptocht LEIDEN - Leiden is het eindpunt van een bijzondere fakkeloptocht die op donderdag 17 maart wordt gehouden. Topsporters en ama teurs zullen meedoen aan deze sponsorloop, waarvan de baten ten goede zullen komen aan Club '58, die dit jaar haar 30-jarig bestaan viert. Club '58 organiseert in Leiden al lerlei activiteiten voor verstande lijk gehandicapten. De club richt zich vooral op mensen die zich moeilijk bij bestaande verenigin gen kunnen aansluiten. Aangezien de club zonder subsidie van rijk of gemeente moet zien rond te ko men, moeten de activiteiten wor den bekostigd uit kleine bijdragen van de leden en uit donaties en in cidentele giften. Het is de bedoeling dat de spon sorloop om zeven uur 's avonds op de Noordwijkse boulevard van start gaat. Daarna zal er via Kat wijk, Rijnsburg, Voorhout, War mond, Oegstgeest, Leiden en Lei derdorp worden gelopen. Eind punt is het clubgebouw van Club '58 aan de Langegracht 57 in Lei den. ADVERTENTIE zo'n tandarts geen contract krijgt van het ziekenfonds en dus geen ziekenfonds-patiënten kan ontvan gen. Bouwvergunning Een wilde tandarts richt zich dus op de markt van de particulieren. De angst van Van der Grijp is dat de wilde tandarts, die een mooie praktijkruimte krijgt, hem zware concurrentie zal aandoen. Finan cieel gezien is het gunstiger om veel particuliere patiënten te heb ben. Een tandarts met alleen zie kenfondspatiënten komt zelfs in de problemen omdat hij grote investe ringen heeft moeten doen om een vestiging te krijgen. Van der Grijp heeft al bij de ge meente aangeklopt voor bescher ming, maar heeft tot nu toe telkens te horen gekregen dat niets tegen de komst van een wilde tandarts kan worden gedaan. Het betreft een vrije sectorwoning en daarin mag iedereen zich vestigen. "De gemeente zegt dat ze niet in staat is om te sturen in deze zaak, maar daar geloof ik niets van. Er is wel degeljk een bouwvergunning ver leend voor een uitbouw. Dat is dui- deljk bedoeld voor het maken van een uitbouw", zegt Van der Grijp. De getergde tandarts heeft dan ook een advocaat in de arm geno men om de komst van de wilde tandarts te blokkeren. Zo is er be zwaar aangetekend tegen de verle ning van de bouwvergunning, maar tevens wordt nog nagegaan of de gemeente de mogelijkheid heeft om bij de uitgifte van de grond in erfpacht op te nemen dat er geen tandartspraktijk in mag ko- "Als dat het geval is, kan de ge meente wel degelijk bepalen of er' één tandarts in de wijk komt of meer. In het beleidsplan voor de Stevenshof op medisch gebied staat: 'enkele huisartsen en een tandarts'. Hierin is duidelijk het verschil van meervoud en enkel voud te zien. Daarom heeft Van der Grijp zich ook kunnen vinden in de eis van de gemeente om bij een ge zondheidscentrum aan te hangen en alle ongemakken en hoge kos ten voor lief te nemen", zegt mr. Landman. De aanvraag voor een bouwver gunning om een uitbouw te maken vóórdat er ook maar een paal in de grond was geslagen en de situering van de vrije sectorwoning, maakte Van der Grijp argwanend. "Het was te mooi om waar te zijn. Van de 204 woningen die in de volgende fase worden gebouwd zijn er 202 premiekoopwoningen en twee vrije sectorwoningen. De woning waarin straks de tandarts komt heeft een grote tuin waarin een uit bouw heel goed mogelijk is". "Ik ben daarom wat gaan speu ren en nu blijkt dat de tandarts Ha meling een zoon is van één van de directeuren van de bouwer van de woningen. Van der Vorm. Dat is wel erg toevallig. Ik kan wat dat be treft ook niets bewijzen van door gestoken kaart of zo, maar het is wel heel erg toevallig", zo zegt een boze Van der Grijp-. Volgens ambtenaar Van Dijk van de Basisgezondheidsdienst (BaGD) bezit de gemeente geen di recte machtsmiddelen om de vesti ging van tandartsen te regelen. Hoogstens kan er een actief wer vingsbeleid worden gevoerd om tandartsen binnen te halen zoals in de jaren zeventig. "We zijn blij dat we het vestigen van huisartsen wel in de hand kunnen houden. Tand artsen kunnen daarentegen in wel ke wijk dan ook op een deur een naamplaatje maken en hopen dat zij patiënten krijgen", aldus Van Dijk. Van Dijk vindt overigens dat Van der Grijp zich onnodig druk maakt. "Het risico voor de wilde tandarts is altijd groter dan dat van de gevestigde. Van der, Grijp zit nu bij het gezondheidscentrum en dat begint al aardig ingeburgerd en vertrouwd te raken in de wijk. Zo'n nieuwkomer krijgt het dan altijd erg moeilijk". Ook het ziekenfonds bemoeit zich niet met de komst van wilde tandartsen. "Wij zijn er alleen voor onze leden. Wij moeten zorgen dat zij te allen tijden kunnen beschik ken over tandheelkundige zorg. Dat er andere tandartsen bijkomen die zich op de particuliere patiën ten richten maakt ons niet zoveel uit", zo zegt directeur Kool van het RZLA. Mr. J.B.R. Kerner gaat zich na mens de gemeente met de zaak be zighouden. "Eerst moet worden bezien of er inderdaad door de ge meente verwachtingen zijn gewekt zoals Van der Grijp zegt. Pas dan weten we wat we aan de situatie gaan doen. Ik kan daar nog niet op vooruit lopen". STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN - STAD LEIDE STAD LE I DE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13