Tarief af spraken banken nog niet uit de wereld Wat zou hij straks eten? Brood van Christiaan de Witt, 1 natuurlijk i Prijsverschil sinaasappels staat vaak los van kwaliteit Meer informatie gevaarlijke stoffen I ETEN EN DRINKEN De groenteman VERTEGENWOORDIGER (M/V) c hef magazijn t elefoniste/receptioniste p art-time medewerkers II//LASER Sinaasappels verschillen absurd veel in prijs. Dat constateerde Konsumenten Kon- takt. Bij onderzoek bleek de goedkoopste kilo van deze zuidvruchten 1,63 gulden te kosten, de duurste 5,72 gulden. Zulke ver schillen zijn niet normaal. Te meer niet daar ze vaak niets met de kwaliteit te maken heb ben, aldus KK. De consument kan volgens deze consu mentenorganisatie, ondanks de grote prijs verschillen, vaak moeilijk zien of sinaasap pels duur of goedkoop zijn. De ene winkel verkoopt ze namelijk per stuk, de andere per kilo. KK vindt dat sinaasappels altijd voorzien moeten zijn van een prijs per kilo. Voor het onderzoek kocht KK 29 partijen van elk 20 sinaasappels, bij supermarkt en groenteboer. Gekeken werd naar uiterlijk, gewicht, hoeveelheid sap, suikergehalte en de hoeveelheid vitamine C. De herkomst van de sinaasappels was steeds aangegeven. Dat is een verbetering in vergelijking met een aantal jaren geleden. Maar met het ras zijn er nog wel proble men, constateerde KK. De onderzoekers kregen vier keer mandarijnen in plaats van sinaasappels en acht keer wist de verkoper niet welk merk hij verkocht. Gemiddeld voldeden alle partijen aan de eisen die het Produktschap voor groente en fruit vast stelde. Maar de onderzoekers kwamen toch gekke dingen tegen. Zo bleek bijvoorbeeld dat de klant bij aankoop van 15 sinaasappels 50 procent kans heeft één of meer rotte exemplaren aan te treffen. Een gemiddeld sinaasappeltje levert 70 mg vitamine C. Dat is voldoende voor de da gelijkse hoeveelheid die een volwassene no dig heeft. Op 11 van de 15 onderzochte par tijen kwamen schimmelbestrijdingsmidde len voor. Er zat ongeveer tien tot twintig keer minder in dan volgens de Bestrijdings middelenwet is toegestaan. Maar consump tie van de schil, bijvoorbeeld in marmelade en cake, moet worden afgeraden, vindt KK. In West-Duitsland wordt de consument gewaarschuwd als sinaasappels met een be strijdingsmiddel zijn behandeld. Voor de detailhandel wordt bij ons de aanwezigheid van bestrijdingsmiddelen wel aangegeven; voor de consument niet of nauwelijks. KK moet dit een kwalijke zaak; de organisatie zal bij de overheid pleiten vooreen verplich ting op dit punt. Ratatouille is een gerecht uit de Provencaalse keuken, of, om helemaal precies te zijn, uit de keuken van Nice. De havenstad aan de Franse zuidkust vertoont heel duidelijk Italiaanse trekken en dat blijkt ook aan tafel. Zeelui maakten al lang geleden kennis met de eetgewoonten van dat temperamentvolle volkje. Frans kenden ze meestal niet en daarom verbasterden ze de woorden maar zo'n beetje naar hun eigen tongval. Nederlandse zeelui hadden daarom niet zoveel moeite met die 'ratjetoe'. Toch blijft het een merkwaardig woord. In het oude Latijn is 'rata' rantsoen, een eerlijk toegewezen deel van het geheel, van voedsel bijvoorbeeld. Een vooral bij militairen en zeelui bekend begrip dus. 'Rats', uit het bekende soldatenliedje over rats, kuch en bonen, is daar onze eigen verbastering van. En het Franse 'touiller' is mengen, door elkaar roeren. Ratatouille is dus een gemengde portie voedsel, een stamppot zo men wil, van alles wat, een echte ratjetoe. Maar dat woord heeft wel een nogal negatieve klank; het is maar een minderwaardig zootje. Misschien komt dat wel door die andere betekenis die het woord ratatouille heeft in de Franse taal: een ratatouille, een aframmeling. Maar we hebben het hier over de ratatouille nicoise, en die is wel prettig, en om te eten. In olijfolie lichtbruin gefruite uien en knoflook. Niet al te fijn gesneden aubergines, courgettes, paprika's en tomaten moeten daarin even meefruiten. Er gaat zout en peper bij, en een kruidenboeket. Deksel op de pan en een uurtje stoven. Het resultaat is een heerlijk geurig garnituur bij vis of vlees, dat zowel warm, lauw als koud kan worden gegeten. Rouille is een saus uit de Provencaalse keuken, die traditioneel bij bouillabaisse wordt gegeten. Bouillabaisse: een befaamde maaltijdsoep van mediterrane vissen, schaal- en schelpdieren. Net als bij ratatouille gaat er knoflook in de rouille, geconcentreerde tomaat soms en in elk geval flink wat verse, rode peper. Spaanse peper noemen we die wel of chilipeper. Net als bij ratatouille worden deze heerlijkheden door elkaar gemengd. Maar nu heel innig: tot een fijne puree gewreven in een vijzel. Binden Een puree is nog geen saus. Een saus moet worden gebonden. Dat werd vroeger vaak met broodkruim gedaan, en voor rouille gaat het nog wel zo in traditionele, mediterrane keukens. Een andere, iets modernere versie gebruikt gekookte aardappel. Maar vaker toch gebeurt dat binden tegenwoordig met eierdooiers. Een scheutje warme bouillon (liefst visbouillon) erbij en een minuutje laten staan. Dan het mengsel kloppen met garde of mixer en er in een straaltje olijfolie bij laten lopen. Op dezelfde manier als bij het maken van mayonaise ontstaat nu een dikke, gladde, stevig gebonden saus. Proef en voeg naar smaak zout toe. Inderdaad: rouille heeft veel weg van mayonaise, en eigenlijk nog meer van aioli. Aioli, een pittige knoflookmayonaise, is een oude, traditionele saus die ook alweer uit hetzelfde mediterrane gebied stamt. Ook die werd vroeger wel met brood- of aardappelkruim gebonden. Mayonaise is in feite de culinair verfijnde versie ervan. 'Roots' Snelle werkers maken nog wel eens rouille door een puree van pepers, tomaat en knoflook met mayonaise te vermengen. Maar dat is vanzelfsprekend toch niet je ware. Wie het goed wil doen, kiest nooit de gemakkelijkste weg. Zowel de grof gemengde ratatouille als de fijngewreven rouille zijn dus ontstaan in de regionale keuken van het diepe zuiden van Frankrijk, en mogen dan ook niet tot de hogere kookkunst worden gerekend. Maar de hoge kookkunst is zich zeer bewust van zijn 'roots'. En omdat hetmode werd van allerlei groenten een puree te maken, hebben moderne sterkoks een heel modieuze variant op de ratatouille bedacht: provencaalse groentepuree is niets anders dan in een mixer fijngemaakte ratatouille. MARTIN VAN HUIJSTEE De banken zeggen geen tariefafspraken meer te hebben, omdat ze hun tarieven niet tegelijk bekend hebben ge maakt. Consumentenorganisaties houden vol dat sprake is van kartelvorming en zijn niet van plan hun klacht hierover bij de Europese Commissie in te trekken. (foto gpd> Op de verpakking moet vanaf 1 september wor den vermeld of het pro- dukt gevaarlijke stoffen bevat en welk gevaar de ze stoffen (kunnen) op roepen. Tot nu toe was deze etiketteringsplicht beperkt tot een lijst van ongeveer 1000 gevaarlij ke stoffen, die met naam en aanduiding werden genoemd. De uitbreiding is het gevolg van een aan tal EG-maatregelen. De plicht tot etikette ring gaat nu ook gelden voor naar schatting vijf tien- tot twintigduizend stoffen die niet in die lijst zijn opgenomen. De fa brikant of importeur moet vanaf 1 september, op een in de wetgeving voorgeschreven wijze, vaststellen of een stof ge vaarlijk is en welke aan duiding op de verpak king moet worden aange bracht. Nieuw is ook dat stof fen in de lijst zijn opgeno men die op grond van kankerverwekkende ei genschappen van een aanduiding moeten wor den voorzien. Ook de ca tegorie 'voor het milieu gevaarlijk' is nieuwe, hoewel hierover in EG- verband nog verder over leg moet worden ge pleegd. De bestaande aandui dingen voor de etikette ring van verf- en oplos middelen ondergaat vrij wel geen wijziging. Des ondanks is wel de grens waarde voor het aanbren gen op verf van de waar schuwing 'bevat lood' ge halveerd. Ook dit is een EG-maatregel. Verder is het voortaan mogelijk om de gevaar aanduiding 'corrosief (invretend) nader aan te duiden met 'bijtend cor rosief. Hiermee, zo zegt het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur, wordt de aard van het gevaar duidelij ker weergegeven. Hoe verzinnen ze het. De consumentenorganisaties handhaven hun bezwaren tegen de tariefafspraken van de banken voor betalingsdiensten. Hoewel de banken nu afzonderlijk hun nieuwe tarieven hebben bekendgemaakt, blijft de klacht van de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt bij de Europese Commissie staan. In hun ogen is er nog steeds sprake van kartelvorming, waardoor de prijzen voor de klant kunstmatig hoog worden gehouden. Het gaat om bepaalde minimumta rieven waarover de banken via de Nederlandse Bankiers Vereniging afspraken hebben gemaakt. In 1986 hebben de Consumenten bond en Konsumenten Kontakt daarover bij de Europese Commis sie geklaagd. De EG is een onder zoek begonnen. Bij de consumentenorganisaties bestaat de indruk dat het schrap pen van de prijsafspraken is ge beurd onder druk van de Europese Commissie. Verwacht wordt dat het rapport uit Brussel de Neder landse banken toch een onvol doende zal geven. "Wij vermoeden dat Brussel de gemaakte afspraken als een tarievenkartel zal aanmer ken en daar staat boete op", aldus een woordvoerder. samenstelling Raymond Peil De minimumafspraken tussen de banken (op de Postbank na) da teren al uit de jaren zeventig. Ze handelen over diensten in het bin nenlands en buitenlands betalings verkeer, leningen en cheques. Het onderzoek van Brussel begon in 1985 en zou eind vorig jaar afge rond zijn. De consumentenorgani saties verwachten de conclusies op korte termijn. Vervallen Volgens de bankiersvereniging is een aantal bepalingen uit haar re glement per 1 januari vervallen. Die betreffen voornamelijk de za kelijke relaties, zo wordt opge merkt. Voor de particulier is van belang dat het afgesproken tarief voor telefonische overboekingen (wanneer men geld opneemt bij een ander kantoor dan het 'eigen') is geschrapt. Banken kunnen nu zelf bepalen of zij daarvoor geld in rekening te brengen. De consumentenorganisaties vinden het nogal doorzichtig dat de banken met ingang van dit jaar af zonderlijk hun tariefmaatregelen bekend hebben gemaakt. De mees te banken laten de klanten extra betalen voor het gebruik van beta lingspas en cheques en voor reke ningafschriften. "Maar die maatre gelen komen allemaal ongeveer op hetzelfde neer. Concurrentie is er eigenlijk niet", zo stelt men bij de Consumentenbond. LASER COMPUTER EUROPE B.V. IS EEN SNELGROEIENDE ORGANISATIE. OM AAN DE KONSTANTE VRAAG VAN ONZE AFNEMERS TE KUNNEN VOLDOEN, HEBBEN WIJ BEHOEFTE AAN PERSONEELS-UITBREIDING. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin In de wetenschap dat het brood van M Christiaan de Witt ovenstebest is. 3 Winkelcentrum -De Kopermolen-28 leiderj- itiiiiimiiiiiiiil Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een zelfstandige funktie in een dynamische buitendienst Is dat de positie waarnaar u zoekt? Indien dit inderdaad het geval is en uw leeftijd ligt tussen de 24 en 35 jaar uw vooropleiding is Havo en/of Meao u commercieel en expansief bent ingesteld pioneren voor u een aantrekkelijke uitdaging is dan bent u wellicht binnenkort onze nieuwe in het rayon Leiden e.o. waarin u een vast cliëntenbestand gaat beheren en exploiteren. De beloning is zeer aantrekkelijk en bestaat uit: een vast salaris met een gunstige provisieregeling uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden zoals een premievrij pensioen, een 13e maand, winstuitkering en diverse speciale personeelsregelingen een onkostenvergoeding. In het eerste jaar wordt een inkomen gegarandeerd van minimaal f38.000,-. Na Ingewerkt te zijn is het mogelijk een inkomen te verdienen dat hier ver boven ligt. U wordt door de Maatschappij vakkundig opgeleid terwijl u voortdurende begeleiding en steun van een ervaren inspekteur geniet. U kunt uw schriftelijke sollicitatie richten aan De Verzekerings Unie Ef||M Levensverzekering Mij NV t.a.v. de afdeling Marketing, 35 Cathanjnesingel 48,3511 GC Utrecht. U kunt ook bellen onder telefoonnummer 023-250072 of lot 16.30 uur 030-33341 7 Bij onze organisatie is plaats voor een Verantwoordelijk voor alle binnenkomende en uitgaande goederen/beheer. Interesse voor techniek (gezien de aard van ons bedrijf) Min. leeftijd 25 jaar. Opleiding minimaal voortgezet onderwijs. Rijbewijs B-E. Ervaring in soortgelijke functie. Salaris afhankelijk van leeftijd/opleiding en ervaring. Goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Bedienen van telefooncentrale (6 lijnen) Bedienen van fax Ontvangen van bezoekers. Opleiding minimaal HAVO met goede kennis van Engels en Duits. Salaris afhankelijk van opleiding en leeftijd. Voor het assembleren en installeren van Personal Computers zoeken wij: Werktijden in overleg (enkele uren per week). Kennis of interesse in techniek. Salaris afhankelijk van het aantal gewerkte uren. Personal Computer Reakties telefonisch of schriftelijk aan: LASER COMPUTER EUROPE B.V. T.a.v. mevr. M.H. Vonk of mevr. H. Kret Zijldijk 25 2352 AB Leiderdorp Tel. 071-410801

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11