'Doorgaand verkeer moet de wijken uit' LAAT UW STEM HOREN... Gymnastieklokaal te koop Brand kost ijselub honderden leden Advies Werkgroep Verkeer Oegstgeest Dertien paaltjes redden antieke' centrumstraat M MAANDAG 7 MAART 1988 Mill 1 f IfII 111 II——. PAGINA 9 Jaap van de Merwe naar Leiderdorp LEIDERDORP Cabaretier Jaap van de Merwe komt morgen op uit nodiging van de Kunstkring naar Leiderdorp. In de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat brengt hij zijn programma. Van de Merwe, "de schrijver die uit eigen werk zingt" zoals hij zichzelf noemt, dicht, componeert en vertaalt lied jes. Van oorsprong komt hij uit de journalistiek (Het Vrije Volk). Naast zijn theateroptredens de laatste 25 jaar was hij ook af en toe te zien als acteur. Zijn optreden morgenavond begint om half ne gen. Het adres: Hoofdstraat 24, Lei derdorp. Politie houdt inbrekers snel aan WASSENAAR - Bij een routine controle op de Anemonenweg heeft de Wassenaarse politie van nacht twee plaatselijke dieven aan gehouden. Ze hadden niet eens de gelegenheid gehad om de gestolen goederen, stereo-apparatuur, een Philips-computer en een kleuren- monitor, van hun stickers te ont doen. Nu wezen de plakkers onverbid delijk richting wethouder Huib- regtseschool aan de Burmanlaan. Het tweetal, 30 en 33 jaar oud, is in gesloten en werd vanmorgen ge hoord. Bij een eerste inspectie van de school, die niet ver van het poli tiebureau afligt, zijn geen braak sporen gevonden. De twee hebben eerder met de politie te maken ge had. Vrouw (80) ldapt tegen OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest moet het doorgaand verkeer met ferme kracht uit de woonwijken weren. Hierbij past een "aanvallende houding". Het moet het door gaand verkeer gewoon onmogelijk worden gemaakt om in de woonwijken te rijden door de wijken niet langer onderling met elkaar te verbinden. Elke wijk zou alleen maar een verbinding hebben met de 'ruit', oftwel een rondweg, zodat het autoverkeer gedwongen wordt via de ruit een omtrekkende route te nemen. Dat schrijft de Werkgroep Verkeer Oegstgeest (WVO) in een nota naar aanleiding van de Structuurschets Oegstgeest, die men wil maken en waarover in de politiek al een tijd lang discussie gaande is. De Werk groep wil haar steentje aan die schets bijdragen. Oegstgeest heeft daadwerkelijk een verkeersprobleem, aldus de Werkgroep Verkeer. In praktisch elke woonwijk komt doorgaand verkeer en vooral de voetgangers en fietsers worden daardoor be dreigd. De verwachtingen zijn dat met de ingebruikname van de S4 en de S54 (gereconstrueerde Haar lemmertrekvaart) de verkeersdruk op de woonwijken zal afnemen. Te meer daar Oegstgeest een aantal hoofdwegen heeft aangewezen (sa men de zogeheten 'ruit' vormend). Maar dat ruitconcept is op zichzelf niet sterk genoeg om de woon buurten te ontlsagen "en moet daarom noodgedwongen worden begeleid door een aantal maatrege len". Want, constateert de Werk groep: door de toename van het aantal auto's met zeven procent per jaar zal de situatie nijpend blijven. Auto barrières De schrijvers van de nota consta teren verheugd dat sinds de op richting in 1975 de gemeente al een aantal maatregelen heeft genomen om de verkeerssituatie te verbete ren. De verkeersdruk op Oegst geest is inmiddels echter vele ma len groter geworden "en daarmee de noodzaak tot het voeren van een structureel beleid". Vandaar het verstrekkende voorstel om de wij ken onderling voor doorgaand ver keer af te sluiten en automobilisten te dwingen via de rondweg te rij den. Het is de bedoeling dat de auto mobilist vanaf de ruit telkens maar eén wijkdeel kan inrijden. Om van het ene wijkdeel naar het volgende te komen, moet men terugrijden naar de ruit en de volgende afslag (en) nemen. Fietsers en voetgangers zouden van deze 'autobarrières', zoals de Werkgroep ze noemt, geen last mo gen hebben. Integendeel. "De fiets is dan het geijkte vervoermiddel voor Oegstgeest en heeft voorrang op auto- en bromfietsverkeer", spiegelt de Werkgroep de door haar gewenste situatie voor. En: "Omdat dan veel bewoners wande len of fietsen, hebben zij ook ge makkelijk contact op straat. De kinderen hebben er nu alle ruimte om te spelen". Hulpverleners als de ambulance, brandweer of politie door middel van "een goede bewegwijzering" hun doel toch snel bereiken, denkt de Werkgroep. Daar waar in geval van nood een korte route noodzaak is, zouden klap-paaltjes met slot uitkomst moeten bieden. Inwoners Koudekerk komen met auto in sloot terecht LEIDERDORP - Twee 19-jarige Koudekerkers zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag met hun auto in de Rijn terecht gekomen. De heren reden over de Achthovenerweg in de richting van hun woonplaats. Op de plek waar asfalt in klinkers overgaat, werd de gladheid fataal raakte de auto in een slib. Het was toen ongeveer kwart over twee. De in zittenden konden zichzelf in veiligheid brengen. Kort daarna werd hun auto, zwaar beschadigd, uit het koude water getild. 'Sterren' trotseren kou een boom WASSENAAR - Een 80-jarige vrouw uit Wassenaar is gistermor gen half over de kop geslagen met haar personenauto. Ze hield aan de ongelukkige manoeuvre enkele ge kneusde ribben over, zo bleek in' het Leidschendamse ziekenhuis Antoniushove. De vrouw ky/am vanaf de Haag se Waalsdorperlaan en reed in de richting van de Landscheidings- weg. Volgens een woordvoerder van de politie lette ze teveel op een voorganger en te weinig op de vele bochten in de weg. In een van de scherpe bochten raakte ze van de weg af en klapte ze tegen een boom. De personenauto kwam half op zijn kop terecht en half op zijn kant en eindigde de rit tegen een tweede boom. De brief leidde tot een rapport en B en W concludeerden dat bloem bakken niet helpen. Ze blokkeren de looproute aan de noordelijke kant van het stukje straat en de kosten zijn erg hoog: er zijn flink wat onderhoudsgevoelige exemplaren nodig om het parkeren effectief te gen te gaan. Een gele streep helpt niet omdat dat het stoppen juist mo gelijk maakt en politie-optreden bemoeilijkt. Aan de gele lijn kleven bovendien esthetische bezwaren en de onderhoudskosten zijn 'niet gering'. De dertien paaltjes kosten in totaal 6500 gulden. Dit bedrag kan uit de post onvoorziene uitgaven worden gehaald, als de raads commissie voor financiën daar geen problemen mee heeft. De com missie bespreekt het voorstel vanavond en mag dan kiezen uit twee soorten lage paaltjes. Vooral van WD en CDA is bekend dat zij niet bepaald dol op paaltjes zijn. In een recente verkeersnota stelden de christen-democraten zelfs dat 'met een zekere reguleringswoede de laatste jaren teveel paaltjes zijn geplaatst in het centrum'. Ze telden er 166 en drongen aan op een goede sanering. Verkeersgeleiders zouden vaak beter zijn. Als het aan B en W ligt, blijft ook na de plaatsing een stopverbod van kracht voor dit stukje Voorschoten en blijft de gemeente terughou dend en restrictief beleid voeren als het om de plaatsing van paaltjes gaat. De briefschrijfster is inmiddels akkoord met het voorstel en ze overweegt haar eigen paaltjes te verwijderen, 'uit een oogpunt van es thetica'. Het gymnastieklokaal dat te koop wordt aangeboden. LEIDERDORP - Het gymnastieklokaal op de hoek Woningbouw op die plaats ligt, ook na een eventuele van de Resedastraat en de dr. De Bruijnestraat in Lei- wijziging van het bestemmingsplan niet voor de hand. derdorp wordt bij inschrijving verkocht. De inspec- "De woningen zouden te dicht bij de rijksweg komen teur der domeinen heeft het gebouw te koop aangebo- te liggen", aldus de woordvoerder van de gemeente, den. Het gebouw is overigens toe aan een grondige op- De koper heeft overigens beperkte mogelijkheden knapbeurt. Verwarming en verlichting bevinden zich met het gebouw. Volgens het bestemmingsplan mag in slechte staat. Dat geldt ook de kleed- en douche- de grond waarop het gebouw staat, alleen worden ge- ruimten. Het gymnastieklokaal dat 10 bij 20 meter bruikt voor 'bijzondere doeleinden'. Volgens een meet, verkeert in een redelijke staat, woordvoerder van de gemeente Leiderdorp moet daar- Vrijdag was er een kijkdag in het gebouw. De be- bij worden gedacht aan sport of sociaal-cultureel werk. langstelling was matig. Bestuur zet alles op alles om nieuw gebouw neer te zetten VOORSCHOTEN Dertien lage paaltjes moeten het monumentale stukje Molenlaan tussen Treubstraat en Kerkslootbruggetje in Voor schoten vrij houden van verkeerd geparkeerde auto's en passanten en onbelemmerd zicht geven op de aantrekkelijke geveltjes. Dit willen B en W, kort nadat ze opmerkten dat 'ten aanzien van het plaatsen van paaltjes in het centrum een terughoudend en restrictief beleid dient te worden gevoerd'. De gemeentebestuurders doen dit voorstel nadat een bewoonster van dit antieke stukje Voorschoten i vorig jaar een klaagbrief geschreven. Terwijl aan haar noordelijke kant een stopverbod geldt, zouden veel automobilisten stoppen en sommigen zelfs langdurig parkeren. De overlast in de stoeploze hui- was zo groot dat ze witte paaltjes plaatste en om stevige bloembak ken vroee. LEIDERDORP - Kou, wind t regen konden het V eronica-voet- balteam gisteren niet van een overwinning afhouden op het Leiderdorpse RCL-terrein. Zan ger Oscar Harris, soundmixer Ari Stakes en de keeper van nationale ijshockeyteam wa letterlijk en figuurlijk de sterren de drastisch ingekorte wed strijd, die voor steeds minder pu bliek werd gespeeld. Veel bezoekers zochten na een half uur, samen met de drum band, de kantine op. Ook de or ganisator, het Leiderdorpse Au tohome, heeft nog overwogen de wedstijd af te gelasten en het om- roepteam opnieuw in te huren. Volgeboekt als het team is, zou een halfjaar vertraging kun- opleveren. (foto Henk Bouw- VOORSCHOTEN - De IJsclub Voorschoten is het afgelopen sei zoen enkele honderden leden kwijtgeraakt. De brand die vorig jaar het clubgebouwtje van de ijsbaan in de as legde, is daar voor een groot deel schuldig aan. Niet alleen boette de entourage van de ijsbaan daarbij heel wat aan aantrekkelijkheid in, boven dien raakte het bestuur verlaat met het innen van contributie. Toen de leden uiteindelijk om hun bijdrage werd gevraagd, haakten ze veelal af in de (inmid dels uitgekomen) verwachting dat er deze winter toch geen ijs zou komen. Voorzitter R. Hemmes van de IJsclub Voorschoten: "Het lijkt er een beetje op dat de leden ons in de steek laten, juist nu we ze zo hard nodig hebben. Voor het be stuur werkt dat heel ontmoedi gend. Toch willen we nu alles op alles zetten om in elk geval voor de volgende winter een nieuw clubgebouw neer te zetten. Daar voor moeten we in druk overleg met de gemeente en moeten we hard werken om geld bijeen te krijgen". Het gebouw van de ijselub brandde vorig jaar september tot de grond toe af. Een technisch onderzoek wees uit dat de brand aangestoken moest zijn. Het be tekende de zoveelste tegenslag voor de ijselub, die enkele jaren geleden al eens met opheffing werd bedreigd toen met de ge meente geen overeenstemming kon worden bereikt over een hek rondom de baan. De oplossing werd toen gevonden in het aan stellen van een eigen bewakings dienst. Hemmes: "We waren juist de laatste tijd weer heel enthousiast bezig. Er bestonden al plannen voor een nieuw gebouw, maar omdat we niet zo kapitaalkrach tig zijn, zagen we dat er voorlopig nog niet van komen. Daarnaast hebben we ons vorig jaar aange sloten bij de KNSB, om aan wed- strijdschaatsen mee te kunnen doen. Van de zomer hebben veel oudere en jeugdige leden ge traind op het veld en de afgelo pen maanden is er geschaatst in de Leidse ijshal". "Het enthousiasme hiervoor is zo groot dat we het wedstrijd- schaatsen nu de eerste prioriteit geven. Vooral de jeugd maakt enorme vorderingen en de vak kundigheid van de leden wordt vergroot door deel te nemen aan allerlei cursussen. Daarom wil len we het wedstrijdschaatsen gaan uitbreiden. Want voor de De directiekeet, neergezet om het afgebrande ijsclubgebouwtje tijdelijk te vervangen. (foto Holvast) club betekent het enthousiasme natuurlijk ook een aardige leden binding. Dat bleek bij voorbeeld op de jaarvergadering in novem ber, toen er meer leden aanwezig waren dan andere jaren". Domper De brand zette echter een flin ke domper op de vreugde. Hem mes: "Het oude clubgebouwtje voldeed nog voor de ijselub, maar het was zo weinig waard dat we voor het verzekeringsgeld onmogelijk een nieuw gebouw konden neerzetten. En ook met de inboedelverzekering spron gen we er geenszins uit". Toch moest de ijselub, zo vlak voor het winterseizoen, zorgen dat de be nodigde faciliteiten weer aanwe zig waren. Zo werd er een directiekeet ge huurd, waarin telefoon en elek triciteit werden aangesloten. On der meer een brancard en sneeuwschuivers werden aange schaft en begin december werd het veld ondergespoten: kosten ongeveer vierduizend gulden die uit de verzekeringsgelden wer den betaald. "Weggegooid geld", moet de IJsclub Voorschoten nu concluderen, aangezien er im mers nog geen centimeter ijs is geweest dit jaar. Hemmes: "We hadden gehoopt de afgehaakte leden weer terug te winnen als het ging vriezen. Maar ook die hoop is nu vervlogen". Begin maart zal het water weer van het veld lopen en wordt ook de directiekeet weer afgebroken. Het probleem dat dan opdoemt is dat de spullen van de ijselub, waaronder ook vijftien grote ton nen die op de baan de druk van het ijs moeten weghouden, el ders moeten worden onderge bracht. Op het moment weet het bestuur echter nog niet waar de ze spullen moeten worden ge stald. Hemmes: "We hebben al wel plannen voor een nieuw eigen gebouw, maar het is nog niet ge lukt om het eens te worden met de gemeente. Wat wij willen is* goedkope betonbouw, maar de kans lijkt klein dat dat wordt goedgekeurd door de welstands commissie. Goedkeuring krijgen we wel wanneer het gebouwtje met hout wordt beslagen, maar dat wordt ons weer te duur. Toch móet het lukken voor de volgen de winter een nieuw gebouw te hebben". Geldbuidel De heer Verlooij, directeur van de Voorschotense afdeling wel zijn, beaamt dat komende voor jaar, zomer en herfst benut moe ten worden om een gebouwtje te realiseren. "Wat de rol van de ge meente daarin zal zijn, kan ik nu nog niet zeggen, aldus Verlooij. "Eerst moeten er nu haalbare plannen op tafel komen. Daarna zal de gemeente ongetwijfeld worden gevraagd een financiële handreiking te doen, bij voor beeld in de vorm van een eenma lige geldlening of een garantstel ling". Hoe de gemeente Voorschoten daarop zal reageren valt nu nog niet te voorspellen, aldus Verlooij. "Het enige dat ik kan zeggen is dat de gemeente er niet op voorhand afwijzend tegen over staat. Maar de tijd dat we met een gevulde geldbuidel za ten te wachten op allerlei initia tieven, is allang voorbij". Onlangs ontvingen vertegenwoordigers van hoofdredactie en directie van uw dagblad een groep lezers. Met hen werd onder het genot van een kopje koffie en een drankje van gedachten gewisseld over de vele facetten van de inhoud van het Leidsch i voordracht en dia-presentatie over het maken van de krant was adj. hoofdredacteur Ruud Paauw de gespreksleider. Het werd voor alle partijen een leerzame avond. Zo leerzaam zelfs dat werd besloten om van deze kontakten met onze lezers een goede, vaste gewoonte te gaan maken. Misschien wilt u dan graag ook uw stem laten horen. U krijgt per slot van rekening dagelijks ons produkt bij u thuis en zult daarover i voor ons interessante en leerzame mening Bent u geïnteresseerd en in de gelegenheid om op deze datum onze ges prekspartner te zijn. stuurt u dan de bon ingevuld voor 14 maart naar Uitgeversmaatschappij leidsch dagblad BV Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden t.a.v. afd. Public Relations Een postzegel plakken is met nodig. Maar u kunt ook even t> I Noteert u mij als gesprekspartner voor de lezers-kontakt- bijeenkomst op dinsdag 23 maart as. Naam: Adres: Postcode:i I Woonplaats: Tel: .LI

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9