Dirty dancing in Avifauna Platform opgericht voor begeleiding asielzoekers DE TIJD, VAN TOEN Vechtpartij voorkomen PAGINA 8 W 3 REGIO MAANDAG 7 MAART 1988 Latin clance-kampioenschappen succes voor Ruud Vermey ALPHEN AAN DEN RIJN - Heel dansend en niet-dan- send Nederland mag dan de mond vol hebben over de film Dirty dancing, maar die veelbesproken rolprent is in we zen een slap aftreksel van wat Alphenaar Ruud Vermey doet. In Avifauna staan op deze zaterdagavond een paar honderd 'dirty dancers' in levende lijve op de dansvloer in plaats van op het witte doek. En in tegenstelling tot de bio scoop kan in het zwoele parkrestaurant het zweet van de gebruinde en soepele lichamen worden geroken én ge voeld. 'This is real' om met Peter Town- send te spreken. Hij woont sinds anderhalf jaar in Nederland en geeft dansles op de school van Ruud Vermey. "Die film Dirty dan cing mag nóg zo mooi zijn, maar hier gebeurt het allemaal", zegt de door Rob van der Zanden Engelsman die met pretoogjes de bewegingen van zijn leerlingen volgt. "Ik moet wel zeggen dat de film voor een belangrijk deel bij draagt aan de populariteit van het dansen en vooral het Latijns-Ame rikaans dansen. Patrick Swayze en Jennifer Grey (de hoofdrolspelers in de film, red.) doen op het witte doek immers de mambo en dat is een onderdeel van de cha-cha-cha. De cha-cha-cha is één van de vele Latin dance-soorten". De vooral door pubers verafgode Swayze zit overigens niet bij het deelnemersveld van deze open Ne derlandse kampioenschappen. Niet omdat hij te 'dirty' zou zijn, hij heeft gewoon niet ingeschreven. Toch zijn de aankondigingen de hele wereld over gegaan. Behalve uit Nederland, zijn er dansers uit Japan, Nieuw-Zeeland, België, En geland en Duitsland om te strijden voor de hoogste eer. Ze worden streng gejureerd door een eveneens internationale com missie van deskundigen onder lei ding van de wereldberoemde Wal ter Lairds. Deze Engelsman is de schrijver van de dansbijbel 'The technique of Latin dancing'. De wedstrijden hebben plaats volgens zijn principes. Er wordt zogezegd wereldwijd naar zijn pijpen ge danst. De bejaarde Lairds die zelf drie keer een wereldkampioenschap won, loopt als een bezetene over de dansvloer met pen en papier. Pau zes zijn er amper in deze non-stop wedstrijd die de toeschouwers vijf uur lang meeneemt naar Zuid- Amerika. Het is één bewegende massa. De eigenlijke parkbewoners zijn al lang op stok, maar de plaats van de meest exotische vogels wordt moeiteloos ingenomen door de vrouwelijke sexe. Het is wel duide lijk dat niet alleen de danstechniek de juryleden moet overtuigen. "Ja, het heeft hier iets weg van carnaval in Rio", lacht Peter Townsend. Het is een onbedoelde minachting van al het moois dat er rondloopt. Ruud Vermey is voor de vierde keer organisator van een van de voorronden die in mei moeten lei den tot een nationale kampioen. Zelf verschijnt hij niet op de dans vloer. Hij beperkt zich tot de pre sentatie van de danswedstrijd. Tot ongenoegen eigenlijk van zijn voormalige partner, Debbie Fletcher, met wie hij drie keer na tionaal kampioen werd. De blonde Engelse woont inmiddels in Ber lijn, maar is voor deze wedstrijd speciaal overgekomen naar Alp hen. Ze geeft les aan de Duitsers, aan wedstrijden komt ze niet zo veel meer toe. "Dat is wel jammer", vindt ze. "Maar aan de andere kant: ik kan tóch geen partner vinden die zo goed is als Ruud, dus...". Ze heeft de hele wereld gezien met haar voormalige compaan. Dat heeft Peter van de Veek nog niet, maar deze Lissenaar heeft het wel in zijn mars. Hij wint bijde amateurs en daarmee zet hij een paar goede danspassen in de rich ting van een nationaal kampioen schap. Dat zou dan de derde keer in successie zijn voor Van de Veek die Rachel Jansen uit Nieuw-Zeeland als partner heeft. Bij de professio nele dansgarde zijn Wil van Roes- sel en Monique van Opstal uit Til burg het sterkst. Goede prestaties zijn er voor de Alphense beginnelingen Pieter Westdijk/Marion Koster en Feffrey Krielen/Miranda de Jong. KATWIJK Dankzij controles op de invalswegen en extra surveillan ces in het dorp heeft de Katwijkse politie zaterdag met behulp van korpsen uit buurgemeenten en de Koninklijke Marechaussee een nieuwe vechtpartij tussen Katwijk- se en Scheveningse jongeren kun nen voorkomen. Er werden 17 jon geren uit Scheveningen aangehou den die in het bezit waren van steekwapens. Ook is een zelfge maakte vuurwerkbom aangetrof fen. Na de grootscheepse vechtpartij van vorige week zaterdag had de politie aanwijzingen dat er het af gelopen weekeinde opnieuw een confrontatie tussen jongeren uit Scheveningen en Katwijk zou plaatshebben. Uit voorzorg wer den zaterdag op de Provincialeweg S-l tussen Katwijk en Wassenaar bussen en taxi's gecontroleerd en werden in de badplaats ook perso nenauto's met jongeren aangehou den. Peter van de Veek uit Lisse met zijn Nieuwzeelandse danspartner Rachel Jansen tijdens de Latin-kampioen- schappen in het parkrestaurant van Avifauna. Het duo won de wedstrijd bij de amateurs. (foto t. spadon). Initiatief Sassenheims college moet worden uitgewerkl Op de hoek Boulevard!Rijnmond hield de Katwijkse politie zaterdagavond e aan. Op straat werden later steekwapens aangetroffen die zij bij de komst v* SASSENHEIM - In de ge meente Sassenheim wordt op korte termijn een platform in het leven geroepen dat zich zal bezighouden met de opvang van asielzoekers. Het is de be doeling dat voorlopig aan in to taal 28 asielzoekers huisvesting wordt geboden in het bollen- dorp. Aanvankelijk stonden burgemees ter en wethouders van Sassenheim niet te trappelen om huisvesting te bieden aan asielzoekers. Zij ston den op het standpunt dat er in het bollendorp geen ruimte was, van wege het al bestaande tekort aan huizen voor de eigen woningzoe kenden. Na een nieuw verzoek van onder meer het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft het college evenwel besloten alsnog aan een aantal on derdak te verlenen. De gemeente raad heeft daarmee inmiddels inge stemd. Om tot het instellen van een plat form te komen is eerder deze weer door de gemeente al informatief overleg gevoerd met enkele maat schappelijke en kerkelijke organi saties, waaronder de commissie voor ontwikkelingssamenwerking. De gemeente zal in deze werk groep, waarin de leden in principe op persoonlijke titel zitting heb ben, niet zijn vertegenwoordigd. Wel is het de bedoeling dat op het raadhuis een coördinator wordt aangesteld om een en ander in goe de banen te leiden. De eerste asiel zoekers worden in de tweede helft van dit jaar verwacht. Vergoeding Volgens gemeente-ambtenaar G. Slagman zal het nieuwe platform zich behalve met de begeleiding en opvang van de asielzoekers, ook gaan bezighouden met de inrich- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN In de vreemde reeks Levensbe richten die de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde aan haar 'afgestorven' leden wijdt - vreemd door wisselvalligheid in kwaliteit, maar altijd even nuttig - vormt het bericht van Antonius Johannes Lievegoed (1880-1946) een geval apart. Deze Lievegoed, die zijn hele leven journalist was geweest, werd eerst afgebeeld als een nobele man. Het jaar na zijn overlijden echter gaf het Jaar boek van de Maatschappij een 'verbetering' waarin Lievegoed werd afgeschilderd als een soort hielenlikker. Hetgeen via een in legvel dan weer werd tegenge sproken. Een vreemde zaak, waar ging het om? In 1884 was de Nederlandse Journalisten-Kring (NJK) opge richt, in het bijzonder ter bevor dering van de vakopleiding van de journalist. In 1900 hield dr. Abraham Kuyper in De Stan daard al een pleidooi voor een leerstoel en in 1903 bracht de NJK ook een rapport uit met de aanbeveling van zo'n stoel. Een van de auteurs van dat rapport was Mr. L.J. Plemp van Duive- land. In 1912 nam de Universiteit van Amsterdam een eerste proef met een serie colleges over de journalistiek. Maar die mislukte. In 1930 werd het plan weer op gerakeld. De Leidse hoogleraar J.C. van Oven hield er een lezing over voor de NJK en niet veel la ter kwam er bij het Leidse Uni- versiteits Fonds (LUF) een uitge werkt voorstel binnen van de hand van onder anderen C. van Vollenhoven en wederom Plemp van Duiveland. Hun voorstel luidde "Het instellen van een bij zonderen leerstoel voor de studie der journalistiek,als een proef neming welke zich over twee jaar zou moeten uitstrekken en welke zou meebrengen het geregeld ge ven van een lesuur in de week". Het LUF zond het voorstel aan de faculteiten Letteren en Rechtsgeleerdheid met het ver zoek om advies. Beide facultei ten begroetten het plan met inge nomenheid. De Rechtenfaculteit merkte wel op - en pas achteraf konden ze hun zegeningen tellen - dat het hier om een man in de kracht van zijn leven moest gaan. Dit advies was mede onderte kend door Van Oven en men krijgt de indruk dat hij de bui al zag hangen. De Plemp-bui. Want wat gebeurde. Het LUF besloot tot het instellen "Van een reeks wetenschappelijke voorle zingen over de studie van het dagbladwezen" en zette de op merking van de rechtenfaculteit erbij. Plemp van Duiveland had het nog niet ontvangen of hij schreef aan Van Vollenhoven dat hij zich nou juist kandidaat had willen stellen. Mislukking "Nu gaat de commissie van toezicht op zoek naar een man die 'in de kracht van zijn leven, midden in de practijk staande' het beoogde onderwijs zal kun nen geven. Zal zij er een vinden? Ik betwijfel het ten zeerste. Er is, naar mijn ervaring, in Nederland zulk een man niet en, staat hij midden in de practijk, dan laat zijn werkkring niet den tijd, zijn plichten als onderwijsman, als man van studie, te vervullen. zeker ook wat de opleidings kwestie aangaat. Hij had ruime ervaring en veel buitenlandse contacten. Maar al was hij nog niet zo oud, de beroerte die hij achter de rug had, deed weinig goeds vermoeden over zijn licha melijke gesteldheid. En over zijn geestelijke laat zijn rol in deze af faire evenmin veel vrolijks ver tellen. Zo benaderde de commissie van toezicht bij voorbeeld Mr. P.C. Swart, de correspondent van het NRC, voor de voordrach ten. En die wilde ook wel en mocht van zijn hoofdredacteur maar na een gesprek met Plemp trok hij zich toch terug. Inmiddels was Plemp, om hem te plezieren, tot voorzitter be noemd van het curatoruim van de lezingencyclus. Nu had hij dus helemaal de touwtjes in han den. Hem werd nu gevraagd de kandidatuur van A.J. Bothenius Brouwer en Lievegoed te onder zoeken. Eerst werden die natuur lijk ook afgekraakt al kwam pas later uit hoe de vork aan de steel zat. Tenslotten werd Lievegoed geaccepteerd. Maar nu was het wéér niet goed want opeens was er herrie met de Nederlandse Journalis ten Kring, die bij monde van haar secretaris, W.N. Van der Hout, liet weten zelf ook een vin ger in de pap gehad te willen heb ben. Hij wees Lievegoed af en kon ook niet begrijpen dat men in Leiden "Op het waardeloze compas van dhr. Plemp v.D. blijft varen". Dit briefje wordt wat duidelijker als men begrijpt dat ook Van der Hout de lezingen HEFTIGE PERIKELEN ROND EERSTE LEERSTOEL IN DE JOURNALISTIEK Daarom houd ik het ervoor dat het plan nu zijn mislukking tege moet gaat". Wel, als het plan toch zijn mis lukking tegemoet ging, dan zou Plemp wel een handje helpen. Deze brief had nog iets tragisch kunnen hebben. Plemp had zich op velerlei wijze voor de belan gen van de journalistiek ingezet, had willen geven, en dat ook hij door Plemp te licht was gevon den. Als klap op de vuurpijl kondig de Plemp van Duiveland aan vast met zes inleidende voor drachten te beginnen, ter voor bereiding van de komst van Lie vegoed. Inmiddels werd het LUF zich bewust van het journalistie- Onzin Toch bracht men min of meer de zaak in het gareel, zo dacht men. Plemp werd van zijn lezin gen afgebracht, de voorzitter van het NJK mocht bij de instelling van de lezingenreeks zijn zegje doen en daarmee leek alles in kannen en kruiken. Maar nadat Lievegoed zijn rede had gehou den en een buitenlands gast, Kingsley Martin van de Daily Herald, ook had gesproken, be steeg Plemp ten tweede male het spreekgestoelte om de gewaar deerde buitenlandse gast erop te wijzen dat het onzin was wat hij zojuist had beweerd. En ook van Van der Hout was men niet af. Die schreef, zonder signeren, in de Javabode van 9 september 1931, dat Lievegoed helemaal geen privaatdocent of lector was, maar gewoon "Buiten ieder verband met de universi teit" voordrachten hield, die ie der jaar opnieuw moesten wor den vastgesteld. "Tegen dit systeem bestaan ernstige bezwaren en de heer Van der Hout, die aanvankelijk was aangezocht om deze voor drachten te houden, had dit afge wezen als de vorm waarin het in stituut werd gegoten niet anders werd. Dat wil zeggen dat het een blijvende post zou worden en er een titel aan verbonden zou wor den. Toen is bij verrassing de heer L. aangewezen, die, niet op de hoogte van de situatie, onmidde- lijk accepteerde. Deze uitnodi ging is om het maar heel zacht uit te drukken op zeer onregelmati ge wijze tot stand gekomen. Over het feit dat L. toen hij vernam op welke wijze zijn uitverkiezing was geschied, ze toch aannam, zullen we niets zeggen, evenmin als over het feit, dat hij een derge lijke taak op zich durfde nemen hoewel hij nooit enige studie van die wetenschap heeft gemaakt en er zelfs geen enkel studieboek over bezat. Nu Utrecht de zaak op de juis te wijze heeft ingericht en een leerstoel voor de 'leer' 'ervan maakte, staat Leiden er helemaal sjofeltjes bij. De heer L. heeft zijn eigen prestige in breeden kring, vooral bij zijn collega's, een deuk major gegeven". Dit schreef Van der Hout en die privaat-docent te Utrecht was hijzelf natuurlijk. Tussen de twee intriganten Plemp van Dui veland en Van der Hout zat de zachtmoedige Lievegoed inge klemd. Pas jaren later deed Van Oven in een brief aan Van Vol lenhoven de zaak uit de doeken. Daaruit blijkt dat het eerste Le vensbericht van de Maatschap pij, uit 1946, de waarheid bevatte. Lievegoed was een op zijn taak berekende, rechtschapen man. De 'verbetering' een jaar later was direct weggelopen uit het in fame stukje van Van der Hout in de Java-bode. Het kwaad dat mensen doen overleeft hen. WILLEM OTTERSPEER ting van de beschikbaar gestelde woonruimte. Voor iedere asielzoe ker krijgt de gemeente voor dé eer ste opvangkosten een vergoeding van het rijk van 2000 gulden. Waar de asielzoekers uiteindelijk in Sassenheim worden gehuisvest is nog niet bekend. Nader overleg daarover moet nog volgen. "Het is in elk geval de bedoeling dat ze over het dorp worden verspreid en niet allemaal in één straat komen te komen", zegt Slagman. Het ministerie van WVC is dezer dagen officieel op de hoogte ge bracht van de plannen van de ge meente Sassenheim. Slagman: "Wanneer het ministerie nog be paalde wensen of ideeën heeft over de wijze waarop wij de asielzoekers willen opvangen, blijft er nog vol doende tijd over daarop in te spe len". De plaatselijke afdeling van Am nesty International heeft intussen in een brief aan de gemeenteraad gevraagd op den duur meer asiel zoekers op te vangen in Sassen heim dan de 28 die B en W nu op het oog hebben. L. Westeneng van Amnesty: "Wij zijn natuurlijk erg blij dat Sassenheim 28 asielzoekers wil toelaten, maar zouden Wel graag zien dat het uiteindelijk niet tot die 28 beperkt blijft". Slagman wil daar vooralsnog niet op ingaan: "Daarover moet de gemeenteraad zich maar uitspreken". Over-ijverige werkster helpt inbrekers LISSE Een over-ijverige werk ster heeft vorige week alle sporen uitgewist van een inbraak bij een woning aan de Heereweg in Lisse. Terwijl de bewoners op vakantie waren, ontvreemden inbrekers een bontjas, een leren jas, babykleer tjes en voor enkele honderden gul- dens aan buitenlandse valuta. Vori ge week woensdag ontdekte de werkster de inbraak. Zij alarmeer de echter niet de politie, maar ruimde alles keurig op. Daarmee werden ook de sporen van de in brekers gewist. Toen gisteren de bewoners weer thuiskwamen, werd pas de politie ingeschakeld, die niets meer kon uitrichten. Vader en zoon op dievenpad ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 51-jarige man uit Ter Aar en zijn 19- jarige zoon zijn het afgelopen weekeinde niet geslaagd in hun voornemen om in Alphen een reeks fietsen te stelen. Ze werden door de politie aangehouden nadat ze pas één fiets hadden buitge maakt op het station. Nadat de Ter Aarders het station hadden bezocht, reden ze naar een café in de Julianastraat. Bezoekers van deze bar alarmeerden de Alp hense politie toen ze de zoon bezig zagen, onder het wakende oog van vader. MAANDAG 7 MAART Leiden activiteiten in het kader va Nationaal Reumafonds met zicht van de doelstellingen va fonds, van 10.00 tot 15.30 u Leiderdorp raadsvergadering, aan 20.00 uur in het gemeentehi Voorschoten avond-verzamelbeurs var Verzamelaar', vanaf 19.00 u alge- mene zaken over o.a. parkeren van vrachtwagens en uitbreiding gemeentehuis, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. DINSDAG 8 MAART Alkemade/Woubrugge belastinginvullerij voor leden van de FNV. van 19.00 tot 22.00 uur in het FNV-gebouw, Narcis straat 2. Alphen vrouwendag in De Bron, Trou- badourweg; informatiemarkt om 10.30 uur, avondprogramma om 19.30 uur. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur. lezing van het Studium Gene rale met de titel: Terrorisme- ge weld als communicatiestrategie' door dr. A.P. Schmid, aanvang 20.30 uur in het Centraal Voorzie ningengebouw, Cleveringaplaats. activiteiten in het kader van het Nationaal Reumafonds, met over zicht van de doelstellingen van het fonds, van 10.00 tot 15.30 uur op het Leidse Plein van de nieuw bouw van het AZL. bijeenkomst voor uitkeringsge rechtigden in het Mierennest aan de Morsweg, na een inleiding kaarten en sjoelen, aanvang it het thema: Vrouw en arbeid, Heemraadlaan. artistiek café met Jaap var Merwe, aanvang 20.30 uur in d( Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat. bestuurszaken, aanvang 20.00, uur in het Ambachtshuis. Voor- forumavond in kader van Inter nationale Vrouwendag over het onderwerp: 'Vrouwen en werk in Voorschoten', aanvang 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Marijke- straat. Zoeterwoude vergadering raadscommissie openbare werken over o.a. Aloysi- usccomplex, tennisbanen sport park Haasbroek, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 9 MAART Boskoop simultaanschaken in De Tun nel, Galerij, aanvang 20.30 uur. Lelden lezing over 'Een humaninisti- sche visie op secularisatie' door prof.dr. M.F. Fresco, in de serie van het Studium Generale, aan vang 20.00 uur in het Centrale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats. vergadering districtscommissie Zuid-Holland-Noord, aanvang 14.00 uur. discussiebijeenkomst in de cy clus over de PvdA-nota 'Schui vende panelen', met als onder werp 'arbeidstijdverkorting en flexibele werktijden', aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. kindervoorstelling 'Duinkonijn' door poppentheater Thije, aan vang 14.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Oegstgeest belastingambtenaren helpen met het invullen van het belasting biljet in Dienstencentrum Lijtweg, informatie tel: 175268.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8