'Korten uitkering werkzoekende werkt averechts' SPONS Flinke buit bij inbraak In den Leidschen Salon Insluiper Alléén in de Spons De KonincK van het vat Voor l$0 per glas SPONS fob/bt** Onbekenden trappen deur van woning Langebrug in Verzet tegen verplicht accepteren baan in kader jeugdgarantieplan Het rijk heeft om werkloze jongeren een betere kans op een baan te geven het Jeugd Werk Garantieplan (JWG) opgesteld. Dat plan moet op 1 januari 1989 van start gaan. De bedoeling van het JWG is om jongeren werkervaring te laten opdoen en daarmee hun kans op vast werk te vergroten. Om gemeenten alvast wat ervaring met het banenplan op te laten doen, is er als voorloper van het JWG een voorlopige maatregel uitgevaardigd, de zogenaamde Tijdelijke Voorziening (TV). In het kader van die maatregel zijn momenteel 70 Leidse jongeren gedurende 19 uur in de week op vrijwillige basis aan een 'werkervaringsplaats' geholpen. Het JWG echter stelt deelname aan het plan verplicht. Jongeren die weigeren mee te doen, verliezen hun uitkering. De Leidse gemeenteraad heeft zich op het standpunt gesteld niet mee te werken aan het JWG als deelname daaraan verplicht wordt gesteld. door Willem Spierdijk LEIDEN Het korten op de uitke ring als een werkzoekende weigert aan het Jeugd Werk Garantieplan. (JWG) mee te doen werkt ave- rechts. Dit stelt Arjan Vermeulen, coördinator van het werkgelegen heidsproject dat de gemeente nu als voorloper op het JWG uitvoert. Vermeulen sluit overigens niet uit dat het kabinet de verplichte deel name aan het plan schrapt naar aanleiding 'van de ervaringen die .met de Tijdelijke Voorziening zijn opgedaan. "De sanctie voegt niet of nauwe lijks iets toe aan het succes van de maatregel. Van de 228 jongeren die wij hebben aangeschreven voor een gesprek, hebben er 174 gerea geerd. Dat is meer dan 75 procent", stelt Vermeulen. Volgens de medewerker van de sociale dienst ontstaat er door de verplichte deelname aan het JWG en de daaraan verbonden sanctie een negatief beeld over de werkge- legenheidsmaatregel. Daardoor vermindert de animo bij gemeente en grote instellingen zoals univer siteit en AZL om medewerking aan het project te verlenen. Vermeulen r Marijke Westgeest: "De hele klas werkt ee- Marktsector Van de 228 kandidaten die door de sociale dienst werden opgeroe pen, hebben nu 72 mensen een 'werk-ervaringsplaats' toegewezen gekregen. Vermeulen verwacht dat de sociale dienst dit jaar in totaal zo'n 90 jongeren via de Tijdelijke Voorziening zal plaatsen. Van de afvallers had overigens maar een beperkt aantal geen interesse in een tijdelijke baan. Vijftien jonge ren lieten weten niet aan de Tijde lijke Voorziening mee te willen doen, zeven lieten .na een eerste ge sprek niets meer van zich horen. De meesten van de opgeroepen zegt dat de gemeente Leiden niet jongeren vielen af omdat zij Vermeulen verwacht dat in to taal zo'n 90 jongeren via het banen plan aan een plaats worden gehol pen. Er zijn in totaal 125 plaatsen beschikbaar. "Het succes van onze inspanningen is niet afhankelijk van de vraag of we 125 halen of niet. De vraag is of de marktsector wel zoveel aanbod aan arbeids krachten kan verwerken. Wij den ken zelf dat 90 haalbaar moet zijn. Dat aantal kan, na werkervaring te hebben opgedaan, doorstromen naar een vaste baan", zegt de mede werker van de sociale dienst. Indien jongeren niet binnen de instelling waar ze hun werkerva ring opdoen aan de slag kunnen, wordt met behulp van het Gewes telijk Arbeidsbureau gezocht naar een vaste baan. Omdat de Tijdelij ke Voorziening op 1 oktober van vorig jaar van start ging en de meeste jongeren in december zijn geplaatst, is overigens nog geen overzicht beschikbaar of de kansen van de jongeren op vast werk wer kelijk zijn gestegen. Van degenen die via de maatregel aan het werk zijn gegaan, zijn er inmiddels 7 LEIDEN - Door een klapraam te forceren zijn inbrekers in de nacht van vrijdag op zaterdag het café- restaurant In den Leidschen Salon aan de Steenstraat binnengeko men en hebben een bedrag van LEIDEN - Een bewoonster van de Lammenschansweg kreeg gis terochtend vroeg de schrik van haar leven, omdat er een man haar slaapkamer binnenkwam. De on geveer 23-jarige man, gekleed in een grijs-blauw traningspak, nam meteen de benen. De vrouw mist een horloge, een zilveren ballpoint, een bedrag van ongeveer 150 gul den en een zilveren sigaretenko ker. 1.000 gulden uit de kassalade mee genomen. Uit de telefoon-auto maat werd nog een bedrag van 100 gulden ontvreemd. Ook werden een cassettedeck en een tunerver sterker gestolen. De dieven hadden tevens twee flesjes bier leegge dronken. Flink aantal parkeerbonnen LEIDEN - De politie heeft zater- dagavond 45 processen-verbaal on- In het toilet vond de politie later der autoruiten gestopt van auto's rijbewijzen, cheques en papieren, die her en der op de Beestenmarkt, in 2i*?tallen een*er °P Steenstraat, Stationsweg en café The Duke aan de Noordeinde stonden geparkeerd. afkomstig de avond Oude Singel en uit de Schouwburg en de Marekerk. Omstreeks half tien was vrijdag avond in The Duke een portefeuille met bescheiden en een bedrag van 25 gulden ontvreemd. Bij een 30-ja- rige man uit Delft was tijdens een voorstelling in de Marekerk een portefeuille met girobetaalkaarten en een rijbewijs uit zijn rugzak ge rold. De kansen op vast werk zijn me de door de inspanning van de vak bonden vergroot. Bij universiteit, academisch ziekenhuis en ge meente worden deelnemers aan de Tijdelijke Voorziening tot een half eigenlijk de bedoeling jaar na vertrek nog beschouwd als interne kandidaat bij vacatures en hebben daarom voorrang bij solli citaties. Vermeulen: "Die instellin gen hebben weliswaar een vacatu re-stop, maar bepaalde essentiële banen worden toch vervuld. Er moet bijvoorbeeld bij die instan ties nu eenmaal iemand zijn die de telefoon aanneemt". Behalve het opdoen van werker varing worden de deelnemers aan het banenplan ook gewezen op scholingsmogelijkheden. Ambte naren van de directie onderwijs en de sociale dienst hebben per deel nemer een scholingsplan opgezet. Vele jongeren zijn daarnaast nog door het arbeidsbureau opgeroe pen voor een gesprek over scho ling. Volgens de sociale dienst zijn de deelnemers hiervoor vrij dwin gend benaderd. Vermeulen: "Zon der het volgen van een aanvullende opleiding is het opdoen van werk ervaring alleen niet zo zinvol. Wij stellen scholing echter niet ver plicht. Wij zien ook wel in dat het leereffect nihil is wanneer jongeren tegen hun zin een opleiding vol gen". Kritisch De jongerenbeweging van de FNV staat nog altijd kritisch tegen over het banenplan van de ge meente. Volgens de vakbond moe ten deelnemers de garantie op een baan krijgen na beëindiging van de werkervaring. "De Tijdelijke Voor ziening had er niet moeten komen. Wij gaan echter ook niet tegen de jongeren zeggen dat ze niet moeten meedoen. We proberen nu samen met de AbvaKabo om de garantie op een baan af te dwingen. Verder proberen we een betere scholing en begeleiding te realiseren; die is nu minimaal geregeld", zegt Harold Naayer, districtsmedewer ker van de FNV-jongeren. Vermeulen betitelt de woorden van de FNV'er als onzin. "In Lei den wordt in tegenstelling tot an dere gemeenten juist veel aan be geleiding gedaan. Daarnaast is voor iedereen bekeken welke scho ling het beste is en dat is de jonge ren ook aangeboden". Op de wijze van uitvoering van de maatregel door de sociale dienst heeft de vakbond ook kritiek. "Ons zijn drie gevallen bekend waar de sociale dienst dreigde de uitkering in te trekken omdat de aangeboden baan als passende arbeid werd be schouwd. De sociale dienst kan wel de uitkering intrekken als pas sende arbeid wordt geweigerd, maar niet als 'passende werkerva ring' wordt geweigerd. Dit is naar boven gekomen naar aanleiding van gesprekken met een paar men sen. Wat komt er dan naar boven als we met allemaal contact heb ben gehad?" aldus Naayer. De medewerker van de FNV-jon geren zegt dat de vakbond binnen kort een enquête zal houden onder de deenemers. De FNV wil weten wat de ervaringen zijn met het ba nenplan. Vermeulen van de sociale dienst ontkent met klem dat deel name aan de Tijdelijke Voorzie ning dwingend wordt opgelegd. Hij geeft wel toe dat er twee 'inci denten' hebben plaatsgevonden. Bij de vakbond bestaat er verder nogal wat twijfel over de vraag of jongeren op een werkervarings plaats niet gewoon het werk ver richten dat aanvankelijk door een betaalde kracht werd verricht. Naayer: "Bij het AZL is bijvoor beeld grof bezuinigd. Daar ontkom je er bijna niet aan dat jongeren werk doen wat eerst door een be taalde kracht werd uitgevoerd. Het valt van een jongere ook eigenlijk niet te verwachten dat hij weigert brief uit te typen, wanneer het "Vdat hij op een andere vlak ervaring opdoet". Uitzendwerk Volgens Vermeulen wordt er onder meer door de vakbonden goed op gelet dat de jongeren geen 'uitzendwerk' verrichten. "We heb ben dat drie keer geconstateerd en toen aan die situatie een einde ge maakt". Pieter Rosielle van de so ciale dienst stelt dat er niet aan valt te ontkomen dat er wel eens werk wordt gedaan dat ook door betaal de krachten kan worden verricht. "Je moet niet voorbijgaan aan het beslag dat op een organisatie wordt gelegd, wanneer iemand werkerva ring op komt doen. De jongere moet worden begeleid, verspilt misschien materiaal". Rosielle wijst daarbij op het criterium van het ministerie van sociale zaken dat een baan een jaar lang niet op de begroting van een instelling mag hebben gestaan". Dat er nu maatregelen het dag licht zien om jongeren aan de slag te helpen, ervaart Rosielle als posi tief. "Vijf jaar geleden heerste er apathie bij de sociale dienst. Het bestand langdurig werklozen groeide enorm en men zag niet hoe dat probleem kon worden opge lost. Bij werkgelegenheidsmaatre- gelen als deze zie je dat er weer po sitief wordt gewerkt om het pro bleem van die langdurige werk- ADVERTENTIE vanavond één van de acht Korte Mare 4 de Plantage zeven beren van het fust IN DE OUDE MARENPÖKT Ë0® HH2 e(e l(vee SfUeqefo Vrachtauto glijdt door gladheid tegen boom LEIDEN - Door de gladheid is zaterdagochtend een vrachtwa gen op de Lammenschansweg bestuurd door een 23-jarige Leidschendammer, tegen een boom aangereden. De boom werd ontworteld en kwam on der de vrachtwagen terecht. De brandweer moest de boom eerst in stukken zagen, alvo rens de wagen kon worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde, toen de chauffeur, die met een kalm gangetje over de weg reed, moest remmen voor een bus die bij een bushalte wegging. De wielen blokkeerden echter en de wagen begon te glijden. De vrachtwagen ging dwars over de rijbaan, kwam in de midden berm terecht en vervolgens te gen de boom tot stilstand. De rechteronderzijde en de laad bak van de vrachtwagen wer den beschadigd. LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden de deur ingetrapt van een woning aan de Langebrug. De bewoner merkte dat pas de volgende och tend. Omwonenden geven de schuld aan bezoekers van dé disco theek Banana, eveneens gelegen aan de Langebrug. De eigenaar ÏJshockey- uitrusting gestolen LEIDEN - Van een 30-jarige Ha genaar is vrijdagavond in de ijshal aan de Vondellaan de volledige ijs- hockey-uitrusting gestolen. De man had zijn spullen in een tas op een bank naast de baan gezet, en zat tussen kwart over twaalf en half één in het restaurant. Toen hij te rugkwam was de tas met schaat sen, kleding en beschermers ter waarde van ongeveer 1.500 gulden, verdwenen. loosheid op te lossen. Natuurijk kan je zeggen: het zijn er maar 90. Maar het is natuurlijk beter dan niets en er worden mensen uit een heel kwetsbare groep geholpen". Aijan Vermeulen wijst daarbij op de positieve uitwerking die het banenplan op de jongeren zelf heeft. "Ik zie dat ze zijn veranderd als ze enkele maanden hebben ge werkt. Ze kwamen hier als kleine muisjes binnen, nu presenteren ze zich, hebben ze zelfvertrouwen". Initiatief Een van de deelnemers aan het banenplan is Marijke Westgeest (17). Zij verricht administratief werk bij de gemeente. Zij is op ei gen initiatief bij het banenplan te rechtgekomen. "Ik volg een oplei ding tot administratief assistent bij de streekschool. Een klasgenote kreeg werk via het JWG. Omdat het heel moeilijk is om een stage plaats via de school te krijgen, ben ik ook naar de sociale dienst ge gaan. Nu werkt de hele klas van ze ven leerlingen via het JWG". Marijke was een half jaar werk loos voor ze bij de gemeente aan de slag kon. Ze had een opleiding 'Ko ken en serveren' gevolgd bij de LTS, maar kwam na afronding van die opleiding tot de conclusie lie ver niet in de horeca te werken. Bij de gemeente wordt nu door haar administratief werk verricht op de afdeling personeel en admi nistratie. Ze verwerkt ziekmeldin gen en verricht telwerk ten behoe ve van de salarisadministratie. "Ik hoop ook nog wat ervaring op te doen met tekstverwerking. Dat leer ik wel op school, maar op de af deling waar ik nu werk zijn er nog geen computers". De Leidse hoopt na afloop van het half jaar voor vast bij de ge meente aan de slag te kunnen. "Ik heb al twee keer intern gesollici teerd. Als het niet lukt, wil ik nog eens een half jaar via het banen plan aan de slag bij een andere in stelling om weer andere werkerva ring op te doen". Het is mogelijk dat dan inmid dels het Jeugd Werk Garantieplan in werking is getreden. Voor de deelnemers aan het plan verandert er dan overigens weinig. In een aantal gevalen is het mogelijk dat de jongere niet 19, maar 30 uur per week aan de slag kan. Wat Arjen Vermeulen betreft kan er naast afschaffing van het verplichte karakter nog meer aan het JWG worden gesleuteld. "Het zou goed zijn als ook het be drijfsleven mee gaat doen aan het plan. Minister De Koning meent dat de bedrijven dan over arbeids krachten gaan beschikken, die door de staat worden betaald. Hij vergeet dan dat het rendement van de jongere voor een bedrijf niet zo groot is. Eventueel kan een deel van de kosten op het bedrijfsleven worden afgewenteld. De kans voor jongeren om door te stromen naar een vaste baan wordt wel enorm vergroot. Kortom, de mogelijkheid om ook bedrijven te laten meedoen aan het JWG is nog onvoldoende uitgewerkt". Vragen over tijdelijk sluiten van koffieshops LEIDEN Links Leiden D66 betwijfelen de noodzaak van de sluiting van de koffie shops High Times en Happy. De hoofdcommissaris van poli tie, H. Mostert, heeft de burge meester gevraagd de koffieza ken tijdelijk te sluiten wegens de handel in (soft)drugs en de overlast die wordt veroorzaakt. Beide politieke partijen wil len echter eerst in de gemeente raad een nadere toelichting op de mogelijke sluiting, voordat de koffieshops daadwerkelijk de deuren moeten sluiten. In een brief aan de burge meester vragen D66 en Links Leiden naar de omvang van de handel in drugs in de koffieza ken in de Beschuitsteeg en het Noordeinde. Ook willen zij weten welke vormen van over last wordt veroorzaakt door be zoekers. "Wij hebben de indruk dat in de horeca-aangelegenhe- den waar drugs worden verhan deld strenger tegen overlast wordt opgetreden dan in cafés waar alcohol wordt geschon ken", aldus R. van Lint (Links Leiden). "Bovendien adviseert het openbaar ministerie om terughoudend beleid te voei inzake de opsporing van handel in soft-drugs". Zakkenroller aangehouden LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag in de Greven- straat door omstanders, onder wie een ex-politieman, aangehouden, nadat de jongen op de Haarlem merstraat een portemonnee uit de mand van een winkelende vrouw had weggegrist. De jongen zette het op een lopen, maar de getuigen zetten de achter volging via Jan Vossensteeg, Vol- lersgracht en Oude Vest in en wis ten hem in de Grevenstraat in de kraag te vatten. De ex-politieman nam de jongen vervolgens in de houdgreep en leverde hem af bij het politiebureau aan de Langeg- racht. In de portemonnee zaten een bedrag van 80 Duitse mark, een rij bewijs en een paspoort. Politie neemt hond in beslag LEIDEN - De politie heeft zater dagavond een hond in de Magda- lena Moonsstraat weggehaald na dat omwonenden al herhaaldelijk hadden geklaagd dat zij last had den van het geblaf. Toen de politie arriveerde, trof zij niemand thuis, waarop de deur werd geforceerd. De hond is in een kennel op het po litiebureau geplaatst. heeft aangifte van vernieling ge daan bij de politie. Buurtbewoners hebben al eerder felle kritiek geuit op de discotheek die voor veel overlast zou zorgen in de wijk. In augustus vorig jaar heb ben zij aangedrongen op spoedig vertrek van de discotheek. Volgens een woordvoerder worden er mas sale schoolfeesten gehouden. "Dan worden op scholen kaarten uitge deeld voor een feest in Banana. Met honderden komen zij daarop af. Het is soms zo druk dat er velen voor de deur moeten wachten. Zes tig tot zeventig fietsen staan her en der in de straat", aldus omwonen den. Rond het sluitingsuur zouden vernielingen worden aangericht en zouden portieken worden gebruikt als urinoir. Er zou worden gesme ten met fietsen en ruiten moeten het soms ontgelden, zo lieten buurtbewoners het gemeentebe stuur enkele maanden geleden per brief weten. Overigens hebben buurtbewo ners geen antwoord gekregen van burgemeester en wethouders op een brief van augustus vorig jaar. LEIDEN - Door onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken in een verlaten kraakpand aan de Witte Singel 9. De brandweer heeft het vuur geblust. Als gevolg van de brand is er in het pand veel rookschade ontstaan. (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7