Shamir tegen vredesplan van Shultz Verenigen 120 Sovjetvolken nog ver van ideaal Doden bij rellen in Tibet EXCLUSIEF: DE LITERAIRE BOEKENMAAND, YVONNE KEULS EN HET ANEKDOTEN- ROEK. Sovjet-ambassade aangevallen 'Plan nadelig voor Israël' 'Vaticaan wilde losgeld voor ontvoerde politicus betalen' DDR ontkent arrestatie van 200 visumaanvragers PAGINA 5 MAANDAG 7 MAART 1988 TEL AVIV (GPD/AP) - De Israëli sche premier Shamir is voorlopig niet van plan het vredesplan van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz in zijn kabinet te behandelen. Ondanks het Ame rikaanse ultimatum om voor 15 maart over het plan te beslissen, zou premier Shamir tijdens zijn verwachte bezoek aan Washington midden deze maand president Reagan en minister Shultz willen overreden enkele punten in het programma te veranderen. Hij vindt het plan te veel in het voor deel van de Arabische landen. In een eerste reactie op Shultz' plan zei Shamir: "Er is geen haast te antwoorden op een plan dat ons land in gevaar brengt, omdat het uiteindelijk zal leiden tot het terug trekken van onze troepen uit de (bezette) gebieden. We zullen be slissen na mijn terugkeer uit de Verenigde Staten". Vice-premier Peres en minister van defensie Rabin drongen er op aan op een snel positief antwoord te geven op wat zij noemden 'de1 enige kans om tot vredesonderhan delingen te komen'. "Israël kan er niet omheen. Als we nu niet ja zeg-1 gen zal ons image in Europa en in de Verenigde Staten nog meer wor den geschaad. De kans op vrede' mag niet worden gemist", aldus Peres. Inmiddels is de spanning tussen de Likoedpartij van Shamir en de Arbeiderspartij van Peres flink ge stegen. De Likoed beschuldigde gisteren Peres ervan het plan, waarvan alleen Shamir, Peres en de Jordaanse koning Hoessein ko- piën hadden, te hebben laten lek ken naar de pers. Gisteren publi-, ceerde de Israëlische krant Yediot Aharonot het document. Likoed vindt dat premier Shamir zijn zijn vice-premier niet langer bij het vre desplan moet betrekken. Peres is gevaarlijk, zo werd gezegd. Jeruzalem kreeg nog een schok te verwerken in' de vorm van een brief van 30 Amerikaanse senato ren aan minister Shultz met zware kritiek op Shamir. De brief, onder tekend door uitgesproken vrien den van Israel onder wie Edward Kennedy, beschuldigt Shamir er van het principe 'land in ruil voor vrede' niet te willen aanvaarden. De senatoren weigerden in te gaan. op een verzoek van de Israëlische ambassade in Washington hun brief niet aan Shultz te overhandi gen. Geweld In de bezette gebieden namen de Palestijnse opstandelingen giste ren de 'dag van de vlag' in acht. Op tal van plaatsen op de westelijke Jordaanoever-en in de Gazastrook hesen bewoners de Palestijnse vlag uit protest tegen de Israëlische be zetting. In het dorpje Anabta, bij Tulkarem werd een duif losgelaten waaraan een Palestijnse vlag was vastgebonden. Bewoners van het stadje Kalkiliya op de westelijke Jordaanoever lieten een ezel los waaraan zij een Israëlische vlag aan het hoofd en een Palestijnse vlag aan de staart hadden vastge bonden. Israëlische soldaten dood den de ezel en verbrandden de Pa lestijnse vlag. Volgens Palestijnse bronnen be stormden Israëlische soldaten in Gaza het plaatselijke ziekenhuis Olieproduktie De olieproduktie van de OPEC- landen is in februari met 400.000 vaten toegenomen tot gemiddeld 17,4 miljoen vaten per dag. Volgens het Internationale Energie Bureau is vooral in de Verenigde Staten door de strenge winter het oliever- bruik sterk toegenomen. Het zach te weer in Europa zorgde juist voor een vermindering. Libië Alle buitenlandse gevangenen in Libië zullen worden vrijgelaten. Het Libische persbureau Jana heeft dit zaterdag bekend gemaakt. Om hoeveel mensen het gaat is niet bekend. De maatregel volgt op de vrijlating van vierhonderd Libi sche gedentineerden eerder deze week, waarbij onder leiding van de Libische leider Gaddafi hun gevan genis werd gesloopt. Landmijn Bij een aanslag in het oosten van Sri Lanka zijn minstens 26 Singale- se burgers om het leven gekomen. De slachtoffers bevonden zich in een vrachtwagen die op een land mijn reed. Volgens een militaire bron was het explosief geplaatst door Tamil-verzetsstrijders. Het is sinds vorig jaar het ernstigste inci dent in de Tamil-strijd. Panama De regering van Panama heeft al le binnenlandse banken verordend hun activiteiten voorlopig te sta ken. Als gevolg van Amerikaanse economische druk is een acuut te kort aan contanten ontstaan. De VS steunen met economische strafmaatregelen de Panamese president Delvalle die onlangs on vrijwillig plaats moest maken voor generaal Noriega. Shifa nadat demonstraties waren uitgebroken in het stadje zelf en in enkele Palestijnse vluchtelingen kampen. De soldaten zouden een aantal patiënten hebben geslagen en binnen het ziekenhuis het vuur hebben geopend. Er werden geen slachtoffers gemeld. In totaal werd het afgelopen weekeinde vier Palestijnen, onder wie twee jongeren van 17 en 18 jaar, door Israëlische soldaten gedood. Het ernstigste incident gebeurde gisteren in het Ansar-kamp bij Na bloes op de westelijke Jordaanoe ver, waar volgens Israëlische gege vens Palestijnen enkele schoten hadden gelost op Israëlische solda ten. De Israëlische soldaten scho ten terug en doodden een Palestijn. Volgens de VN is het dodental sinds het begin van de onlusten nu gestegen tot 83. Israëlische soldaat gooit een steen naar Palestijnse demonstranten in Ramallahop de Westelijke Jor daanoever. (foto AP) ANGOLA - Zuidafrika heeft gis teren de Sovjetunie voor het eerst aangeboden een overeenkomst te sluiten over Angola. Minister van defensie Malan stelde Sovjetleider Gorbatsjov voor dat Moskou zich uit dit Afrikaanse land terugtrekt. Malan zei aan eenzelfde soort rege ling' te denken als nu wordt uitge werkt met betrekking tot Afgha nistan. Volgens de minister zullen de Zuidafrikaanse strijdkrachten hun steun aan de Angolese Unita- rebellen staken als Moskou belooft een "regering van verzoening" te zullen steunen, bestaande uit ver tegenwoordigers van het huidige marxistische MPLA-bewind en het pro-westerse Unita. ROME (AP) Het Vatikaan was bereid losgeld te betalen voor de la ter door zijn ontvoerders vermoor de christen-democratische pre mier Moro. Paus Paulus VI had voor dit doel contact opgenomen met de ontvoerders, leden van de Rode Brigade. Minister van buiten landse zaken Andreotti zegt dat in een interview met het weekblad Panorama, waarvan het blad giste ren met een voorpublicatie kwam. Moro, 6 maal premier van Italië, werd op 16 maart 1978 ontvoerd. E»e daders legden een hinderlaag bij zijn woning en doodden vijf van zijn lijfwachten. Zijn met kogels doorzeefde lijk werd 55 dagen later gevonden in een auto in het cen trum van Rome. Het stoffelijk overschot werd twee weken ontdekt nadat paus MOSKOU - Het Kremlin en de Sovjetmedia doen hun uiterste best om de bloedige ongeregeldhe den in Azerbajdzjan, die nu vol gens officiële cijfers in totaal 33 mensenlevens hebben gekost, tot de Kaukasische regio te beperken. Op het Sovjetjournaal 'Vremja' werden gisteren weliswaar voor de eerste keer beelden uit het gebied van Nagorno Karabach getoond, maar veel verder dan dat het in de regionale hoofdstad Stepanokert mooi weer is en dat het straatbeeld er rustig is, kwam 'Vremja' niet. door Alexander Münninghoff Voor de zoveelste keer kreeg de Sovjet-kijker beelden van arbei derscollectieven, die verzekerden dat er op de werkvloer nooit sprake, van etnische onlusten is geweest en dat Armeniërs en Azerbajdzjani in tegendeel juist heel vriend schappelijk met elkaar omgaan. Zo kwam een piloot van een Toepolev- vliegtuig aan het woord, die zijn be manningsleden een voor één voor stelde. Zijn co-piloot was Armeen, de boordwerktuigkundige was Azerbajdzjaan, enzovoort. En het vliegtuig was nog niet door natio- LONDEN/ZEEBRUGGE - Met /eer diensten in het Belgische Zeebrug- ge. verschilende Britse plaatsen en op de veerboot Baltic Ferry is giste ren de ramp herdacht met de He rald of Free Enterprise, waarbij 193 opvarenden het leven verloren. Ruim 300 nabestaanden van de slachtoffers en overlevenden voeren naar de plaats even buiten de ha ven waar zich op 6 maart vorig jaar de catastrofe voltrok. Op het grote autodék van de veer boot was een soort kapel ingericht, waar een drietal geestelijken een oecumenische dienst leidden. Na BEIJING (AP) - Volgens officiële Chinese berichten is dit weekeinde bij confrontaties tussen de politie en Tibetanen die naar onafhanke lijkheid streven, ten minste éën do de gevallen en werden winkels en restaurants in brand gestoken. Het staatspersbureau Xinhua meldde vandaag dat een Chinese politie man werd gedood toen betogers hem aanvielen en van de tweede verdieping van een gebouw naar beneden gooiden. Een tweede poli tieman werd raakte ernstig ge wond. De incidenten vonden zaterdag plaats tijdens betogingen die bijna de gehele dag duurden. Gisteren keerde de rust weer. Enkele groe pen betogers "bestormden, plun derden en stichtten brand in win kels en restaurants en tuigden poli- Paulus VI, met wie Moro een zeer goede relatie had, de ontvoerders persoonlijk had opgeroepen Moro vrij te laten. "Ik bid tot u op mijn knieen," aldus de paus. De smeek bede van de toen 80-jarige paus werd opgevat als een concessie aan de Rode Brigades. Andreotti, destijds premier: "Het Vatikaan was onder meer be reid een aanzienlijk losgeld te beta len". Op de vraag of dit betekent dat de paus erin was geslaagd con tact met de ontvoerders op te ne men, antwoordt Andreotti: "Ja, maar ik wil niet in details treden." Een naaste medewerker van Paulus VI, Levi, ontkent echter het hele verhaal. Het Vatikaan heeft volgens hem wel geprobeerd in contact te komen met de Rode Brigade, maar zonder succes. nalistische onenigheid neerge stort, of woorden van gelijke strek king. Wel zei de piloot erbij, dat hij vond dat de leiding van het land, tot in Moskou toe, fouten had ge maakt en de ongeregeldheden in Soemgait had moeten zien aanko men. Hoewel die constatering in schrille tegenspraak is met de zoet sappige verhaaltjes over de diepe, historische vriendschap tussen de Armenen en de Azerbajdzjani, liet 'Vremja' deze uitspraak zonder commentaar passeren. Intussen weet iedereen in de Sovjet-Unie, dat het ideaal van een samenleving van 120 verschillende volkeren, verenigd onder het ba nier van het socialisme, waar schijnlijk niet bereikbaar zal zijn. De politie van Moskou heeft inmid dels toegegeven, dat er in een fa- briekswijk in het zuidoosten van de stad ook knokpartijen zijn ge weest tussen Russen en geïmpor teerde 'gastarbeiders' uit het zui den van het land. Het is de etnische Russen allang een doorn in het oog dat 'hun' hoofdstad Moskou elke dag weer een invasie te verwerken krijgt van allerhande gewiekste handelaren uit de Kaukasus en Aziatisch Rusland. Met bloemen en vruchten gaan zij de markt op en afloop werden er kransen en bloe men in zee gegooid op de plek van de ramp. Een aangrijpende en emotionele gebeurtenis, die sterke herinneringen opriep aan het angstige beeld van de gekapseisde veerboot in het donker van de avond. Het drama spreekt onveranderd sterk tot de verbeelding. Sterk zijn dan ook nog altijd de gevoelens zoals duidelijk bleek in de'thuisha- ven Dover van de Herald, waar en kele duizenden zeelieden een stille rouwtocht hielden door de stad als eerbetoon aan hun omgekomen 38 tiemannen af die opdracht hadden gekregen de orde te herstellen," al dus het Chinese persbureau. Van daag werd echter de eerste gede tailleerde melding van de betogin gen gedaan. De meeste verbindin gen met het afgelegen Lhasa, de hoofdstad van Tibet, werden ver broken nadat er sprake was van ge welddadigheden. 'Agitatoren' zouden een politie bureau hebben aangevallen. Ook het bureau van een door de rege ring gecontroleerde boeddhisti sche organisatie zou zijn bestormd. Er werd echter geen melding ge daan van slachtoffers. Onbevestig de berichten van Westerse bronnen in Lhasa deelden mee dat er drie tot negen doden waren gevallen. Onder de slachtoffers zouden zich een boeddhistische monnik en twee Chinese agenten bevinden. De rellen braken uit toen een mon nik leuzen had geroepen en was ge arresteerd. Een Chinese journalist zei dat de ongeregeldheden waren begonnen toen een groep van meer dan tien monniken had gedemon streerd bij de Jokhang Tempel en OOST-BERLIJN (DPA/RTR) - De autoriteiten in de DDR hebben gis teren tegengesproken dat er de af gelopen week 200 dissidenten zijn gearresteerd die naar het Westen willen emigreren. De reactie volgt op berichten in de Westduitse pers over een arrestatiegolf. Kerkelijke zegslieden verklaar den zaterdag dat de politie in Oost- Berlijn, Leipzig, Weimar en twee kleinere steden arrestaties had ver maken daar geweldige winsten, terwijl menigeen zich zelfs in Mos kou vestigt om daar op profijtelijke basis alles te doen was God en Gor batsjov verboden hebben. Tegenreactie De kans is niet gering, dat de on lusten tussen de Armeniërs en de Azerbajdzjani in het zuiden tot een massale tegenreactie van de Rus sen zal leiden. Nu reeds verwijt men de Kaukasische broeders, dat zij met hun gekibbel het kasplantje collega's. Zij beëindigden hun tocht bij de plaatselijke kerk van Saint Mary, waarin een groot gebrand schilderd raam is geplaatst. Niet alleen als herinnering aan het vreselijke gebeuren zelf, maar ook aan de moed en het doorzet tingsvermogen van de redders, die in de koude donkere nacht van een jaar geleden vele opvarenden van een wisse dood hebben gered. Een aantal van deze redders zal mor gen in Buckingham Palace in Lon den worden ontvangen en uit han den van de Britse koningin een ho ge onderscheiding ontvangen, (foto ANP) stenen had gegooid naar Chinese voorbijgangers. De gewelddadigheden in Lhasa braken uit op de laatste dag van een groot boeddhistisch gebed- sfeest dat tien dagen duurt. Vorig jaar oktober leidden monniken verschillende protestacties, waar bij minstens veertien doden vielen. De ongeregeldheden van zaterdag braken uit ondanks ongewoon in tensieve aanwezigheid van de poli tie in en rond de Jokhang-tempel, waar het ruim 500 jaar oude jaar lijkse Grote Gebedsfestival of Mo- inlam Qenmo werd gehouden. Chi nese autoriteiten hadden overwo gen om het festival te verbieden uit vrees dat het tot ongeregeldheden zou leiden. Verscheidene weken voor het begin van het festival zon den de Chinezen de hoogste Tibet aanse religieuze leider in China, de Panchen Lama, naar Lhasa voor een ontmoeting met nationalis tisch gezinde Tibetanen. Op de dag van de opening van het festival, 25 februari, boycotten honderden monniken echter de plechtigheid, kennelijk uit woede en vrees voor de Chinese agenten die in grote aantallen present waren. richt onder mensen die willen ver trekken naar de Bondsrepubliek. De Westduitse televisie citeerde bronnen, volgens wie meer dan 200 mensen waren opgepakt. De arres taties zouden moeten worden ge zien als een intimidatiepoging te gen de dissidenten in het land. Volgens ooggetuigen zijn giste ren na een kerkdienst een aantal activisten door de Oostduitse auto riteiten opgepakt. van de perestrojka vertrappen. Wat de glasnost (ëën van Gorbatsjov's uitgangspunten voor een nieuw be leid) betreft, kan worden vastge steld dat deze helaas ophoudt als er werkelijke problemen ontstaan. Al meer dan een week probeert het in Moskou gevestigde corresponden tenkorps naar Jerevan of Bakoe te Aanvragen in die richting wor den afgewezen met het argument, dat de aanwezigheid van westerse verslaggevers ter plekke de gemoe- MOSKOU (AP/Rtr/AFP/UPI) - Woedende Iraniërs hebben giste ren het gebouw van de Sovjetam bassade in Teheran aangevallen met stenen en brandbommen, al dus het Sovjet-persbureau Tass. De betogers bedreigden de levens van Sovjet-diplomaten en hun ge zinsleden en probeerden het ter rein rond de ambassade binnen te dringen. Soortgelijke 'vijandelijke daden' vonden plaats bij het Sov jet-consulaat in Isfahan. Volgens Tass was de menigte was opgeruid door Iraanse massa media met berichten dat de Iraakse raketaanvallen waren te wijten aan de Sovjetunie. De Iraanse zaakge lastigde in Moskou, Majid Ghahre- mani, werd in aller ijl op het minis terie van buitenlandse zaken in Moskou ontboden. Hij kreeg te ho ren dat het incident tot "ernstige bezorgdheid" bij de Sovjet-leiders had geleid. Tass zei dat het gebeuren volle dig onaanvaardbaar was, te meer daar Iran vantevoren was gewaar schuwd en de Iraanse autoriteiten voldoende gelegenheid hadden ge had voorbereidingen te treffen om het incident te voorkomen. Ghahremani was gezegd dat Iran dringend onmiddellijke maatrege len dient te nemen om de ambassa de en andere Sovjet-vestigingen te beveiligen. De Sovjetunie was de belangrijkste wapenleverancier van Iraq in de nu al zeven jaar du rende oorlog met Iran. De afgelo pen maanden ondernam Moskou evenwel pogingen om de betrek kingen met de Iraanse machtheb bers te verbeteren. Intussen hebben Iraq en Iran el- kaars hoofdsteden ook vandaag weer met raketten bestookt. Het was de achtste achtereenvolgende dag dat doelen in Baghdad en Te heran werden getroffen. De afgelo pen week zijn door deze stedenoor log honderden burgers gedood of gewond geraakt. Het Iraanse pers bureau IRNA meldde dat de Revo lutionaire Garde omstreeks mid dernacht een raket had afgevuurd op "een militair centrum" in Bag hdad. Volgens het Iraakse persbu- deren alleen maar verder zou aan wakkeren. Ja, zelfs zouden buiten landse correspondenten misbruikt kunnen worden door de belang hebbenden in het conflict. Dat de meeste correspondenten zich nu noodgedwongen verlaten op be richten van dissidenten, de enige mededeelzamen op dit moment; wordt in Moskou kennelijk voor lief genomen. Nieuwe ongeregeldheden zijn in middels niet gemeld uit Soemgait, een havenstad van een kwart mil joen inwoners aan de Kaspische Zee. De Armeense minderheid al daar, die het het meest heeft moe ten ontgelden (een ooggetuige sprak van een Armeens gezin dat zeven doden had te betreuren) is naar verluidt in een soort vluchte lingenkamp opgeborgen. Daar staat tegenover dat Azerbajdzjani in Armenië ook het hazenpad heb ben gekozen, hoewel er uit Jerevan geen ongeregeldheden zijn ge meld. Maar de honderdduizenden die daar de straat op gingen vorige week om de teruggave van Nagor no Karabach te eisen, hadden er bij de Azerbajdzjani in Jeravan (ruim 100.000) natuurlijk wel de schrik in gejaagd. Dat schielijk terugkeren naar het eigen thuisland geeft in- reau INA kwam de raket terecht in een woonwijk, waardoor doden en gewonden onder de burgerbevol king vielen. Vanochtend werd de Iraanse actie beantwoord met een raketaanval op Teheran. Voorals nog was niets bekend over eventu ele slachtoffers van de jongste Iraakse aanval. Verleden week maandag begon Iraq deze nieuwe en tot nu toe he vigste fase van de stedenoorlog met twee raketaanvallen op Tehe ran. Voordien was de Iraanse hoofdstad nog nooit met raketten bestookt. Aangenomen werd dat Iraq niet beschikte over lange-af- standsraketten die tot Teheran konden reiken. Volgens INA heeft Iraq sinds vo rige week maandag nu in totaal 40 raketten op Teheran afgevuurd. Tevens werd de Iraanse heilige stad Qom, 160 kilometer ten zuiden van Teheran, met drie raketten be stookt. Passtoors mogelijk geruild voor spion JOHANNESBURG (ANP) - De Belgisch-Nederlandse Helène Pas stoors, die om politieke redenen een straf van tien jaar uitzit in Zuid afrika, zal mogelijk worden vrijge laten in ruil voor een in Zimbabwe veroordeelde Zuidafrikaanse spionne. Dit meldde vandaag de re geringsgezinde krant Citizen, die doorgaans goede contacten heeft met de Zuidafrikaanse politie en veiligheidsdiensten. Pretoria „is betrokken bij diplomatieke onder handelingen die kunnen leiden tot een gevangenenruil" tussen Pas stoors en Odile Harrington, een jonge blanke Zuidafrikaanse vrouw die een straf van 25 jaar uit zit in Zimbabwe. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Pretoria sprak ech ter de speculaties over de vrijlating van Passtoors tegen. tussen wel aan, hoe wankel het idee van de gemeenschappelijke idealen gesmede Sovjet-Unie ei genlijk is. Partijbonzen in de regio zijn op pad gegaan om de gemoederen tot bedaren te brengen. Hun succes sen zijn vooralsnog niet overtui gend. Het verlossende woord zal van Gorbatsjov uit het Kremlin moeten komen. Het lijkt uitgeslo ten, dat hij zal toestaan dat het be twiste gebied van Nagorno Kara bach aan de Armeniërs wordt te ruggegeven. ADVERTENTIE Traditiegetrouw is maart in de Bijenkorf de Literaire Boekenmaand. Waarin wij u twee exclusieve Bijenkorf-boeken aanbieden: de Literaire Boekenmaanduitgave Daniël Maandag van Yvonne Keuls en het Literair Anekdotenboek. Het eerste is een ontroerende novelle voor de geschenkprijs van 3.95. Het tweede staat vol aforismen, bekentenissen, kritieken en een 'literaire quizz'. U koopt het voor maar 12.50. Het thema van onze Literaire Boekenmaand '88 luidt: lichtvoetige literatuur met dè Top-100 licht voetige literatuur'. Van columnisten, theaterpersoon lijkheden en verhalenschrijvers. Literaire Boekenmaand in de Bijenkorf Boek handel: t/m 31 maart a.s. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER \F

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5