Stadsgroen bij veel gemeenten sluitpost f'lffSl5" Uw broek wordt weer een pantalon 'Ik zie een barst in de steen, over' 'Nieuw paspoort op 1 april ldaar nu 2.- korting mJB PALTHE pH goed voor je goeie goed MAANDAG 7 MAART 1 Kwaliteit holt achteruit, visie ontbreekt DEN HAAG (ANP/GPD) - Bij veel gemeenten vormt het openbaar groen een sluitpost op de begroting. Plantsoenendiensten worden niet in staat gesteld om het openbaar groen goed te onderhouden, waardoor de kwaliteit achteruit holt. Ook ontbreken bij de meeste gemeenten toekomstplannen voor de ontwikkeling van het stedelijk groen. Kortom: de plantsoenendiensten hangen er maar zo'n beetje bij. WASSENAAR (ANP) - Afgelopen zaterdag werd in Wassenaar de Paaseierenmarkt gehouden. Op de tentoon stelling toonden ruim 70 standhouders hun kunstig versierde eieren, van handbeschilderde miniatuureitjes tot met zilver beslagen struisvogeleieren. (foto anp> Staatssecretaris weerlegt bewering Tweede-Kamerleden: Deze kritiek staat in de vandaag ge presenteerde nota Stedelijk Groen 1987-1991 van het ministerie van landbouw en visserij. Het departe ment spreekt daarin zijn grote be zorgdheid uit over de toekomst van de groenvoorziening in de stad. Het ministerie toont wel enig be grip voor het feit dat stadsbesturen nauwelijks toekomen aan het ont wikkelen van toekomstplannen voor het openbaar groen. Sinds het begin van de jaren tachtig moeten gemeenten woekeren met hun geld door de bezuinigingen. In veel ge vallen hebben andere zaken voor rang gekregen, waardoor de groen voorziening een soort sluitpost van de begroting is geworden. Het ontbreken van lange-ter- mijnplannen, de ondergeschikte positie die plantsoenendiensten in het gemeentelijk apparaat inne men, en de afwezigheid van belan genorganisaties uit bedrijfsleven en maatschappelijke instellingen plus de bezuinigingen hebben er toe geleid dat een plantsoenen dienst er niet in slaagt het onder houd aan parken en ander gemeen- DEN BOSCH (ANP) - Een parti culiere stichting is bereid vele mil joenen te investeren in het Noord brabants Museum in Den Bosch. De Brabantse gedeputeerde voor cultuur Baartmans-van den Bo- gaart heeft dit gisteren bevestigd. Om welke stichting het gaat wil de gedeputeerde niet zeggen. "Het is een particuliere stichting die in cultuur wil investeren. Die stich ting heeft zijn oog op Den Bosch en met name op het Noordbrabants Museum laten vallen", aldus Baart mans-van den Bogaart. Het be stuur en de directie van het muse um wilden geen mededelingen over de zaak doen. Welke gevolgen een en ander kan hebben voor de exploitatie van het museum valt op dit moment 1 niet te overzien, aldus de gedepu teerde. Daarom wil zij nog deze maand een gesprek met de stich ting. Vorig jaar verhuisde het mu seum naar het gouvernementspa leis aan de Verwerstraat in Den Bosch. Deze vroegere ambtswo ning van de commissaris van de koningin werd geheel gerenoveerd en uitgebreid met enkele vleugels. Eind vorig jaar besloot het bestuur van het museum de openingstijden drastisch in te krimpen, omdat er na de verhuizing onvoldoende geld zou zijn voor de exploitatie. Het bestuur stelde zich op het standpunt dat de provincie, de be langrijkste subsidiegever, dieper in de buidel zou moeten tasten. Het provinciaal bestuur is het daar vol- - strekt mee oneens. Inmiddels stelt een onafhankelijk bureau een on- 1 derzoek in naar de exploitatiekos ten van het museum. De beperking NAAKTFOTO'S (GPD) - Justitie gaat de eigenaar van de boekhan del Gay book store Intermale in Amsterdam vervolgen voor het tentoonstellen van kinderporno. Het gaat om foto's die vorig jaar deel uitmaakten van een expositie over de lichamelijke ontwikkeling van kleine jongens tot mannen. De eigenaar wordt beschuldigd van overtreding van artikel 240b van het Wetboek van Strafrecht, het zo geheten kinderporno-artikel. Het is de eerste keer dat iemand op ba sis van dit artikel wordt vervolgd. Fietstocht De meerdaagse fietstocht die zo'n 120 prominente Nederlanders in mei van dit jaar door Israël zou den maken, gaat niet door. De toer zou hebben moeten samenvallen met het 40-jarig bestaan van de staat Israël. Volgens een van de or ganisatoren geeft de huidige on rust in het land echter weinig aan leiding tot het vieren van een der gelijke feestelijke gebeurtenis. Verdrinking Een 31-jarige inwoner van Leer dam is zondagmiddag om het leven gekomen toen hij met zijn speed boot uit de bocht vloog op een dode Maasarm nabij Kerkdriel. Een pas sagier, die ook uit de boot werd ge slingerd, bleef ongedeerd. Kleikorrels De provincie Noord-Holland vindt het nog niet nodig maatrege len te nemen tegen het gebruik van zogenaamde 'Argex-korrels'. Dit zijn speciale kleikorrels die onder andere in tuinen zijn gebruikt als waterdoorlatende laag. Uit proe ven is gebleken dat er arseen in voorkomt, maar niet bekend is of dit zware metaal in het grondwater is terecht gekomen. telijk groen op het gewenste ni veau uit te voeren. De kwaliteit holt achteruit. De neiging van gemeenten om de centra van steden vol te bouwen met kantoren, winkels en wonin gen werkt in de hand dat er nauwe- lijk ruimte voor 'groen' over blijft. In bestemmingsplannen van ge meenten wordt met van alles en nog wat rekening gehouden behal ve met de groenvoorziening, con stateert het ministerie in zijn nota. In de nota wordt gewezen op het belang van stedelijk groen voor de sociale recreatie, maar ook voor het milieu, omdat vast staat dat groen positieve hygiënische en klimato logische effecten heeft. Stedelijke groenvoorzieningen kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan de verhoging van de kwaliteit van het stedelijk leefmilieu. Visie Het ministerie doet het voorstel om de vorig jaar opgerichte Groen- raad tot een overkoepelend orgaan te maken van bedrijfsleven en in- van de openingstijden is overigens vooralsnog door het bestuur opge schort. De tentoonstelling over het leven en werk van Vincent van Gogh in Noord-Brabant, waarmee de nieuwe huisvesting in gebruik werd genomen, trok zo veel be langstelling dat met de opbrengst daarvan het tekort in de exploitatie voorlopig kon worden gedekt. ARNHEM (ANP/GPD)- Vier Belgi sche alpinisten/speleologen, drie mannen en een vrouw, hebben in opdracht van de gemeente het af gelopen weekeinde de Arnhemse Eusebiustoren aan een grondige inspectie onderworpen. De kerkto ren is in de Tweede Wereldoorlog voor een groot deel weggebombar deerd. Na de oorlog werd de toren uit tufsteen opnieuw opgetrokken, maar volgens de gemeente is de ge bruikte steen niet al te best ge weest. De torenspits vertoont nau welijks alweer scheuren en gaten. Bovendien vallen er voortdurend losgeraakte stukjes steen naar be neden. De alpinisten werden inge zet, omdat dit goedkoper en sneller was dan het bouwen van een stei ger rond de toren. "De arbeidsinspectie had er ei genlijk een hard hoofd in", zegt drs. F. Kerckhaert, die als wethou der van onder meer cultuur de kerk stellingen die "van het groen le ven". Hoveniers zijn slecht georga niseerd en werken niet bijzonder efficiënt, en datzelfde geldt voor tuinarchitecten en tuincentra. Om met enig gezag te kunnen op treden lijkt het het ministerie ge wenst dat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zich voortaan ook gaat inzetten voor het stedelijk groen. Op het ogenblik bestaat er alleen een overleg van hoofden van plantsoenendiensten, maar die vertegenwoordigen slechts dertig procent van de grote re gemeenten. Verder moeten de gemeenten een visie ontwikkelen op de toe komst van het stadsgroen. Door de zaken voortvarend aan te pakken kan worden voorkomen dat er hap snap-besluiten worden genomen in tijden van financiële problemen. Het ministerie zelf wil bekijken in hoeverre er meer subsidie kan wor den uitgetrokken voor gemeente lijke groenvoorzieningen. Van de oppervlakte van Neder land bestaat 3,6 procent uit ge meentelijke groen. Iets minder dan de helft hiervan ligt binnen de be bouwde kom. Sinds 1973 is het are aal stadsgroen flink toegenomen, waardoor er 14.500 gemeentelijke ambtenaren zich met het stads groen bezig houden. In de sociale werkplaatsen zijn 12.000 mensen bezig met onderhoud en aanleg van groen. Bij de hoveniersbedrij ven werken 7.000 mensen. De gemeenten geven per jaar 1,2 miljard gulden uit aan onderhoud en aanleg van bomen, struiken, bloemen en gazons. Het onder houd slokt 84 procent daarvan op. De hoveniers behaalden in 1985 een gezamenlijke omzet van 650 miljoen gulden, waarvan 150 mil joen uit overheidsopdrachten. in zijn portefeuille heeft. In de ene hand houdt hij een valhelm, in zijn andere een vuistgrote brok steen. "Die heb ik buiten opgeraapt". Het klinkt bijna alsof hij zich daarover verbaast. Toch zijn deze stenen-die-je-bui- ten-zomaar-kunt-oprapen de reden voor de komst van de Vlamingen. Het gaat slecht met de toren van de Grote of Eusebiuskerk. Grote hek ken in een cirkel om de toren heen, moeten passanten vrijwaren van een hersenschudding of erger. Een bordje waarschuwt nog eens uit drukkelijk: vallend gesteente. Als of je in de bergen zit. Boven op de toren treffen de al pinisten hun voorbereidingen. Voor ieder van hen worden vier touwen aan en om de balken beves tigd. "Ge moet ervoor zorgen, dat er geen wrijving ontstaat. De tou wen mogen nergens tegenaan schuren. Ze moeten speling heb- DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe paspoort kan wél op 1 april worden ingevoerd, er is geen reden voor uitstel. Met deze opmerking rea geerde staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) giste ren voor de VARA-radio op berich ten als zou het paspoort niet op tijd klaar zijn. Zij erkende dat er nog problemen zijn, maar die hoeven invoering niet in de weg staan, meent zij. Het bericht dat de pas niet tijdig ingevoerd kan worden is afkomstig van de kamerleden Wiebenga (WD), Gualthérie van Weezei (CDA) en De Visser (PvdA). Zij brachten afgelopen vrijdag een be zoek aan de paspoortfabriek KEP in Schiedam. ben", legt Christine Lecompte uit. Zij is de enige vrouw in het gezel schap. Ze lijkt klein, frêle, ondanks de vaalgele overall van geolied zeil, de rubberlaarzen en de plastic helm. Om haar middel zitten ban den met kettingen en klemmen. "Mensen kijken raar op als ze zien, dat er een vrouw bij is. Dat verwachten ze niet", zegt ze grinni kend. Ze is nochtans altijd van de partij als er in grotten wordt afge daald. Net als haar collega's is spe leologie, nog het beste te omschrij ven met grot-alpinisme, haar hob by. "Het is wat anders dan aardap pels schillen". Christine heeft even tijd voor een praatje, terwijl haar drie 'collega's' met de touwen in de weer zijn. Ze laat zien wat ze onder haar geoliede overall draagt. "Een soort duiker- pak-uit-een-stuk, van stof, met aan de voorkant een ritssluiting. Dat draag ik in de grotten ook altijd. Nu heb ik alleen nog een extra trui aan getrokken". Op de grond liggen vierkante stukken rubber of zeil. Die worden om een verzameling touwen ge bonden om te verhinderen, dat ze gaan rafelen als de alpinisten eraan hangen. Die touwen lopen strak langs de stenen deuropening. Zelfs een leek ziet, dat dit gevaar kan op leveren. Het moment van de afdaling lijkt gekomen. Alpinist Peter verdwijnt over de rand. Hij wil de ankerpun ten controleren. Na tien minuten komt zijn hoofd weer boven de trans uit. Er wordt het een en ander aan de touwen gewrikt en het spel kan echt beginnen. "Is er nog kof fie?", wil Christine weten. Als ze eenmaal hangen, kunnen ze de eer ste uren niet meer eten, drinken of naar de wc gaan. Walkie talkie Het is zover. Het viertal sjort een laatste keer aan de touwen, loopt de veiligheidsringen na en laat zich de een na de ander over de rand zakken, op twee meter van elkaar. Op alle mogelijke en onmogelijke plekken hangen, zitten en staan persfotografen, die de mooiste plaatjes willen schieten. "Hallo, kijk eens naar boven alle maal", wordt er tegen de Vlamin gen geroepen. Als de verplichte plaatjes een maal zijn geschoten, beginnen de vier met het werk, waarvoor ze naar Arnhem zijn gekomen. Ze kloppen met een hamer op de ste nen, kijken naar barsten en peute ren in het voegwerk. Via een wal kie talkie geven ze aan een com mandopost in het op een steen worp afstand gelegen politiebu reau hun bevindingen door. Daar zitten op de derde verdieping twee oudere heren, die ieder barstje op een technische tekening van de kerktoren aantekenen. "Het voegwerk is slecht en ik zie een barst in de steen, over", klinkt Volgens hen zou de invoering van het nieuwe paspoort worden vertraagd, omdat staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse za ken), die verantwoordelijk is voor de invoering van de paspoorten, pas twee weken geleden de aan maak van aanvraagformulieren voor de nieuwe pas heeft goedge keurd. De gemeenten hebben die formulieren nodig om het paspoort aan de burgers te kunnen verstrek ken. Bovendien zijn de gemeentelijke verordeningen die de leges voor het paspoort bepalen, in veel geval len niet gereed. Verder speelt nog een rol dat gemeenten die hun ad ministratie geautomatiseerd heb ben, hun computerprogramma's het door de walkie talkie van de commandopost. "Vraag eens hoe groot die barst is en hoe hij loopt", zegt een van de tekenaars tegen de ander. Die voegt de daad bij het woord. Na het antwoord komt er een blauwe kras op de tekening bij. Zo zal het nog uren doorgaan. "Het weer is erg tegengevallen. Vooral bij de klankgaten hebben we wel efkes last gehad van de wind en de tocht. Ook kwamen daar hele stukken steen naar bene den. We hebben de touwen iets moeten verleggen om uit de steen slagzone te komen", vat alpinist Peter 's avonds in een paar woor den de bevindingen van het week end. Honderd procent safe was de af daling volgens de speleoloog niet. "De gebruikte ankerpunten waren niet helemaal te vertrouwen". Ook vraagt hij zich ook af, waarom de gemeente het onderzoek hartje winter heeft gepland. "Ze hadden beter een paar weken kunnen wachten. Hadden we tenminste kunnen zonnebaden". Restauratie kerktoren noodzakelijk ARNHEM (GPD) - Sommige on derdelen van de 97 meter hoge to ren van de Grote of Eusebiuskerk in Arnhem zijn in zo'n slechte con ditie, dat ze dringend gerestau reerd moeten worden. Dit is de uit komst van een tweedaags onder zoek dat vier Vlaamse speleologen in touwen hangend aan de buiten kant van de toren, afgelopen week einde hebben.uitgevoerd. Wethou der F. Kerckhaert (cultuur) van Arnhem wil binnen enkele weken met de restauratie beginnen. "Vooral de twaalf windbergen (uivormige driehoeken) boven de wijzerplaten zijn zo slecht, dat bij de minste trilling hele brokken naar beneden vallen. Daar moeten we heel snel iets aan doen". Voor het overige denkt de wet houder op basis van de dit week einde verzamelde resultaten een gedegen restauratieplan te kunnen opstellen. "We hebben alleen nog aanvullende informatie nodig over de noord- en zuidkant van de toren. Maar dat kunnen we zelf doen. Daarvoor hoeven de Vlamingen niet nog een keer van de toren af te dalen". Het geld voor de restauratie wil de wethouder niet alleen van ge meente, provincie en rijk krijgen. Hij is van plan ook het bedrijfsle ven en het publiek aan te spreken. "We moeten profiteren van het ogenblik. Nu is de toren in het moeten aanpassen. Dat werk vergt normaal gesproken ongeveer drie maanden. Volgens staatssecretaris De Graaff zijn dat geen redenen voor uitstel. Zij meent dat de oude leges regelingen kunnen worden ge bruikt, zolang de nieuwe niet klaar zijn. ANWB: probleem overboekingen niet opgelost HILVERSUM (ANP) - De nieuwe reisvoorwaarden van de Algemene Nederlandse Vereniging van Rei zen zijn voor de eenvoudige reizi ger volstrekt onbegrijpelijk. Bo vendien wordt het probleem van de overboekingen niet echt opge lost. Dit vindt de juridische leden service van de ANWB. Het komt voor dat een reiziger bij aankomst op zijn vakantiebe stemming bemerkt dat zijn kamer reeds is "verkocht". De reisvoor waarden voorzien erin dat deze rei ziger een gelijkwaardig alternatief wordt aangeboden, dan wel scha deloos wordt gesteld. Die schade loosstelling bedraagt tien procent van de reissom met een maximum van 250 gulden. De ANWB stelt dat dat dit be drag ontoereikend is, omdat er zich nog allerlei kosten kunnen voor doen die buiten beschouwing zijn gelaten, zoals premies voor reisver zekering en andere kosten. Boven dien wijst de organisatie erop dat als de touroperator de consument een alternatief aanbiedt, dat door betrokkene echter niet als gelijk waardig wordt beschouwd, deze slechts de lange en moeilijke weg naar de rechter of de geschillen commissie overblijft. In een reactie op de kritiek van de ANWB stelt een woordvoerder van de ANVR dat de reisorganisa toren nooit hebben gesteld dat de overboekingsregeling het overboe kingsprobleem zou oplossen. Dat vereist buitenlandse wetgeving. S amenwerking op gebied van defensie moet kosten drukken DEN HAAG (GPD) - Om de kosten van defensie in de hand te houden, wil staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensie) meer samenwerken met Engeland en West-Duitsland, onder meer op het terrein van de elektronische oorlogvoering. De bewindsman zei dit zaterdag voor de TROS-radio. Van Houwelingen wil voor de landmacht dezelfde elektronische apparatuur aanschaffen als West- Duitsland, terwijl ook opleidingen en verbindingen op elkaar moeten worden afgestemd. Bovendien wil hij dat de landen in Europa geza menlijk uitzien naar één helikopter die kan worden ingezet bij de be strijding van tanks. Door meer samen te doen met andere landen en efficiënter te wer ken, wil de bewindsman voorko men dat hij niet genoeg heeft aan uitbreiding van het defensiebud get met twee procent. Zonder deze kostenbesparende maatregelen zou het budget met vijf procent omhoog moeten, aldus Van Hou welingen. Verlaging van het bud get sloot hij uit. De staatssecretaris kondigde verder aan dat de komende jaren 25 kazernes worden opgeknapt om de huisvesting van de militairen te verbeteren. Het project, waar "vele honderden miljoenen guldens" mee zijn gemoeid, begint nog dit jaar en moet over vier jaar voltooid zijn. Van Houwelingen houdt vast aan zijn plannen dienstplichtigen vanaf 1 juli gratis met bus, trein en metro te laten reizen. Hij wil de sol daten aan het begin van hun diensttijd een kaart geven waar mee zij onbeperkt gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer. Hij gaat ervan uit dat deze maatre gel nog deze zomer ingaat. De be langenverenigingen van dienst plichtigen hebben ernstig be zwaar tegen de regeling die ten koste gaat van de kilometervergoe ding die soldaten nu krijgen. Van Houwelingen wil het nieu we systeem invoeren om defensie van een grote hoeveelheid admini stratieve rompslomp te verlossen. Op dit moment krijgen dienst plichtigen eens per veertien dagen een 'vrij vervoer-kaartje' en dat is dan niet meer nodig. Grensdoclmlent, gevraagd bij girobetaalkaart in buitenland ENSCHEDE (GPD) - Bij het ver zilveren van girobetaalkaarten in het buitenland is men sinds januari verplicht naast de giro(maat)pas een 'geldig grensdocument' te to nen. Volgens de Postbank is in het ene land een geldig paspoort no dig, in het andere mag het paspoort maximaal vijf jaar zijn verlopen. Ook zijn er landen, waar een toeris- tenkaart al voldoende is. Er zijn maatregelen in voorberei ding om het reizen met een verlo pen paspoort geheel af te schaffen. Deze maatregelen zullen volgens de Postbank nog wel enige tijd op zich laten wachten. Binnen de EG is vanaf 1993, wanneer de beoogde integratie moet zijn voltooid, hele maal geen paspoort meer nodig. Het rijbewijs geldt in het buiten land nooit als legitimatiebewijs. Voor de wintersportlanden Zwit serland, Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk en Italië kan men de grens passeren met een paspoort dat ten hoogste vijfjaar verlopen is, of met een toeristenkaart. ADVERTENTIE Palthe Pantalon-reiniging Een prima Palthe kwaliteits behandeling nu extra voordelig: op elke extra pantalon Deze aanbieding geldt van 7 t/m 19 maart. Breestraat 128# Depót: Hoge Rijndijk 184, Leiden Passage Ridderhof 1 8, De Aarhof 40, Alphen a/d Rijn Stichting wil vele miljoenen in noodlijdend museum investeren Belgische speleologen/alpinisten inspecteren bouwvallige kerktoren

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3