De macht is aan de bescheiden ploegjes 'Ze vinden mij ouderwets Van Benthem blijft de marathonkoning Dubbelslag Velzeboer Omloop Het Volk bewijst: Van 't Oever 'democratische' trainer MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA 19 Zege in 'alternatieve' KUOPIO (GPD) - Driejaar na zijn historische zege in de dertien de Elfstedentocht mag Evert van Benthem zich nog altijd de ko ning van de marathon noemen. Ook zaterdag tijdens de 200 kilo meter-marathon in het Finse Kuopio weigerde de boerenzoon uit St. Jansklooster troonsafstand te doen. Na een boeiend gevecht op het-Kallavesimeer verlengde hij zijn regeerperiode met mini maal een jaar. Het kan haast geen toeval zijn dat bij Van Benthem het afgelopen weekeinde weer alles draaide om het nummer dertien. Weliswaar stond in Finland de vijftiende alter natieve Elfstedentocht op het pro gramma, maar het was pas voor de- dertiende keer dat er een 200 kilo meterwedstrijd werd verreden. Ook in Kuopio reed Van Benthem, die in 1985 de dertiende Friese Elf stedentocht op zijn naam bracht, onder het vertrouwde nummer dertien. Hoewel dit voor velen geldt als het ongeluksgetal, lijkt het hem slechts geluk te brengen. "Het is ongelooflijk", vertelde ploegleider Co Giling aan de voor avond van de wedstrijd. "Alles draait bij Evert om dat getal. Zelfs met kaarten eindigen zijn winst potjes vaak op dertien. Het is bijna griezelig om te zien." Ook bij Van Benthems vierde ze ge op een 200-kilometerwedstrijd had hij over geluk niet te klagen. Want hoewel de Kwantum-kop man sterk reed, kon ook hij niet voorkomen dat de jonge Heems kerker Bert Verduin drie kilometer voor het einde van de wedstrijd uit de greep van de kopgroep ontsnap te. Met de winst op zak kwam de pupil van Jos Niesten echter ten val, waardoor hij zijn honderd me ter voorsprong verspeelde. "De val van Verduin was mijn redding", er kende Van Benthem na afloop eer lijk. "Anders had ik de zege hier kunnen vergeten". Nu mocht Van Benthem de zege betwisten met de vier andere kop lopers van het eerste uur. Naast de 23-jarige Verduin waren dat Mar ten Hoekstra, Rein Jonker en Jan Kooiman, de winnaar van vorig jaar. Nadat Jonker de sprint had in gezet, perste Van Benthem de AMSTERDAM (ANP) - Monique Velzeboer was het afgelopen week einde voldoende uitgerust om bij de afsluitende open Nederlandse titelstrijd in Amsterdam de 500 en de 1000 meter op haar naam te brengen. De vijfde editie van het toernooi (130 deelnemers uit zeven landen) stond nog enigszins in de schaduw van de Winterspelen van Calgary, waar de Nederlandse deelnemers redelijk sucesvol waren. Manuela en Esmeralda Ossen drijver verschenen niet in de Jaap- Edenhal Bondscoach Gijs Rijne- veld en de begeleidingscommissie kernploegen zijn niet voornemens Ossendrijver en Ossendrijver voor de kernploeg van het komende sei zoen uit te nodigen. Monique Velzeboer, de jongste van de kort schaatsende zusje uit Oud-Ade, veroverde in Calgary goud, zilver en brons. Evenals de Ossendrijvers behoren de Velze- boeren tot de wereldtop. De negen tienjarige Monique Velzeboer, wiens in Calgary geblesseerd ge raakte zus Simone over twee we ken in Nederland wordt terugver wacht, onderstreepte haar positie in Amsterdam tot twee keer toe. Bij de mannen was de strijd veel in teressanter. Teleurstellend was weliswaar het optreden van we reldkampioen Peter van der Velde. Op de 1000 meter verspeelde hij door een onoplettendheid in de halve finales een plaats in de eindstrijd. Op de 500 meter was de Zoeterwoudenaar door een zwak ke start kansloos. De Brit Wilfred O'Reilly, die in Calgary twee keer goud veroverde, was evenals in Canada op de 500 meter ongenaakbaar. O'Reilly gaf Jaco Mos en Charles Veldhoven geen kans. Op de dubbele afstand moest hij zijn meerdere erkennen, in de dit jaar in Nederland door Van der Velde gepasseerde Veld hoven (Oegstgeest). Ykema raakt topplaats kwijt SAVALEN (ANP) - Jan Ykema is in Savalen de leiding in het wereld bekerklassement van de 1000 me ter kwijtgeraakt aan Dan Jansen, die zowel op de 500 als op de 1000 meter de kop overnam. De winnaar van Olympisch zilver op de 500 me ter zegevierde zaterdag op de kilo meter, maar verspeelde gisteren zondag kostbare punten door ach ter de Amerikanen Nick Thometz en Dan Jansen als derde te eindi gen. Ykema eindigde wel op alle onderdelen in het Noorse gchaats- oord bij de eerste drie. Naast de tri omf op de kilometer was de Fries gisteren de snelste op de 500 meter. Volgend weekeinde wordt de we reldbekercyclus voor de sprinters in Inzeil afgesloten. laatste krachten uit het tengere li chaam, om tot zijn eigen verbazing als eerste over de streep te komen. "Ik had niet gedacht dat ik voor in zou kunnen meedraaien", vertel de de tweevoudig Elfstedentocht- winnaar. "Vorig jaar ben ik er door een blessure een heel jaar uitge weest en dit seizoen reed ik heel matig op kunstijs. Dan ga je toch twijfelen aan jezelf. Maar nu weet ik dat ik er weer helemaal ben. Daarom heeft deze zege voor mij veel waarde". GENT (GPD) - Verrassende winnaars en een dominante rol voor-bescheiden wielerploegjes: dat zijn de harde feiten na een zachte winter. Sinds de openingsklassieker Omloop Het Volk van zaterdag weten de topteams hun posities bedreigd. Nadat woensdag de naam van Etienne de Wilde allesbe halve een verrijking had betekend van de erelijst van de Grote Prijs Wielerrevue, was het afgelopen weekeinde in Gent na een curieuze finale Ronny van Holen uit de ploeg van Roger Swerts de onver wachte winnaar. Ronny van Holen gaat als verrassende u ker Omloop Het Volk over de eindstreep. De oorzaken voor dat verschijnsel liggen voor de hand. De versnippe ring van talent over veel ploegen het weer. De hele winter door i melijk hebben ook équipes met een smalle beurs kunnen trainen. Het betekende een nivellering in het profpeloton, want de conditio nele voorsprong die gefortuneerde teams normaal gesproken opbou wen met trainingskampen ir zonnige zuiden is er niet. "Daar door krijg je een vreemde wed strijd, zoals vandaag. Ook al omdat de koers niet zwaar genoeg was. Er zaten te weinig kasseien in. Dat scheelt allemaal", stelde ploeglei der Peter Post vast. Het moet vooral Post, die het budget voor zijn formatie dit jaar flink uitbreidde, een doorn in het oog zijn geweest dat zijn vedetten het lieten afweten. Teun van Vliet was bij voorbaat geëxcuseerd, voor Eric Vanderaerden had hij ook uren na de wedstrijd in het hotel geen goed woord over. "Als er een kopgroep wegrijdt waar alle kans hebbers bij zitten moet hij er ook bij zijn". Maar zelfs de in die kopgroep verzamelde favorieten konden niet LISSE Alleen als Egbert van 't Oever aan het woord is, durft de telefoon niet te rinkelen. Sinds zijn terugkeer uit Calgary heeft de kleine schaats-bondscoach uit Lisse zich hoofdzakelijk onledig gehouden met het aannemen van allerhande telefoontjes. Een an der zou er stapelgek van worden, maar half liggend op de comfor tabele driezitsbank verwerkt Van 't Oever alles wat er op hem afkomt met een glimlach. „Met de Olympische Spelen heeft het vaak weinig te maken", licht Van 't Oever de aard van de belangstelling bereidwillig toe. „Je moet het ongeveer zo zien: ik ben gewoon een maandje wegge weest. Alles wat ik in die tijd niet heb kunnen regelen, moet ik nu snel achter elkaar doen. Dat stoort mij in het geheel niet. Ster ker nog, ik voel me op mijn ge mak". Wie de bondscoach van de Ne derlandse vrouwenschaatsploeg alleen als begeleider van Yvonne van Gennip ziet, kent de sportie ve duizendpoot Van 't Oever nog niet voor de helft, 's Zomers is hij het brein achter een talentvolle vrouwenwielerploeg, 's winters regelt hij alles wat met het Neder landse allround-schaatsen te ma ken heeft. Daarbij heeft hij vorig seizoen de ijstraining van de na tionale vrouwen-kernploeg van Dinus Vos overgenomen. Zelf formuleert Van 't Oever het overigens liever anders. „Ik trek niks naar me toe, maar krijg allerlei taken opgedragen", blijft de Lissenaar de voorzichtigheid zelve. „Als ze mij nodig hebben, kunnen ze me krijgen. Ik hoop de ze zomer als functionaris organi satie en planning van de KNSB weer voor een periode van vier jaar te worden aangesteld. Maar als bondscoach zet ik er definitief een punt achter. Ik houd toch al nauwelijks tijd over, dus met die combinatie van organiseren en coachen stop ik na het wereld kampioenschap in Skiën". Voor dat evenement staan de koffers van Van 't Oever bij wijze van spreken alweer klaar. Koud terug uit Calgary vertrekt hij morgen naar het Noorse schaats- oord om de toegift van een lang schaatsseizoen van dichtbij mee te maken. Behalve Van Gennip („Zij is, zeker op de sprint, nog lang niet aan het einde van haar mogelijkheden") begeleidt de er varen coach daar Marga Preu- ter, Marieke Stam en Petra Mool- huizen, die de plaats van de door Van 't Oever voorgedragen In- grid Paul inneemt. „Ik heb me sterk gemaakt voor Ingrid, maar dat heeft niet mo gen baten", zegt de bondscoach zonder een spoor van teleurstel ling. „Weliswaar ga ik voor mijn pupillen door het vuur, maar in dit geval stond ik niet zo sterk. In- grid reed in Calgary niet gewel dig. Wat Moolhuizen hier in Ne derland heeft gepresteerd tijdens mijn afwezigheid kan ik natuur lijk moeilijk beoordelen, dat kan de BCK (Begeleidings Commissie Kernploegen) beter doen. hi de huidige structuur bij de schaats bond kan ik mijn zin alleen krij gen als ten minste twee van de Karakteristieke houding drie BCK-ers mijn standpunt de len". Democratisch Anderen zullen de opstelling van Van 't Oever misschien laf vinden, zelf legt hij uit dat hij vooral niet wil dwarsliggen. „Ik handel vanuit een democratische instelling. Wij zijn als team bezig om de voorwaarden voor de schaatsters zo gunstig mogelijk te maken. Hun prestaties hangen echt niet voor negentig procent van de ijstrainer af, hoewel dat in de publiciteit vaak zo over komt. Ook de arts, de fysiothera peut en anderen zijn onmisbare schakels in het geheel". Als de conditietrainer ter spra ke komt, waakt Van 't Oever er wel voor harde noten te kraken. Per slot van rekening kennen Tjaart Kloosterboer en hij elkaar al uit de periode dat zij gezamen lijk de Nederlandse mannen on der hun hoede hadden. „Tjaart levert inderdaad ook zijn aan deel, maar hij staat als conditie- trainer veel minder in de belang stelling. Ik weet niet of hij daar moeite mee heeft. Wel weet ik dat wij nooit meer samen aan het roer zullen staan, simpelweg om dat ik er nu mee ophoud". Van 't Oever probeert iedereen zoveel mogelijk in zijn waarde te laten. Andere coaches, die in te genstelling tot de Zuidhollandse praktijkman hun schaatswijs- heid voornamelijk uit de boeken halen, willen nog wel eens laat dunkend doen over de methodes die de 60-jarige voormalige bol- door Tim Brouwer de Koning lenkweker volgt. „Zij vinden mij misschien ouderwets en beschou wen mij soms als een buitenbeen tje. Ik heb op mijn beurt ook zo mijn twijfels over de methodes die anderen aanhangen, maar die zal ik nooit openlijk laten blijken. Trouwens, volgens mij zijn er meerdere wegen die naar Rome leiden. Het gaat er mij al leen maar om in Rome te komen". Met Yvonne van Gennip is dat glansrijk gelukt: drie gouden me dailles voor een schaatster die als gevolg van blessures veel minder heeft kunnen trainen dan zij had willen doen. „Yvonne zat meer op de fiets dan zij liep of schaatste. Kennelijk was dat een goede voorbereiding. Maar Kemkers en Visser hebben met veel loop- en schaatswerk ook goede resulta ten geboekt. Eén waterdichte me thode die tot succes leidt bestaat dus niet". Laatbloeier Zelf moet Van 't Oever het voor al van zijn decennia-lange schaatservaring hebben. Trai ning geven doet hij al 27 jaar en daarvoor was hij als schaatser actief. Toch was de kampioen van Nederland van 1954 een laatbloeier. „Ik kwam uit een ge zin waar sportbeoefening niet voorkwam. Pas op mijn 19de ben ik wat gaan schaatsen. Dat ging me niet slecht af ik mocht zelfs deelnemen aan de Olympische Spelen van 1952 en 1956 maar de absolute top heb ik niet meer kunnen bereiken. Bijna spelen derwijs ben ik toen wat training gaan geven". Alleen in de periode van 1956 tot 1962 heb ik weinig gedaan, dat was de rustigste periode van mijn leven. Toen in 1961 de Jaap Eden-baan in Amsterdam werd geopend, de eerste kunstijsbaan van Nederland, werd het moge lijk ook in zachte winters door te schaatsen. Sindsdien ben ik in de schaatswereld actief gebleven". Het kan dan ook niet anders of Van 't Oever kent alle Nederland se schaatsers van de laatste 25 jaar. „Kees Verkerk en Peter Not- tet heb ik groot zien worden", her innert Van 't Oever zich nog haarscherp. „Het ene jaar schaatste ik ze er nog uit, het vol gende jaar stoven ze mij voorbij. Later heb ik heel veel plezier be leeft aan de generatie Kramer, Schalij en Van der Duim. Trou wens, in de schaatswereld kan ik het met iedereen goed vinden. Ik heb er veel vrienden en nauwe lijks vijanden aan overgehou den". Lastig Eén van de lastigste klanten van Van 't Oever was destijds Hans van Helden, die zich nu als Fransman op zijn 39e nog altijd nadrukkelijk in de kijker rijdt. „Laat ik voorop stellen dat ik de sportman Van Helden enorm be wonder", drukt Van 't Oever zich diplomatiek uit. „Maar in een kernploeg met jonge talenten was hij niet te handhaven. Vrienden zijn we daarna niet meer gewor den, maar we groeten elkaar wel gewoon". Afgezien van types als Van Helden is bijna iedereen vol lof over de kleine Lissenaar. Van Ge nnip zei al in Calgary dat de bondscoach haar alle ruimte gaf. Als hij het in het belang van de schaatsers acht, zal Van 't Oever het hen zoveel mogelijk naar de zin maken. „Dat is denk ik een kwestie van ervaring en feeling", meent de gelouterde coach. „Het enige watje mij kunt verwijten is dat ik teveel over mijn kant heb laten gaan. Maar als je ruzie gaat maken, bereik je waar schijnlijk niets. Kijk maar naar de Olympische Spelen van Sara jevo, toen Nederland volledig buiten de prijzen viel". In de topsport is het verschil tussen slagen en falen meestal klein. Van 't Oever heeft dat al tijd van tevoren ingecalculeerd. „Als ze voor mij om wat voor re den ook een ander willen hebben, dan leg ik me daar bij neer. Dan loop ik, wel weer tegen wat an ders aan. Zo kreeg ik in 1981 tot mijn stomme verbazing het ver zoek van de vrouwen van het dis trict Noord-Holland/Utrecht om hun trainer te worden. Ik was toen net gestopt als bondcoach van de mannen. Waarom ik op hwi verzoek ben ingegaan? Ik wilde wel eens kijken of het trai nen van vrouwen echt zo lastig was als iedereen zegt". voorkomen dat, net als vorige week woensdag in en om 's-Hee- renberg, een figurant de hoofdrol voor zich opeiste. Ditmaal was het de Roland-ploeg van Roger Swerts. Nota bene een équipe, die in 1987 na het terugtrekken van de Neder landse co-sponsor een exodus van kwaliteit beleefde: Johan Capiot, Hennie Kuiper en Didi Thurau stapten op. De nekslag voor de for matie, werd er voorspeld, maar het optreden in de Omloop Het Volk bewees dat de strijdvaardigheid om een volwassen plaats in het pe loton te veroveren ruimschoots aanwezig is. Kleintjes De macht van de kleintjes teken de zich af toen in de laatste veertig kilometer een flinke kopgroep op een strook kasseien wegreed van het langgerekte peloton. Jac van der Poel, de broer van nationaal kampioen Adrie van der Poel, ging samen met Peter Stevenhaagen uit de ploeg van Jan Gisbers op avon tuur. Achter hen werden wanhopig pogingen ondernomen om de kloof, die zelden groter was dan twintig seconden, te overbruggen. Eddy Planckaert probeerde het, net als de uitblinkende, actieve en sterke Etienne de Wilde, en Edwig van Hooijdonck. Maar zoals zo vaak werd de ambitie om iets te on dernemen geremd door de angst een concurrent in de slipstream mee te nemen naar de finish. De favorieten kregen geen ruim te. Het grote aantal Nederlandse- en Belgische ploegen heeft geleid tot een versplintering van al het ta lent, dat in een recent verleden nog gebundeld was en daardoor een hecht collectief kon vormen. Die situatie speelt vooral in wedstrij den van lager niveau (de Omloop Het Volk is gedegradeerd tot de tweede categorie) de minder geta lenteerden in de kaart. Want toen de onophoudelijke, maar tevens ongecoördineerde tegenaanvallen het einde betekenden van de vlucht van Van der Poel en Steven haagen, kreeg Ronny van Holen de vrijheid die anderen niet gegund De enige die Van Holen drie kilo meter voor het einde nog wel kon achterhalen was Johan Lammerts, de Brabander uit de Franse Toshi- ba-ploeg. Met een indrukwekken de rush overbrugde hij de kloof, maar toen hij in de straten van Sint- Amandsberg toekwam aan datge ne waarvoor hij die achtervolging toch moet hebben ingezet, bleek hij zelfs de totaal uitgebluste Van Holen niet meer te kunnen veront rusten. 'Limburg' voor Vanderaerden SINT TRUIDEN (ANP) - Eric Van deraerden heeft gisteren de Ronde van Belgisch Limburg gewonnen. De kopman uit de ploeg van Peter Post deed het op zijn mooist: met een solo van twintig kilometer. De koers over 230 kilometer was lange tijd saai. De Fransman Bon- namour reed honderd kilometer solo met een maximale voorsprong van acht minuten. In de finale ont snapte eerst een trio met Bogaert, Vanderaerden en Talen. Van deraerden waagde de sprong naar de eindstreep alleen toen het pelo ton onder leiding van de ploegen van Raas en Teirlinck de achtervol ging inzette. Peter Pieters sprintte naar de tweede plaats, de Belg Van Eijnde werd derde. De Belgische sprinter Hendrik Redant heeft gisteren Kuurne- Brussel-Kuurne gewonnen. Hij reed kort voor de finish weg uit een kopgroepje met zijn landgenoot Noël Segers (tweede) en Jelle Nijdam (derde). Henk Boorsma heeft zaterdag de Ster van Zwolle, de traditionele opening van het wieler-amateur- seizoen, op zijn naam gebracht. De renner uit Gorredijk had na de 170 kilometer zeventien seconden voorsprong op Erwin Kistemaker uit Oldenzaal. Als derde kwam Gerrit Möhlman uit Apeldoorn over de streep. Hij had een achter stand van 26 seconden. Van de regiowielrenners was Frank van Veenendaal gisteren in het Belgische Arendonk al meteen goed voor zijn eerste zege. De Sas- senheimer demarreerde vanuit de kopgroep enbeloonde zijn solo met succes. Marco Vermeij reikte in een criterium in Nieuw-Borgvliet naar een verdienstelijke zesde plaats. De eerste rit van de traditionele Rijn- en Bollenstreek competitie kende gisteren een matige op komst. De amateurs troffen elkaar op het parkoers van het Alphense Avanti, waar Bollenstreker Ronald van de Tang in een kopgroep van drie de sterskte was voor Gouwe naar Wim van Voorne en Casba- Swifter Tom de Jong. De junioren reden op de Bult van Swift, met Bollenstreker Ben Faas in een sprint van drie nipt de rapste voor Swifter Robert Karremans en club genoot Frits Boelé.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19