Leython komt goed uit de startblokken Polobeker voor vrouwen LZ Oegstgeest stelt teleur in derby Saturnus verrast tegen Saturnus/R. Bronstring wint Leidse damstrijd Regelmatige zege op OVRA: 3-1 Sterk slot squashteam Vivax deelt punten met koploper: 6-6 Bessems opnieuw onhoudbaar DO ST SPORT MAANDAG 7 MAART 1988 EDE Het vrouwenwaterpolo in Nederland is van een bijzonder sterk gehalte en geeft op mondiaal niveau al jarenlang de toon aan. In Leiden echter toch een waterpolos- tad bij uitstek- komt het vrouwen- polo maar niet van de grond. In te genstelling tot hun mannelijke col legae die wel een prominente rol spelen in de nationale competitie zijn de Leidse vrouwen formaties van De Zijl/LGB en LZ'86 er on danks herhaalde pogingen nog steeds niet in geslaagd op te klim men naar een positie die meer res pect afdwingt. Het afgelopen weekeinde viel er toch wat te vie ren in het kamp van LZ'86. naai en mag zich gedurende een jaar bekerhouder noemen. Een be kercompetitie die trouwens alleen gold voor formaties die uitkomen in de tweede klasse. -Later op de middag streden De Futen en Donk om de nationale beker, die recht geeft op deelname aan de Europa Cup. Donk won dat treffen met 7-5. Hoewel er in de wandelgangen werd gesproken over een twee derangs bekertoernooi waren er toch optimistische geluiden te ver nemen in de Leidse gelederen. Ze ker na de gewonnen bekerfinale was met name trainer Roel Veen- stra opgetogen over de behaalde winst. "Door deze winst is het sei zoen in feite al succesvol, ook als we er niet in zouden slagen promo tie naar de eerste klasse te bewerk stelligen". Roel Veenstra afkom stig uit Zeeland, debuteert dit jaar als trainer van LZ'86 en weet direct al opmerkelijke successen te boe- kén. In de tweede klasse behoort promotie nog steeds tot de moge lijkheden. In de bekercompetitie kwamen de vrouwen van LZ'86 mogelijk nog overtuigender voor de dag. Na overwinningen op DAW, Alkemade en Het Y kwam LZ'86 in de finale terecht. De twee kamp tegen Stadskanaal was in fei te al snel in Leids voordeel beslist. Na drie perioden stond er een 6-2 stand op het scorebord, die alleen in de laatste fase van het treffen nog in het gedrang kwam. Met na me Yvonne Flippo stelde de Gro ningse defensie voor onoverkome lijke problemen. Met haar snelheid en balbehandeling was zij een kwelgeest voor Stadskanaal goalie Koehorst die maar liefst vier maal moest buigen voor de Leidse aan- valsleidster. Ook in verdedigend opzicht hield LZ'86 orde op zaken. Dat de zege in de laatste fase nog even in gevaar kwam was vooral bij te schrijven op het conto van het ar bitrale duo dat zich waarschijnlijk een enerverender finale had voor gesteld en de Leidse vrouwen er in de laatste minuten bij bosjes uit stuurde. Stadskanaal kwam nog terug tot 6- 5. De krachtsverhoudingen lagen echter anders. Doelpunten LZ'86 Yvonne Flippo 4, Monique van Leeuwen en Ellen Hoogeboom. AZC Alphen AZC Alphen prolongeerde gister middag het bezit van de KNZB-be- ker. De ploeg won in de finale vrij gemakkelijk met 9-7 (1-0, 2-0,4-4,2- 3) van HZC De Robben. De uitslag zegt weinig over de ware krachts verhouding, want pas bij de stand van 7-2 in de derde periode kon De Robben iets terug doen. Dat was niet zozeer eigen verdienste als wel het gevolg van het feit dat Robben- coach Piet Reedijk een paar wis sels toepaste. "Ik schrok toen dat twee keer binnen een halve minuut werd afgestraft", aldus Reedijk, die de zaak daarna onmiddellijk corri geerde. WIM SIERA ARNHEM - Foreholte heeft zich gisteren in Arnhem tegen Swift - Arnhem 2 volledig gerevancheerd voor de slechte vertoning tegen Quick '20 vorige week in Voorhout. De Arnhemse vrouwen, die serieus dachten aan de winstkansen, kwa men van een koude kermis thuis. Met de rust waren er nog perspe- citeven voor de thuisploeg (4-6), maar in de tweede helft bleek snel dat de Voorhoutse ploeg zich dit- maal niet weer de kaas van het brood zou laten eten. Met name de 6-0 defensie was voor de Arnhemse aanval vrijwel niet te doorbreken. En als dat toch een enkele maal lukte stond Karina Bruins in het Voorhoutse doel pal. Omdat er via de Arnhemse aanval niet bijster veel terecht kwam stapelden de af- speelfouten zich aan Arnhemse zij de op en Foreholte maakte daar met messcherpe breakouts dank baar gebruik van. In de produktie van Foreholte speelde ditmaal niet zoals doorgaans Elly Spreeuw een hoofdrol. Conny van der Werf en Monique Gijsman (ex-Saturnus), Ellen Warmerdan en Elly van Leeuwen namen in deze wedstrijd de produktie voor hun rekening. De defensie bleef voortreffelijk functioneren. Swift Arnhem werd er moedeloos van, Foreholte daar- LEIDEN Het kampioenschap van de dambond Midden-Holland is in de laatste ronde beslist. Bij het gerond door Irma ingaan van de zevende ronde ston- - den Evert Bronstring en de heer sende kampioen Arjan van Leeu wen uit Zoetermeer gezamenlijk aan kop. Toen Arjan van Leeuwen tegen Gerard van der Wouden in remise moest berusten, diende Evert Bronstring van Rijnsburger Ton Noort te winnen om alsnog kampioen te worden. Lange tijd zag het ernaar uit, dat Ton Noort de remise veilig zou stellen. In het vijf de speeluur voerde Evert Bron string de spanningen op, waarna Noort enkele onnauwkeurigheden beging. Na ruim vijf uur spelen slaagde Evert Bronstring er in om Noort te overmeesteren en het kampioenschap van de dambond Midden-Holland te behalen. Ton Noort eindigde hierdoor op de ge deelde derde plaats. Lissenaar Langeveld smaakte in deze ronde het genoegen om zijn eerste zege te boeken. Peter van Eek was het slachtoffer. Desondanks eindigde Langeveld op de laatste plaats. Uitslagen kampioenschap DMH: Van Eck-Langeveld 0-2; Bron- string-Noort 2-0; De Frankrijker- Van Klaveren 0-2; Van Leeuwen- Van der Wouden 1-1. Eindstand: 1. E. Bronstring 7-11; 2. A. van Leeuwen 7-10; 3/5. T. Noort, G. van der Wouden en H. van Kla veren 7-7; 6. L. de Frankrijker 7-6; 7. P. van Eek 7-5;'8. C. Langeveld 7- Clerc Rob Clerc heeft zich geplaatst voor het wereldkampioenschap dam men, dat van 25 juli tot 23 augustus in Ituiutaba (Brazilië) wordt gehou den. De 32-jarige Haagse groot meester won de zesde en laatste' partij van de tweekamp tegen Hen drik van der Zee, waardoor hij de herkamp met 8-4 won. Clerc legde daardoor ook beslag op de derde plaats in het Europese kampioen schap. Clerc had in de laatste twee par tijen van de tweekamp groot voor deel. In de vijfde partij probeerde Van der Zee spanningen op te roe pen, maar zag zijn centrum al spoe dig onder druk komen. Clerc miste in het middenspel een uitstekende winstvariant en kwam na 65 zetten en ruim vier en een half uur spelen met een remisevoorstel. In de slotpartij moest Van der Zee alles riskeren om nog gelijk te komen. Dat leidde tot een verdedi gende omsingeling, die volledig mislukte. Het oppermachtige cen trum van Clerc gaf de Fries zo wei nig speelruimte dat hij na 31 zetten en bijna drie en een half uur spelen de partij opgaf. De veertiende plaats in het nationale kampioen schap ging naar Van Leeuwen, die zijn twee partijen tegen Brouwers remise speelde, maar via het lot winnaar werd. entegen trad steeds zelfverzeker der op. Dat de eindstand tenslotte 14-8 voor Foreholte kan alleen voor Swift Arnhem "gelukkig" worden genoemd. In de derde divisie pakten de vrouwen van Olympia '72 kam pioen Snelwiek in Rotterdan in met een 5-1 defensie, die de schut ter en spelmaker van de Rotter damse vrouwen volledig aan ban den legde. Dat Snelwiek dan kwetsbaar is blijkt wel uit het feit dat Olympia '72 aan de leiding was. Sterk van óe Wassenaarse ploeg was dat Snelwiek zelfs met een overtal, Olympia '72 kreeg in de tweede helft drie tijdstraffen, niet tot scoren kon koflnen. Na de rust, 6-8, wonnen de vrouwen van Olym pia '72 met 10-8. Oase had eveneens spelend vanuit een hechte defensie geen kind aan het Rotterdamse WLK, rust 5-4, eindstand 13-10. Maar het was gisteren toch niet de defensie, altijd al goed verzorgd bij de i wen van coach Sonja van Segge- len, maar de aanval die ruim en ver weg van de Rotterdamse defensie werd opgezet. Als de Oase-opbouw speelsters wat meer durf zouden hebben ontplooid bij het aanspelen van de cirkelspeelsters zou de sco re voor WLK ongetwijfeld een min der gunstige marge hebben ver toond. Lydia van der Poel en Gerri Hogenboom scoorden beiden vier maal, Sylvia Dapper schoot drie maal raak vanaf de zeven meter en Anita van der Poel en Helma van der Geest, die van meetaf een per soonlijke dekking kreeg, konden de Rotterdamse doelverdedigster ieder eenmaal verschalken. HSV gaf het Goudse Vires geen kans om via de winst de derde plaats op de ranglijst te pakken. De Stompwijkse vrouwen wonnen via een 9-6 ruststand met 16-13. De HVS combinaties werden veelal af- Lenie van der Bosch. Vooral Irma van der Bosch was met 6 treffers erg schotvaar dig. In de Vijf Meihal bezorgde Sa turnus de naamgenoot uit Ridder kerk, die al kampoen zijn, een deuk in het zelfvertrouwen. De Leide- naars kwamen weliswaar met 5-9 achter te staan maar de rust bracht een 10-10 gelijke stand. Het Leidse aanvalsspel, dat vorige week al te goed was door Rijnstreek, bleek nu ook voor Ridderkerk ondoorgron delijk. Met de nodige fysieke kracht probeerden de Ridderker kers de bakens te verzetten maar de lichtvoetige Leidse handballers lieten zich daar niet door van de wijs brengen. Toen Wim van Leeu wen van de linkerhoek naar de cen trale opbouw verhuisde was er voor de Ridderkerkse ploeg geen dichten van de defensie meer bij. Zelfs het ongelukkige uitvallen van de Leidse keeper Ad van Fes- sem, die een bikkelhard schot op het hoofd kreeg en met een hersen schudding het veld moest ruimen, deerde de Leidse ploeg niet. Het werd 17-14 voor Saturnus dat zo doende de gemiste kampioenskans wat kon doen vergeten. In de afdelings eerste klasse wonnen de vrouwen van Saturnus van DSO, rust 3-3, eindstand 11-7. Northa speelde gelijk tegen Her mes 2 in een wedstrijd waar de de fensies domineerden, 6-6, rust 2-4. FRANK BONTE Leython de bal langs de kansloze verdediging van OVRA. Hans Leython begon uitstekend met vijf direct gescoorde punten uit de sprongservice van Hans Broere. Deze opsteker werd verder uitge bouwd naar 14-8 voor de machine even haperde. Met 15-10 kwam het eind voor Leython en was de eerste winst binnen. De volgende set ging Leython goed door en vooral de sterke middenaanval van Paul-Ja- ques Verhoeven liet OVRA kans loos (15-6). In de derde set verslapte de concentratie en al werd een 1-5 achterstand nog weggewerkt, tot 8- 7, de mindere scherpte deed de ba lans doorslaan naar 12-15 voor Ovra. Leython bezat echter teveel kwaliteit en maakte vervolgens ge decideerd af met 15-8 en 3-1. De wedstrijd van Gemini tegen Novo stond zoals meestal de laatste jaren weer bol van de irritaties over en weer. Vooral Gemini probeerde uit hoe ver het kon gaan met de te genpartij uit te dagen en al deze commotie was er de reden van, dat de ploegen driemaal de rode kaart kregen voorgetoverd van scheids rechter Gert-Jan de Zwart en daar kwamen beiden genadig mee af, want uit het veld sturen was heel reëel geweest. Daar tussendoor werd er ook nog gevolleybald en werd er voor het talrijke publiek een leuke pot gespeeld. Gemini groeide in dit duel wellicht iets bo ven zijn krachten uit en Novo liet FRANS DE JONGE WARMOND - De Dekker Squash hebben de compe titie sterk afgesloten met een pun- tendeling tegen de reserves van de landskampioen HSRC. Dat bete kent dat zij in de eredivisie als vier de eindigen. Vergeleken met de be nauwde ontsnapping vorig jaar wijst dat op een stijgende lijn in de prestaties. Die stijgende lijn is niet in de laatste plaats te danken aan Mary Gillies, de Warmondse no 1 die echter in de afgelopen weken door ziekte verstek moest laten gaan en Dominique Fleur. Met de jonge en door een jaar eredivisie gerijpte Esther Lieben en de condi tioneel en tactisch sterke Liz Weare is de Warmondse ploeg bij de eredi visie vrouwen nu een gerenom meerde tegenstandster. Tegen HSRC 2 zorgden Esther Lieben en Esther Weare voor de winstpunten. Esther Lieben pakte Kate Smith in een boeiend gevecht door haar die pe, harde slagen ("lengtespel"). Ka- te Smith bood verweer op dezelfde leest maar bleek conditioneel min der sterk dan Esther Lieben, 9-3, 9- 7 en 10-8. Liz Weare had geen enkel probleem met Sue Harvey, die maar geen vat kon krijgen op het spelletje van Weare en herhaalde lijk op het verkeerde been werd ge zet, 9-4, 9-1 en 9-7. Nolly Bennink, de vaste Warmondse reserve, bood Marjolein Vertogen verrassende te genstand, 6-9, 7-9, 9-2 en 5-9. Voor de beste partij van de avond zorg den Dominique Fleur en Joyce Holvast, zesde op de E.K. jeugd. De score was 9-1, 5-9, 6-9, 9-4 en 2-9. Al les wat squash heeft te bieden, die pe, harde slagen, drops, boasts (ballen via de zijmuur) onvoorstel baar halen, gebaseerd op doorzien van de bedoelingen van de tegen stander, flitsende reacties, werden gedemonstreerd. De kijkers naar deze partij kre gen squash van topniveau voorge schoteld. Dat Dominique verloor lag niet aan het verschil in tech nisch kunnen, want de Warmondse hoeft echt niets meer te leren, maar eerder aan het in de beslissende fa se toch wat beter vooruitdenken van de internationaal meer ge schoolde Joyce Holvast. De 2-2 uit slag van Dekkers vrouwen mag er echter wezen. FRANK BONTE zich overbluffen door het provoce rende gedrag van de Voorschote naren. Daardoor ontstond een strijd op het scherp van de snede waarin beiden elkaar niets toega ven, hetgeen wel geïllustreerd werd door de setstanden: 15-13, 11-' 15, 15-11, 11-15 en 15-13 (3-2 voor Gemini). Simpel In de promotieklas behaalde Do- nar een vrij simpele overwinning op GSC. Na 5-15 en 9-15 kwamen de Leidenaars in de derde periode nog met 4-1 achter maar de aanval en dit keer ook de verdediging wa ren zoveel beter dat deze achter stand moeiteloos kon worden om gezet in een 11-15 set zege (0-3). Ge- mini 2 wist zowaar weer eens een puntje te pakken. Het deed dit te gen Tornado in een wedstrijd met sterk wisselende beelden. Na dik t verlies (2-15). lukte het daarna nipt de stand gelijk te trekken met 15- 13, om vervolgens weer in de fout te gaan via 8-15. Weer veerde Gemi ni 2 op en met 15-9 werd het 2-2. De beslissende vijfde set ging naar Tornado (8-15 en 2-3). Een compleet Lusv begon te slap en intentieloos tegen Riva/VSC, waarschijnlijk nog met de gedach te aan de 0-3 winst eerder dit sei zoen in Den Haag in het achter hoofd. Het betekende wel 13-15 verlies als start. Een donderspeech van coach Groen zette de studen ten aan de slag en met succes: 15-5. In de derde set was het weer mis, niemand voelde behoefte eens flink te werken en Riva zette Lusv zelfs op een 1-2 achterstand met 12- 15. Dit was genoeg reden om de za ken fors aan te pakken en nu kon Lusv zijn tegenstander wel onder druk houden en zegevieren (15-11 en 15-8). Lusv had het aan zichzelf te danken dat het een punt ver speelde. Leython 2 wist in de eer ste set door de vele eigen netfouten in het begin niet te scoren. Toen dit onderdeel beter verzorgd werd en de accuratesse terug was werd No vo 2 alsnog met 15-11 overwonnen. In de tweede set ging de eenmaal op gang gekomen trein prima door tot 14-4, toen het ritme even stokte. Novo 2 kwam iets terug, maar had te weinig in huis om echt af te ma ken (15-10 voor Leython 2). Ook in de derde set speelde Novo 2 wel aardig, maar miste een rustge vende leider die alles kon coördi neren. Ook nu maakte Leython 2 af: 15-10 (3-0). Bij de vrouwen stond Voorburg te gen Gemini in het teken van de re vanche, immers eerder het seizoen had Gemini verloren van het op de derde plaats van onderen staande Voorburg. De ploegen kwamen al lebei goed uit de startblokken en maakten er met geconcentreerd bleem 14-16 e taat LEIDEN - Het top treffen in de tweede klasse waterpolo is in een 6-6 gelijkspel geëindigd. Vivax en De Ham waren dus even sterk. De vrouwen van de Zijl/LGB grepen de laatste strohalm en wonnen met 9-5 van Bubble. De vrouwen van LZ'86 bleven in de kampioensrace door Rotterdam met 10-4 te verslaan. Vivax en De Ham hebben er zaterdag een uiterst spannend treffen van gemaakt. De Oegstgeestenaren stonden één punt achter op De Ham dus was de eerste plaats inzet van de strijd. De ploegen hielden elkaar precies in evenwicht. In de eerste periode overheerste beide de fensies. Kansen waren er weinig en als er dan een schot werd gewaagd bleken beide doelverdedigers uitstekend voor hun taak berekend. In het tweede en derde speldeel waren de aanvallers wat succesvoller. Aan Oegstgeestse kant onderscheidde vooral jeugdspeler Serge Dietz zich met twee heel fraaie treffers. Ook nu was er een volkomen even wicht. De laatste periode startte dan ook met een 5-5 stand. In het laatste speldeel konden beide ploegen nog één maal scoren. Vier se conden voor tijd leek Vivax als nog het onderspit te delven. De toege kende strafworp leek het einde te worden van de Oegstgeestse kampi oenskansen. Doelman Joep Duynhoven had eerder in de wedstrijd al twee keer zo'n viermeter worp onschadelijk gemaakt. Ook nu hield de Oegstgeestse goalie het hoofd er goed bij en "won" voor zijn ploeg het punt. Periodestanden: 0-0, 3-3, 5-5, 6-6. Doelpunten: Jack Frauenfel- der 3, Serge Dietz 2, Dick van der Bosch 1. De vrouwen van De Zijl/LGB wonnen voor de tweede keer op rij. De tegen dreigende degradatie vechtende Zijl/LGB vrouwen speel den een prima wedstrijd en waren duidelijk te sterk voor Bubble. De 9-5 overwinning brengt Bubble op de laatste plaats. Het gat naar de eerst volgende ploeg bedraagt nog 4 punten. Doelpunten: Marion Rijsbergen 5, Rene Rijsbergen 2, Esther Redegeld 2. De vrouwen van LZ'86 blijven in de race om het kampioenschap van de tweede klasse. Roterdam was geen partij voor de ploeg van Roel Veenstra. De 10-4 einduitslag spreekt duidelijke taal. Bij de mannen is er voor de overige ploegen uit de regio weinig eer meer te behalen. In de tweede klasse kon Katwijk het net niet redden tegen Meeuwen. De Amsterdammers kwamen met 6-10 voor. De eind sprint die Katwijk toen inzette reikte net niet ver genoeg. Einduitslag 9-10. Topscores: Martin Jonker 2, Ronald Heemrood 2. In de derde klasse troffen DKD en WZK elkaar. De Wassenaarders wonnen met 8-10. Hoewel de wedstrijd een uiterst vriendelijk verloop had vielen er toch maar liefst 23 persoonlijke fouten. Topscorer DKD: Frank Dreef. Topscorer WZK: Sjors' van Rijn 4. DIRK KLOOS LEIDEN Na het zo desastreus verlopen vorige weekeinde herstelden de volleybalteams in de nationale competitie zich enigszins. Bij de mannen boekte Leython een regelmatige zege op Ovra (3-1) en eindigde de strijd tussen Gemini en Novo in een 3-2 zege voor Gemi ni. Bij de vrouwen rekenden zowel Gemini als Leython overtuigend af met hun tegenstan ders. Gemini deed dit met Voorburg (0-3) en Leython met Kalinko (eveneens 0-3). spel een zeer aantrekkelijke wed strijd van voor het publiek. Gemini verdedigde goed en diverse lange rally's zorgden voor het nodige spektakel. De kracht van Gemini lag in het feit dat hun moeilijke ser ve de pass van Voorburg dermate ontregelde, dat de gevaarlijke mid denaanval niet voldoende gebruikt kon worden, terwijl anderzijds Ge- mini zijn totale aanval gevaarlijk was. Alleen in de derde set kreeg Gemini het even moeilijk, toen het fanatieke publiek Voorburg op zweepte (10-15, 2-15 en 13-15 voor Gemini). Leython draaide weer ouderwets en de hele ploeg was prima op dreef tegen Kalinko in Den Haag. Vooral de middenaanval via Chris tel Verwoert en Tine de Bloois was vaak ongrijpbaar. Kalinko pro beerde het wel, maar hun serve werd goed verwerkt door Leython en direkt in en aanval omgezet (6- 15, 6-15 en 7-15). In de promotieklassen snakt Novo 1 naar het verlossende einde van de competitie. Zonder spelvreugde en zonder enig zelfvertrouwen werd tegen Agon aangetreden, dat kon doen en laten wat het wilde. Negen armzalige puntjes sprokkelde No vo bijeen en verloor via 0-15, 5-15 en 4-15. Novo 2 tobde in het duel met WW vooral met de eigen con centratie. In iedere set was een tempoverhoging voldoende om WW definitief van zich af te schudden. Daarom bleef de wed strijd als kijkspel duidelijk onder de maat en kwam Novo 2 geen mo ment in de problemen. (15-10, 15-6 en nogmaals 15-6). Versterking Leython 2 had Annemiek Ouds hoorn opgesteld tegen Dosko en dat was een hele versterking. Bo vendien vertolkte Saskia Koene op een voortreffelijke partij; het zal duidelijk zijn dat deze beide fakto- ren voor een niet belangrijk deel bijdroegen aan het positieve resul taat dat Leython 2 boekte op Dos ko n.l. een 1-3 zege. Een cruciaal moment voor Leython 2 was in de derde set dat na een 14-12 achter stand er toch nog gewonnen werd, de vierde set geen pro- ïeer opleverde (11-15, 15-4, 8-15). Na het goede resul- vorige week, dacht een ie der dat RW het thuis tegen het toch niet bijster imponerende Ori on wel goed zou doen. Helaas pakte dat anders uit, want RW ging met een 0-3 nederlaag de boot in. DOS—Gemini 2 was niet echt een spannende partij. Gemini 2 kwam steeds achter maar wist even snel de stand weer gelijk te trekken. (7-15, 15-12 en 8-15). GER RENES LEIDEN - De toch met wat specia le spanning tegemoet geziene streekontmoeting tussen BT Lif- ters/Oegstgëest en Scylla is uitein delijk voor het Oegstgeestse team uitgelopen op een lichte anti-cli max. Hoewel het 5-13 verlies voor spelbaar leek geeft de 5-5 tussen stand aan dat er heel wat Oegst- geester hoop de bodem is ingesla gen. Oegstgeest was uit op een stuntje en Comtest/Scylla had haar stand en reputatie hoog te hóuden. Geen wonder dat beide teams net iets meer op hun teentjes liepen dan ge woonlijk. Geen wonder ook dat Scylla niets aan hét toeval wilde overlaten en in de sterkste opstel ling speelde. Geen wonder dan ook dat aan beide zijden verrassende resultaten werden geboekt. Wat bijvoorbeeld te denken van de vier maal vrij makkelijk winnende Sjoerd Meijer. Als 22-jarige speler al bijna een oude rot in het tafelten- nisvak, en altijd weer in voor sur prises. Nog steeds traint hij zeer re gelmatig wat, zoals afgelopen za terdag, bij vlagen stevig beloond wordt. Verrassende man aan Oegstgeest-zijde was Ronald Be ringen. Hij presteerde het te verlie zen van de twee zwakste Scylla- spelers, en te winnen van De Vrind en Swier. Ook de dubbels liepen niet geheel volgens de voorspellingen. Het als sterkst in te schatten Scylla-duo Swier/De Vrind ging tegen Berin- gen/Reitsma de mist in. Sjoerd Meijer en Frits Kantebeen zorgden voor een kantje-boord-overwin- ning (20-18 achter in de derde ga me) op het Oegstgeester dubbel Van der Broek/Schipaanboord. En dan het scoreverloop. Ook dat ken de een ietwat verbazende voort gang. De Scylla-mannen waren van start gegaan in de veronderstelling te kunnen winnen met vrij dikke cijfers. Maar in de pauze moesten zij deze voorbarig lijkende gedach te even opzij zetten. Aan de Oegst geest-zijde leefde het idee dat men tevreden zou zijn met een 11-7 ver lies. Ook zij herzagen hun progno se in de pauze. Plots gloorde er hoop op een bijna sensationeel ge lijkspel. Na de spelonderbreking realiseer de de Scylla-equipe zich waar schijnlijk het niveauverschil. Met wat geluk, maar vooral met hard werken bleek de Leidse ploeg in staat alle na-de-pauze-potten te verzilveren. Aan het eind van de re delijk door publiek bezochte wed strijd zag Oegstgeest-spéler Friso Reitsma zichzelf met lege handen staan. Van der Broek en Schipaan- boord wonnen eenmaal, en Ronald Beringen pakte twee punten. Aan de Hoge Morsweg moest het mannenteam van Docos de krach ten meten met Smash uit Monster. Het trio draait dit seizoen redelijk goed. Ook het afgelopen weekein de werd de volle buit binnenge haald. Met dé 6-4 overwinning mochten de Docos-toppers Pras- had (driemaal winst) Van Veen (tweemaal winst) en Englebert (eenmaal winst) zichzelf stiekem maar tevreden in de handjes knij pen. WOUTER LANGEVELD LEEUWARDEN (ANP) - Jean Bessems blijft in Nederland het kunststoten beheersen..De 43-jari- ge virtuoos van het groene laken toonde het afgelopen weekeinde in Leeuwarden aan, dat zijn heer schappij in deze spectaculaire spel- soort nog lang niet ten einde is. Met 360 punten, een bij nationale kampioenschappen nog nooit ver toont aantal, vergaarde Bessems zijn zevende achtereenvolgende ti tel. Achter hem besliste Jan Brun- nekreef het duel tegen Frans Bel- derhof om het tweede startbewijs voor de strijd om het Europees kampioenschap met moeite in zijn voordeel. Het verschil tussen beide kunststoters bedroeg na 68 figuren slechts drie punten. Dat Bessems gisteren in de vol gepropte speelzaal van De Friesche Club zijn titel zou prolongeren, stond vrijdag al vrijwel vast. De machine-bankwerker startte, in te genstelling tot toernooien in het verleden, de strijd om het kam pioenschap voortreffelijk. De kop positie consolideerde Bessems in de daaropvolgende dagen met groot gemak. Alleen Jan Brun nekreef en Frans Belderbos kon den enigszins in het spoor van de ti telverdediger blijven. Belderbos haakte als eerste af door een rampzalige inzinking op zaterdagmiddag. De verzekerings agent liet in de middagsessie 49 punten liggen, terwijl zijn collega's ongestoord verder scoorden. Pas op laatste dag hervond de nummer drie van het vorige kampioenschap zijn ritme. De jongste deelnemer van het gezelschap begon met een achterstand van 27 punten aan de laatste tien figuren, maar kreeg door vijf missers van Brunnekreef plotseling weer uitzicht op de voor hem belangrijke tweede plaats. Vo rig jaar miste Belderbos de kwalifi catie voor het Europees kampioen schap op een haar. Ook in Halste ren heette Brunnekreef de spelbre ker. Bessems toonde zich tevreden met het verloop van de strijd achter hem. „Het is goed, dat Brun nekreef zich heeft geplaatst voor de Europese titelstrijd in Dongen. Belderbos is een veelbelovende ar tiest, maar moet ook leren teleur stellingen te verwerken. Dat zal hem in de komende jaren nog van pas komen", aldus de titelhouder, die vanaf 21 april in Dongen zijn Europese titel moet verdedigen. Het toernooi in Leeuwarden was van hoog niveau. De drie degra danten finishten ruim boven de tweehonderd punten, een unicum. Velthuis en Tusveld speelden een matig toernooi en waren voor de slotdag al bijna zeker van degrada tie. Zelfs de 251 punten van Henk Kuyt waren niet voldoende voor een langer verblijf in de ere-klasse.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16