PORT V Banket belangrijker dan WTv-sel ïaatsers Dikke tranen na gouden sprint Van Dijk woedend om 'gebaar' NOS: aantal klachten is meegevallen Tennisploeg verliest finale om Kingscup Eric Flaim winnaar van kermiskoers Geëmotioneerde Cooman prolongeert Europese titel Terrein Young Boys is nog onbespeelbaar MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD MAASSLUIS Arie van Dijk was zaterdagmiddag des duivels. De woede van de voetballer van Rijns- burgse Boys richtte zich tegen grensrechter Finke, die Van Dijk tijdens het duel met Excelsior Maas sluis (1-1) met een bekend handgebaar zou hebben beledigd. De linesman had volgens Van Dijk zijn middelvinger opgestoken na een opmerking van de voetballer. "Na een verkeerde waarneming zei ik tegen hem: je moet een andere bril opzetten. Daarna maakte hij dat gebaar", aldus Van Dijk. Die, met de bal inmid dels in zijn handen, daarop net deed of hij de bal naar de grensrechter wierp. Finke maakte daarvan melding bij scheidsrechter Nefs, die Van Dijk prompt naar de kleedkamers wilde sturen. Van Dijk: "Toen heb in de scheidsrechter gezegd dat de grensrechter dat gebaar met de middelvinger had gemaakt. Maar die grensrechter deed alsof-ie van niets wist. Omdat nogal wat toeschouwers die middelvinger van Finke wel hadden gezien en dat de scheidsrechter duidelijk maakten, werd ik niet weggestuurd. Maar ik kreeg wel een officiële waar schuwing". Na afloop van het onvriendelijk verlopen duel (De Louw namens Rijnsburgse Boys en Berveling van Excelsior werden weggezonden) wilde Van Dijk de grensrechter 'bedanken' voor de leiding. De heetgebakerde Rijnsburger kreeg daar echter niet de kans toe, want hij werd 'onder handen' genomen door aanhangers van Excelsior Maassluis. De voet baller werd van diverse kanten tegen de benen ge schopt. Finke ontkende na afloop zijn middelvinger tegen Van Dijk te hebben opgestoken, maar be stuursleden van Excelsior beweren het gebaar te hebben gezien. Het arbitrale trio ontkwam ternauwernood aan de hardhandige aanpak van de supporters van Ex celsior. Onder begeleiding van een aantal bestuurs leden werden de mannen in het zwart naar de kleed kamers geloodst. ALMA ATA (GPD) - De wereld titelstrijd schaatsen voor man nen in Alma Ata was in velerlei opzichten een spraakmakend evenement. Behalve het uiterst merkwaardige verloop van het toernooi leverde ook het feit dat er sinds mensenheugenis vrijwel geen tv-beelden van een all- roundkampioenschap in Neder land werden vertoond, veel stof tot praten op. Sinds het Ard en Keesie-tijdperk is de Nederland se tv-kijker altijd verwend ge weest met uitgebreide schaatsre- portages. „Toch is het aantal klachten", aldus een woordvoer der van Studio Sport, „bijzonder meegevallen. Ik schat dat er en kele tientallen mensen naar de NOS hebben gebeld om hun on genoegen te laten blijken over de spaarzame tv-beelden (gister avond slechts 40 seconden) vanuit Alma Ata". De Droblemen over een tv-uit- zending speelden al weken. De Russen eisten 700.000 gulden voor de reportage, welk bedrag normaliter door verschillende landen bijeen wordt gebracht. Maar aangezien men slechts in Nederland interesse toonde, zou de NOS alleen voor de kosten op moeten draaien. Dat liet het toch al krappe budget niet toe. Daar om bereikte men in eerste in stantie wel een akkoord om per dag anderhalf uur beelden vanuit Alma Ata via Moskou en Praag naar Hilversum te zenden. De kosten die daarmee gemoeid waren, bedroegen voor de NOS 130.000 gulden. Het Russische ministerie van communicatie weigerde volgens de NOS een principiële bevestiging af te ge ven, dat daadwerkelijk beelden van Moskou naar Praag zouden worden doorgegeven. In Alma Ata hebben producer Fanny Blankers en verslaggever Heinze Bakker tot het laatst toe onderhandeld. Zonder resultaat, want uit Moskou kwam de be vestiging niet af. Zaterdagavond is nog geprobeerd om beelden van de ritten op de tweede dag door te laten seinen, maar ook die onderhandelingen liepen op niets uit. Behalve de NOS-equipe waren ook drie medewerkers van het bureau Topsports Marketing een zusterorganisatie van Inter Football voor niets naar Alma Ata afgereisd. Zij hadden voor circa twee ton aan Nederlandse reclame langs de baan staan. Simone Velzeboer nog twee weken in hospitaal Calgary CALGARY/AMSTERDAM (ANP) Simone Velzeboer keert pas over twee weken naar Nederland terug. De ongelukki ge short-track schaatsster moest na een val tijdens het demonstra- tietoernooi in Calgary in een zie kenhuis worden opgenomen. De twintigjarige Velzeboer mag zich vandaag op krukken door het Foothills ziekenhuis bewegen. Velzeboer kwam op de eerste dag van de demonstratiewed strijden ten val. Als gevolg van het daarbij opgelopen rug- kwetsuur heeft zij de afgelopen weken volstrekte rust moeten houden. Haar een jaar jongere zus Monique behaalde bij het toernooi in Calgary goud, zilver ZURICH (ANP/SIZ) - De Neder landse tennisploeg heeft het in het afgelopen weekeinde in Zürich in het toernooi om de Europese titel voor landenteams tot de tweede plaats gebracht. Na overwinningen in de groep tegen West-Duitsland (2-1 op donderdag) en titelhouder Zwitserland (2-1 zaterdag) moest Nederland in de eindstrijd van gis teren de winst aan Tsjechoslowa- kije laten (0-2). Menno Oosting en Michiel Schapers verloren hun en kelspelen tegen respectievelijk Pe- tr Korda en Milan Srejber, waarna het overbodig geworden dubbel spel achterwege werd gelaten. Tsjechoslowakije was eerder win naar van het vroeger als toernooi om de Koning Gustaafbeker en la ter Kingscup bekend staande eve nement in 1969, 1979, 1980 en 1984. Het winnende team mocht een be drag van 64.000 dollar verdelen, Nederland kreeg de helft uitge keerd. De Nederlanders moesten tot in de nacht van zaterdag op zondag knokken voor de finaleplaats. Na dat Oosting een marathonpartij (twee uur en 22 minuten) tegen Roland Stadler had verloren (3-6,7- 6, 4-6) maakte Schapers gelijk te gen Claudio Mezzadri. De Italiaan se Zwitser was in de eerste set kansloos (1-6) en hield de Rotter dammer vervolgens bij tot in de tie break, die echter een prooi werd voor Schapers (6-7). Het dubbel spel moest toen de beslissing bren gen. Schapers en Huub van Boec- kel moesten daarin alle krachten aanspreken om zich Mezzadri en Heinz Günthardt van het lijf te houden (6-1, 6-7, 6-3). In de finale was duidelijk te mer ken, dat de Nederlanders de avond (en nacht) daarvoor veel hadden moeten geven. Oosting had weinig in te brengen tegen de Tsjechoslo- waakse Daviscupspeler Petr Kor da (3-6, 4-6). Schapers kwam ver volgens binnen twee weken voor de tweede keer tegenover Milan Srejber te staan. Net als in de twee de ronde van Milaan verloor Scha pers het „reuzenduel" (Srejber is met zijn 2,04 meter nog zeven centi meter groter dan Schapers), dit keer met 5-7, 6-7. Voor het' eerst dit jaar verloor Schapers een tiebreak (4-7). Het was de eerste nederlaag van Schapers in Zürich. Verrassend was, dat de degrada tiewedstrijd ging tussen de teams, die als eerste (Zweden) en tweede (West-Duitsland) waren geplaatst. De Zweden, met een B-ploeg, ver loren in hun groep beide duels met Tsjechoslowakije en Groot-Brit- tannië, West-Duitsland (zonder Becker en Jelen) sneuvelde tegen Zwitserland en Nederland. De Westduitsers behielden hun plaats in de eerste divisie door met 2-1 te winnen. Het sfeerloze evenement in de sporthal in Zürich, waar de baan slecht was gelegd en de bijgeluiden van het restaurant bijzonder hin derlijk waren voor de spelers, werd een financieel debacle voor de or ganisatoren. QPORT" O op 16.03-16.50 BBC 2. WK Indoor Bowls. 17.30-18.30 BBC 2: WK Indoor Bowls. 19.00-19.50 BBC 2: WK Indoor Bowls. 19.25-20.00 Ned 1Sportpanorama; met als studiogast Nelli Cooman (onder voor behoud), voetbal: Las Palmas-Real Za- ragoza, basketbal Den Heider-Den Bosch, en het doelpunt van de week. 20.30-21.00 Did 3: Sport-Platz: portret van handballrainer Petre Ivanescu. 20.15-20.50 BRT 2: Extra time. 21.30-22.00 SKY: Motorsport News. 22.00-23.00 SKY: Spaans competitie voetbal. 22.35-23.35 SCH: Brazilian Football: Gold cup (Sao Paulo-Guarani). 00.40-01.05 BBC 2: WK Indoor Bowls: samenvatting. DINSDAG 10.00-10.30 SCH: Tennis that Counts: tennislessen. ALMA ATA (GPD) - Door een enorme blunder van de Internationale Schaats Unie (ISU) is het eerste wereld kampioenschap allround op de beroemde Medeo-baan bij Alma Ata geflopt. Na de schaatsfeesten in Inzeil (1986) en Heerenveen (1987) draaide het WK dit keer uit op een tombola-achtige kermis koers. In Medeo, dat tot voor Leo Visser, Eric Flaim en Dave Silk (vlnr) bemannen het erepodium in Alma Ata, in het afgelopen weekeinde een de komst van de indoorhallen sinister schaatsdécor (foto anp) te boek stond als het schaats- walhalla, zal men zich nog wel twee keer bedenken, al vorens bij de ISU opnieuw een groot kampioenschap aan te vragen. De 'wijze' en grijze heren van de ISU gingen in de fout door het ad vies van de Russische schaatsbond om pas m de avonduren te begin nen met de titelstrijd naast zich neer te leggen. Zij wijzigden het aanvangstijdstip van het evene ment en bepaalden het op 11.00 uur in de ochtend. De gevolgen waren met name op de vijf kilometer de- BUDAPEST (GPD) De spanning bij Nelli Cooman ontlaadde zich pas na haar gouden finale race in Sportcsarnok, het decor van de negentiende Europese indoorkampioenschappen. De wereldkampioene op de 60 meter barstte gisteravond in snikken uit toen Henk Kraaijenhof haar kon melden dat zij met succes haar Europese titel had verdedigd. Een dergelijke emotionele ontla ding was Cooman vreemd, maar deze keer werd het haar allemaal echt teveel, een teken van hoe hoog de spanning was opgelopen bij de kleine Rotterdamse van Surinaam se afkomst. „Ik barstte van de spanning", bekende zij later. „Ik was zo nerveus dat ik tijdens de warming-up gewoon moest gaan liggen. Ik kon bijna niet meer zit ten en staan van de stress". Oorzaak daarvan was het ijzer- sterke optreden van de tweevoudi ge wereldkampioene van Rome, Silke Gladisch. De 23-jarige sprint ster uit Jena had in de halve finale Cooman de stuipen op het lijf ge jaagd door haar persoonlijke re cord tot 7,04 seconden aan te scher pen waarmee zij het wereldrecord van haar Nederlandse leeftijdgeno te tot op vierhonderdste seconde had benaderd. Coach Kraaijenhof: „Ik had Nelli gisterochtend de opdracht gege ven zich in de series alleen op haar start te concentreren. Voor de hal ve finale heb ik tegen haar gezegd dat ze de Oostduitse meisjes iets moest meegeven om tijdens de lunch over na te denken". Maar het was niet Cooman, die in de halve eindstrijd 7,10 liet noteren, maar Gladisch die voor de middagpauze een gevoelige tik uitdeelde. „Dat was even schrikken", bekende Kraaijenhof, die door zijn pupil werd meegesleurd naar een kerk in de buurt van het stadion. Daar be reidde Cooman zich mediterend voor op haar vijfde Europese in- doorfinale en broedde Kraaijenhof een plannetje uit om Silke Gla disch en de vijfvoudige Europese indoorkampioene Marlies Göhr te intimideren. Terug in het stadion oefende Cooman onder het wakend oog van het Oostduitse duo nog een keer op de start. Kraaijenhof: „Ik schoot haar met een klapperpistooltje weg, terwijl Gladisch en Göhr la gen toe te kijken. Ze startte goed, maar ik heb dat vreselijk overdre ven. Ik heb keihard geroepen dat perfecte start was, de beste het dat z Dat heeft vast indruk pervorm i gemaakt" Wat zeker indruk maakte was de start van Cooman in de finale. Als een speer schoot zij als eerste uit de startblokken (Gladisch: „Ik dacht zelfs heel even aan een valse start") om vervolgens haar vierde Europe se indoortitel op rij te bemachti gen. Hoewel zij na veertig meter door Gladisch en Göhr dreigde te worden ingelopen, behield Cooman de tegenwoordigheid van geest om op haar finish-techniek te letten. Een fractie van een seconde voor Gladisch (7,05) en Göhr (7,07) wierp zij zich over de meet en lever de met 7,04 de beste wereldpresta tie van dit indoorseizoen. BERN/DEN HAAG (GPD) - De kans is groot dat Ajax en Young Boys woensdagavond opnieuw niet in het Wankdorf-stadion in Bern terecht kunnen voor het eerste duel in de kwartfinales van het Eu ropese toernooi voor bekerwinnaars. Een woordvoerder van Young Boys deelde gisteravond mee dat het veld nog steeds onbespeelbaar is. Gisteren sneeuwde het in Bern vrijwel onafgebroken. Vandaag en morgen worden opnieuw sneeuwbuien verwacht. Young Boys moest gistermiddag voor de eerste wedstrijd na het winterreces uitwijken naar Oftringen, ongeveer 100 kilometer verwij derd van Bern. FC Aarau werd met 1-0 geklopt. Het duel tegen Ajax, dat gisteren bij FC Den Haag op 1-1 bleef steken, kan volgens de UE- FA-reglementen niet opnieuw worden uitgesteld. In het uiterste geval zullen de ploegen moeten verhuizen naar een ander terrrein. Ajax vertrekt vandaag met dezelfde 17 spelers naar Bern als vorige week zondag. Stapleton, naar eigen zeggen volledig fit maar door het technisch trio tot nu toe genegeerd, Tiainen, De Haan en Dick blijven thuis. Mühren is er wel bij. De middenvelder, gehinderd door een scheenbeen-blessure, bleef gisteren in het Zuiderpark aan de kant. Over zijn meespelen tegen Young Boys bestaan geen twijfels. Cooman verdiende daarmee veer tien dagen rust. Kraaijenhof: „Na een korte vakantie pakken we de draad weer op. Dan gaan we ons voorbereiden op het baanseizoen. Waar we dat gaan doen, weet ik nog niet. Er zijn verschillende moge lijkheden". Eén daarvan is Guadeloupe, waar Ben Johnson op dit moment verblijft, en een andere mogelijk heid is Spanje, waar Kraaijenhof een schnabbel heeft. De 32-jarige superfanatieke sprinttrainer: „Sinds zaterdagavond ben ik tech nisch adviseur van de Spaanse at- letiekbond. Ik heb een principe overeenkomst gesloten voor twee jaar om trainigsadviezen te geven en lezingen te houden, waarschijn lijk samen met Charlie Francis, de coach van Ben Johnson. Ik kan zo vaak komen als ik wil, dus dat opent ook voor Nelli perspectie- Vooruitblikken naar het baansei zoen wil Kraaijenhof vooralsnog niet en over de Olympische Spelen in Seoul wil hij het helemaal niet hebben. „De KNAU heeft ge meend voor de vrouwensprint een limiet te moeten accepteren van 11,10 en dat is ronduit belachelijk, maar tweetiende seconde boven het Nederlands record van Nelli. Die limiet is een snotvlek op het ta fellaken van de olympische ge dachte en een duidelijk bewijs dat ze zich bij de atletiekunie zo min mogelijk voor Nelli wensen in te spannen". Kraaijenhof verwijst daarbij naar het huisvestingsincident tij dens de WK in Rome, toen Cooman op het allerlaatste moment haar ap partement moest verlaten om zich in het atletenhotel te melden waar na zij op de 100 meter in de halve eindstrijd werd uitgeschakeld. Kraaijenhof: „Maar zo zijn er meer problemen geweest, die voor de bond misschien futiliteiten zijn, maar voor ons erg zwaar wegen. Bij de sprint gaat het als bij geen ander atletiekonderdeel om details en dan kan elk conflict, hoe klein ook, bepalend zijn voor een medaille of een finaleplaats". Ook in Budapest heeft Kraaijen hof zich lopen opwinden over de houding van de Nederlandse ploegleiding en zelfs over het ge drag van Coomans ploeggenoten. „Buitenlandse atleten kwamen ons op een gegeven moment vertellen dat de Nederlanders Nelli liever tweede dan eerste zagen worden. Daar snap ik dus echt geen barst van, want als iemand collegiaal is dan is dat Nelli wel". Nelli Cooman snelt naar de winst. De Rotterdamse prolongeerde haar Europese sprinttitel in Budapest <r0to anpi Kraaijenhof: „We zijn hier een week eerder naar toe gegaan omdat we niets aan het toeval wilden overlaten. Dat bleek een verstandi ge beslissing, want de baan vereis te een speciale techniek. Hij is na melijk veel te veerkrachtig, net een springplank en dat is voor kleine, krachtige mensen als Nelli een na deel. Ze heeft een week nodig ge had om er op te leren lopen, er niet van af te stuiteren. Maar dat wij hier zo ruim van te voren waren, wekte ook weer afgunst op. Toch heeft Nelli zich voorbeeldig opge steld. Ze is de ploeg vrijdag gaan verwelkomen en heeft met ieder een enorm meegeleefd. Zelf is zij door niemand succes gewenst. In die sfeer moeten wij dus werken. Vind je het dan gek dat wij zo veel mogelijk onze eigen gang willen gaan?". „De prestatie die Nelli hier heeft geleverd is echt geweldig, zeker als je de voorgeschiedenis er bij be trekt. Over die 60 meter mag dan een beetje minderwaardig worden gedacht, Nelli heeft het wel moeten opnemen tegen de wereldkam pioene op de 100 en 200 meter. Met alle respect voor de prestaties van de andere Nederlanders, de vrou- wenspnnt was het enige nummer dat niet gedevalueerd was en een werkelijke topbezetting kende". JAAP VISSER sastreus en galmden ver na in het klassement, dat compleet over hoop werd gehaald. Door de onjuiste ÏSU-beshssmg vond een deel van de ritten, waarin alle favorieten zaten, op het heetst van de dag plaats. Schaatsinsiders weten, dat de Russen zelf al hun be langrijke wedstrijden 's avonds af werken op Medeo. Dan is het ijs in optimale conditie. De Medeo-we- reldrecords werden in het verleden bijna altijd in de avonduren gerea liseerd. Op het moment, dat de felle zon de afgelopen dagen op zijn hoogste punt was, veranderde het super snelle ijs gedurende twee uur in een boterzachte massa. Terwijl de toeschouwers sommigen met ontbloot bovenlijf en in sport- broekje vanaf de tribunes bij een graad of 20 (zaterdag) tot 25 (zon dag) in de zon bruin bakten, wer den talloze goede klassement schaatsers gedegradeerd tot kansloze bijrijders. Toen de zon wegzakte achter de bergen en het ijs weer hard en snel werd, reden de figuranten zich in de laatste groep van de 5000 meter naar top- klasseringen. Leo Visser, die in de eerste rit een schijnbaar winnende tijd had neergezet, werd later voor bijgestreefd door elf voornamelijk onbeduidende 'concurrenten'. Van een sportief en eerlijk toernooi was absoluut geen sprake, hoewel de wereldtitel uiteindelijk wel terecht kwam bij degene die er het meeste recht op had: Eric Flaim. Tijdens de loting voor de 1500 meter, die zaterdagmiddag na de desastreuse vijf kilometer plaats vond, gingen de coaches onder lei ding van Henk Gemser en de Noor se chef de equipe Samuelson ver haal halen. Vsevolod Grishin gaf namens de Russische organisatie tekst en uitleg. Grishin: „Wij heb ben vanwege de klimatologische omstandigheden aan de ISU laten weten om vijf uur in de middag te willen starten. We kregen toen een telex terug uit Davos, dat men dat tijdstip te laat vond en dat er al om 11.00 uur begonnen diende te wor den". De Italiaanse bankier Perucca, die in Alma Ata de officiële ISU-af- gevaardigde was, bevestigde de Russische lezing. Waarom wijkt men dan toch af van dat advies? Perucca: „De voorzitter van de ISU, Olav Poulsen, en algemeen- secretaris Beat Hassler hebben be sloten het toernooi te vervroegen naar 11.00 uur. Dat is gebeurd in het belang van de schaatsers, om dat zij anders te laat aan hun tradi tionele banket zouden beginnen". Een boze Gemser moest zich op dat moment inhouden. „Schanda lig is dit. En dat allemaal omdat de heren officials op tijd op hun partij tjes moeten verschijnen. Toen de zon was weggezakt ach ter de bergen en de rook was opge trokken, kon gistermiddag de ba lans worden opgemaakt. Buiten het feit dat diverse rijders (Falk- Larssen, Joercov, Adeberg, Portijk en Van der Burg) de laatste zestien niet hadden gehaald, moesten er kende schaatsnaties als Nederland, Noorwegen en de Sovjetunie con stateren, dat zij in Medeo start plaatsen voor de volgende WK zijn kwijtgeraakt. Nederland mag evenals de Russen in 1989 slechts drie rijders inschrijven. De Noren zien hun equipe volgend jaar in Bislett zelfs geminimaliseerd tot twee mensen. Het eindklassement in Medeo gaf door de schaatsloterij een ver tekend beeld van de ware krachts verhoudingen. De Noor Vaarvik, de Fin Leppanen, de Zwitser Le- dergerber, de Westduitser Herda, de Australiër Kah, de Amerikaan Greenwald en de 39-jarige Frans man Hans van Helden (derde op de tien kilometer, achtste in de eindrangschikking) hoorden niet thuis bij de beste zestien, maar re den zich op de 5000 meter onder bijna ideale omstandigheden flui tend naar de top.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11