Parijse haute-couture zegt het met bloemen EXTRA op maandag Korte rokjes in vrolijke voorjaars- en zomermode w r MET OPGELICHT HEMDi Zomerse mode in Tikibad MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA 10 Een eerbetoon aan Picasso is deze met duiven versierde avondjapon van Yves Saint Laurent (Foto ad Aan de ontwerpers zelf kan het in elk geval niet liggen. Zij brengen een ronduit vrolijk modebeeld, met vooral korte, haast kinderlijke rokjes en strak aansluitende topjes met lage decolletés, maar ook broeken met wijde pijpen en kleurige avondkleding, die het meest tot zijn recht zal komen op zomerse tuinfeesten. door Kitty van Gerven Het accent valt vooral op de benen, niet alleen vanwege de korte rokken, maar ook omdat een ieder, die er modieus wil bijlopen weer zeer hoge hakken moet dragen. De taille blijft voorlopig nog even ingesnoerd en de schouders worden langzaam maar zeker weer tot de natuurlijke proporties teruggebracht. Lacroix Christian Lacroix zorgt voor een uitbundige stemming met korte, bol uitstaande rokjes -zelfs nog korter dan in voorgaande seizoenen-, op de rug met koorden samengebonden jurkjes, wijde pantalons met bolero's en zwempakken, die veel weghebben van miniatuur avondjurken. Lacroix houdt het overigens niet alleen by felle kleuren. Hij komt ook met kleding in tere pasteltinten, soms met fraaie borduursels versierd. Opvallend zijn vooral zijn applicaties van schelpen en zeedieren. Ook dit keer verloochent hij zijn afkomst niet. De jonge ontwerper uit het Zuid-Franse Arles brengtt opnieuw diverse outfits ten tonele, waarvoor de folkloristische kostuums uit zijn geboortestreek als inspiratiebron hebben gediend. Christian Lacroix, die het één-jarig bestaan van zijn modehuis na afloop van zijn couture-show vierde met een uitbundig feest in de Opera Comique, houdt als duidelijke trendsetter voorlopig de gemoederen binnen de internationale modewereld bezig. Zeker nadat hij heeft aangekondigd deze maand al met zijn eerste confectiecollectie op de markt te zullen komen. Scherrer Gaat Lacroix al op de romantische toer, zijn collega-ontwerper Jean Louis Scherrer doet er nog een schepje bovenop. Zijn creaties met pofmouwtjes, ruches, Of de Franse haute-couture-huizen in deze periode van op en neer gaande dollarkoersen een tijd van grote bloei zullen doormaken, blijft voorlopig nog even de vraag. Maar zelfs al taalt geen Amerikaanse jet-set-lady het komende seizoen naar de Franse jurkjes van zo'n slordige 8000 dollar per stuk, dan nog bloeit er heel wat in Parijs. Daarvoor zorgen in elk de fleurige bloemdessins, waarvan de haute-couture collecties voor voorjaar en zomer 1988 bol staan. De shows van de 24 vooraanstaande modehuizen leken haast bedoeld om een tegenwicht te bieden aan de sombere economische vooruitzichten. Met fonkelende kleuren, bloem- en nopjesdessins, kant en tal van vrolijke applicaties, binden de Franse ontwerpers de strijd aan met hun overzeese concurrenten. Of, zoals Jacques Mouclier, president van de Franse mode-industrie het uitdrukt: „Natuurlijk is de dure buitenlandse kleding momenteel minder aantrekkelijk voor de Amerikanen, om nog maar niet te spreken van de confectie, de accessoires en de parfums. Daarom doen we meer dan ooit een poging om in de concurrentie bij te blijven, waarbij de haute-couture als vlaggeschip dient". Een witte, met een bloemdessin be drukte jurk, met lange pofmouwen van Emanuel Ungaro (Foto ap> Een echte modeshow besluit, ook in Parijs, traditiegetrouw met de bruid, Christian Lacroix maakt hierop geen uitzonder. Hij begeleidt hier zelf zijn bruid. (foto AP) anderen mee wat het kleurgebruik betreft. Behalve marine-blauw en zwart laat hij felle kleuren zien, zoals hard geel en groen, rose en blauw. En ook bij de verwerking van kant, sluit hij zich bij de anderen aan. Kijkt Lagerfeld voor zijn avondcreaties al niet op een metertje kant meer of minder, hij gebruikt dit kostbare materiaal zelfs als versiering van tweed pakjes. Ungaro Maar als het gaat om de vraag, wie erin slaagt de meeste meters stof in één creatie te verwerken, zonder dat de lichaamsvormen verloren gaan, dan wordt Lagerfeld toch verslagen door Emanuel Ungaro. Deze combineert in zijn ontwerpen met grote pofmouwen en ruime jasjes stoffen met verschillende dessins; streepjes, balletjes en bloemen, waarbij de rozen kennelijk de voorkeur van de ontwerper genieten. Vooral in zijn avondkleding strooit hij er driftig mee. Satijnen rozen steken uit strakke bovenlijfjes en sieren de schouders of de rokken. Ungaro staat niet alleen in zijn voorkeur voor bloemen. Louis Feraud maakt van zijn zomercollectie al eveneens één groot boeket. Toch zijn er bij Feraud ook minder uitbundige modellen te zien; met name donkerblauwe met witte pakjes in marinestijl, terwijl zijn mini- jurkjes zijn geënt op zijn eigen schilderijen, die hij in februari aan den volke toonde. Cardin Temidden van alle kleding, die uitsluitend ontworpen lijkt voor vrouwen met prachtige benen, geeft Pierre Cardin de vrouwen met iets minder fraai uitgevallen onderdanen weer een sprankje hoop. Hij laat onder meer sluike, grijze jurken zien met rokken tot op de kuiten. Dit laat echter niet onverlet, dat hij zich ook uitleeft bij het ontwerpen van korte creaties, veelal asymmetrisch, zonder taille en versierd met massa's knopen. Ook Nina Ricci laat de rokzoom niet verder stijgen dan tot net boven de knie. Desondanks is de kleding van ontwerper Gerard Pipart zo jeugdig, dat het de vraag is of de wat oudere cliëntèle van Nina Ricci zich daarin wel op haar gemak zal voelen. Want een lang geruit jasje met genopte revers staat tenslotte niet iedere vrouw. De bloemdessins, die uiteraard ook in deze collectie niet ontbreken, komen wel het best tot hun recht in de zwart-wit-rode japonnen van katoen met ingesnoerde taille en in de Spaans aandoende jurken, die worden gedragen met petticoats. Dior Voor het huis Dior heeft ontwerper Mare Bohan zich vooral toegelegd op het vervaardigen van pakjes en aansluitende robe-manteaux van lichte wol of zware zijde. Sommige jasjes hebben de vorm gekregen van corseletjes, andere worden gedragen met bolle of gedrapeerde korte rokken. Op kant heeft Bohan ditmaal voor zijn avondkleding niet bespaard en veel avondjaponnen zijn bovendien voorzien van uitbundige stroken en opgeborduurde bloemen. Uitbundigheid is ook troef bij Guy Laroche, die zich vooral op de cocktail- en avondkleding heeft toegelegd. De glanzende satijnen en kanten baljurken, versierd met grote zijden bloemen zullen op de gala-avonden van de internationale jet-set zeker opvallen. Maar dat laatste geldt ongetwijfeld ook voor de vrolijke avondkleding van Maryll Lanvin; japonnen, die het dank zij de dessins van bloemen, planten en hele tuinscenes uitstekend zullen doen op een midzomernachtfeest onder de blote hemel. Saint Laurent Yves Saint Laurent houdt het dit keer aanmerkelijk rustiger, overigens zonder'uit de toon te vallen. Voor overdag brengt hij vooral klassieke ontwerpen waaronder veel grijze broekpakken met iets verbrede schouders, zeven-achtste jassen en jurkjes met ingesnoerde tailles, die net de knieën vrijlaten. Voor 's avonds laat Saint Laurent aanmerkelijk meer opzienbarende creaties zien. Met diverse daarvan bengt hij een artistieke hommage aan beroemde schilders, zoals Picasso, Braque en Gris. De violen en vogels, bekend van de schilderijen van deze meesters, prijken als applicaties op de avondtoiletten, waarover soms een avondcape wordt gedragen. Zelfs de grote zonnebloemen van Vincent van Gogh ontbreekt niet. De japonnen worden daardoor wel zeer opvallend, maar het is de vraag of ze ook echt makkelijk draagbaar zijn. Immers, een immense duif op de schouder van een jurk is voor de draagster misschien nog niet zo'n probleem, maar wel voor degene, die naast haar in de concertzaal plaatsneemt. Een kort bollend rokje, een strpless topje en een met kant ver sierd getailleerd jasje van Chris tian Lacroix (Foto ap) kantversieringen en uitbundige bloemendessins veranderen de superslanke mannequins in pure sprookjesprinsessen. Wat rustiger zijn de bandplooibroeken met wijde, rechte pijpen, gedragen met getailleerde jasjes of vestjes van satijn. Karl Lagerfeld maakt het de clientèle van het huis Chanel ditmaal niet echt gemakkelijk. Kiezen deze dames dikwijls traditiegetrouw voor de lijn, die de beroemde Coco Chanel al decennia terug uitzette, Karl Lagerfeld stelt hen nu voor de keuze: óf ze gaan deze zomer gekleed in het actuele korte, ietwat bolstaande rokje met een aansluitend jasje met afgeronde schouders, óf in een superslank gesneden outfit, waarvan de rokzoom tot onder de kuiten zakt. Met dit lange, sluike silhouet -de Giacometti-lijn-, dat ook uit zijn verlengde jasjes spreekt doorbreekt Lagerfeld het beeld van korte kleding, dat de haute- couture beheerst. Maar mogelijk heeft dit te maken met Lagerfelds vooruitziende blik. Want, zoals hij zelf opmerkte: „Lange kleding komt zeer zeker binnenkort weer terug". Overigens gaat hij wel met de Dichten: een fluitje van een cent. Deze tekst trof ik vorige week aan in een dagblad, boven een artikel over 'De Nacht van de Poëzie'. In dat met enig dédain geschreven stuk - de her en der publicerende dichter Jan Kal wordt door de auteur botweg 'vergeten' genoemd - worden van dezelfde Kal een paar versregels aangehaald die weinig of niets te maken hebben met de strekking van het verhaal. Gekscherend schreef deze dichter in die regels dat zijn beroep niets voorstelde, dat dichten maar een fluitje van een cent was. Vandaar dat boven het artikel bovengenoemde tekst prijkte. Zonder aanhalingstekens. In koeieletters. Geestig. Een plaagstootje voor de dichters. Niet serieus bedoeld. Hopelijk niet tenminste. Want is dat wél het geval dan heeft de kunstredaktie van de krant waarin die kop stond zich in zekere zin opgeheven. Wie immers serieus schrijft dat dichten maar een fluitje van een cent is, maakt zich net zo belachelijk als die meneer die bij het zien van een schilderij van Picasso of Appel zegt: "Dat kan mijn zoontje van twee ook". Wie in alle ernst meent dat men het maken van gedichten er op een achtemamiddagje bij kan doen, zegt daarmee eigenlijk dat Paul Valéry in zijn doorwrochte essays over poëzie maar moeilijk heeft zitten doen, dat Achterberg en Bloem zomaar, voor niets, kozen voor een leven vol armoe en zorgen en dat Goethe in zijn tijd maar wat heeft zitten fröbelen. En dan bedoel ik met 'gedichten' natuurlijk niet die produkten die worden afgescheiden rond Sinterklaastijd, de enige tijd dat de Nederlander zich bezighoudt met de Letteren, maar ik bedoel goede poëzie. Dichten: een fluitje van een cent. Vervang hier 'dichten' door schilderen, beeldhouwen, acteren, componeren of dansen en je bent als kunstredaktie niet meer bezig met een kunstpagina maar met een hobbyhoekje. Eén ding moet namelijk niet worden vergeten: een kunstredaktie bestaat bij de gratie van de kunst. Zij is de lakei van de kunst. Een kritische weliswaar, een die af en toe zijn stem verheft tegen Mevrouw Kunst, maar toch. Een voertje dus, een plaagstootje dat dient om het oog van de lezer naar het artikel te lokken. Maar dan wel een voertje dat koren op de molen is van veel mensen. Vrouwen die dichten, dat kan nog wel voor deze mensen. Maar dichters, nee, dat zijn maar rare, weke jongens. Kweetjes, figuren die geen afscheid hebben kunnen nemen van hun poesie-album. O, konden die mensen dichters als Pom Nijhoff nog maar eens tegenkomen met zijn moordende rechtse directe. Of Francois Villon met zij'n bijtende spot. Diezelfde mensen grijpen in tijden van nood echter wél onmiddellijk naar de poëzie. Als ze na de dood van een geliefde niet meer uit hun woorden kunnen komen, laten ze de dichters aan het woord. De slechte vaak. Dan krijg je teksten op rouwkaarten als; "Je hebt je strijd gestreden. Je hebt je plicht gedaan. Wie kan weten watje hebt geleden. Wie kan voelen wat je hebt doorstaan". Ik zou het een zetter van dit soort rouwberichten niet kwalijk nemen als hij bij deze 'tophit' onder de rouwgedichten zou verzuchten: "Nog één zo'n tophit en ik ben over de rooie. Nog één zo'n vers en 'k laat ze sterven, die dooien". Waarom gaat die Pinneberg hier zo diep op in, zult u zich afvragen. Heeft ze soms aandelen in de firma Vers Co? Nee, die heb ik niet. Maar ik heb wel veel biografieën van dichters gelezen. Velen offerden zich geheel op voor hun poëzie. Gedichten maken was voor hen net zo belangrijk als ademen voor u. Zij leefden soms in de meest kommervolle omstandigheden en brachten het dan nog op om prachtige regels te schrijven als: "Alles is veel voor wie niet veel verwacht./Het leven houdt zijn wonderen verborgen,/Tot het ze opeens toont in hun hogen staat./Dit heb ik bij mijzelven overdacht,/Verregend op een miezerigen morgen/Domweg gelukkig, in de Dapperstraat". Een dichteres als Else Lasker-Schüler ging soms onder de dakgoten lopen zodat 'haar ouders in de hemel niet konden zien hoe arm ze was'. Dichten: een fluitje van een cent. In zo'n onderwerploos zinnetje klinkt de verachting door die dichters eeuwenlang ten deel is gevallen. Het getuigt van een diepgewortelde Droogstoppelmentaliteit. Maar hoe kan het ook anders in een land waar 'Ik kan rijmen en dichten zonder de slip van mijn hemd op te lichten' een gevleugelde uitdrukking is. Dichten: een fluitje van een cent. Ik kan er niet écht om lachen. Mij komen dan meteen enkele regels voor de geest van de dichter Hölderlin die waanzinnig werd van zijn gevecht met de taal, die toen schreef: "April und Mai und Junius sind ferne./Ich bin nichts mehr./Ich lebe nicht mehr gerne". ANGELA PINNEBERG Terwijl de cameraman en de fotomodellen hun werk doen, volgt regisseur/producent Rien van Wijk alles nauwlettend op de monitor. Achter hem houdt Piet Clarisse in de gaten op zijn kleding een beetje leuk in beeld wordt gebracht. Volop zomer was het onlangs al in het Tikibad van het Wassenaarse Duinrell. Daar werd een deel van de opname gemaakt voor een modespecial die de TROS-tv 26 maart (21.20 uur) gaat uitzenden. Een special, die totstand komt in samenwerking met het Nederlands Modeinstituut, Fenecon en regisseur- producer Rien van Wijk, die al heel wat modeprogramma's op zijn naam heeft staan. "Het is een echt informatief programma," zegt hij. "De kleding die we laten zien, is in de winkel te koop. Geen dure haute couture of dingen die toch nooit in Nederland te vinden zijn. We geven een compleet modebeeld voor vrouwen, mannen en kinderen. Niet alleen kleding maar ook schoenen en accessoires komen aan bod. We letten ook op details: stiksels, knoopjes, een mouwinzet, het moet voor de kijker allemaal heel duidelijk zijn". In het Tikibad werkte van Wijk en zijn twaalf man/vrouw sterke ploeg aan het thema Olympische Spelen, waarvoor ondermeer Clarisse Mode was uitgenodigd. Een hele ochtend kostte het om de Het valt niet mee alles in een keer goed in beeld te krijgen, zeker niet als je details als een ongelijk strokenrokje goed in beeld wilt brengen, terwijl haar partner uithijgt, moet zij de hele scene nogeens alleen overdoen. (Foto's Roland de Bruin) felgekleurde, v-vormige strokenrokjes, rode blazerpakken een bloeses en pakjes met het roosdessin, aantrekkelijk in beeld te brengen. Een hele ochtend werk voor twee minuten van een uitzending ruim een half uur moet gaan duren. Maar zoals Rien van Wijk zegt: "Met mode ben je het hele jaar bezig". Een typisch Chanelpakje van wit wollencrepe (Foto ap>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10