TAD LEIDEN Controle studiefinanciering is niet mogelijk' Leidse zou sociale dienst voor bijna 2 ton hebben opgelicht LEIDSCH DAGBLAD Leidse studenten reageren laconiek op milj oenentekort Deetman Universiteit Leiden reikt prijzen uit aan twee jonge onderzoekers s ZATERDAG 5 MAART 1988 Expositie in De Waag LEIDEN - Wethouder Hans de la Mar heeft gisteravond in De Waag een expositie geopend van werken van Zuidafrikaan- se en Leidse kunstenaars. Aan vankelijk was het de bedoeling dat Liesbeth den Uyl die ten toonstelling zou openen, maar die moest wegens ziekte verstek laten gaan. De expositie in De Waag is een van de activiteiten die Boy cot Outspan Aktie Leiden houdt vooruitlopend op de anti-racis- me week die maandag 14 maart begint. De kunstenaars die werk tentoonstellen zijn: Gavin Jantjes en Lefifi Tladi uit Zuid- afrika, en de Leidse kunste naars Hilbrand Bruijning, Henk Hollebeek, Karei Hak kaart, Justus Donker, Jan Kan bier en anderen. De tentoonstel ling duurt tot en met 27 maart. Acht maanden celstraf geëist DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 43-jarige Leidse vrouw is gister middag voor de Haagse rechtbank twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, ge ëist. De vrouw wordt ervan ver dacht de sociale dienst te hebben opgelicht voor een bedrag van 170.000 gulden. Bovendien eiste of ficier van justitie mr. Van den Broek een ontzegging van de rijbe voegdheid voor de duur van negen maanden omdat de vrouw na een ongeval heeft geweigerd een bloed proef te ondergaan. De vrouw wordt beschuldigd van steunfraude in de jaren 1981 tot en met 1985. Zij heeft steeds opge geven dat ze alleen woonde, terwijl volgens justitie de vrouw in werke lijkheid met haar ex-man samen leefde. Daarom zou ze geen recht hebben gehad op de uitkering, al dus de officier van justitie. Rechtbankpresident mr. Van Rossum hield de vrouw een reeks verklaringen voor waaruit bleek dat haar ex-man en zij zich nog steeds als een paar presenteren. Een campingbeheerder verklaarde dat de man en vrouw samen in een caravan verbleven op zomerse da gen. Verder had de man wel een ei gen woning, maar die verhuurde hij aan anderen. En tenslotte zou den man en vrouw ook samen op vakantie naar het buitenland zijn gegaan. De vrouw ontkende in alle toon aarden dat er van een zogenoemde economische eenheid sprake was. Zij vertelde de rechtbank al jaren- LEIDEN "Redelijk laconiek" re ageren de Leidse studenten vol gens studentendecaan André Smits op de alarmerende berichten uit Den Haag en Groningen over de studiefinanciering. Minister Deet man komt, zoals bekend, 500 mil joen tekort en de vrees bestaat dat hij dat geld op de studenten zal ver halen. door Annemiek Ruygrok Dat tekort is onder meer ont staan doordat zich veel meer stu denten dan in andere jaren bij de universiteiten hebben aangemeld. In Leiden waren dat er bijvoor beeld al 1000 meer dan vorig jaar. Ook zouden studenten, volgens Deetman, bij het aanvragen van hun beurs dikwijls opgeven dat zij op kamers wonen, terwijl zij nog gewoon bij hun ouders zijn. Dat le vert hun een hogere beurs op. Deetman neemt in dit verband zelfs het woord 'fraude' in de mond. Overigens is bij een steek proef komen vast te staan dat deze fraude over het hele beurzenbe stand niet meer dan enkele miljoe nen bedraagt. Of ook Leidse studenten zich aan een dergelijke vorm van fraude schuldig maken kan Smits, die te vens is belast met het beheer van het steunpunt studiefinanciering, niet zeggen. "Wij controleren niet of ze al dan niet thuis wonen. In eerste instantie zorgen wij er alleen voor dat de Leidse gegevens wor den verwerkt en geregistreerd door Groningen". En daar hebben ze bij het steun punt hun handen al vol genoeg aan. Smits erkent dat in die gegevens fouten kunnen zitten. Immers, de studenten geven zélf alles op en controle is niet mogelijk. "Dan zou den de bestanden van de fiscus, het bureau inschrijvingen, de burger lijke stand, werkgevers en het soci ale stelsel aan elkaar gekoppeld moeten zijn. Dan kun je alles con troleren. Maar eer het zover is zijn we jaren verder. Ga je tussen al die systemen snoertjes leggen, dan krijg je weer problemen daar waar fouten in het ene systeem of het an dere zitten. Het gevolg: erwten soep. Je komt er niet uit". sluitende plannen moeten komen om de overheid een 'handje te hel pen'. Pas als Deetman met concrete plannen komt, bijvoorbeeld met voorstellen om elke beurs met een paar honderd gulden te korten, kunnen studenten in het geweer komen. Maar volgens studentende caan Smits zal, ook als dat niet het geval is, de komende zomer lang en heet worden. "Dat heeft te maken met het feit dat Deetman de verlenging van in schrijvingsrechten op de helling heeft gezet. Het recht op verlen ging als je door overmacht (onder meer ziekte of bestuurswerkzaam heden) langer over je studie moet doen, wil hij met terugwerkende kracht terugdraaien. Er loert een groot probleem. Mensen zijn ervan uitgegaan dat ze een bepaald baan tje wel op zich konden nemen, ook al ging dat ten koste van de studie. Ze zouden er immers verlenging voor terugkrijgen. Nu Deetman dat terugdraait is er een grote groep die minder inschrijvingsrechten heeft dan waarop gerekend was. Vooral mensen die dit studiejaar hun stu die daardoor nog nèt niet kunnen afronden, komen in moelijkhe- den". Bij de studentendecanen zullen, naar hij verwacht, 'grote golven vragen' binnenkomen. "Het enige dat we kunnen antwoorden is: stap maar naar Deetman. Want ook wij weten niet waar we aan toe zijn". Zullen de studentendecanen het van de zomer nog druk genoeg krij gen, bij het steunpunt studiefinan ciering krijgen ze voorlopig ook nog geen rust. "Nog steeds krijgen we per dag 150 tot 200 verzoeken om hulp. Dat zal de eerste jaren nog wel zo blijven. Ook al hebben we nu nieuwe computerterminals, die rechtstreeks verbinding hebben met Groningen, het blijft een rom meltje". Medewerkers en computers van het steunpunt studiefinanciering van de volgens studentendecaan André Smits nog geen verandering in komen. Leidse universiteit draaien nog steeds op volle toeren. Voorlopig zal daar (foto H,,nk Bouwman 'Poenflop' "De fraudevraag blijft bij zo'n in gewikkeld systeem altijd aan de or de. "De discussie is natuurlijk ont staan naar aanleiding van de pa niekverhalen over tekorten. Eigen lijk is het verbazend dat er zo wei nig studenten in het geweer ko men. Maar zodra er weer nieuwe voorstellen in de krant komen, krij gen we wel specifieke reacties van studenten binnen". Een woordvoerder van de Leidse Studenten Bond (LSB) deelt mee dat de bonden de maatregelen van Deetman niet meer kunnen bijhou den. "Elke dag liggen er wel nieu we formulieren uit Den Haag of Groningen in de bus. Studenten kunnen nauwelijks meer adequaat reageren". Ook de LSB niet. "Wan neer je actie moet ondernemen is zeer onduidelijk. Op het moment dat je iets organiseert, is het door Deetman al weer achterhaald". De studentenbonden helpen stu denten wel aan 'trucs' om zoveel mogelijk geld van Groningen los te krijgen. "Zoals de 'poenflop', een door de Delftse studentenbond ontwikkeld computerprogramma. Op het ministerie waren ze daar ook mee bezig, maar daar kwamen ze er niet uit. Dat programma van Delft is nu over het hele land ver spreid". Volgens de LSB zullen studenten zélf steeds meer met Oud Poelgeest Volksdansvereniging Oud viert zaterdag 5 maart haar 35-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt die dag in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 een jubileum bal gehouden waaraan het orkest 'Stroop' medewerking verleent. Leden betalen 5 gulden, niet-leden 7,50 gul den. Aanvang 20.00 uur. Nieuw Leven Muziekvereniging Nieuw Leven geeft zondag 6 maart een concert in buurt en dienstencentrum Morschwijk aan de Topaaslaan 19. Aanvang 13.30 uur, toegang gratis. Uitkeringen Voor uitkeringsgrechtigden wordt dinsdag 8 maart een bijeenkomst ge houden in het Mierennest aan de Morsweg. Na 'een inleiding' wordt er gekaart en gesjoeld. Aanvang 20.00 uur. Hengelsport Visvereniging Hengelsport viste in de stadswateren. De uitslag: 1 C. Sirat 12 stuks, 975 gram; 2 W. den Edel 13 stuks, 850 gram; 3 A. Lavahrt 8 stuks, 800 gram; 4 J. van Ginhoven 6 stuks, 575 gram; 5 C. v.d. Berg 6 stuks, 550 gram. Poppentheater Poppentheater Thije treedt woensdag 9 maart op in de Droomfabriek aan de Oude Singel 9 maart met de voorstel ling 'Duinkonijn'. Aanvang 14.30 uur. Zaalhandbal Zo'n 500 leerlingen van scholen voor het voortgezet onderwijs nemen za terdag 12 maart deel aan het Leidse zaalhandbalkampioenschap in de Groenoordhallen. De wedstrijden be ginnen om 9.00 uur. Naar verwachting wordt de finales om 13.20 uur (jon gens) en 15.40 uur (dames) gespeeld. Duincursus Vanaf woensdag 16 maart wordt derom een duincursus gegeven doo het IVN. De cursus omvat vijf woens dagavonden en excursies op vijf za terdagochtenden. De kosten bedra gen 50 gulden. De eerste bijeenkomst heeft plaats in de grote collegezaal aan de Kaiserstraat 63. Aanvang 19.30 uur. Voor informatie tel. 174175 (tussen 18.00 en 19.00 uur) of 01718- 16029. Volkenkunde De exposities 'Kawahara Keiga, foto graaf zonder camera' en Chimu, pre- spaans aardwerk uit Peru, bemidde ling met de dood' zijn verlengd tot en met 24 april. Beide tentoonstellingen worden gehouden in het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat. De verlenging van de expositie houdt verband met de actie 'Neder land Museumland'. Omdat de klem toon van die actie in april valt, besloot het museum beide exposities te ver lengen. Volkenkunde (2) In het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat wordt zondag 6 maart een film van ongeveer een half uur vertoond die een algemeen beeld geeft van het moderne en het traditio nele Japan. Aanvang 15.00 uur, toe gang 2 gulden. LEIDEN - Dr. J.L. Bos, werkzaam bij de vakgroep medische bioche mie van de Leidse universiteit, krijgt op 23 maart de C.J. Kokprijs. De prijs, bestaande uit een bedrag van 4000 gulden, wordt jaarlijks toegekend aan een studerende of afgestudeerde aan de Leidse uni versiteit, die blijk heeft gegeven van een uitgesproken grote be gaafdheid voor mathematische of medische problemen. "Bos heeft ingewikkelde proble men op het gebied van de genetica, moleculaire biologie en verwante gebieden in de medische weten schap kunnen oplossen", aldus de beoordelingscommissie. Dr. Bos werkt onder meer aan een project dat tot doel heeft geactiveerde ras genen in menselijk tumormateriaal óp te sporen. Tot voor kort konden deze alleen via een zeer bewerkelij ke test met een twijfelachtige be trouwbaarheid worden opge- Lezers schrijven De Sitterlaan Enkele maanden geleden werd de zieke beuk bij de ingang van de Hortus omgehakt. De begrijpelijke reden hiervan was dat, ondanks al le inspanningen door kenners, de ziekte niet gestopt kon worden en de boom stervende was. Mijn ver bazing was des te groter toen ik in deze krant las dat er 59 grote plata nen op de De Sitterlaan (het gaat hier overigens om esdoorns, red.) deze maand worden geveld met als belangrijkste argument dat er over de enigszins door wortels omhoog- gedrukte tegels weieens 65-plus- sers struikelen. Ik hoop niet dat dit beleid t.a.v. oude bomen te lang zal duren, want dan zie ik het somber in voor de rest. Er komen, heb ik begrepen, 23 forse struiken voor terug, maar het blijft een achteruitgang. Ik weet niet of deze bomen nog gered kun nen worden door te zoeken naar al ternatieven (wortelsnoei, hekjes eromheen, stoep ophogen), maar ik hoop dat er in het vervolg zorgvul diger met beslissingen wordt om gesprongen zoals bijvoorbeeld in het geval van de zieke beuk. R. van Evert, Willem Klooslaan 46, Leiden. lang psychische problemen te heb ben. Als ze daardoor niet de straat op durfde, kwam haar ex-man langs om haar te helpen. Hij ver bleef dan een paar dagen, soms twee weken, in haar woning, maar vertrok daarna weer. "Hij was va ker weg dan bij mij", aldus de Leid se. "Hij heeft me ook nooit geld ge geven, alleen af en toe een tas bood schappen die ik dan niet hoefde te betalen". "Ik wil", zo reageerde officier van justitie Van den Broek, "best aannemen dat de verhouding met uw ex-man niet goed was en dat hij wel eens een paar dagen de hort op was, maar dat neemt niet weg dat er sprake was van samenwoning". De officier noemde het "onbegrij pelijk en kwalijk" dat de vrouw te gen beter weten in bleef ontken nen". Omdat ze niets wil terugbeta len, eiste hij twaalf maanden cel waarvan vier maanden voorwaar delijk. Voor het weigeren van de bloedproef, dat door de vrouw werd toegegeven, wilde hij een ont zegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden zien opge legd. i de moest worden vrijgesproken van de fraude. Hij stelde dat de zaak nooit voor de meervoudige kamer van de rechtbank had mogen wor den gebracht omdat de fraude vol gens hem slechts 18.000 gulden be trof. De vrouw had immers in ieder geval recht op de helft van de uitke ring voor gehuwden. "Dat is zelfs onvoldoende voor een onvoor waardelijke gevangenisstraf', zei Ramb. Hij wees op het feit dat justi tie bij dergelijke zaken per 20.000 gulden een maand cel eist. De advocaat vindt dat er sprake is van rechtsongelijkheid omdat de ex-man van de vrouw niet wordt vervolgd, terwijl de eventuele frau de toch samen moet zijn gepleegd. Overigens ontkende ook de raads man van de vrouw het bestaan van een economische eenheid. De man zou zeer onregelmatig langsko men, nooit geld geven en geen aan dacht besteden aan de vrouw. Hij concludeerde dan ook dat zijn cliënte van de fraude moet worden vrijgesproken en pleitte voor een voorwaardelijke straf en een beperkte rij-ontzegging voor het weigeren van de bloedproef. Over twee weken volgt de uit spraak. Op dezelfde dag zal ook de Marie Parijsprijs worden uitgereikt aan dr. C.A. van Blitterswijk van de vakgroep keel-, neus- en oorheel kunde van de Leidse universiteit. Deze prijs, eveneens bestaande uit een geldbedrag van 4000 gulden, wordt elk jaar toegekend aan een jonge medische onderzoeker,(of een team van onderzoekers) die be zig is met 'veelbelovend' klinisch ontwikkelingsonderzoek. Van Blitterswijk heeft op het ge bied van keramische implantaties in het middenoor 'gedegen kli nisch onderzoek' verricht, aldus de beoordelingscommissie. "Daar mee heeft hij een belangrijke bij drage geleverd tot het behandelen van geleidingsdoofheid met kera mische prothesen en tot het ge bruik van implantaties van bioma- terialen voor behandeling van pa tiënten in het algemeen". De prijzen worden op 23 maart om vier uur uitgereikt door de voorzitter van het college van be stuur van de Leidse universiteit, mr. K.J. Cath. Dat zal gebeuren in collegezaal II van het laboratorium4 voor fysiologie aan de Wassenaar- seweg. Politie wil Happy en High Times sluiten LEIDEN De Leidse politie wil de koffieshops Happy aan het Noordeinde en High Times in de Beschuitsteeg tijdelijk sluiten. Hoofdcommissaris van politie H. Mostert zal dit aan burgemeester Goekoop advise ren. "Ik heb geen reden om aan te nemen dat de burgemeester dit advies naast zich neer zal leggen", aldus Mostert. Happy aan het Noordeinde is overi gens momenteel al gesloten we gens een verbouwing. De politie heeft herhaaldelijk vastgesteld dat er in de betref fende koffieshops in soft-drugs wordt gehandeld. Bovendien klagen de omwonenden over de overlast die de bezoekers van de horecagelegenheden veroorzaken. Er is sprake van parkeeroverlast, fietsen wor den slordig gestald en voorbij gangers worden lastiggevallen. Enige tijd geleden liet de po litie al een waarschuwingsbrief uitgaan naar de eigenaren van de koffieshops. Mostert kon digde daarin aan dat er, als de handel in verdovende midde len zou doorgaan, maatregelen zouden worden genomen. "We hebben geconstateerd dat er nog steeds wordt gehandeld in drugs, ook de overlast bestaat nog. Ik ben dus wel gedwongen om mijn eerdere woorden waar te maken". De burgemeester kan de kof fieshops tijdelijk sluiten op grond van de Algemeen Plaat selijke Verordening (APV). Daarin is beperking van de ope ningstijden geregeld en ook de tijdelijke sluiting van horeca gelegenheden. Definitieve slui ting van cafés en koffieshops is daarin niet geregeld. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9