Bescherming overneming wordt minder ACHTERGROND Europa eindelijk op weg naar een echte vrije markt Besluit beursbestuur Nieuw bureau sollieeert voor werkzoekenden GIRO 5850 Werkloosheid iii VS gedaald r-swsjyM |^a. f Mïïjoenenstrop dreigt voor NS ZATERDAG 5 MAAKT Iyö8 I K 1»])'. 11 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Het bestuur van de Amster damse effectenbeurs zal meer beperkingen stellen aan de constructies waarmee ondernemingen zich nu kunnen be veiligen tegen 'onvriendelijke' overnemingen. Dit heeft de voorzitter van het beursbestuur drs. B. baron van It- tersum vandaag bekend gemaakt bij de presentatie van de officiële reactie van de beurs op het eind vo rig jaar uitgebrachte rapport van de commissie-Van der Grinten. De ze commissie kwam met een ver deeld advies, maar de meerderheid vond dat er geen aanleiding was ondernemingen de bestaande mo gelijkheden om zich te bescher men te ontnemen. Het beursbestuur heeft zich ge schaard achter het standpunt van de minderheid van de commissie, die meent dat meer op de belangen van de aandeelhouders moet wor den gelet. Het beursbestuur zal er- De voorzitter van het beursbe stuur drs. B. baron van Ittersum. Cao wegvervoer Vakbonden en werkgevers heb ben gisteren in Rijswijk de onder handelingen over een nieuwe cao in het wegvervoer (70.000 werkne mers) afgerond. De nieuwe cao - looptijd een jaar - voorziet in een loonsverhoging van een procent en een tot twee extra vakantiedagen. De vakbonden hadden een loons verhoging van circa vier procent geëist en vijf extra vrije dagen maar de werkgevers wilden daar onder geen beding aan. Westland De Bloemenveiling Westland heeft bij de Rabobank tachtig mil joen gulden geleend voor verdere uitbreiding van het complex in Honselersdijk. Het geld is nodig voor uitbreiding van het veiling complex met 80.000 vierkante me ter en voor uitbreiding van een koelcel waarin bloemen worden bewaard die op luchttransport gaan. Deze 'cel' wordt vergroot met 10.000 vierkante meter. Pie Medical Pie Medical (producent van me disch diagnostische ultrageluids- apparatuur) heeft vorig jaar na be lastingen 2,9 miljoen gulden verlo ren (1986: 1,1 miljoen winst). Een maand geleden gaf het bedrijf al een schot voor de boeg door een flink verlies aan te kondigen. De di rectie meent echter dat allerlei ge troffen maatregelen voldoende zijn om de onderneming een stevige uitgangspositie voor 1988 en vol gende jaren te verschaffen. SHV K Mart Corp. heeft een belang van 51 procent verworven in de Amerikaanse SHV-dochter Makro Inc. via de uitgifte van nieuwe aan delen door Makro. SHV-topman P. Fentener van Vlissingen zei blij te zijn met deze binding van het be drijf met het volgens hem in groot te tweede op de Amerikaanse rang lijst van detailhandelsbedrijven in de VS staande concern. Deze bin ding zal een grote stimulans zijn voor de uitbreiding van zaken van Makro, die in de VS vier bedrijven heeft en twee in aanbouw. Norit Norit (actieve koolstof voor on der meer zuiveringsinstallaties) heeft weer een goed jaar gehad. De nettowinst steeg met 34 procent van 12,5 miljoen tot 16,7 miljoen gulden. De concernomzet steeg vo rig jaar met bijna 1 procent tot 213,3 miljoen gulden. Boeing De Amerikaanse luchtvaart maatschappij USAir heeft gisteren bij de Amerikaanse Boeing-fabrie- ken een order geplaatst voor de le vering van 50 vliegtuigen van het type 737. Verder heeft de maat schappij een optie op nog 30 van deze vliegtuigen genomen. Met de aanschaf van de 50 bestelde vlieg tuigen is een bedrag van ongeveer 2,85 miljard gulden gemoeid. Wor den de opties omgezet in vaste or ders dan zal de totale waarde van de bestelling uitkomen op 4,75 mil jard gulden. voor zorgen dat voor 1 januari 1991 alle op de beurs genoteerde ven nootschappen voldoen aan stren gere beperkingen die worden ge steld aan tijdelijke beschermings constructies zoals het uitgeven van preferente aandelen (aandelen met stemrecht) bij een bevriende partij. Preferente beschermingsaandelen zullen in de toekomst slechts mo gen worden geplaatst bij een stich ting met als doel 'het behartigen van de belangen van de vennoot schap en alle daarbij betrokkenen'. Tevens stelt de beurs opnieuw dat de uitgifte van preferente aandelen hooit groter mag zijn dan 50 pro cent van het uitstaande kapitaal. Daardoor moet de overvaller dan 75 procent van de gewone aande len hebben om een meerderheid in de aandeelhoudersvergadering te krijgen. Ter vermijding van een beurs- overval door het heimelijk verwer ven van aandelen zal binnenkort ieder die een belang van 20 procent of meer heeft in een beursonderne- ming zich bekend moeten maken. De voorzitter van het beursbestuur zei te verwachten dat in overleg met het bedrijfsleven de grens waarschijnlijk op tien procent ge steld zou kunnen worden. De beurs vindt dat door de huidi ge beschermingsmaatregelen de zeggenschap van de aandeelhou ders teveel wordt verzwakt. De be schermingsconstructies drukken eveneens de koersen van de aande len op de Amsterdamse beurs. Dat is" slecht voor de internationale concurrentiepositie van de beurs en slecht voor het bedrijfsleven, dat zo duurder uit is bij het aan trekken van nieuw kapitaal, aldus Van Ittersum. Verder wil de beurs een studie la ten verrichten om de Nederlandse beschermingsconstructies in 1992 in overeenstemming te kunnen brengen met wat in de EG gebrui kelijk wordt. ADVERTENTIE VASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in 70 landen. te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederland BRUSSEL - Als op de avond van 31 december 1992 de klok twaalf uur slaat, begint Europa aan een nieu we fase in haar moderne geschie denis. Dan moet de droom die de grondleggers van de Europese Ge meenschap ruim dertig jaar gele den hadden, zijn uitgekomen. Een ware gemeenschap van twaalf lan den, waarbinnen 325 miljoen men sen vrijelijk kunnen reizen zonder grenscontroles, zich kunnen vesti gen, werken of studeren, en kun nen kopen, lenen of zich verzeke ren. Een Europa waarin de grenzen figuurlijk zijn verdwenen. door Hans de Bruijn In dat magische jaar 1993 moet de 'interne markt' er zijn, die van de EG een soort Verenigde Staten van Europa maakt, maar dan zon der de politieke eenheid van de VS. Eerder een 'vereniging van Eu ropese staten'. De Europese Unie waarover al in de jaren '50 werd ge sproken. Dat alles is mogelijk gé worden, nu de regeringsleiders van de twaalf vorige maand een einde maakten aan de financiële crisis die de Gemeenschap bijna zeven jaar in zijn greep heeft gehouden. De weg is vrij om te beginnen aan de werkelijke uitbouw van Europa. In het verdrag van Rome, waar bij in 1957 de EG werd opgericht, werd het vrije verkeer van goede ren, diensten, personen en kapitaal ZEIST (GPD) - Wie een baan zoekt of van werkkring wil veran deren wacht doorgaans een lange, slopende procedure. Eerst op zoek naar een vacature, dan solliciteren en vervolgens vaak wekenlang wachten. Is de uitslag negatief, dan begint de hele zaak weer van voor- afaan. Als het aan Adia Select in Zeist ligt, komt er voor mensen in het midden- en hoger kader aan de ze situatie snel een eind. "Laten de mensen zich maar bij ons melden, dan solliciteren wij voor ze", be toogt directeur F. van Keulen. door Joan Haan Het systeem werkt simpel. "Ie dereen met minstens een mbo-op- leiding kan zich bij ons melden. Wij nodigen ze dan uit voor een per soonlijk gesprek. Daarna worden hun namen, gegevens en wensen ingevoerd in de computer. Nu zoekt een bedrijf, laten we zeggen, een stafmedewerker. Wij vragen het dan om een profielschets en duiken daarna in ons bestand om UTRECHT (ANP) - De voorgeno men verzelfstandiging van het Spoorwegpensioenfonds (SPF) draait voor NS op een miljoenen- strop uit tenzij het rijk bijspringt. Als de operatie door gaat ziet NS de loonkosten in een klap met 157 mil joen gulden ofwel 10 procent stij gen, zo heeft NS gisteren meege deeld. De verzelfstandiging van het SPF vloeit voort uit de opvattingen van het kabinet dat de overheids bemoeienis - ook bij NS - moet wor den teruggedrongen en dat de spoorwegen als een gewoon bedrijf moeten worden beschouwd. Mee speelt ook het streven van het kabi net om in het kader van de stelsel herziening van de sociale zeker heid de regelingen die voor NS'ers gelden zoveel mogelijk te stroom lijnen met die in het particulier be drijfsleven. De 27.000 NS'ers vallen tot nu toe (net als ambtenaren) niet onder de gewone werknemersverzekerin gen (zoals de ww en de wao) maar onder aparte NS-regelingen waar bij de premielasten aanzienlijk la ger uitpakken. Dat komt onder meer omdat de kans om bij NS bij voorbeeld werkloos te worden aan- I zienlijk kleiner is dan in het parti- 1 culier bedrijfsleven en daarmee het als doelstelling opgenomen. Daar van is maar een deel gerealiseerd. Een Nederlander kan niet zonder verloopstekker zijn scheerappa- raat in een Frans stopcontact ste ken, vrachtwagenchauffeurs staan langer aan grensposten te wachten op stempels op hun formulieren dan dat zij werkelijk rijden, het sluiten van een autoverzekering bij een buitenlandse maatschappij is nog steeds onmogelijk. Een Griekse arts kan niet zomaar in Belgie aan de slag en een Japan se videorecorder kost in Keulen minder dan in Amsterdam, alleen omdat de btw-tarieven verschillen. Een Engels bedrijf mag meer rom mel het milieu insturen dan een Deens en kinderspeelgoed dat in het ene land levensgevaarlijk wordt gevonden, mag in het andere rustig worden verkocht. Het lijstje met voorbeelden kan bijna eindeloos worden uitgebreid. De EG-landen hebben - vrijhan delszone of niet - jarenlang uitge blonken in het verzinnen van tel kens weer nieuwe, de vrije handel belemmerende, en handenvol geld kostende regeltjes. Sluitstuk De voorzitter van het Europees Parlement. Lord Plumb, sprak on langs van de 'ongemeenschappelij ke markt', die alle Europese belas tingbetalers jaarlijks zo'n 100 mil jard gulden extra kost. Dat is even veel als de hele EG-begroting van dit jaar. De interne markt zou de te kijken of we de juiste persoon kunnen leveren. Vervolgens bren gen we beide partijen om tafel". Volgens Van Keulen wordt door deze methode veel werk en energie bespaard. "Dat scheelt vooral het bedrijf een hoop geld. Er hoeven geen advertentiekosten te worden betaald en er gaan ook geen dagen verloren met het beantwoorden van brieven en het uitnodigen van sollicitanten. Wij vragen aan de werkgever dan ook een bepaalde bijdrage. De sollicitant hoeft niets te betalen. Dat mag in Nederland ook niet". Adia Select maakt onderdeel uit van het Zwitserse Adia-concern, die met duizend vestigingen in vijf tien landen de op een na grootste organisatie op het gebied van de ar beidsdienstverlening ter wereld is. Adia werkt in Nederland ook met te verzekeren risico dus ook lager Het is de bedoeling dat NS in de pas gaat lopen met het particuliere bedrijfsleven. Als dat gebeurt is NS aan loonkosten per jaar 157 mil joen gulden meer kwijt. NS voelt er niets voor die strop 'door te bereke nen' aan personeel en gepensio neerden want dat zou in strijd zijn met het uitgangspunt dat die van de operatie geen nadelige effecten mogen ondervinden. EG van zijn financiële zorgen af helpen. Volgens officieuze berekeningen zou bovendien de werkgelegen heid in de Gemeenschap met 300.000 arbeidsplaatsen kunnen toenemen, en zal ook de economi sche groei in de EG stijgen. Toch is '1993' geen wonderformule, maar een bittere noodzaak. Van een ech te, vrije interne Europese markt zal pas sprake kunnen zijn, als alle normen, standaarden, procedures en voorschriften in de hele EG ge harmoniseerd zijn. En dat moet eind 1992 bereikt zijn. Dat doel stelden de regeringslei ders van de twaalf zich op hun top conferentie van juni 1985 in Mil aan. De interne markt moest het sluitstuk worden van een Europese drietrapsraket, die verder bestond uit afspraken over de organisatie en besluitvorming in de EG en over de financiële sanering van de Ge meenschap. Aan die interne markt wordt ge werkt aan de hand van een door de Europese Commissie opgesteld 'witboek'. Dat dikke pak papier be vat een inventarisatie van honder den punten waarop de EG-landen van elkaar verschillen en voorstel len om die op een lijn te brengen. Het grootste deel betreft het ge lijktrekken van technische normen en standaarden. Die betreffen niet alleen de al genoemde stopcontac ten en het kinderspeelgoed, maar ook zaken als normen voor de kan- telbeveiliging van vorkheftrucks, voor de uitstoot van kwalijke stof- uitzendsbureaus. De Keser Uit- zendgroep is een van de vele loten van dit brede concern. Bij de Ne derlandse Adia-groep werken in to taal 350 mensen. De omzet bedroeg vorig jaar ruim 300 miljoen. Adia Select bestaat vier jaar en is pas sinds vorig jaar operationeel. "Dat komt omdat er veel voorwerk moest worden gedaan", legt Van Keulen uit. "Maar we hebben nu dan ook al een paar duizend namen in onze computer staan. Daarnaast werken we hard aan uitbreiding. We willen in vijfjaar zo'n zes kanto ren hebben. In Eindhoven start binnenkort het tweede". Natuurlijk gaat Adia Select niet alleen uit van de wensen en moge lijkheden van de sollicitant. Het ei senpakket van de werkgever is net zo belangrijk. "Wij inventariseren de vacatures grondig, dat spreekt vanzelf. Maar wij bekijken de be- Een werkgroep van Haagse amb tenaren heeft inmiddels NS voor gesteld om de loonkostenstijging te compenseren via een verlaging van de pensioenpremie maar NS voelt daar niets voor. "We voelen er niets voor de stelselherziening voor het spoorwegpersoneel te rea liseren door bij het pensioenfonds te gaan potverteren", aldus de NS- woordvoerder. NS zal 'Den Haag' laten weten dat de rijksoverheid dan maar een duit in het zakje moet doen. fen door automotoren, de uren waarop tuinbezitters hun gras- maai-machines kunnen laten draaien en de aanduiding van de voedingsstoffen in levensmidde len. In totaal bevat het witboek 325 van dergelijke voorstellen. Bij elk is de streefdatum aangegeven waarop erover beslist zou moeten zijn. Zou, want hoewel men al twee jaar bezig is, is er nog maar weinig vooruitgang geboekt. Van de 200 voorstellen die door de Commissie aan de EG-rriinisterraad zijn voor gelegd, zijn er tot nog toe slechts 67 goedgekeurd. Gekibbel Het meeste gekibbel gaat over de vraag welke standaard als norm ge kozen moet worden. Landen die hoge eisen aan hun produkten stel len willen die natuurlijk niet ver slappen. Maar hoge eisen maken het de producenten in minder geïn dustrialiseerde landen moeilijker om te kunnen concurreren. En gelijke concurrentiekansen voor iedereen is de grondgedachte achter de hele EG-operatie. Daar om juist is op de EG-top extra geld ingeruimd voor de zwakste econo mische regio's van de EG, vooral in zuidelijke landen als Griekenland, Spanje, Portugal en ook Ierland. Want als straks Europa een vrije markt is, krijgen die het erg moei lijk om te kunnen concurreren met de hoogwaardige industrieën uit drijven ook op zaken als: werk sfeer, bedrijfscultuur, toekomst plannen en ga maar zo door. Alleen dan kun je maatwerk leveren!". Dat maatwerk bestaat voor een groot deel ook uit het leveren van tijdelijke krachten. "Voor midden- en hoger personeel stapje niet naar een uitzendsbureau. Gewoon om dat die je niet kan helpen aan bij voorbeeld een manager. En toch zijn er veel bedrijven die om zo'n persoon staan te springen. Bij voorbeeld om een reorganisatie te begeleiden of een bepaald project van de grond te brengen. Wij vra gen aan onze kandidaten dan ook of zij eventueel bereid zijn tot tijde lijk werk. Het zal u verbazen hoe veel mensen dat best willen. Het vergroot in ieder geval hun moge lijkheden". Van Keulen is ervan overtuigd, dat zijn aanpak de toekomst heeft. "De tijden zijn veranderd. Het klas sieke solliciteren is op zijn retour. Zeker voor de wat hogere banen. Het blijkt toch veelal een loterij te zijn. Het vinden van de juiste men sen op de juiste plaatsen is werk voor specialisten. Wij bewijzen dat daar ruimte voor is". WASHINGTON (Rtr/VWD) - De werkloosheid in de Verenigde Sta ten is gedaald van 5,8 procent in ja nuari tot 5,7 procent in februari. Dit is het laagste niveau sinds juli 1979. Buiten de landbouw groeide de werkgelegenheid met in totaal 531.000 banen. Dit heeft het minis terie van arbeid gisteren bekendge maakt. De werkgelegenheidsgroei is aanmerkelijk groter dan deskundi gen hadden verwacht. Het nieuws wordt als een nieuwe aanwijzing gezien dat de Amerikaanse econo mie nog ver verwijderd is van een recessie, die door sommigen wordt gevreesd als gevolg van de beurs krach van oktober vorig jaar. PANAMA-STAD (Rtr) - De Bank Commissie in Panama, de overkoe pelende instantie voor het geldver keer, heeft de tijdelijk sluiting ge last van alle Panamese banken. De maatregel is noodzakelijk gewor den nadat alle Panamese tegoeden in de Verenigde Staten zijn bevro ren, zo is gisteren in de hoofdstad officieel bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van de Panamese Nationale Bank, de coördinator van alle banktransac- ties, zullen de banken dicht blijven tot aan de bevriezing van de tegoe den een einde is gekomen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte don derdag bekend dat de Panamese ambassadeur in Washington - die loyaal is aan de vorige week afge zette Panamese president Eric Ar- turo Delvalle - gerechtigd was de tegoeden van de Panamese rege- iüf Duitsland, Nederland of Engeland. Vooral de Duitsers en de Denen, die op het gebied van milieu-eisen, consumentenvoorwaarden en vei ligheid de strengste eisen kennen, zijn niet gauw bereid water in de wijn te doen. De anderen moeten zich maar aan hen aanpassen, me nen zij. De vrije EG-markt vereist ook het gelijktrekken van de indirecte belastingen, het vrijmaken van het kapitaalverkeer en het opengooien van de EG-markt voor overheids opdrachten. De problemen die nu gemaakt worden rond produkten en normen verbleken daarbij. De EG wordt immers nooit een vrije markt als men in het ene land voor produkt x meer moet betalen dan in land y, niet omdat daar de Verkoop rookwaar bij benzinestations mag de hele dag DEN HAAG (GPD) Benzinesta tions mogen in de toekomst 24 uur per dag sigaretten verkopen. Ook bepaalde eetwaren, ijs en alcohol vrije dranken mogen de hele dag verkocht worden. Het kabinet heeft gisteren besloten de winkel sluitingswet in deze zin aan te pas- Eerder hebben de vertegenwoor digers van sigarettenhandelaren scherp geprotesteerd tegen deze mogelijkheid. Nu al verkopen ben zinestations allerlei artikelen die eigenlijk niet in hun assortiment thuishoren. Tot nu toe werd dat oogluikend toegestaan. Naast de genoemde artikelen mogen de benzinestations ook de hele dag artikelen verkopen die noodzakelijk zijn voor reparaties aan auto's en natuurlijk olie en benzine. Wanneer de stations ech ter ook andere zaken verkopen, is de winkelsluitingswet van toepas sing, Dat betekent dat zij buiten de normale openingsuren van win kels, deze artikelen niet mogen ver kopen. Om dat te kunnen controleren, zullen dergelijke produkten (veel benzinestations verkopen bijvoor beeld bier) in een afsluitbare kast moeten worden opgeborgen, of in een aparte winkel worden ver kocht. Het openen en sluiten van de kasten zal electronisch moeten worden geregistreerd, zodat ook achteraf te controleren is op welke tijden deze artikelen zijn verkocht. PHILIPS - Philips heeft het Ja panse concern Matsushita ver drongen als belangrijkste buiten landse leverancier van elektroni sche produkten in de Verenigde Staten. Dit blijkt uit cijfers over het eind maart vorig jaar afgelopen fi nanciële jaar 1986/87 van het Ame rikaanse vakblad Electronic Busi- ring in de VS te laten bevriezen. De precieze waarde van deze tegoeden is niet bekend. Washington beschouwt Delvalle nog altijd als de wettelijke presi dent van het Middenamerikaanse land. Delvalle kreeg vorige week plotseling ontslag, nadat hij had getracht de Panamese 'sterke man', generaal Manuel Antonio Noriega, aan de kant te zetten. Del valle is in Panama ondergedoken. De commissie buitenlandse za ken van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren president Ronald Reagan gevraagd een einde te ma ken aan alle contacten van de Ame rikaanse regering met het bewind van Noriega en zich te buigen over de mogelijkheden voor economi sche sancties. De Senaatscommis sie sprak zich niet uit over een voorstel voor een handelsembargo, dat was ingediend door 25 senato- produktiekosten hoger zijn - wat altijd kan - maar omdat de btw-ta rieven verschillen. Dat maakt het exporteren naar 'dure' landen en dus vrije concurrentie moeilijker. Het liefst ziet de Europese Com missie daarom dat de btw-tarieven worden geharmoniseerd. Maar dat stuit op grote problemen bij de lid staten. Geen minister van financi ën geeft graag het middel uit han den waarmee hij naar believen zijn schatkistproblemen kan oplossen. Als btw-tarieven worden vastge legd, ontvalt hem een instrument van begrotingspolitiek. Vrijmaken Dergelijke problemen spelen ook bij het vrijmaken van het kapi taalverkeer. Als je straks zonder belemmering geld over de grens kan brengen, zullen veel mensen hun geld gaan onderbrengen in landen waar de inkomstenbelas ting laag is of waar minder of geen controle bestaat op zwart geld. Het kapitaalverkeer is nu nog al lerminst vrij. Ter illustratie een voorbeeld van de Belgische staats secretaris voor Europese Zaken Paul de Keersmaeker: "Als iemand met 500 gulden op zak, zonder ook maar iets te kopen, door alle EG- landen reist en aan de grens tel kens zijn geld omwisselt, heeft hij aan het einde nog maar de helft over. De rest is hij kwijt aan koers verschillen, provisies en belastin gen". Ondanks deze waslijst van moeilijkheden komt de interne markt er onafwendbaar aan. ADVERTENTIE JAARVERSLAG 1987 OPTIMIX Optimaal beleggen in ROBECO; ROLINCO; RORENTO EN RODAMCO /t* RESULTAAT 1987 VERMOGEN 6.2% f 36.191.000 JAARVERSLAG 1987 VERKRIJGBAAR BIJ: OPTIMIX EFFECTENKANTOOR N.V. POSTBUS 15543, 1001 NA AMSTERDAM JL 1 «1# Een Panamees die geld wilde halen bij de Banco Nacional de Panama kwam voor een gesloten deur. <f0to ap> VLISSINGEN - Politiemensen keken gisterochtend toe bij het aan wal brengen van vis bij de visafslag in Vlis singen. Er deden zich deze keer geen ongeregeldheden voor. Een week eerder kwam het tot een handgemeen tussen boze vissers en controlerende ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst. «foto anp>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7