Opnieuw uitstel nieuw paspoort WERKTEKENAAR. Zuiver zilver mimet 50% korting Computers gemeenten nog niet klaar 'Alleen medici kunnen over operatie kinderen belissen' 'Bluf zit in crisis door gebrek aan kraakacties Vooral bedrijven profiteren van medische ontwild^elingshulp Vrouwen eisen informatie over verkrachter WD en CDA kibbelen over besteding 4 miljard wir-geld Verplichte urinecontrole in gevangenis ZATERDAG 5 MAART 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) De invoering van het nieuwe paspoort wordt opnieuw met enige maanden uitgesteld. Na een eerdere verschuiving van januari naar 1 april, is nieuw uitstel nodig omdat de gemeenten niet bijtijds kunnen inspelen op de nieuwste ontwikkelingen. Dat bleek gisteren bij een werkbezoek van kamerleden van CDA, WD, en PvdA aan de paspoortenfabriek Elba in Schiedam. NIJMEGEN (ANP) - Alleen medi- ci kunnen, op grond van hun ken nis en ervaring, uiteindelijk beslis sen over al of niet medisch ingrij pen bij zwangerschappen of pasge borenen. Dat betekent dat ze tegen de zin van de ouders tot handelen kunnen overgaan, maar ook dat ze dat juist kunnen weigeren wanneer het medisch gezien zinloos is. Dat zei de Maastrichtse hoogle raar gezondheidsrecht Roscam Ab- bing gisteren tijdens een symposi um over nieuwe ontwikkelingen in de kinderchirurgie in het Nijmeeg se Radboudziekenhuis. Vroegtijdi ge diagnose en verbeterde chirur gische technieken maken eerder ingrijpen bij met name pasgeboren of nog ongeboren kinderen moge- lijk. Dat roept volgens Roscam Ab- bing vragen van ethische en juridi sche aard op. In Amerika is het al voorgekomen dat therapeutische of corrigerende ingrepen bij onge boren kinderen via de rechter wer den afgedwongen. In Nederland is dit volgens het huidige rechtsstel sel ondenkbaar. Roscam Abbing noemde het juist dat beslissingen over al dan niet ingrijpen aan de ouders worden overgelaten, maar ze vindt wel dat daar ook grenzen aan zijn. Ouders zowel als medici moeten ervan doordrongen zijn dat medisch handelen zinloos kan zijn en dat een pasgeboren of ongebo ren kind een zelfstandig recht heeft op een menswaardig leven. De Nijmeegse gynaecologen Nij- huis en Van Dongen sloten zich bij deze mening aan. Zij drongen erop aan medici desnoods voor een zwangere vrouw te laten beslissen dat ze zich moet laten onderzoe ken. Een kind, van wie al vóór de geboorte wordt vastgesteld dat het afwijkingen heeft, moet uitgebreid onderzocht worden. Alleen zo is een goede prognose mogelijk en kunnen ouders worden voorge licht over eventuele erfelijkheid. Bovendien kan alleen in een gespe cialiseerd ziekenhuis het nodige aan prenatale of neonatale chirur gie worden gedaan, aldus N ij huis en Van Dongen. Tijdens het symposium drongen alle sprekers erop aan dat kinder chirurgie een erkend specialisme wordt in Nederland. In het buiten land is dat al lang zo. Vooral nu steeds vaker dit soort ingrepen worden toegepast, is het nodig dat daarvoor een aparte specialisatie ontstaat, zo meenden de kinderchi rurgen. Volgens WD-kamerlid Wiebenga zal invoering van het nieuwe pas poort opnieuw enige maanden la ter worden. Voor PvdA'er De Vis ser betekende de mededeling van Elba-directeur Van Assen over het nieuwe uitstel 'slechts een bevesti ging van bange vermoedens'. De aan de leden van de commissies verstrekte informatie omschreef hij als 'een feest voor de oppositie en een ramp voor het land'. Het nieuwe uitstel hangt nauw samen met de verzending (nu on geveer twee weken geleden) door het departement van buitenlandse zaken van de nieuwe uniforme aan vraagformulieren van een nieuw paspoort aan de gemeenten. De ka merleden zeiden 'geschokt' te zijn door die veel te late verzending. Het uitstel is ook nodig omdat de gemeentelijke automatiseringsap paratuur in veel gevallen nog niet op de nieuwe aanvraagformulieren is geprogrammeerd. De technische aanpassing kan per gemeente vari ëren van van enkele weken tot on geveer drie maanden, zo deelde Van Assen mee. De vertraging in de aflevering van nieuwe paspoorten komt voor het bedrijf Kenmerk en Personifi catie (KEP) zeer ongelegen, omdat elk uitstel geld kost. Hoe groot de schade is, kon Van Assen niet zeg gen, maar hij sloot een tegenvaller yan enige miljoenen niet uit. Het is ook nog niet zeker of KEP die tege- valler op het rijk zal verhalen. KEP, het bedrijf dat de paspoorten offi cieel produceert, bestaat in feite al leen nog uit Elba omdat de beide andere deelnemers, Philips en Kodak, inmiddels hebben afge haakt. AMSTERDAM (ANP) - Het kra kersblad Bluf zit volgens de redac tie in een 'diepe crisis'. Er gaan stemmen op om het weekblad nog dit kwartaal op te heffen. De be langrijkste oorzaak voor de malaise is het gebrek aan acties, zo blijkt uit het nummer van deze week. De Bluf-redactie wil de komende weken een discussie starten over het voortzetten van het blad. De re dactie is nog niet zover als de twee oud-redacteuren Geert en Wijn and, die het Bluf-concept volstrekt achterhaald noemen. Dit tweetal bepleit in een eigert bijdrage de op heffing van het blad door middel van nog één 'verbijsterend goed, laatste nummer' aan het einde van dit kwartaal. De redactie van Bluf verheelt niet dat het weekblad altijd wel min of meer in de problemen zat. Genoemd worden financiële wan orde, te weinig redactieleden en in terne meningsverschillen. Maar, zo wordt opgemerkt, 'er is altijd weer door dalen heengeslagen'. Het probleem is nu, dat 'er nage noeg geen acties meer plaatsvin den. Voor een blad als Bluf met een actietraditie is het moeilijk om dan bij voorbeeld om te schakelen naar een info-weekblad'. Het tweede probleem is nog steeds het gebrek aan (sterke) redactieleden. Bluf ontstond in 1981 uit de toenmalige Amsterdamse kraakkrant, die weer zijn oorsprong vond in de roe rige Nieuwmarkttijd, en uit het ac- tieblacl 'De laatste waarschuwing'. Bluf beantwoordde jarenlang aan de behoefte bij krakers en actie voerders van een eigen medium, want vertrouwen in de 'gewone' pers was er in die kringen maar weinig. Bluf was overigens regel matig 'nieuws'. De oplage van Bluf bedraagt doorgaans ruim 2000 exemplaren. Bluf kreeg het de afgelopen jaren af en toe flink aan de stok met Jus titie. Vorig jaar april werd de opla ge van het weekblad in beslag ge nomen wegens de publikatie van een vertrouwelijk kwartaalover zicht uit 1981 van de binnenlandse veiligheidsdienst (BVD). Een dag later werd Bluf, inclusief de ge wraakte publikatie, toch weer overal te koop aangeboden. Wiebenga (WD) noemde het overleg in Schiedam openhartig, maar onthield zich van een oordeel over de gang van zaken. Hij wil eerst de reactie van de meest be trokken staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) op door hem en De Visser (PvdA) ge stelde schriftelijke vragen afwach ten. Die gaan over onder meer de fraudebestendigheid en de kost- prijscalculatie van het paspoort en de (vermeende) belangenverstren geling tussen ambtenaren van Bui tenlandse Zaken en de KEP. CDA'er Gualthene van Weezei schreef het nieuwe uitstel mede toe aan de gebrekkig samenwerking van de ministeries van buitenland se en binnenlandse zaken en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De Visser (PvdA) hekelde vooral de opstelling van Buitenlandse Zaken. Hij noemde het 'onvoorstelbaar' dat dit minis terie nog steeds met opgetogen verhalen over de invoering van het nieuwe reisdocument voor de dag komt, terwijl het 'een puinhoop' is. Voor de bezoekende kamerleden was er althans één plezierige mede deling. Het reeds voor de kerst toe gezegde TNO-rapport naar de frau degevoeligheid van het nieuwe do cument is over twee weken be schikbaar. Een tussenrapport van TNO heeft inmiddels aangetoond dat op een tweetal (technische) on derdelen van de nieuwe pas verbe teringen noodzakelijk zijn. In Schiedam wordt daar volop aan ge werkt, zo werd de kamerleden ver zekerd. Sombere gezichten: het nieuwe paspoort wordt opnieuw uitgesteld. KEP-directeur Van Assen, Gualtherie van Weezei, Wiebenga en De Visser (vlnr) meldden dat gisteren na een bezoek van de drie kamerleden aan de paspoor tenfabriek in Schiedam. (foto gpd> AMSTERDAM (ANP) - Het Open baar Ministerie in Amsterdam heeft de slachtoffers van de 'Leids- epleinverkrachter' in de kou laten staan door hen in strijd met de richtlijnen nooit enige informatie over de zaak te verstrekken. Het geven van informatie, bijvoorbeeld over diens arrestatie, had zijn slachtoffers veel bange uren kun nen besparen. Dat stelde gisteren advocate Spaargaren tijdens het kort geding dat vier slachtoffers tegen de Leid- sepleinverkrachter hadden aange spannen. De man werd in decem ber vorig jaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en voorwaar delijk tbr wegens aanranding van drie UTRECHT (ANP) Niet de bevol king van de ontwikkelingslanden, maar de Nederlandse leveranciers, Philips voorop, hebben het meest geprofiteerd van de Nederlandse medische ontwikkelingshulp. Dat ADVERTENTIE Met grafisch oog. Werkt snel, zelfstandig en doelmatig. Gaat rustig even door, ook als z'n schoonmoeder jarig is. We hebben 'em nodig. Dringend. Om de groei bij te houden. Iedere drukke dag weer. Bel Groenheyde de Jong. Laan van Meerdervoort 328. Den Haag. Tel. 070-631441. DEN HAAG De regeringspartij en CDA en WD hebben de toe stand van matte machteloosheid waarin de coalitie de afgelopen maanden leek te verkeren, inge ruild voor nerveus gekift. De om mekeer kwam vorige week vrijdag, toen het kabinet plotsklaps besloot de investeringssubsidie wir af te schaffen. door Peter de Vries Seropositief Amsterdam krijgt een trefpunt voor seropositieven. Volgende week opent de. stichting Belangen behartiging Seropositieven aan de Rozenstraat de 'HIP-VIP-tent', waar mensen die zijn besmet met het aids-virus elkaar kunnen ont moeten. Volgens de stichting heb ben ze veel behoefte aan onderling contact. Moord De 38-jarige man die donderdag middag dood werd aangetroffen bij een flatgebouw in Delft, is doodge schoten, zo heeft sectie uitgewe zen. Het slachtoffer woonde sinds ongeveer twee maanden in de flat. De 36-jarige hoofdbewoner reet had de politie gewaarschuwd dat er in zijn woning een ruzie gaande was, waarbij een man die hij niet goed kende de fatale schoten zou hebben gelost. Deze is echter voortvluchtig. Rookvrij Niet-rokers krijgen in de gereno veerde Zuidhal van het stationsge bouw van Schiphol ruimte. Als de renovatie in mei vol tooid is, zal in tweederde van de wachtruimte een rookverbod gel den. Het is voor het eerst dat in de Schipholgebouwen niet-rokers een eigen domein krijgen. Voorals nog geldt de maatregel voor de pe riode van een jaar. Wil Vervat De Gentse procureur des Ko- nings De Rouck heeft een straf- lijkheid te krijgen rechterlijk jmderzoek gevorderd tegen de 44-jarige van de moord in 1974 op de Rotter damse scholiere Wil Vervat. De ge ruchtmakende moord kwam weer onder de aandacht toen de Belg te gen Die opwelling van daadkracht is gepaard gegaan met ruzie over de de moord aangehouden. Hij juiste besteding van de vier miljard wir-geld en over de vraag welke af spraken er nu precies in kleine kring zijn gemaakt tussen WD- vice-premier De Korte en de be langrijkste CDA-ministers over het sociaal-economisch beleid. Het on derhuids venijn en de wederzijdse ergernissen hebben daarbij voor het eerst sinds jaren weer dusdani ge vormen aangenomen, dat her en eigen der op het Binnenhof het woordje 'crisis' al is gevallen. Of het zover komt, zal in eerste aanleg vandaag moeten blijken, wanneer de ministers in een spe ciale zitting bijeenkomen. Doel van de vergadering is de 'standpunten over en weer helder te krijgen'. Dat is een wat vage aanduiding voor de poging die Lubbers dan zal wagen inhoudelijke en politieke duide- de wensen CDA en VVD voor het sociaal- Gent gevangen zittende economisch beleid tot 1990. die wordt verdacht De wir-operatie vormde nog slechts de opmaat tot die veel hefti ger en moeilijker discussie. De pro blemen daarbij zijn in alle dwin- medegevangene details gende eenvoud bekend: het finan- de moord vertelde die alleen cieringstekort daalt te traag om in 1990 rond de vijf procent uit te ko men; de werkloosheid zal niet be neden de 585.000 komen; de econo mische groei blijft achter; de druk van belastingen en sociale premies daalt onvoldoende. de moordenaar kon kennen. Loods 24 Het college wethouders v, gedenkteken an burgemeester en i Rotterdam wil een de Entrepotstraat in Rotterdam op de plek waar "Loods 24" stond. Daar moesten tijdens de oorlog Rotterdammers zich melden voor deportatie. Er ligt een voorstel om een plein aan te leggen op de plaats waar zich de loods bevond. Op het plein zou eventueel een passend gedenkte ken kunnen worden geplaatst. Bijkomend nijpend politiek pro bleem: door tal de koopkracht a burgers, vooral van gezinnen met kinderen, de rest van deze kabi netsperiode groot gevaar, vlekkeloze invoering her en der ook ten koste van de koopkracht. De met veel bravoure, halve leu gen en hele onwaarheid omgeven verwijdering van de wir is in de co alitie met opluchting begroet. De wir dreigde een forse hindernis in de begrotingsbesprekingen te wor den door de onvoorziene financiële gevolgen, en door de politieke ver knochtheid aan de subsidie van de semi-leider van de WD, Rudolf De Korte. Vanaf deze constatering be ginnen de meningen van CDA en WD weer uiteen te lopen. De WD viert de afschaffing van de wir als een heuse overwinning. De redenering onder de liberalen luidt dat de subsidie onhoudbaar was, maar dat De Korte er toch maar mooi in geslaagd is het volle bedrag beschikbaar te houden staat overeenstemming, aldus de li beralen. In politieke zin concluderen de WD'ers dat Ruding en De Korte het in grote lijnen eens zijn over de noodzaak zo'n 6 miljard te bezuini gen. Daardoor zou zelfs de traditio nele rol van Lubbers als compro- missenbouwer in een verdeeld ka binet ten einde lopen. De premier moet nu opboksen tegen een krachtige combine van De Korte en Ruding. Irritaties in het kabinet zijn volgens de libera len dan ook te wijten aan (1) ordi naire CDA-jaloezie, (2) ergernis over het behoud van het wir-geld voor de bedrijven, en (3) woede bij Lubbers over de achter zijn rug ge sloten coalities. In CDA-kringen worden de ge beurtenissen van de afgelopen da gen wezenlijk anders beoordeeld. De afschaffing van de wir is vol gens de CDA'ers gepaard gegaan met een fikse nederlaag van De Korte. De Korte kwam pas als laatste tot het inzicht dat de wir ten einde liep, en kwam diverse malen op die gedachte terug. De door de WD in de wereld ge brachte verhalen over het bestaan van een omvangrijk belastingplan worden beschouwd als het afleiden van de aandacht en als een matige poging tot revanche van de vice- premier. In het kabinet zijn over dat belastingplan geen afspraken gemaakt, en evenmin tussen De Korte en de vier meest betrokken CDA-ministers: Lubbers, Ruding, De Koning en Van Dijk. De coalitie van De Korte en Ru ding wordt in het CDA als broos er varen, en de meeste christendemo craten zijn dolgelukkig dat Ruding ook heeft ontkend dat er echte af spraken over een belastingplan zijn gemaakt. De geergerde'sfeer in het kabinet wordt door de grootste regeringspartij daarom op het con to geschreven van een slechte ver liezersmentaliteit bij de WD en knullig optreden van De Korte. Beide versies van de waarheid verbloemen niet dat het besluit de wir af te schaffen een typerend voorbeeld was van besluitvorming concludeert de arts Duijm van de Werkgroep Medische Ontwikke lingssamenwerking (WEMOS) naar aanleiding een rapport van het ministerie van buitenlandse za ken over hulp aan ziekenhuizen in arme landen. Het rapport behandelt 25 projec ten waaraan 170 miljoen gulden is besteed. Daarvan is 140 miljoen uitgegeven aan medische appara tuur (vooral rontgenapparaten) en andere ziekenhuisuitrusting. Daadwerkelijke uitbreiding van hulpverlening bleef echter groten deels uit, terwijl de exploitatielas ten vaak hoger uitvielen dan was berekend. Daardoor bleef minder geld over voor de 'huisarts' en an dere eerstelijnszorg. Het rapport concludeert wel dat 'het effect op de Nederlandse in dustrie en handelshuizen positief is geweest'. Duijm betreurt in een artikel in het artsenblad Medisch Contact dat deze negatieve bevin dingen vooralsnog niet hebben ge leid tot een nieuwe opzet. De vraag hoe ziekenhuizen en ziektebestrijding kunnen bijdra gen aan verbetering van de volks gezondheid komt bijvoorbeeld niet aan de orde. Het rapport maakt evenmin onderscheid naar de doel treffendheid van de ontwikke lingshulp inverschillende syste men van gezondheidszorg en in verschillende economische syste men. Een dergelijke keuze zal poli tiek wel ongewenst zijn, aldus Duym, maar niet kiezen bij gebrek aan visie komt neer op struisvogel politiek. DEN HAAG (ANP) - Er komt een verplichte urinecontrole voor ge detineerden om het drugsgebruik in gevangenissen terug te dringen. De mogelijkheid tot verplichte uri necontrole komt naast de bestaan de vrijwillige controle. Volgens de nieuwe maatregel, waarmee het ka binet gisteren akkoord ging, is ie dere directeur in beginsel vrij te be palen of hij van het controlemiddel gebruik wenst te maken en op wel ke manier. De uitkomsten van de onderzoeken van de urinemon sters zullen onder meer invloed kunnen hebben op het verlenen van verlof of de selectie en plaat sing. Er komen nog wel nadere richt lijnen. Zo worden de urinemon sters op een centraal punt in eerste instantie onderzocht op aanwezig heid van opiaten, cocaine of amfe tamine. De onderzoeksresultaten worden geheel automatisch ver werkt en ter beschikking gesteld van de inrichtingen en van de di rectie gevangeniswezen. Dit ge schiedt al bij de vrijwilige contro les. Tegen hem werden 29 aangiften gedaan. In 19 gevallen legde hij be kentenissen af over zijn verkrach tingen, pogingen daartoe en aan randingen. De man volgde de vrou wen 's nachts vanuit de omgeving van het Leidseplein naar hun wo ning. Daar dwong hij hen onder dreiging van een mes tot seksuele handelingen. De man komt naar verwachting in maart 1990 gedeeltelijk op vrije voeten. De vier vrouwen spanden het kort geding aan uit vrees voor wraakacties. Daarom eisten ze op de hoogte te worden gehouden van de verblijfplaats van de man: wan neer hij op proefverlof gaat, wan neer hij in een half-open inrichting wordt geplaatst, wanneer hij vrij komt en waar hij zich daarna gaat vestigen. Zodra hij niet langer dan 24 uur per dag gedetineerd is, willen de vrouwen dat de man een stadsver- bod voor twee jaar krijgt. Daarmee wordt volgens Spaargaren onrust en angst dat ze de man opnieuw te gen het lijf lopen weggenomen. Dit kan een bijdrage zijn aan het ver werkingsproces van de gebeurte nissen. "Iedere confrontatie met gedaagde is voor eiseressen een ramp", benadrukte ze. De advocaat van de verkrachter Snoeij wees alle eisen van de hand. Je kunt er volgens hem nu nog niet over oordelen of dat verbod straks nog nodig is, aldus de raadsman. Het gevraagde informatiegebod ziet Snoeij helemaal niet zitten. De vrouwen hebben volgens hem niets meer te vrezen, omdat de kans op herhaling afwezig is, meent hij. En als de vrouwen zou den weten waar hij zou wonen, vreest de verkrachter op zijn beurt weer wraak van die slachtoffers, verklaarde Snoeij. Uitspraak 17 maart. ADVERTENTIE r lastenverlichting voor het be- op het moment dat de wal het schip belastingstelsel oorzaken loopt drijfsleven. diverse groepen Bovendien is de minister er in geslaagd de discussie over las- door tingverlichting weer volop op de ter; het Een agenda te krijgen, iets waar het kracht. Met de discussie CDA lang niet aan wilde. Over de sociaal-economisch beleid heeft begint te keren. Een onhoudbare regeling, onmogelijk verdedigd zwak opererende minis- oldongen feit als daad- opzet van de gezondheidszorg gaan i andere hoofdlijn belastingpla slordige tien miljard be- Model Haagsch Lofje Alleen bij Zilversmeden Gerritsen Steeds meer mensen ontdekken de charme van tafeldekken met unieke 100% zuiver zilveren couverts van Zilversmeden Gerritsen. De aanschaf van zo'n flonkerende zilveren cassette gebeurt veelal in onze showroom te Zeist. Eenmalige aanbieding showroom modellen Voor optimale presentatie vinden wij het noodzakelijkdatdetentoon- gestelde goederen regelmatig door nieuwe worden vervangen. Deze artikelen hebben wij verza meld en bieden wij u tijdelijk aan voor de halve prijs. Niet van nieuw te onderscheiden Ondanks aantrekkelijke kortingen garanderen wij optimale kwaliteit van de aangeboden artikelen, leder artikel is door ons zorgvul dig gecontroleerd en wordt ver kocht onder volledige service en garantie van Zilversmeden Ger ritsen. Enkele voorbeelden: Model Hollands Glad Cassettes van voor 6 pers 39 dig f 7 1 80.-f 3.590.- 9 pers 60 dig f 1 1 570.- f 5.785.- 9 pers 105 dig. f 1 5 280.- f 7.640.- Couvert-artikelen tafellepel -vork tafelmes dessertlepel -vork dessertmes viscouvert 2 dig f 440.- f 220.- cockt.couvert 2 dig. f 300.- f 150. f220, f110,- f 140.- f 70.- f170. f 85.- f 120.- Openingstijden: Voor inlichtingen, reserveringen of uitgebreide zilverdocumentatie t te lang. de voorraad i: Verder theelepels, taartvorkjes, dienlepels en andere serveerartike- len, fruitmesjes, enz., enz 5 stijlvolle modellen Ook in de vier andere modellen t.w. Haagsch lofje. Puntfilet, Chippen dale en Perle Classique kunt u profi teren van aantrekkelijk lage prijzen. Speciale verkoopdagen Deze aktie geldt tot 26 maart a.s. of zolang de voorraad strekt. Een bezoek aan onze showroom is zeker de moeite waard. Ons adres Van Reenenweq 155 Zeist Bon Gaarne ontvang ik documentatie Naam Bon zenden aan M J Gerritsen BV I Solafabriek Antwoordnr 105. 3700 VB Zeist I Postzegel is niet

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3