'Vraag naar wat mag niet eenvoudig' Sommige christenen zijn wandelende medicijnkasten PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 5 MAART 1988 PESCARA Op een heuvel bij de Italiaanse stad Pescara bidden mensen om de verschijning van Maria. Een 32- jarige Italiaanse beweert, dat zij Maria in juni vorig jaar daar heeft gezien. Sindsdien wachten ter plaatse hon derden mensen op herhaling van de verschijning. (f0to anp> Terwijl het eenparig afwijzend oordeel van hervormd Katwijk aan Zee's kerkelijke leidslieden over vóór-echtelijk samenwonen nog na triltkomt een Groningse pastor met een opvatting die mensen juist kan helpen om niet verstrikt te ra ken in mogelijk schuldgevoel. De vraag naar wat mag en niet mag kan niet zo eenvoudig en absoluut worden beantwoordzegt de 48-ja- rige studentenpredikant D. Tiele- Maar zijn er dan geen normen meer? "Eén blik op de geschiede nis leert, hoezeer normen door de tijd heen veranderen". Ja, maar als je een heel leven lang hebt geleerd dat trouwen en samenwonen bij el kaar horen, dan is het toch maar moeilijk een andere volgorde te aanvaarden. "Dat is inderdaad een moeilijke weg", geeft Tieleman toe. In het boekje 'Ontmoetingen' (pastorale verkenningen) uitga ve Boekencentrum Den Haag in de 'Ambtshalve'-boekenreeks ver telt Tieleman, dat hij er eerst vreemd tegenaan keek toen hij, acht jaar geleden in Groningen ko mend, merkte hoe het samenwo nen vrij algemeen gangbaar werd onder studerenden. "Toen ik zag hoe eerlijk en kri tisch zij het soms ook hoe onbe holpen mensen probeerden sa men op weg te gaan en hun leven met elkaar te delen, verdween iede re neiging bij me om een soort alge meen 'niet geoorloofd' uit te spre ken ten opzichte van deze jonge ren. Zij grepen niet vooruit op hun huwelijk, zoals sommige ouderen zeggen. Nee, ze zetten heel wat op het spel. Zo zelfs, dat ik soms ge neigd ben te vragen en dat in werkelijkheid ook wel vraag of het verstandig is, dat alles nu al te doen". Tieleman kent de discussie. "Sommigen zijn heel duidelijk: het mag niet; jongeren die samenwo nen moeten maar geen belijdenis doen. Anderen zijn minder stellig. Zij zien hoe seksualiteit niet exclu sief meer gebonden is aan voort planting en de beleving daarvan niet meer uitsluitend aan het hu welijk. Ze willen mensen die zo le ven eerst studerenden, later an deren, jongeren én ouderen niet zomaar ontrouw en verraad verwij ten aan de goede (gereformeerde) zede". Bij zo'n ingrijpend verschil van mening moet allereerst wederzijds het recht worden erkend om al of niet 'tegen' te zijn. "Dat is het min ste dat van gesprekspartners kan worden gevraagd. Een 'welles-nie- tes-debat' is onvruchtbaar". Tussenfase Naar Tielemans ervaring als pas tor hangt kiezen voor samenwonen samen met allerlei factoren. Het is vaak een 'tussenfase', waarin de partners enerzijds persoonlijk vol wassen zijn en anderzijds maat schappelijk nog niet in een volwas sen rol kunnen fungeren. "Die per soonlijke volwassenheid die vol gens de deskundigen vandaag eer der valt dan enkele decennia gele den en maatschappelijke vol wassenheid komen steeds verder uiteen te liggen. De keuze om te gaan samenwonen kan dus een heel begrijpelijke en volwassen be slissing zijn". Maar zoals het huwelijk geen op lossing is voor allerlei problemen, zo is samenwonen dat ook niet. "Er zijn ook jongeren die niét vanuit een gegroeide volwassenheid gaan samenwonen, maar daarin vluch LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Al- blas, gez. dienst; Marekerk 9.45 dr. Meijers. 12 studentenekklesia, 5 ds. H. Visser, Katwijk aan Zee; Maranathak. (L. Morsweg) 10 drs. P. de Bruyn, O.geest; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pas toor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. De Mey-Meulendijk, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Schou ten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Möhring- Wilterdink, Voorburg; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds.Ribs, 7 orgelconcert; wijk 'Stevens hof' (geb. 'Dijkhof') 10 kand. J. Henzen jr. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num, ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl- .kerk Driftstr.; Oude Vest zie Hoogl.kerk; Ma ranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes. Merenwijk zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 dienst. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) zo. 11.30 en 5.30 en 9 maart (biddag) 10 en 5 leesdienst. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pie- terskerkstr.) 10.30 prof. dr. E. J. Kuiper. Bap tistengemeente (Petrakerk Surinamestr.) 10 ds. Agtereek, ha. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 evang. R. Sussenbach, 10.30 evang. J. de Leeuw. Evangeliecentrum-Pink- sterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra. wo. 8. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Eikerbout, ha. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genoot schap der Vrienden ('Quakers') 10.30 (Ra penburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensin gel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Ste- venshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7,'zo. 9 en 10.30; Haarl.slraat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Verseput, O.geest. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Wolthaus, Zoeterwoude. Geref. Kerk 10 ds. Huisman. H.woude, 6.30 ds. Wil schut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Klomp, Nunspeet. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RUN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds..Keuning, Noordwijk, 6.30 ds. Jonkman; Kruiskerk 10 vicaris M. Lourens; Opstandingskerk 10 ds. Ommering, 6.30 ds. v.d. Pol, Boskoop; G. Herderkerk 10 ds. Tase- ten uit de onveiligheid van een on herbergzame maatschappij en on verwerkte persoonlijke vragen. In hün situatie zou een langere tijd op eigen benen staan beter zijn dan de vroegtijdige beslotenheid van sa menwonen". De predikant Tieleman wil het gesprek hierover uit de sfeer van het morele (voor)oordeel halen en brengen bij de 'echte vragen': "kan samenwonen voor jongeren in een tussenfase het samen verder groei en bevorderen óf zou het een vroegtijdige afsluiting zijn van hun persoonlijke oriëntatie en ont plooiing naar volwassenheid?" Handreiking De 'ontmoetingen' in dit boekje zijn bedoeld als handreiking voor mensen die vrijwillig een deel van de pastorale taak in de kerkelijke gemeente op zich nemen: ouderlin gen, pastorale medewerkers, con tactpersonen. Velen die bij dit werk betrokken zijn voelen zich onvoldoende voorbereid. De schrijvers geven geen paskla re antwoorden. Hun bijdragen zijn een 'pastorale verkenning', dat wil zeggen dat ze voor een aantal prak tische situaties mogelijkheden aangeven voor pastorale zorg. "Het blijven slechts kleine stukjes over werelden van problemen". De ouderling/bezoeker bijvoor beeld zal een luisterend oor moe- "Een neef van mij studeert in Amsterdam". Zo begint een inge zonden stuk in de rubriek 'Deur post' van 'Open Deur/Goede Tij ding' (oecumenisch maandblad over kerk, geloof en levensvra gen). "Voor de zevende maal is nu een fiets van hem gestolen. Die stond op slot, vastgeklonken aan een paal. Hij gaat nu zelf een fiets gappen, zo heeft hij me ver zekerd. Mijn tante voelt zich daar ongelukkig onder. Hoelang geldt het gebod 'gij zult niet ste len'?" De redactie: "Uw neef reageert zijn woede af op een manier die zijn schade wat moet beperken. Het zou hem misschien ook helpen als hij de ruiten bij de burgemeester in gooide omdat het gezag te weinig fietsendieven pakt. Of paden vol- strooide met kopspijkertjes, zo dat mensen wier fiets nog niet is gestolen er toch geen plezier meer aan beleven. Als we denken aan de onschul dige fietser die door uw neef zal worden gedupeerd, moet zijn moeder (uw tante) zich maar niet langer ongelukkig voelen, maar haar zoon bij de politie aange ven, die hem dan zou verplichten duizend strafregels te schrijven: ik ben een vuile fietsendief. Wie weet hoe opvoedend dat zou werken voor iemand die zich ver beeldt tot het denkend deel van de natie te behoren. Kortom: gij zult niet stelen". Genezing "Als je gezicht vol pukkels zit, is het helemaal niet dwaas er iets voor te vragen bij de dokter. En als ik een been zou breken, zou ik dankbaar zijn dat er doktoren zijn. Nog altijd zijn er mensen laar, 5 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Verheul, 10.30 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. J. Lammers, Scherpenzeel, 6.30 ds. Ouwen- dijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Salv.kerk 10 ds. v. Wijn gaarden, 6.30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. C. P. Klein geld. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) 10 evang. R. Harland, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. N. v. Gemeren, 6.30 hr. J. B. Klein Haneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pink stergem. 'Het Ucht' (Morgenstersch. Briljant- str. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remon- str. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Cra mer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Cuperus, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 6 ds. Geuze, Noor den. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10.30 ds. J. W. v.d. Linden, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Eij- senga, Zw.dam. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. El- derman. ha. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar, ha. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. M. Paul, Amersfoort, 6.30 ds. De Reuver, Sebal- deburen. Geref. Kerk 10ds. WHechut, Alphen, jeugddienst, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10ds. Verbeek, 5 ds. Rothfusz, gez. diensten. Geref. Kerk ('Hoek steen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hoogendijk, Alphen. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 dr. L. M. Aarts (kan- selruil in de lijdenstijd). Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RUN: Herv. Gem. ten hebben voor de ander in diéns situatie, zodat deze zijn verhaal tot het eind toe kwijt kan. "Pas dan wordt het mogelijk, samen te ont dekken hoe dit in verbinding kan worden gebracht met het verhaal van de Herder, het verhaal van Je- "Laat huisbezoek geen huisbe zoeking worden", waarschuwt de predikant I. J. Bijlsma uit Idsken- huizen in zijn bijdrage. "We kun nen uren enthousiast praten over onze vakantie of de voordelen van het ene automerk boven het ande re, maar als het over geestelijke za ken gaat, worden we meestal zwijg- De huisbezoeker heeft ook nau welijks enige voorbereiding of be geleiding gehad voor deze moeilij ke taak. "Het komt nogal eens voor, dat men praktisch zonder enige hulp het bos wordt inge stuurd". Overigens hoeft een huis bezoeker ook weer niet van alles verstand te hebben. "Er komt geen deskundige op bezoek". Bijlsma geeft een paar nuttige aanwijzin gen. Andere stukjes gaan over bezoek aan het zieken- en verzorgingshuis, meeleven met zieken en rouwen den, bezoek bij moeders-alleen, scheiden, kinderen die 'zo anders' denken en die 'er niet meer aan doen' (aan kerk en godsdienst), 'op kamers gaan', 'twee geloven op één kussen' en 'mensen aan de rand', Johan Maasbach ....vrienden onder dokters... die het idee hebben dat wij, die in gebedsgenezing geloven, de dok ter moeten zien als iemand bij wie we als gelovigen niet mogen komen omdat het gaan naar een dokter niet van God maar van de duivel is". De evangelist Johan Maasbach van de Stichting Wereldzending vindt die houding 'beslist on juist'. In zijn blad 'Nieuw Leven' antwoordt hij een lezer die hem vroeg of hij voor genezing naar een dokter mag gaan of zijn ver trouwen geheel op God moet stellen. Maasbach: "Ik heb veel vrienden onder doktoren. Doktoren, verpleeg kundigen en ziekenhuizen zijn er om zieke mensen te helpen op dat zij zo gauw mogelijk beter worden. Het is echter verbazing wekkend hoe sommige christe nen wandelende medicijnkasten zijn omdat ze geen geloof hebben Dorpsk. 10 ds. De Graaf, H.woude, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 dr. Vermeulen. Hen;. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. J. A. v. Selms. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Christ, 6 ds. Volk; O. Kerk 10 ds. v. Henne- keler, Nunspeet, 6 ds. Bogaard; Ichthusk. 10 ds. Hovius, 5 ds. Sjollema; Pniëlk. 9.30 ds. Bo gaard, 6 ds. v. Hennekeler; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Vroegindeweij, 6 ds. Schuurman. Overduin 2.15 ds. A. Baas. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. M. A. Bezemer, Den Haag. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg, 8.45 en 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Be6tevaer-mavo) 9.30 ds. J. Stuy, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. zo. 10 en 5 en 9 maart 3 en 7.45 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwe6tr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) zo. 10 ds. J. A. Visser, ha, ma. 8.15 bijbelstudie. Soefi-beweging Universel Murad Hassil (ein de Zuid-Boulevard) 4 nam. universele ere- de 'verontrusting' in de kerk, werk loosheid en de homofiele naaste. Stuk voor stuk terreinen met veel vragen. Spanning Wat bij het lezen zo sympathiek en menselijk aandoet is, dat nie mand hier de waarheid in pacht heeft, laat staan de Waarheid. We kwamen een zin tegen die deze he le verkenning goed typeert: "Wat mijn belangeloze aandacht voor deze mens in naam van de Heer zou kunnen betekenen, is niet bij voor baat vast te stellen. Een pastoraal bezoeker heeft ook z'n grenzen". Toch prediken deze ontmoetin gen geen vrijblijvendheid. "Soms gaan verschillen in spreken, den ken en leven zo ver, dat het nauwe lijks kan komen tot een gemeen schappelijk uitgangspunt. Het is moeilijk te aanvaarden dat ergens in de kerk de wegen scheiden. Toch zou het beter zijn, dat wél te aanvaarden". Maar dat is dan de spanning tus sen twee bewuste keuzen. Bij het uiteengaan blijft wel het respect. Dat is heel wat anders dan de span ning die wordt opgeroepen als de één haarfijn meeni te kunnen ver tellen soms met de bijbel als een soort wetboek van strafrecht in de hand hoe de ander moet leven en handelen. S. J. DE GROOT in Gods Woord, dat zegt dat Hij onze heelmeester is. Er zijn ook ziekten waar dokters geen raad mee weten. Dan ben ik vreselijk blij dat wat geen dokter kan doen Jezus wél kan doen. Om goddelijke genezing te ontvangen, zijn gebed, volhar ding én vertrouwen in God zeer belangrijk. Gooi niet zomaar al uw pillen weg als u niet voor hon derd procent gelooft in genezing. Dat vraagt wijsheid en je moet het samen met God doen. Alles wat we niet doen uit geloof is zonde". Maasbach adviseert zijn men sen ook naar hun lichaam te luis teren. "Sommige ziekten komen door onvoorzichtigheid: over vermoeidheid, verwaarlozing van gezondheid, verkeerde eet- en leefgewoonten. Ook op vrees en angst reageert het lichaam ne gatief. Het kan ook zijn dat we ziek worden doordat we in zon den blijven leven of haat, nijd en jaloezie toelaten. Eerst moeten we die verkeerde dingen uit ons leven wegdoen. Als het hart ge zond is doordat Christus daarin woning maakt, volgt het lichaam meestal vanzelf!" Schrap mij maar... "Ook nu weer mensen die net zo makkelijk 'schrap mij maar' of 'schrijf mij maar uit' tegen de kerk zeggen alsof het gaat om een sportvereniging of boekenclub. Dan zie je daar mensen bij die je in het verleden belijdenis van hun geloof hoorde afleggen. Men sen die wij hebben toegezongen, met wie we een blije zondag be leefden. En achter hen ook ouders en grootouders, die in het verle den gezinnen vormden die bol KOUDEKERK AAN DEN RUN: Herv. Gem. 10 ds. A. Mak, Westzaan, jeugddienst, 7 ds. v.d. Lugt. Geref. Kerk 10 dr. Bade, Alphen, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scbeppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Zendingszondag. Ley- thenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, ge- zinsdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. A. Brouwer, Zeist, 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 (zang- dienst) ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gel der, gezinsdienst. Geref. Kerk 10 hr. S. v.d. Land, 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. (Prinses- sestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. D. J. Zandbergen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, br. J. Bos, 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 kand. H. v.d. Steege. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. C. v.d. Meij. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engel- bew. zat. 7, zo. 10.30. werken waren van de gerefor meerde kerk". Secretaris C. Ouwehand van de wijk Oost van Katwijk aan Zee's gereformeerde kerk doet een beetje triest in zijn verslag van de kerkeraadsvergadering waarin ook het huisbezoek ter sprake kwam. Hij denkt aan ou ders en grootouders "die nu veel verdriet en zorg hebben om kin deren en kleinkinderen die hun doop, ja zelfs hun belijdenis vaarwel hebben gezegd, geen en kele band met de kerk meer wil len hebben en, als men hen na mens die kerk wil benaderen voor een gesprek, reageren op een wijze die wij maar liever niet nader omschrijven". "Veertien maal ging er deze weken een brief uit naar mensen met wie geen gesprek meer mo gelijk is. Daarin wordt hun ge vraagd welke waarde zij nog hechten aan het lid zijn van een kerk, gezien hun huidige levens wijze. Zulke brieven schrijven doet zeer. Dat moet ons ook als gemeente een groot verdriet zijn. Wij vragen u dan ook voor deze mensen te bidden, maar ook voor hen die daar een bezoek moeten brengen en brieven moe ten schrijven. Dat zij de juiste woorden mogen vinden. Woor den die harten treffen, blijk ge ven van bewogenheid, stemmen tot nadenken en inkeer". Spiegelbeeld Professor dr. K. Runia (Kam pen) in Centraal Weekblad van de Gereformeerde Kerken: "Ik herinner me goed, dat ik zelf op catechisatie leerde dat wij als gereformeerden de meest zui vere openbaring van het lichaam Triumfatorkerk in Katwijk^ oto NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, gezinsdienst, 6.30 ds. Zevenbergen, Vlaar- dingen, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Klijnsma, Zoetermeer, 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Procee, Opper does. Remonstr. Gem. 10 ds. F. Knoppers. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff. 6.30 ds. v. Driel. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. Kersten, Scheveningen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Mar kus, Broek op Langedijk, 7'ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. J. G. Schenau. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. Boer, Benthuizen. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. M. Schreuder, gezinsdienst, 7 ds. v. 't Hoff, Boskoop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds.v.d. Lee, 5 ds. v. Zwet, Nieuwer ter Aa, 7 ds. Elgersma; Hoofdstr. van Christus waren. De Her vormde Kerk was ook 'een' openbaring, maar wij waren toch veel zuiverder. Wij hielden ons immers aan de belijdenis en de den aan kerkelijke tucht. Er is sindsdien wel het een en ander verschoven. We zijn als hervormden en gereformeerden niet alleen samen op weg gegaan, maar zien ook dat op verscheide ne plaatsen niet de gereformeer den maar de hervormden zeggen dat dit echt niet kan. Vergeleken met vroeger- doet zich een op merkelijke rolverwisseling voor. Van hervormde predikanten hoor je dingen die we vroeger, zo'n veertig, vijftig jaar geleden, uit gereformeerde mond hoor den. En omgekeerd". (Populair gezegd: hervormden zijn 'recht ser' geworden en gereformeer den juist 'linkser' redactie). Runia wil niet generaliseren, maar soms denkt hij dat deze si tuatie hoe langer hóe meer zal voorkomen. Hij noemt dat het 'spiegelbeeld van het verleden'. "Maar het is ook een waarschu wingssignaal. Of zelfs een storm bal die gehesen wordt en zegt dat er storm op til is?" Anders lezen "We hebben gemerkt dat veel Nederlandse jongeren niet geluk kiger zijn dan wij in Brazilië. Ze hebben zorgen over hun toekomst, de wereldvrede, de nucleaire be wapening en het milieu". Vijf jonge Brazilianen uit Sao Paulo waren vier weken de gast van kerkelijke organisaties in Nederland. Twee van hen, een rooms-katholiek en een presby (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. K. J. Visser, Gouda, ha. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma, 5 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Sole Mio 9 ds. Vegter O.geest. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Fockema Andreae, Wassenaar. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. Joh. Sierat, Leiderdorp. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. P. Sierat; Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10 ds. Da Costa, maaltijddienst, 7 ds. Plomp. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4 ds. A. J. Pol, Kampen, ha. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. W. v.d. Veer, Maassluis. Van Wijckerslooth 4 nam. ds. H. Rijksen, ha. Ende geest 10 mevr. S. Poppe. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9 hr. N. Stam, Nieuwkoop. Geref. K. 10.30 ds. Zijl, in herv. kerk, 5 ds. Aalders, Woubrugge, in 'De Spreng'. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 7 ds. De Graaff, Nieuw- veen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Hoefnagel, Nieuwpoort. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 5 ds. Cziria; Immanuelkerk 8.45,10.30 en 5 ds. Ribberink; Maranathakerk 9.30 en 5 ds. Snel. Avondmaal. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter, ha. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. J. v. Duin. Noordwijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 hr. J. W. Hoffenaar. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 9.30 en 10.45 ds. Aarnoudse, diensten met schoolkinderen, 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. M. Driessen. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. P. Magré (zen ding), Warmond, 6.30 ds. v. 't Hof. Woubrug ge. Geref. Kerk 9.30 ds. Jeroense, 6.30 ds. Den Heeten, beiden Hoofddorp. Rk Kerk Aar- dam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. teriaan, vertellen in het zen dingsblad 'Vandaar' iets over hun ervaringen met Nederlandse jongeren. "De bijbel is voor ons een heel concreet boek. Het gaat in veel bijbelse verhalen om bevrijding uit onrecht, het afleggen van knellende banden. Voor ons zijn die verhalen heel herkenbaar. Daarom kunnen we er ook hoop uit putten. De omstandigheden in Neder land zijn daarmee niet te vergelij ken. Maar Nederlandse jongeren hebben wel hun zorgen. Het gek ke is dat ze eigenlijk geen relatie leggen tussen die problemen en hun geloof. God en geloven vin den ze vaak abstracte begrippen. Wat moetje ermee...." Over die houding hebben José Bento da Fonseca (24), werker in een basisgemeenschap, en Celso de Oliveira (ook 24), metaalarbei der en ouderling, zich verbaasd. "In onze strijd voor recht en ge rechtigheid ontmoeten we God heel werkelijk. Ons geloof is daardoor ook erg veranderd. In de bijbel wordt ons duidelijk ge maakt, dat God heel dicht bij mensen is als ze zich niet neer leggen bij-onderdrukking". Voordat ze zelf daarmee bezig waren, was God voor José en Celso ook veel afstandelijker. "We zouden dus tegen de jonge ren in Nederland kunnen zeg gen: lees de bijbel eens op een andere manier. Probeer te ont dekken wat die verhalen voor jullie kunnen betekenen in jullie dagelijkse omstandigheden". VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len, 6.30 ds. A. P. v.d. Broek. Zendingszon dag. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. H. Rooze, Garijp. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 5.30 ds. Hei- da, ha. Vliegkamp Valkenburg: zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Schout, Lochem, jeugddienst. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Verheule, zangdienst. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoek kade) 9.30 ds. Groenendijk, Sommelsdijk, 4.30 kand. W. Groenenboom, Capelle a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Schoot. 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Houtman, Leiden, 3 ds. A. Geelhoed. Aulage meenschap Noordhofland 10.30 gespreks- dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 kand. L. D. Burger, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Kunz. 5 ds. Goossen; Reho- both-school 9.30 ds. Schipaanboord; Imm- .kerk 10 ds. J. M. Hoekstra. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 dienst, 2.45 ds. Wendt, Bunschoten. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud- Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 ds. J. van Rossum, Voorburg. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. W. Dekker, R.dam; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Mes- siask. 10 ds. R. Zuurmond, Delft; Dorpscen trum 9.30 ds. Korevaar, R.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 mevr. ds. Attema-Roosjen, L.dorp, 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. Sperna Weiland. R.dam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 1 Hof. 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Zijl. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 drs. T. Wielsma, Uit hoorn, 7 hr. M. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. A. Wijl- huizen. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsen- ga. 6.30 ds. Terlouw, Bodegraven. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 6.30 ds. Buikema. Remonstr. Gem. 10 ds. R. Thieme- Tiesing, Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2