'Ze zijn aan de goden overgeleverd' Ziek van de tijd Denkwijzer Onze taal Stichting Bescherming Verkeersslachtoffers gaat het gevecht niet uit de weg ZATERDAG 5 MAART 1988 EXTRA PAGINA 27 Hilde du Chatenier, voorzitter van de Stichting Bescherming Verkeersslachtoffers: "Ze zijn vaak een speelbal van instanties (foto Peter Sentcur/GPD) Verkeersslachtoffers worden vaak tweemaal geraakt. Als ze de eerste klap van het ongeluk hebben gehad, volgt bijna onvermijdelijk de tweede die dikwijls nog harder aankomt. Het gevecht om de uitkeringen en vergoedingen draait in veel gevallen uit op een jarenlange martelgang door een jungle van administratieve rompslomp, medische keuringen en juridische gevechten. De Stichting Bescherming Verkeersslachtoffers (SB V) trekt zich het lot van de getroffenen aan. door Paul de Tombe Tijdens het gesprek barst ze gere geld in snikken uit. Telkens weer schiet ze vol wanneer ze praat over het verkeersongeluk dat van haar zoon een geestelijk en lichamelijk wrak maakte en over het onrecht dat hem en haar nog steeds wordt aan gedaan. "Als u weet welk verdriet er achter deze deur zit. Ik heb zoveel meegemaakt, dat is niet te beschrij ven", zegt ze geëmotioneerd. Omdat de zaak van haar zoon negen, jaar na dato nog altijd loopt, wil ze niet dat er namen worden worden genoemd. "Het is de zuivere waarheid, maar elk verkeerd woord zou door de tegenpartij kunnen worden gebruikt", is de bittere ervaring die ze heeft opgedaan. Haar vér- haal is niet alleen daarom schokkend en verbijsterend. Het is een schrijnend voorbeeld van wat een verkeersslachtof fer kan overkomen. Op tienjarige leeftijd werd haar zoon tje aangereden. Op de fiets, op weg om een boodschap te doen, werd hij ge schept door een auto. Hij raakte zo zwaar gewond dat gevreesd werd voor zijn le ven. Viereneenhalve maand lag hij in co ma, waar hij volgens de artsen nooit meer uit zou komen. Vijf maanden nadat hij "als door een wonder" was ontwaakt, kwam hij thuis. "Lichamelijk zwaar gehandicapt en geestelijk achter, maar we waren al blij dat hij nog kon zitten, kijken en kruipen. We wilden hem ook meer laten leren, maar in zijn toestand leverde dat grote problemen op. Op de ene school kon hij niet blijven omdat hij daar niet 'bij' ge noeg voor was, op een andere kon hij niet terecht en nu zit hij in een zwakzinnigen gesticht, waar hij niet thuishoort omdat hij daar geestelijk te goed voor is. Zo is hij nergens op zijn plaats en wordt hij overal als lastig ervaren", zegt de moeder met pijn in haar hart. Speelbal "Verkeersslachtoffers hebben niks te vertellen en worden gewoonlijk aan hun lot overgelaten. Ze zijn vaak een speelbal van instanties", luidt de constatering van Hilde du Chatenier, zelf verkeersinvalide en voorzitter van de Stichting Bescher ming Verkeersslachtoffers (SBV) in Den Haag, de organisatie die zich inzet om de rechtspositie te verbeteren van de slacht offers van een verkeersongeval. Dat zijn er jaarlijks vele. Volgens de laatste cijfers zal het verkeer totaan de eeuwwisseling wereldwijd nog bijna zes miljoen slachtoffers eisen. In Nederland is het de laatste jaren elke dertig secon den raak. Om de tien, elf minuten ligt er een gewonde op straat en om de vijf, zes uur valt er een dode. Trieste balans op jaarbasis: rond de 1500 doden en 50.000 gewonden. Een hoge tol, maar aangezien die in fases wordt betaald wordt die doorgaans als 'normaal' ervaren. "Verkeersslachtoffers zijn aan de go den overgeleverd", betoogt Hilde du Chatenier fel. En dan heeft ze het niet al leen over de psychische kant, maar ook en vooral over de materiële nasleep van een ongeval. Wie door een ongeluk wordt getroffen krijgt niet alleen te maken met lichamelijke en psychische problemen, maar moet zich dikwijls ook nog een on geluk vechten voor zijn recht. Iedereen die gemotoriseerd deelneemt aan het verkeer dient zich te verzekeren volgens de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen. Een verplichting van de regering, maar de overheid geeft geen enkele garantie op de juiste naleving van de hieraan verbonden verplichtingen. Hilde du Chatenier: "Je bent overgele verd aan de willekeur van verzekerings maatschappijen. Die zijn er op uit zelf zo veel mogelijk winst te maken. Het bete kent dat ze zullen proberen zo goedkoop mogelijk van een schadegeval af te ko men of de zaak zolang mogelijk te rekken om hun geld tegen de hoogste rente in het buitenland uit te zetten. Ze stellen hun eigen wetten en daar moeten slacht offers tegen opboksen. Terwijl ze ziek zijn, of gehandicapt. Want het begint di rect al. Je hebt een ongeval gehad, je ligt languit en dan komen de controleurs. Van de autoverzekering, van de vakan tieverzekering, van de bedrijfsvereni ging. Je wordt niet gehoord, maar uitge hoord door mensen die je niet kent. Je wordt er gestoord van, je bent constant bezig en tussendoor proberen ze je een handtekening te ontfutselen. Er zijn een hoop mensen die 'm dan zetten om eraf te zijn". Wie dat doet verspeelt zijn recht. Wie dat niet doet en het gevecht aangaat komt terecht in een jungle van regeltjes. medische keuringen en juridische twist gesprekken die de meeste mensen ver boven de pet gaan. Op zoek naar recht dienen zich dan wel de nodige particulie re hulpinstanties aan, maar dergelijke bureautjes worden door Hilde du Cha tenier meteen de grond in geboord. "Dat zijn aasgieren die boven de autoweg cir kelen om aan slachoffers te verdienen. Ze vragen vijf tot vijftien procent plus btw van het geld dat slachtoffers krijgen. Gewoon diefstal". Ook de ANWB en het Instituut voor Psychotrauma die zich hebben opgewor pen als 'opvangers en begeleiders' van verkeersslachtoffers zijn onderwerp van haar kritiek. "De ANWB heeft notabene zelf belangen in de verzekeringswereld, dus die organisatie heeft twee petten op, en geen psycholoog kan een slachtoffer helpen voordat hij schadeloos is gesteld. Psychische problemen ontstaan vaak door de martelgang die het slachtoffer heeft moeten maken om verhaal te ha- "Die nasleep kan dikwijls nog erger zijn dan het lichamelijk leed dat werd veroorzaakt door het ongeval", heeft ze ervaren. In 1962 was ze zelf betrokken bij een verkeersongeval. In Duitsland. "De auto werd van achteren aangereden en ik ben met mijn hoofd naar achteren gesla gen. Achteraf bleek ik een hersenbloe ding en een neklaesie te hebben opgelo pen". Ze hield er evenwichtstoornissen aan over, kon niet meer werken en kreeg zelfs na twaalf jaar procederen geen recht. "Ondanks een martelgang langs verzekeringsartsen, bij wie je tot voor werp wordt gemaakt". Die kruistocht op zoek naar recht was aanleiding tot een studie over dat onder werp ("om te bewijzen hoe corrupt dit systeem is") en maakte van de vroegere dokterassistente een fanatiek strijdster voor de belangen van verkeersslachtof fers. Aanvankelijk in de werkgroep die ze mede oprichtte, en vanaf 1981 in de Stichting die daaruit voortkwam. Een or ganisatie die een opbouwsubsidie van Vraag: Waarom treden hartinfarcten re latief vaker op aan het einde van de nacht of aan het begin van de morgen? Antwoord: Omdat de neiging tot stolling van het bloed omstreeks 8 uur 's morgens het sterkst is. Vraag: Waarom treden astma-aanvallen relatief vaker 's avonds op? Antwoord: Omdat de omvang van de bronchièn (de longblaasjes) 's avonds afneemt. Het gaat in beide gevallen, zowel bij ons bloed als bij onze bronchièn, om normale lichaamsritmen. Maar die normale rit men kunnen door een bepaalde afwij king in de bloedvaten of in de longen zo worden versterkt dat er een hart- of ast ma-aanval optreedt. De manier waarop ons lichaam en onze geest functioneren verandert voortdu rend met de tijd. We kennen allemaal de dagritmen binnen een periode van 24 uur, zoals het slaap- en waakritme. An dere biologische ritmen verlopen overeen aantal dagen of weken, zoals de menstru- atiecyclus bij de vrouw. Verder zijn er jaarritmen, zoals de wisseling van de sei zoenen, die ons lichaam duidelijk kun nen beïnvloeden. Naast deze betrekkelijk langzame ritmen zijn er ook tal van kortere. De slaap zelf bestaat uit een aantal afwisselende fasen van zogenaamde rustige en droomslaap. Het ritme van onze aandacht - meer of minder alert zijn - wisselt nog sneller, af hankelijk van de soort aandacht, van en kele minuten tot enkele tientallen minu ten. Sommige ritmen duren zelfs maar enkele seconden of fracties van seconden. Het bestaan van zoveel ritmen maakt duidelijk dat tijd niet alleen een eigen schap van de klok is, maar ook van ons li chaam en onze geest. Wij erven onze bio logische ritmen op dezelfde manier als onze andere erfelijke eigenschappen. Ze zijn erfelijk vastgelegd in de tijd dat de mensen als jagers, voedselverzamelaars begonnen te leven en hun ritmen sterk driejaar kreeg en waar ze voor- en nadien als wao-er jarenlang haar vakantiegeld in stak om lotgenoten te helpen. Daartoe werkt de SBV nu samen met deskundige artsen en een advocatenkan toor in Maastricht dat gespecialiseerd is op dit gebied. Dat laatste is hard nodig. "Want er wordt heel wat afgeprutst door juristen, advocaten en organisaties die zeggen dat ze mensen willen helpen. Ve len van hen weten niets van de medische terminologie, laat staan van letselschade en de gevolgen daarvan. Er zijn hooguit vijftien advocaten in Nederland die deze zaken naar behoren kunnen afwikkelen. De meeste slachtoffers worden door rechtswinkels verdeeld over advocaten in de naaste omgeving, dus kun je alleen maar hopen dat je bij een goede terecht komt". Niet ontzien Die kans is niet bijster groot. Het wordt bewezen door de andere kant van het verhaal van de eerder genoemde moeder. Ook op zoek naar recht voor haar zoon werd zij niet ontzien. Hoewel de plaats waar het ongeluk gebeurde "heel overzichtelijk" was en haar zoon "van achteren was aangereden", werd door de politie geen proces verbaal opge maakt. "Omdat er geen getuigen waren". Wel stond na een paar dagen de automo bilist bij haar op de stoep. "Met de vraag of ik verzekerd was, want hij had een schrammetje op zijn auto en dat wilde hij vergoed hebben. Zonder dat ik daarvan wist is dat betaald door onze verzeke ring". Zelf kon ze geen enkele aanspraak ma ken. Dat wilde ze niet aanvaarden en via de wetswinkel kwam ze terecht bij een advocaat. "Hij was zeer begaan met het lot van mijn zoon en zou de zaak uitzoe ken. Ik moest een bewijs van onvermo gen halen en bij hem inleveren. Dat heb ik gedaan, maar daarna hoorde ik niets meer. Als ik belde werd me verteld dat hij ermee bezig was of dat hij zou gaan overleggen met zijn confrères". werden bepaald door de ritmen van de natuur. Die erfelijke uitrusting beïnvloedt ons nog altijd heel sterk. Het is de reden waarom mannen ook tegenwoordig nog vooral in de herfst de liefde willen bedrij ven. Een restverschijnsel uit de tijd waarin het belangrijk was dat de baby's in het warme seizoen werden geboren. Die ritmen zijn zo in ons verankerd, dat zelfs als alles in ons lichaam ontregeld raakt, we ze toch blijven volgen. Men heeft dat aangetoond bij de ziekte van Alzheimer, beter bekend als de beruchte ouderdomsdementie. Hoe ver de ziekte ook is voortgeschreden, de zieke blijft de biologische ritmen volgen. Een belangrijke vraag is of ons leven van alledag wel conform onze biologische rit men is ingedeeld. Het lijkt erop dat dit in heel veel opzichten niet het geval is, te oordelen naar de inhoud van een recent verschenen boek met de titel 'De mens is ziek van de tijd'. Het meest bekende voor beeld is dat van de ploegendienst - drie ploegen van elk 8 uur - die duidelijk de li chaamsritmen ontregelt (op dezelfde ma nier waarop een transatlantische vlucht dat doet). Een sneller systeem van wisse len leidt tot veel minder ontregeling. Voor nachtwerkers is het daarom van groot be lang om korte tijd (zo'n 2 tot 3 uur) te sla pen tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends. Als men dat niet doet kunnen de gevolgen soms zeer ernstig zijn. Getui ge bijvoorbeeld de ramp met de kerncen trale van Three Miles Island in de Vere nigde Staten. De alarminstallaties func tioneerden precies zoals ze moesten, maar het nachtpersoneel nam de alarm signalen niet tijdig waar. Vanwege hun biologische ritmen vermoedelijk! Het on geluk heeft zich voorgedaan om vier uur 's ochtends. Dat is het tijdstip waarop volgens onderzoek de alertheid het laagst is. Het is merkwaardig genoeg hetzelfde tijdstip waarop vtrkeersorganisaties in Geïmponeerd nam ze daar lang genoe gen mee. "Ik ben maar een eenvoudige vrouw die nog ouderwets is opgevoed, dus je kijkt tegen zo'n man op, je hebt nog andere kinderen thuis en je moet je zoon achterna lopen, dus je wacht af. Wat moet je anders, als leek?". Weinig, zo bleek haar. "Bij de ANWB kon ik niet te recht, want ik was geen lid en hulp zou me heel veel geld gaan kosten, en bij de vakbond van mijn man werd me ook ge zegd dat er niks aan te doen was". Juist toen haar mogelijkheden uitge put leken, kwam ze via-via in contact met de SBV. Hoewel de termijn (drie jaar) verlopen was, wilde de Stichting de zaak uitzoeken. De moeder kreeg het advies het dossier van haar zoon op te vragen bij haar advocaat. "Dus belde ik hem op. Het kostte me een uur om hem te over tuigen dat hij dat dossier met het be wijs van onvermogen moest opsturen, en uiteindelijk zegde hij toe dat te doen. Dat is niet gebeurd, want op dezelfde dag is de man overleden. Met mevrouw Du Chatenier ben ik toen zelf naar het kan toor gegaan om het dossier op te halen. Alles wat na zes jaar boven water kwam was één kaartje met gegevens". "Dat dossier is dus zes jaar blijven lig gen, zonder dat er iets aan is gedaan", zegt Hilde du Chatenier. "Die zaak is al lang verlopen en die mevrouw zit met een jongen in een rolstoel die niets meer kan". Het is slechts één van de voorbeel den uit de praktijk van de SBV. Hilde du Chatenier kan er vele noemen. "Want in Nederland is het verkeersslachtoffer er in alle opzichten slecht aan toe. In Duits land heb je gespecialiseerde ongevallen teams, goed uitgeruste ambulances, heli copters die worden ingezet en speciale klinieken waar slachtoffers goed behan deld kunnen worden en van top tot teen worden onderzocht". "In Nederland heb je dat allemaal niet. De bemanning van ambulances is niet goed ingespeeld op de problematiek en de ziekenhuizen beschikken niet over al- verschillende Europese landen automo bilisten adviseren op vakantie te gaan om zo opstoppingen te vermijden. De eeuwige discussie over schoolvakan ties en schooltijden illustreert heel duide lijk de tegenstrijdigheid tussen bepaalde sociale gebruiken en de resultaten uit chronof tijdsritme)biologisch onder zoek. Volgens sommige onderzoekers is het hebben van overbelaste schooldagen aan de ene kant en lange schoolvakanties aan de andere kant een ongezonde ge woonte. Beter zou het zijn om meer va kanties te plannen en de zomervakantie aanzienlijk in te korten of zelfs te ver plaatsen. De reden daarvoor is dat onze weerstand tegen ziekten in de zomer het grootst is. Wat betreft schooltijden zou voor kleine kinderen een andere indeling geboden zijn. Geeuwen en aandacht ver slappen komt bij hen het vaakst voor tus sen 10 en 11 uur in de ochtend en hun agressiviteit is het grootst rondom tien. Dus s.v.p. geen speelkwartier dan. Bij de middelbare scholieren veranderen deze ritmen. Voor hen lijken de meest gunstige schooluren te liggen tussen 8 uur 's ochtens en 1 uur 's middags en ook tus sen 5 uur 's middags en 9 uur 's avonds. Lessen zouden bij voorkeur niet langer moeten zijn dan 35 tot 40 mjnuten, omdat daarna steeds voor een bepaalde periode de aandacht verslapt. Chronobiologisch onderzoek blijkt ook belangrijk voor het begrijpen van ziek- le apparatuur, dus moet een slachtoffer vaak worden overgebracht. Een onder zoek heeft uitgewezen dat er 400 doden minder zouden vallen als in ons land tien tot vijftien speciale ongevallenklinieken zouden komen en dat er ook minder in validiteit zou optreden als onzichtbaar letsel (vooral de nek geeft wat dat betreft veel problemen) zou kunnen worden op gespoord door deskundige medici met geavanceerde apparatuur. Maar er is geen geld, en de juiste mankracht ont breekt, dus moet een slachtoffer in Ne derland maar zien hoe hij er van af komt". Dat is vaak niet zo best, is haar geble ken. "In veel gevallen is alleen maar ge keken naar de zichtbaar opgelopen licha melijke schade, voor onzichtbaar letsel dat zich vaak later openbaart moet je dan maar zien dat je je recht krijgt. Daarbij is de patiënt vaak overgeleverd aan keu ringsartsen die een verlengstuk zijn van verzekeringsmaatschappijen. Dan kun je je duizenden keren laten onderzoeken, maar al ze niets willen vinden, vinden ze niks. Of je had die kwaal vroeger al", schetst ze de "botte brutaliteit" en de soms "barbaarse behandeling" die ze bij schaderegelaars heeft ontmoet. Gevolg is dat het slachtoffer met lege handen staat, of wordt afgescheept met een bedrag dat de feitelijke schade bij lange na niet dekt. Daarna alsnog verhaal halen bij de verzekeringsmaatschappij is dan zeer moeilijk, zo niet onmogelijk. Het slachtoffer valt terug op een sociale uitkering. De SBV vindt dan ook dat de overheid de maatschappijen zou moeten dwingen het volgens de WAM verzeker de bedrag in een onafhankelijke pot te storten, die beheerd zou moeten worden door die overheid. Neutraal "En verkeersslachtoffers zouden di rect na het ongeval een onafhankelijke advocaat met kennis van medische za ken toegewezen moeten krijgen. Een neutrale persoon die je aanhoort en als contact fungeert tussen slachtoffer en politie, schaderegelaars en keuringsart sen. Zodat je niet wordt lastig gevallen met het gezeur om het ondertekenen van een verklaring", zegt Hilde du Chatenier. "Maar daarvan is geen sprake. De be langstelling gaat overwegend uit naar diegenen die anderen onrecht aandoen. Als je verdacht wordt van een misdaad hoefje met niemand te praten, alleen met je eigen advocaat. Ben je verkeersslacht offer dan heb je niks te vertellen en sta je alleen". Dat is niet het geval bij de SBV. Daar melden zich zoveel slachtoffers "dat er tien man full-time in dienst zouden kun nen zijn". Die zijn er niet. Gefinancierd uit vrijwillige bijdragen werkt de stich ting met vijf bestuursleden en vijf vrij willigers. Samen met de terzake kundige artsen en advocaten proberen zij de slachtoffers uit het 'verzekeringsbos' te houden of recht te zetten wat fout is ge gaan. Zoals in het geval van de moeder en haar zoon. "Er is alsnog een zaak van ge maakt. Aanvankelijk met ééntiende pro cent kans, zo is er eerlijk bij verteld, maar de tegenpartij wringt zich in zodanige bochten dat de kans nu 55 procent is", zegt Hilde du Chatenier. De moeder zelf hoopt alleen maar dat haar zoon schadevergoeding krijgt. "Niet om er rijker van te worden, maar omdat hij dan niet altijd alstublieft en dankuwel hoeft te zeggen. Ik wil dat hij zijn recht krijgt. Dat is het belangrijkste. Ook als er niets uit komt heeft dit me al goed gedaan, want deze advocaat doet zijn uiterste best. Ik word nu oprecht ge holpen en daar ben ik al een heel ander mens door geworden". ten en van de behandeling ervan. Zo is vastgesteld bij bepaalde vormen van de pressie, de zogenaamde endogene depres sies, dat verschillende lichaamsritmen ontregeld zijn, zoals het waak- en slaapritme en het ritme van de lichaams temperatuur. Mensen die lijden aan de ze depressie leven niet volgens een ritme van 24 uur, maar op een veel korter of veel langer ritme. Om hun ritmen weer gelijk te stellen met het normale dagritme worden sommige patiënten daarom be handeld met licht van een hoge intensi teit, waardoor de afscheiding van een be paald hormoon, het zogenaamde melato- nine (afgescheiden door een klier in de hersenen, de epiphyse) wordt geremd. Men begint er tegenwoordig overigens steeds meer van overtuigd te raken dat ook voor niet-depressieve mensen licht van te lage intensiteit, zoals bijvoorbeeld kunstlicht in kantoren, nadelig kan wer ken op hun produktiviteit (wie weet wordt Den Haag nog eens een 'verlichte' ambtenarenstad). Langzamerhand beginnen we ook meer te begrijpen van het verband tussen li chaamsritmen en de kwetsbaarheid voor ziekten. Zo weet men inmiddels dat het merendeel van de ontstekingen 's nachts het hevigst zijn. Het is daarom logisch medicamenten voor het bestrijden ervan vooral vóór het slapen in te nemen. Er is zich inmiddels een specialisme binnen de chronobiologie aan het ontwikkelen dat zich bezighoudt met de vraag op welke tijdstippen medicamenten het effectiefst werken. Voor de behandeling van kanker is dat vooral heel belangrijk. Kanker wordt in het algemeen bestreden met toxische, zeg maar giftige stoffen. Daar bij komt het er op aan een dosis te geven die aan de ene kant sterk genoeg is en aan de andere kant toch goed door het li chaam wordt verdragen. Vraag is dus op welk tijdstip van de dag de tolerantie van het lichaam voor zulke giftige stoffen het grootst is. Bij dieren heeft men intussen voor zo'n 21 kankermedicamenten het tolerantie-rit me vastgesteld. Bij mensen is men nog niet verder dan 5, maar daarmee is al een belangrijke stap gezet. Want door die middelen te geven op het tijdstip waarop de patiënt ze het best verdraagt, is in elk geval het welbevinden van de patiënt in hoge mate gediend. Interessant is verder ook het verband tussen lichaamsritmen en de werking van de voedmgsstoffen. Vastgesteld is bijvoorbeeld dat caffeine, zoals in koffie en thee, bij de meeste men sen een duidelijk effect heeft op hun aan dacht en lichaamsfuncties in de ochtend en in de loop van de avond, 's Middags tussen 3 en 5 uur heeft caffeine nauwe lijks invloed. Ook is vastgesteld dat voed sel met veel koolhydraten (zoals spaghetti of bepaalde groenten) 's ochtends een an der effect heeft dan 's avonds. Als u goed wil slapen is het verstandiger om 's avonds voedsel te gebruiken dat rijk is aan koolhydraten en arm aan eiwitten (dus weinig of geen vlees). Op grond van dit soort gegevens is men er zelfs in ge slaagd een dieet samen te stellen dat helpt om de gevolgen van een 'jetlag' (het vervelende, soms dagenlang aanhouden de gevoel na een lange vlucht) aanzien lijk te verminderen en te bekorten. Ten slotte. Lange tijd heeft men gedacht dat mensen die zeiden in de put te zitten als de blaadjes vielen en op te bloeien als ze 'het voorjaar in de kop kregen' aanstel lers waren of zich wat inbeeldden. Maar langzamerhand beginnen we te begrij pen dat ons bestaan hier op deze planeet in meer dan één opzicht aan tijd gebon den is. DOOR JOOP VAN DER HORST Vorige week wist ik nog niet wat apostel lichtjes waren. Ik lag daar niet van wak ker, want ik had nog nooit van dat woord gehoord. Net zo min als van consecra- tiekruis, askruis of intronisatie. Dat komt allemaal doordat ik gereformeerd ben op gevoed en dit zijn vaktermen uit het Roomse Leven, toen dat nog rijk was en katholieken gewoon rooms waren. Het werd voor een gereformeerd jongetje be ter geacht je daar niet in te verdiepen. Ondertussen is er veel veranderd, en nu mag ik mij best in deze zaken verdiepen. Te laat, want veel katholieken weten nu zelf ook niet meer wat een apostellichtje is of een intronisatie. Ik denk dat dat de reden is waarom W.H.Th. Knippenberg en Frans Oudejans een Katholiek Woor denboek hebben samengesteld (Uitgeve rij Thomas Rap). Woordenboek is mis schien een beetje overdreven, het is een bescheiden boekje geworden waarin een aantal typisch rooms-katholieke woor den, alfabetisch geordend, wordt ver klaard. Alleen de prijs is niet zo beschei den 32,50), maar dat komt doordat het zo mooi gebonden is uitgegeven. Er wordt veel in uitgelegd. Die apostel lichtjes bijvoorbeeld zijn de lampjes of kaarsjes die op de verjaardag van een kerkwijding werden aangestoken voor een apostelkruis. Als we bij kerkwijding kijken, kunnen we lezen dat al sedert de vierde eeuw kerkgebouwen gewijd wor den. Een nieuw kerkgebouw kan niet zo maar als kerk gebruikt worden, het moet eerst gewijd worden. Het wordt daardoor aan profaan gebruik onttrokken en spe ciaal voor de dienst aan God gewijd. Dat gebeurt door zalving van de kerkmuren, besprenkeling met wijwater en andere ri ten, en met gebeden. In iedere kerk wordt deze gebeurtenis jaarlijks herdacht met een plechtige mis en daarbij zijn nu die apostellichtjes nodig. Wat profaan is staat er niet in, maar door bisschop Gijsen zijn we er weer aan herinnerd dat dat alles is wat niet rechtstreeks met de godsdienst te maken heeft. Concerten in de kerk zijn profaan. Althans in Limburg. Een askruis is een zwart kruisje van ge wijde as van verbrande palmtakjes. Zo'n kruisje wordt op aswoensdag door een priester op het voorhoofd van de kerkgan gers gewreven om hen tot boete aan te sporen. Aswoensdag is de woensdag voor de eerste zondag van de veertig- daagse vasten, zeg maar: de eerste dag na afloop van carnaval. En carnaval is de uitspatting voordat je aan die lange perio de van veertig dagen vasten begint. Intronisatie is het woord voor op de troon zetten. Het is een plechtigheid waarbij een beeld van het Heilig Hart op een ere plaats, een 'troon', in de huiskamer werd geplaatst. Daarna werden huis en huis bewoners aan het H. Hart toegewijd. Het zijn Knippenberg en Oudejans zelf die hier in de verleden tijd spreken werd ge plaatst, werden toegewijd. Intronisaties vinden blijkbaar niet meer plaats. Net zoals apostellichtjes uit de tijd zijn. Bij het askruis spreken ze in de tegenwoordige tijd: wordt gewreven. Verder komen allerlei kloosterorders aan bod, het verschil tussen een orde en een congregatie, begrippen als quatertem perdagen, schuifje, superplie, oblaat, godslamp, ex voto en nog veel meer. Het schuifje is de benaming voor een gewei gerde biecht, als de priester het luikje in de biechtstoel sluit. Of het nu vertedering, opluchting of ver driet om wat verloren ging opwekt, dat het Katholiek Woordenboek boeiend is valt niet te ontkennen. lljfe MP" v. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27