LEIDSCH DAGBLAD Basisverzekering in 1992 EXTRA SBSSS RIJDING? his wa v_ <sL Krokodillen beangstigen Zambianen 'Ontwerp veerboten fundamenteel fout' Kabinet kiest voor plan Dekker inzake ziektekosten Bush grote favoriet voor Super Tuesday Koopvaardij wil hulp van Russen in de Golf j ZAMPAN0 [wij regelen, 1 zorgen en 1 weer als nieuw maken he* Demmenie ZATERDAG 5 MAART 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38566 Vijf mensen opgegeten LUSAKA (AP) - In Zambia zijn dit jaar al vijf mensen opgege ten door krokodillen. Omwo nende dorpelingen hebben de overheid gevraagd een aantal van de vele reptielen die de ri vier de Kafua onveilig maken te doden. Dickson Ponde, voorzit ter van de gemeenteraad van Kasiba in de provincie Copper- belt, zei dat de krokodillen elke week wel een paar mensen aan vallen. LONDEN (GPD) - Het ontwerp van veerboten in de Noordzee en het Kanaal is fundamenteel fout, met alle risico's vandien. Bijna een jaar na de ramp van de Herald of Free Enterprise die aan 189 opva renden het leven kostte, is dat de ernstige waarschuwing van de Britse scheepsbouwkundig inge nieur Dick Bishop. Zijn waarschu wing heeft betrekking op de zoge heten rij-op-rij-af schepen die in het drukke seizoen samen meer dan 120 oversteken per dag maken tussen Groot-Brittannië en het continent. Dick Bishop, vice-voorzitter van de wetenschappelijke vereniging The Royal Society heeft een eigen onderzoek ingesteld naar de ramp met de Herald of Free Enterprise. En is daarbij tot de conclusie geko men dat het schip buiten de haven van Zeebrugge ook had kunnen ge- kapseizen als de boegdeuren wèl tijdig gesloten waren geweest. Britse expert na onderzoek: Hij baseert deze conclusie op de met water gevulde ballasttanken in het voorschip om het op- en afrij den van de vrachtwagens en perso nenauto's mogelijk te maken. Met het voorschip dieper in het water, ontstond er een instabiliteit die de roerganger eenmaal buitengaats belette het schip in een rechte koers te houden. In plaats daarvan maakte de veerboot een scherpe fa tale bocht waardoor hij kapseisde. Aan de hand van een model heeft Dick Bishop in een zwembad zijn stelling gedemonstreerd. Met als resultaat dat het Britse ministerie van transport heeft toegezegd zijn bevindingen met spoed te zullen bestuderen. Nu gebleken is dat als er maar een paar centimeter water op het open autodek van een veerboot komt de kans op kapseizen sterkt toeneemt, wordt steeds meer ge twijfeld aan de veiligheid van de ferry's. En reist de vraag of er niet iets wezenlijks fout is aan het hui dige ontwerp van de schepen, die de laatste jaren aanzienlijk groter zijn geworden en nu ook veel meer passagiers en auto's vervoeren dan voorheen. De les van de Herald of Free En terprise is ook de grote snelheid waarmee het schip ten onder ging. En de zeer korte tijd die opvaren den hadden om het vege lijf te red den. Gesproken wordt dan ook over geheel nieuwe ontwerpen van veiliger veerboten. Maar met een begin daarvan is nog niet begon nen. Voor een belangrijk deel wordt nog steeds gevaren met ver ouderde veerboten. In dit verband heeft de Britse mi nister van transport Paul Channon nu bepaald dat ferry's die vóór 1980 zijn gebouwd, aan een streng on derzoek moeten worden onderwor pen om na te gaan of ze aan de hui dige veiligheidsvoorschriften vol doen. Naar verluidt gaat het om zo'n dertig Britse veerboten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er komt in 1992 toch een be perkte volksverzekering voor ziektekosten, zoals de com missie-Dekker heeft voorgesteld. Het kabinet beslist ech ter pas in 1990 over de omvang van het pakket. Ook valt dan de beslissing welk deel van de premie een vast bedrag wordt, en welk deel afhankelijk wordt van het inkomen. Premier Lubbers maakte dat gisteravond na het kabinets beraad bekend. Onderdelen van het huidige zie kenfondspakket en de particuliere ziektekostenverzekering worden bij wijze van voorschot alvast over geheveld naar de algemene wet bij zondere ziektekosten, een volks verzekering. Bij de invoering van de verplichte basisverzekering ver dwijnt het verschil tussen zieken fonds- en particulier verzekerde. Maandag stuurt staatssecretaris Dees (volksgezondheid) de gede tailleerde plannen naar de Kamer. COLUMBIA (GPD) - De Ameri kaanse vice-president George Bush is de overduidelijke favoriet bij de voorverkiezingen die de Re publikeinse partij vandaag in Zuid- Carolina houdt. De meest recente peilingen geven de vice-president 49 procent van de stemmen, zijn grote concurrent senator Bob Dole 26 procent. Ex-dominee Pat Ro bertson komt op 14 procent en Jack Kemp op 7. 4 t/m 13 maart Dagelijks van 10-18 uur Do. 10 en vrij. 11 maart van 10-22 uur Gratis pendeldienst volg borden P RAI AMSTERDAM raï Trein Toegangbiljetten bij NS-stations Winterse buien De weersverwachting tot midder nacht luidt: wisselend bewolkt en en kele winterse buien. Mlddagtcmpera- tuur ongeveer 5 graden. Matige noord westen wind (kracht 4), aan de kust af en toe krachtig (krachtig 6). Zondag 6 maart zon op: 07.14 uur, zon onder: 18.29 uur; maan op: 21.56 uur. maan onder: 07.54 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.58 en 17.10 uur; laag water: 00.50 en 13.00 uur. Maandag 7 maart zon op: 07.12 uur. zon onder: 18.31 uur; maan op: 23.13 uur, maan onder: 08.05 Waterstanden te katwijk hoog water: 05.27 en 17.40 uur; laag water: 01.23 en 13.34 uur. De vier Republikeinse presi dentskandidaten hebben de afge lopen dagen intensief campagne gevoerd in Zuid-Carolina. Dole is met een grote tv-campagne begon nen waarin hij Bush onder meer beschuldigt van een kwalijke rol in de Iran-Contra's-affaire. Robertson had op alle lokale tv-stations giste ren advertenties van maar liefst een half uur lengte lopen. Dat komt niet omdat het op zich zelf zo belangrijk is om in deze staat te winnen, maar omdat in Zuid-Carolina de toon kan worden gezet voor de veel belangrijker voorverkiezingen op Super Tues day, aanstaande dinsdag. Dan gaan de kiezers in 20 staten, waaronder 14 zuidelijke, naar de stembus en staat meer dan 30 procent van het aantal gedelegeerden op het spel dat in de zomer tijdens de nationale conventies de presidentskandida ten aanwijst. Voor Bush is het van levensbe lang te winnen. Alleen bij winst in Zuid-Carolina zal hij in staat zijn Super Tuesday net zo zegevierend af te sluiten als de peilingen tot dusver voorspellen, zo menen inge wijden. Bob Dole verwacht niet het op Super Tuesday bijzonder goed te doen, daarvoor heeft hij te wei nig aanhang in hét zuiden. Voor hem is het van groot belang de 'schade in eerst Zuid-Carolina en vervolgens tijdens de voorverkie zingen van aanstaande dinsdag zo gering mogelijk te houden. Mocht Bush met te grote cijfers winnen, dan maakt de campagne van Dole ook elders in het land niet zoveel kans meer, en zou hij binnen enkele weken wel eens gedwongen kunnen zijn de race op te geven. Pat Robertson zei enkele weken geleden nog dat zijn campagne zou staan of vallen met een eerste plaats in Zuid-Carolina. Tekenend is dat hij deze week die positie heeft opgegeven. Maar hij kan mo gelijk toch voor een verrassing zor gen. De peilingen hebben hem bij eerdere voorverkiezingen steeds te laag ingeschat. Met name bij een la ge opkomst zou Robertson wel eens aanzienlijk meer kunnen ha len dan de 14 procent die de laatste peiling hem geeft. MANILA Leden van de mi litante Liga van Filipijnse Stu denten protesteerden gisteren, als skeletten uitgedost, bij het gebouw van de Filipijnse Se naat tegen de aanwezigheid van Amerikaanse militaire ba ses op de Filipijnen. Ze eisten een algehele ontmanteling er van. De studenten zetten hun protest kracht bij door anti-VS- posters tegen de muren van het senaatsgebouw te plakken. Bel onze 24-uurs informatielijn voor een actueel overzicht van tijdelijke banen in: Leiden e.o. 071 - 121230 De Tweede Kamer heeft in een eerste reactie verdeeld gereageerd op het besluit. Het CDA is tamelijk tevreden. Dat de hogere inkomens straks meer kwijt zijn aan premie dan de lagere, spreekt de christen democraten aan. De WD is daar juist tegen. De PvdA vindt dat het kabinet met deze plannen 'een heil loze weg' op gaat, omdat met name gezinnen met kinderen er in koop kracht op achteruit gaan. Daar staat tegenover dat kleine zelfstan digen en bejaarden, die ondanks hun vaak lage inkomens niet in het ziekenfonds zitten, er op vooruit Lubbers erkende dat de basis verzekering 'ingrijpende gevolgen' heeft voor gezinnen. Volgeffc de FNV, die teleurgesteld is over het kabinetsbesluit, kan het koop krachtverlies voor gezinnen oplo pen tot drie procent. Behalve een geleidelijke invoering om de inko menseffecten te verzachten, wil het kabinet daarom in 1990 nog 'iets doen in de kinderbijslagsfeer'. Pakket Het basispakket zal het meren deel van het huidige ziekenfonds pakket omvatten. De commissie- Dekker stelt 85 procent van het huidige pakket voor, waarbij men zich voor het overige deel kan bij verzekeren. Het is al vrijwel zeker dat onder meer fysiotherapie en een groot deel van de tandheelkun dige zorg niet in het basispakket komen. Het kabinet is daar nog niet uit. Lubbers zei gisteren zich af te vragen of 85 procent niet een te klein pakket is. De premie voor het basispakket wordt deels afhankelijk van het in komen. De commissie-Dekker vindt dat de verzekerde tien pro- Tent van de premie in guldens moet betalen, onafhankelijk van het inkomen. "Maar wellicht is dat een tikje aan de stijve kant. Mis schien kun je met minder toe", al dus Lubbers. In de gezondheidszorg gaat op het ogenblik 44 miljard gulden per jaar om. Volgens het plan-Dekker zouden de burgers zich bij elkaar voor 6,6 miljard gulden moeten bij verzekeren. Volgens Lubbers De verzekerden mogen zelf kie zen bij wie ze zich willen verzeke ren, en verzekeraars mogen in prin cipe niemand weigeren. Wel mo gen de verzekeraars zelf kiezen hoe hoog ze het vaste bedrag in de pre mie maken. Met dat concurrentie- element hoopt het kabinet de ge zondheidszorg goedkoper te ma ken. Staatssecretaris Dees heeft in middels de ziekenfondsen ge vraagd om te onderzoeken hoe de overgang naar een basisverzeke ring zo soepel mogelijk kan verlo pen. Kraaijenhof: dol op alles wat snel is Het 'Wilde Oosten' van de Sovjetunie Verkeersslachtoffers vaak weerloos ROTTERDAM (GPD) - De Neder landse 'Vereniging van Kapiteins ter koopvaardij' overweegt serieus de hulp van de Russische marine in te roepen om de Nederlandse vrachtschepen in de Perzische Golf te beschermen. De belangenorganisatie van ka piteins, waarvan zo'n 1.000 gezag voerders lid zijn, vreest wraak op de onbeschermde Nederlandse schepen in dat gebied nu eerder de ze week in Rotterdam van een Iraans schip acht containers met een grondstof voor chemische wa pens van boord zijn gehaald. Voorzitter J. de Jager van de Ver- VANAVOND 22.00 uur "Sociëteit "De Burcht" ÉH 1 ZORG DAT IE BU HET l AUTOSCHADEHUIS KOMT! W AUTOSCHADEHUIS LEIDEN A 1 ROOSEVELTSTRAAT 61. 2321 BL LEIDEN TEL. 071-764800 Weer zondeval tv-dominee CHARLESTON (AFP) - Na Jim Bakker en Jimmy Swaggart is deze week opnieuw een Ameri kaanse tv-dominee meege sleurd in de openbare zondeval. Michael Agnello heeft de lei ding van de "Kerk van het Nieuwe Leven" moeten neer leggen wegens een "doodzon de", begaan met de weduwe van een van zijn collega's. Ag- nello's opvolger, Jim Legg, maakte dat gisteren bekend. Voor 350 gelovigen, onder wie zijn vrouw, bekende Agnel lo dat hij te ver was gegaan in zijn toenadering tot de weduwe van Davy Hissom, een geeste lijk leider van dezelfde kerk die negen maanden geleden om kwam bij een vliegtuigongeluk. Volgens Legg was de "dood zonde" van Agnello echter niet de geslachtsdaad met de wedu we. "De zondaar is nu onder toe zicht geplaatst van een andere predikant". eniging van Kapiteins zegt noodge dwongen de hulp van de Russen in te moeten roepen, omdat geen be scherming is te verwachten van Westerse oorlogsschepen die in dat gebied patrouilleren. Nederland heeft er samen met Belgie wel mij- nenjagers varen, maar deze sche pen zijn alleen 'onder water' ge richt. De Jager wil juist bescher ming tegen de 'boven water'-aan- vallen van de gevreesde Iraanse gardisten in hun snelle rubberbo ten. Al eerder hebben de kapiteins bij minister Van Eekelen aangedron gen op het sturen van Nederlandse fregatten naar het oorlogsgebied. Zulke marine-schepen zijn daar al wel van de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk, Italië en de Sov jetunie, maar die beschermen al leen de eigen koopvaardij. "Neder landse schepen mogen zich best aansluiten bij een Amerikaans konvooi, maar dat betekent geen bescherming", aldus De Jager. "Als een Nederlands schip zou worden aangevallen, worden al leen de eventuele drenkelingen uit zee opgepikt", zegt De Jager ver ontwaardigd. "Vind je het gek als we dan nu de hulp van de Russen willen inroepen"? De kwestie komt overigens pas begin april in een bestuursvergade ring van de kapiteins aan de orde. Demmenie Drukkerij Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel. 071-41.11.41 orp ~1 RIJSTROOK Rijkswaterstaat heeft 'serieuze plannen' om de rijksweg A9 tussen de Velsertun- nel en Badhoevedorp van een vijf de rijstrook te voorzien. Die moet komen op de plaats van de huidige middenberm. Rijkswaterstaat wil de extra rijstrook in de ochtend spits benutten voor verkeer uit het noorden en in de avondspits voor verkeer richting Velsertunnel. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand 23,95 n par hall jaar 141,90 "'i H| automatische betaling) per jaar 270,25 /oorkeur aankr De eerste 2 weken kri/gl u de krant natuurlek gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Teletoon U kunl deze bon opsturen naar het Leldsch/Alphens Oagblad. t controle bezorging) 2300 VB ren bellen: (071>-1*4941.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1