'Ik blijf niet kwaad SpoORPtTV Felle Teun van Vliet rijdt met open vizier Hermans blijft aan de leiding Israël Lubbers voorziet problemen bij besprekingen begroting 'Voedselhulp Voor Derde Wereld alleen in nood' Geen schaatsen op tv Recordrecette Real VELP (GPD) Eerlijk mag dan het langst duren, in de professionele wielersport met zijn be trekkelijk korte carrières is het maar beter dat spreekwoord niet op waarheid te toetsen. Want wie niet beschikt over een onuitputtelijke krachtbron kan alleen slagen als hij bereid is te ba lanceren op de rand van list en bedrog. Als Teun van Vliet, aan de vooravond van de Grote Prijs Wielerrevue in het Crest hotel in Velp, zijn zwaktste punt aan de openbaarheid prijsgeeft moet hij niet lang nadenken. „Ik ben niet gemeen genoeg. Je moet 'ja' kunnen zeggen en 'nee' kun nen doen en dat ligt me niet". Teun van Vliet: „Ik ben niet gemeen genoeg" Is het de pure sportman of de ver liezer in Van Vliet, die hem de afge lopen jaren luttele meters voorbij de finishlijn regelmatig deed ont steken in razernij als hij weer eens het idee had 'geflikt' te zijn. Een bloemlezing uit het boze proza van Van Vliet: „Wat ze mij hebben aan gedaan is een verschrikking. Dit zal nog consequenties hebben" (na de door Henri Manders gewonnen Tour-etappe in 1985), „Wat hebben ze me gepest" (na Tirreno-Adriati- co in 1987), „Ik heb gereden om an deren te laten verliezen" (na een tot valpartij leidend tweegevecht met Jean Paul van Poppel in de Tour de France van 1987) en „Ik wil niet zeggen dat Gólz de schuld is van mijn nederlaag, maar hij heeft mijn doen en laten in de finale wel beïn vloed" (Na het wereldkampioen schap in Villach). Brutaaltje Hij wordt 'het brutaaltje' ge noemd, maar heet ook 'Teuntje Slim' te zijn. Zo impulsief als hij BENIEL (ANP) In de Ronde van Murcia bleef het Hermans-festival voortduren. De Brabander was gis teren nog steeds ongeslagen. Mat- thieu Hermans behaalde zijn vier de achtereenvolgende etappezege. Zijn totaal aantal overwinningen in het nog nauwelijks begonnen sei zoen kwam op zeven. Na een vlak ke rit tussen Jumilla en Beniel over 133 kilometer, met een mislukte sa- lo van de Spanjaard Villanueva, versloeg Hermans de Belgen De Jonckheere en Van Brabant. Algemeen klassement: 1. Her mans 15.08.37, 2. Van Brabant z.t., 3. Moreda z.t. 4. Philipp z.t. 5. Que- vedo (Spa) z.t. 6. Gaston (Spa) z.t. Zaterdag is het eerste deel van de vijfde etappe een ploegentijdrit over 43 kilometer. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers verwacht dat de kabinets besprekingen over de financiële problemen voor de overheid de ko mende weken 'heel moeilijk' zullen worden. Het kabinet vergadert vandaag en volgende week over de hoofdlijnen van het financieel be leid voor de komende jaren. "De besprekingen zijn extra ge compliceerd omdat aan de ene kant gesproken wordt over nog eens 6,5 miljard gulden bezuini ging, terwijl aan de andere kant be slist moet worden over de beste ding van de vier miljard gulden die is vrijgekomen door de afschaffing van de investeringspremies voor de bedrijven", aldus Lubbers giste ren na afloop van de ministerraad. Lubbers zei dat vorige week za terdag (toen het besluit over de af- WAGENINGEN (ANP) - Voedsel hulp aan ontwikkelingslanden moet uitsluitend gezien worden als noodhulp. Die hulp kan slechts in twee gevallen gegeven worden: bij natuurrampen en om de specifieke behoeften van een bepaald ontwik- kelingsgebied te dekken. Het voed- sel moet in geval van voedselhulp betrokken worden uit het getroffen land zelf, of - als dat niet mogelijk is - uit buurlanden. Pas in laatste in stantie mogen graanvoorraden uit het Westen aangesproken worden. Dat is eén van de dertien resolu ties die deelnemers aan een inter nationaal graantelerscongres in Wageningen aangenomen hebben. Het congres, dat de afgelopen week gehouden werd, is georgani seerd door de Boerengroep Wage ningen in samenwerking met het Centrum voor Ontwikkelingswerk Nederland (CON). Reden voor het congres was, aldus woordvoerder T. Kierkels, de alsmaar slechter wordende positie van akkerbou wers in de hele wereld en ook in Nederland. Volgens de Boerengroep Wage ningen zijn de enorme overschot ten aan graan, die in de EG en de Verenigde Staten ontstaan, waar door geen goede prijzen meer ge maakt kunnen worden, een belang rijke oorzaak van die slechter wor dende positie. Die situatie heeft vooral zijn weerslag op de ontwik met zijn mond is, zo berekenend kan hij in de wedstrijd zijn. Van Vliet fronst zijn wenkbrauwen en tekent bezwaar aan tegen de bewe ring dat hij afwachtend zou fietsen. „Ik probeer juist altijd met open vi zier te koersen. Alleen: als ze me dwars gaan zitten, gooi ik mijn kont tegen de krib. En als ik kwaad ben, werkt dat niet tegen me. Dan ben ik juist feller". Felheid met af en toe ernstige gevolgen, zoals in de Tour-etappe naar Bordeaux af gelopenjaar, toen hij zich mateloos opwond over de samenwerking van de Nederlandse ploegen PDM en SuperConfex, die de jacht op rit- zeges van zijn Panasonic-formatie ernstig bemoeilijkte. „Op dat mo ment heb ik iets van: wie me nou in de weg rijdt heeft het zitten. Dan durf ik mezelf in een massaspurt te storten en mijn leven te riskeren". Van Vliet doet niet geheimzinnig over zijn opvliegendheid. „Ik gooi het er na afloop ook meteen uit. Zo ben ik nu eenmaal: eerlijk. Dat is de aard van het beestje. Al is het heel moeilijk om in de wielersport eerlijk te blijven. Ik zal in het pelo ton heus genoeg vijanden hebben, maar zelf blijf ik nooit kwaad. Als ik gezegd heb wat ik er van denk, ben ik het vijf minuten later kwijt". Voor de aanvang van het seizoen 1987 typeerde Gerrie Knetemann Teun van Vliet als een renner die met zijn mond wèl al de uitstraling van de vedette had, maar dat alleen niet kon staven met overwinnin gen. Terwijl die toch ook onlosma kelijk verbonden zijn met het ve- dettedom. Knetemann had zijn oordeel nog niet uitgesproken of Van Vliet won twee voorjaarsklas siekers, de Omloop Het Volk en Gent-Wevelgem. Later kwam daar onder meer de Ronde van Neder land bij. De topklassieker ont breekt nog, maar geen sterveling twijfelt er meer aan dat die even zeer binnen het bereik van de West lander ligt. Rugblessure Nu Phil Anderson de ploeg van schaffing van de investeringspre mie WIR bekend werd gemaakt) is afgesproken dat die vier miljard niet zullen worden gebruikt om ga ten in de verschillende begrotin gen te dichten. Toch zei hij het be grijpelijk te vinden als sommige ministers die miljarden in hun ach terhoofd hebben bij de beslissing over weer forse bezuinigingen. Minister Deetman (onderwijs) nam daarop deze week al een voor schotje, door tijdens een spreek beurt te zeggen dat hij wel betere bestedingen voor de vrijgekomen inversteringspremies weet dan de ze in hun geheel in een andere vorm terug te geven aan de bedrij ven. Lubbers maakte zich over die uitlating niet erg druk. "Altijd als er in het kabinet beslissingen moe ten worden genomen over bezuini gingen, hoor je van deze en gene kelingslanden, waar graan het hoofdbestanddeel van het voedsel uitmaakt. Als er bovendien slechte prijzen voor het graan betaald wor den, één van de weinige handels- produkten van ontwikkelingslan den, zijn die landen niet in staat voor zichzelf te zorgen. De congresdeelnemers - afkom stig uit Frankrijk, de Bondsrepu bliek Duitsland, de Verenigde Sta ten, Senegal, Zimbabwe, Bolivia en Nederland - hebben ook een resolutie aangenomen omtrent de exportsubsidies. De deelnemers zijn van mening dat exportsubsi dies afgeschaft moeten worden, omdat ze de markt voor graan im- en export verstoren. Landen zou den andere subsidies aan graan producenten kunnen verstrekken die vooral tot doel hebben akker- bouwregio's te steunen. Op die ma nier zouden ook ontwikkelingslan den onder elkaar kunnen hande len, wat hun positie versterkt. De dertien resoluties van het in ternationale graancongres in Wa geningen zullen over twee weken aangeboden worden aan de deelne mers van de Noord-Zuid ronde-ta felconferentie in Den Haag, waar onder meer over de graanproble- matiek wordt gesproken. Verder zullen de congresdeelnemers de resoluties aanbieden aan de land bouwministers van de verschillen de landen. Peter Post de rug heeft toegekeerd, rust er een grotere verantwoorde lijkheid op de schouders van Teun van Vliet. „Vorig jaar ben ik ook ge start zonder dat er druk op me stond. Nu weet iedereen dat ik zul ke wedstrijden kan winnen, maar voor mij verandert er niets. Ik wil nu weer met dezelfde instelling vertrekken. Probleem is alleen dat ik in de Ster van Bessèges bij een valpartij een rugblessure heb opge lopen, waarvan ik veel last heb. Mijn eigen dokter is afwezig en de rugdokter van de ploeg is ziek. De conditie is goed, maar de vorm is er niet". Die uitstekende conditie dankt hij, net als vorig jaar, aan de ge stuurde. training van de Ludwig Vandeputte. Aan hem droeg hij vo rig jaar zijn overwinning van de Omloop Het Volk op. Het is niet verwonderlijk dat hij ook in de aan loop naar het wieleijaar '88 de me thode van de Belgische wielertrai- ner heeft gevolgd. „Een reden om uit je warme bedje te komen", liet hij zich ontvallen over het fanatis me, waarmee hij de dagelijkse op drachten afwerkt. „Het zijn steeds trainingsprogramma's van een week, waarna je telefonisch con tact met elkaar hebt. Het verschil met de traditionele wielertraining is enorm. Vroeger stond je op, stap te op je fiets, reed zo'n vijf uur al leen of met een groep rond, kwam thuis, ging douchen en eten en je voelde je weer als nieuw. Als ik weet dat ik een zwaar programma moet doen ben ik er tevoren al een paar dagen niet goed van. Maar de aanpak geeft wel de mogelijkheid om goed tc pieken". Teun van Vliet heeft zijn weg ge vonden in het beroepsmatige hard- fietsen. Kopman „In het eerste jaar bij Panasonic, toen het niet liep zoals ik het wilde, kwam ik voor de keus te staan: uit groeien tot een goeie knecht of een minister dergelijke geluiden. Ik heb niet de indruk dat dat de sfeer in het kabinet verstoort", aldus Lubbers. De premier achtte het niet waar schijnlijk dat het wensenlijstje dat de werkgevers op tafel hebben ge legd om de vier miljard gulden te besteden, zal worden gehonoreerd. Zij willen zowel een verlaging van de werkgeverspremies voor de so ciale fondsen als een verlaging van de vennootschapsbelasting. "Dat pakket is te ruim bemeten. De wen sen van de werkgevers zijn kost baarder dan de vier miljard die we beschikbaar hebben", aldus de premier. Hij zei eerst de berekenin gen van het ministerie van financi ën te willen afwachten voordat het kabinet beslissingen zal nemen. De bedrijven die vorig weekein de nog snel grote orders hebben ge plaatst om alsnog de premie bin nen te halen (de wir werd met in gang van maandag afgeschaft), zul len hun premie gewoon krijgen. Hoeveel geld de overheid hiermee kwijt is, is nog niet bekend. Vast staat wel dat het om grote bedra gen gaat. Alleen de KLM bestelde Politie mag vaker rijbewijs gaan innemen DEN HAAG (GPD) - De politie zal in de toekomst vaker mogen over gaan tot inbeslagneming van het rijbewijs als gereden wordt onder invloed van alcohol. Tot nu toe heeft de politie die bevoegdheid slechts onder zeer uitzonderlijke omstandigheden. In sommige ge vallen zal invordering zelfs ver plicht worden. Het kabinet heeft gisteren beslo ten tot deze verscherping van maatregelen tot bestrijding van al coholgebruik in het verkeer. In meer gevallen dan tot nu toe kan de politie het rijbewijs van de be stuurder afnemen en vasthouden tot deze is berecht. Als het alcohol gehalte in het bloed boven 1,3 pro mille komt, is de politie zelfs ver plicht het rijbewijs in te nemen. Bestuurders die weigeren mee te werken aan bloedproef of de nieu we ademanalyse, zullen hun rijbe wijs in het vervolg ook zeker kwijt raken. Totdat de rechter een oor deel heeft gegeven, zullen zij dan ook geen auto meer mogen bestu- potentiële winnaar worden. Je bent op zoek naar jezelf. Vooral bij een grote ploeg, want in elk kleiner team zou ik natuurlijk dé kopman zijn. Die rol wil ik niet. Ook niet bij Post. Ik ben één van de bescherm de renners en daar voel ik me het lekkerst bij". Na zijn 'klassieke doorbraak' kreeg Van Vliet vanzelfsprekend aanbiedingen. De wetenschap dat hij nog een contract had bij Panasonic weerhield geïnteres seerden er toch niet van bij Van Vliet aan te kloppen. „Het is eigen lijk niet eerlijk, zoals de contracten in elkaar zitten. Ze bieden de wiel renner zekerheid, maar de sponsor niet", stelt Van Vliet vast. Hij liet zijn hoofd niet op hol brengen door de soms astronomisache bedragen, waarmee werd geschermd. „Het waren loze kreten. Ze laten een prachtige ballon op en als je 'm wilt pakken schieten ze er een kogel doorheen. Laat nog eens wat van je horen, zeiden ze dan. Iets concreets was er nooit". Dus zit hij nog minstens één sei zoen bij Post. Je moet jezelf doelen stellen: sportief en financieel. Be langrijk is datje na je carrière nog gezond bent en een job naar je zin kunt krijgen. Ik ben daar nog al nuchter in. Ik hoef echt niet zo no dig in een villa te wonen of in een grote, dure auto te rijden, zoals je sommige renners ziet doen. Ik zou dat ook wel kunnen, maar ik vind dat zonde van het geld. Er komt nog een tijd datje minder verdient. Je moet je gezonde verstand laten werken. Als ik stop, wil ik me niet te veel zorgen hoeven te maken over mijn toekomst. Dat klinkt misschien heel bescheiden, maar als er wordt verteld dat er tegen woordig in de wielersport van die enorme salarissen worden ver diend... Een goeie renner in een Ne- BINNENLAND zal niet worden gehonoreerd. al voor vele honderden miljoenen guldens nieuwe vliegtuigen. Lubbers zei dat vorige week za terdag pas op het allerlaatste mo ment besloten is de wir-premie he lemaal af te schaffen. „We hebben er lang over gedacht om de premie te verlagen van 12,5 procent naar tien procent, om op die manier de begrotingsoverschrijding in de hand te houden. We hebben echter toch besloten om de wir helemaal af te schaffen, omdat dat technisch gemakkelijker was". Daarbij is vol gens Lubbers echter nadrukkelijk afgesproken dat het totale bedrag beschikbaar zou blijven voor de bedrijven. Lezers schrijven Na lezing van het interessante arti kel over het optreden van Israël in de bezette gebieden in de krant van 2 maart j.l., bekroop me toch weer het nare gevoel, dat telkens van óns gevraagd wordt om vooral genuan ceerd te oordelen over een volsla gen ongenuanceerde politiek. Door mensen als Thomas Simon van het CIDI en Mau Kopuit van het NIW wordt allerlei vergelij kingsmateriaal van stal gehaald om het abnormale normaal te vinden, waarbij dan ook nog even wordt voorbijgegaan aan de onrechtma tigheid van welke bezetting dan ook. We breken toch ook geen lans voor excessen tijdens de Duitse be zetting, omdat de Duitsers geen er varing als bezetter hadden? Als Israël zo omgaat met zijn mede mensen, mede-semieten, dan is het niet zo vreemd waarom het be staansrecht van Israël ter discussie staat. Voor mij is Israël hard op weg naar het "stenen" tijdperk. P.P van Leeuwen Fred. Hendriklaan 13 Oegstgeest derlandse ploeg heeft misschien twee ton per jaar. Daar moetje van leven, je hebt een heleboel onkos ten en ook de belasting komt nog eens een keer langs. Er zijn een paar toppers, zoals Kelly, Roche en misschien ook Vanderaerden die de hele hoge salarissen hebben". Structuur „Je zult mij er niet over horen zeuren. Toen ik bij Dries/Verari- dalux reed verdiende ik het mini mum. Maar het is toch zeker mijn keus om wielrenner te zijn? Nou dan". De nieuwe structuur van de profwielersport, waarbij het voor teams zonder toprenners bijna on mogelijk wordt om nog deel te ne men aan belangrijke wedstrijden, zou betekenen dat hoog gekwalifi ceerde coureurs in de toekomst aanzienlijk duurder worden voor de sponsors. Van Vliet ziet, behalve dat finan ciële voordeel, nog andere positie ve aspecten aan die ontwikkeling. „De belangrijke wedstrijden zijn meer verdeeld over het hele jaar. Het is onmogelijk om te zeggen dat je er elke wedstrijd zult staan, dus moet je je doelen stellen. In mijn geval zijn die niet moeilijk te raden. In de Tour de France, de Ronde van Italië en Spanje heb ik niks te zoeken. Daar kan ik een rit winnen, maar dat is een dag later al weer vergeten, omdat er dan al weer een nieuwe winnaar is. Een klassieker springt er meer uit. Mijn nadeel dit voorjaar is dat het een zachte win ter is geweest. Omdat ik in de zes daagse van Rotterdam moest rij den ben ik de hele winter keihard door blijven trainen. Soms kun je daar nog wel eens voordeel van hebben, maar in de trainingswed strijden heb ik al gezien dat ieder een geweldig hard heeft ge traind...". ook wordt verhaald in de gelijknamige film van Richard Attenborough, die be gin maart in première gaat. Het laatste boek verscheen bij Luitingh, prijs ƒ24,90. Steve Biko vond op 30-jarige leeftijd de dood in een Zuidafrikaanse politiecel. Na zijn dood werd hij een le gende. - 'De merkwaardige lotgevallen van soldaat Ivan Tsjonkin', roman van Vla dimir Vojnovitsj. Het is alweer de vierde druk van dit uitbundige verhaal. Vosno- vitsjs vergeten soldaat Tsjonkin is bijna net zo moeilijk uit de wereldliteratuur weg te denken als zijn Tsjechische colle ga soldaat Svejk. Meulenhoff, prijs 16,50. - 'Vrijende kikkers', korte roman van Hylkje Goïnga, waarin een vrouw op verzoek van haar man 'voor haar eigen bestwil' wordt opgenomen in een psy chiatrische kliniek. Een verhaal vol ver rassingen. Friese Pers Boekerij, prijs 18,90. - 'Een vak vol boeken'. Wim Schouten haalt vele herinneringen op aan veertig jaar leven in en om de uitgeverij. Met ui teraard ontmoetingen met tal van be kende auteurs. De Bezige Bij, prijs ƒ34,50. - 'De kapper', roman van Gijs Ijlander. Het verhaal van Lodewijk Wiggers, de in de oorlog op dubieuze wijze rijk gewor den aannemer, die door zijn huiskapper hardhandig over zijn verleden aan de tand wordt gevoeld. Veen, prijs 24,50. - 'De morgen loeit weer aan', roman van Tip Marugg. Een oudere man, een zaam met zijn vier honden, overpeinst zijn leven, dat op het punt staat tragisch te worden beëindigd. De Bezige Bij, prijs 24,50. - 'Je was geweldig', vele verhalen uit het werk van de Amerikaanse schrijf ster Dorothy Parker, die bekend werd door haar bijtende kritiek in spranke lende vorm. Zij sleet haar laatste levens jaren en stierf in een kale hotelkamer. Bert Bakker. - 'Waarom vraag je mee te zingen' door Hanny Alders. Een van ketterij be schuldigde monnik brengt in de eerste eeuw de laatste twintig jaar van zijn le ven door in de strafcel van een klooster en zendt van daaruit zijn geschriften de wereld rond. Conserve, prijs 22,50. - 'De wind waait onze woorden weg', berichten over het Afghaanse verzet verzameld door Doris Lessing, die met een Amerikaanse vriendin een tocht langs de vluchtelingenkampen in Pakis tan maakte. Sara, prijs 27,50. - 'Geplooid leven' is het debuut van de Noordhollandse schrijver Frank Oud- maijer. Hij schreef eerder artikelen voor tijdschriften, maar dit is zijn eerste boek. Nioba, prijs 21,50. - 'De warmhartige Samaritaan', een tragi-komisch verhaal van Johan Eeck- man over een bescheiden figuur die als gewetensbezwaarde is tewerkgesteld in een telefonische hulpdienst. Nioba, prijs 23,50. - 'Een gedoodverj'de winnaar' door Rudolf Geel, 'De bloedende trein' door Bob den Uyl en 'Een stoet van dwergen' door Simon Carmiggelt zijn drie nieuwe ZATERDAG 10.23-10.55 Did 1: Die Sport-Reportage. 13.15-18.05 BBC 1Grandstand met o.m. paarderennen in Newbury, EK indoor-atle- tiek, WK indoor bowls vanuit Alexandra Palace. en rugby Schotland-Engeland en lerland-Wales. 13.45-17.30 SKY Ski Report: wintersport magazine: live Europa-Cup tennis vanuit 14.25-14.30 SCH: Gillette Soccer scene. 14.25-19.15 BRT 2: Sporl extra: met wiel rennen (rechtstreeks verslag van de eerste voorjaarsklassieker Omloop Het Volk, Gent—Gent) en Indoor Atletiek (live-repor tage en samenvatting van de Europese kampioenschappen in Boedapest). 14.30-17.15 Ned 2: Studio Sport: wielren nen (Omloop Het volk) en zwemmen: (NK in Emmen). 15.30-17.30 SCH: Super Sport, met in het laatste uur NBA basketball. 17.50-18.40 BBC 2: EK Indoor Atletiek: re portage uit Boedapest. 18.00-18.55 Did 1 Sportschau: met o.a. Bundesliga-voetbal en EK indoor atletiek in Boedapest. 18.10-19.00 BRT 1: Speel op Sport. 18.15-18.20 BBC 1: Sport. 18.35-22.00 SKY: Live Europa-Cup tennis vanuit Zürich. 19.30-20.00 Did 3: Sport im Westen. 20 25-21.00 BBC 2 WK Indoor Bowls 22.05-23.20 Did 2: Das aktuelle Sport-Slu- 22.40-22.55 BRT 1Sport op Zaterdag. 22.40-23.10 Ned 2: Studio Sporl. 23.00-24.00 SKY: Transworld of Sport. 23.05-23.20 BBC 1Sport. MADRID (GPD) Dank zij de twee doelpunten in de laatste vijf minuten van het eerste duel in de kwartfinale tegen Bayern Mün- chen, weet Real Madrid zich nu al verzekerd van een recordrecette voor de return op 16 maart. Daags na de wedstrijd in München waren alle zitplaatsen al uitverkocht, on danks de hoogste prijs die een kaartje voor Real ooit gekost heeft: 100 gulden. ALMA ATA (ANP) - De NOS heeft gisteren geen overeenstem ming kunnen bereiken met de Sov jet-autoriteiten over uitzending van de WK schaatsen in Alma Ata. De NOS heeft naarstig gezocht naar een goedkopere oplossing dan die van TSS Moskou aan Eurovi sie, waarbij de NOS 720.000 gulden aan lijnkosten moest betalen. De Sovjet instanties gaven geen toe stemming voor alternatieve oplos singen, waarna de NOS afzag van uitzending. - Een leeg landschap', roman van Wil lem van Toorn over de stad in de jaren tachtig. Na twintig jaar in een dorp te hebben geleefd heeft de hoofdpersoon machtig veel moeite met het Amster dam dat hij terugvindt. Querido, prijs 29,90. - 'Viva Mexico!' door Inez van Dulle- men is een kroniek van ervaringen, aan tekeningen en novellen uit een ver scheurd land. Querido, prijs 27,50. - 'Dubbel spoor' is een nieuw span nend verhaal van Dennis Potter, die ooit bekendheid verwierf met de televisiese rie 'The singing detective'. Ditmaal vormt John de hoofdpersoon. Op weg naar Londen verliest hij plotseling zijn geheugen. Identiteitspapieren heeft hij niet bij zich. Het wordt een bewogen speurtocht naar zijn eigen ego. Bert Bakker. Thriller - 'Epidemie' door Robin Cook. 'Medi sche horror' wordt het genoemd. Een dodelijke epidemie grijpt plotseling om zich heen. Een jonge, onervaren arts stuit op onverkwikkelijke details. Maar ze mag en kan haar kennis met niemand delen. Bruna, prijs 25,-. Jeugdboeken - 'Opstand!' door Anke de Vries, die het verhaal vertelt van een jongen die een opstand van de wijnboeren in zuid- Franknjk meemaakt. Lemniscaat. - 'Een cadeau voorMiki', prentenboek door Yoriko Tsutsui en Akiko Hayashi. Gottmer, prijs 17,50. - 'Ik wil niet mee', vrolijk en kleurrijk prentenboek door Siv Widerberg en Ce cilia Torudd. Gottmer, prijs 17,50. - 'Brammert is ziek' prentenboek door Gabrielle Vincent. Lemniscaat. - 'Een bos vol spoken' door Thea Beek man. Ditmaal geen historische roman, maar een vrolijk verhaal voor jongere le zers. Geïllustreerd door Ingnd en Dieter Schubert. Lemniscaat, prijs 17,50. - 'Lady Africa en nog een paa,r' door Els Pelgrom en 'We gingen bramen plukken' door Doris Buchanan zijn twee Jeugdsalamanders van Querido, die een tientje per stuk kosten. Iets duurder zijn twee andere nieuwe Jeugdsalamanders: 'Klein Bontje wil Groot Bontje worden' door Irina Korschunow en 'Zeralda's reus' door Tomi Ungerer. Daarvoor moet per stuk 12,50 worden betaald. - 'Lang zul je leven', bakerrijmpjes verzameld door Ienne Biemans en van tekeningen voorzien door Mance Post. Voor kinderen vanaf 4 jaar. Querido, prijs 17,50. - 'De wereld van Buster' door Bjarne Reuter. Met tekeningen van Juliette de Wit. Voor jongeren vanaf 9 jaar. Que rido, prijs 18,90. 'Dit is een eend' door David Lloyd en Charlotte Voake is een prentenboek voor kleuters vanaf 3 jaar. Ploegsma, prijs 17,90. - 'Hoe doe ik wat ik doe' door Ron en Atie van der Meer gaat over de functies van de zintuigen. Het boek is bestemd voor kinderen vanaf 8 jaar, die uitgelegd krijgen waarom en hoe ze kunnen zien, horen, tasten en dergelijke. Ploegsma, Prijs 19,90. 00.10-01.00 Did 1 ARD-Sport extra EK boksen lichtgewicht (René Weller-Gert Bo Jacobsen). 01.30-02.30 BBC 1WK Indoor Bowls: sa menvatting. ZONDAG 12.30-15.00 Did 3 Sport im Westen extra. 14.00-17.30 SKY- The Opel European Tennis cup- live-reportages van de tweede dag van de finale voor mannen in Zurich. 15.30-19.00 SCH: Super Sport met de Britse Open Snooker-kampioenschappen. 15.00-16.00 BBC 2: Rugby Special repor tages. 15.00-18.30 BRT 2: Stadion: met o.a. EK Indoor Atletiek vanuit Boedapest. 15.30-16.25 Ned 2: Studio Sport: met atle tiek (EK Indoor in Boedapest). 16.00-17.55 BBC 1Match of the Day Live: met de eerste-divisiewedstrijd Arsenal-Tot- tingham. 16.55-17.55 Ned 2: Studio sport: met atle tiek (EK Indoor in Boedapest) en zwem men m Emmen. 17.10-18.10 Did 2: Die sport-Reporlage met o.a ijshockey. 17.55-18.30 BBC 1 EK Indoor Atletiek in Boedapest. 18.10-18.40 Did 1 Sporischau: met o.a het doelpunt van de maand. 18.55-19.25 BBC 2: Ski Sunday: winter sportmagazine. 19.00-19.55 Ned 2: Studio Sport. 19.00-20.00 Did 3: Sport im Westen. 19.50-19.58 Did 1 Sportschau-Tele- gramm. 20.05-20.40 BRT 1 Sportweekend 20.30-20.35 SCH: Gillette Soccer Scene. 22.50-23.50 SKY: Wielrennen: vierde Gro te Prijs Wieier Revue in 's-Heerenberg 23.00-23.15 Did 2: Sporl am Sonntag 00.05-00.35 BBC 1 Sporting Chance: top sporters leren een nieuwe sport. 00.15-02.00 BBC 2: WK Indoor Bowls: sa menvatting. Voor de loketten van het Berna- beu-stadion stonden gisteren lange rijen liefhebbers, die desnoods voor 17 gulden een staanplaatsje in de wacht wilden slepen. Met een gegarandeerd vol stadion kan Real Madrid een recette tegemoet zien van bijna drie miljoen gulden. Daar komt nog eens meer dan een mil joen gulden bij voor de televisie rechten. Nederland is het enige land uit de Eurovisie groep dat geinteres- seerd is in beelden van het toer nooi. Noorwegen, Zweden en Oos tenrijk haakten af, zodat de NOS moet opdraaien voor alle kosten. Als de Oosteuropese tegenhanger van Eurovisie (OIRT) in Praag haar medewerking zou verlenen bij het overseinen van de beelden zouden de kosten slechts 28.000 gulden be dragen. Diversen - 'Siberië, de slapende reus ontwaakt' door Dick Walda en anderen, met vele fraaie foto's van Mattheus Engel en Det- lev Steinberg. In het Siberische deel van de Sowjet-Unie gaat de ontwikkeling nog sneller dan elders. Nieuwe steden ontwikkelen zich, wegen worden aange legd, gebieden geëxploiteerd. Dick Wal da was met zijn fotograaf vele malen in Siberie. Zij legden het 'ontwaken' van dit gigantische gebied op indrukwek kende wijze vast. De Schalm, prijs 34,50. - 'De arme kant van Nederland', ver slagboek van de conferentie die op 29 september 1987 in de Mozes- en Aaron- kerk in Amsterdam werd gehouden. Een kerkelijke conferentie tegen de ver arming in Nederland. Luvten. prijs 14,50. - 'Smeltkroes Batavia' door Jean Gel man Taylor. Een vlotte, maar degelijke beschrijving van de koloniale samenle ving en cultuur van Europeanen en Eur- aziaten in de Nederlandse vestigingen in Azië. Van de 17de tot eind 19de eeuw Wolters-Noordhoff, prijs 49,50. - 'Erven, schenken en fiscus' door H. Schuttevaer beleeft met deze uitgave zijn derde druk. Kluwer, prijs 24,90. - 'Surinaamse koken' door Ilse Marie Dorff, 'Koken met wijn' door Hans Bel terman, 'Eenvoudige etentjes' door Jan- ny van der Lee - van der Heijden, 'Koken met kool' door Sonja van de Rhoer en 'Pastei en paté' door Ria Holleman zijn de nieuwe titels in de serie Kreatief Ko ken van Van Dishoeck, prijs 9,75 per - Handleiding MS-DOS en PC-DOS', benamingen voor het besturingssys teem van de generatie personal compu ters die volgens de normen of naar het voorbeeld van de IBM PC's zijn vervaar digd. De eerste produktie van de uitge verij Pim Oets, prijs ƒ49,-. - 'Withof Duchesse' door Y. Scheele- Kerkhof, P. Smelter-Hoekstra en T van der Heijden-Biemans. 'Withofkant' is ontwikkeld in het klooster Withof en heeft zijn oorsprong in de Sluise Duchesse. Het boek is rijk geïllustreerd en bevat vele patronen. Terra, prijs 24,90. - 'Psychiatrie reusachtig' naar aanlei ding van een psyposium dat in Den haag werd gehouden. Vele bijdragen bij el kaar een informatief boek voor allen die zijn betrokken bij de vraag naar een goe de geestelijke gezondheidszorg. Staats drukkerij, prijs 19,50. - 'Mandela' door Ronald Harwood, die gedeelten van het scipt van een door hem geschreven tv-drama - in Engeland uitgezonden - gebruikte voor dit boek. dat meeslepend belangrijke evenemen ten uit het leven van de Mandeia's be schrijft. Niet voor niets is het echtpaar Mandela hét symbool van de strijd tegen de apartheid geworden. Het Wereldven ster, prijs 24,90. - 'Kleurboekje'. Een kleurboekje voor peuters en kleuters, die naar hartelust de acht mgevouwen briefkaarten kun nen inkleuren en naar oma of opa kun nen verzenden. Quint, prijs ƒ3,95. Nieuwe uitgaven Proza - 'Biko cry freedom' door Donald Woods. Tweede en herziene druk bij Het Wereldvenster, prijs ƒ34,90. En 'Cry Freedom' door John Briley. Het verhaal van de vriendschap tussen de Zuidafri kaanse vrijheidsstrijder Steve Biko en titels in de Salamanderreeks van Quer ido, prijs 12,50 per stuk. - 'De bruiloft' (The member of the wedding) is het boek, waarmee de inva lide schrijfster Carson McCullers we reldfaam heeft verworven. Het dateert uit 1946. Querido, prijs ƒ32,50. - 'Magere lat' door Astrid Lindgren en Ilon Wikland is een spannend prenten boek voor kinderen vanaf 6 jaar. Ploegsma, prijs 19,95. - 'De wraak van de maan' door schrijfster Joan Aiken en tekenaar Alan Lee, bestemd voor kinderen vanaf 7 jaar. Ploegsma, prijs 19,90

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17