'Fusies wenselijk en noodzakelijk 'Leden zien ZLC: 'We kunnen weer drie jaar vooruit' 'Met voetbal heeft het niks te maken Op de Boshuizerkade ZATERDAG 5 MAART 1988 SPORT PAGINA 15 De mislukte 'flirt' van ZLC met LDWS maakte het thema fusie plotseling weer actueel. De besturen van de beide Leidse voetbalclubs waren een eind op weg, maar zoals zo vaak bij dergelijke onderhandelingen stribbelden de leden tegen. In dit geval waren het de voetballers van de Morsclub die een samensmelting met LDWS voorkwamen. Volgens Jan Duivesteijn. directeur van de directie sport en recreatie, heeft de club met die beslissing een zware last op door Fred Segaar zijn schouders genomen. Een fusie was niet alleen de voetbalclub, maar ook de gemeente Leiden goed uitgekomen. Daarmee was een belangrijke stap gezet op weg naar herverdeling van de velden binnen de grenzen van de stad. Hoewel fusies op korte termijn onvermijdelijk zijn omdat de clubs volgens hem niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen, willen de meeste verenigingen op eigen benen verder. "Want we kunnen het financieel best redden". Het kwam Fred Segaar bij zijn rondje langs de Leidse clubs herhaaldelijk ter ore. LEIDEN - Sinds de mislukte poging om VNA, Leidsche Boys en Oranje Groen tot één vereniging te laten samen smelten, wordt er door de drie Boshuizerkade-buren niet meer over een fusie gesproken. Twee van de drie voorzit ters die destijds zéér nauw betrokken waren bij de onder handelingen, staan nu nog steeds aan het hoofd van hun club en willen het woord fusie niet meer horen. Dat heeft alles te maken met de ontelbare verspilde uren die Gé van den Hoed (VNA) en Bram Duk (Oranje Groen) destijds in de besprekingen hebben gestopt. "Gedurende anderhalf jaar heb ben we elke week vergaderd", gaat Gé van den Hoed zes jaar terug in de tijd. "We hadden het prima voor elkaar, alles stond op papier. Hoe wel de clubs allemaal een eigen identiteit hebben, hadden we de in druk dat het best wat zou kunnen worden. Maar in dit soort zaken is het laatste woord nu eenmaal aan de leden en die waren er tegen. Ze zien de gevaren niet en vinden alles best. Maar als je aan hun cluppie komt, dan komen ze in opstand. Dan blijkt dat je heel lange tijd vruchteloos bent bezig geweest. Zo zou het nu wéér gaan, dus je hoeft er niet aan te beginnen. En trou wens, voor ons is het ook helemaal niet noodzakelijk". Nieuwe leden Want volgens Den Hoed gaat het' VNA financieel voor de wind. "Zoals wij nu draaien, is een fusie helemaal niet nodig. Ik geef eerlijk toe dat we het een tijdje moeilijk hebben gehad, maar de laatste tijd hebben we aardig wat nieuwe le den. Ons eerste is een compleet nieuw elftal. Dat hebben we vooral te danken aan Sjaak Bekooy, die heel actief is. Hij heeft een patat zaak en daar komen nogal wat jon ge gasten. Vorig seizoen hadden we een rampenelftal, nu draaien we leuk. Volgend jaar hebben we zelfs een echte trainer. Koos van Weerlee neemt het over van Peet Goj-ree, die zich meer op de bege leiding gaat toeleggen. We hebben er ook een jeugdelftal bij. Daar hoe ven wij niet voor te ronselen. Als je dat doet, ben je verkeerd bezig". De nieuwe aanwinsten ten spijt heeft VNA nog geen successen ge boekt. Uit sportief oogpunt lijkt een fusie de Boshuizerkadeclub noodzakelijk. Maar volgens Van den Hoed geldt dat ook voor de buurverenigingen. "We hebben ho ge verwachtingen van dit elftal, maar eigenlijk zou het sportief ge zien toch het beste zijn om te fuse ren. Nee, Financieel kunnen we het nog best bolwerken". "Geldgebrek zou voor ons de enige drijfveer zijn voor een fusie. We kunnen makkelijk aan onze verplichtingen voldoen. We heb ben rond de 150 leden die keurig op tijd hun contributie betalen. En ge lukkig draait de kantine hartstikke goed. Daar verdienen we aardig aan. Als het voetbal op zondag is af- "Mijn voorspelling is dat er binnen drie jaar een stuk of vier voetbal clubs zijn verdwenen, óf ze zijn dan gefuseerd, öf ze zijn opgehe- Gewoon omdat ze de huur van de velden niet meer kunnen beta len. Fusies zijn wenselijk en nood zakelijk. Maar de gemeente zal zich niet opdringen. Zolang de clubs hun financiële verplichtingen inen voldoen, bemoeien we er niet r Jan Duivesteijn is somber ge stemd over de toekomst van een aantal voetbalverenigingen binnen de Leidse gemeentegrenzen, waar hij de namen overigens niet noemt. Volgens de directeur van de directie sport en recreatie heb ben de voetbalclubs met enorme kosten te maken. "Daardoor is het vroeg of laat, als je naar de contri butie-inkomsten kijkt, niet meer vol te houden". Het dagelijks bestuur van VNA bijeen. Rechts voorzitter Van den Hoed: 'Zoals wij nu draaienis een fusie helemaal niet nodig'. Jan Duivesteijn (inzet): 'Gemeente haalt de clubs niet het vel over de neus'. gelast, hebben we de kantine aar dig vol met kaarters. Gelukkig heb ben we voldoende vrijwilligers die bardienst willen draaien". Volgens voorzitter Bram Duk ontbreken die bij Oranje Groen en daarom wordt de kantine verpacht. "Om zo'n kantine te runnen, heb je tien mannen en zes vrouwen nodig. Die hebben we gewoon niet. Daar om wordt het verpacht. Dat bevalt ons uitstekend. We zijn af van van de inkoop, het beheer, het schoon maken en de verkoop. Als we er zelf in zouden staan, zou ons dat misschien een derde meer opleve- "Daarin is Oranje Groen een beetje aparte club", zegt Duk, die anderhalf jaar geleden voor het laatst over een fusie sprak. "Dat was met VNA. We hebben toen af gesproken dat er altijd te praten viel als het water ons tot de lippen zou komen. Maar daar is nu geen sprake van. We kunnen de huur net voldoen en ook gas en licht kunnen we betalen. Een fusie zou natuur lijk de beste oplossing zijn. Maar de leden willen dat u eenmaal niet. Dat is vorige keer wel gebleken. Als het er op aan komt, staat er plotseling een erelid van tachtig en een lid van verdienste van zeventig op. Die houden het dan tegen. Ze vragen zich af of het nodig is. Dus ga ik niet opnieuw zoveel uren in een fusieplan steken". Volgens Duk bestaat er een ver schil tusen de voetballers van 'zijn' Oranje Groen, Leidsche Boys en VNA. Maar dat onderscheid hoeft wat hem betreft geen reden te zijn om af te zien van een fusie. "Ik denk dat het best zou gaan. Anders waren we er destijds ook niet aan begonnen. Hoe kan ik het verschil tussen de drie verenigingen het best duidelijk maken? Stel we heb ben geld te besteden voor een avondje uit. VNA zou in dat geval een hoempaband huren, Leidsche Boys zou een carnavalsfeestje vie ren en Oranje Groen zou gaan dan sen bij Evert Castelein. Hiermee wil ik helemaal niks over milieu zeggen. Maar verschil is er wel de gelijk. Bij een fusie zou dat volgens mij geen problemen hoeven te ge- Leidsche Boys-voorzitter Steef van Es schetst een positief beeld van zijn club, die volgens hem een bloeiperiode doormaakt. "Met ze ven senioren- en zes juniorenelftal len hebben we niks te klagen. In te gendeel, de mensen staan echt in de rij. We draaien uitstekend. Fi nancieel zitten we hartstikke goed en we hebben genoeg kader. We hebben nog geen dubbeltje schuld bij sport en recreatie. Dus hoor je Bestuur LDWS teleurgesteld over mislukken fusie De vooruitzichten waren zeer gun stig; de fusie tussen ZLC en LDWS leek onmogelijk te kunnen misluk ken. "Want wij hebben de accom modatie en LDWS heeft de leden", zo hield ZLC-penningmeester Ron van den Broek de rest van het be stuur en de leden van de Morsclub voor ten tijde van het overleg met LDWS. Er was zelfs al aan e?n naam gedacht door de onderhan delaars van de beide verenigingen. De beide clubs zouden opgaan in 'FC Morskwartier' en daarmee zou het complex aan de Smaragdlaan van het ene op het andere moment een zondagderdeklasser binnen de poorten hebben. Dat was in elk ge val één positieve bijkomstigheid van een samengaan met LDWS, dat op bestuurlijk niveau op één lijn zat en dat ook van de leden een vrijbrief kreeg om de mogelijkhe den van een voetbalhuwelijk met ZLC te onderzoeken. De andere partij echter kon zijn leden er niet van overtuigen dat een fusie abso luut noodzakelijk was, veel meer nog in Financieel- dan m sportief opzicht. "Toen ik vier jaar geleden in het bestuur kwam, heb ik met de toen zittende clubleiding meteen afge sproken dat we niet blind moesten zijn voor een fusie. Daar moet je ge woon je ogen niet voor sluiten. De huur van ons complex is vreselijk duur, we hebben een hypotheek op de kantine. Alleen aan gas en licht zijn we al zo'n tienduizend gulden per jaar kwijt. We moeten het echt hebben van onze sponsor". Die stortte een Financiële bijdra ge toen ZLC in september 1986 bij gebrek aan spelers het vijfde zon dagelftal en het tweede zaterdag- team uit de competitie moest ne men. Het bleek dweilen met de kraan open, want er vertrokken dat seizoen nog meer leden waardoor het voetbaljaar opnieuw met een tekort werd afgesloten. "De voetballers zijn de laatste ja ren nauwelijks actieF', weet Van den Broek, die geen reactie bij de leden waarnam en 'dus' op zijn ei gen houtje de mogelijkheden van een fusie onderzocht. Daartoe werd een commissie opgericht die wel van de leden vrij mandaat kreeg om met een partner te pra ten. In de persoon van geldschieter Henk de Bolster kwam ZLC ver volgens in gesprek met het bestuur van LDWS, dat positief tegenover een samengaan stond omdat de Vlietclub slechts één veld ter be schiking heeft. "Gevoelsmatig zeg ik dat er een basis aanwezig was", kijkt LDWS-voorzitter Wil Sanders terug op de gesprekken met ZLC. Identiteit Hij vervolgt: "Met de zekerheid van het potentieel in de Stevenshof zou je voor mijn gevoel met een ac tief beleid ver kunnen komen. We hebben destijds opnieuw een ver gadering belegd met onze leden om ze nog meer te interesseren voor een fusie. Natuurlijk waren er bij ons ook die zeiden: 'We verlie zen onze identiteit'. Maar de meer derheid van onze mensen vond het goed dat we verder zouden onder handelen. De naam van ZLC als partner was bekend en iedereen bij ons weet wat een schitterend com plex ze daar hebben en hoe het met de LDWS-accommodatie is ge steld. We hebben één veld waar in een weekeinde elf teams overheen denderen". Tot zover was er geen vuiltje aan de lucht. Althans, niet boven De Vliet. Een paar kilometer verderop echter boven de Mors pakten zich inktzwarte wolken samen. Voorzit ter Joop Ravensbergen bleek daar een fel tegenstander van een sa mensmelting met LDWS en dreig de op te stappen. De meeste leden van de afdelingsclub bleken op één lijn te zitten met Ravensbergen, die ook een aantal andere bestuursle den voor zich wist te "Er is daarna opnieuw een bij eenkomst belegd", zegt Van der Broek, "dat was in januari van dit jaar. De voorzitter en een aantal le den waren gaan lobbyen. Het was plotseling heel druk. Van de 64 aanwezigen stemden er 54 tegen. Veertien dagen daarna zouden we weer bijeen komen. Ik vond dat ik financiële garanties moest krijgen want het was onverantwoord om op eigen benen te blijven staan. Maar je hebt de mening van je le den natuurlijk wel te respecteren". Niet charmant "Ik was met stomheid geslagen", reageert LDWS-voorzitter Wil San ders op het besluit van de Mors club. Ik moest het notabene horen van een verslaggever van jullie krant. Sindsdien heb ik van Van den Broek niets meer gehoord. Dat vind ik eerlijk gezegd niet zo char mant van de club. Alle leden ble ken plotseling gemobiliseerd om tegen een fusie met LDWS te stem men. Volgens mij is het uiteinde lijk afgeketst omdat ze niet in zee wilden met Frans Stouten. Dat heb ik tenminste gehoord. Voordat hij bij LDWS kwam, zat hij bij ZLC". "En bij ons", zo herinnert Ron van den Broek zich, "liep hij nogal wat mensen omver. Hij is een heel actieve jongen, maar de leden za gen het niet zitten dat hij opnieuw deel zou gaan uitmaken van hun club. Daar hikten ze tegenaan". "De enige reden om te fuseren was dat we een betere accommoda tie zouden krijgen", zegt Sanders. "ZLC was in dat opzicht een ideale partner. Het klinkt misschien gek, maar op de tweede plaats kwam LFC en we hebben zelfs ook aan Lugdunum gedacht. Voor de rest komt er geen enkele club in aan merking. We hebben rond de 180 leden, daar zit het probleem niet. We kunnen wat dat betreft makke lijk honderd worden. We denken zelfs dat het aantal leden in de toe komst alleen maar zal toenemen omdat er steeds meer jonge men sen in Zuid West komen wonen. Het is zaak daar de vruchten van te plukken. Toch kan ik het niet an ders dan doormodderen i "We zullen op deze manier im mers altijd met deze gebrekkige ac commodatie blijven zitten. Aan het veld bijvoorbeeld valt door de ge meente niks op te knappen. Dat is onmogelijk als het per weekeinde door zoveel elftallen wordt be speeld. Ze zouden alleen iets aan de kleedkamers kunnen doen. We hebben natuurlijk te maken met achterstallig onderhoud. Het dak moet worden gerepareerd, we wil len graag een commissiekamer en men. De huur van een veld be draagt sinds augustus van het vo rig jaar 2100 gulden per zaterdag of zondag per jaar. Daar komen de trainingsuren dan nog bij. De clubs denken dat ze met kantine-inkom sten de terugloop van leden kun nen compenseren. Maar ze verge ten dat daardoor ook de kosten van gas en licht en van verwarming om hoog gaan". "Er komt een tijd dat een vereni ging zijn clubblad door de PTT moet laten bezorgen omdat er geen leden zijn die dat doen. Een mooi voorbeeld is die Ome Daan Gijze- nij, die enorm belangrijk is voor een club als Leidsche Boys. Als dergelijk mensen wegvallen, wordt het heel moeilijk voor de sport". Duivesteijn wil er maar me zeg gen dat vrijwilligers met het oog op het voortbestaan onontbeerli jk zijn voor de clubs. "Er zijn niet veel mensen meer die nog iets voor hun club willen doen en juist van het kader moeten we het hebben. Maar wie vind je er nog voor? De club binding wordt steeds minder. "Het is geen nieuws als ik zeg dat de voetbalsport het alleenrecht blijvend kwijt is. En daar is natuur lijk helemaai niets op tegen. Vooral bij de grotere clubs zoals Lugdunum en Roodenburg loopt het iets terug. Een aantal kleinere verenigingen zoals Leidsche Boys en Oranje Groen daarentegen gaat het wel goed. Het is hier nog niet zo erg dat er velden moten ingeleverd zoals in Rotterdam en in Amster dam. Maar de tijd dat de velden overbespeeld werden, is voorbij". Er zijn voldoende grasmatten, al leen de verdeling ervan laat te wen sen over. Vooral daarom ook had Duivesteijn graag gezien dat ZLC en LDWS waren samengegaan. "Met die fusie hadden we een be langrijke herverdeling van de vel den kunnen bereiken. Sleutels heeft een veld nodig. Dan had die club gebruik kunnen gaan maken van het veld van LDWS". "In de Mors liggen op zondag drie velden braak. Logisch dus dat de politiek zich afvraagt of er ren dabel gebruik wordt gemaakt van de velden. Een nieuw veld voor Sleutels zit er dus niet zo maar in. Daar zijn we heel terughoudend mee. Want als het ledental van een club terugloopt, dan kunnen ze de huur niet meer opbrengen en zit de gemeente weer met de proble- Toch vermoedt Duivsteijn dat de belangstelling voor teamsporten in de toekomst weer zal toenemen. Hij refereert daarbij aan de ontwik keling van het tennis, dat enkele ja ren terug een enorme bloeiperiode doormaakte. "Ze hadden allemaal wachtlijsten. Maar nu moeten ze er iets voor doen om leden binnen te halen. Ik denk dat hetzelfde met een sport als golf gaat gebeuren. In de toekomst zat de belangstelling voor teamsporten toch weer groei- "Technisch gezien was die fusie tussen LDWS en ZLC voor de ge meente een goede zaak geweest. De leden van ZLC hebben een gro te verantwoording op hun schou ders genomen door op zichzelf door te willen gaan", zegt Duives teijn. die zelf lid is geweest van een inmiddels opgeheven vereniging en dus ongeveer weet wat de leden bij een fusie te wachten staat. "Zelf speelde ik bij VWS. Dat is gefu seerd met Leiden. In zulke geval len gaan de emoties natuurlijk een rol spelen. Je hoort mensen altijd over 'eigen identiteit' praten en dat is natuurlijk niet onbegrijpelijk. Ik onderschat ook zeker de belang rijkheid niet van de kleine clubs. Het is is een sociale 'unit', waarbin nen zich van alles afspeelt: kaart- avondjes en zo. Het belang daarvan moet niet worden onderschat. Die verenigingen hebben zeker een functie". "Er zijn dus clubs met twee vel den die problemen hebben om de huur daarvan op te brengen", zegt Duivesteijn. "Ze worden niet ge matst door de gemeente en er wordt ook niets kwijtgesholden. Bij de gemeente bestaat wel de mo gelijkheid om over te gaan tot ge spreide betaling. En het is niet zo dat wij dan rente rekenen. Ze wor den niet kaalgeplukt, al denken de clubs daar heel anders over". bij ons niemand over een fusie pra ten. Daar willen ze bij ons niet van weten. Ome Daan Gijzenij, een man van 73 die heel veel doet voor de club, kun je dan wegbrengen". Unitas Leiden was destijds niet betrokken bij de onderhandelin gen en wat betreft Dick Siera, voor zitter van de vierdeklasser, zal zijn club zich ook nooit in dergelijke besprekingen mengen. De vereni ging hield en houdt zich afzijdig van wat er verder op de Kade ge beurt. "Als we geen gekke dingen doen", zegt de oud-scheidsrechter, "kunnen we het prima draaiende houden. Tijdens bestuursvergade ringen wordt er nooit gesproken over een fusie. Daar ga je aan den ken als je club in ledental terug loopt, maar bij ons gaat het goed. Unitas heeft zeven seniorentems en vier jeugdelftallen. Ik ben van mening dat de club bestaansrecht heeft". er moet een hok voor het materiaal komen". Prioriteit Prioriteit heeft echter de trai- ningsaccommodatie, die met de aanleg van een veld tussen VTL en de waterzuiveringsinstallatie wel is verbeterd, maar niet optimaal is. "Alle clubs willen op dinsdag en donderdag trainen en dan nog het liefst tussen zeven en negen nuur. Nee, een fusie met bijvoorbeeld VNL heeft geen zin. Dan blijven we toch met die gebrekkige accommo datie zitten. VNL heeft over een jaar of vijf ook geen jeugd meer. Wij zoeken hét elders. De geschie denis heeft geleerd dat de clubs die het eerst vertrekken vaak het best zitten. Kijk maar naar ZLC, dat qua velden en kantine nu heel goed zit in de Mors". In Financieel opzicht echter was het voor die club met zijn vijf senio ren teams en een jeugdelftal on doenlijk om alleen verder te gaan Van den Broek: "De kosten zijn na tuurlijk veel hoger dan toen de club nog op de Boshuizerkade zat. Er komt te weinig binnen. Nu die fusie niet doorgaat, heeft het be stuur andere maatregelen moeten nemen. De prijzen in kantine zijn bijvoorbeeld verhoogd. Dat levert tienduizend gulden per jaar op. Er worden clubjes gevormd die de vereniging met een bijdrage van honderd gulden per seizoen Finan cieel gaan steunen. Ook moeten de selectiespelers wasgeld gaan beta len. Maar het belangrijkste is dat we er twee elftallen bij krijgen. Die teams maken ook weer gebruik van de kantine, dus dat levert dub bel op. We kunnen vermoedelijk weer drie jaar vooruit". Volgens LFC-voorzitter Mart van der Linden is een fusie van zijn club uit sportief oogpunt bekeken onafwendbaar. De ooit zo roem ruchte vereniging beweegt zich langs de rand van de voetbalaf grond. De club heeft nog maar een klein zetje nodig om in de Afdeling Leiden terecht te komen. Van der Linden noemt die ontwikkeling "dramatisch". "Als ik zeg dat wij graag wilen fu seren, denk ik dat ik voor het hele bestuur spreek", aldus de eerste man van LFC, dat nog altijd 350 le den telt. "We moeten proberen de krachten te bundelen om zo weer terug op niveau te komen. LFC heeft altijd hoog gespeeld en daar om is het voor de clubmensen moeilijk te accepteren dat het nu zo slecht gaat. Maar onze leden staan met beide benen op de grond en hebben genoeg realiteitszin om te onderkennen dat een fusie noodza kelijk is. Sportief gezien dan, finan cieel kunnen we het best redden". "Het heeft natuurlijk alles te ma ken met een terugloop van het le dental. Daardoor zijn er minder ta lenten en daardoor wordt het fi nancieel ook steeds moeilijker, al kunnen we best ons hoofd boven water houden. Gelukkig hebben we heel actieve leden die de ver minderde inkomsten compense ren met allerlei evenementen zoals bingo- en kaartavonden. Met voet bal heeft het inderdaad allemaal niet zoveel meer te maken. We heb ben wel een belangrijke sociale functie". Doormodderen "We hebben een jaar of negen ge leden met de andere Boshuizerka- declubs gesproken over een fusie. Het is er toen niet van gekomen. Daarvóór nog hebben we met Uni tas rond de tafel gezeten. Toen wa ren wij nog vrij groot in vergelij king met het Unitas van toen. Maar LFC voorzag toen al dat al dat het in de toekomst steeds moeilijker zou worden. De andere verenigin gen willen blijkbaar op deze ma nier doormodderen". En dat is voor Van der Linden onaanvaardbaar. "We hebben tot taak de voetbalsport te bevorde ren. Daar is momenteel geen spra ke meer van en dat is niet alleen bij ons zo. Een club als Lugdunum heeft niet eens meer een Al en dat gaat ons volgend seizoen ook over komen. Maar ik ben van mening dat dat voorkomen had kunnen worden door een fusie". "Bij de jongste jeugd hebben wij ook wel wat aanwas, maar er is geen reden om 'hoera' te roepen. De huur van de velden kost ons zo'n 15.000 gulden per jaar. Die re kening komt elke keer wéér terwijl het aantal leden terugloopt". Van der Linden is van mening dat het zijn club beter zou gaan als de gemeente LFC een helpende hand zou toesteken. "We willen de ingang naar onze velden graag ver plaatsen naar de Toussaintkade achter de huishoudschool. Dat troittior ligt er nu voor Jan Doedel. En in de Kneppelhoutsraat komen woningen waardoor er weer min der parkeerplaatsen overblijven. Vooral met de Zilveren Molen duels levert dat problemen op. Jammer dat de gemeente daar geen oog voor heeft". Behoefte "Bij VNL wordt er nooit over een fusie gesproken", zegt voorzitter John ter Beek van de op De Vliet gesitueerde afdelingsclub. Vol gens de in Zoetermeer woonachti ge praeses van de 150 leden tellen de Vlietlub kan VNL de eindjes met het grootste gemak aan elkaar knopen. Hij is van mening dat zijn vereniging in een behoefte voor ziet. "Want wij houden 150 man van de straat. Ook als je in de recreatie ve sfeer bezig bent, heb je een func tie. En we zijn Financieel gezond. Dat komt omdat wij een goedkope huishouding hebben. We hebben maar één veld en onze leden beta len hun contributie keurig op tijd. We doen we geen gekke dingen. De spelers krijgen geen etentjes en we organiseren hier niet zoveel feest jes. Een jaar of achttien terug had deze club nog heel veel leden. Eer lijk gezegd zou ik niet meer terug willen naar die situtatie". 'Ter Beek heeft liever te maken met het VNL 'anno 1988'. "We zijn een heel klein cluppie met een ei gen identiteit. Veel groter zullen we niet worden. Er komen zo nu en dan wel wat leden bij. Die komen vreemd genoeg niet uit Leiden. Het zijn meestal kennissen van jongens die hier spelen. Veel jeugd hebben we ook niet. We hebben de pech dat het bij ons stikt van de vrijge zellen", zegt Ter Beek. "Op sportief gebied hebben wij niets toe te voegen aan het voetbal- gebeuren in Leiden. Maar zonder VNL zou er geen Afdeling zijn. Niet iedereen kan in de top me- draaien. Met alle clubs onderin de vierde klasse spelen heeft toch ook geen zin"? "VNL moet er pas mee stoppen als de club niet meer aan zijn Fiananciele verplichtingen kan vol doen. Maar dan nog zou ik de club liever opheffen dan dat dat VNL in een andere vereniging zou gaan. Ik ben immers van mening dat je de leden vrij moet laten in hun keuze Ik denk trouwens dat er genoeg clubs zijn die met ons willen fuse ren. Wij hebben een prima organi satie". Aan de andere kant van het Vliet- complex wordt evenmin over een fusie gesproken. VTL-voorzitter Ben Heshusius ziet de noodzaak er niet van in. "Zolang we de steeds terugkerende kosten zoals huur en gas en licht kunnen betalen, moe ten we op deze manier doorgaan", meent hij.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15