Shell ziet toekomst in weefselkweek 'Directie is oorzaak misère Ouwehand' PhytoNova streeft naar 5 miljoen plantjes in 1990 MHjoeneninvestering van multinational in Rijnsburgs bediijf FNV vecht ontslagen aan en hekelt sociaal plan Hartbewaking Alphens ziekenhuis weer open Afdeling Huntington-patiënten in Overduin ZATERDAG 5 MAART 1988 PAGINA 11 Iets meer dan een jaar geleden maakte de multinational Shell bekend zich ook op het gebied van de weefselkweektechniek te zullen begeven. Samen met de Rijnsburgse kweker Cor van Duyn werden enkele miljoenen guldens geïnvesteerd in een laboratorium en een produktielijn voor het 'vegetatief vermeerderen' van bloemen en planten. Daarnaa werd het stil. Shell wilde niets loslaten over de activiteiten die in Rijnsburg zouden worden ontwikkeld. Nu de produktie op gang komt. zet het bedrijf, dat de naam PhytoNova kreeg, de deur op een kier. Enkele vragen bleven tijdens het bezoek van LD-verslaggever Frans van den Berg onbeantwoord: de 'keukengeheimen' wil het bedrijf met het oog op de concurrentie uiteraard niet prijsgeven. RIJNSBURG Ruim 120 medewerkers en een jaarlijkse produktie van tegen de veertig miljoen plantjes. Dat is het streven van het Rijnsburgse bedrijf PhytoNova. Dit in weefselkweek gespecialiseerde laboratorium aan de Vin- kenweg is onlangs begonnen met het opleiden van de eer ste van 28 medewerkers die dit jaar in dienst komen van het bedrijf. Ook is een begin gemaakt met de produktie, die in 1990 al op vijf miljoen plantjes per jaar moet liggen. PhytoNova is een gezamenlijk pro ject van Shell en de Rijnsburgse kweker Cor van Duyn. De multio- national heeft 75,9 procent van de aandelen in handen. Van Duyn neemt voor 19,1 procent in het be drijf deel. Twee marketing-bedrij- ven, Bal en Borst bv en Horti Trade International, hebben samen de resterende vijf procent aan aande len in bezit. Dat Shell juist Van Duyn voor de samenwerking heeft gekozen laat zich volgens projectleider R.T. Pol lard van PhytoNova snel verkla ren: "Van Duyn is een grote kwe ker en teler van bloemen en plan ten en hij houdt zich ook bezig met import en export. Daarnaast ligt Rijnsburg dicht bij Schiphol en midden in het gebied van bloemen- kwekers en handelaren. Op deze snel een en verkocht. Eind 1990 moeten dat er vijf miljoen per jaar zijn. "Dat is slechts vijf procent van de markt", relativeert Pollard de omvang van het bedrijf. In Nederland worden op dit moment 100 miljoen weef selkweekplantjes per jaar ge bruikt, waarvan de helft afkomstig is uit het buitenland. "In Neder land produceren slechts vijf van de ruim 60 weefselkweekbedrijven echt op grote schaal plantjes. Phy toNova wordt beslist het grootste ■bedrijf van Nederland en één van de grootste in de wereld". De groei van het bedrijf hangt echter af van de ontwikkelingen op het gebied van de weefselkweek. Wanneer nog meer planten en bloe men via de weefselkweektechniek op goedkope wijze kunnen worden gemaakt, zullen meer kwekers zich plaats in het wereldje van de bloe menhandel", meent Pollard. door Frans van den Berg Bij weefselkweek wordt uit enkele plantecellen een volwaardige plant gekweekt. Omdat het weefsel kweeklaboratorium vooralsnog al leen uitgangsmateriaal levert op verzoek van opdrachtgevers, zijn directe lijnen met de kwekers be langrijk. Zo is Cor van Duyn uiter aard een van de belangrijkste afne mers van plantjes uit het lab van PhytoNova. De twee marketing bedrijven zullen andere kwekers in Nederland benaderen. Afhankelijk van het commercië le succes de komende jaren, kan de produktie na 1990 worden opge voerd. Dit jaar worden volgens plan één miljoen plantjes via de weefsel kweektechniek verkregen KATWIJK De huidige pro blemen bij het visverwerkend bedrijf Ouwehand in Katwijk zijn vooral het gevolg van het falend beleid dat de directie de afgelopen jaren heeft gevoerd. Volgens de Dienstenbond FNV zijn de door het bedrijf opgevoerde tegenslagen bij de afzet in binnen- en buitenland, slechts gedeeltelijke de oor zaak voor het huidige verlies van 60 arbeidsplaatsen. De bond bewijfelt of Ouwehand met het huidige pakket van maatregelen de toekomst van het bedrijf kan waarborgen. De FNV weigert ook akkoord te gaan met het sociaal plan dat door de directie van het bedrijf is opge steld voor de werknemers die de komende periode worden ontsla gen. De ondernemingsraad en de Vervoersbond CNV, die verreweg de meeste leden onder het Ouwe hand-personeel heeft, hebben daarmee inmiddels wel ingestemd. "De vrees bij onze leden bestaat dat de huidige ingrepen geen een malige zaak zijn", aldus districtbe- stuur P. de Groot van de FNV. "Als het bedrijf uit de rodé cijfers wil komen zijn maatregelen op de kor te termijn niet voldoende, maar moet er een strategie voor de mid- dellange-termijn worden ontwik keld. Alleen op die manier kunnen de negatieve bedrijfsresultaten van tot PhytoNova wenden. Een echte doorbraak wordt binnen vijf tot tien jaar verwacht, wanneer men er in slaagt een deel van het laborato riumwerk te automatiseren. De factor arbeid maakt nu bijna drie kwart van de prijs uit. Automatise ren zal daarom een flinke prijsda ling van de plantjes opleveren. Op dit moment loopt de prijs afhanke lijk van de soort uiteen van een kwartje tot twee gulden. Personeel Het opvoeren van de produktie hangt ook sterk af van het opleiden de afgelopen vier jaar langzaam worden omgebogen". Het wegvallen van de exportor ders en de afnemende vraag naar vis op de binnenlandse markt, zijn volgens De Groot problemen waar mee Ouwehand pas vorig jaar is ge confronteerd. "Een feit is echter dat het bedrijf al veel langer in de rode cijfers zit, wat aangeeft dat er structureel iets mis is in de be drijfsvoering. Om die reden zijn we dan ook allerminst gerust over de continuïteit op langere termijn". In een opsomming van de werke lijke oorzaken voor de problemen bij Ouwehand noemt De Groot on der meer een falend inkoopbeleid, een zwak topmanagement en de slechte organisatie van de produk tie. Hij wijst er verder op dat er in de afgelopen periode teveel direc teuren en teveel leidinggevenden zijn geweest. "Het zou goed zijn als er binnen de top van het bedrijf wat vers bloed van buiten kwam", al dus De Groot. Van de rond 330 arbeidsplaatsen bij Ouwehand verdwijnen er in de komende maanden 60, waarvan on geveer 50 door gedwongen ontslag. Verder heeft het bedrijf maatrege len genomen om de produktie te structureren en meer aan de weg te timmeren met nieuwe produkten. Schoonmaak Juist gelet op de samenstelling van de 'top' bij Ouwehand, ver baast het de Dienstenbond FNV dat nu vooral produktiemedewer- kers hun baan verliezen. "En dat terwijl er zeer recent nog produk- van personeel. Momenteel worden 12 mensen getraind in de technie ken van de weefselkweek. Rond 1992 zijn 85 medewerkers nodig, waardoor de beschikbare ruimte geheel zal worden benut. Wanneer PhytoNova over vijfjaar 120 men sen in dienst heeft, moet het labo ratorium echter worden uitge breid. Het is opvallend dat het laborato rium veel jonge mensen in dienst heeft. "We hebben duidelijk meer tijd nodig met het vinden van het zogeheten middenkader, oftewel tiepersoneel is aangetrokken. Ik heb de indruk dat er onder dege nen die nu worden ontslagen, nogal wat mensen ziten die er in het kader van een grote schoon maak uit worden gegooid", zegt De Groot. Een groot aantal personeelsle den dat nu ontslag is aangezegd, is volgens De Groot al jarenlang bij Ouwehand werkzaam. "Het gaat hier om mensen met een hoge ar beidsmoraal die zich altijd keihard voor het bedrijf hebben ingezet. Zij worden nu in feite door de directie dubbel gestraft. Ze moeten plaats maken om het bedrijf de gelegen heid te geven weer uit de rode cij fers te komen en krijgen tegelijker tijd een minimale schadeloosstel ling voor het feit dat ze hun baan opofferen". De Groot doelt hiermee op het sociaal plan dat door de directie van Ouwehand is opgesteld en vol gens hem volstrekt onder de maat is. "De regeling voor personeelsle den boven de 57,5 jaar en ouder is in principe niet zo slecht, maar voor de grote groep die daar onder zit is het een hele armzalige zaak. Een voorbeeld: iemand van 47 jaar die vijftien jaar bij Ouwehand heeft gewerkt, krijgt 7 tot 10.000 gulden mee. Dat lijkt een groot bedrag, maar daar moeten nog belastingen en premies af en verder moetje be denken dat zo iemand binnen tweeënhalf en drie jaar op bij standsniveau zit". Ook het bedrag dat wordt uitgetrokken voor bij scholing en hulp bij het vinden van een andere baan is volgens De Groot minimaal. leidinggevend personeel. Maar dat lukt vast nog wel", is de stellige overtuiging van Pollard. Deze En gelsman is door Shell als project leider in Rijnsburg geplaatst. In ju ni wordt hij opgevolgd door een Nederlander als algemeen direc teur. Ook de technisch directeur is uit Engeland gehaald. Daarnaast zijn in Nederland enige vooraanstaan de onderzoekers weggekocht. De Engelse invloed laat zich makke lijk verklaren: PhytoNova is een onderdeel van de non-traditional business division van Shell, dat ALPHEN AAN DEN RIJN - De afdeling hartbewaking van zieken huis Rijnoord gaat maandagoch tend weer open. Het aantal perso neelsleden op deze afdeling is op sterkte gebracht door het aantrek ken van twee pas afgestudeerde artsen die in Rijnoord een bijscho ling hebben gekregen. De hartbe waking is sinds eind vorig jaar ge sloten geweest, omdat het gekwali ficeerde personeel om uiteenlo pende redenen vertrok. "Het is uitermate belangrijk dat de hartbewaking wordt gehand haafd", aldus internist M. Alleman. De afdeling, die vier bedden om vat, wordt omschreven als de le vensader voor het streekzieken huis. De sluiting van de hartbewa king is een onaangename verras sing geweest voor zowel het stich tingsbestuur van Rijnoord als de plaatselijke huisartsen. Patiënten uit de regio met acute problemen, zoals die met een hartinfarct, moes ten daardoor over een veel grotere afstand worden vervoerd. Het voormalige personeel van de haar hoofdkantoor in Londen heeft. Deze vrij nieuwe afdeling houdt zich onder meer bezig met bos bouw, zonne-energie, zaadverede ling en sinds enkele jaren de weef selkweek. Pollard geeft toe dat de belangen van Shell op dit gebied groot zijn. Het is voor de kwekers in Nederland tenslotte financieel niet haalbaar zelf weefselkweek technieken en -onderzoeken toe te passen. Grote bedrijven als Phy toNova zullen daarom in de toe komst steeds meer dé leverancier van de kwekers worden. Sneller en hartbewaking is deels weggekocht door andere ziekenhuizen en deels met zwangerschapsverlof gegaan. Het ziekenhuis is nu nog op zoek naar een derde vervangende arts, die de zorg voor de hartbewaking op zich kan nemen. De verpleging blijft in handen van de interne af deling. De plotselinge sluiting, waaraan bovendien geen rucht baarheid is gegeven, heeft mede geleid tot het opstappen van het hoofd verpleging van de afdeling hartbewaking. KATWIJK Het verpleeghuis Overduin in Katwijk moet toe stemming krijgen voor de inrich ting van een speciale afdeling voor Huntington-patiënten. Dat is het standpunt van de werkcommissie verpleeghuizen van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen, dat komende woensdag wordt be- goedkoper produceren is het motto voor de komende jaren. Wanneer Shell in het agra-onderzoekslabo- ratorium in het Britse Sittingborne als eerste bedrijf de automatise ringstechniek ontdekt, wordt het marktaandeel van Shell nog groter. De activiteiten van de non-tradi tional business division van Shell hangen onderling nauw samen. Op dit moment richt PhytoNova zich op het klonen van bloemen en planten. De komende jaren komt daar waarschijnlijk het klonen van bomen bij. Nu al is het mogelijk vruchtbomen te klonen, zoals in ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur M. Zwijnenburg, Gal laslaan 24, tel:412166, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur- C.M. Mans/J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Tay- telbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytelbaum. tel: 120266, spreekuur: Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: HJ. Klaassen, Zwanenzij- de 27, tel: 213546. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruy- ne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Mui|senbergh: za 8 uur tot zo 8 uur- J. Stolk, Burggravenlaan 102, tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, Wiersma, v.d. Waardt, Lodder, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Wingerden. Boshuizerkade 31. tel 310047 zo 8 uur tot 24 uur- M. Horn, Zocherstraat 1 tel: 766123. Groep 5 Schaefer, Jasperse. Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince. Vondel laan 558, tel: 761754. zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Bloemen, tel: 311319. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za M.B. Landsmeer, Grotiuslaan 57, tel: 413913; zo: F.O.A.M. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan. sproken in de Districtscommissie Zuid-Holland Noord. De aanvraag voor een afdeling voor Huntington-patiëten heeft het Katwijkse verpleeghuis in oktober 1987 ingediend en gaat uit van een afdeling voor 20 bedden. In Kat wijk en omgeving woont momen teel al een relatief groot aantal Huntington-patiënten en voor de Italië op grote schaal gebeurt. In Rijnsburg zal die techniek ook worden toegepast. Ook het klonen van bomen bestemd voor de hout- produktie staat op het verlanglijst je van Shell. Niet onbegrijpelijk ge zien de groeiende belangen van Shell in de bosbouw. Hinderwet Het bedrijf in Rijnsburg ken merkte zich de afgelopen maanden overigens door een grote mate van geheimzinnigheid. Na de bekend making van de samenwerking tus sen Van Duyn en Shell in januari van het vorig jaar, is het lange tijd stil geweest rond het bedrijf. Nu pas had de directie van PhytoNova tijd om de krant te woord te staan. Het gebrek aan informatie speel de ook enkele gemeenteraadsleden parten. De bouwvergunning voor het 3500 vierkante meter grote pand op het terrein van Van Duyn was snel afgegeven. Het huidige bestemmingsplan biedt voor het bedrijf nog genoeg mogelijkheden om de komende jaren verder uit te breiden. De hinderwetvergunning leverde de gemeente evenwel meer problemen op. Uiteindelijk besloot de gemeente het onderzoeksbu- reua Remicera in de arm te nemen voor het instellen van een onder zoek en het opstellen van de bepa lingen waaraan de hinderwetver gunning moet voldoen. Pas vorige maand lichtte het ambtelijk apparaat de raadsleden duidelijk in. Toen werd voor 'de buitenwereld' duidelijk dat Phy toNova zich niet met DNA-onder- zoek gaat bezighouden. Het huidi ge gebouw is daarvoor ook niet ge schikt. In het laboratorium wordt in een steriele omgeving gewerkt, maar voor DNA is het pand 'zo lek als een mandje'. "Zet maar in grote letters boven het verhaal dat we echt geen DNA-onderzoek doen", stelt Pollard nadrukkelijk. Dat de gemeenteraadsleden lan ge tijd in onwetendheid zijn gela ten over de activiteiten van het be drijf, en daarmee over de eventuele gevaren voor het milieu, verbaast Pollard. "We hebben alle vragen van de ambtenaren steeds beant woord. Misschien dat de wilde ver halen in de wereld zijn gekomen, als gevolg van de term laboratori um. De situatie is echter niet te ver gelijken met een natuurkundig of scheikundig laboratorium. Ik zou ons bedrijf liever omschrijven als een werkplaats". Onderzoeker A.C.J, dc Regt van Remicera heeft inmiddels vastge steld dat PhytoNova in de huidige opzet geen bedreiging voor het milieu vormt. De hoeveelheden chemicaliën waarmee wordt ge werkt, zijn zo gering dat bij onge lukken geen gevaar dreigt voor bo dem- of watervervuiling. Bij nieu we activiteiten en uitbreidingen moet het bedrijf opnieuw een hin derwetvergunning aanvragen. Te vens zal de gemeente het bedrijf jaarlijks controleren op naleving van de bepalingen in de vergun ning. Oranjelaan 26, tel: 170605. Voorschoten za: F. Koopmans. Churchlllweg 19, tel: 6352; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118 Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 022522- 113393. Wassenaar za: dr. Op 't Land, tel: 13056. spreekuur: Mid delweg 21zo: N. Vonk. tel 79676, spreekuur Wittenburgerweg 106. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten. tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 4/3 tot vr. 11/3 door: Apotheek Kooi. Surinamestraat 7, Leiden, tel 071-214060; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voor schoten. tel: 071-762877; Apotheek Carlina. Boerhaveplein 21, Oegst geest. tel: 071-176154 DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47. Voorschoten, tel 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel 01717-33836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: L. Monas, Lokhorst 1, Leiderdorp, tel: 071- 895980. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk. Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest. is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorscholen-Wassenaar W. Mangelaar-Meertens, Stoeplaan 6, Was senaar. tel: 01751-78151. toekomst wordt nog een verdere toename verwacht. De ziekte van Huntington is een erfelijke, neurotische aandoening. Het ziekteproces doorloopt drie stadia en uiteindelijk is de geeste lijke achteruitgang zodanig dat op name op een psycho-geriatrische afdeling gewenst is. ZATERDAG 5 MAART Hillegom kunst- en antiekmarkt, met veel klokken en oude munten, tot 18.00 uur in Treslong. vlooienmarkt, tot 16.00 uur. manifestatie 'Huis '88'. tot 18.00 uur in de Groenoordhallen. nationaal fluitconbours om de Zilveren fluitkop, tot 19.00 uur in de Streekmuziekschool, Rapen burg. strip- en dichtersavond met medewerking van Adriaan Bonte bal, Kamagurka Herr Seele, aanvang 23.00 uur in het LVC, ^tubileumbal van de volksdans- Clubhuis, Lange Mare. bingo-avond in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad, aan vang 20.15 uur. optreden van Djenga's Kwar tet, Afrikaanse muziek, vanaf 21.30 uur in Art Centre Droomfa- briek. Oude Singel. rommelmarkt van de Drum-fan fare Allegro-Vivace, tot 17.00 uur in het clubgebouw aan de Berla- gestraat. rhythm and blues-avond met "Andrew Speaker' an 'Maats', Breestraat 19, zaal open om 21.00 uur. 'Lentefeest met verrassing' bij de Pink Puppies van de LWH, aan vang 19.30 uur in het pand Lange- gracht 65. Leiderdorp jazzconcert door de Jazzkings (jazz oude stijl), aanvang 21.30 uur in de Hollandsche Tuyn, de en handbeschilderde eieren, tot 17.00 uur, Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat. concert door bariton Bernard Kruysen in de Paauwhof, Paauw- laan 2a, aanvang 15.00 uur. kunst en antiekmarkt met vee klokken en oude munten, vai 11.00 tot 18.00 uur in Treslong. Leiden koffieconcert door de Leidse Harmoniekapel, aanvang 12.30 uur in het Antonius Clubhuis, Lan ge Mare. schrijfmiddag van Amnesty In ternational in de zaal van Centraal Wonen aan de Gerestraat, van 15.00 tot 17.00 uur. orgelconcert door Hendrik Kooiker op het gerestaureerde or gel van de Waalse Kerk, Bree straat 64, aanvang 19.00 uur. tionele Japan, aanvang 15.00 u in het Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat. concert door muziekvereniging Nieuw Leven, aanvang 13.30 uur in buurt- en dienstencentrum Mor- schwijk, Topaaslaan 19. sleutelstad-wandeltocht over afstanden van 5 t/m 40 km, start tussen 9.00 en 14.00 uur bij de IJshal aan de Vondellaan. bosloop over afstanden van 2,1 tot 14,4 km, start en finish op de kunststofbaan van het Leidse Hout, inschrijven vanaf 10.00 uur. t cabaretgroep in Art Centre Droomfabriek, Oude Singel. demonstratie pijpmaken in het Pijpenkabinet, Oude Vest 159a, van 13.00 tot 17.00 uur. start Swift- openmgsrit over 30 of 55 km. tussen 8.30 en 9.30 uur bij clubgebouw aan de Roombur- gerweg. Warmond jazzconcert door 'Max Collie Rythm Aces', van 15.00 tot 19.00 uur m Boerderij Meerrust, Dorps straat. Wassenaar expositie 7500 creatief versier de en handbeschilderde eieren, van 10.00 tot 17 00 uur in Cultu reel Centrum Warenar, Kerk straat. MAANDAG 7 MAART Lelden activiteiten in het kader van het Nationaal Reumafonds met over zicht van de doelstellingen van het fonds, van 10.00 tot 15.30 uur op het Leidse Plein van de nieuw bouw van het AZL. Werkneemsters van Ouwehand aan het schoonmaken van de haring.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11