Teleurstelling troef in De Kempenaerstraat Strijd tegen rijksweg kost gemeente geld Horeca vreest oneerlijke concurrentie Bibliobus doet na 1 juli Haaswijk niet meer aan LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON 'Omzet keldert, ldant loopt met wijde boog om straat heen, chaos door parkeerregime' OEGSTGEEST - De Oegst- geester De Kempenaer straat is voor één miljoen gulden zowel ondergronds als bovengronds ver nieuwd. Aan de totstandko ming van het plan waarmee de winkelstraat een oppep per moest worden gegeven, gingen een jaar lang talrijke inspraakronden vooraf. Drie maanden hebben de winkeliers er nu op zitten in hun De Kempenaerstraat nieuwe stijl. En ze klagen steen en been. door Wim Koevoet De omzet keldert, de klant loopt met een wijde boog om de straat heen, het nieuwe parkeer regime leidt tot een chaos en al die rare frutsels van een fietsen rekken en veerpaarden zijn een sta-in-de-weg voor de winkelbe- voorraders. Raadsleden drijven de spot met de vernieuwingen en zien de bomenbeschermers aan voor grote hoefijzers waaraan je je paard moet binden. Alles lijkt voor niets geweest. Jack Schohaus, "managing direc tor" van een reisbureau in de straat en voorzitter van de winkeliersver eniging Oegstgeest Actief analy seert en vaart herhaaldelijk cy nisch uit. Met een trage hoofdknik geeft hij aan dat zijn gang op en neer naar het gemeentehuis nóg niet ten einde is. "We zijn teleurge steld. Een oppepper, dachten we, toen we eraan begonnen, maar het is het tegenovergestelde gewor den". En: "Toen de straat weer werd opengesteld voor het publiek werd er een krant uitgegeven waarin de gemeente een gebruiksaanwijzing had gepubliceerd. Een gebruiks aanwijzing, dat vind ik een beetje raar. Bij een nieuw koffiezetappa raat kan ik me dat voorstellen. Maar ik moet zeggen dat voor die schreeuwend gele fietsenrekken een gebruiksaanwijzing nog niet zo gek is. Wij hebben nooit gevraagd om die rare rekken. Het is allemaal overdone. De De Kempenaerstraat is gewoon een historische, gezelli ge straat, daar is geen plaats voor futuristische zitbanken. (Zet ogen op zo groot als schoteltjes:) Ik weet niet waar die hoefijzers voor zijn, ik weet wel dat je ze niet ziet als je achteruit rijdt. Nee, die dingen hoeven van mij niet weer te wor den weggegooid. (Grijnst:) Ze kun nen er in Haaswijk toch leuke din gen mee doen? Er zijn winkeliers die die steentjes waarop stond 'Houdt uw straat schoon' onmid dellijk hebben uitgegraven. Begrij- pelijk. We zijn toch geen kleuter klas". Eigen schuld Is het nu niet jullie eigen schuld dat de straat niet functioneert, jul lie hebben toch zelf ingesproken? "Er is een verschil tussen wat je in theorie allemaal bedenkt en hoe het er in de praktijk allemaal uit ziet. In theorie is de straat het best ingericht, maar in de praktijk niet. Verder zijn wij allemaal winkeliers en hebben we er de ballen verstand van hoe je een straat moet inrich ten. We hebben prachtige tekenin gen gezien, maar alleen al het lezen van een tekening is een kunst op zich". Cruciaal was volgens Schohaus de inspraakavond van eind maart vorig jaar. De winkeliers was toe- Voorzitter Jack Schohaus teleurgesteld....' gezegd dat er schetsen op tafel zou den komen die moesten weergeven wat er met de straat zou gebeuren als het schuinparkeren zou worden gehandhaafd. Directeur openbare werken J. Hermes had alleen maar tekeningen van fileparkeren bij zich. Die optie moest worden be sproken en verder niets. De winke liers vroegen om vijf dagen uitstel. Ze wilden een verkeersdeskundige raadplegen. Dat uitstel kwam er niet omdat de tijdsplanning anders in het honderd zou lopen. Hermes wilde de straat één keer openleg gen voor het riool en direct daarop de overeengekomen vernieuwin gen doorvoeren. De winkeliers leg den zich daarbij neer. Schohaus, net als alle andere winkeliers voor schuinparkeren, zegt nu een jaar later: "Als je al een jaar aan het in spreken bent, moetje toch vijf da gen uitstel kunnen krijgen. Maar goed, het hoofd openbare werken zei: jongens, geloof me nu maar, dit is het beste. En als je er zelf geen verstand van hebt, moetje toch een keer iemand anders je vertrouwen kunnen geven. Achteraf kun je zeg gen: we hadden dat nooit moeten accepteren". "De mensen hebben problemen met dat fileparkeren, vooral vrou wen hebben moeite met achteruit rijden, vooral als ze ook nog een keer om een paal heen moeten. En dat terwijl was voorgesteld dat je recht je vak in moest kunnen rij den". Slechter "Ja, het gaat echt slechter Ga zelf maar kijken. We hebben maan den gepraat over de Markthof, dat zich daar alleen maar bedrijven mochten vestigen als er genoeg parkeercapaciteit was. Ik reed daarnet nog langs het parkeerter rein, er stond bijna geen enkele au to". '•'De winkeliers seinden me na de opening van de straat (tjdens het sinterklaasfeest, red.) al in dat er minder klandizie was. Ik zei aan vankelijk dat we alles eerst wat tijd moesten gunnen. Twee maanden verder begon de klant te kankeren. Die 25 procent omzetdaling die ik heb genoemd is meer dan natte- vinger-werk. Gewoon gehoord van de winkeliers. De een telt zijn klan ten, de ander komt met zijn omzet cijfers. Klant en winkelier vinden dat het sinds de vernieuwingen minder is geworden". Er is dus een miljoen gulden in het water gegooid? (Exclusief de aan de inspraakprocedure verbon den kosten, red). "Dat houd je altijd met dit soort dingen". (Cynisch:) Ach, dat riool moest gewoon, dat geld was je toch al kwijt geweest. Door dat riool kon gewoon de hele straat worden aan gepakt. De gemeente schrijft elk half uur van een ambtenaar. Maar als die ambtenaar niks doet, zit-ie er toch en kost-ie ook geld, dus..." "Schuldigen kan ik niet aanwij zen. We hebben met z'n allen ge probeerd er het beste van te ma ken. We dachten dat 'zij' er meer verstand van hadden dan wij maar dat blijkt niet te kloppen". Wachten Schohaus vertelt over de proble men tijdens het laden en lossen. "Dan is het constant wachten ge blazen. En mensen wachten niet graag, die gaan dan liever naar om liggende winkelcentra. Er is ge woon te weinig ruimte met al die, eh, attribuutjes. Verder is er te wei nig circulatie doordat de Koningin- nenlaan is afgesloten en de Ter- weeweg van één kant. Niemand kan een kant meer uit, je kunt al leen maar terug. En dat doen ze dan ook, kankerend en wel. Ik heb het zelf gezien. Dan gaat er een steek door mijn hart want probeer zo'n klant maar eens terug te krijgen. Elk winkelcentrum staat of valt met de circulatie en de bereikbaar heid. De Kamer van Koophandel zegt het zelf: er wordt te weinig re kening gehouden met de economi sche gevolgen van slechte bereik baarheid". Schohaus - ontwijkend: "Ik heb pas iets gelezen in het Leidsch Dagblad over een inspraakproce dure in de Duinzichtstraat. De be woners praten niet meer met de ge meente en niet meer met elkaar Het ene deel van de straat heeft zie met het andere deel. En de be woners zeggen dat ze van het stem men op een politieke partij, het nut niet meer in zien". "Natuurlijk ben ik voor in spraak. Maar er moeten keuzes worden gemaakt, prioriteiten ge steld. En we hebben het in het ge val De Kempenaerstraat over een winkelstraat. En dan kun je wel dereen laten inspreken - bewoners winkeliers, Oegstgeest Zonder Ob stakels - en iedereen water in wijn laten doen en dan krijg je derdaad een straat die er prachtig uitziet maar wel eentje die minder klanten oplevert. Ik heb dan liever een straat die er slechter uitziet en meer klanten oplevert. Er is te veel rekening gehouden met andere in sprekers dan de winkeliers". B en W willen 45.000 opzij leggen VOORSCHOTEN - De Voor- schotense gemeenteraad wordt verzocht om deze maand 45.000 opzij te leggen voor de strijd te gen rijksweg 11-west. Een derde van dit bedrag willen B en W be steden aan het opstellen van een brochure, een derde is bedoeld voor het maken van een actie plan en het laatste deel zal op gaan aan het actievoeren zelf. Dit blijkt uit een voorstel dat donderdagavond aan de orde komt in de raadscommissie voor openbare werken. Burgemeester en wethouders achten actie no dig omdat het rijk op een ver snelde aanleg lijkt aan te sturen van de weg die Noord-Hofland van de rest van het dorp zou scheiden. Zo hebben ze verno men dat de omstreden weg een plekje krijgt op het structuur schema Verkeer en Vervoer voor de jaren 1990 - 2000. Het schema wordt binnenkort voorgelegd aan de Tweede Ka mer en volgens de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid moet het aange ven hoe het groeiende verkeers aanbod in goede banen geleid kan worden. Centraal staan de Randstad, de bereikbaarheid van bestemmingen in de grote steden, de lucht- en zeehavens en de sociaal-economische veran deringen. Volgens B en W kan dit alles prima zonder rijksweg 11-west. Leiden steunt de bestuurders hierin en ze hameren dan ook op een gezamenlijk standpunt van de twee buurgemeenten. Vol gens de Voorschotense bestuur ders glijdt het doorgaand (vracht)verkeer probleemloos door Leiden, via Plesmanlaan, dr. Lelylaan, Churchillaan en Eu- ropaweg. 'De Leidse wethouder J. Pe ters heeft nog zeer onlangs ver klaard dat de hoofdwegenstruc tuur rondom Leiden op deze ver keersafwikkeling is berekend', zo stippen ze aan. En het wordt nog beter, wanneer de weg rond Valkenburg een aansluiting krijgt op de Plesmanlaan en de rijksweg 11-oost het verkeer van af de rijksweg bij Zoeterwoude een aansluiting geeft op de rijk- weg naar Duitsland, iets voorbij Bodegraven. B en W zien ook alternatieven voor rijksweg 11-west. De pro vinciale weg tussen Noordwij- kerhout en Alphen aan den Rijn moet terugkeren op het wegen schema en de Verlengde Land- scheidingsweg is onmisbaar. Is de eerste weg geschrapt toen de rijksweg tussen Zoeterwoude en Bodegraven opdook, de weg die Scheveningen een verbinding moet geven met de rijksweg Am sterdam/Rotterdam wordt her en der gewenst. Wassenaar en Leidschendam maken zich er sterk voor en de minister van Verkeer en Water staat hecht aan een versnelde' aanleg. Zij ergert zich aan de pro testen van Voorburg en heeft de weg een plekje gegeven op de lijst van mogelijke verkeerspro- jecten. B en W noemen de weg, die bij het Wassenaarse Bijhorst begint, "het meest zinvolle alter natief'. In hun protesten willen ze daar de nadruk leggen. De actie krijgt drie fasen. Eerst maakt een pr-bureau een brochure waarin de gevolgen voor Voorschoten worden be schreven en visueel gemaakt. Te vens bevat het werkje alternatie ven. Vervolgens stelt het bureau een actieplan op. Dit plan moet aangeven wat de sterke en zwak ke kanten van het Voorschoten se standpunt zijn, waar de voor- en tegenstanders zitten en wat zij te melden hebben. Ook moet duidelijk worden welke doel groepen bewerkt dienen te wor den en hoe dat het beste kan ge beuren. Fase drie is de actiefase. Voor een deel mag het bureau die fase begeleiden, voor een deel moet de gemeente dat doen. B en W stellen dan ook voor om een projectgroepje te formeren waarin een rol voor de voorlich ter is weggelegd. In het voorstel wordt met geen woord gerept over de omstreden uitlatingen van verkeerswethou der J. Visser, die inmiddels tot schriftelijke vragen hebben ge leid. Terwijl de aanleg altijd ta boe was, stelde Visser vorige week dat wanneer Voorschoten de weg echt niet kan tegenhou den, de auto's maar in een soort tunnel moeten rijden. Wel zijn twee artikelen bijgevoegd die de ze krant aan de kwestie wijdde. 'Kantine nieuw Leiderdorps sportcomplex kan veel goedkoper draaien' OEGSTGEEST De zogeheten bibliobus zal na 1 juli van dit jaar de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk niet langer aan doen. De belang stelling is te klein om de kosten te rechtvaardigen. Directeur Samsom van de openbare bibliotheek Oegstgeest noemt de beslissing om te stoppen "vervelend maar onvermijdelijk". De bus wordt voor 15.000 gulden per jaar gehuurd van de Provinciale Bibliotheekdienst en heeft sinds midden vorig jaar iedere zaterdag een vaste standplaats in Haaswijk. Tijdens de drie openingsuren worden ge middeld 75 boeken uitgeleend. Volgens Samsom is de landelijke norm een aantal uitleningen van 100 boeken per uur om de kosten acceptabel te maken. "We hebben letterlijk en figuurlijk heel wat tamtam in de wijk ge maakt om dat aantal te bereiken, maar het is gewoon niet gelukt. Daar naast is gebleken dat het merendeel van de bezoekers ook regelmatig boe ken leende in het hoofdgebouw aan de Homeruslaan. De keus is daar ook groter: 40.000 boeken. In de bus hadden we uiteindelijk niet meer te bie den dan 5000 banden". Er was nog een ander argument om met de rijdende bibliotheek te stop pen. Samsom ving geluiden op dat op korte termijn de huurkosten aan merkelijk omhoog gaan. "Het zou gaan om een lastenverhoging van bijna 50 procent. Dat zitten we per jaar al gauw op eën bedrag van ruim boven de 25.000 gulden." Het verdwijnen van de bibliobus zal volgens Samsom vooral kinderen treffen. "We zijn met de buurtgroep Haaswijk in gesprek over alternatie ven. Wellicht dat we zoiets kunnen opzetten als een wekelijkse ophaal dienst om zo de kinderen naar de Homeruslaan te brengen". Een klein filiaal van het hoofdgebouw in bijvoorbeeld het multifunctio neel centrum ziet de directeur niet zo gauw komen. "Dat betekent een in vestering van op z'n minst 50.000 gulden en dat is, nog los gezien van de personeelslasten, geen verantwoorde uitgave". LEIDERDORP - Het hore- ca-gedeelte van het nieuwe zwembadcomplex aan de Hoogmadeseweg levert on eerlijke concurrentie op voor de Leiderdorpse hore- ca-ondernemers. Zo denkt tenminste de Leiderdorper Jaap Sloof van de Holland- sche Tuyn aan de Hoofd straat erover. Onlangs schreef hij met de andere Leiderdorpse horeca-on- dernemers een protestbrief aan de gemeente. door Conny Smits "Natuurlijk hebben we er niets op tegen wanneer bezoekers van het zwembad na het sporten nog gezellig een glaasje kunnen drin ken. Maar het wordt wat anders als het 'horeca-gebeuren', zoals de ge meente het noemt, een heel café restaurant wordt met een vrije toe gang. En dat is nu de bedoeling van de gemeente". Een paar weken geleden trof Sloof een advertentie aan waarin een kantinebeheerder/pachter werd gevraagd voor het nieuwe, eind dit jaar op te leveren, zwem bad De Does. "Als ik de man was die die kantine ging beheren, dan zou ik er zoveel mogelijk proberen te verdienen", filosofeert Sloof. "En aangezien het om een pand gaat dat met veel geld van de ge meente wordt neergezet, noem ik dat Dara-commercieel". De Hollandsche Tuyn. Achter deze gerestaureerde gevel draait de ho recagelegenheid waarvan de eigenaar zegt 'als vrije jongen' op hoge lasten te zitten. Veel hogere althans dan de toekomstig beheerder van het horeca-gebeuren in het sportcomplex. (archieffoto) "Wij als vrije jongens hebben ho- pachter van het horeca-gedeelte ge lasten om ons pand te kopen, van het zwembad als het ware in huren of onderhouden. Terwijl de een door de gemeente gespreid Wethouder Huigen: 'Geen spra ke van oneerlijke concurrentie. De pachter betaalt een fikse pachtsom'. (foto Wim Dijkman) bedje terecht komt. En doordat de kantine apart van het zwembad be treden kan worden, is er totaal geen reden waarom buurtbewo ners haar niet als een soort van buurtcafé zouden gaan beschou wen. Dat is bij de Muzenhof des tijds ook gebeurd". Sloof vindt het onaanvaardbaar dat de gemeente deze vorm van pa- ra-commeroie stilzwijgend goed keurt. "Eigenlijk gebeurt hier het zelfde als in de kantines van sport clubs die, gesubsidieerd als ze vaak worden, goedkoop drankjes schen ken en hele feesten en partijen or ganiseren. Het tekort op de begro ting van het sportgeuren wordt zo gecompenseerd door winst uit het horeca-gedeelte". De hoop van Sloof is vooral ge vestigd op dB wet op kantine-be heer die eraan zit te komen. Deze wet zou het kantines van sportver enigingen en -complexen onmoge lijk maken méér horeca-activitei- ten te ontplooien dan louter het. drankje na het sporten. "Een goede wet", vindt Sloof. "Want we moe ten natuurlijk wel het huisje bij het schuurtje laten". Fikse pachtsom Volgens wethouder Huigen is er geen sprake van oneerlijke concur rentie. "De toekomstig pachter be taalt een fikse pachtsom. Boven dien komt er geen aparte ingang voor het horecagedeelte". "Ik dacht eigenlijk dat de onder nemers bezwaar hadden omdat ze dachten dat Van Houdt die kantine zou gaan runnen. Dat is dus niet het geval, zoals men uit die adver tentie heeft kunnen lezen". Een pachter is nog niet gevon den. De sollicitatieprocedure loopt nog. De belangstelling voor de va cature was volgens de wethouder redelijk groot. Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den. vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek .'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktie/fellcitatles Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 'van harte' - een felicitatie waard! Naam Adres: WoonplaatsPostcode: (wel/geen abonnee) schrijf in de vakjes de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10