Handel met W-Duitsland weer minder Vertrouwen in aandelen neemt weer toe Winst van Shell naar ruim negen miljard 'Autogebruik afremmen met lagere vergoeding' Frankrijk in verzet tegen buitenlandse overnames VRIJDAG 4 MAART 1988 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) Nederland is zijn positie als be langrijkste handelspartner van West-Duitsland kwijt. Die plaats is nu ingenomen door Frankrijk. In het afgelopen jaar is de waarde van de onderlinge handel tussen Neder land en de Bondsrepubliek met vier procent gedaald tot honderd miljard gulden. Dit heeft de voorzitter van de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel, drs B. Henny gisteren bekend gemaakt. Henny is de op volger van ir. P. Lardinois die vorig jaar is overleden. De Nederlands-Duitse handel bereikte in 1985 nog een record met 116 miljard gulden. Een jaar later lag het totaal van de onderlinge in- en uitvoer al elf miljard lager. Vorig jaar ging daar nog eens vijf miljard vanaf. De cijfers van de onderlinge han del werden sterk beinvloed door het prijsverloop van de in- en uitge voerde produkten. Blijft de prijs ontwikkeling buiten beschouwing dan is vorig jaar de uitvoer van Ne derland naar West-Duitsland met drie procent gestegen. Maar omdat de Nederlandse exporteurs minder vroegen voor hun produkten is de waarde van de export met zes pro cent gedaald. Deze prijsdaling deed zich vooral voor bij de ener- gieprodukten. Het traditionele Nederlandse overschot in de handel tussen bei de landen is verder geslonken. Dat komt vooral door de daling van de aardgaspnjzen. De Nederlandse statistiek geeft voor 1987 nog een overschot van 2,4 miljard te zien (was 7 miljard in 1986) in het goede renverkeer met de Bondsrepu bliek. De Westduitse statistiek ech ter toont al een klein Westduits overschot aan van plus 1 miljard gulden. Dat zou betekenen dat Ne derland voor het eerst sinds het eind van de jaren zestig meer goe deren uit West-Duitsland heeft ge kocht dan omgekeerd. Volgens Henny is het verschil in de twee cijfers het gevolg van ver schillen in de momenten van regi stratie en de precieze afbakening van het handelsverkeer, zo ver klaart Henny. Beide resultaten wij zen echter op de flinke daling van het Nederlandse overschot. In de Nederlandse export naar West-Duistland groeien de fabrika ten het snelst. Het aandeel hiervan in de totale export steeg verder van 39 procent naar 43 procent. Top pers daarbij waren kunststofgoe- Océ Tengevolge van de lage dollar koers zullen de Amerikaanse acti viteiten van Océ-van der Grinten de eerste jaren nog niet aan de winst kunnen bijdragen. Opdrogen van de verliezen was eerst voor 1988 voorspeld, maar zal zeker niet eerder dan 1990 plaatsvinden. Dit zei bestuursvoorzitter ir. H. Bodt gisteren in een toelichting op het jaarverslag. Elektronica De Amerikaanse export van elektronica is vorig jaar voor het eerst sinds 1980 sterker gegroeid dan de import. Desondanks steeg het tekort op de balans van de han del in elektronica nog iets verder van 16,9 miljard dollar tot 17,9 mil jard dollar, zo heeft de vereniging van Amerikaanse elektronicabe drijven gisteren bekendgemaakt. Olieprijzen De prijzen van ruwe olie op de in ternationale vrije markt hebben zich gisteren iets hersteld van de forse daling op de voorgaande da gen. Woensdag kwamen de prijzen op het laagste niveau in zestien maanden onder invloed van het aanhoudende overaanbod. Op de oliemarkt in New York trad toen aan het eind van de dag echter al een herstel in door hernieuwde kooplust van Amerikaanse raffina derijen en een stijging van de stookolieprijzen in de VS. Cao confectie Vakbonden en werkgevers heb ben gisteren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao in de confectie-industrie (12.000 werkne mers). Volgens een woordvoerder van de Industriebond FNV voor ziet het tweejarig contract in een loonsverhoging van 1,2 procent per 1 juli 1988 en nog eens 1 procent per 1 april 1989. De vut blijft de ko mende twee jaar gehandhaafd op 60 jaar. Werknemers vanaf 55 jaar krijgen er een extra vakantiedag bij. De werkweek blijft gehand haafd op 38 uur. Hoogovens Bij de Hoogovensdochter Hoog ovens Automation Systems (HAS) verdwijnen de komende tijd enke le tientallen arbeidsplaatsen, zo is gisteren bekend gemaakt. Dat is het gevolg van maatregelen die no dig zijn om HAS gezond te maken. Bij het in Amsterdam gevestigde bedrijf werken 200 UTRECHT (ANP) - De vakbewe ging moet een grotere rol gaan spe len bij de uitvoering van de sociale verzekeringen. Dat staat in een dis cussienota. waarin de FNV voor stelt consulenten van de vakbewe ging te betrekken bij de uitvoering van de sociale zekerheid. De consulenten zouden tot taak moeten krijgen de werkloosheids uitkering vast te stellen en de uit betaling te regelen. Verder zouden ze voorlichting moeten geven over andere sociale zekerheidswetten zoals de Ziektewet en de arbeids ongeschiktheidswetten aaw en FNV-voor stel: consulenten voor sociale zekerheid wao. In geval van problemen over het recht op ziekengeld of een wao- uitkering, kunnen ze bemiddelen tussen de cliënt en de bedrijfsvere niging. De consulenten moeten volgens de nota in dienst komen van de vakbeweging. Ze zouden dan ook voor niet-leden moeten werken. Hun salaris zou moeten worden be taald uit de gelden die beschikbaar zijn voor de uitvoering van de soci ale zekerheid. Het is de bedoeling dat de consu lenten gaan werken in vakbonds kantoren en vakbondswinkels en aan speciale balies in de kantoren van de bedrijfsverenigingen. Een onderdeel van hun taak is het on derhouden van contacten met groepen uitkeringsgerechtigden, zodat ze algemene problemen snel kunnen signaleren. De landbouwexport, traditioneel een sterke Nederlandse troef op de Westduitse markt, slonk iets in geld gemeten maar steeg iets in hoeveelheden. Het aandeel van de landbouw in de totale export naar de Bondsrepubliek is nu iets meer dan een kwart (26 procent). Export topper blijft de Nederlandse kaas die met een afzet van 163.000 ton een nieuw record bereikte. De ex port van melk liep echter met meer dan de helft terug, terwijl ons land dubbel zoveel melk uit het buur land invoerde. Hoe de handel tussen beide lan den zich in de toekomst ontwik kelt, hangt af van de economische ontwikkeling in beide landen. Met een economische groei van onge veer 1,5 procent horen Nederland en de Bondsrepubliek echter bij de landen in de EG met het laagste groeitempo. De neiging om te in vesteren loopt in beide landen te rug. Straffen bij weigeren baan DEN HAAG (ANP) - Een jongere -tot 20 jaar die door de gemeente een baan krijgt aangeboden (in het kader van het jeugdwerkgarantie- plan) en die baan weigert, krijgt geen werkloosheidsuitkering. Per geval zal er gekeken worden of er wel recht is op een bijstandsuitke ring. Ook die kan volledig worden geweigerd. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgele genheid) zei dit donderdag tijdens een overleg met de Kamercommis sie voor sociale zaken. CDA en WD stemmen met dit sanctiebeleid in. De PvdA'er Moor wil niet dat de bijstandsuitkering volledige kan worden geweigerd. De PPR heeft zich vanaf het begin verzet tegen deze 'impliciete ar beidsplicht'. Minister De Koning is niet be reid om nog een jaar langer door te werken met het voorlopige Jeugd werkgarantieplan. Het definitieve JWG moet op 1 januari 1989 in gaan, zo meent de minister van so ciale zaken en werkgelegenheid. Op uitstel werd aangedrongen door de kamerleden Franssen (WD) en Beckers (PPR). Franssen wil in de JWG-wet een bepaling dat gemeenten verplicht zijn een deel van de garantiebanen te reserveren voor jongeren uit culturele minder heden. WERKLOOSHEID - Het aantal werklozen in de Bondsrepubliek Duitsland bleef ook in februari bo ven de grens van 2,5 miljoen. In fe bruari waren er 2,516 miljoen man nen en vrouwen zonder werk. Hoe wel de werkloosheid in absolute cijfers daalde met 2.167 bedroeg de werkloosheid als percentage van de beroepsbevolking evenals in ja nuari 9,9 procent. Dit heeft het Westduitse arbeidsbureau gisteren meegedeeld. Een boer toont dat de financiële strop van de mestheffing hem teveel wordt. ASSEN (ANP) - Ongeveer 250 boeren uit Noord-Brabant, de Veluwe en de noordelijke regio zijn gisteren in Assen een kan toor van Rijkswaterstaat binnen gedrongen en hebben er vernie lingen aangericht. Zij dachten het bureau voor de mestheffing te hebben gevonden en kwamen onder protest hun mestformulie- ren indienen. Aanvankelijk werd slechts een grote pop met de tekst 'Braks dictator' verbrand. Nadat het ge bouw werd bekogeld met eieren en mest verscheen de ME ter plaatse. Desondanks zagen de Boeren koelen mestwoede op verkeerd adres boeren kans de geblokkeerde toegangsdeur van het kantoor open te trappen en binnen te dringen. Een deel van het meubi lair, de computers en dergelijke werd vernield. De schade wordt geraamd op zeker 50.000 gulden. De ME is tijdens het protest van de boze boeren verder niet in actie gekomen. De boeren wer den het pand uitgezet door de ge meentepolitie van Assen. De me nigte vertrok vervolgens massaal richting Triantahal in Assen. Daar had het bureau heffingen voor deze gelegenheid zitting ge nomen. Er werden nog enkele tientallen van de nog ontbreken de zevenduizend mestformulie- ren in ontvangst genomen. Minister Braks (landbouw) zei geen goed woord voor de actie over te hebben. "Dit draagt niet bij tot vergroting van het begrip van de problemen waar de vee houders voor staan", aldus de minister. AMSTERDAM (ANP) - De Europe se Investeringsbank (EIB) is bereid als mede-financier op te treden van de vier toltunnels die minister Smit (Verkeer en Waterstaat) wil laten aanleggen. Vice-president dr. A. Pais van de bank, oud-minister van onderwijs, heeft dit gisteren in Amsterdam t De EIB verbindt aan haar mede werking de voorwaarde dat er een consortium van ondernemingen wordt opgericht dat het risico aan durft om de tunnels te bouwen. Volgens Pais zal het 'heel moeilijk' zijn om in zo'n consortium vol doende kapitaal bijeen te krijgen, maar hij sluit niet uit dat het zal lukken. Pais zei dat zijn bank verscheide ne malen besprekingen heeft ge voerd met het ministerie van ver keer en waterstaat over het project. Investeringsbank wil meebetalen aan toltunnels De EIB heeft als doel langlopen de leningen te verstrekken voor projecten in landen van de Europe se Gemeenschap, die van alge meen belang zijn. In dit kader zei Pais dat de EIB evenzeer geïnteres seerd is in mede-financiering van andere infrastructurele werken in Nederland. Te denken valt daarbij aan het plan om de Franse flitstrein TGV via Rotterdam naar Amster dam te laten rijden. Al eerder heeft de bank geld toegezegd voor een eventueel te bouwen brug-tunnel- DEN HAAG (GI*D/ANP) - De Ko ninklijke/Shell groep heeft over 1987 een nettowinst gemaakt van ruim 2,8 miljard pond sterling (bij na 9,4 miljard gulden). Dat was 14 procent meer dan in het jaar daar voor. De nettowinst over het vierde kwartaal was 858 miljoen pond, 14 procent meer dan in het overeen komstige kwartaal van 1986. President-directeur L. van Wa- chem wilde echter bij de presenta tie van de jaarcijfers geen voorspel lingen doen voor 1988. "De laatste tijd zijn er grote problemen op de internationale oliemarkt. De orga nisatie van olieproducerende en - exporterende landen (OPEC) heeft een wankel akkoord gesloten, t is de vraag of er een herhaling komt van de vrije val van de olieprijzen als in 1986 of dat er, zoals vorig jaar, weer sprake zal zijn van een meer gecontroleerde aanpak. Door de geweldige spanningen in het Mid den Oosten is het voor de OPEC- landen niet eenvoudiger geworden elkaar te vinden". Het netto resultaat in de sector opsporing en winning ging met 20 procent omhoog tot bijna 1.8 mil jard pond sterling. Gunstig waren hier de stijging van de olieprijzen en de daling van de opsporingskos ten. Daar stond tegenover dat ho gere belastingen moesten worden betaald. Bij verwerking, zeetransport en verkoop daalde het netto resultaat met 32 procent van 993 tot 674 mil joen pond ondanks dat de afzet steeg. De marges van moderne raf finaderijen werden nadelig beïn vloed door het verminderde prijs verschil tussen destillaten en stookolie. De sector chemie be haalde een netto resultaat van 764 miljoen pond, 65 procent meer dan in 1986. Hierin zit een winst van 125 miljoen pond op de verkoop van het belang in Akzo Consumenten Producten (ACP). In de andere bedrijfssectoren sloeg een winst van 18 miljoen pond in de steenkool over 1986 door de aanhoudende daling van de prijzen om in een verlies van 26 miljoen pond over 1987. Bij de me talen werd een verlies van 44 mil joen pond gevolgd door een winst van 15 miljoen pond. De Koninklijke/Shell groep be haalde 43 procent van haar netto resultaat in Europa, 21 procent in de Verenigde Staten en 36 procent in de rest van de wereld. Die geo grafische spreiding is volgens pre sident-directeur Van Wachem een van de belangrijkste peilers van de Groep. Dit jaar zal de Koninklijke/Shell groep 5,3 miljard pond uitgeven aan investeringen en opsporings kosten. Dat is hoger dan de 4.7 en 4,4 miljard pond in respectievelijk 1986 en 1987. Wat intussen wel langzaam blijft dalen is het aantal personeelsle den. Eind 1985 waren er 142.000 mensen in dienst bij Shell, een jaar later 138.000 en eind 1987 nog 136.000. DEN HAAG (ANP) - Om het auto gebruik terug te dringen moeten werkgevers minder royaal worden met vergoeding van autokosten. Autovergoedingen voor woon werkverkeer moeten worden afge schaft en vervangen door een ver goeding op basis van kosten open baar vervoer. Voor zakelijk ge bruik van de eigen auto moeten werknemers alleen een autokos tenvergoeding krijgen als de auto daarvoor strikt noodzakelijk is. Dat is één van de aanbevelingen van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) in een nota over de aanpak van het file probleem. Uit onderzoek is geble ken dat 52 procent van de woon- werkreizigers per auto een alterna tief heeft in het openbaar dat overigens wel verbeterd moet worden, aldus het NCW. De christelijke werkgevers zien voor de oplossing van de filepro blemen ook heil in een verhoging van de brandstofprijs met bijvoor beeld een kwartje per liter. Dat is een maatregel die op korte termijn effect kan hebben. We hoeven dan niet tot 1996 te wachten als elektro nische tolheffing (road pricing) wordt ingevoerd, aldus het NCW. Verder wordt gepleit voor het af schaffen van onbetaald parkeren in binnensteden. Het autogebruik kan volgens de werkgevers ook verminderen door verhuizen te sti muleren. Daartoe zou de over drachtsbelasting bij de aankoop van huizen moeten worden afge schaft. combinatie ovèr en onder de Wes- terschelde. EIB en AMRO zijn gisteren over eengekomen dat de Nederlandse handelsbank een krediet van vijf tig miljoen gulden krijgt waarmee zij bedrijven in de industrie en daarmee verband houdende dien stensector tegen gunstige voor waarden langlopende leningen kan verstrekken voor investeringen. De EIB verwacht dit jaar komstige contracten af te sluiten met andere Nederlandse banken. De kredietfaciliteit geldt voor ondernemingen tot vijfhonderd werknemers. Bovendien mag het bezit aan vaste activa (gebouwen, machines) niet meer bedragen dan 75 miljoen Ecu, op het ogenblik 175 miljoen gulden. Verreweg het grootste deel van het bedrijfsleven kan hiervan gebruikmaken. PARIJS (Rtr) - De Franse minister van landbouw. Francois Guillau- me, heeft financiële instellingen in de Franse agrarische wereld, zoals Credit Agricole, opgeroepen de Franse voedingsmiddelenindus trie te hulp te komen bij haar verzet tegen het buitenlandse, vijandige overnemingsoffensief. Volgens Guillaume zijn buiten landse bedrijven momenteel syste matisch bezig delen van de Franse voedingsmiddelenindustrie op te slokken. "Buitenlandse maat schappijen concentreren zich zo op Frankrijk omdat de Franse voe dingsmiddelenindustrie zo hoog staat aangeschreven", aldus de Franse minister. Hij reageerde hiermee op de re cente overnemingen van diverse Franse bedrijven door buitenland se concerns, zoals de overneming van Lesieur (onderdeel van het sui kerconcern Groupe Saint Louis) door de Italiaanse Gruppo Fer- ruzzi. "Het is nooit leuk om een Frans bedrijf in Italiaanse handen te zien vallen. Ik zou liever zien dat Franse ondernemingen Italiaanse bedrijven opslokken", bekent Guillaume. Voordien was de Franse cognac- producent Martell al in handen ge vallen van het Canadese dranken conglomeraat Seagram. Verder is bijvoorbeeld de Franse chocolade fabrikant Poulain overgenomen door het Britse Cadbury-Schwep- pes. De likeurfabrikant Bénédicti ne bevindt zich ook in de gevaren zone, al is de strijd tussen het Fran se cognac-huis Remy Martin en het Italiaans-Zwitserse drankencon cern Martini e Rossi nog niet be slist. Verwacht wordt dat ook an dere Franse drankenproducenten als Grand Marnier en Pernod-Ri- card zullen worden bestookt. Guillaume stelt zich voor dat de grote Franse bank Credit Agricole en andere Franse landbouw-finan- ciële instellingen een fonds vor men om de voedingsmiddelenin dustrie te beschermen. Al eerder hebben enkele toplieden in de be dreigde industrie de alarmklok ge luid. Antoine Riboud, die Frank- rijks grootste voedingsmiddelen- bedrijvengroep BSN aanvoert, riep de regering op wettelijke maatre gelen te nemen, vergelijkbaar met die in de Bondsrepubliek Duits land en Japan. AMSTERDAM Ook voor de Am sterdamse effectenbeurs was het een complete verrassing dat de wet op de investeringspremies, de wir, van de ene dag op de andere door het kabinet van tafel werd ge veegd. Toch was het effect positief en dat is begrijpelijk want als de voor de wir uitgetrokken gelden in derdaad voor lastenverlichting van het bedrijfsleven behouden blijven kan elk bedrijf er van profiteren. door C. Wagenaar De wir bleef per saldo beperkt voor ondernemingen die investeerden en was bovendien afhankelijk van de omvang van de investeringen. Een forse vermindering van de vennootschapsbelasting die nu nog 42 procent van de behaalde winst bedraagt maar volgens be paalde regeringskringen tot 33 pro cent zou kunnen worden terugge bracht zou er over een breed front inhakken. Misschien komen bo vendien de oude plannen om de aankoop van aandelen fisóaal aan te moedigen die nu al jaren in Frankrijk en België wordt toege past weer uit de ijskast. Kortom, re den genoeg voor Amsterdam om tot brede filosofische speculaties over te gaan wat het beursklimaat belangrijk kan doen opklaren. Dat gebeurde dan ook deze week. Daarbij geholpen door een positieve beursontwikkeling bui ten onze grenzen en een stabiele dollar. Terwijl bovendien sprake was van een wassende stroom van bijzonder gunstige bedrijfsberich- ten. Nu de lentemaand zijn intrede heeft gedaan gaat die stroom van bedrijfsuitkomsten over 1987 zoals gebruikelijk sterk toenemen en eist dan vrijwel alle beursaandacht voor zich op. Zo kwam Unilever met 17 procent meer winst. Centra le Suiker Maatschappij met 15 pro cent. AMRO Bank met 16 procent, Van Dorp met 25 procent en Ub- bink met 100 procent. Ook de divi denden werden door deze onderne mingen in hogere richting aange past. Het meest furore maakte ons grootste papierconcern de KNP die uit een 20 procent hogere jaar winst een hoger contant dividend wil betalen en bovendien de aan deelhouders nog een bonus van 10 procent wil geven. Teleurstelling Geen wonder dat na vier dagen handel de lokale industrie 16 pun ten hoger kwam te staan en de alge mene index van de lokale markt 14 punten. De scherp dalende olieprij zen en enige teleurstelling over slechts 17 procent meer winst van Unilever hielden de indexstijging van de internationals enigszins be perkt waardoor het algemene beurscijfer in stijging ook wat ach terop hinkte en na vier dagen tot 10 punten beperkt bleef. Wel kwamen de vier indexgroepen deze week op de hoogste stand van dit jaar. AMRO was één van de vele bedrijven die deze week zijn winstcijfers over 187 bekend maakten. Op de foto het nieuwe hoofdkantoor van de bank in Amsterdam-Zuidoost. (foto gpdi Toch is het Amsterdam nog steeds niet gelukt de hoogste stand na de oktoberkrach van de beurs weer te bereiken. Dit in tegenstel ling tot vele andere beurzen zoals van Tokyo en zelfs van Wall Street die beide deze week nieuwe top pen aansloegen na de vorig jaar ok tober opgetreden dieptepunten. Vooral Tokyo verkeert sedert me dio februari in een ware hausse stemming. En bevindt zich nu nog maar enkele procenten verwijderd van de historische top die vlak voor de grote beurskrach vorig jaar op trad. Maar ook Wall Street gelukte het deze week een nieuwe top te bereiken en de tot dusver hoogste stand van 2052 van 7 januari jl. te doorbreken. Dit bewijs van een brede, inter nationaal georiënteerde gunstige wending in het beursklimaat ge tuigt van -toenemend vertrouwen. Steeds meer beleggingskringen vooral ook vanuit de hoek van de beroepsbeleggers geven zich ge wonnen en keren terug naar de aandelenmarkt. De belangrijkste redenen zijn de niet ongunstige economische verwachtingen voor 1988. De scherpe val van de olie prijzen die het internationale infla tiegevaar afwenden en bovenal een stabiele dollar. Er deden deze week zelfs geruchten de ronde dat het de Amerikaanse regering niet onwel gevallig zou zijn de dollar flink te laten stijgen als mocht blijken dat de handelstekorten met het buiten land blijven dalen. Een krachtig dollarherstel zou voor de wereld economie zeer gunstig zijn en voor onze beurs in het bijzonder. Omzetten In de renteontwikkeling zit inter nationaal momenteel weinig teke ning. Alleen verlaagde de Belgi sche Centrale Bank het disconto. In ons land is er wel een duidelijke neergang zichtbaar van de lange rente die nu op staatsfondsen tot circa 5 3/4 procent is teruggelopen de laagste stand sinds 20 jaar. Aar genomen mag worden dat vanuit de hoek van de hypotheken nu een nieuwe ronde van renteverlagin gen op handen is. Wel bestond er binnen de bankwereld enige te leurstelling dat onze centrale bank de beleningsrente op 4 procent heeft gehandhaafd en niet wat la BEI JRS W E E K ger kon brengen. Kennelijk wacht de Nederlandsche Bank nu op een Duits initiatief. Zoals de fors stijgende index van de lokale industrie al aangaf deden zich deze week in Amsterdam de grootste stijgingen in deze sector voor. Rond 15 procent meer aan koerswaarden boekten de KNP, Océ van de Grinten, Nutricia en Geveke Electronics. Tien procent meer kwam er bij voor Fokker, Centrale Suiker Maatschappij, Hei- neken, KBB, Bols en Reesink. Naar verhouding steeg echter Holec het meest, van 9 gulden naar 12,50 gulden. De Europese optiebeurs regi streerde getrouw de toenemende drukte op de aandelenmarkt. Ook hier namen de omzetten belangrijk toe en het aantal afgesloten con tracten steeg van 123.000 naar 180.000. AKZO stond op drie van de vijf dagen op de eerste plaats. Beurtelings gevolgd door een van de andere internationals. Woens dag werd er ook in opties KNP veel zaken gedaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7