LEIDSCH DAGBLAD Wïr-geld blijft voor bedrijven Nepagenten overvallen Praxis Frans toestel botst op mast: 22 doden den Haan Kabinet steunt voorstel werkgevers NERGENS VOORDELIGER, Sikhs richten bloedbad aan DEN HAAN VOORSPELT EEN MOOIE ZOMER KNVB verbiedt sponsoring. 16 0pel «gaaqaBgKBg OftHet Motorhuis Dit is uw kans. Holland International voor de helft Duits Buren zorgen steeds vaker voor overlast Paniek rond geldtransport van 3 miljard U HEEFT ER WEL OREN NAAR? VRIJDAG 4 MAART 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38565 Politie Israël ontdekt autobom tijdens bezoek minister Shultz JERUZALEM (Rtr) - De Israëli sche politie heeft in Jeruzalem een autobom onschadelijk gemaakt, die was ontdekt in de buurt van het hotel waar de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken George Shültz is ondergebracht. Enkele honderden meters vanaf het hotel reed een auto met een ex plosieve lading tegen een vlucht heuvel. Na de botsing vluchtte de chauffeur van de wagen, waarin een politieman de explosieven ont dekte. De politie gaat ervan uit dat de chauffeur op weg was naar het hotel van Shultz of naar het kan- in premier Shamir. De poli- Jeruzalem hield al rekening n terreurdaad. ,,Wij beschik ten over informatie dat zich terro ristische activiteiten zouden voor doen tijdens het bezoek van Shultz", zo zei hoofdcommissaris Yehudai. De autobom werd ont dekt terwijl de Amerikaanse minis ter met Shamir sprak. (Van onzer verslaggevers) toor met e LEIDEN Bij een overval op het doe-het-zelf-centrum Praxis aan de Zoeterwoudseweg is gisteravond omstreeks kwart over negen is on geveer 15.000 gulden en cadeau bonnen ter waarde van enkele dui zenden gulden buitgemaakt. De overvallers waren als politie-agen- ten verkleed. Na sluitingstijd van de winkel re den zij met een donkerblauwe Opel Kadett Stationcar het parkeer- rein op en stapten op de naar bui ten komende assistent-bedrijfslei der af. Eén van de nep-agenten trok na dat zij waren uitgestapt een klein vuurwapen en dwongen de man van Praxis weer naar binnen te gaan en de kluis te openen. De as sistent-bedrijfsleider gaf hieraan gevolg en de overvallers verdwe nen met de buit. De politie heeft na het alarm nog wel de buurt afge zocht maar zonder resultaat. Eén van de overvallers is onge veer 1.90 meter lang en heeft blond haar. De ander is naar schatting 1.65 meter lang en heeft een donker gelaat. De blauwe bestelauto heeft enige tijd vóór de overval op de brug over de Veilingkade staan wachten tot iedereen weg was. De politie zoekt getuigen die iets over de auto en de overvallers kunnen vertellen. DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet heeft de werkge versorganisaties gisteravond toegezegd het geld dat vrij-' komt door het afschaffen van investeringspremies (wir) volledig aan het bedrijfsleven ten goede zal komen. wit leder vlecht-ballerina met sleehak Maten 30 - 41 (mt. 36-41 óók in zwart)L. ■Adviespr. 34.95 Bristolpr. 27.50 In Delhi werd de nationale feest dag ter ere van de zege Krishna over het kwaad vandaag op vreedzame wijze gevierd. Deel De werkgevers gaan er van uit dat het om netto vijf miljard gulden per jaar gaat. Zij stellen voor de vennootschapsbelasting te verla gen van van 42 naar 35 procent en soortgelijke verlaging door te voeren voor ondernemers die niet onder deze belasting vallen. Daar mee is 2,5 miljard gulden gemoeid. Verder willen zij de werkge verspremie voor de kinderbijslag (akw) volledig afschaffen (1,8 mil jard) en pleiten zij voor behoud van de toeslag op kleinschalige investe ringen (500 miljoen). Voor de agra rische sector willen de werkgevers 100 miljoen reserveren. "Met dit evenwichtige pakket kan de vertrouwensbreuk worden hersteld die na het schrappen van de wir tussen ondernemers en ka binet is ontstaan", aldus voorzitter Van Lede van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO). Vandaag worden de berekeningen van de organisaties in een werk groep met ambtenaren nader uitge werkt. Met name minister Ruding (financiën) wil de rekensommen van de werkgevers vandaag nog eens natrekken. FNV, CNV en MHP kregen geen harde toezeggingen van. het kabi- nemers beschilderden eikaars ge- net, dat gisteren in vrijwel comple- PARIJS (GPD) - Een Fairchild FH- 227 van de Franse binnenlandse luchtvaartmaatschappij TAT (Transport Aerien Transregional) is vanmorgen om vijf minuten voor acht vlak voor de landing op het Par ij se vliegveld Orly tegen een hoogspanningsmast gevlogen en geëxplodeerd. De 19 passagiers, waaronder een baby, en de driekoppige bemanning kwamen in de vuurzee om. Het toestel was tien minuten voor zes opgestegen van het vlieg veld van Nancy. Het laatste radio bericht werd kort na half acht op gevangen door de verkeerstoren van Orleans. De gezagvoerder meldde toen ijzel in de turbinemo toren. Vijf minuten later verdween het toestel - dat toen nog op 2.000 meter hoogte vloog - van de radar schermen. Een oogetuige uit de buurt van het dorpje Pamfou, waar het toe stel neerkwam, vertelde een gigan tische vuurbal te hebben waarge nomen, waarna hij vaststelde dat een hoogspanningsmast tegen de grond was geslagen. De wrakstuk ken lagen tot 500 meter in de om trek verspreid. Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele i buien. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtempcratuur onge veer 5 graden. Matige tot krachtige wind uit richtingen tussen zuidwest en noordwest. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Half tot zwaar be wolkt en mogelijk enige regen. Mini mumtemperatuur rond nul, middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Zaterdag 5 maart zon op: 07.16 uur, zon onder: 18.27 uur; maan op: 20.42 uur; maan onder: 07.45 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.30 en 16.41 uur; laag water: 00.19 en 12.26 uur. Pamfou is een dorpje in de buurt van Melun. De gendarmerie sloot de wegen in de omgeving af. Ex perts meenden vrijdagochtend dat de ramp aan de bijzonder Slechte weersomstandigheden te wijten moet zijn. Over heel noord- en mid den-Frankrijk hangt een dichte mist, de temperatuur schommelt om het vriespunt en hier en daar valt natte sneeuw. De FH-227, die 49 plaatsen telt, moet na de laatste melding vrij snel hoogte hebben verloren. De TAT, die in Tours gevestigd is, beschikt over 50 passagiersvliegtuigen waarmee een vaste dienstregeling met 35 Franse steden en Corsica wordt onderhouden. Het toestel is een verlengde ver sie van de FH-27. Die werd in de VS in licentie van Fokker gebouwd op basis van de F-27. Grondwater staat bijzonder hoog DEN HAAG/ENSCHEDE (GPD) Het grondwaterpeil is door de aanhoudende regen in grote delen van het land 20 tot 40 centimeter gestegen. Daardoor zijn op veel plaatsen kelders onder water gelo pen. Een uitschieter is de gemeen te Enschede, waar bewoners acties overwegen om verlost te worden van de ernstige wateroverlast. "De grondwaterstand is zo hoog omdat 1987 een erg nat jaar was en er ook in begin van dit jaar veel neerslag is gevallen", aldus woord voerder H. Kleijer van Stichting Bodem Kartering. De hoge grondwaterstand in En schede wordt overigens niet alleen veroorzaakt door de regenval maar ook doordat de textielindustrie, die in het verleden veel water aan de grond onttrok, vrijwel is verdwe- Onderzoek heeft uitgewezen dat het waterpeil alleen kan zakken door pompen en daarmee is een in vestering van twee miljoen gulden gemoeid. zichten met waterverf. AMRITSAR (AP) - In de Indiase deelstaat Punjab hebben extremis tische sikhs vandaag een bloedbad aangericht onder deelnemers aan een feestelijke bijeenkomst. Zeker 34 mensen vonden hierbij de dood en 42 mensen raakten gewond. De aanval was één van de bloedigste sinds de extremistische sikhs in 1982 begonnen aan hun strijd voor de onafhankelijkheid van Punjab. Het bloedbad werd aangericht in het dorp Kari Sari in het district Hoshiarpur tijdens de Indiase na tionale feestdag waarop de zege van de Hindu-god Krishna over het kwaad wordt gevierd. Naar schat ting 300 mensen woonden de fees telijkheden bij. Een tiental mannen openden met automatische geweren en pistolen het vuur op de menigte. Tientallen gewonden moesten worden overgebracht naar zieken huizen in de stad Hoshiarpur en in Jalandhar. Wat Den Haan betreft, wordt het in Rijnsburg de mooiste zomer sinds jaren. In onze showrooms komt u ogen te kort! Daar vindt u een kollektie tuinmeubelen die z'n weerga niet kent Stoelen, tafels, ligbedden en v een terrasbrede keus aan kleurrijke kussens. Voor elke tuin of balkon, voor 1 ieders portemonnee. Haastige spoed is dit keer goed, want dan heeft u de meeste keus. En: er wacht u een aardige attentie! Dagelijks geopend Tijdag koop. de tuinmeubel-specialisten Hulp aan Sudan met verboden medicijnen LONDEN (AP) - Internationale hulporganisaties en een aantal lan den hebben grote hoeveelheden af gekeurde en verboden medica menten naar Sudan gestuurd, toen dat land in 1985 door grote droogte was getroffen. Drie Sudanese artsen schrijven vandaag in het Britse medische tijdschrift The Lancet er zeker 19 soorten werden aangetroffen die waren uitgewerkt of verboden. Bo vendien stonden deze medicijnen niet in Sudan geregistreerd en was de gebruiksaanwijzing uitermate vaag. Zo ontving Sudan een medi cijn, afkomstig uit Zuidkorea. om een kater te bestrijden, terwijl de Sudanese regering het drinken van alcohol in 1983 heeft verboden. De Sudanese artsen zeiden niet welke hulporganisaties de medicij nen hadden geleverd, noch waar om dit naar hun mening was ge daan. Astrid Joosten is 'te saai' voor televisiespelletjes. PAGINA 29 Haags arbeidsbureau in de weer voor langdurig werklozen. PAGINA 2 Vrijwilligers in ouderen zorg besparen jaarlijks 12 miljard. PAGINA 3 Contra's krijgen geen hulp Handel met Westduits- land neemt verder af. PAGINA 7 Titelverdediger Goelja- jev doet niet mee aan wk allround-schaatsen. PAGINA 19 te samenstelling overleg pleegde met werkgevers en werknemers. De vakcentrale zijn ook niet uitge nodigd voor de 'rekenclub' die van daag aan het werk gaat. De vakcentrales hebben het ka binet voorgesteld de vrijgekomen wir-gelden uitsluitend te gebrui ken voor de bevordering van de werkgelegenheid. Verlaging van de vennootschapsbelasting past daar in het geheel riiet in. Voor ver laging van de werkgeverspremies als de akw zijn de bonden wel te vinden, mits ook andere premies voor verlaging in aanmerking ko- Ook zou geld besteed moeten worden aan verlaging van de btw- tarieven voor ambachtelijke dienstverlening, investeringen in de infrastructuur waaronder milieuprojecten, scholing en tech nologiebeleid. Ten slotte zou 250 miljoen besteed moeten worden aan extra scholing. Volgende week zal er naar ver wachting een besluit vallen in het kabinet. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft aangekon digd zo snél mogelijk een debat te wensen over de wir en over de be stemming van de nu afgeschafte regeling. u vondellaan 80, Leiden. DEN HAAG (ANP) - De grootste Nederlandse reisorganisatie in Ne derland, Holland International, komt voor 50 procent in handen van de Duitse reisorganisatie ITS. Vendex International BV neemt 30 procent van de Holland Internatio nal-aandelen over, de KLM neemt 10 procent voor haar rekening, Nedlloyd 7,5 procent en de Neder landse Spoorwegen 2,5 procent. Nu is de aandelenverhouding nog KLM 50 procent, Nedlloyd 37,5 procent en de NS 12,5 procent. Vol gens een woordvoerder van Hol land International zal de nieuwe aandelenschikking geen negatieve invloed hebben op de werkgele genheid. Bij Holland International werken circa 1.000 mensen. Hl zegt zeer tevreden te zijn met de nieuwe aandeelhouders. Het be drijf moest tot deze stap overgaan om ook op de internationale markt een vuist te kunnen maken. 'Stop lozing van giftige stoffen' STRAATSBURG (ANP) - De 100 waterleidingbedrijven in het stroomgebied van de Rijn hebben vandaag op de internationale Rijn- conferentie in Straatsburg de stop zetting geeist van de produktie en het gebruik van de 129 voor het milieu en de volksgezondheid schadelijke stoffen. Deze komen voor op de zwarte lijst van de Eu ropese Gemeenschap. De bedoeling van de zwarte ftjst is dat de lozing van de daarop voor komende stoffen op den duur ge heel wordt gestaakt. President van de IAWR, de organisatie die de wa terleidingbedrijven overkoepelt, prof. Naber, zei vanochtend, dat de huidige Europese richtlijnen en na tionale wetgeving onvoldoende zijn om ook na het jaar 2000 de drinkwatervoorziening veilig te stellen. (Zie verder pagina 13) ITS International Tourist Ser vices is een volle dochter van Kauf- hof, de op één na grootste waren huisketen in West-Duitsland. Hol land International zal onder haar eigen naam als een zelfstandige on derneming blijven opereren, aldus het concern. Deze reisorganisatie ontstond toen in 1974 de KLM, Nedlloyd en NS besloten al hun reisbelangen samen te voegen in een vennoot schap onder de naam Holland In ternational Travel Group. Deze groep heeft zich inmiddels ontwik keld tot een reisorganisatie die jaarlijks circa 400.000 vakantiegan gers vervoert. Te veel lawaai hindert twee derde van bevolking DEN HAAG (ANP) - Twee derde van de bevolking zegt geluidover- last te ondervinden van de buren. Dat blijkt uit een nog niet gepubli ceerd onderzoek van het Neder lands Instituut voor Preventieve Geneeskunde in opdracht van mi nister Nijpels (milieu). Bij een onderzoek van het Leidse instituut uit 1977 werd deze vorm van geluidhinder nog nauwelijks opgegeven. Nijpels zei gisteren in de Tweede Kamer dat zich .zorge lijke ontwikkelingen' voordoen met geluidoverlast. Tien jaar geleden zei 48 procent hinder te ondervinden van autola- waai. In het nieuwe onderzoek is dat 59,5 procent. Wat de luchtvaart betreft liggen die percentages op 28 en 39,8. Voor industrielawaai op 8 en 15,4 en voor recreatie op 4 en 15,7. Nijpels vindt overigens dat de overheid genoeg doet aan bestrij ding van de geluidhinder. Een zes de van de milieubegroting (ruim 100 miljoen) gaat op aan de bestrij ding van lawaai. Defensie en ver keer en waterstaat dragen samen jaarlijks ook nog eens 40 miljoen bij. Als oorzaken van de toegenomen overlast noemde de minister uit breiding van de luchtvaart, het wa genpark, de bevolking en een kriti scher houding van de burger te genover geluidhinder. LEIDERDORP Een geldtrans port van drie miljard gulden in con tanten is gisterochtend betrokken geraakt bij een ongéluk op de rijks weg A4, ter hoogte van Leiderdorp. Een van de begeleidingswagens van de Koninklijke Marechaussee reed in de richting van Amster dam, ter hoogte van de afslag Lei derdorp, toen een onbekende auto mobilist op een wat vreemde wijze wilde invoegen. De bestuurder van de begelei dingswagen moest daardoor uit wijken, verloor de macht over het stuur, werd de vangrail ingedrukt en sloeg over de kop. Daarbij raak te hij twee andere wagens. Meteen ontstond paniek. Even dachten de mannen achter het transport dat er opzet in het spel was, maar al snel bleek dat niet het geval. De veroorzaker van het on geluk reed door en nog altijd weet niemand om wie het gaat. Aarzeling ontstond bij de chauf feur van de geldwagen. Hij wilde wel even op de begeleider wach ten, maar dat is tegen alle voor schriften in. Die zeggen dat hij overal doorheen moet rijden. Vrij snel verdween de auto van drie mil jard met de overgebleven begelei ders. Door het ongeluk ontstond een enorme file op de rijksweg. Tot aan het Prins Clausplein in Leidschen- dam toe stond de boel vast. Overigens kon een woordvoer der van de Leiderdorpse politie vanmorgen niet zeggen waar het geld naar toe ging en wie de eige naar is. De begeleidingswagen werd zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet in Boonsweg 01862-4000 Sassenheim: Teylmgerlaan 74 - 02522 12597 NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 per maand 23,95 Q per half jaar 141,90 automatische betaling) Q per jaar 270,25 'Oorkeu De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus' Postcode Plaats Telefoon controle bezorging) 2300 VB Leiden. In plaa >ch Alphens Oagblad. I ren bellen: (071)-144941

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1