Voorschoten wil snel stijgende lasten Het Wedde terugdringen Twaalf maanden geëist voor verkrachting Aanleg stortplaats loopt mogelijk vertraging op Ahold ziet van verdere stappen stortplaats af Het LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD verschijnt in: Oud-gemeentesecretaris Mighout (65) overleden Rapport: onvoldoende grip op kosten PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 4 MAART 1988 DEN HAAG/VOORSCHOTEN Tegen een 42-jarige Voorscho tenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank twaalf maanden ge vangenisstraf. waarvan vier voorwaardelijk, geeist. Hij wordt beschuldigd van het verkrachten van zijn vriendin terwijl hij haar bedreigde met een mes. De man zou zich verder gedurende de twee jaar proeftijd die aan het voorwaardelijke deel van zijn straf is verbonden, onder toe zicht moeten stellen van het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs. In het weekeinde van 21 en 22 november liep een ruzie over een door Paul van der Kooij De dagelijks bestuurders baseren zich in hun voorstel vooral op een nooit vrijgegeven exploitatie-ana lyse van Sportfondsen Nederland nv en hebben samen met die in stantie aanvullende gegevens over 1986 doorgespit. Die gegevens zijn nog geheimer dan het rapport en welzijnswethouder L. Marselis weigert meer los te laten dan dat er verschillende mogelijkheden zijn en B en W voorkeur voor één van die mogelijkheden hebben. Ver koop aan een particulier behoort niet tot de favoriete mogelijkhe den, meldt hij. Benadrukten gemeentebestuur ders in het verleden dat de jaarlijk se kosten niet boven het half mil joen moeten uitkomen, Marselis laat dat nu in het midden en stelt dat een zwembad altijd geld kost. Maar het mag best iets minder zijn dan tot nu toe. Hij is de eerste om dat toe te geven. Volgens het rap port kan Voorschoten zijn jaarlijk se tekort op het recreatiebad met 364.000 gulden terugbrengen door tarieven te verhogen, kosten te drukken en de bezetting te verbe teren. kleinigheidje volledig uit de hand. Zowel de man als de vrouw hadden flink wat alcohol genuttigd. De vrouw vertelde de man dat hij het huis uit moest. Hij deed dat echter niet, maar haalde een fileermes, waarmee hij de vrouw bedreigde. Tijdens het weekeinde had hij enkele malen gemeenschap met haar. Volgens de vrouw bedreigde de man haar het hele weekeinde met het mes en heeft hij haar drie keer verkracht. De man zei ech ter zich het slechts eenmaal te herinneren en toen zou de ge meenschap hebben plaatsgehad Dag dicht Vooral op water, chemicaliën en onderhoud kan flink worden be spaard. Voor water en chemicaliën gaat het om tientallen procenten, aan onderhoud werd in 1985 twee ton meer besteed dan de 120.000 gulden die als gemiddeld geldt. Personeelslasten kunnen omlaag door minder vaak open te gaan. Sportfondsen denkt daarbij aan het iets later openen van de deuren, het afstoten van onrendabele uren op maandag- en woensdagochtend en een sluiting op een van de dagen van de week. Volgens de nv is er op dit mo ment onvoldoende grip op bepaal de kostenposten en ze wijt dat voor een groot deel aan het ontbreken van een full-time bedrijfsleider, die 'voldoende vrijheid van handelen heeft binnen vastgestelde lijnen'. De kapitein op het schip wordt no de gemist, heet het. Gevolg van dit alles is dat het Voorschotense zwembad duidelijk slechter scoort dan baden waar Sportfondsen Nederland nv de be geleiding verzorgt. Aan de ene kant maakt het zwembad per bezoeker 3,50 gulden meer kosten, aan de an dere kant zijn de gemiddelde op brengsten per zwemmer een gul den lager in het in 1980 gebouwde met beider instemming. „Van zondag kan ik me niets herinne ren. Maar als zij het zegt, zal het wel zo zijn. Ik zou niet weten waarom mijn vriendin hierover zou liegen", aldus de verdachte ter zitting. Het alcoholgebruik was de grote boosdoener. De man, al drie keer veroordeeld voor het rijden onder invloed, drinkt meer naarmate hij dieper in de problemen zit. En dan gebeuren er dingen die hij zich achteraf niet meer kan herinneren, zo be vestigde ook het psychiatrisch rapport. In het verleden heeft hij zijn vriendin ook al enkele malen geslagen. bad. De tarieven zijn sinds 1980 niet opgetrokken, sommige kor tingskaarten geven wel erg veel voordeel en verenigingen betalen tarieven die de kosten totaal niet dekken - ontdekte de nv. 'Als Voor schoten sociale tarieven hanteert, subsidieert zij indirect en komen de kosten niet daar terecht waar ze thuis horen: via de sportsubsidies en andere sportposten', stelt het rapport. Tariefstijging De opbrengsten zijn inmiddels opgetrokken door een tariefstij ging van tien procent; de opmer kingen over de kosten neemt wet houder L. Marselis "erg ter harte". Hij wil echter niet loslaten op wel ke manier. De kritiek op het uitblij ven van de kapitein, klinkt hem be kend in de oren. "Daar hebben we altijd mee gezeten", onthult hij. "Als je de de vaste laten zoveel mo gelijk in de hand wilt houden, kijk je vooral naar de personeelslasten. Je neemt weinig vaste medewer kers en vraagt je af welke staf nodig is. En dat heeft ons wat parten ge speeld bij definitieve keuzes". Het beheer is, zo geeft hij toe, een wat verdeelde zaak. Meerdere dien sten houden zich daarmee bezig en dat "moeten we zien te verbete ren". Sportfondsen nv formuleer de het wat harder en had het over 'afdelingen die ver van de dagelijk se gang van zaken in het zwembad afstaan'. Onderhoud kan het zwembadpersoneel grotendeels zelf doen, oordelen de deskundi gen. Groot probleem zou zijn dat een visie ontbreekt. Het Wedde zou niet weten hoe in te spelen op wen sen van de markt en hoe het de be zoekersaantallen op peil moet hou den/krijgen. Als het aan de nv ligt, speelt het zwembad meer in op het vergrijzende deel van de samenle ving en maakt het afspraken met de verenigingen van het aangren zende sportpark Adegeest: 'Met na me op de onrendabele uren kan hierdoor een betere bezetting wor den verkregen'. De wethouder heeft nog niet met die verenigingen gesproken en be strijdt de indruk als zou een visie ontbreken. Hooguit is die visie wat op de achtergrond geraakt omdat Voorschoten gewacht heeft op Sportfondsen. Anders dan de vere nigingen, die het een partijdige in stantie vinden, acht hij Sportfond sen "redelijk objectief'. Dat bleek ook uit gesprekken met gemeenten die hun zwembad in handen van de nv stelden. Sport en ontspanning Als het aan Sportfondsen ligt, wordt het bad 'gepositioneerd als centrum voor gezonde sport- en ontspanningsactiviteiten waar het goed toeven is'. Activiteiten als een zwemvierdaagse, midzomer- nachtsmarathon, zomerfeesten, barbeque, missverkiezingen en buurtwedstrijden, moeten voor de nodige toeloop zorgen. Het buitengebeuren met een 350 m2 groot familiebassin en een 50 m2 groot peuterbassin moet, on danks alle concurrentie van het Leidse zwembad 'De Vliet' open blijven. Binnen dienen er enkele nieuwe voorzieningen te komen, rond het wedstrijdbad van 15 bij 25 meter, het recreatie/instructiebas sin en het kleuterbassin. Naast de De man zit sinds zijn arrestatie in voorarrest en inmiddels wil zijn vriendin de relatie weer op pakken. Bovendien is de man be reid voor zijn alcoholprobleem hulp te zoeken. Voor officier van justitie mr. I.E. Klopper-Gerret- sen reden om een 'lage eis' van twaalf maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaarde lijk, aan de rechtbank voor te stellen.' De advocaat van de Voorscho tenaar, mr. W.G.H. Janssen, vond echter dat zijn cliënt inmid dels lang genoeg in (voor)arrest heeft gezeten. Hij meende dat de verkrachtingen niet wettig en huidige zonnebank zou een sauna passen, wil de nv de aanschaf van een relaxtank onderzoeken en voelt ze veel voor een gymnastiek- ruimte, afsluitbare garderobekast jes, warmer water, meer hygiene en een plek waar bezoekers hun zwemkleding kunnen spoelen. Uit een enquête bleek dat een derde van de bezoekers de hygiëne onvoldoende vindt en een aanzien lijk aantal zwemmers naar oorden uitwijkt waar het water warmer is. "Op die temperatuur zit het duide lijk vast", beaamt de wethouder. "De Vereniging Gezondheidszorg Voorschoten wil graag een project voor ouderen starten, maar vindt het duidelijk te koud. Baantjes zwemmers denken er anders over en bet is de vraag of het zwembad fysiek een hogere temperatuur aan kan". De horeca moet aantrekkelijker worden en er meer gaan bijhoren, aldus Sportfondsen. Uit de enquê te bleek dat zowel de halbar, de badbar als de bar-bistro maar een klein deel van de bezoekers trekt. Investeringen in grote glijbanen zijn minder nodig en verdienen zichzelf niet terug. Liever ziet de nv een brede glijbaan en meer ge schoold personeel. Dienstverle ning voor alles en veel promotie. Doodsteek Problemen brengen de particu liere lessen en het schoolzwem men. De opleiding voor de diplo ma's C en hoger ligt in handen van de verenigingen en voor A en B lei den zowel zwembad als clubs op. Sportfondsen Nederland nv vindt dat de verenigingen hun handen moeten aftrekken van A en B. Les- zwemmen hóórt in handen van het zwembad te zijn en biedt economi sche voordelen. Het kan kosten dekkend geschieden, extra pu bliek trekken en ervoor zorgen dat particuliere zwemlessen een betere bezetting krijgen. Het plan mag dan tegen eerdere afspraken indruisen; de gemoede ren zouden met een verenigings- Dienst wereld gebedsdag in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In het kader van Wereldgebedsdag wordt van avond een samenkomst gehouden in de kapel van het Zoeterwoudse bejaardentehuis, Huize Emmaus. Aanvang half acht. De organisatie van de gebedsdienst berust bij pa rochianen en leden van de Dorps kerk-gemeente, onder auspiciën van de Parochievergadering en de Kerkeraad. Tijdens de dienst wordt een inzameling gehouden ten behoeve van een aantal projec ten, waaronder landbouwprojec ten onder Indianen in Brazilië en werk ten behoeve van daklozen in Kenia. overtuigend bewezen konden worden verklaard, omdat er te veel tegenstrijdigheden zitten in de verklaringen van de vrouw en de man. Hij vond de straf vooral te hoog omdat beiden weer wil len samenwonen en zij veel meer gebaat zijn bij een behandeling voor hun beider alcoholproble- matiek. „Het gaat hier om relatie problemen. Het is niet te verge lijken met andere verkrachtin gen", aldus Janssen, die moest constateren dat de rechtbank zijn verzoek om de Voorschote naar onmiddellijk in vrijheid te stellen niet wilde honoreren. Over twee weken volgt de uit spraak. ruimte weer kunnen worden ge sust. De praktijk bleek anders. De club-bestuurders lieten op ver schillende momenten weten dat het afpakken van A en B de doodsteek voor hun verenigingen zou betekenen. Op het zwemmen voor A en B is alles gebaseerd, stel len zij. Het dient als lokkertje en daarna gaan kinderen verder in de zwemtak, stappen zij over naar fi- guurdrijven, reddingszwemmen of waterpolo. Wat ook meespeelt is dat het diplomazwemmen flink wat geld oplevert, terwijl activitei ten als waterpolo geld opslokken. Gezien de afspraken en harde protesten, wil wethouder Marselis A en B bij de verenigingen laten. Officieel weten ze daar niets van en het stoort de clubs dat ze sinds het verschijnen van het rapport, juni vorig jaar, zéér weinig van de ge meente hebben gehoord. De onze kerheid is groot en niemand weet LEIDERDORP - De provin cie Zuid-Holland is bang dat de komst van een vuil- en puin- stortplaats in het Leiderdorpse Does-gebied, gepland voor dit jaar, vertraging zal oplopen. Als dat gebeurt, blijft ze met grote hoeveelheden vuil in haar maag zitten. Er kan vertraging ontstaan omdat de Stichting Leefbaar Leiderdorp, samen met de werkgroep Milieube heer Leiden, naar de Raad van Sta te is gestapt. De twee vinden het onterecht dat de gemeente Leider dorp via een door haar aangevraag de ontheffing van het ministerie van VROM aan een strenge Milieu Effect Rapportage (MER) probeert te ontkomen. Alleen een MER zou de garantie geven dat er een openbare en con troleerbare afweging komt van alle in het geding zijnde belangen, mel den de twee organisaties. Het op stellen van zo'n rapportage kan wel 5 tot 24 maanden vertraging ople veren. Om de tegenpartij wat speel ruimte te geven hebben de belan genorganisaties een alternatieve lokatie aangedragen voor de vuil- en puinstort: het land achter sport en recreatieterrein De Bloemerd, bij de punt waar twee provinciale wegen elkaar ontmoeten. Volgens de clubs hoeven hier minder ontsluitingswegen te ko- LEIDERDORP - Ahold, de orga nisatie achter Alberts Corner, heeft besloten af te zien van verdere stappen tegen de komst van het vuilstortgebied De Does in Leider dorp. De bezwaren waren voorna melijk gericht tegen de zichtbaar heid van de stortplaats vanuit het restaurant en de overlast van ge luid, stof en stank die men ver wacht. Volgens een woordvoerder van Ahold blijven de bezwaren over eind staan: men is er helemaal niet zeker van dat de stortplaats per se in het Doesgebied moet komen. In- of het plan voor een verenigings ruimte nog enige kans maakt. Zwemclub EVZV opperde een jaar geleden dat wanneer de be stuursruimte een aanbouw van drie meter krijgt er een aardige ruimte ontstaat van 55 vierkante meter. Het kan als verzamelpunt dienst doen, verenigingen kunnen hier vergaderen, instructies geven en het hoeft slechts 70 tot 80.000 gulden te kosten. De wethouder "ziet verschillende mogelijkheden, al dan niet door de gemeente ge subsidieerd". Ook voor de toegang heeft hij verschillende opties en is hij het met de nv eens dat het "een lastig probleem betreft". In het rapport staat dat bezoekers vooral 's avonds het idee kunnen krijgen dat ze 'een expeditie moeten onderne men'. Invalideparkeerplaatsen en een overdekte fietsenstalling, zou den geen luxe ziin. men en hebben omwonenden wei nig last van een vuilstortplaats. De tegenwerping dat hier huizen in de buurt komen, maakte geen indruk. Het zou slechts om een reservelo- katie gaan voor de Leidse agglom- meratie. Verbijstering Wethouder Den Boeft zegt "met verbijstering geslagen" te zijn door de bewering van de Stichting Leef baar Leiderdorp dat de Bloemerd 2, het weiland naast het huidige sport- en recreatieterrein, een ge schiktere locatie voor een vuilstort plaats is dan het Does-gebied. "Je gelooft gewoon je eigen oren niet. Nota bene de Bloemerd 2, een ge bied dat direct grenst aan een woonwijk in aanbouw. Er zit alleen een sloot tussen!" "Bovendien is de Bloemerd 2 be stemd voor woningbouw, voor het oplossen van ons volkshuisves tingsprobleem zodra Buitenhof midden-west is volgebouwd. Nee, ik vind ronduit dat die suggestie van Leefbaar Leiderdorp getuigt van ongezond denken". Den Boeft acht de kans dat de in richting van de vuilstortplaats ver traging oploopt, niet denkbeeldig. De ambtenaar die gisteren bij de Raad van State namens het minis terie van VROM het woord voerde, sprak volgens de wethouder "op een manier die mij vreemd voor- tem heeft men echtr de beslissing genomen de bezwaarprocedure te stoppen. "Het geeft een hele heisa, laten we wel zijn", aldus de woord voerder. Officieel heeft Ahold de gemeen te meegedeeld er geen been meer in te zien omdat een grote meerder heid binnen de raadscommissie ruimtelijke ordening het stand punt van burgemeester en wethou ders van Leiderdorp dat de stort plaats bij de Does moet komen, on dersteunt. Wel doet Ahold schriftelijk een beroep op de gemeente om te over wegen alsnog een "zorgvuldige af wegingsprocedure" te volgen, "waarbij de voor- en nadelen van een aantal stort-locaties naast el kaar worden gezet. Voor een zoda nige besluitvormingsprocedure achten wij een Milieu Effect Rap portage bij uitstek geschikt". Ook vertrouwt Ahold erop dat rekening zal worden gehouden met de belangen van het AC-restaurant, dat niet zo ver van de toekomstige stortplaats afligt. De woordvoerder over dat vertrouwen: "Gezien onze verhouding met de gemeente reke nen we erop dat ze onze bezwaren wel degelijk in het achterhoofd houden. Maar we stoppen nu juist om die verhouding niet verder te verstoren". Geruchten als zou Ahold door de gemeente gedwon gen zijn om de bezwaarprocedure te staken, wijst de woordvoerder met kracht van de hand. 1 "S Alkemade, Alphen a d Rijn. Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude. Hillegom. Katwijk ad Rijn. Katwijk aan Zee, Koudekerk a/d Rijn, Leiden, Leiderdorp. Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg (Z.H.). Voorhout, Voorschoten, Waddinxveen. Warmond, Wassenaar, Woubrugge. Zevenhoven, Zoeterwoude. kwam. Alsof de uitspraak van de schorsingszaak niet van groot be lang zou zijn. Alsof er met de komst van de stortplaats geen haast zou zijn gemoeid". De wethouder en met hem een woordvoerder van de provincie hebben gisteren juist wel op dat spoedeisende belang gehamerd. Den Boeft: "Die vertraging is voor de gemeente Leiderdorp nog zo'n ramp niet. Maar wel voor de pro vincie en met name gedeputeerde Van der Vlist, die voor gigantische problemen komt te staan. Het vuil dat we met z'n allen produceren, moet toch érgens blijven?" De wethouder betoogde gisteren ook dat een afweging waar de stort plaats moet komen, wellicht niet in de letterlijke zin des woords heeft plaatsgevonden, maar "zo'n afwe ging geldt niet alleen argumenten als milieu en landschap. Er moet ook bestuurlijke overeenstem ming zijn. Je kunt een veld aanwij zen dat geschikt is als vuilstort plaats, maar als het gezag dat over dat veld gaat er absoluut niets voor voelt, dan houdt het op. Een voor beeld. Men denkt bij een locatie voor een nieuwe vuilverbranding aan Roomburg in Leiden. Dat is volstrekt imaginair, want je weet dat het Leidse gemeentebestuur daar nooit op in zal gaan". De Raad van State zal over twee weken uitspraak doen. WASSENAAR - Twee jaar nadat hij afscheid nam als gemeentese cretaris van Wassenaar, is woens dag A. Mighout in zijn woon plaats overleden. Hij is 65 jaar oud geworden en werd bij zijn af scheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, als waardering voor zijn vele ver diensten op bestuurlijk en maat schappelijk terrein. Zo was Mighout van 1960 tot 1983 bestuurslid van Het Groene Kruis/Het Wassenaarse Kruis werk. Hij werkte mee aan de fu sie tussen het Wit-Gele Kruis en Het Groene Kruis en de totstand koming van het Gezondheids centrum. Ook zette hij zich in voor de kankerbestrijding, als penningmeester van de plaatse lijke afdeling van het Koningin Wilhelmina Fonds. Mighout werd op 1 juni 1922 geboren in Gouda. Na een korte loopbaan in Moordrecht en Stol wijk, kwam hij in oktober 1945 in dienst van de gemeente Wasse naar. Hij werd hier klerk eerste klas op de secretarie en hield zich de eerste jaren onder meer bezig met de financiële afwikke ling van oorlogsschade. Vooral veel villa-bewoners in Wasse naar-zuid poneerden claims, voor de inkwartiering van solda ten. Tussen 1952 en 1970 was hij ge meente-ontvanger, daarna leid de hij de afdeling financien. Kort daarop werd hij tot tweede loco secretaris benoemd. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van oktober 1980 volgde zijn beëdi ging en installatie als gemeente secretaris. Mighout kreeg 500 ambtenaren onder zich. Tijdens een bijzondere okto- berraad in 1985 namen bestuur ders en burgers afscheid van de eerste ambtenaar. Hij ging offi cieel per 1 december van dat jaar met de VUT, maar had nog heel wat vakantiedagen te goed. In een bomvolle raadzaal werd de Wassenaarder tot ridder be noemd en kreeg hij de zilveren pauw van de gemeente. Oud-bur gemeesters Geertsema en Staab zagen daarop toe. Burgemeester P.H. Schoute typeerde 'de mens Mighout' met de opmerking dat 'een secretaris in de raad zwijgt en in het college fluistert'. VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten komen later deze maand met een voorstel om de snel stijgende exploitatielasten van zwembad Het Wedde fors terug te dringen. In 1984 verloor de gemeente 1.125.255 gulden op het bad wanneer ze de kapitaalslasten meetelt en 463.864 gulden wanneer ze die lasten buiten beschouwing laat. In 1985 ging het om 1.364.389 en 714.201 gulden. Het Voorschotense recreatiebad Het Wedde van binnen gezien. Rechts achter het wedstrijdbad, restaurant en albar. Aan het einde links het kleuterbassin. Boven zijn wat bruinmakende voorzieningen.- (toto Holvast) Leefbaar Leiderdorp en Milieubeheer bij Raad van State Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Deelcommissie Molenmuseum De Valk: woensdag 9 maart a.s. Commissie voor Volkshuisvesting en Sport: donderdag 10 maart a.s. Overige vergaderingen Monumentencommissie Leiden: woensdag 9 maart a.s. Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: vrijdag 11 maart a.s. Verkeersmaatregelen Herbestrating Gravenstraat. Diversen Woning te koop. Informatie- en inspraakavond over een lokatie voor woonwagenstandplaatsen in de Stevenshof. Inspraakbijeenkomst "Bouwen in be staande Leidse wijken" voor Trans vaal, Hoge Mors en Stationsbuurt. Vrijstelling winkelsluiting zon- en feest dagen. Gewijzigde openingstijden voor beta len bekeuringen en vergunningen. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Ruimtelijke ordening Voorbereidingsbesluiten voor gedeel ten in de Oostvlietpolder, Schutters veld en Hoge Mors. Milieu Verlenen hinderwetvergunningen. U kunt de gemeentelijke mededelingen ook elke zondag beluisteren via Om roep Rijnland op 88, 1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur. leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16