TAD LEIDEN Educacentrum flink kleiner 'Filiaal AH in Marcagarage lokt meer mensen naar stad' LEIDSCH m DAGBLAD GOUD VOOR BROOSHOOFT Bezetting van kantoor lidwinahuis opgeheven s VRIJDAG 4 MAART 1988 Animo van bedrijven in onderwijs gering LEIDEN Het Educacentrum aan het Schuttersveld wordt aanmer kelijk kleiner dan De bedoeling was. Door de bezuinigingen in het onderwijs is de animo voor bedrij ven in het handelscentrum gerin ger dan gedacht. Projectontwikke laar Swaak van Erica-beheer denkt daarom de ruimte die nog niet is verhuurd in het eerste gedeelte van het Educa-centrum als kantoor ruimte te bestemmen. "Educa gaat op beperkte schaal verder", zegt Swaak. De bouw van een Educacentrum werd anderhalf jaar geleden be kendgemaakt. De bedoeling was een groot handelscentrum te cre ëren met een oppervlakte van 14.000 vierkante meter, vergelijk baar met het Confectiecentrum in Amsterdam en het Schoenenin- koopcentrum in Nieuwegein. Er zouden zich leveranciers van schoolbenodigdheden, school- meubilair, studieboeken en school- computers vestigen. Daarnaast was er plaats voor instellingen op het gebied van vorming en trai ning. Tot nu toe hebben bedrijven uit de onderwijsbranche wel belang stelling getoond, maar niet in die mate als werd verwacht. Erica-be heer heeft inmiddels circa 2500 vierkante meter van het eerste ge bouw van het Educacentrum (tota le oppervlakte 4000 vierkante me ter) verhuurd aan bedrijven die zich op de onderwijsmarkt richten. Ondernemers, die niet binnen de Educa-gedachte passen, hebben al belangstelling getoond voor de kantoorruimte aan het Schutters veld die nog niet is verhuurd. Swaak denkt die ruimte binnen kort aan twee particuliere onder wijsinstellingen te verhuren. Al eerder bestemde de projectontwik kelaar ruimte, die oorspronkelijk voor Educa was bedoeld, voor de Stichting voor Research en Beleid. Aan de Educa-gedachte lag een studie van het adviesbureau Twijn- stra en Gudde ten grondslag. Pro jectontwikkelaar Erica dacht met het tot stand brengen van een on derwijscentrum de ontwikkeling van het Schuttersveld uit het slop te halen. Eind 1978 was de markt voor kantoorrumte totaal ingestort en sindsdien kwam de door de ge meente Leiden gewenste bouw van kantoren niet van de grond. Ver schillende investeerders hadden wel opties op grond aan het Schut tersveld, maar slaagden er niet in LEIDEN/NOORDWIJK Directeur ir. H.W. Brooshooft van het Energiebedrijf Rijnland heeft gisteren de gou den erespeld gekregen van de gemeente Leiden. De onderscheiding werd hem gisteren uitgereikt door wethouder Jos Fase, voorzitter van het college van beheer van het EBR. Wethouder Fase legde uit dat het zeer ongebruikelijk is dat iemand die niet in dienst is van de gemeente Leiden de gouden speld krijgt. Vanwege de grote verdiensten van Brooshooft, zijn burgemeester en wethouders deze keer van deze regel afgeweken. Brooshooft nam gisteren afscheid als directeur met een overigens druk bezochte receptie in hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Hij is ruim dertig jaar in dieTist geweest van het energiebedrijf. (foto Henk Bouwman) daadwerkelijk plannen te ontwik kelen. Wel tot stand kwam het Kan- torenhuis aan de Schipholweg en het kantoor Schuttersveste. "In een tijd dat er nergens een markt voor was hebben wij Twijn- stra en Gudde opdracht gegeven een marktonderzoek te verrichten. Het bureau kwam met de gedachte van een onderwijscentrum. Het idee sprak ons aan en is verder ont wikkeld", zegt Swaak. Er kwam een stichting Educa met een aan bevelingscomité met burgemees ter Goekoop en de oud-minister van onderwijs Van Kemenade. De stichting stelde een directeur aan die het Educa-idee gestalte moest geven. Swaak zegt flink geïnvesteerd te hebben in het plan. "Maar de afge lopen jaren zat het onderwijs in de hoek waar de bezuinigingen vielen. Bovendien zijn Nederlanders be houdend. De eerste toren van het Confectiecentrum in Amsterdam werd slechts moeizaam gevuld, het centrum is inmiddels enorm uitge breid. Erica heeft echter geen zin om te wachten tot er kandidaten zijn die binnen Educa passen en ruimte in het kantoorgebouw leeg te laten staan. "Onze aandeelhouders wil len geen renteverlies lijden. Het is voor ons een geluk dat er weer be hoefte aan kantoorruimte is ont staan. Het opzetten van Educa geeft in een notedop het probleem van een projectontwikkelaar weer. Je neemt een beslissing je op een bepaalde markt te richten en later ben je gedwongen weer een andere beslissing te nemen", zegt Swaak. Ifff! 1 ~>"4wi 'Mml f p~r ut». i «mtm WÉÈWiiLÏ l l ÜJIL UW I mmmm 8H8BBBHK wsês&i T-:> r SS US If 1% - 1 ^mmm lif 1 A«ar- -J -ag. V Jft. -;fTr - HUE" rn 11 il li-Baa HH hbr)-^ - - "f 'Y Het gebouw aan het Schuttersveld dat aanvankelijk geheel was bestemd t telijk verhuurd als kantoorruimte. r het Educacentrum. wordt gedeel- Onderzoek door bureau Van Heesewijk: De projectontwikkelaar sluit niet uit dat het Educacentrum op den duur toch de omvang krijgt die .aanvankelijk was gepland. "Er is nog ruimte genoeg aan het Schut tersveld om het Educacentrum la ter nog uit te breiden. Vrouw (20) lastiggevallen LEIDEN - Een 20-jarig meisje is gisteravond om 21.30 uur in de Me- renwijk door drie jongens in een auto lastiggevallen. Zij was op haar fiets op weg naar huis toen zij hin derlijk werd achtervolgd door een auto. Eén van de jongens stapte uit de auto en rende achter haar aan. Verder dan bedreigingen kwam het echter niet. LEIDEN - De komst van een super markt van Albert Heijn aan het Ir. Driessenplein leidt er toe dat het bezoek aan de binnenstad toe neemt. De meeste consumenten van Albert Heijn zullen hun bezoek aan de supermarkt combineren met een bezoek aan de binnenstad. De vrees dat door de komst van de Albert Heijn een groot aantal par keerplaatsen in de garage voor al gemeen verbruik vervalt is dan ook onterecht. Dat zijn enkele conclusies van het Distributie Planologisch On derzoek (DPO) dat het bureau Van Heesewijk heeft uitgevoerd in op dracht van projectontwikkelaar Erica, de bouwer van de parkeerga rage. Volgens directeur Swaak van Erica zijn de conclusies van het on derzoek positief voor de komst van Albert Heijn. De politiek moet nu uitsluitsel geven. Het rapport van Van Heesewijk ligt nu bij de gemeente. De precie- se inhoud blijft geheim totdat eventuele onduidelijkheden zijn opgelost. Volgens ambtenaar Van Iersel van economische zaken heeft de gemeente nog enkele vra gen over het rapport die misschien een aanvullend onderzoek noodza kelijk maken. Hij wil echter nu nog niet zeggen waarom het precies gaat. "Het zijn aanvullende vragen. Het is niet zo dat het rapport door ons als volstrekt onvolledig wordt beschouwd", aldus Van Iersel. Daaruit blijkt dat de gemeente in principe niet negatief staat tegen over de komst van de supermarkt. "Als de gemeente nu al zou zeggen: we doen het niet, dan hadden we dat onmiddellijk laten weten", al dus Van Iersel. Volgens hem mag hieruit echter ook niet afgeleid worden dat het gemeentebestuur op voorhand van plan is toestem ming te verlenen. Albert Heijn heeft de bedoeling zich te vestigen in de leegstaande winkelruimte op de begane grond van de Marca-garage aan de zijde van de Ir. Driessenstraat. Deze ruimte was aanvankelijk verhuurd aan het orthopedisch bedrijf Van Lierop. De garage is bijna voltooid. De komst van een filiaal van Al- bert Heijn is vrijwel onmogelijk zonder medewerking van de ge meente. Daartoe moet namelijk het bestemmingsplan, dat de vestiging van een supermarkt verbiedt, wor den gewijzigd. Swaak heeft overi gens steeds te kennen gegeven de winkel niet aan de supermarkt te verhuren zonder toestemming van het gemeentebestuur. De conclusies van het onderzoek stemmen overeen met een soortge lijk onderzoek dat naar de effecten van de komst van kledingsuper Marca werd uitgevoerd. Ook toen werd vastgesteld dat de binnen stad er haar voordeel mee kon doen. Desondanks waren de be zwaren niet van de lucht. Nu zijn het vooral de buurtbewo ners die protesteren tegen de komst van Albert Heijn. Zij vrezen dat de supermarkt extra verkeer aantrekt en veel parkeerplaatsen in de garage voor zich zal opeisen. In de wijkkrant schrijft de buurtvere niging: "Was het eerder duidelijk geweest dat Albert Heijn er zou ko men, dan waren de protesten veel heftiger geweest. Nu moet het ge bouw gewoon vol. De belangen van de bewoners zullen hierdoor minder zwaar gaan wegen, de eco nomische belangen des te zwaar der". Verberg's Auto heel snel hun blad. De gemeente slaat nu toch wel erg door naar de andere kant". "Nee, in De Sitterlaan moet een beetje serieuze boom wor den geplant, meidoorns bijvoor beeld. Dat zijn mooie bomen, vind ik, die bovendien met enig snoeiwerk heel goed in de hand te houden zijn. Maar misschien is dat ook wel de reden dat de ge meente kiest voor prunussen. Die vergen weinig onderhoud. En in deze tijd van bezuinigin gen...". Esdoorns (3) Gemeentewoordvoerder C. Jo- chemsen verzekert dat de ge meente niets anders meer kon doen dan de esdoorns te kappen. "De wortels van die bomen zijn al veel te ver omhoog gekomen. De straat ophogen, daar redden we het niet meer mee. Boven dien blijken de wortels al tot on der de huizen te zijn doorgedron gen en staan de bomen veel te dicht tegen de woningen aan". Jochemsen meldt ook nog dat de esdoorns zo groot zijn gewor den dat ze de platanen in de mid denberm verdrukken. "En van die platanen zal de straat het in de toekomst juist moeten heb ben. Ik bedoel: hier en daar had den we de problemen met wat maatregelen nog tijdelijk kun nen verbeteren. Maar vroeg of laat zouden ze toch om moeten. Dan doen we het liever maar in een keer goed. Zachte heelmees* ters maken stinkende wonden". Dat de prunussen veel te klein zijn voor een straat als De Sitter laan, bestrijdt Jochemsen. "Met de platanen in het midden en de prunussen langs de trottoirs, denk ik dat deze straat er heel ac ceptabel uit zal blijven zien". Al zal het wél even wennen zijn. "Als die bomen zijn gekapt, zul len mensen schrikken. Het is na tuurlijk ook niet niks wat er staat te gebeuren. Zelfs de mensen die hebben geklaagd over de es doorns zullen schrikken, daar van ben ik overtuigd". Toyota-rijder? Maak dan eens een proefrit in een Verberg Toyota. Da's een Toyota waar een heel vertrouwd bedrijf achterstaat. Plezierige zekerheid is dat. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23. 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee vy Esdoorns Platanen noemden we deze week de bomen in de De Sitterlaan. Dat klopt ook wel, er staan inder daad platanen in deze straat, maar die staan in de midden berm. En die hoeven nu juist niet weg. De bomen die zullen wor den gekapt heten, zo vertelde een boomdeskundige ons, Acer Sacharinums. Esdoorns dus. Maar goed, of het nu platanen of esdoorns zijn, het bericht dat ze binnen twee weken omgaan, heeft niet iedereen verblijd. Inte gendeel. Een aantal bewoners is bang dat met de bomen ook meteen het gezicht van de straat zal verdwijnen. Ze zien daarom liever dat de gemeente een ande re oplossing bedenkt. "Op de Lo- rentzkade speelde hetzelfde pro bleem. Daar zijn de trottoirs keu rig netjes opgehoogd en gelijkge trokken. Waarom kan dat hier niet?" zegt mevrouw R. van Buuren, een van de teleurgestel- de bewoners van de De Sitter laan. Mevrouw Van Buuren is overi gens bang dat er nu, twee weken voordat het kapwerk begint, wei nig meer tegen de plannen van de gemeente is in te brengen. "We hadden al een tijd geleden in actie moeten komen voor het be houd van de bomen. Misschien was er dan wél een andere oplos sing bedacht". Ze vindt trouwens dat de ge meente Leiden zich erg weinig gelegen laat liggen aan het groen in deze stad, zo blijkt uit haar re laas. "Er zijn bloembakken in het midden van de straat neergezet en die bleven maar leeg. Ik" heb LEIDEN - De bezetting van de ad ministratie van het Lidwinahuis is vanmorgen opgeheven. Het perso neel van het aan de Zoeter- woudsesingel gelegen internaat voor moeilijk lerende 'kinderen heeft daartoe besloten na een brief van het bestuur van de Stichting Lidwinahuis. Daarin wordt toege zegd dat het Nationaal Ziekenhuis Instituut op korte termijn wordt gevraagd een onderzoek te doen naar de organisatie binnen het in ternaat. Mede bepalend voor het ophef fen van de actie was voor het perso neel dat adminstrateur G. van der Meer zich met onmiddellijk ingang heeft teruggetrokken als tijdelijk manager. Het bestuur wilde hem laten uitgroeien tot economisch di recteur van het Lidwinahuis. Een en ander ten koste van het functie pakket van de huidige directeur C. van der Meijden. Het personeel heeft grote bedenkingen ten aan zien van de pedagogische kwalitei ten van Van der Meer. Bovendien is het personeel over die stap van het bestuur niet geraadpleegd. Van der Meer heeft het bestuur gisteren op de hoogte gebracht van zijn terugtreden. Dat was voor het bestuur reden zijn stappen te her zien. In de brief aan het personeel kondigt het bestuur aan dat wordt gezocht naar een interim-manager van buiten die gedurende de perio de van het onderzoek - dat maxi maal vier maanden mag duren - de touwtjes in handen krijgt. Het personeel gaat er vooralsnog van uit dat Van der Meijden voorlo pig dus directeur blijft. Maar de brief van het bestuur zal nog wor den besproken tijdens een bijeen komst van het personeel aanstaan de dinsdag. "Naar aanleiding van de brief van het bestuur hebben wij besloten de bezetting van de admi nistratie op te heffen. Verdere ac ties zijn opgeschort. Dinsdag be spreken wij wat er verder moet gaan gebeuren", aldus een woord voerder van de werknemers van het internaat. Het is de bedoeling van het be stuur dat de hele organisatie van het Lidwinahuis wordt doorge licht, zowel de staf als het perso neel als ook de onderlinge verhou dingen tussen die groepen. Overi gens is nog niet bekend of het Na tionaal Ziekenhuis Instituut het onderzoek binnen de door het be stuur gewenste termijn van vier maanden kan klaren. daarover vorig jaar geklaagd en dat werkte. De volgende dag kwamen ze met een kar vol plantjes aanrijden. Die zijn ech ter al lang weer weg. Het lijken wel grafzerken zoals die bakken er nu bij staan". Mevrouw Van Buuren is vast besloten opnieuw te ijveren voor groen in de straat als straks de bomen weg zijn. "Anders blijft er niks van de straat over. Die paar boompjes die ze straks gaan planten^ dat stelt bijna niks voor. Nee, we gaan nu echt actievoe ren", verzekert zij. Ze onderkent overigens de problemen met de esdoorns. "Onze riolering zat ook verstopt en dat was lastig. Maar zonder bomen ms De Sitterlaan geen laan meer". Haar naamgenote aan het be gin van de straat is wél blij dat de gewraakte bomen straks weg zijn. "Het was geen doen. De rio leringen zaten verstopt en men sen struikelden over de hobbeli ge trottoirs. Iemand heeft zelfs een heup gebroken. Het werd ge woon te gek". Deze mevrouw Van Buuren had de bomen al lie ver tien jaar geleden zien ver dwijnen. "Dan was er niets aan de hand geweest". Esdoorns (2) "Noodzakelijk, maar eeuwig zonde", vindt Jan Laken de voor genomen liquidatie van de bo men. "Het is waar, de wortels van die bomen veroorzaken schade. In de lente en de zomer gaan zelfs de dakgoten eraan kapot, want dan leunen de zware takken te gen de gevels aan". Laken ziet dan ook geen andere mogelijk Esdoorns - geen platanen dus - in de trottoirs van De Sitterlaan. In de week van 14 maart gaan ze tegen de vlakte. De platanen in de midden berm blijven. (foto Henk Bouwman) heid dan de boosdoeners weg te halen. "Al betreur ik het, want ze vormen het gezicht van de laan. Het is eigenlijk een uniek stukje natuur". Bram van der Star, medewer ker van de in deze wijk werkza me actiegroep Melchior Treu- blaan en omgeving, vindt het verdwijnen van de bomen even eens zonde. En ook hij heeft er begrip voor dat dat de gemeente op dit moment weinig anders kan. Van der Star heeft echter juist grote bezwaren tegen de bo men die de gemeente na de kap- partij wil planten. "Prunussen", zegt hij op een toon alsof hij het over iets minderwaardigs heeft, "dat zijn bomen voor een 'ludiek aangekleed' straatje misschien, maar toch niks voor een straat als De Sitterlaan. Ze zijn veel te klein en bovendien zijn ze eigen lijk maar vier of vijf weken per jaar de moeite waard. Ze staan maar kort in bloei en ze verliezen HUIS STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD'LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15