LEIDSCH DAGBLAD Wapensmokkel via Rotterdam CA»A Ontvoerde VN-medewerkers vrij Voetbalclub UVS levert auto's in Iraans schip vervoerde chemisch oorlogstuig Oplegger van gezonken veerboot aangespoeld Directeur van Alphens ziekenhuis met ontslag Prijsuitreiking Honeymoon-kwis Iraq en Iran verhevigen bombardementen op steden Artsen testen ongevraagd op aids CDA en WD ruziën over vrijkomende wir-gelden AUTO LEITHON WOENSDAG 2 MAART 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38563 Britse PTT onder vuur vanwege Jezus-stempel LONDEN (AP) - Ondanks scherpe protesten van joodse geestelijke leiders en de Hu manistische Vereniging zijn de Britse posterijen gisteren be gonnen alle geposte brieven te voorzien van het poststempel 'Jesus is alive!' (Jezus leeft). De actie, die zes weken zal duren, wordt betaald door de evange list Paul Slennet, die in Londen twee christelijke boekwinkels drijft. Slennet heeft de Britse PTT ruim 160.000 gulden be taald voor de reclamecampag- Een woordvoerder i Lord Jakobovits, de opperrabbijn van Grootbrittannië, zei te vre zen dat de actie veel mensen zal beledigen en veel ergernis zal veroorzaken. Het rabbinaat is overstroomd met klachten over de actie. PTT-woordvoerder Duncan Marshall noemt tekst van het stempel niet in strijd met de re glementen, die voorschrijven dat dergelijke boodschappen niet controversieel, niet poli tiek en algemeen aanvaardbaar voor het publiek moeten zijn. Slennet zegt op het idee te zijn gekomen toen hij een do minee tijdens een preek over het verzamelen van postzegels en poststempels hoorde spre ken. Sindsdien heeft God hem, zegt hij, op velerlei manieren te kennen gegeven dat hij deze ac tie moest ondernemen. De vrijgelaten VN-medewerkers Stening (links) en Jörgensen. (foto ap> BAYRUT (Rtr/UPI) - De twee Scandinavische medewerkers van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelin gen Unrwa die twee weken ge leden in zuid-Libanon werden ontvoerd, zijn gisteren vrijge laten. De melding van de groep ontvoerders, die zich de 'revolutionaire cellen' noemt, werd bevestigd door de Unrwa. "Jan Stening en William Jörgensen zijn vrijgelaten in de nabijheid van het hotel Summerland (aan de rand van Bayrut) en door ons opge haald", verklaarde een Unrwa-woordvoerder De ontvoerders lieten in een in het Arabisch geschreven verklaring weten dat de twee onschuldig zijn gebleken. De 44-jarige Zweed Jan Stening en de 58-jarige Noor William Jörgensen werden op 5 febru ari in de omgeving van Sidon in het zuiden van Libanon ontvoerd. Functionarissen van Unrwa meenden dat de ontvoering was gepleegd door Palestijnen die op eigen hout je handelden en geen politiek motief voor hun daad hadden. De ontvoerders van de Amerikaanse luitenant-kolo nel William R. Higgins, die op 17 februari werd ontvoerd in zuid-Libanon, willen de offi cier volgens een verklaring berechten. Uit verhoor van hun gijzelaar is volgens de ontvoerders het bestaan van een 'Israëlisch/Amerikaans komplot' tegen zuid-Libanon gebleken. In de in het Arabisch getyp te verklaring, waarbij geen fo to was gevoegd, schreef de 'Organisatie van de onder drukten in de wereld': "We hebben tijdens het verhoor van deze agent van de Ameri kaanse inlichtingendiensten concrete bewijzen verkregen over het bestaan van een Is raëlisch/Amerikaans komplot dat is gericht op zuid-Liba non. Het verhoor zal worden voortgezet". LEIDEN - De Leidse voetbalvere niging UVS heeft met onmiddellij ke ingang de overeenkomst met het autobedrijf Het Motorhuis be ëindigd. Vorig jaar huurde (leasde) de hoofdklasser 16 auto's, die tegen gereduceerd tarief aan spelers het eerste elftal ter beschikking werden gesteld. De KNVB bepaalde echter dat die overeenkomst in strijd was met de amateurbepalingen. UVS is te gen de uitspraak in beroep gegaan, maar om alle risico's te vermijden, achtte de Leidse club het raadza mer om het leasecontract op te zeg gen. "Stel dat de tuchtcommissie van de KNVB een voor ons ver keerde uitspraak doet, dan is het leed voor ons niet te overzien", ver duidelijkt voorzitter Van Leeuwen. "Het beroep gaat overigens door, want wij zijn benieuwd naar de uit spraak van de beroepscommissie". j Dat orgaan komt eind deze maand bijeen en behandelt dan te vens het beroep dat Noord wijk heeft aangetekend. De zaterdag- eersteklasser had, evenals UVS, een overeenkomst met een autobe drijf, maar beëindigde drie weken geleden het contract. Kamerleden Italië voeren actie op Jordaanoever TEL AVIV (GPD) - Drie Itali aanse parlementariërs hebben zich vanmorgen bij het vluchte lingenkamp Al Aamari in de buurt van Ramallah op de weste lijke Jordaanoever vastgeketend aan elektriciteitspalen uit pro test tegen het genadeloze optre den van het Israëlische leger te gen de Palestijnse bevolking. Het drietal maakt deel uit van een tien man tellende Italiaanse parlementsdelegatie, die een on derzoek instelt naar de situatie in bezet gebied. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Een Iraans schip, de Iran Adalat, heeft geprobeerd om via de Rotterdamse haven acht containers met chemische wapens naar Iran te trans porteren. Dank zij een tip uit de Verenigde Staten is dat mislukt. Justitie heeft vorige week vrijdag de containers van boord gehaald en in bewaring genomen, zo is gisteren bekend gemaakt. De goederen waren afkomstig uit de Verenigde Staten. Het schip, dat de Wilhelminakade in Rotter dam lag afgemeerd, is blijkens ge gevens van het Rotterdams haven bedrijf direct na de inbeslagname van de containers vertrokken. Bij de inval zijn geen arrestaties ver richt. Volgens de Rotterdamse persof ficier van justitie mr. M. Samson- Geerlings is het optreden van de Nederlandse autoriteiten beperkt gebleven tot het van boord halen van de containers, omdat dat alles was wat de Amerikanen vroegen. Vermoedelijk is er geen strafbaar feit gepleegd in Nederland omdat het om doorvoer ging. De export van 'strategische goe deren' naar Iran is wel, zowel in de Verenigde Staten als in Nederland, strafbaar. Eventuele strafvervol ging zal waarschijnlijk in de Vere- Een takélbedrijf probeert vandaag de aangespoelde oplegger i strand te verwijderen, <f0to wim Dijkman) WASSENAAR - Op het strand bij de Wassenaarse Slag is gisteravond om half tien een 12 meter lange op legger aangespoeld van het zondag gezonken Zweedse schip Vinca Gorthon. Ook vond de gemeentelij ke strandvonder een 14 meter lan ge en 4500 kilo zware container. De container is inmiddels verwij derd, met de berging van de opleg ger houdt een plaatselijk transport- Na verschil van mening met bestuur bedrijf zich bezig. De firma heeft de op zijn kant aangespoelde trai ler vanmorgen overeind gezet. Na het verwijderen van een zandberg voor de oprit, kan de oplegger weg. Een woordvoerder van de ge meente hoopt dat het karwei aan de Scheveningse kant van de Slag vandaag kan worden afgerond. Volgens hem werd de oplegger ge bruikt voor het vervoer van meel en bestaat er geen gevaar voor ver vuiling. Om half zes vanmorgen werd ter hoogte van de grens van Wassenaar en Katwijk een tweede oplegger onder de kust gesignaleerd. De zee heeft heeft het gevaarte echter nog niet prijs gegeven. Gisteren spoel den een reddingboot en enkele vlotten van de Zweedse boot op het strand aan. Bij Casba Woondorado aan de Hoge Rijndijk 315 te Zoeterwoude, bekend om haar zeer uitgebreide kollektie meubelen, zitmeubelen, slaapkamers, woonaccessoires en -kado's, zal op donderdag 3 maart a.s. om 19.30 i.s.m. Ubica Matrassen B.V. aan de winnaars van de Honeymoon-kwis een ICA- Boxspringset worden overhandigd. Deze prijsuitreiking vindt plaats in het kader van een grootse slaap- show: "De Gezond-weer-op- Show'. Tijdens deze slaapshow kunt u zich laten voorlichten over alle toonaangevende mogelijk heden op het gebied van ligcomfort die er op dit ogenblik op de markt zijn. Een bezoek aan Casba Woondorado is dan ook meer dan de/v moeite waard! Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude ALPHEN AAN DEN RIJN - Di recteur J. Sissingh (49) van het Alp- hense ziekenhuis Rijnoord en ver pleeghuis Oudshoorn is de laan uit gestuurd. Het bestuur en de alge meen directeur hebben een 'diep gaand verschil in visie op het te voeren beleid', zo is vandaag be kendgemaakt. Het bestuur schrijft het te betreuren dat het zo ver heeft moeten komen. Op korte termijn de directeur volgens het bestuur te hoge kosten maken. Sissingh was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. "Het afgelopen jaar is ronduit hectisch geweest voor Rijnoord", aldus de voorzitter van het bestuur. "Met steeds minder geld willen we toch een goede service blijven bie den en dan is het maken van keu moeilijk. Wij hebben wordt een interim-manager aange- gen verantwoordelijkheid". Mo trokken. menteel het bestuur met Sis- Volgens H. Wissels, voorzitter singh in overleg over de wijze van het bestuur van Rijnoord en waarop diens vertrek wordt afge- Oudshoorn, zijn de spanningen wikkeld. De directeur is twee we- met de directeur dermate hoog op- ken geleden met verlof gestuurd. gelopen dat het conflict niet r Sissingh is ongeveer 7 jaar direc- uit te praten. De problemen teur van Rijnoord geweest. Des hebben vooral te maken met het fi nanciële beleid van het ziekenhuis. Rijnoord is erkend als regionaal functie knelpuntziekenhuis, maar heeft Alphen daarvoor nog geen structurele ex tra bijdragen gekregen. Vooruitlo pend op een verhoging van het budget voor het ziekenhuis wilde Regen en sneeuw Veel bewolking. Van tijd tot tijd re gen, op veel plaatsen voorafgegaan door sneeuw. Minimumtemperatuur ongeveer 0 graden. Middagtcmpera- tuur rond 4 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Af en toe winterse buien, vooral op vrijdag en zaterdag. Middagtcmpcratuur ongeveer 5 gra den. 's Nachts plaatselijk lichte vorst. Krachtige zuidwestelijke wind. Donderdag 3 maart zon op: 07.21 uur, zon onder: 18.24 uur. maan op: 18.19 uur, maan onder: 07.27 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.33 en 15.40 uur; laag water: 11.48 en 23.48 uur. tijds verruilde hij zijn baan bij vliegtuigbouwer Fokker voor de ziekenhuismanager in den Rijn. KATWIJK-AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 NICOSIA (Rtr) - Iraq en Iran heb ben vandaag raketten op eikaars hoofdsteden afgevuurd. Iraq meld de dat een Iraanse raket Baghdad bij dageraad had getroffen. Daarbij werd veel schade aangericht en werden talrijke burgers gedood. Kort hiervoor had Iraq naar eigen zeggen twee raketten op Teheran en, voor het eerst, ook een raket op de heilige stad Qom afgevuurd. Ra dio Teheran heeft de Iraanse aan val op Baghdad bevestigd. Iran zal de Iraakse steden - met uitzonde ring van de heilige plaatsen - 'hevig en krachtig' blijven bestoken, al dus een woordvoerder op de radio. Iraq, dat begin deze week voor het eerst sinds het begin van de Golfoorlog in september 1980 grond-grond raketten tegen Tehe ran inzette, heeft nu 19 van deze ra ketten van eigen makelij op Iran af gevuurd. Baghdad besloot onlangs de stedenoorlog te hervatten bij wijze van reactie op de bombarde menten door Iran van Iraakse grensplaatsen. Ook begin 1987 be stookten Iran en Iraq eikaars be- UTRECHT (GPD) In een aantal Nederlandse zie kenhuizen zijn ongevraagd patiënten getest op aids. De Medische Tuchtcolleges in Amsterdam, Den Haag een en Zwolle hebben tot nu toe vier klachten behandeld, waarvan de uitspraken binnenkort in de Staatscourant worden gepubliceerd. Of de betrokken artsen sancties ontzettend ethisch zitten wezen en wordt gespro ken van inbreuk op het privéleven. Aids is toevallig de allergemeenste soorten epidemieën, waar in af en toe bij toeval iets naar boven komt". De nationale commissie aidsbestrijding is het vol strekt oneens met Smalhout. De arts Van Wijngaarden kunnen verwachten, wil woordvoerder Van den Berg stelt dat er dan twee soorten geneeskunst ontstaan van het Amsterdamse tuchtcollege niet zeggen. een voor aidspatiënten en een voor anderen. "Het is praktisch onhaalbaar om iedereen op aids te testen die De Gezondheidsraad en de artsenvereniging KNMG moet worden geopereerd. Je moet dus selecteren, hebben als nadrukkelijke richtlijn dat medici geen on- Hoe? Iedereen met een oorbel? Je loopt dan snel het gevraagde aids-testen mogen uitvoeren. Een maand gevaar te discrimineren", geleden heeft de Gezondheidsraad er nog een speciaal rapport aan gewijd. In de medische wereld gaan steeds Bovendien zijn aids en andere infectieziekten vol- meer stemmen voor testen op. De Utrechtse hoogle- gens hem niet vergelijkbaar. "Voor tbc zijn medicij- raar anesthesiologie Smalhout: "Bij het vermoeden nen, voor aids niet. Tbc is bovendien hogelijk besmet van andere infectieziekten, tbc bij voorbeeld, zou dat telijk. Aids loop je niet zomaar op als je met iemand ook gebeuren. Nu het om aids gaat, gaat iedereen op- praat, daar moet je wel iets voor doén". nigde Staten plaatshebben. De Ne derlandse justitie wacht nu nadere verzoeken vanuit de Verenigde Staten af, zei Samson-Geerlings. Het verzoek van de Amerikaanse autoriteiten kwam vorige week donderdag binnen. Het onderzoek aan boord werd een dag later ver richt door ambtenaren van de Eco nomische Controle Dienst, onder leiding van de rechter-commissaris van het Rotterdamse openbaar mi nisterie. De Iran Adalat kwam op dinsdag 16 februari de Rotterdamse haven binnen en vertrok vrijdag 26 febru ari om 18.30 uur. Als laatste haven vóór Rotterdam staat in de gege vens van het havenbedrijf Antwer pen vermeld. Vranitzky, kanselier in Oostenrijk, ziet nog steeds mogelijkheid om een cri sis te voorkomen. PAGINA 5 Joodse gemeenschap ver deeld over optreden Israël in bezette gebieden. PAGINA 2 Zaak Masson is volgens rechter net een toverbal. PAGINA 3 Ruzie in coalitie over win kelsluitingswet. PAGINA 7 Barrie Hughes maakt nu al plaats voor Rob Baan. PAGINA 17 Verzameld werk Godfried Bomans komt binnenkort uit. PAGINA 21 volkte gebieden. Bij wat toen de stedenoorlog is gaan heten, vielen indertijd duizenden doden en ge wonden. Een Iraakse militaire woordvoer der kondigde zondag aan dat alle Iraanse steden, met inbegrip van Teheran, voortaan het doelwit zijn van Iraakse raketten en vliegtuigen totdat Iran de veiligheidsresolutie van de VN over een staakt-het-vu ren aanvaardt. Iran aanvaardt die resolutie pas als Baghdad door de internationale gemeenschap wordt aangewezen als de agressor in de Golfoorlog. PvdA informeert naar dollarstrop van luchtmacht DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-ka- merlid Vos wil van de ministers Van Eekelen (defensie) en Ruding (financiën) weten wat er waar is van berichten als zou de Koninklij ke Luchtmacht voor honderden miljoenen het schip zijn ingegaan door koersverlies op geheime dol laraankopen. In schriftelijke kamervragen wil de socialist tevens weten of het juist is dat de tegenslag van de te duur gekochte dollars van de be groting wordt gehouden. Ook wil hij weten of de luchtmacht reke ning heeft gehouden met een mo gelijke 'winst' uit genoemde dollar contracten en zo ja of dat gevolgen zou hebben voor de aantallen aan te schaffen F-16 vliegtuigen en pa triot-raketten. Zoals gisteren gemeld, heeft de Koninklijke Luchtmacht in 1986 een contract afgesloten met de Ne- derlandsche Bank voor de aan koop van dollars tegen een koers van f2,58. De dollar staat momen teel op ongeveer f 1,80. DEN HAAG (GPD/ANP) - Tussen CDA en WD is onenigheid gere zen over de besteding van het geld dat vrijkomt door de afschaffing van de Wet op de Investeringsreke ning (wir). Zaterdag zal het kabinet in een extra vergadering bijeenko men om over de problemen te pra ten. Premier Lubbers heeft de ex tra ministerraad gepland om de standpunten van de coalitiepart ners duidelijk op tafel te krijgen. De christen-democraten staan op het standpunt dat de wir-gelden moeten worden aangewend om de werkgelegenheid te bevorderen. Dat kan volgens CDA-fractievoor- zitter De Vries niet volgens het WD-recept met als hoofdingre diënt een drastische verlaging van de vennootschapsbelasting. Het CDA ziet meer in een verlaging van de sociale premies van de werkge vers. Het hoofddoel van het rege ringsbeleid is immers de bevorde ring van de werkgelegenheid, a dus de Vries. Ook over de besteding van de be lastingmeevaller lopen de opvat tingen in de coalitie fors uiteen. De WD streeft naar een algemene be lastingverlaging, het CDA beplei een gerichte belastingverlaging waarbij met name de gezinnen me kinderen hun koopkracht wat hoogd zien. (Zie ook pagina 7) SOLDATEN VERMOORD (AP) Een Srilankaanse soldaat, die lid zou zijn van een ultra-nationalisti sche organisatie, heeft met een chinegeweer zeven slapende strijd makkers vermoord. Daarna were hij door zijn commandant doodge schoten. Een legerwoordvoerder zei da negen andere militairen gewone raakten door de actie van de sol daat. Alle slachtoffers van de schiet partij waren Singalez.en. Peugeot 205 Soleil nu verkrijgbaar bij uw dealer 1 Oegstgeesterweg/Maredijk 175 2316 VZ Lelden Tel. 071-212911. Do. koopavond. T.o.v. het nieuwe postkantoor, vlakbij Centraal Station. Zie advertentie van Peugeot 205 Soleil op pag 6. EEN VONK OVER LATEN SLAAN? NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! P®r maand 23,95 q per hall jaar 14i,9( (alleen mogelijk met automatische betaling) per jaar 270 25 per kwartaal 70,95- uw voorkeur aankruise 1 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Straat: Postcode. Plaats Teieloon ebon. controle bezorging) 2300 VB Lekten. In plaats van opstui Leldsch/Alphens Dagblad, t

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1