WD tegen nieuwe erfpachtvoorstellen Stadsverwarming flats Slaaghwijk voor bewoners mogelijk goedkoper Ruimte geven aan nieuwe ideeën over toewijzen woningen Leidse kunstenaars kraken schoolgebouw aan Haagweg KONINKLIJK ZILVER WOENSDAG 2 MAART 1988 LEIDEN - De WD heeft als enige collegepartij grote bezwaren tegen het erfpachtvoorstel dat wethou der Tesselaar vorige week bij de drie op tafel legde. "We hebben er veel moeite mee maar we zijn be reid er met de coalitiepartners ver der over te praten", zei WD-frac- tievoorzitter Van der Nat vanoch tend. PvdA en Links Leiden gaan op hoofdlijnen akkoord met het voorstel van Tesselaar. De poging tot een nieuw com promis over de grondpolitiek voor zag in een verruiming van de af kooptermijnen voor de huur van de grond voor zowel bedrijven als eigenaren van woningen. Voor be drijven werd een verlenging van 75 naar 99 jaar voorgesteld. Daarbij werd de functionele erfpacht geïn troduceerd: ondernemingen die veel vrouwen of leden van etnische 'Maar we blijven verder praten' minderheden in dienst hebben, kunnen een korting op de grond prijs krijgen van maximaal tien procent. De bezwaren van de WD rich ten zich onder meer op deze func tionele erfpacht. Daarbij hadden de liberalen liever gezien dat be drijven de beschikking hadden ge kregen over 'eeuwigdurende erf pacht'. In deze optie wordt de huur van de grond in één keer afge kocht, eeuwigdurende erfpacht komt financieel bezien overeen met verkoop van de grond. Links Leiden wijst deze mogelijkheid on voorkort van de hand. "De verlen ging naar 99 jaar is natuurlijk een aanzienlijke verbetering. Maar het gaat ons niet ver genoeg", aldus Van der Nat. Zowel fractievoorzitter van Lint van Links Leiden als PvdA-woord- voerder Beijen gaven vanochtend te kennen zich in hoofdlijnen te kunnen vinden in het voorstel van Tesselaar. Van Lint stelde echter dat de uitbreiding van de afkoop- termijn van woningbouwvereni gingen van 50 naar 75 jaar alleen ten goede mag komen aan die vere nigingen die het financieel moei lijk hebben. "Het mag geen blanco cheque aan de verenigingen zijn", aldus van Lint: "Wanneer de af kooptermijnen worden verlengd, krijgt de gemeente minder aan huur binnen. Voorkomen moet worden dat de gemeente geld weg geeft aan verenigingen die dat niet nodig hebben". 'Dat moet dan wel binnen twee of drie jaar gebeuren' LEIDEN - Als de flats in de Slaaghwijk (Merenwijk) op stads verwarming worden aangesloten, kan dat voor de bewoners een be sparing betekenen op hun stook kosten van honderd gulden per jaar. Dat blijkt uit cijfers van het adviesbureau Schreuder. Het bu reau heeft in opdracht van de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) onderzoek gedaan naar de hoogte van de stookkosten in deze wijk. Schreuder is tot de conclusie ge komen dat stadsverwarming het beste alternatief is voor de bewo ners wanneer de huidige cv-ketels moeten worden vervangen. Die ke tels zijn inmiddels vijftien jaar oud. En hoewel hun rendement nog be trekkelijk hoog is, zullen ze niet lang meer kunnen meegaan. De kans op gebreken wordt namelijk steeds groter. Volgens directeur A. Mulder voelt de Woningbouwvereniging Leiden wel wat voor stadsverwar ming in de Merenwijk. "Maar dan moet dit wel in twee tot drie jaar worden verwezenlijkt. Als het vijf tot zes jaar gaat duren, is dat voor ons te lang". De woningbouwvereniging hoopt dat voor september een be slissing kan worden genomen. "Wat ons betreft kan het in princi pe doorgaan. Maar we weten uiter aard niet of onze flats in Slaagh wijk een voldoende grote basis zijn voor het Energiebedrijf Rijnland om de leiding naar de Merenwijk door te trekken. Misschien wil het EBR er pas aan als ook de woning bouwvereniging De Sleutels mee doet en de flats in Leiderdorp kun nen worden aangesloten. Maar goed, dat moet nog blijken". Leidingen De WBL zal op korte termijn ook met bewoners overleggen over het rapport van Schreuder. Uiteraard wordt dan ook over stadsverwar ming gesproken. "Maar de beslis sing of we al of niet overgegaan op stadsverwarming willen we niet overlaten aan de bewoners. Je kunt over dit soort zaken geen volks stemming houden", aldus Mulder. En Peter Jansen, hoofd techni sche dienst van de woningbouw vereniging: "In principe maakt het voor de bewoners ook niet zo veel uit of hun warmte aangeleverd krij gen via de buizen van de stadsver- Kelderboxen weer in trek bij inbrekers LEIDEN - Opnieuw zijn dieven de ze week aan de slag geweest in kel derboxen. In de Mahlerstraat werd in de nacht van maandag op dins dag vermoedelijk met een valse sleutel een box binnengegaan en een damesfiets ontvreemd. In een andere woning aan de Mahlerstraat werden uit een kelderbox een da mesfiets en een complete visuitrus- ting gestolen. Totale waarde van de buit: 2500 gulden. De deur van een kelderbox aan de Bachstraat werd eveneens opengewrikt. Daar werden een ra cefiets, een boormachine en een werphengel ontvreemd. Ongelukken door gladheid LEIDEN Ten gevolge van door ijzel en sneeuw veroorzaakte glad heid zijn vanochtend vroeg op de Rijnsburgerweg kort na elkaar twee auto's in de slip geraakt. Een 20-jarige Katwijker kwam rond zes uur uit de richting Oegstgeest, slip te en gleed tegen een geparkeerd staande auto aan. Hij beschadigde daarbij de voorkant van zijn eigen wagen en de voor- en achterkant van de geparkeerde auto. Even later, rond kwart voor ze ven, raakte een 29-jarige Oegst- geestenaar die vanuit zijn woon plaats richting Leiden reed, op on geveer dezelfde plaats in de slip. Na vier wegbèbakeningspaaltjes geramd te hebben, kwam hij tegen langs de weg liggende riolerings buizen tot stilstand. De voorkant van de wagen werd daarbij zwaar beschadigd. warming of via de leidingen van de centrale ketel". Volgens Jansen zijn de flats in de Merenwijk vrij eenvoudig aan te sluiten op stadsverwarming. "Technisch gesproken zijn er geen moeilijkheden. Het is een kwestie van de hoofdleiding naar het oos ten doortrekken waarna per flat met een of twee aansluitingen kan worden volstaan". Stookkosten Een andere belangrijke conclu sie van het rapport van Schreuder is dat het met de hoogte van de stookkosten in Slaaghwijk wel meevalt. Deze constatering heeft volgens Mulder inmiddels al voor de nodige rust gezorgd onder de flatbewoners, die vorig jaar nog zo hun twijfels hadden over de kwali teit van de cv-installaties. "We we ten nu waarover we praten. Over het algemeen is het de hoogte van de stookkosten niet schokkend. Er zijn weliswaar uitschieters, maar dat betreft een beperkt aantal ge vallen", aldus Mulder, die nog wijst op de energiebesparende maatre gelen die de WBL vorig jaar heeft getroffen. Over één klacht zal de woning bouwvereniging nog nader over leggen met de bewoners: de be trouwbaarheid van de verdam pingsmeters. "Bewoners hebben voorstellen gedaan voor andere warmtemeters. Er zijn echter ont zettend veel verschillende soorten met de meest uiteenlopende moge lijkheden. Wij kiezen in principe voor de simpelste en meest een voudige oplossing, de huidige ver dampingsmeters, die volgens ons wel degelijk betrouwbaar zijn. Maar als de bewoners andere wil len, is daarover te praten. Ze zullen zich wel moeten realiseren dat ze de kosten voor die warmtemeters uiteindelijk in hun huur terugvin den". LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau, uitgereikt aan de heer P. Everaart. De heer Everaart viert zijn 40-jarig jubileum bij de firma Huisman holding bv. Hij heeft zich tijdens zijn loopbaan gespecialiseerd in het repareren en monteren van scooters en motoren. In de loop der jaren leidde hij veel beginnelingen en volontaires op tot motorspecialisten. De heer Everaart heeft thans de leiding over de motorenafdeling van de firma H uisman. (foto Jan Holvast) Lezers schrijven Koets-o-theek 'Koets-o-theek krijgt ontheffing van de sluitingstijd tot 3 uur' luid de onlangs een bericht in deze krant. Nadat we het geschrokken hadden gelezen, bleek dat het 'slechts' om een ontheffing voor één nacht ging. Een paar dagen la ter bleek overigens dat een en an der op een vergissing van de politie berustte en dat de eenmalige ont heffing was bestemd voor het Koetshuis bij De Burcht. Voor ons, bewoners van d'Oude Morsch, is het al lang geen nieuws meer als de Koets-o-theek weer eens vanwege een 'bijzondere gele genheid' van burgemeester Goe koop toestemming krijgt tot drie uur door te gaan. Het is keer op keer raak, met als gevolg dat we pas om half vier kunnen gaan sla pen. Want tot die tijd is het een gro te bende in de buurt. Zoals bijvoor beeld twee weken geleden op week woensdag. De Koets-o-theek was te klein om de honderden jongeren op te vangen. In drommen stonden ze buiten te wachten tot ze naar binnen konden. De hele avond wacht stond de deur open en schal de de muziek door de buurt. Uit verveling werden op de 1ste Binnenvestgracht spullen, die voor de kraakwagen waren neergezet, in brand gestoken. Dat waren spullen die tegen de gevel van 'een pand waren opgestapeld. Als de brand weer niet op tijd was komen blus sen, was er zeker een huis afge brand. We durfden zelfs niet te gaan slapen uit angst voor brand en vernielingen. Een nacht later wa ren er weer stevige knokpartijen en de Kruisstraat. Er werd gegild en geschreeuwd. En dat om half twee. De politie moest er twee in de handboeien slaan en afvoeren. Steeds als we bij de politie kla gen over de Koets-o-theek horen we dat ze het helemaal met ons eens zijn: de Koets-o-theek hoort niet thuis in d'Oude Morsch. De po litie verwijst ons steeds naar burg meester Goekoop en wethouder Peters. De politie is zelfs bereid met ons mee te gaan om voor ver plaatsing te pleiten. Het is echt te gek. De Koets-o- theek heeft geen hinderwetvergun ning. Het voldoet in geen enkel op zicht aan de wet. De geluidisolatie is waardeloos. Volgens geluidme tingen van de gemeente is het dak 'lek'. "Het ten gehore brengen van live-muziek is in alle zalen onmo gelijk", volgens de gemeente. Voor de muziek van grammafoonplaten zou een 'begrenzer' voor het ge luidniveau moeten worden geïn stalleerd. De Koets houdt zich er ook niet aan dat een half uur voor sluitingstijd de muziek moet wor den uitgezet. Wij eisen dat de Koets-o-theek zo snel mogelijk vertrekt. Tot die tijd: flinke geluidisolatie, geen live-mu ziek, geen bijzondere ontheffingen van het sluitingsuur, een hinder wetvergunning met strenge voor waarden en een half uur voor slui ting de muziek uit. Bewoners van Narmstraat en omgeving (namen en adressen bij redactie bekend) LEIDEN Geboren: Jorien Eveline, dv. H. Buurma en H.M. Swart; Marco, zv. C.J.M. Groenewoud; Rudy, zv. W.A. van der Luijt en G. van Rossum; Vincent Marc, zv. M.J.M. Hendriks en M. Mosterl; Ruilbeurs Verzamelaars van postzegels, mun ten, prentbriefkaarten, lucifermerken en andere objecten kunnen op vrij dagavond 4 maart deelnemen aan een ruilbeurs in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade in Leiden opent om 19.00 uur de deuren voor iedereen die ruilen wil. Voor meer inlichtingen tel. 312513. PvdA Het maandelijks spreekuur van de af deling Leiden van de PvdA wordt ge houden op donderdag 3 maart. Van 19.00 tot 21.00 uur kunnen belang stellenden terecht in de fractiekamer van de partij in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. Tijdens die uren is de PvdA ook telefonisch bereikbaar op 254547. Uitkering De FNV-werkgroep houdt op donder dag 3 maart een spreekuur voor uitke ringsgerechtigden. Voor informatie en klachtenbehandeling kunnen zij te recht in café Eigenzorg aan de Sta tionsweg in Leiden, van 14.00 tot 15.00 uur. Forumavond De studentenvereniging SSR-Leiden houdt op donderdag 3 maart een fo rumavond 'met als onderwerp 'China, op weg naar democratie met een vleugje communisme?'. In het forum zitten onder anderen: Ton Oostveen, redacteur bij De Tijd, en drs. Stefan Landsberg, werkzaam bij het docu mentatiecentrum voor het huidige China. De avond begint om 20.00 uur op Hogewoerd 108. De toegang is gratis. De invloed van woningbouwcor poraties op de toewijzing van woningen is waarschijnlijk ner gens in Nederland zo uitzonder lijk klein als in Leiden. De in vloed van de gemeente Leiden op die toewijzing is daarentegen uitzonderlijk groot. Logisch dat de corporaties aan hun kettingen rammelen. Directeur A. Mulder van de Woningbouwvereniging Leiden (WVL) heeft vorig jaar al de koe de bel aangebonden en laten we ten een dikkere vinger in de pap te willen als het gaat om de toe wijzing van woningen. Hij kreeg vorige week steun van het over legorgaan van bewonerscom- van de WVL. door Jan Rijsdam Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting reageert tot dusver met een onverbiddelijk 'neen' op de vraag van de corpo ratiefs) om meer zeggenschap. Maar, daarmee is de kous niet af. Integendeel. De woonruimtever deling is een onderwerp waarom de politiek de komende jaren niet heen kan. Daar zijn ten min ste twee redenen voor aan te wij zen: het gemeentelijk volkshuis vestingsplan (waarin de hoofdlij nen van het beleid op het gebied van woningbouw en woningver deling worden geschetst) zal dit jaar aan een bijstelling worden onderworpen en de nieuwe ver kiezingsprogramma's, waarin de politiek het beleid voor de perio de 1990-1994 schetst, zullen vol gend jaar geschreven worden. V riendj espolitiek Het is uiteraard niet voor niets dat de woningbouwcorporaties zich beginnen te roeren. De toe wijzing van huizen, die thans voor 100 procent door het ge meentelijke bureau woonruim teverdeling geschiedt, verdient namelijk niet altijd de schoon heidsprijs. Maar het is natuurlijk ook niet voor niets dat de gemeente de toewijzing van woningen in het verleden aan zich heeft getrok ken. In de jaren vijftig en zestig werden woningzoekenden na melijk op ontoelaatbare wijze ge screend en werden kandidaat huurders geweigerd omdat ze bijvoorbeeld niet katholiek of so cialistisch waren of omdat ze niet voldeden aan de fatsoensnormen die de vereniging stelde. Om nog maar te zwijgen van de vele gevallen van discriminatie en vriendjespolitiek waaraan be stuurders van woningbouwvere nigingen zich niet zelden schul dig maakten. Voor allerlei min derheden (gekleurden, homo seksuelen, samenwonenden of gescheiden mensen) was het in vroeger jaren praktisch onmoge lijk om een woning van een cor poratie te huren. Ook vandaag de dag bestaan nog woningbouwcorporaties die graag bepalen welk soort men sen in bepaalde huizen of in be paalde soort buurten thuis ho ren. Vorig jaar nog werd de direc tie van een woningbouwvereni ging uit Hoogezand door justitie op de vingers getikt omdat men een Surinaamse vrouw een wo ning weigerde. Dat gebeurde on der het mom van dat er in die buurt al teveel zwarten woon den. Ook in de gemeente Leiden viel de afgelopen jaren op het ge bied van renovatie en woning verbetering herhaaldelijk vast te stellen dat 'goedwillende' be stuurders van corporaties er nog altijd moeite mee hebben hun bevoogdende rol van weleer af te leggen. Het is voor sommige groepen woningzoekenden niet te hopen dat hun lot weer in die handen komt te liggen. Sinds het gemeentelijke bu reau woonruimteverdeling de woningen verdeelt is alleen de plaats op de wachtlijst (die weer afhankelijk is van de duur van de inschrijving en de mate van ur gentie) bepalend voor de woon ruimte die men krijgt toegewe zen. Natuurlijk is ook dat sys teem niet ideaal. Dat zal het ook nooit worden. Maar bevoorde ling van vriendjes of achterstel ling van etnische of andere min derheden zijn de afgelopen jaren in Leiden zeker geen schering en inslag geweest. Alle reden, zou je denken, om het zo te houden. Probleemgroepen Toch is verklaarbaar dat de woningbouwcorporaties een stukje van hun verloren macht over de woningtoewijzing probe ren terug te winnen. Het behoort immers van oudsher tot hun taak. Directeur Mulder van de Woningbouwvereniging Leiden (WVL) motiveert zijn verzoek (eis?) met de stelling dat de cor poraties het eigen woningbezit het beste kennen en kandidaat huurders daarom ook het beste aan een passende woning in de juiste buurt kunnen helpen. Het mag geen verbazing wek ken dat Mulder met deze stelling aanhang heeft verworven onder bewonerscommissies van WVL- complexen. Het zijn namelijk niet alleen woningzoekenden die belang hebben bij een goede en eerlijke woonruimteverdeling. Ook de huidige huurders van corporatiewoningen hebben er belang bij dat die verdeling vol gens bepaalde richtlijnen ge beurt. Niet in de laatste plaats omdat zij sommige groepen wo ningzoekenden liever niet als buurman zien: buitenlanders, grote gezinnen, verslaafden of asocialen, om maar wat te noe- Een aantal bewonerscommis sies) heeft ook alle recht en reden om voor hun belang op te komen omdat een concentratie van ge noemde groepen, met name in sommige flats in de Merenwijk en het Morskwartier, tot een slecht woonklimaat heeft geleid. Het gaat echter te ver om dit al leen te wijten aan een falend toe wijzingsbeleid. De Woningbouwvereniging Leiden (voorheen de Leidse Wo ning Stichting) mag wat dat be treft ook de hand in eigen boe zem steken omdat ze zich in het verleden niet altijd als een voor beeldig beheerder van haar wo ningbezit heeft laten kennen. Problemen is sommige flats zijn daaraan mede te wijten. De wo ningbouwvereniging heeft met de nieuwe aanpak van proble men in de Agaatflat aangetoond dat nu zelf ook in te zien. Het gemeentebestuur stelt zich vooralsnog op het stand punt dat iedereen, dus ook een probleemgeval, gehuisvest moet worden. Dat is natuurlijk gemak kelijk praten zolang je er zelf niet naast hoeft te wonen. Maar het is net zo gemakkelijk om te genera liseren en te zeggen dat de verde ling anders moet zonder aan te tonen dat het dan ook werkelijk beter gaat. Want wat betekent het in de praktijk als de woning corporaties straks gaan kijken naar welke mensen bij welke mensen passen? Waar moeten de groepen die voor niemand aan vaardbaar zijn dan wel wonen? Biedt de woningbouwvereni ging hun een vrijstaande woning aan of komen zij helemaal niet meer voor een huis in aanmer king? Of streeft de woningbouw vereniging misschien een con centratie- of juist een spreidings- beleid ten aanzien van moeilijk te huisvesten groepen na? Criteria De vraag van Tesselaar naar criteria op grond waarvan de cor poraties denken te kunnen bepa len in welk complex of welke wijk iemand het beste thuis hoort is dus gerechtvaardigd. Dat hij de kwestie verder afdoet met "in mijn tijd verandert er niets" is kletskoek. Van een wet houder die verantwoordelijk is voor een verdelingssysteem dat er mede de oorzaak van is dat het woonklimaat in sommige flats gigantisch uit de klauwen is ge lopen (en geldverslindende ope raties noodzakelijk heeft ge maakt) mag men verwachten dat hij zelf ook met voorstellen komt om de huidige regeling te verbe teren. Dat hoeft niet direct te beteke nen dat de gemeente de toewij zing uit handen geeft, maar even min dat de corporaties tot in lengte van dagen wordt nagedra gen dat ze nooit en te nimmer voor de verdeling van de wo ningvoorraad kunnen zorgdra gen. Er zijn compromissen denk baar waarbij de corporaties, zoals in Amsterdam en Rotter dam gebeurt, een deel van de wo ningen, volgens een controleer baar systeem, mogen toewijzen. Een experiment zoals gesugge reerd door het overlegorgaan van bewonerscommissies is mis schien zo gek nog niet. Tesselaars terughoudendheid is begrijpelijk. Maar een wethou der die de kwestie afdoet met 'zo lang ik er zit verandert er niets' moet niet langer aanblijven. Tes selaar moet oppassen dat de klok niet achteruit gezet wordt of dat de klok wordt stilgezet. Het is in het belang van woningzoeken den en van de mensen die al wo nen om naar een verbetering van de woonruimteverdeling en het woonklimaat te blijven streven. Een wijziging in het huidige systeem is, niet in de laatste plaats, ook in het belang van de gemeente Leiden omdat de woonruimteverdeling nog altijd het verdelen van een schaars goed is. Waarom zou de gemeen te die onplezierige taak blijvend uit handen van de corporaties willen houden? Het is bovendien een kwestie die geld kost. Een verschuiving van taken naar de corporaties zou, goed passend in de tijdgeest van een terugtreden de overheid, de gemeente wel eens een aantrekkelijk bezuini gingsbedrag kunnen opleveren. LEIDEN - De Leidse kunstenaars Jaap Kanbier en Justus Donker hebben gisteren een sinds augus tus vorig jaar leegstaand schoolge bouw aan de Haagweg gekraakt. Man valt meisjes lastig LEIDEN Een 18-jarig meisje uit Nieuw-Vennep heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van een poging tot aanranding. Zij liep die ochtend rond tien uur op het voet pad langs de spoordijk, achter het belastingkantoor, toen een onge veer 25-jarige jongeman haar op hield en zijn geslachtsdeel toonde. Daarbij deed hij enkele oneerbare voorstellen. De Nieuwvennepse wist weg te komen voor de man zich verder opdrong. Enkele dagen eerder werd een 16-jarig meisje uit Roelofarends- veen door waarschijnlijk dezelfde persoon op dezelfde plaats lastig gevallen. Zij liep rond half elf 's morgens langs de spoordijk en werd daar staande gehouden door de man die haar vroeg seksxuele handelingen bij hem te verrichten. Het meisje vluchtte en deed giste ren aangifte van het gebeurde. Het is de bedoeling dat zij met nog andere beeldende kunstenaars in het voormalig onderkomen van de grafische afdeling van de techni sche school hun atelier inrichten. Wie de eigenaar is van het ge bouw is nog onduidelijk. Voorma lig gebruiker van het gebouw is de De Nieuwe Vaart die het huurde van de Vereniging De Ambacht school. Het schoolgebouw stond op het punt te worden overgedra gen aan het ministerie van onder wijs (dienst der domeinen). Of de overdracht al heeft plaatsgehad, kon de heer Clercq, bestuurslid van de Vereniging De Ambacht school niet vertellen. De gekraakte school had nog geen nieuwe be stemming. De kunstenaars zijn naar eigen zeggen al jaren op zoek naar een ge schikt atelier. Zij zijn door een tip op de hoogte gebracht van de leeg stand van het gebouw aan de Haag weg. "We zijn er dinsdag ingetrok ken en hebben de rotzooi wat opge ruimd. Het plan is om alle inge gooide ruiten weer te herstellen en het pand geschikt te maken als ate lier. We zijn er nu al aan het werk", aldus de kunstenaars. Volgens hen is de school uitermate geschikt als atelier. Tot nu toe hebben zij moeten werken in hun eigen kamer in de Merenwijk. De bedoeling is dat zij nog andere kunstenaars uitnodi gen om bij hen te komen werken. Volgens Kanbier en Donkers dreigt het kunstenaarscollectief Stelling uit elkaar te vallen nu zij uit de ruimte aan de Lange Mare zijn gezet. Een deel van Stelling zit op dit ogenblik in galerie De Burcht. "Het uiteenvallen van Stel ling is jammer, want ze begonnen net een heel herkenbaar gezicht te krijgen", aldus de twee krakers. Zij zijn van mening dat in Leiden wei nig voor kunstenaars wordt ge daan. Bejaarde bestolen LEIDEN - Een bejaarde r in de Mulderstraat is op 26 februari op een geraffineerde manier geld afhandig gemaakt. Er belden twee vrouwen bij haar aan, die zich voor stelden als nieuwe bewoners die wilden kennismaken. De vrouw liet hen binnen en even daarna meldden zich nog drie vrouwen in de woning. De vrouwen vertelden dat hun geiser defect was en vroegen de be woonster of zij even naar haar gei ser mochten kijken. Twee liepen met de vrouw mee naar de keuken. De drie achterblijvers doorzochten in de tussentijd razendsnel de huis kamer en wisten 400 gulden uit een portemonnee te ontvreemden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15