TAD LEIDEN Steeds Eén bureau kaartverkoop voor Leiden niet haalbaar Na lange voorbereiding eerste paal voor huizen Driessenplein Bewoners van flats Slaaghwijk redelijk tevreden over wijk SüiekeU JL LEIDSCH DAGBLAD Maand cel geëist tegen man die vervangende dienst niet wil uitdienen folkavond SPONS (30® s WOENSDAG 2 MAART 1 'Relatie Schouwburg-K&O ernstig vertroebeld' LEIDEN De oprichting van een centraal bureau voor de kaartver koop van culturele instellingen is onmogelijk. Dit concluderen B en W op grond van een door de ge meente gehouden onderzoek. Vol gens dit onderzoek is de relatie tus sen de schouwburg en K&O - de twee grootste culturele instellin gen in de stad - ernstig vertroebeld. B en W stellen daarom voor een scheiding aan te brengen tussen de activiteiten van deze twee organi saties: K&O moet zich beperken tot het organiseren van cursussen universiteit moet bovendien stop pen met het verkopen van schouw burgkaartjes aan zijn leden. K&O-directeur Weber is het 'vol slagen oneens' met de conclusies van het rapport. "Het contact tus sen de schouwburg en K&O is uit stekend. Ik weet niet hoe het ver haal de wereld in komt dat dat niet zo is. We praten regelmatig over ge zamenlijke activiteiten. Ik had lie ver gezien dat men ons had ge vraagd om zelf de mogelijkheden van verdere samenwerking te on derzoeken. Ik ben er van overtuigd dat we daar uit komen, mits we van buitenaf niet over worden lastig ge vallen". Schouwburg-directeur Boelen was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Weber verwacht alsnog met col lega Boelen rond de tafel te gaan zitten om over een gezamenlijke kaartverkoop te praten. "En dan komen we ook ergens toe", aldus ben de politiek voor te zijn, wijdt Weber aan de verschillen in identi teit en achterban. De schouwburg maakt deel uit van de gemeente en heeft geen eigen leden. K&O daar entegen is een particuliere organi satie met een geheel eigen achter ban. Weber laat er geen misverstand over bestaan dat er met hem niet te praten valt over het afstoten van de DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 27-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank een maand cel geëist. De man heeft geen ge hoor gegeven aan een oproep van het ministerie van sociale zaken om het restant van zijn vervangen de dienstplicht uit te dienen. De man is al eerder voor die weigering veroordeeld en stelde zich op het standpunt dat een tweede keer ver volgen niet mag. De Leidenaar had bijna zeven tien maanden van zijn vervangen de dienstplicht erop zitten. Toen besloot hij te stoppen. "Ik kon me niet verenigen met de afwikkeling van rechtszaken van totaalweige raars", zei de Leidenaar, doelend op de veroordeling van een aantal mensen dat alle vormen van dienstplicht weigert te vervullen en daarvoor lange onvoorwaarde lijke gevangenisstraf kreeg. "Ik had het gevoel dat als ik doorging met de vervangende dienstplicht, ik stilzwijgend instemde met deze rechtsgang". Zijn weigering kwam hem op een rechtszaak te staan. Hij kreeg een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Tot zijn verbazing viel er echter een nieuwe oproep in de tie bus van het ministerie om de reste rende 51 dagen vervangende dienstplicht te komen werken. Hij moest zich op 2 januari 1986 mel den, maar deed dat niet. "Ik be strijd de wettigheid van deze op roep", zei de verdachte. Hij trok de vergelijking met de totaalweige raars die na hun veroordeling van de rechtbank geen oproep meer ihadden gehad. "Ik ben ook veroor deeld, ik heb een straf gehad". Officier van justitie mr. De Waardt was het niet met de Leide naar eens. Hij meent dat het minis terie van sociale zaken wel degelijk het recht had de man voor de reste rende dagen op te roepen. Hij vroeg dan ook de Leidenaar op nieuw te veroordelen, nu tot een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. concerten die K&O geregeld orga niseert. "Nooit", is zijn commen taar: "Ik zou ook niet weten wie dat beter kan doen dan K&O. Maar ik zie het allemaal nog niet zo alarme rend als het lijkt". Weber heeft van middag gesproken met vertegen woordigers van de politieke partij en over de inhoud van het rapport. De gemeenteraad sprak een half jaar geleden de wens uit om één bu reau op te richten die de kaarten voor alle culturele organisaties in Leiden moest gaan verkopen. Het was de bedoeling dat dit bureau op 1 januari van dit jaar van start zou gaan. Binnenkort krijgt de ge meenteraad te horen dat het plan definitief van de baan is, omdat de contacten tussen beide instanties ernstig zouden zijn vertroebeld. Een dergelijk bureau is ook niet meer nodig wanneer alle grote cul turele activiteiten bij de schouw burg worden ondergebracht, rede neert de gemeente. Voorgesteld wordt dan ook de mogelijkheden van samenwerking van de schouw burg en de kleine podia (theaters) in de stad te onderzoeken. K&O verkoopt al jaren kaartjes voor de schouwburg, onder meer aan eigen leden. Wanneer dit ge staakt gaat worden, moet K&O personeel inleveren. De gemeente raad krijgt voor 1 juni te horen hoe de afslanking van K&O er precies uit komt te zien. In het rapport van de gemeente wordt gesuggereerd dat K&O en de schouwburg over vrijwel alle terreinen waarop men elkaar te genkomt onenigheid hebben. "De huidige situatie is niet goed. Lap middelen zullen niet helpen. Er valt niet aan te ontkomen de posi- K&O ter discussie te stellen duidelijke scheiding aan te brengen tussen K&O en de schouwburg", zo staat er te lezen. Meters van EBR gestolen LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijn land heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal van gas- en elektrici teitsmeters uit de panden Drift- straat 38,38a en 40. Krakers, die de panden van september 1984 tot 24 februari van dit jaar hebben be woond, hebben vermoedelijk in die tijd de verzegeling verbroken en zelf de leidingen weer aangeslo ten. Het EBR heeft ook aangifte ge daan van diefstal van een onbeken de hoeveelheid stroom en gas. Het bouwterrein aan de Oude Rijn waar gisteren officieel een begin is gemaakt met de bouw van 37 woningw woningen. Rechts op de foto de winkels en kantoren waarvan de bouw al een eind is gevorderd. (foto Jan Hoiv; LEIDEN - Na een langdurige en moeizame voorbereidingsperiode is gisteren officieel de eerste paal geslagen voor de bouw van 37 wo ningen aan de Oude Rijn en Mid delstegracht (het voormalige Ir. Driessenplein). Het bouwplan was moeilijk te re aliseren omdat het ligt ingeklemd tussen de in aanbouw zijnde par keergarage en kantoren. Het pro ject was bovendien financieel moeilijk rond te krijgen. Pas na een eindeloze reeks bezuinigingen is dat gelukt. Uiteraard ten koste van veel aardige dingen in het bouw plan zoals flexibele wanden in de woningen, inspringende gevellij nen, markante trappenhuizen, een penthouse en een fraai rondlopen de hoek Oude Rijn/Middelsteg racht. Van het oorspronkelijke ont werp van de Delftse architect Hoenders is weinig meer over. Om het plan gerealiseerd te krij gen hebben gemeente en woning bouwvereniging Ons Doel er extra geld moeten insteken. Daarover ligt de gemeente nu overhoop met 'de baas' van de volkshuisvesting in Zuid-Holland (de hoofdinge nieur directeur) omdat ander dan rijksgeld in woningwetbouw ste ken niet mag. Volgens wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) is het echter onmogelijk om voor de rijksprijzen huizen te bouwen die kwalitatief goed zijn en er ook nog een beetje aardig uitzien. Tesselaar sloeg (boorde) gister middag de officiële eerste paal voor de 37 woningen. De huizen komen pal naast het nieuwbouw- complex dat momenteel in aan bouw is op het voormalige parkeer terrein langs de Hooigracht. In dit complex komen onder meer een parkeergarage, enkele winkels en kantoren. De huizenbouw, in op dracht van de woningbouwvereni ging Ons Doel, vormt de feitelijke afronding van het bebouwingsplan voor het jarenlang onbebouwd ge bleven parkeerterrein. De 37 driekamerwoningen, waaronder een voor een rolstoel aangepaste woning en een aantal (met tuin) bestemd voor senioren, zijn gesitueerd langs de Oude Rijn en de Middelstegracht. Aan de Ou de Rijn komt een poort die toegang geeft tot een binnenterrein waar nog een plukje grond overschiet bestemd voor openbaar groen en een speelplaats voor kinderen. Maar geld om dit binnenplein een beetje aardig in te richten is er ook al niet. De buurtvereniging maakt zich zorgen over de leefbaarheid in de buurt omdat intussen ook alle bo men op het binnenterrein zijn ge- Redactie: Simone van Driel en Meindert van der K; telefoon 144941, toestel 217 of 222. Paterbrug De leuningen van de karakteris tieke Paterbrug zijn doorgerot. Daarom zijn deze week de zij kanten afgezet met dranghek ken. Volgens chef waterwerken Ph. J. Woltering is de brug over de Witte Singel (naar het Doelen complex toe) verkeers- en le vensgevaarlijk. "Als je aan de bo venkant van de leuning trekt gaat het zaakje 30 tot 40 centime ter heen en weer. Bovendien is er met het landhoofd, een deel waarop het rij dek van de brug rust, ook het een en ander mis", aldus Woltering. Voor de reparaties zijn echter nog niet voldoende gelden be schikbaar. Voor onderhoud van bruggen wordt een bepaald be drag per jaar opzij gelegd, maar dat is al voor een groot deel opge soupeerd. "Er zijn meer bruggen die onderhoud nodig hebben. Daarom weten we nog niet wan neer we met de herstelwerk zaamheden kunnen beginnen". Bovendien gaat het niet om zo maar een bruggetje. "Het is niet alleen een schattig en leuk brug getje, maar ook nog uniek. In Leiden vind je geen tweede. De leuningen zijn gemaakt van ei kenhout. We hebben daarom al contact gezocht met de mannen van plantsoenendienst en ge vraagd of zij nog wat eikenhout hebben. Dat moet dan weer een tijdje in het water liggen. Dus je begrijpt dat de reparatie wel eni ge voorbereiding eist", legt Wol tering uit. Hij hoopt wel dat de Paterbrug nog dit jaar in oude glorie hersteld kan worden. De dranghekken zijn in ieder geval niet neergezet om te voor komen dat studenten hun fietsen aan de leuningen vastketenen. "Dat is me natuurlijk wel een doorn in het oog. Die bruggen, en zeker het Paterbruggetje, zijn zo beetje mijn kinderen. AJs daar fietsen tegenaan staan vind ik dat lelijk, want leuningen moet je zién. Bovendien beschadigen die rijwielen de verf van de leu ningen. Dat moet elke keer over geschilderd worden. Maar die jongelui schijnen bang te zijn dat hun fietsen gestolen worden en daarom zetten ze die met lange kettingen op slot. Vooruit dan maar", zegt Woltering berustend. Reclametaxi Het gemeentebestuur van Lei den zorgt ervoor dat het stads- schoon behouden blijft en dat het stadsbeeld niet door bepaal de voorwerpen wordt ontsierd. Zowaar een prachtig uitgangs punt. Zo vinden B en W dat de bootterrassen, die in de grachten van Leiden liggen, het histori sche karakter van de stad onaan vaardbaar aantasten. De ge meente wil er van af. Nieuwe zijn al helemaal niet meer toegestaan, terwijl al bestaande terrasboten zouden moeten verdwijnen. Daarover is het laatste woord echter nog niet gezegd. Hoewel de boten in de zomer zorgen voor wat levendigheid die de stad best kan gebruiken, verdienen de bo ten tijdens de wintermaanden in derdaad geen schoonheidsprijs. Nu ligt er sinds oktober van het vorig jaar een vlot in het Gal gewater met daarop een taxi. Vanaf de Blauwpoortsbrug zie je het gevaarte al liggen. Op de ach tergrond zijn de boten van de his torische haven zichtbaar en dat is nogal een schril contrast. Het voertuig is opgesierd met hel groene strepen met daarin naam en telefoonnummer van taxibe drijf Kerkhof. Het had echter net zo goed reclame kunnen zijn voor een slopersbedrijf. Voor de ondernemer een mooie recla mestunt, maar heeft het misbak sel nu wel een vergunning? Een rondgang bij ambtenaren leert dat voor dat antwoord bij de dienst reiniging, havens en wa renmarkten aangeklopt moet worden. Ambtenaar Van Parid on is op de hoogte van de dobbe rende taxi in het Galgewater. "Dat vaartuig is erin gekomen met de Peurbakkentocht die tij dens de Lakenfeesten is gehou den. Alle fraaie vaartuigen zijn verdwenen, maar deze is geble ven en dat was niet de bedoe ling", weet Van Paridon. Voor het stallen van een vaar tuig in Leidse wateren moet wel degelijk een vergunning worden aangevraagd. "Dat heeft eige naar Koot van het betreffende taxibedrijf Kerkhof wel gedaan, maar die is afgewezen. We vin den die taxi in de Historische Ha ven geen gezicht. We hebben de eigenaar dan ook aangezegd dat hij het gevaarte moet laten ver wijderen", aldus Van Paridon. Wanneer dat gaat gebeuren is niet bekend. Koot was voor com mentaar niet bereikbaar. Van de gemeente is op korte termijn geen actie te verwachten. "We zijn in dit soort gevallen altijd zeer zorgvuldig. We kunnen niet zomaar op eigen houtje dat vlot weghalen. We moeten de eige naar in de gelegenheid stellen dat zelf te doen", zegt Van Parid- sneuveld. Er stonden 9 grote plata nen op het Ir. Driessenplein waar van er niet één meer over is. Ook het plaatsen van nieuwe bomen schijnt te duur te zijn. Volgens de buurtvereniging moet de gemeen te maar naar geld zoeken om dat te betalen. Bij het kappen van de laatste boom is volgens de buurt vereniging afgesproken dat er ten minste twee grote nieuwe bomen geplaatst zouden en moet de ge meente doen wat ze beloofd heeft. College de boer op voor kunstwerk Hooglandse Kerkgracht LEIDEN Het college gaat de boer op om alsnog een kunst werk te kunnen plaatsen voor de Hooglandse kerk. De ge meente plaatst binnenkort een oproep in een vakblad voor beeldende kunstenaars met het verzoek documentatie over zichzelf op te sturen. De meest geschikte kunstenaar krijgt de opdracht, zo is de bedoeling. Het idee bij de Hooglandse kerk een beeld te plaatsen is al enkele jaren oud. Óver de voor stelling van het beeld is men het tot dusver echter niet eens geworden, vooropgesteld dat het beeld iets moet voorstellen. Een groot aantal 'onderwerpen' is de revue gepasseerd, van Gravin Ada tot en met Willem van Oranje en voormalig ge meentesecretaris Jan van Hout. Geen van de onderwerpen heeft echter de voorkeur van al le betrokkenen gekregen. Vandaar dat de gemeente nu overweegt om er min of meer een vrije opdracht van te ma ken. Voorwaarde is overigens dat het kunstwerk 'iets' Leids moet voorstellen. Om erop toe te zien dan het uiteindelijke beeld past bij het monumentale karakter van de Hooglandse Kerkgracht is de commissie kunstopdrachten, die de plaat sing van het kunstwerk in goe de banen moet leiden, versterkt met twee leden van de monu mentencommissie. Voor de vervaardiging van het beeld is 60.000 gulden be schikbaar. LEIDEN De bewoners van de flats in Slaaghwijk zijn betrekke lijk tevreden over hun wijk. Welis waar zijn er problemen in deze hoogbouwbuurt maar de vooroor delen die in de 'rest' van Leiden daarover bestaan zijn in veel geval len niet te terecht. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Woningbouwver eniging Leiden (WBL) heeft gehou den onder de bewoners in Slaagh wijk. Dit onderzoek zal later deze maand officieel worden gepubli ceerd. Directeur Mulder van de WBL en Mirjam van der Heyden, die de be wonersparticipatie onder haar hoe de heeft, willen wel kwijt dat het negatieve imago van Slaaghwijk danig dient te worden bijgesteld. "De Slaaghwijk is helemaal geen 'doorgangswijk' zoals vaak wordt gedacht. Een groot aantal van de mensen daar woont er al vanaf het begin. En ze zijn tevreden over hun flat en de omgeving", aldus me vrouw Van der Heyden. Overigens zijn er uit het onder zoek wel enkele problemen naar voren gekomen. De vervuiling van de buurt bijvoorbeeld. "Maar op merkelijk is dat bewoners vinden dat die vervuiling aanmerkelijk is afgenomen na de schoonmaakactie van vorig jaar en dat ze zelf ook be ter hun best doen de zaak schoon te houden. We zijn van plan die actie dit jaar te herhalen, al is het alleen maar om de zaak nog eens onder de aandacht van de bewoners te bren gen". Directeur Mulder stelt dat de WBL zich inspant om de sfeer in de Slaaghwijk verder te verbeteren. Inmiddels is de buitenkant van de flat aan de Arendshorst opgeknapt. Het is de bedoeling dat op korte termijn ook de flat aan de Condor- horst een facelift krijgt. Voorts heeft de WBL het ministerie van binnenlandse zaken gevraagd een subsidie beschikbaar te stellen om in totaal vier huismeesters aan te stellen in deze buurt. Mulder is er overigens niet ge lukkig mee dat juist het Overleg Orgaan van Bewonerscommissies (OOBK) van de WBL bij zijn pleidooi om de woningtoewijzing in handen van de corporaties te ge ven, onder meer de Slaaghwijk noemde als plaats waar het gere geld fout is gegaan. "Ze drukken weer een stempel op de Slaagh wijk, maar kunnen geen voorbeel den geven. Ik vind dat jammer. Na tuurlijk doen zich wel eens exces sen voor, maar zo dramatisch als de OOBK het heeft afgeschilderd, is het nu ook weer niet". Mulder is er trouwens zelf ook voorstander van om de woningver deling over te laten aan corpora ties. "En daarover zijn gesprekken gaande met de gemeente, gesprek ken waarover ik redelijk optimis tisch ben. En in feite heeft wethou der Tesselaar van volkshuisvesting een nieuwe opzet voor de woning toewijzing niet afgewezen. Toen hij zei dat dat het niet zou worden in gevoerd in de periode dat hij wet houder is, heeft hij eigenlijk alleen iets gezegd over de termijn waarop een en ander mogelijk plaats heeft". ADVERTENTIE vanavond één van de acht 'Highlander'Bert Haasjes fC(A&C> z/ngt en speelt Engelse Nieuwstraat 11 de Plantage zeven bieren van het fust IN DE OUDE MARENP0KT SOORTEN BIER STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13