Eerste F-100 jaar te laat overgedragen Iets hogere winst Rabobank Bonden krijgen dikkere vinger in de pap Bredero kan schuldeisers meer uitkeren CSM koopt Italiaanse fabrikant deegwaren Top ABN en Van Gils vrijuit in hoger beroep De Benedetti lijft Leysen in Staal Bankiers verliest geding Ambtenarenoverleg kan voor de zomer rond zijn DINSDAG 1 MAART 1988 PAGINA 7 SCHIPHOL (ANP) Met veel feestelijk vertoon heeft Fokker gisteren op Schiphol-oost de eerste Fokker 100 aan de eerste klant van dit nieuwe project, de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair, overgedragen. Swissair heeft in de zomer van 1984 als eerste luchtvaartmaatschappij een order geplaatst voor levering van acht, op dat moment slechts op papier bestaande, vliegtuigen. UTRECHT (GPD/ANP) De gewo- ne schuldeisers van van het vorig jaar failliet verklaarde bouwcon cern Verenigde Bedrijven Bredero (VBB) krijgen minstens 25 procent terug. Er komt voor hen rond de 55 miljoen gulden beschikbaar. Dat bedrag valt mogelijk nog eens 150 miljoen groter uit wanneer de cura toren een nog aan te spannen pro cedure tegen de bij Bredero be trokken banken winnen. In dat ge val krijgen de gewone schuldeisers zelfs 50 procent van hun geld terug. Dat voorspelden de curatoren mr. A. Voute, mr. W. Küh en mr. W. Bekkers gisteren in Utrecht, waar zij hun eerste verslag over het fail lissement van Bredero presenteer den. In dit rapport tonen de curatoren zich aanzienlijk optimistischer dan in hun bewindvoerdersverslag van september vorig jaar. Toen bestem pelden ze de situatie van de schuld- eisers nog als nagenoeg hopeloos. Alleen de banken zouden zonder kleerscheuren uit de strijd tevoor schijn komen. Van het eens zo grote bouwcon cern is niet veel meer over. Veer tien goed lopende bedrijven zijn ondergebracht in de zogenaamde Geldens Groep. De andere doch ters zijn verkocht. Van het eigen vermogen van VBB (in 1985 nog 168 miljoen gulden bedroeg) is in middels niets meer over. In 1986 schrompelde het in tot 53 miljoen. Vorig jaar bedroeg het vermogens- verlies maar liefst 247 miljoen. Daarmee zat VBB eind januari van dit jaar met een negatief vermogen van 194 miljoen. De curatoren schrijven het fail lissement van VBB toe aan aan zienlijke aanhoudende verliezen op de exploitatie van onroerend goedprojecten in West-Duitsland (Hannover), sterk negatieve resul taten van internationale bouwpro jecten in onder meer Algerije, Irak en Nigeria en grote verliezen in de pijpbekledingsdivisie Bredero Pri- De curatoren konden niet zeggen wanneer de schuldeisers zullen worden betaald. Waarschijnlijk gaat dat echter wel enkele jaren du ren. Later dit jaar komen de curato ren met een volgend verslag. De aflevering van de eerste daar van was toen voorzien voor april 1987. Het Fokker 100 project is ge paard gegaan met vertragingen. Nadat de eerste afleveringsdatum niet werd gehaald, was de eerste overdracht voorzien voor septem ber van het vorig jaar. Ook dat bleek niet haalbaar, waarna Fokker de eerste overdracht voorzag voor januari 1988. Onenigheid met Swis sair over natte-baantesten zorgde voor de laatste vertragingen. Desondanks werden gisteren uitsluitend lovende woorden ge sproken over het nieuwe Fokker- produkt. Van de zijde van Fokker vertelde de president van Fokker Aircraft BV, dr. Reinder Van Dui nen, dat de Fokker 100 op verschil lende punten betere prestaties le verde dan was voorzien. Dit gold ook voor het brandstofgebruik. Ook Swissair-topman Staubli, die de eerste Fokker 100 officieel in ontvangst nam, roemde de nieuwe aanwinst voor zijn vloot. Alle acht door Swissair bestelde Fokker 100- vliegtuigen zullen vóór het einde van dit jaar zijn afgeleverd. Tegen het einde van april gaat deze maat schappij de twee vliegtuigen laatste vertraging in dit project we ten geen nieuwe vertragingen meer te dulden. De KLM gaat het toestel inzetten op de routes waar nu nog de DC-9 vliegt. Op dit moment telt de orderpor tefeuille voor deze Fokker 87 ver kochte vliegtuigen en 91 opties daarop. Tot de 87 toestellen beho ren ook de 40 waarvoor Fokker contracten heeft afgesloten met de leasemaatschappij GPA Fokker- 100 Ltd. Tot nu toe is via deze maat schappij één Fokker 100 bij een luchtvaartmaatschappij geplaatst. Ir. F. van der Jagt, vice-president marketing en verkoop van Fokker, zei echter op korte termijn te ver wachten dat ongeveer 20 toestellen via deze onderneming aan gebrui kers voor een langere periode zul len worden verhuurd. De Fokker 100 is een tweemoto- rig straalvliegtuig voor de korte- en middellange afstand, dat in standaarduitvoering honderd pas sagiers kan vervoeren. Van Duinen zei de markt voor deze vliegtuigen tot het jaar 2005 te schatten op 1000 tot 1200 stuks. Het doel van Fokker is 30 tot 40 procent van deze markt binnen te dit type waarover zij dan beschikt halen, zo stelde hij. Van belang AMSTERDAM (GPD) - De Cen trale Suiker Maatschappij heeft de Italiaanse macaroni- en spaghetti- fabrikant Audisio overgenomen. In eerste instantie 80 procent van de aandelen, op een later tijdstip zal ook de rest van de aandelen van de familie-aandeelhouders worden overgenomen. CSM heeft voor het pakket een niet nader genoemd be drag in contanten betaald. Twee weken geleden maakte CSM be kend de Amerikaanse C.J. Patter son Company te hebben overgeno men. Dat bedrijf produceert bak kerijgrondstoffen. Volgens ir. G. van Loon, voorzit ter van de directie van CSM, is Au disio een rendabele, middelgrote fabrikant van deegwaren. Van de produktie wordt 40 procent uitge voerd, voornamelijk naar Frank rijk, Engeland en naar Japan. Voor de Italiaanse markt maakt het be drijf ook toast. De omzet bedroeg vorig jaar 70 miljoen gulden en er werken bij het bedrijf 230 mensen. Audisio wordt onderdeel van de Honig divisie van CSM die daar mee op een omzet van 320 miljoen gulden komt. Tijdens een toelichting op het gisteren verschenen jaarverslag schilderde Van Loon nog eens de veranderde structuur van CSM in de afgelopen tien jaar. Van een con cern dat zich uitsluitend met sui ker bezighield, omtwikkelde CSM zich via overnemingen van bedrij ven als Honig, Zwaardemaker, De Ruijter en Venco tot een voedings- en genotmiddelenconcern, waarbij suiker nog maar 40 procent van de omzet uitmaakt. In de toekomst zal dat percenta ge nog verder teruglopen. CSM blijft streven naar verdere groei via aankoop van andere bedrijven, maar binnen het terrein van de merkartikelen en de biochemie. Uitsluitend bedrijven die voldoen aan de criteria die CSM aanlegt, ko men in aanmerking om te worden overgenomen. Een sterke markt positie met verdere groeimogelijk heden, spreiding van de afzet, een goed management en een goede rentabiliteit zijn noodzakelijk. De omzet van CSM steeg in het boekjaar 86/87 van 1252 miljoen gulden naar 1479 miljoen gulden, terwijl de nettowinst steeg van 58,8 miljoen gulden tot 68,2 miljoen gul den. Voor het lopende jaar is de verwachting dat de nettowinst op nieuw zal stijgen. Volgens Van Loon wordt dat door de gang van zaken tot nu toe bevestigd. Over de plotselinge afschaffing van de wir zei Van Loon dat ook CSM vrijdag nog enkele maatrege len genomen heeft om er nog van te kunnen profiteren, maar dat dat op het geheel van de investeringen van CSM weinig voorstelt. Het lo pende boekjaar zal er rond 78 mil joen worden geïnvesteerd, 32 mil joen in de suiker, 26 miljoen in de merkartikelen en 20 miljoen in de biochemie. De wir heeft bij de in vesteringsbeslissingen van CSM altijd een ondergeschikte rol ge speeld. Of, zoals Van Loon zei, voor de beslissing om te investeren maakt wel of geen wir niet uit, voor de resultaten overigens wel. Het af gelopen boekjaar ontving CSM 10 miljoen gulden'uit hoofde van de inzetten op de commerciële vluch ten. Fokker wil toe naar een produk- tietempo van 33 van deze vliegtui gen per jaar, dat eind 1989 moet worden bereikt. Dan hoopt Fokker vijftig Fokker 100-vliegtuigen aan- de klanten te hebben overgedra gen. In september krijgt de KLM de eerste. De KLM liet naar de daarbij is de ontwikkeling van de dollarkoers. De huidige lage koers van de Amerikaanse munt heeft Fokker al een financiële strop be zorgd. Van Duinen waarschuwde tegen het zijns inziens onnodige nerveus worden over de dollar koers. "We praten over vliegtuigen die de komende 20 tot 25 jaar dienst doen. De dollarkoers van nu is van tijdelijker aard", aldus de Fokker- topman. EDE - De Nederlander is een echt koekjesmonster: hij eet gemiddeld vijftien kilo koek per jaar. Bijna ieder Ne derlands gezin heeft doorlopend een koekvoorraad in huis, zo meldt het pr-bureau van de Edese koekgigant Nobo. Met deze koekconsumptie blijven wij de Britten (dertien kilo per jaar), Belgen en Luxemburgers (tien kilo) en de Amerikanen (zeven) en Duitsers (zeseneenhalve kilo) ruim voor. Alleen al aan sprits besteden alle Nederlanders samen 50 miljoen gulden per jaar. Op de foto is te zien hoe de sprits vers gebakken en gesneden op weg zijn naar de inpakafdeling (foto Nobo) ADVERTENTIE BP De winst na aftrek van belastin gen van het olieconcern British Pe troleum (BP) is vorig jaar met on geveer zeventig procent gestegen van 817 miljoen pond sterling tot 1,391 miljard pond (4,66 miljard gulden). De omzet groeide van 27,2 miljard pond tot 27,6 miljard pond (92,5 miljard gulden), zo heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Noorwegen De sociaal-democratische min derheidsregering van Noorwegen heeft gisteren plannen gepresen teerd voor een tijdelijke bevriezing van de lonen en de prijzen om de inflatie te beteugelen en de econo mie nieuw leven in te blazen. Bin nen enkele weken moeten de maat regelen worden vervangen door wetgeving ter beheersing van lo nen en prijzen. Wall Street De koersen op de effectenbeurs van Wall Street zijn gisteren flink omhoog gegaan. De Dow Jones-in- dex van dertig industriële fondsen steeg met 48,41 punten ofwel 2,4 procent tot 2071,62: Daarmee werd het hoogste niveau bereikt sinds de beurskrach van 19 oktober, toen de index met ruim 508 punten kelder de tot 1738,42. Zelfstandig Funtronics, winkelketen (met een vestiging in Leiden) in compu ters en communicatie-apparatuur, is zelfstandig geworden doordat de directie de onderneming heeft uit gekocht uit Dunnet Trading. De transactie is mogelijk gemaakt door financiële tussenkomst van Estex Partricipatie Maatschappij in Leiden, zo heeft het verzelfstan digde bedrijf gisteren bekendge maakt. Aalscholvers De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) heeft van de commissaris van de konin gin in Flevoland, H. Lammers, ver gunning gekregen aalscholvers bij de viskwekerijen in Lelystad met jachtvogels te verjagen. De vergun ning geldt voor de periode 1 maart tot en met 30 september. Cacaocrisis De landen die zijn aangesloten bij de Internationale Cacao-Orga- nisatie (ICCO) zijn gisteren spoed beraad begonnen over maatrege len om de scherpe daling van de ca- caoprijzen tot staan te brengen. Een ton cacao voor levering in maart noteerde gisteren op de markt in Londen nog maar 980 pond sterling (3285 gulden) tegen ruim 1400 pond (4690 gulden) be gin 1987. Visserij Het visserij-akkoord dat de Eu ropese Commissie vorige week na langdurige en moeizame onder handelingen heeft gesloten met Marokko opent mogelijkheden voor Nederlandse vissers. Volgens minister Braks (landbouw en visse rij) kunnen vissers uit de EG-lan- den vanaf vandaag weer terecht in de rijke Marokkaanse viswateren. HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOOR 'T TE LAAT IS. van 9 tot 21 uur UTRECHT (ANP) - De Rabobank heeft vorig jaar de baten meer zien stijgen dan de lasten. De hogere brutowinst ging echter gepaard met een hogere belastingdruk. De nettowinst steeg daardoor met slechts 1 procent 685 miljoen tot 692 miljoen gulden, zo heeft de bank gisteren bekendgemaakt. Voor 1988 wordt een iets hogere winst verwacht, aldus directie voorzitter H. Wijffels. Hij hield wel enige slagen om de arm bij die voorspelling, omdat het jaar nog jong is, maar hij zei bepaald niet pessimistisch te zijn. Wijffels verwacht dat de krediet verlening dit jaar blijft groeien, zij het in een wat langzamer tempo dan vorig jaar, toen de totale kre dietverlening steeg met 6 procent. De Rabo verwacht dat het totale uitstaande krediet (exclusief dat aan de overheid) een dezer dagen de 100 miljard gulden zal passeren. De kosten zullen goed in de hand gehouden kunnen worden en spa ren bij de bank zal weer wat aan trekkelijker worden, nu blijkt dat een gemiddeld gezin van man, vrouw en twee kinderen een te goed van ongeveer 60.000 gulden kan aanhouden voordat over de rente-inkomsten daarover belas ting moet worden betaald, zo meent Wijffels. De spaarmiddelen namen met 1,3 miljard gulden toe. Over 1986 bedroeg de toename bijna 3 miljard gulden. Per ultimo 1987 bedroeg het totale bedrag aan toevertrouw de middelen 108 miljard gulden. De baten stegen vooral door uit breiding van activiteiten met 4 pro cent van 4,37 miljard naar 4,53 mil jard gulden, terwijl de lasten met slechts 2 procent toenamen van 2,98 miljard tot 3,04 miljard gulden, ondanks een stijging van het aantal personeelsleden van 31.967 tot 32.646. Na enige jaren van daling kon de brutowinst toenemen met 7 pro cent van 1,39 miljard tot 1,49 mil jard gulden. Er werd een evengroot bedrag als in 1986 in de stroppen- pot (VAR) gedaan: 477 miljoen gul den. De post belastingen nam toe van 226 miljoen tot 316 miljoen gul den. BRUSSEL (GPD) In het steekspel om de macht over de Generale Maatschappij van België, heeft de Italiaanse financier Carlo de Benedetti gisteren een nieuwe prik uitgedeeld. Hij verzekerde zich van de steun van de Gevaert-groep van de Antwerpse zakenman André Leysen en die van de Franse bank Paribas. Hij breidde daardoor zijn controle uit tot 47,2 procent van de Generale- aandelen. Slechts drie weken geleden probeerde diezelfde Leysen samen met een handvol Belgische en Franse ondernemingen een blok tegen De Benedetti te vormen. In de nacht van zondag op maandag werden De Benedetti, Leysen en Cobepa, de Belgische tak van Paribas, het eens. Zij besloten een holding op te richten, die 'Europa '92' zal heten, waarin De Benedetti een deel van zijn Generale-aandelen onderbrengt en Leysen zijn volledige bezit. In de holding die 4,5 miljoen Generale-aandelen zal beheren krijgt De Benedetti een belang van 55 procent en Leysen en Cobepa elk 22,5 procent. De Franse Paribas-groep wordt beschouwd als de aartsrivaal van de Suez-groep. Deze groep spelt met de Generale-leiding onder één hoedje speelt in de strijd tegen De Benedetti. BRUSSEL (ANP) - De top van de ABN en van het kledingconcern Van Gils is gisteren in hoger be roep vrijgesproken van valsheid in geschrifte, bedrieglijke bankbreuk en oplichting. Een justitie-woord- voerster in Brussel heeft gisteren verklaard dat bij de ontvlechting van het Belgische textielbedrijf De Demer uit het Van Gils-concern in 1981 geen strafbare feiten zijn ge vonden. Alleen de tijdelijk door Van Gils aangestelde directeur van De Demer moet een boete betalen, omdat hij de jaarrekening te laat had ingeleverd. Leden van de raad van bestuur van de ABN en van de directie van Van Gils liepen vorig jaar in Leu ven verrassend aan tegen voor waardelijke celstraffen en geldboe tes in deze zaak. Het openbaar mi nisterie vroeg ook in hoger beroep om een veroordeling. Een woord voerder van de ABN liet weten dat de uitspraak van het hof in Brussel tot grote tevredenheid stemt. De ABN is nu in België van alle blaam gezuiverd. Ook de directie van Van Gils Intercontinental heeft met vol doening kennis genomen van de uitspraak. ABN en van Gils waren ervan be schuldigd dat zij de Belgische staat, die negen miljoen gulden in De Demer had gepompt om de werkgelegenheid van de 300 werk nemers te redden, bewust om de tuin hadden geleid. Door de Belgi sche fabriek valselijk met schulden te overladen zou de overheidssteun in de zakken van de Nederlandse bankiers terecht zijn gekomen. De Demer ging daardoor failliet. Die lezing wordt door het hof van beroep verworpen. De Belgische staat was volgens het hof van begin af aan op de hoogte van de manier waarop de kredieten voor Van Gils en De Demer van elkaar werden gescheiden. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs hoeft niet terug te komen van haar besluit om de handel in aandelen Audet van vorige week terug te draaien. Dit bepaalde mr. Vrakking, vice-presi dent van de rechtbank in Amster dam, gisteren in een kort geding dat Staal Bankiers had aangespan- VNU had een bod op de aande len Audet uitgebracht en liet in ad vertenties van kranten van afgelo pen dinsdag weten dat dit bod al leen gestand zou worden gedaan als minstens 51 procent van de aan delen zou worden aangeboden en dat het bod niet zou worden ver hoogd. 's Middags bleek na het ver strijken van de termijn van het bod dat VNU slechts 38 procent van de aandelen in handen had. 's Avonds werd onderhandeld met een groep weerbarstige aandeelhouders en woensdag werd bekend dat het bod alsnog was verhoogd en de ter mijn verlengd tot vrijdag. De effec tenbeurs besloot daarop donder dag de handel in aandelen Audet van dinsdag ongedaan te maken. Staal Bankiers, die dinsdag nog op grote schaal aandelen Audet op de beurs had gekocht, liep hierdoor een koerswinst van vijf tot zeven ton mis. ZOETERMEER Morgen gaan de wil," reageert Sonneveld. Zo ëen- ambtenarenbonden met hun baas voudig zullen de onderhandelin- minister Van Dijk (binnenlandse gen met Van Dijk dus niet worden, zaken) praten over een nieuw legstelsel voor de arbeidsvoor waarden van het overheidsperso- toch dat optimisrrie? Sonneveld: "Je kunt de zaak van twee kanten benaderen. Wat neel. In de eerste week van 1988 willen (een gelijke behandeling vielen de bonden in een reactie op met de marktsector) zit er niet i Van Dijks schets voor een gelijk- dus boren waardig overleg nog stevig over de de grond bewindsman heen. De standpun- het voorstel meteen Je kunt ook kiezen de positieve elementen in Van ten zijn sinds die tijd echter gaan Dijks voorstel en proberen invloed 'schuiven' zoals dat heet. Onder te krijgen op de ruimtevaststel- druk van de politieke realiteit, al- ling". Hij meent dat het verstandig dus een ambtenarenvoorman. door Roelf van der Kooij/ANP s die koers te kiezen. Belang De secretaris van de ACOP (de centrale die de FNV-ambtenaren- bonden bundelt) vindt dat bonden Zelfs op het hoofdkantoor van de noch minister belang hebben bij FNV-ambtenarenbonden in, Zoe- verdere vertraging van een i termeer, Van Dijks scherpste te genspelers, zegt secretaris Theo Sonneveld: 'Niets verhindert ons er voor de zomer uit te komen'. Van Dijk biedt de bonden in zijn voor stel een even zware stem in het ka- lijks voor zijn personeel over heeft, maar houdt vooralsnog een ijzeren greep op de vaststelling van die ruimte. Dat blijft een zaak van het kabinet. Die eenzijdigheid moet er uit, vindt Sonneveld, al is hij vol- 'erleg, die dan min stens 15 jaar mee zal moeten. "Als alles bij het oude blijft, zitten we nog jaren met die eenzijdigheid op gescheept en dat is niet in het be lang van onze leden. Bovendien Kamer dat gedonder met de amb tenaren flink zat is". Van Dijk heeft laten weten veel waarde te hechten aan 'voorjaars overleg' met de bonden. Het pro bleem is dat de minister doende realist om te zeggen dat het voorjaarsoverleg, dat toch in mei of trendbeleid (de automatische kop peling tussen ambtenarensalaris sen en de lonen in de markt) verle den tijd is. Toch wil Van Dijk blijkens zijn schets rekening houden met de marktsector. "Dat moet dan wel stevig worden vastgelegd, want an ders viert de vrijblijvendheid hoog tij en doet het kabinet toch wat het uiterlijk begin juni moet plaatsvin den, de ontwikkelingen in de be drijven niet kan laten meewegen, zegt Sonneveld. "Simpelweg om dat ze er niet zijn. We praten in het voorjaarsoverleg immers over een ambtenarenakkoord voor het jaar daarop." Toch heeft Sonneveld twee modellen ontwikkeld die naar hij meent werkbaar kunnen zijn en Van Dijk tegemoet kunnen komen aan de verlangens van de centrales. Een mogelijkheid is om in de vooijaarsdiscussie de ontwikkelin gen in de bedrijven van dat mo ment te betrekken. "Je neemt dan op de koop toe dat het overheids personeel in het uiteindelijke ak koord (dat naar verwachting pas in het vroege jaar daarop zal worden afgesloten) een jaar achterloopt op de marktsector. In de discussie ANP) voorjaar 1988 voor een ambtena renakkoord 1989 wordt dus gespro ken op basis van de afgesloten cao's 1988 in de bedrijven". Sonneveld erkent de nadelen van het 'vertraagd volgen van de markt'. "De situatie kan zich voor doen dat wij er fors bijkrijgen, om dat de bedrijven een jaar eerder fors in de bus bliezen, terwijl het op dit moment daar aanzienlijk min der rooskleurig is. Je kunt rare golfbewegingen krijgen, maar als dit door zou gaan zie ik geen andere mogelijkheid". De tweede mogelijkheid is dat er in de begroting een bedrag wordt opgenomen dat kan worden aange sproken als de ontwikkelingen in het bedrijfsleven (die zichtbaar worden in de Planbureau-verken ningen op Prinsjesdag) daar aanlei ding toe geven. "Je kunt in de be groting best aangeven wat je van plan bent, als je maar een post op neemt om de zaak te kunnen aan passen aan de werkelijke ontwik kelingen. Die ruimte zou er in moe ten zitten," aldus de ACOP-secreta- Van Dijk heeft de bonden in een oriënterende overlegronde - laten weten maar bij hoge uitzondering te willen werken met aanvullende begrotingen. "Schuiven binnen het pakket kan, maar dat betekent niet dat je er ook buiten kan ko men," aldus Van Dijk. "Dat zal moeten veranderen," meent Son neveld. Sonneveld is ook een groot voor stander van bindende arbitrage als in de loop van het jaar blijkt een ak koord niet mogelijk is. De minister is ertegen, omdat hij vreest dat daardoor onvoldoende druk op partijen ligt om eruit te komen. Sonneveld is het daar volstrekt mee oneens en spreekt van een to taal verkeerde inschatting van de minister. "Wij geven niet graag een beslissing uit handen, want dan heb je niets meer te vertellen. Je kunt je eigen standpunt nog zo re delijk vinden, dat betekent niet dat een ander dat ook vindt. Zowel voor de minister als voor ons zal verplichte arbitrage juist zorgen ACHTERGROND voor een enorme druk om eruit te komen". De secretaris van de FNV-ambte- naren is voorstander van verplich te arbitrage op het moment dat de partijen niet tot een akkoord kun nen komen. "Je moet de zaak op een zeker moment uit handen ge ven, als de verschillen die nog moe ten worden overbrugd gering zijn. Ik praat dan heus niet over een pro cent, wat in geld uitgedruk zo'n 450 miljoen gulden betekent, of pro centen. De verschillen zullen eer der miniem zijn". Beide partijen moeten dan een laatste bod uitbrengen en dat aan een arbitragecommissie voorleg gen. In dat bod komen zowel de to tale ruimte als de inhoud aan de or de. De commissie spreekt vervol gens een bindend oordeel uit. Blijft de vraag waar het budgetrecht van de Kamer in dit model blijft. Son neveld: "In mijn idee ligt besloten dat de Kamer zich neerlegt bij een uitspraak van de arbitragecommis sie. ook al delft de minister daar het onderspit". Volgens hem is dat geen vreemde situatie. 'In de VS en Engeland bestaan vergelijkbare si tuaties'. Sonneveld verwacht dat in dit systeem zo'n grote druk op de onderhandelingspartijen ligt datje niet eens aan arbitrage toekomt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7