Weinig zicht op doorbraak vredesmissie Sleutelrol Pakistan bij oplossen kwestie-Afghanistan Staking in Panama komt traag op gang Aquino onderhandelt over terugkeer Marcos EG-landen: 'PLO-missie moet worden gehandhaafd' Shultz blijft hoopvol BUITENLAND PAGINA 5 Jordanië en Washington zijn het niet eens over het organiseren van een internationale conferentie over het Midden-Oosten en deelneming van Palestijnse vertegenwoordi gers aan het vredesproces. De Is raëlische premier Shamir verklaar de gisteren te overwegen de bui tenlandse pers te weren uit de be zette gebieden, waar opnieuw een Palestijnse demonstrant door het Israëlische leger werd doodge schoten. Een andere Palestijn over leed aan zijn vorige week opgelo pen verwondingen. Amerikaanse functionarissen aan boord van het vliegtuig dat Shultz van de Jordaanse hoofdstad Amman terugbracht naar Israël, verklaarden dat Jordanië het Ame rikaanse initiatief om een eind te maken aan de onlusten in de door Israël bezette Palestijnse gebieden, ernstig bestudeert. Washington heeft een globaal plan voor interna tionale besprekingen over de be zette gebieden als paraplu voor di recte Israëlisch/Arabische onder handelingen. Het plan voorziet ook in verkiezingen in de door Israël bezette gebieden tijdens een inte rim-periode van Palestijns zelfbe stuur. Amman en Washington zijn het echter niet eens over deelne ming van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO aan onder handelingen. In Israël werd uit de Jordaanse eis dat de Palestijnen zelf hun ei gen vertegenwoordigers naar een internationale conferentie moeten kiezen, geconcludeerd dat per se afgevaardigden van de PLO moe ten deelnemen. De Israëlische ra dio citeerde niet bij naam genoem de leden van de Israëlische rege ring, die Jordanië ervan beschul digden met deze eis het vredesini tiatief van Shultz te verdoemen tot een mislukking. Tot dusver was er sprake van dat de Palestijnen in een Jordaanse de legatie zouden worden vertegen woordigd. Volgens radio-Israël had de Jordaanse minister van bui tenlandse zaken, Taher el Masri, zelfs benadrukt dat de PLO met een eigen delegatie bij besprekin- Thailand In de Thaise provincie zijn acht mensen om het leven gekomen toen een dronken soldaat een handgranaat liet vallen. Hij was zelf éën van de slachtoffers. De sol daat bedreigde een groepje jonge ren tijdens een dorpskermis in Mae Cham, in de provincie Chiang Mai. Hij trok de pin uit een granaat, maar liet hem vallen. Zestien men sen moesten met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Veertien anderen konden na behandeling naar huis. Bokassa President André Kolingba van de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR) heeft de doodstraf van de af gezette keizer Bokassa omgezet in een levenslange dwangarbeid. Dit heeft radio-Bangui gisteren ge meld. Bokassa werd verleden jaar juni ter dood veroordeeld wegens de gruweldaden die hij tijdens zijn bewind had begaan. gen moet zijn vertegenwoordigd. Dit werd door de Israëlische rege ring, die op andere punten ver deeld is, tot dusver éénduidig afge- Maar Washington zoekt kenne lijk nog altijd naar gematigde Pa lestijnen die de 1,5 miljoen inwo ners van de bezette gebieden kun nen vertegenwoordigen en bereid zijn met de Verenigde Staten en Is raël te onderhandelen. De partijen in de Israëlische „grote coalitie" overwegen om nog voor de zomer vervroegd de alge mene verkiezingen te houden die voor november op het programma staan. Nadat al eerder Peres van de Arbeiderspartij in het parlement vervroegde verkiezingen trachtte te forceren, gaan nu ook in het na tionalistische Likud-blok van pre mier Shamir stemmen op de stem busslag te vervroegen. Het vredes proces en de toekomst van de be zette gebieden zullen daarbij het centrale onderwerp worden waar over de Israëlische bevolking zich kan uitspreken. Volgens een opi niepeiling staat 51 procent van de Israëliërs momenteel positief te genover Shultz' vredesvoorstellen, is 40 procent tegen en heeft de rest geen mening. Benelux denkt over vorming eigen brigade BRUSSEL (GPD) De land machten van Nederland, België en Luxemburg gaan bekijken of het mogelijk is een gemeen schappelijke Benelux-eenheid te vormen. Deze eenheid zou moe ten worden gelegerd in de cen trale sector van de NAVO in West-Duitsland. De ministers van defensie Van Eekelen (Ne derland), De Donnea (België) en Fischbach (Luxemburg) hebben daartoe gisteren in Brussel be sloten. Het plan is een'uitvloeisel van de vorig jaar gemaakte af spraak om de samenwerking op defensiegebied nauwer aan te halen. Details over de Benelux-een heid zijn nog niet bekend, maar in defensiekringen wordt gezegd dat de drie landen op voet van ge lijkheid er aan zullen meedoen. Gezien de geringe omvang van het Luxemburgse leger is het aannemelijker dat het een batal jon wordt dan een brigade. Het zou commando-taken kunnen krijgen. De nieuwe eenheid zou vanuit de Belgische sector moe ten gaan opereren, mogelijk on der Nederlandse leiding. De Ne derlandse troepen in Duitsland opereren nu in de Noordelijke Leger Groep van de NAVO sa men met Duitsers, Amerikanen en Canadezen, terwijl de Belgen in de Centrale Leger Groep met Duitsers, Amerikanen en Britten zitten. MANILA (AP) - De Filipijnse rege ring heeft gisteren bekend ge maakt dat eerder dit jaar twee afge zanten op Hawaii zijn geweest om met oud-president Ferdinand Mar cos te onderhandelen over diens te rugkeer. President Aquino zelf heeft gisteren gezegd dat zij Mar cos nog niet naar huis wil laten ko men, maar regeringsfunctionaris sen lieten doorschemeren dat Mar cos kan komen als er een regeling wordt getroffen voor teruggaaf van de miljarden dollars die hij tijdens zijn 20-jarig bewind heeft verdui sterd, en als hij trouw zweert aan president Aquino. Een woordvoerder van Marcos las gisteren een verklaring voor, waarin de oud-president de huidi ge regering omstandig prijst voor de pogingen de eenheid van het land op vreedzame wijze te herstel len en een oplossing te vinden voor de economische crisis. „We moeten erkennen dat het een prestatie van MEXICO (GPD) De gisteren be gonnen staking in Panama tegen generaal Manuel Antonio Noriega is een beperkt succes geworden. Leiders van de conservatief gezin de oppositie hopen dat de omvang van het protest de komende dagen zal toenemen. In eerste instantie werd de actie bijna alleen in het bankwezen ge voeld. Verder bleef de Coca Cola- fabriek dicht, de belangrijkste bier brouwerij en hier en daar een ham- burger-restaurant. Maar vervol gens ontstond er onder de tropi sche zon een soort van sneeuw- baleffekt; tegen de namiddag had al de helft van de winkels in het centrum van de stad Panama z'n deuren gesloten. "Dit is een succes", zo beweerde Aurelio Barrio, de president van de 'Burgerlijke Kruistocht', het vorig jaar juni opgerichtte verbond van oppositie en zakenleven. "We heb ben geen televisie- stations, geen radio's, geen kranten, en toch zien we kans om de financiële wereld plat te leggen en de industrie en de middenstand te verlammen". Barrio werd gisteren een paar uur vastgehouden op het hoofd kwartier van de Panamese politie. Maar hij kondigde aan dat de sta king, ondanks alle intimidatie van bovenaf, de komende dagen door zal gaan. "We zullen doorgaan tot dat de drugs-smokkelaars zijn op gestapt", aldus Barrio. De verwachte straatrellen bleven gisteren uit. Maar wat gisteren niet overeenstemming is bereikt over de vorming van een coalitierege ring in Afghanistan, bestaande uit vertegenwoordigers van het verzet, van de huidige regering en van Af ghaanse vluchtelingen en emigran ten. Deze eis maakte Islamabad pas kenbaar na de aankondiging van Sovjetleider Michail Gor- batsjov over de terugtrekking van zijn troepen. Voor de Pakistaanse regering vormen de vluchtelingen een steeds grotere financiële en maat schappelijke last. Opvang en ver zorging kosten dagelijks één mil joen dollar, waarvan de helft voor rekening van Islamabad komt. De Russische inval in Afghanistan op 27 december 1979 was aanleiding voor een dieptepunt in de Ameri kaans-Russische betrekkingen. Die zijn in de eerste jaren van Sov jetleider Gorbatsjov verbeterd, ge tuige de topbijeenkomst van vorig jaar december in Washington. Een vertrek van de Sovjetunie uit Af ghanistan zou voor Reagan een klinkende overwinning vormen aan het eind van een loopbaan die voor de Amerikaanse president al lesbehalve ontdaan is van negatie ve incidenten. Los van de Amerikaans-Russi sche banden heeft Moskou alle re den spoedig zijn soldaten naar huis te kunnen roepen. De oorlog ir, Af ghanistan, die volgens westerse schattingen reeds zo'n 30.000 Sov- de huidige regering is om zolang te overleven, waar vele landen, vooral die behoren tot de Derde Wereld, hebben gefaald. Hiermee moeten we de regering-Aquino openlijk en oprecht gelukwensen," aldus Mar cos in de verklaring. Egmidio Tanjuatco, een Filipijns Congreslid en een neef van presi dent Aquino, verklaarde gisteren dat hij op 26 januari onder vier ogen met Marcos heeft gesproken. Daarbij zou Marcos duidelijk heb ben gemaakt dat hij zo snel moge lijk naar de Filipijnen wil terugke ren. Een oom van president Aquino, Francisco Sumulong, die was, kan vandaag of morgen ko men. Langzaam maar zeker lijken de Panamezen hun angst voor re- pressailles te overwinnen. Maar ook van generaal Noriega hoeft niet te worden verwacht dat hij met z'n armen over elkaar zal blijven zitten. Als onderdeel van de psychologi sche oorlogsvoering publiceert de officiële pers steeds berichten over een ongekende activiteit op de vier militaire bases van de Verenigde Staten in de kanaal-zone. Dit week einde zouden er 100 Black Hawk- helikopters zijn gearriveerd en 8 C- 130 transport-vliegtuigen. "Tegen wie gaat de invasie", zo vroeg het dagblad 'La Republica' zich met vette kopletters af. Bij wij ze van antwoord is het Panamese leger in staat van alarm gebracht. De verblijfplaats van Erick Del- valle, de president die vorige week werd afgezet nadat hij had gepro beerd generaal Noriega naar huis te sturen, is nog altijd onbekend. In Panama gaan er tal van geruchten dat hij toch door de autoriteiten is gearresteerd. Zijn direkte familie blijft dat ontkennen. Gisteren werd er onder de inter nationale pers een klandestien op genomen video-cassette van de af gezette president verspreid. "Ik blijf in het land aanwezig als de grondwettelijke president", zo zegt Delvalle voor de camera. En hij roept het Panamese volk op om door te gaan met de economische sabotage tegen Noriega. Michael Gorbatsjov. (foto afp> jetmilitairen het leven heeft ge kost, stuit bij de Sovjetbevolking op steeds grotere weerzin. Het is volgens waarnemers niet toevallig dat bij de onrust die momenteel heerst in de Sovjetrepublieken Azerbajdzjan en Armenie een groep Armeense veteranen van Af ghanistan kenbaar maakte zijn oor logsmedailles te zullen terugstu ren. De terugtrekking uit Afghanis tan geeft Gorbatsjov de gelegen heid zich nauwer te concentreren op dringende binnenlandse kwes ties, zoals de economische pe tevens de leider is van de meerder heid in het Huis van Afgevaardig den van het Filipijnse Congres, heeft onthuld dat hij in februari met Marcos heeft gesproken. Vol gens Sumulong gaat de gezond heid van Marcos hard achteruit, en is dit mogelijk de achtergrond van zijn wens om terug te keren. Marcos ontvluchtte op 7 februari 1986 de Filipijnen na een door de bevolking gesteunde staatsgreep van het leger, waarbij president Aquino in het zadel werd gehol pen. De coup volgde op presidents verkiezingen waarbij zowel Marcos als Aquino de overwinning opeis- Generaal Noriega (foto ap) restrojka en de nationaliteiten kwestie. De reactie van Pakistan, dat het in Genève geen akkoord zal sluiten voordat overeenstemming is be reikt over de vorming van een over gangsbewind, is dan ook zowel in de VS als in de Sovjetunie opgevat als een kunstmatig obstakel. De Pakistaanse regering heeft volgens waarnemers in Islamabad met de speciale pariementszitting van zondag en met het unieke overleg met de oppositie reeds laten blij ken dat zij zich vanaf morgen in Genève soepeler zal opstellen dan de officiële verklaringen van de af gelopen weken doen vermoeden. Extra reden hiervoor vormt het feit dat de coalitie van de zeven belang rijkste verzetsbewegingen niet al leen de samenstelling van een zelf standig gevormde overgangsrege ring heeft bekendgemaakt, maar daarbij voor het eerst ook heeft la ten doorschemeren dat zij reke ning wenst te houden met de uit komst van het overleg in Genève. Gorbatsjov heeft verklaard dat uiterlijk op 15 maart een akkoord getekend dient te worden, wil Mos kou op 15 mei een begin maken met de terugtrekking van zijn troe pen. In dat geval hebben Pakistan en Afghanistan twee weken om een akkoord te ondertekenen. In dien Pakistan en Afghanistan erin slagen alsnog een akkoord te berei ten. Na zijn vlucht trok de regering de paspoorten van Marcos en zijn gezin in, en verbood hem het land nog te betreden. Op het vliegveld van Manila heerste gisteren enige tijd verwar ring toen op de passagierslijst van een vliegtuig uit Australië de naam Imelda Marcos, de echtgenote van de oud-president, bleek voor te ko men. Volgens de woordvoerster van de familie Marcos in Honolulu bevindt Imelda zich echter gewoon bij haar man. Volgens haar wil ie mand een grap uithalen om het Fi lipijnse volk nerveus te maken. De betreffende vrouw was al van het vliegveld vertrokken toen men er achter kwam dat haar naam op de lijst stond. President Aquino heeft gisteren ook bekend gemaakt dat de amnes tie die was afgekondigd voor com munistische en islamitische op standelingen het afgelopen week einde is afgelopen, en dat er geen plannen zijn om deze te verlengen. 'Politiek Botha leidt tot meer bloedvergieten' KAAPSTAD/JOHANNESBURG (GPD) Een aantal Zuidafrikaan- se kerkleiders, onder wie de Angli caanse aartsbisschop van Kaap stad, Desmond Tutu en dominee Allan Boesak zijn gisterochtend enige tijd gearresteerd geweest vanwege hun deelname aan een protestdemonstratie bij het parle mentsgebouw in het centrum van Kaapstad. Zij wilden hiermee pro testeren tegen het verbod op 17 an- ti-apartheidsorganisaties, waaron der het UDF en het beperken van de activiteiten van de vakbondsfe deratie Cosatu. Op een persconferentie later op de middag zei Tutu dat "het poli- teoptreden heeft aangetoond, dat de regering-Botha een weg heeft ingeslagen, die leidt tot meer ge weld, bloedvergieten en instabili teit". Dat stond ook in de petitie, die de demonstranten aan presi dent P.W. Botha hadden willen aanbieden, maar waartoe ze geen gelegenheid kregen. In Kaapstad werd overigens ook verwacht dat de regering-Botha nog gisteren maatregelen bekend zou maken tegen de Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB) van de ultra-rechtse Eugene TerreB- lanche. Volgens bronnen in Kaap stad wordt zelfs overwogen om de ze blank- fascistische organsiatie te verbieden. Maar later op de dag werd duidelijk dat de regering-Bo tha op dit moment geen zware maatregelen tegen de AWB durft te Gisteren is in Johannesburg een nieuwe zwarte organisatie opge richt onder de naam „Coördinatie comité van Azania" (Azacco). De nieuwe beweging, die door haar leiders wordt omschreven als een tijdelijke organisatie, is het eerste antwoord van de buitenparlemen taire oppositie op de recente rege ringsmaatregelen. ADVERTENTIE ken over een voor alle partijen aan vaardbare overgangsregering, is het succes voor Islamabad com pleet. Voor het verzet is op dit mo ment een overgangsbewind waarin ook plaats is voor vertegenwoordi gers van de regerende communisti sche PDPA uitgesloten. Aangezien echter in de door de mudjaheddin onlangs gevormde regering plaats is ingeruimd voor 'goede isla mieten' die momenteel een functie bekleden onder het huidige com munistische bewind, is niet uitge sloten dat de partijen hierover na der tot elkaar komen. In Genève wordt evenwel voor alsnog de kans op een akkoord over een voor alle partijen aan vaardbaar overgangsbewind zeer klein geacht. Ook in dat geval is niet uitgesloten dat Pakistan zon der afspraken over een toekomsti ge Afghaanse regering zal tekenen. Voorwaarde van Islamabad is in dat geval, dat de Verenigde Staten voldoende garanties geven voor het handhaven van de belangrijke Amerikaanse financiële steun en voor de bescherming van het land tegen acties van het verzet binnen de Pakistaanse grenzen. Gezien het geografisch-strategisch belang van Pakistan voor de Verenigde Staten zou Washington bereid -zijn deze garanties te verstrekken. Tussen een volledig aanvaard baar overgangsbewind en hele maal geen bewind ligt het alterna- WASHINGTON (GPD) - Amerika moet zijn eis dat de PLO-missie bij de Verenigde Naties wordt geslo ten, ter beoordeling voorleggen aan het Internationale Hof van Jus titie in Den Haag. Dat vindt een groot aantal lid-staten van de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties. Daaronder bevonden zich ook de twaalf EG-landen, ver tegenwoordigd door de Duitse VN- ambassadeur. Spreker na spreker zei gisteren tijdens een speciaal belegde bijeen komst van de Algemene Vergade ring dat de Verenigde Staten de eis dat de PLO-missie dicht gaat, aan bindende arbitrage moet onder werpen. Het waren vooral de Ara bische landen die zich sterk maak ten voor handhaving van de PLO- missie bij de VN. De confrontatie tussen wat een duidelijke meerder heid van de lidstaten van de VN is en de VS komt voort uit een door het Amerikaanse Congres aange nomen anti-terrorismewet, waarin staat dat de PLO-missie bij de VN uiterlijk 21 maart gesloten dient te zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich altijd tegen dit gedeelte van de wet verzet, omdat het in tegenspraak is met een overeenkomst tussen de VS en de VN van 1947. Die over eenkomst gaat over de vestiging van het hoofdkwartier van de VN in New York. Bronnen binnen de Amerikaan se regering hebben laten weten dat minister Meese (justitie) erover denkt de wet binnen afzienbare tijd van kracht te verklaren. Een botsing tussen Amerika, als gast land, en de VN is dan onafwend baar. Arabische diplomaten zeiden het afgelopen weekeinde dat de VN dan zou moeten overwegen zijn hoofdkwartier naar Genève te verplaatsen. Zoiets wordt door de meeste andere VN-diplomaten niet erg waarschijnlijk geacht. Ook zonder de controverse rond de PLO-missie is de relatie tussen de VN en de VS slecht. Amerika moet nog 535 miljoen dollar aan achterstallige contributies betalen, maar het Congres maakt bepaald geen haast om iets aan die achter stand te doen. De achterstand in betalingen heeft ervoor gezorgd dat de volkerenorganisatie nu al maandenlang in de ernstigste fi nanciële crisis zit. Deze week zal de Algemene Vergadering stemmen over de verschillende moties waar in Amerika wordt opgeroepen arbi trage over het geschil rond de PLO- missie te aanvaarden. AMNESTY - De eerbiediging van de rechten van de mensen in de Sovjetunie is in 1987 duidelijk ver beterd. In dat jaar zijn ongeveer 250 politieke gevangenen vrijgelaten, het grootste aantal sinds de jaren vijftig, aldus Amnesty Internatio nal. tief van een overgangsbewind dat niet voor het verzet maar wel voor Pakistan aanvaardbaar is. Een der gelijk bewind zou geleid dienen te worden door de vroegere Afghaan se koning Zahir Shah. De ex-mo narch, die sinds 1973 in balling schap leeft, heeft zich bereid ver klaard aan het hoofd te staan van een neutraal overgangsbewind, waarin de huidige communistische regering in Kabul niet is vertegen woordigd. Moskou liet reeds eind 1986 blijkep zich in dit alternatief te kunnen vinden. Ook Washing ton verwelkomt de terugkeer van koning Shah. JERUZALEM (Rtr/UPI/AFP/DPA) - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisteren in Is raël en Jordanië opnieuw beraadslaagd over zijn pakket voorstellen voor een vreedzame regeling van het Israë lisch/Arabische conflict. Na de besprekingen, en het over leg met de leiders van Israël, Jordanië, Syrië en Egypte in het weekeinde, waren er ook gisteren nog geen aanwijzin gen voor een mogelijke doorbraak. Sinds het tonen van de gewelddadigheden op de televisie door Israëlische soldaten is de weerstand bij het leger tegen de pers toegenomen. De Israëlische premier Shamir verklaarde de pers voortaan te willen weren uit de be zette gebieden. Militairen hebben tot nu toe talloze keren de pers in haar werk trachten te hinderen. Deze Britse cameraman wordt door een Israëlische soldaat tegengehouden anti-Israëlische demonstraties in Hebron, op de bezette Westelijke Jordaanoever. te filmen. aot0 ,\spi Zwitserland De Zwitserse rechtbank in Zü- nch heeft het ex-hoofd van de afde ling openbare werken van de Zwit serse stad tot 17 jaar gevangenis straf veroordeeld. Günther Tscha- nun (46) had in april 1986 vier colle ga's achter hun bureau doodge* schoten. De openbare aanklager had levenslang geëist, de verdedi ging vond een straf van ten hoogste tien jaar zwaar genoeg. De advo caat wees er op dat zijn cliënt door zijn collega's niet werd geaccep teerd. De rechter bleek niet bereid de man alleen op de aanklacht doodslag te Wijnfraude OuM. Kampen hee£( vux in. %'n GUyiuLe oan dava ook. eex\ uoilde. de. bOutdiSpeciaaJ OtrdaJt bzk be&A, Wire, A&qqevXe, dotOA. En 2JL Vielen qeHflJc] VveJ mzizvt. Lange senoritas 10 stuks 6,50. Semi-wilde panatella 10 stuks 5,50. Cigarillo 20 stuks 8,80. Nieuzv: Wilde Speciaal 10 stuks 6,50. Alles ook in cederhouten kiste Een rechtbank in het Oostenrijk se Eisenstadt heeft de drie direc teuren van een wijnkelder in Mön- chhof in de deelstaat Burgenland tot forse gevangenisstraffen ver oordeeld. Zij werden schuldig be vonden aan de aanklacht bijna twee miljoen liter wijn gemanipu leerd te hebben door er kunstwijn, kunstmatige zoetstof en chemica liën aan toe te voegen. Met dit pro ces werd één van de belangrijkste rechtszaken afgesloten tegen Oos tenrijkse wijnhandelaren, nadat twee jaar geleden een Schandaal was uitgebroken waarbij wijnboe ren op grote schaal het anti-vries middel glycol aan partijen wijn hadden toegevoegd. DEN HAAG - Het morgen in Genè ve te hervatten overleg tussen Af ghanistan en Pakistan ovër een vredesregeling voor Afghanistan heeft de afgelopen dagen gezorgd voor koortsachtige activiteit in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Volgens diplomaten van de Vere nigde Naties, de bemiddelende partij in de elfde ronde van het overleg, wordt de stellingname van Pakistan doorslaggevend voor het slagen danwel falen van de indirec te besprekingen over de kwestie- Afghanistan. door Kees Broere/ANP De Geneefse onderhandelingen beslaan officieel vier punten, waar van er drie reeds naar tevredenheid van beide partijen zijn afgerond. Over het vierde punt, een tijdsche ma voor de terugtrekking van de naar westerse schatting 115.000 Sovjetmilitairen uit Afghanistan,- kan volgens waarnemers zonder al te grote problemen snel overeen stemming komen. Indien dienten gevolge een akkoord kan worden gesloten, wil Moskou uiterlijk van af 15 mei een begin maken met de aftocht uit Afghanistan. Pakistan staat echter op het standpunt dat in Genève geen ak koord mogelijk is zolang geen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5