Studiebeurs kost half miljard meer TOTO K EERT DU BBEL Ammoniak uit dierlijke mest hoofdoorzaak van bossterfte 'Einde wir kost 50.000 banen' 80.000 studenten meer dan verwacht Advies jeugdraad: 'geef meisjes betere kansen' Universiteit mag trage student respijt geven ■■V DINSDAG 1 MAART 1988 PAdlNA'.i DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Deetman (onderwijs) wil geld van het ministerie van sociale zaken om het dreigende tekort van een half miljard op de studiefinanciering te dichten. Het afgelopen jaar heeft hij al bijna een kwart miljard meer uitgegeven aan beur zen dan was verwacht, dit jaar wordt dat naar schatting 415 miljoen. Het tekort groeit tot 1992 tot een half miljard gulden, omdat veel meer jongeren gaan studeren en ze vaker op kamers gaan wonen. Ook vragen naar verhouding meer studenten een beurs aan. In sep tember vorig jaar waren er 560.000 studenten ingeschreven terwijl op 476.000 was gere kend. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het be- vorderen van een gedeeld ouder schap, het verplicht opnemen van ten minste een exact vak in het vakkenpakket en het individueel recht op sociale zekerheid vanaf 18 jaar moeten de meisjes van nu straks een 'dubbel toekomstper spectief geven: binnenshuis als moeder en buitenshuis als werkne mer. Dit schrijft de Raad voor het Jeugbeleid in een advies over de maatschappelijke positie van meis jes, getiteld 'Meisjes, de helft van de jeugd'. Het advies is maandag aangeboden aan de ministers Brinkman (WVC) en De Koning (sociale zaken). Over de maat schappelijke positie van meisjes bracht de Emancipatieraad al eer der advies uit. De regering heeft aangekondigd voor 1 mei van dit jaar met een beleidsnota te komen. De meisjes van nu zijn, aldus de jeugdraad, te weinig in staat weer stand te bieden aan de dagelijkse vooroordelen, die hen belemmeren een carrière op de arbeidsmarkt op te bouwen naast het huishouden. „Nog steeds overheersen denk beelden als meisjes hebben te wei- nig ambitie en benutten hun kan sen niet". De raad pleit daarom voor een stimuleringsbeleid van de overheid op vijf terreinen: opvoe ding, vrije tijd, onderwijs, arbeid en hulpverlening. In het onderwijs worden de voor oordelen bevestigd. Weliswaar zijn hun onderwijskansen aanzienlijk verbeterd, maar nog steeds kiezen meisjes vakkenpakketten en oplei dingen die minder kansen geven op de arbeidsmarkt. De werkloos heid onder meisjes is aanzienlijk minder gedaald (met 15 procent) dan die onder jongens (met 28 pro cent). Daarom pleit de raad voor een samenstelling van het vakken pakket waarin tenminste één exact vak en één taal zijn opgenomen. Bovendien zouden meer vrouwelij ke leerkrachten voor technische, exacte en informaticavakken moe ten worden aangesteld. Het onder wijs heeft ook een taak bij de be strijding van seksueel geweld. De school zou moeten bijdragen aan de weerbaarheid van de meisjes door zelfverdediging in de gymnas- tieklessn op te nemen. Om te voorkomen dat meisjes, ook met een goede opleiding, zich rond hun 21ste jaar terugtrekken uit de arbeidsmarkt, zouden de ar beidsbureaus speciale 'meiden werksters' moeten aantrekken voor de registratie en bemiddeling van werkloze jonge vrouwen. Zij trekken zich rond die leeftijd terug, omdat dan blijkt dat moederschap en betaalde arbeid moeilijk te com bineren zijn. Veel meisjes zijn door Deetman kreeg vrijdag in de minis terraad opdracht om deze uitga- venoverschrijding ook op de stu diebeurzen zelf terug te halen. De bewindsman liet gisteren tijdens een presentatie van een rapport over de problemen bij de studiefi nanciering in het midden hoe hij dat denkt te doen. "Alles is moge lijk, over een paar weken hoort u meer", aldus Deetman. Deetman wil in eerste instantie proberen om geld van Sociale Za ken te krijgen. Dat er 80.000 jonge ren meer studeren dan verwacht, spaart zijn collega De Koning even zoveel rww-uitkeringen, redeneert hij. Een ambtelijke werkgroep gaat de komende weken bekijken in hoeverre Sociale Zaken kan mee betalen. Deetman wil liever niet korten op de beurzen, omdat ze dan naar zijn mening te laag worden. Hij noemde het gisteren 'merkwaar dig' dat studenten, mensen die ac tief zijn, met minder geld moeten rondkomen dan jongeren van de zelfde leeftijd met een bijstandsuit kering. "Daar zit een spanning in", aldus Deetman. Overigens heeft het kabinet vorige week besloten per 1 juli de bijstandsuitkeringen voor jongeren aanzienlijk te verla gen. Ook de Tweede Kamer voelt niets voor verlaging van de studie beurzen. Lansink (CDA) en Ver meend (PvdA) willen in dat geval dat studenten meer geld kunnen lenen. WD-woordvoerder Frans- sen vindt verlaging van de beurzen niet verantwoord, maar wacht na dere studies van het ministerie af. DEN HAAG (GPD) - De i teitsbesturen krijgen eenmalig 150 miljoen en daarna jaarlijks 38 mil joen om 'trage studenten' langer te laten studeren. Minister Deetman (onderwijs) stelt dat in het voorstel voor harmonisatie van collegelden in het hoger onderwijs, dat hij gis teren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Hij blijft erbij dat alleen studenten die voor 15 september 1987 verlenging van de studieduur hebben aangevraagd en gekregen, langer mogen studeren dan zes jaar zonder hun beurs te verliezen. Wie later verlenging heeft aange vraagd, moet toestemming van de universiteit hebben. Die moet daar dan ook geld voor beschikbaar stellen. De minister vindt dat zo voldoende tegemoetgekomen wordt aan de bezwaren die kleven aan de invoering van de wet met te rugwerkende kracht. PvdA-ka- merlid Wallage noemde die veron derstelling gisteren in een eerste reactie 'een belediging aan het par lement'. Binnenland kort Landmijnen De Nederlandse kapitein Schim mel (55) heeft toegegeven dat hij twee jaar geleden Zuidafrika ille gaal aan landmijnen heeft gehol pen. Hij vervoerde de mijnen met zijn kustvaarder Irene VI 125 van de Roemeense havenstad Constan- za naar Durban. Volgens hem wa ren de 'landmijnen bestemd voor guerilla-organisaties in de buurlan den van Zuidafrika waarmee het apartheidsregime sympathiseert. Platen Met de aanhouding van vijfman nen en twee vrouwen heeft de Delftse politie gisteren een groot scheepse handel in illegale gram mofoonplaten opgerold. Onder naam World Sound vormde het ze vental een bedrijf dat lp's met veel al illegaal gemaakte live-opnames verhandelde in Duitsland, Zwe den, de Verenigde Staten, Japan en Australië. Vrouwengids Uitgeverij de Weekbladpers komt in augustus met de gids 'De Lobbyiste' op de markt in de regio Amsterdam en het Gooi. Hierin staan deskundige vrouwen ver meld met naam, adres en een om schrijving van hun deskundigheid. De redactie hoopt vrouwen bereik baarder te maken voor elkaar en voor werkgevers die per se een vrouw voor een bepaalde functie willen. Volgens de uitgeverij wordt meer dan 30.000 vrouwen gevraagd of ze in de gids willen worden opge nomen. Willem III De PTT komt op 14 juni met twee postzegels (van 65 en 75 cent) naar aanleiding van de historische over tocht van de Nederlandse stadhou der Willem III naar Engeland, 300 jaar geleden. Willem III en zijn vrouw Mary II Stuart werden toen gekroond tot koning en koningin van Engeland, Schotland en Ier land. Artis Het jubilerende Artis wordt van 3 tot 13 maart opgefleurd met een grote bloemententoonstelling. Te gelijkertijd wordt een reeks activi teiten in het kader van het 150 jarig bestaan van de Amsterdamse die rentuin gestart. De bloehien ko men in de bezoekersruimten van de zeven verwarmde dierenverblij ven, waarbij ieder gebouw zijn ei gen thema heeft. Deetman wil met de wet 165 mil joen bezuinigen. De collegegelden voor hoger beroepsonderwijs (hbo) en universiteit worden gelijkge trokken naar 1600 gulden per jaar. Voor universiteitsstudenten veran dert er niets, hbo'ers krijgen drie jaar de tijd om te wennen aan een verhoging van 1300 naar 1600 gul den. Wie meer dan zes jaar stu deert, moet in het zevende jaar 3000 gulden collegegeld betalen, in het achtste 4000 en in de daaropvol gende jaren 5000 gulden. Boven dien krijgen deze studenten geen beurs meer. Deeltijdstudenten gaan 1200 gul den betalen, terwijl ze nu nog het volle pond betalen, en mogen ne gen jaar over hun studie doen. De verlaging vindt in drie jaarlijkse etappes plaats. Wie in het hoger on derwijs wel examens wil doen, maar geen colleges volgt - de zoge noemde extraneus - betaalt 1000 gulden collegegeld. Fraude Het verhaal dat de studiefinan ciering veel duurder is uitgevallen omdat veel studenten ten onrechte opgeven dat ze op kamers wonen (en zo meer beurs krijgen), lijkt overdreven. Uit steekproeven blijkt dat één procent fraudeert, wat neerkomt op een 'tegenvaller' van 10 miljoen. De minister sloot niet uit dat dit percentage 'feitelijk' hoger is, maar ontkende 'dat er maar wat aangerommeld wordt'. Systematisch onderzoek komt er niet, maar hij wil wel de wet op een aantal punten aanscherpen. Om de problemen met het uitbe talen van de beurzen het hoofd te bieden, volgt Deetman een aantal adviezen op van de commissie-De Hart, die eind vorig jaar in op dracht van de minister een onder zoek instelde. Onder meer wordt de organisatie in Groningen aange pakt. De Directie Studiefinancie ring gaat veel zelfstandiger opere ren dan tot nu toe. Er worden 'con tract-managers' aangetrokken voor de uitvoering van nauwkeurig omschreven taken en diensten. Dat hoeven geen ambtenaren te zijn, maar er is volgens Deetman geen sprake van privatisering. Het ver trouwelijke karakter van de infor matie die er cirkuleert, staat dat niet toe. Bovendien blijft de minis ter van onderwijs verantwoorde lijk voor alles wat er gebeurt. Het advies van de commissie om het begrip 'biologische ouder' te vervangen door 'wettelijke' of 'ver zorgende ouder', heeft Deetman naast zich neergelegd. In een eerste reactie zei commissie-voorzitter De Hart zich daar toch in te kunnen vinden. analyse die wij in een re cord-tijd gemaakt hebben, is niet omvergekegeld. Alleen de prakti sche uitwerking is wat anders ge worden", concludeerde hij. De Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten noemt de overschrijding een lo gisch gevolg van de 'verheugende groei' met 11 procent in aantallen eerstejaars studenten. Volgens de VSNU heeft dat tot gevolg dat ook meer studenten een beroep doen op een beurs. VASTE GROND IJMUIDEN (GPD) Enigszins aangeslagen kwamen vannacht vijf opvarenden van het Zweedse vracht schip Demi in Den Helder aan. Ze waren door een heli kopter van de Marine Luchtvaartdienst van boord ge haald toen hun schip door de noordwesterstorm 25 mijl ten westen van Noordwijk in moeilijkheden was ge raakt. De Zweed vroeg 's avonds via Scheveningen-Ra- dio reddingbootassistentie omdat het schip water maakte. Twee reddingboten het het marinefregat Witte de With voeren naar het schip. Toen ze aankwamen wa ren al vijf van de acht bemanningsleden van boord ge haald en overgebracht naar het vliegveld De Kooy in Den Helder. De andere drie opvarenden, onder wie de kapitein, wilden aan boord blijven. De kapitein meldde later dat de situatie stabiel was en dat hij zonder assistentie wilde proberen Rotterdam te bereiken. Omstreeks vier uur werd de Deny afge meerd in Europoort. Een eerste onderzoek heeft intus sen uitgewezen dat het schip waarschijnlijk via de lui ken water binnen heeft gekregen. Het schip was met 3000 ton looderts en tinerts op weg naar Antwerpen. De Zweedse veerboot Vinca Gorthon, met aan boord rollen papier en vrachtwagenswas al eerder bij IJmuiden in de problemen geraakt. Het schip was gis teren nagenoeg helemaal geheel onder de golven ver dwenen, Door de zware storm, die zo nu en dan wind kracht twaalf had, bereikten de golven een hoogte van tien meter. (f0t0 avp. ADVERTENTIE PETTEN (ANP) De bio-indus- trie is in Nederland een aanmerke lijk grotere verzuurder dan in an dere Europese landen. De uitstoot van ammoniak, de belangrijkste veroorzaker van de bossterfte, komt in ons land voor 95 procent op rekening van dierlijke mest. On derzoek van het Energie-onder zoekcentrum Nederland (ECN) in Petten heeft aangetoond dat de bij drage van ammoniak aan de zure neerslag in het verleden sterk is on derschat. Bestrijding van de lucht verontreiniging met ammoniak verdient de hoogste prioriteit in het anti-verzuringsbeleid van de regering, aldus concludeert ECN- onderzoeker Salina. Het onderzoek toont aan dat niet de luchtverontreiniging met zwa- veldioxyde, voornamelijk veroor zaakt door de grote stookinstalla- ties van raffinaderijen en energie centrales, noch die met stikstof- oxyden, waarvoor het verkeer in hoofdzaak verantwoordelijk is, op zich de oorzaak zijn van de bos sterfte. Ammoniak, dat in de lucht snel reageert met de twee andere verzurende elementen, is de groot ste boosdoener. De stof is verant woordelijk voor ruim meer dan de helft van de zure neerslag op de Ne derlandse bossen. Volgens recente rapporten van Staatsbosbeheer is het merendeel van het Nederland se bos al aangetast door de verzu ring. Vooral waar bio-industrie in de nabijheid is, zijn de bossen er slecht aan toe. De uitwerking van de ammo- niakneerslag op het ecosysteem van de bossen is volgens Salina nog niet helemaal duidelijk. De re sultaten van het nog lopende on derzoek duiden er echter op dat te veel ammoniak de wortels van de bomen aantast en de biologische kringloop verstoort. Veestapel De verzuring van de bodem door ammoniak wordt veroorzaakt doordat de stof in de grond door bacteriën wordt omgezet in nitraat. Er is volgens de ECN-onderzoeker de afgelopen 15 jaar zoveel ammo niak op de bodem terecht gekomen dat er een grote overmaat aan stik stof in de grond zit. Ook al zal de uitstoot van ammoniak onmiddel lijk worden stopgezet, dan zal het nog vele jaren duren voordat de gi gantische voorraden stikstof in de Nederlandse bodem zijn opge ruimd, aldus Salina. Hij is overi gens van mening dat de ammo- niakuitstoot zonder ingrijpende maatregelen als een verkleining van de veestapel, met 60 procent kan worden verminderd. De onder zoeker denkt onder meer aan het onderwerken van mest op land bouwgrond en injectie daarvan in grasland. Het ECN-onderzoek heeft tot de conclusie geleid dat de bossterfte in Europa aan verschillende oorza ken te wijten is. De verschillen in het vervuilingsklimaat in Europa zijn waarschijnlijk zo groot dat de schadelijke stoffen in verschillen de streken andere uitwerkingen hebben. Zo is de zure neerslag in de Bondsrepubliek, zelfs in de indus triegebieden, lager dan in Neder land, terwijl de schade aan bomen daar het eerst werd geconstateerd. Ongeveer dezelfde ozon-concen- traties zijn gemeten in het Zwarte Woud als het noodwestelijk deel van Nederland. Terwijl de bomen in het Zwarte Woud afsterven, gaat in noordwest-Nederland, waar de ammoniakuitstoot het minste is, geen enkele boom dood. De ECN- medewerker hoopt over twee jaar, wanneer het onderzoek is afge rond, meer inzicht te hebben in de verschillende verbanden tussen de luchtverontreinigende stoffen en de effecten op de natuur. Afgelopen zondag had Ha BB B niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl. de jackpot van circa f75.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... gebrek aan kansen ontmoedigd. De raad vindt dat zowel overheid als bedrijfsleven het gedeeld ou derschap moeten stimuleren. Dat betekent dat vader en moeder het werk thuis gelijk verdelen. Mensen met kinderen moeten volgens de Raad flexibele werktijden krijgen. Tenslotte zouden vrijetijdsvoor- zieningen evenredig over activitei ten voor zowel meisjes als jongens verdeeld moeten worden. Tot hun twaalfde jaar blijken meisjes bijna evenveel met de computer te spe len en zelfs meer aan sport te doen dan jongens. Daarna brengen zij het grootste deel van hun tijd bin nenshuis door met het huishouden en huiswerk. Ook de hulpverlening kan bij dragen tot een beter toekomstper spectief. Daar heeft men voorals nog, zo staat te lezen in het rapport, te weinig oog voor typische mei denproblemen zoals seksuele kin dermishandeling, jeugdprostitutie, ongewenste zwangerschap en anorexia Daarom zouden onder meer meidenwegloophuizen als volwaardige noodopvang-voorzie- ningen erkend moeten worden. ADVERTENTIE Een gewone Toyota of een Verberg Toyota? Toyota-rijders die ook de hoogste eisen aan de dealer stellen kiezen voor een Verberg Toyota. U merkt wel waarom. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee Ginjaar-Maas wil terugkomst van kleuter juf DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris mevrouw Ginjaar-Maas (onder wijs) overweegt aparte leerkrach ten op te leiden voor kinderen van vier tot acht jaar, een terugkeer dus van de welbekende kleuteijuf. De vroegere kleuterschool werd bevolkt door kinderen tot zes jaar. Het gaat nu om de groep kinderen tot acht jaar. De staatssecretaris wil haar plannen uitwerken, nadat de gang van zaken op de huidige ba sisschool nader is bestudeerd. Dodenherdenking geheel in avond DEN HAAG (GPD) - Het Natio naal Comité 4 en 5 mei wil de do denherdenking met ingang van dit jaar concentreren rond de traditio nele paar minuten stilte om acht uur 's avonds. De herdenkings plechtigheden 's middags moeten worden verplaatst naar de avond, om zo in het hele land een 'alge meen gevoel van herdenking' te scheppen en méér mensen bij de herdenking te betrekken. Het Comité was sinds november vorig jaar belast met het moderni seren van de herdenking. Volgens de nieuwe opzet beginnen voor de twee minuten stilte de dienst in de Nieuwe Kerk en de Stille Tocht in Amsterdam. Twee minuten voor het moment van stilte legt Konin gin Beatrix de eerste krans bij het Nationale Monument op de Dam. (vervolg pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het af schaffen van de wir-premie kan zo'n 50.000 banen kosten. Dat zegt het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) in reactie op het besluit van het kabinet om de investeringspremie af te schaffen. Het NCW komt tot dit cijfer op ba sis van een onderzoek naar het to tale aantal banen dat de WIR in tien jaar van zijn bestaan heeft opgele verd. Dat zou zo'n 50.000 zijn. NCW-directeur prof. drs. J. Wei- tenberg noemde het razendsnelle kabinetsbesluit gisteren "onbe hoorlijk en onfatsoenlijk". De NCW heeft onderzocht of er juridi sche stappen tegen het besluit mo gelijk zijn. De werkgeversorganisa tie zelf ziet daar echter geen moge lijkheden toe, maar een gedupeerd bedrijf zou zich mogelijk wel tot de rechter kunnen wenden. "Een be drijf dat al verregaande plannen had en nu net achter het net heeft gevist, kan als argument aanvoeren dat het onherstelbare schade heeft geleden", aldus Weitenberg. De werkgeversorganisatie wil dat de vrijgekomen wir-gelden worden gebruikt voor verlaging van de vennootschapsbelasting. In verlaging van de werkgeversaan deel in de sociale premies ziet men geen heil, omdat daarvan niet al leen het bedrijfsleven, maar ook de- overheid als werkgever en de uit keringsgerechtigden profiteren. De Hout- en Bouwbond CNV daarentegen vindt dat de werkge verspremies juist wel moeten wor den verlaagd, liever dan een verla ging van de vennootschapsbelas ting, omdat de eerste mogelijkheid het gehele bedrijfsleven ten goede komt, onafhankelijk van het be- drijfsresultaat. De CNV-bond wil dat de wir-gelden worden besteed aan het scheppen van banen door te investeren in het verbeteren van de infrastructuur. Door investerin gen in wegenbouw, openbaar ver voer en telematica kan de achter blijvende economische groei posi- MOORD - Tegen een 17-jarige jon gen uit Den Bosch is zes jaar cel ge- eist in verband met het doodsteken van zijn leeftijdgenoot Raymond van Venroy op 15 november vorig jaar. Van Venroy was fietsend op weg naar huis toen hij op een afge legen fietspad in Den Bosch zon der aanleiding werd lastiggevallen door een groep agressieve jonge ren. Hij liep daarbij een aantal ern stige steekwonden op. Fietsend wist hij nog een woonwijk te berei ken en bewoners te alarmeren, maar korte tijd later overleed hij aan zijn verwondingen. tief worden beinvloed, aldus de Hout- en Bouwbond CNV. De belastingopbrengst lag in 1987 ruim 2,3 miljard gulden hoger dan in september vorig jaar in de Miljoenennota voor 1988 nog werd geraamd. Dit is gedeeltelijk het ge volg van een vertraagde registratie van uitgaven voor investeringssub sidies en vennootschapsbelasting (1,6 miljard). De eigenlijke belas tingmeevaller is dan ook 723 mil joen gulden. Dat heeft het ministe rie van financiën gisteren meege deeld bij de publikatie van de zoge naamde Februarinota, waarin de vermoedelijke uitkomsten voor 1987 zijn aangegeven. Uit die nota blijkt dat het tekort van de rijksoverheid vorig jaar is uitgekomen op 7,7 procent van het nationaal inkomen, een tiende pro cent meer dan werd geraamd. Af gezien van de wir-uitgaven zijn de departementen gezamenlijk 0,2 miljard gulden gebleven onder de uitgaven die in het vorig ngjaar werden geraamd. Grootste afwij king van de raming vormt een te genvaller bij onderwijs en weten schappen waar hoofdzakelijk voor de studiefinanciering 700 miljoen gulden te veel is uitgegeven. Minis ter Deetman heeft vrijdag in het ka binet te horen gekregen dat hij zelf compensatie daarvoor moet zien te vinden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3