Dollar blijft zwaard van Damocles boven Fokker Chroesjtsjov na 20 jaar niet langer taboe Interview Topman Reiner van Duinen moet orde op zaken stellen Politiemacht bij samenkomst kerkelijk basisgroepen PAGINA 2 DINSDAG 1 MAART 1988 AMSTERDAM Reiner van Duinen maakt bij Fokker snel carrière. De gewezen directeur van de ruimtevaartdi visie is nu na Frans Swarttouw de belangrijkste man bij Fokker. Hij is degene die orde op zaken moet stellen op de produktielijn van de Fokker 100, waarvan gisteren het eer ste exemplaar werd afgeleverd Swissair. Van Duinen (47 jaar) verwacht niet dat Fokker dit jaar opnieuw bij de over heid zal moeten aankloppen voor steun. Hij gelooft wel dat de dollar ooit weer omhoog zal gaan. Hij moet ook wel, want anders lijken alle inspanningen voor niks. door Bill Meyer "Vliegtuigen bouwen is misschien wel de meest riskante industriële activiteit die er is. Er zijn enorme investeringen gemoeid. Geld datje van tevoren moet uitgeven en pas vele jaren later kunt terugverdie nen. Fokker is in de wereld van de vliegtuigbouw een relatief klein bedrijf met een gering aandelenka pitaal. Dat betekent dat de moge lijkheden om tegenvallers met ei gen middelen op te vangen beperkt zijn". Van Duinen is onlangs benoemd tot lid van de raad van bestuur van Fokker. Zijn functie als president- directeur van Fokker Aircraft (FAC) behoudt hij. In die hoeda nigheid is hij verantwoordelijk voor de produktie van de Fokker 50, de Fokker 100 en de F-16. Een zware last, maar met als voordeel dat er nu zonder communicatieve tussenstop op het hoogste niveau zicht bestaat op de problemen bin nen Fokkers grootste werkmaat schappij. Van Duinen dankt zijn laatste promotie aan het vertrek van de commerciële man, Daan Krook. Swarttouw zat ineens alleen achter de bestuurstafel. De regering wilde Fokker wel met een injectie van 212 miljoen gulden van de onder gang redden, maar dan moest de raad van bestuur weer op sterkte gebracht worden. Dat leidde tot de benoeming van een nieuwe finan ciële man, Eric Jan Nederkoorn, en Van Duinen, aan wie nu de taak het vertrouwen van de luchtvaart maatschappijen in Fokker te her- Veel meer vertraging bij de afle vering van de vliegtuigen kan Fok ker zich tegenover zijn klanten niet veroorloven. De tweede klant, KLM, heeft al laten weten geen uit stel te zullen dulden. Dit jaar staan er 23 Fokker 100's gepland voor af levering. Maar het is volgens Van Duinen nog maar de vraag of dat getal wel helemaal gehaald wordt. Inkrimping "Kostenbeheersing, effectiviteit en tijdige aflevering zijn de belang rijkste voorwaarden waaraan vol daan moet worden om binnen Fok ker orde op zaken te stellen. Fok ker moet, om de kostprijs van zijn vliegtuigen te drukken, 200 mil joen gulden bezuinigen, 10 tot 15 procent van de totale kosten. Die 200 miljoen is berekend op basis van de te verwachten opbrengsten van de vliegtuigen in de markt. De helft van die besparing komt uit een drastische verlaging van de personeelskosten. Met de bonden is overeenstemming bereikt over een betrekkelijk pijnloze inkrim ping van het personeelsbestand. Slechts een relatief klein deel van het eigen personeel vloeit af. Overi gens stond al vast dat er minder personeel nodig zou zijn als de pro duktie eenmaal op volle toeren draait, zoals op de eindlijn van de Fokker 50 nu het geval is: daar rolt eens in de acht werkdagen een vliegtuig uit de hal. De andere helft van de besparing moet uit een vermindering van de kosten bij de toeleveranciers ko men. Van Duinen: "Het is niet on gebruikelijk dat van de toeleveran ciers van onderdelen en vliegtuig componenten verlangd wordt mee te werken aan het slagen van een vliegtuigprogramma. Neem nu Rolls Royce, de fabrikant van de motoren van het vliegtuig. De En gelsen zijn er ook bij gebaat dat de Fokker 100 een succesvol program ma wordt. Zij zullen hun prijs moe ten bijstellen aan de marktprijs van het vliegtuig. Het zelfde geldt voor het Noordierse Short, dat de vleu gels levert". Compromis Eén van de voornaamste oorza ken voor de vertragingen in de pro duktie van de Fokker 100 waren de stapels wijzigingen die de klanten aan het ontwerp van het vliegtuig stelden. De vraag is dan ook of een kleine vliegtuigbouwer als Fokker zich kan veroorloven in zo'n grote mate aan de wensen van de klant tegemoet te komen. Van Duinen: "Als je geen enkele gevraagde wij ziging wil honoreren, zitje met een onverkoopbaar vliegtuig. Houd je daarentegen rekening met alle klanteneisen, dan vliegen je ont wikkelingskosten de pan uit en overschrijd je afgesproken leve ringstermijnen. Je dient dus een goedgekozen compromis te vin den. Een compromis, dat Fokker aankan". "Met de Fokker 100 hebben we onze oorspronkelijke afwegingen al in de ontwikkelingsfase moeten bijstellen. We dachten het eerst met een aanpassing van de Fel lowship te kunnen redden. Maar na verloop van tijd bleek dat we het ontwerp moesten aanpassen om geïnteresseerde klanten definitief voor het vliegtuig te winnen. De Fokker 100 moet tot het jaar 2010 en verder mee. Dat verlangde de klant. In zoverre kun je misschien wel van een taxatiefout spreken. Er bleek in ieder geval meer werk, meer tijd en dus meer geld nodig dan gedacht". Terugkijkend is Van Duinen "blij" dat Fokker zijn oor bij de ge bruiker te luisteren heeft gelegd. "Al onze klanten zijn nu uitermate tevreden over het vliegtuig. Het is sneller, zuiniger en stiller dan we dachten. Een beter vliegtuig, mede dankzij de inbreng van de lucht vaartmaatschappijen. Nu is het zaak dat het vliegtuig zichzelf gaat verkopen. Want als het eenmaal vliegt, komt ook de tweede genera tie kopers wel over de brug. Dat zijn de luchtvaartmaatschappijen die het vliegtuig niet van papier ko pen, zoals de KLM en Swissair, maar tijdens de vlucht". Valbijl Fokker doet er van alles aan om uit het dal omhoog te kruipen. Overwerken is zo vanzelfsprekend dat zelfs de bonden er niet meer wakker van liggen. Iedereen weet dat het de komende twee jaar erop of eronder is. Toch heeft Fokker zijn lot niet helemaal zelf in de hand. De koers van de dollar hangt als een valbijl boven het hoofd van de vliegtuigbouwer. Om een Fokker 100 met winst te kunnen verkopen zal de dollar tot minstens f2,40 moeten stijgen. Ge beurt dat niet dan zal Fokker alleen tegen (of zelfs onder) kostprijs de Amerikaanse concurrentie het hoofd kunnen bieden. En dat kan alleen het met miljarden guldens gesubsidieerde Airbus-consortium zich voor langere tijd permitteren. Fokker niet. Van Duinen heeft al enkele malen gewaarschuwd dat Fokker niet aan de verleiding moet toegeven grote orders in de wacht te slepen waar alleen maar op toe gelegd moet worden. Hoewel Van Duinen zich niet vaak aan voorspellingen waagt, is hij er vast van overtuigd dat de lage dollar een probleem van tijdelijke aard is. "De huidige koers weer spiegelt de economische verhou dingen niet. We moeten nu niet nerveus worden. De dollar is wei eens eerder in waarde gedaald om vervolgens weer te stijgen. Het gaat tot nu toe om een relatief korte periode. Blijft de dollar rond de f 1,80 schommelen dan komen we tegenover de Amerikaanse concur rentie in problemen. Het probleem is echter niet zozeer dat onze in komsten grotendeels in dollars zijn en onze personeelskosten in gul dens, als wel het feit dat de concur renten in dollars aanbieden". Goedkoper Boeing en McDonnell Douglas hebben baat bij een lage dollar. Amerikaanse produkten zijn nu re latief goedkoper. Fokker moest dan ook met lede ogen toezien hoe een grote order van de Spaanse Iberia na jarenlange onderhande lingen door Amerikanen werd bin nengehaald. De oorzaak: in 1985 werd een Fokker 100 nog aangebo den voor 15 miljoen dollar (50 mil joen gulden). Nu moet hetzelfde vliegtuig 20 miljoen dollar (50 mil joen gulden) opbrengen. En dat werd de Spanjaarden te gortig; ze konden voor weinig meer een Boeing 737 of MD 87 kopen. Toch zijn er volgens Van Duinen in dit verband ook wel enkele licht puntjes aan de horizon. "We verke ren in de fortuinlijke situatie dat de produktie van de Fokker 100 voor lopig is uitverkocht. Deze orders zijn tijdig ingedekt tegen valuta schommelingen. De noodzaak tot urgente verkoopsuccessen doet zich niet voor. Daarbij komt dat de Fokker 100 eigenlijk het enige vfiegtuig is dat speciaal ontworpen is voor het vervoer van honderd passagiers. Concurrenten 'Echte' concurrenten zijn er vol gens Van Duinen niet. De Britse BAe 146 heeft weliswaar een soort gelijke capaciteit als de Fokker 100, maar is duurder in gebruik door zijn vier motoren. Er zit min der techniek in. Bovendien is de Fokker 100 stiller of net zo stil. Ook de Boeing 737-500, een ingekorte versie van de 737-300, beschouwt Van Duinen niet als een serieuze concurrent. Wel kan hij zich voor stellen dat luchtvaartmaatschap pijen die al met grote aantallen 737's vliegen, voor de ingekorte versie zullen kiezen. "Maar een ingekort vliegtuig is altijd nog zwaarder en minder eco nomisch in gebruik dan een uitge rekt vliegtuig. Het feit dat Boeing van plan is met een dergelijk toe stel op de markt te komen, is echter een bewijs dat onze keus voor een honderdzitter een goede was. He laas kan Fokker door de lage dollar voorlopig niet mikken op orders voor grote aantallen vliegtuigen te gen quantumkortingen. We zullen het even moeten hebben van klei nere aantallen tegen een betere prijs". MOSKOU Het snoepje van de week in Moskou is ongetwijfeld de pagina die de 'Literatoern^ja Gaze- ta' heeft ingeruimd voor een poli tiek portret van Nikita Sergejevitsj Chroesjtsjov, de befaamde Oekrai- ner die na Stalin in 1953 de macht overnam in de Sovjet-Unie en in 1964 het veld moest ruimen voor Brezjnjev. door Alexander Munninghoff Twintig jaar lang heeft er een ta boe op deze kleurrijke, controver siële man gelegen en waren alleen de bloemen, die elke dag weer bij bosjes op zijn graf werden gelegd, het bewijs dat Chroesjtsjov niet echt was vergeten. Nu men onder Gorbatsjov bezig is de 'witte plek ken' in de Sovjet-geschiedenis zo correct mogelijk in te vullen, kon een verhaal als dit, geschreven door de historicus Fjodor Boerlats- ki, niet uitblijven. De belangstelling is enorm: voor mijn eigen exemplaar van de Litga- zeta heb ik al een rijtje van vier wachtenden en mijn secretaresse, die te jong is om Chroesjtsjov te hebben meegemaakt, zat het ver haal blozend van opwinding te le zen. Want de binnenlandse politie ke geschiedenis is in Moskou een smartelijke zaak. En de openheid die er nu over op gang komt draagt niet weinig bij tot de algemene her oriëntatie op de Sovjet-identiteit en ook dat is een diepgaand proces. Denktank Boerlatski behoort tot Gor- batsjov's denktank. Hij is de voor zitter van het pas opgerichte offi ciële Sovjet-comite voor de men senrechten en achter de schermen is hij altijd al adviseur geweest, ook vóór Gorbatsjov. Uit een voetnoot bij het artikel blijkt, dat Boerlatski Chroesjtsjov op diverse reizen naar het buitenland heeft vergezeld, zo dat hij uit eigen ervaring kan put ten. Het relaas begint met een onthul lend verslag over een van de span nendste momenten uit de Sovjet geschiedenis, namelijk de dagen direct na de dood van Stalin in 1953. Chroesjtsjov letterlijk cite rend, schrijft Boerlatski dat de par tijtop zich onmiddellijk na het be kend worden van het nieuws van Stalin's dood op diens buitenhuis in Koentsovo verzamelde: "We staan rond het dode li chaam, bijna niemand zegt wat, ie dereen heeft zijn eigen gedachten. Daarna vertrokken we, twee man per auto. Als eersten reden Ma lenkov en Beria weg, daarna Molo- tov en Kaganovitsj. Toen zei Miko- jan tegen mij: 'Beria is naar Mos kou om daar de macht te grijpen'. Ik antwoordde hem: 'Zolang die schoft er is kan niemand van ons zich gerust voelen'. En ik besefte heel goed, dat het wegwerken van Beria het eerste was, wat ik moest doen". Geheime politie Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Beria beheerste de ge heime politie en reeds werden er speciale veiligheidstroepen naar Moskou gedirigeerd om zijn machtovername te regelen. Chroesjtsjov handelde snel. Bin nen een paar uur had hij nog die zelfde dag alle leden van de partij top, inclusief maarschalk Vorosjilov, persoonlijk bezocht en hoewel iedereen bang was en volle dige zekerheid wilde hebben dat de anderen ook meededen, had Chroesjtsjov aan het eind van de dag toch alle sleutelfiguren op zijn hand gekregen, zelfs Beria's vriend Malenkov die ook wel inzag dat de toekomst onder deze Stalinistische machtswellusteling er op zijn minst onduidelijk uit zag. Kort daarom was er een extra zit ting van het Presidium, zoals het huidige Politburo toen heette. Ie dereen was er, behalve Beria. Stille ontzetting, want dat kon slechts betekenen dat Beria het spel door had en zijn manschappen reeds op dracht tot arrestatie van het gezel schap had gegeven. Maar Beria was gewoon een beetje te laat, ging zitten en vroeg wat er op de agenda stond en waarom ze onverwacht een vergadering hadden belegd. De sfeer was die van een bijeen komst van mafialeiders, als we Boerlatski's weergave van Chroesjtsjov's woorden mogen ge loven: "Beria had een aktetas bij zich. Ik begreep meteen wat hij daarin had zitten! Ook ik had voor dat geval iets bij me gestoken" waarbij de verteller veelbeteke nend op de rechterzak van zijn col bert klopte. Tot een schietpartij in de politieke top van de Sovjetunie kwam het echter niet. Chroesjtsjov gaf onder de tafel Malenkov een trap en siste hem toe, dat hij de ver gadering moest openen. Maar Ma lenkov zag alleen maar spierwit en kon geen woord uitbrengen. Doortastend Toen nam Chroesjtsjov zelf het woord en zei: "Op de agenda staat maar een punt, namelijk de tegen de partij en haar eenheid gerichte Chroetsjov. (foto and activiteiten van de agent van het imperialisme Beria. Er is een voor stel om hem uit de partij te zetten en hem aan het militaire gerecht over te leveren. Wie is er voor?" En zelf stak hij als eerste de hand op. Alle anderen volgden Chroesjt sjov's voorbeeld. Beria's gelaat kreeg een groene kleur en hij greep naar zijn aktetas, maar Chroesjt sjov was hem voor en pakte de tas aüf onder de uitroep: "Geen grap pen, hè!". Daarna drukte hij op een knop, waarop twee in het complot betrokken officieren binnenstorm den en de in zichzelf mompelende Beria inrekenden. Dit was Chroesjtsjov op z'n best: doortastend, geen flauwekul en voor geen kleintje vervaard als het er op aankwam. De befaamde geheime redevoe ring die Chroesjtsjov hield op het 20e partijcongres in 1956 waarin hij de persoonlijkheidscultus van Sta lin tot op de grond toe afbrak en Stalin als een schurk ontmaskerde, omschrijft Boerlatski als "een van die zeer zeldzame gevallen in de ge schiedenis waarin een politieke lei der zijn persoonlijke macht en zelfs zijn leven ondergeschikt stelde aan hogere gemeenschappelijke doe len". Dat klinkt als een te zware lof trompet. Bijna niemand in de par tijtop zat om die onthullingen te springen (men had immers zelf meegedaan) en Boerlatski voert geen enkel argument aan dat het le vensbedreigende karakter van Chroesjtsjov's uitlatingen zou kun nen staven. Over de manier waarop Chroesjt sjov, toen hij eenmaal vast in het zadel zat, het land bestuurde zegt Boerlatski dat het de Oekrainer aan 'politieke gecultiveerdheid' ontbrak. Daarbij doelt hij niet op het befaamde incident tijdens een vergadering van de VN, toen Chroetsjov zijn schoen uittrok om daarmee op de lessenaar om stilte in de zaal te hameren. Boerlatski heeft het slechts over een te grote dosis zelfvertrouwen, een geneigdheid om naar slechte raadgevers te luisteren en het toe geven aan de verleidingen van de persoonlijkheidscultus. Een ge brek aan geduld was ook een we zenstrek van Chroesjtsjov. Allerlei hervormingen keurde hij goed omdat hij duidelijk zag, dat het land heel .wat had in te halen. Maar de uitvoering daarvan liet hij over aan de ministeries en de diver se vertakkingen van het apparaat, die, wilde het ooit de goede kant op gaan met de Sovjetunie, hun eigen macht zouden moeten ondergra ven en daar dus niet over pieker den. Als schrijnend voorbeeld noemt Boerlatski het partijprogramma van 1961, waarin allerlei volstrekt uit de lucht gegrepen onzinnige statistische cijfers werden ge noemd die er op wezen, dat de Sov jetunie in de jaren '80 de VS zou hebben 'ingehaald en voorbijge streefd'. De Oostduitse politie is de laatste dagen massaal aanwezig geweest bij een ontmoeting van kerkelijke basisgroepen in de stad Cottbus. De omgeving van de vergaderzaal werd dag en nacht door agenten in uniform en burger bewaakt. De vaste cor respondent van het Westduitse kerkelijke persbureau EPD (Evangelische Presse Dienst) in Oost-Duitsland, Hans-Jurgen Roder, kreeg van de Oostduitse autoriteiten geen toestemming de bijeenkomst in Cottbus bij te wonen. De ruim tweehonderd deelne mers aan de samenkomsten wa ren allen lid van werkgroepen op het gebied van vrede, milieu en ontwikkelingssamenwerking. Zij hebben bij de autoriteiten te gen deze al te nadrukkelijke aan wezigheid van de politie bezwaar aangetekend. Het thema van het weekeinde was: deelnemen in plaats van zich afzonderen, wegen naar een leven en wereld van solidariteit. Er werd voornamelijk gesproken over de doelstellingen van kerke lijk groepswerk. Daarbij kwam meermalen het optreden van de veiligheidsdienst tegen mede werkers van de milieubiblio theek van de Zionsgemeente aan de orde. De directeur van de academie van de Evangelische Kerk in Magdeburg, Hans-Jochen Tschi- che, betoogde, dat rond de basis groepen een nieuwe cultuur aan het groeien is, die zich keert te gen de neiging tot geweld en menswaardige maatschappelij ke structuren ontwikkelt. Be scherming van het milieu heeft daarin voorrang. Van de kerk verwachten deze groepen ruimte om zonder verplichtingen en on danks uiteenlopende motivaties met elkaar te kunnen discussië ren over maatschappelijke en persoonlijke veranderingen. De kerkelijke basisgroepen toonden zich verheugd over de ontmanteling van de eerste ra ketten in de DDR en Tsjechoslo- wakije. Om de onderhandelin gen over vermindering van de conventionele bewapening te vergemakkelijken, moeten de staten van het Warschau-pact 'berekende eenzijdige stappen' nemen, zeggen de basisgroepeji in een verklaring. "Daarmee ge ven zij de krachten in West-Euro pa die naar ontwapening streven, de wind in de zeilen". Onderwegkerken De werkgroep 'Landelijke Onderwegkerken in Nederland' (Europasingel 10, 1693 GS Wer- vershoof, 02288-2768) heeft bij de nadering van het uitgaanssei- zoen weer een folder uitgegeven met een opsomming van de plaatsen her en der in het land waar 'mensen onderweg' zon dags een korte kerkdienst kun nen bijwonen. De twaalf Onderwegkerken zijn te vinden in Beek (Limburg), Blauwkapel (Utrecht), Gulpen (Limburg), Heerenveen, Huis ter Heide (Utrecht), Kats (Zeeland), Onderdijk (Noord-Holland), Spaarndam, Staverden (Gelder land), Urmond (Limburg), Vaals en Zwijndrecht. Bij elke plaats worden in de folder de periode en aanvangstijden vermeld met zo mogelijk nog nadere bijzon derheden, zoals gelegenheid tot koffiedrinken na de dienst en contactadres. Uit de folder: "Onderweg treft men in de kleinste plaatsen wel een of meer kerken aan. Van buiten stapt men daar toch niet zo gemakke lijk binnen. In grote recreatiege bieden trachten sommige plaat selijke kerken die drempel te verlagen door zich als 'toeristen kerk' rechtstreeks tot de recrean ten te richten. Maar door onze snel toenemende mobiliteit be vinden zich elke zondag duizen den mensen op de snelwegen, onderweg naar recreatiegebie den, sportevenementen, familie enzovoort. Speciaal voor deze mensen zijn de Onderwegker ken, waarvan sommige tegelijk toeristenkerk en plaatselijke kerk zijn". "Doel is: een plaats te zijn waar de bezoeker zich 'thuis' voelt, on geacht kerkelijke achtergrond en leeftijd. Gezien de belangstel ling is er aan deze diensten grote behoefte". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nijkerkerveen L. Schaap Schoonhoven; aangenomen naar Poederoijen (Geld.) kandidaat G. H. Koppelman Staphorst, naar Ried en omgeving (Fr.) kandi daat W. P. A. Fieggen Leiden. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Den Helder U. A. Faber Nieuwe Pekela (industriepredi kant voor Oost-Groningen). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Rijs wijk in combinatie met Pijnac- ker kandidaat A. S. van der Lugt Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Den Haag-Zuid A. Bac Bodegraven, te Kortgene (Z.) R. Boogaard Leiden; bedankt voor Spijkenisse B. van der Heiden Woerden, voor Goudswaard M. Mondria Waardenburg, voor Rotterdam-Alexanderpolder, Sprang-Capelle (in combinatie met dovenzorg) en Hoofddorp J. J. van Eckeveld Zeist, voor Leer dam J. Blok Nunspeet, voor Go- rinchem J. Mijnders Veenen- daal, voor Vlaardingen A. B. van der Heiden Doetinchem. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Vrie- zenveen F. Mallan Alblasserdam. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Rotterdam (per 1 mei) M. D. Koster Hengelo (gemeente Twente). In gemeente Twente komt per 1 mei ds. B. A. Koek Leiden (die afgelopen zon dag hier afscheid nam). Vrijgemaakten. De Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt in ons land zijn vorig jaar in leden tal weer iets vooruitgegaan, zo meldt het nieuwe jaarboek 1988. Ze hebben nu in totaal ruim 111.000 leden, van wie ongeveer 64.000 belijdend. Er zijn 261 plaatselijke kerken en 242 dienstdoende predikanten te genover 74 predikantsvacatures. Bijna 600 leden verlieten deze kerk en 420 werden toegelaten. "Ons kerkelijk leven blijft sta biel, geeft een iets grotere groei te zien en minder onttrekkin gen", concludeert dr. W. G. de Vries uit Zwolle (voorheen in Leiden) in zijn jaaroverzicht. "Een zaak om dankbaar voor te zijn wanneer we letten op de massale achteruitgang van de grotere kerkgenootschappen". Elk jaar komt er aantal leden bij dat 'goed' is voor drie predi kantsplaatsen. De groei verdeelt zich wel one venredig; dorpen vergrijzen en stadskerken groeien (door aller lei scholengemeenschappen). De Vries daarover: "Dit komt de ambtelijke bearbeiding niet ten goede en brengt naar beide kan ten plaatselijke problemen Over de Hervormde Kerk merkt dr. De Vries op, dat deze op bijna alle terreinen een terug gang heeft geboekt. "Maar liefst 26 procent is niet gedoopt. Slechts 13 procent bezoekt de zondagmorgendiensten en 5 pro cent de middag- of avonddienst, een teruggang ook 's morgens met 4 procent. Een trieste ba lans". Het beeld van de 'Gerefor meerde Kerken synodaal' is in verhouding al niet veel beter, constateert de vrijgemaakte jaar schrijver. Na een kort overzicht van negatieve ontwikkelingen bij de synodaal-gereformeerden (zoals 'onschriftuurlijke predi king' en zegen over echtschei ding) besluit hy: "Men vraagt zich af, waar het eind is van de onbijbelse experimenten en hoe lang de ware gelovigen het in de ze kerken nog zullen uithouden". Orgelconcert. Zondagavond 6 maart om 7 uur geeft Hendrik Kooiker, organist van de Waalse kerk in Den Haag en de gerefor meerde kerk in Hazerswoude, een orgelconcert in de Waalse kerk aan de Breestraat in Lei den.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2