'Van Gennip een ton waard S™TTV J@an de Schaatsbond schrapt Tjaard Kloosterboer 'Zestien dag* ;en een uitkomst' Jonker blijft Valken '68 Kania zakt op wereldranglijst Bedrijven staan in de rij na Olympische suecesreeks bij Drie telegrammen provincie Miljoenenpubliek schaatsen Biljarters dreigen met boycot EK DINSDAG 1 MAART 1988 SPORT PAGINA 15 SCHIPHOL (ANP) - Kloosterboer is door de KNSB geschrapt als be geleider van de vrouwenselectie, met daarin drievoudig Olympisch kampioene Yvonne van Gennip, die volgende week naar Skiën ver gezeld. In het Noorse plaatsje vindt op 12 en 13 maart de wereldtitel strijd plaats. Dat maakte penning meester IJff bekend tijdens een van de meer bizarre KNSB-pers- conferentie aller tijden. Gezeten op de trap naar de businessclass van de KL-698 uit Calgary liet IJff ook weten dat Kloosterboer in feite niet meer in aanmerking komt om te worden gecontracteerd als opvol ger van vrouwenrainer Van 't Oe ver. „Zijn kaarten zijn zeer zwak", aldus IJff. Aanleiding voor deze bekendmaking vormden Klooster boers uitlatingen in de uitzending van de Olympische ontbijttelevi sie. Het irriteerde de in het vliegtuig is gemaakt vóór het schaatssei- Na het succes van Van Gennip is de geruchtenstroom over de opvol ging van Van 't Oever in volle gang gekomen. „De KNSB is van me ning dat Van 't Oever in bescher ming moet worden genomen om dat hij zich loyaal heeft opgesteld", meende IJff. „Tot en met de laatste actie van Kloosterboer". Van 't Oe ver heeft besloten na het Olym pisch sèizoen niet meer terug te ke ren als vrouwentrainer. Hij toonde zich pijnlijk getroffen door de op merkingen van Kloosterboer. In samenwerking met KNSB-di- recteur Osinga besloten IJff en Charisius naar aanleiding van de geruchten tot de genoemde be kendmaking. Er is geen overleg ge weest met KNSB-voorzitter Meij er, die zijn koffers pakt voor de reis naar Alma Ata, waar een week vóór het damestoernooi om de mondiale aanwezige KNSB-bestuurders IJff allround-titel voor heren wordt g Charisius dat Kloosterboer blij kens diens uitlatingen de eer opeist voor de drie gouden medailles, die Van Gennip tijdens de Olympische winterspelen in Calgary veroverde. Volgens afspraak zou conditietrai ner Kloosterboer in plaats van Van 't Oever het viertal in Skiën (naast Van Gennip zijn dat Stam, Paul en Preuter) begeleiden. Die afspraak schaatst. Het enige in Nederland aanwezige lid van het dagelijks be stuur van de KNSB is vice-voorzit- ter Van Zanten (tevens voorzitter van de Begeleidingscommissie Kernploegen). Persconferenties van de schaats bond kenden in het verleden wel vaker een merkwaardig verloop. Enige jaren geleden werd op een aangekondigde bijeenkomst mee gedeeld dat er niets meegedeeld kon worden. De overeenkomst met een sponsor bleek toen op het laatste moment doorkruist. Tjaard. Kloosterboer: pijnlijke uitlatingen in Ontbijtshow (Archief CALGARY (AFP/RTR) - De Olympische Winterspelen zullen ook in de toekomst zestien dagen in beslag nemen. Dat verklaarde Juan Antonio Samaranch, voorzit ter van het Internationale Olympi sche Comité, gisteren in Calgary. „We hadden die zestien dagen hier heel hard nodig", zo zei de Span jaard, die de daags tevoren afgeslo ten Winterspelen de beste uit de historie noemde. „Vanwege de weersomstandigheden moesten in enkele gevallen onderdelen wor den verschoven. Het kwam zo doende erg goed uit, dat we beslo ten hadden de Winterspelen te ver lengen tot een- periode van zestien dagen", aldus Samaranch. In het verleden duurden de Winterspelen vier dagen korter. Samaranch kondigde aan, dat er in de toekomst zorgvuldiger moet worden gekeken naar de omstan digheden, die in een Olympisch kandidaat-stad te verwachten zijn. „We kunnen nooit precies voor spellen wat er gaat gebeuren tij dens de Spelen met betrekking tot ijs en sneeuw. Maar we hebben alle internationale federaties en natio nale Olympische Comité's instruc ties meegegeven om nauwkeuriger te zijn met hun rapporten voordat er een beslissing wordt genomen over een bepaalde stad, waar de Spelen zouden moeten worden ge houden. Natuurlijk kenden we in Calgary problemen vanwege het weer, maar dat was ook al zo in 1980 in Lake Placid en 1984 in Sara jevo. We waren nu in elk geval blij, 'dat we zestien dagen tot onze be schikking hadden. Ook voor het ijshockey was dat van belang. In Sarajevo moesten al drie wedstrij den worden gespeeld voor de ope ningsceremonie. Nu pasten alle duels precies in het schema tussen de opening en de sluiting." Samaranch verklaarde voorts, dat een evenement als de Olympi sche Winterspelen het verdient een groter scala van sporten op het pro gramma te krijgen. Volgens de Spanjaard is de kans groot, dat het vrije stijl skiën op de volgende Winterspelen, van 1992 in Albert- ville, officieel zal worden toegela ten. Over het grote aantal deelne mers met geringe kwaliteiten op de diverse nummers zei Samaranch: „Hier ligt een taak voor de federa ties. Zij moeten een strenge contro le uitoefenen in hun takken van sport. Het zou bij voorbeeld ook beter zijn als bij het rodelen en het bobslee de beste deelnemers het eerst starten." CALGARY (GPD) Karin Kania is niet alleen de grote verliezer op de Olympische Winterspelen, ook op de wereldranglijst aller tijden heeft de tienvoudige wereldkampioene een veer moeten laten. Zowel haar landgenote Andrea Ehrig als Yvonne van Gennip gingen Kania op deze eeuwige ranglijst voorbij. Ehrig voert de Adelaarskalender nu aan met de serie 40.71 - 2.01.00 - 4.12.09 - 7.17.12, goed voor 166.770. Van Gennip volgt de Oostduitse op de voet. De Haarlemse is op drie van de vier afstanden sneller dan Ehrig. Het verschil zit hem in de 500 meter. Marieke Stam, tot dit seizoen vierde, zakte een aantal plaatsjes ten koste van Seiko Hashimoto, Gabi Zange en Elena Lapuga. De top van de wereldranglijst ziet er na het Olympisch schaatstoernooi als volgt uit (achtereenvolgens plaats, plaats vorig seizoen, 500, 1500, 3000, 5000 meter en fictief puntentotaal): 1. 2) Ehrig (DDR) 2. 3) Van Gennip (Ned) 3. 1) Kania (DDR) 4. (18) Hashimoto (Jap) 5. 5) Zange (DDR) 6. (12) Lapuga (Sov) 7. 4) Stam (Ned) 40.71 2.01.00 4.12.09 7.17.12 166.770 41.54 2.00.68 4.11.94 7.14.13 167.169 39.24 1.59.30 4.17.76 7.39.82 167.948 39.74 2.04.38 4.23.29 7.34.43 170.524 41.93 2.04.98 4.16.76 7.21.61 170.544 42.56 2.04.24 4.23.29 7.28.65 172.719 41.32 2.06.42 4.23.06 7.34.29 172.732 Yvonne van Gennip bracht in Calgary drie van de vijf verbeterde Nederlandse records op haar naam. Van Gennip was al recordhoudster op de 1500, 3000 en 5000 meter. Toch raakte zij nog een topper kwijt. Met 1.21,63 verbeterde Christine Aaftink Van Gennips beste tijd op de kilometer met acht-honderdste se- Een week geledenhalverwege de Winterspelen, schreef ik in deze rubriek de volgende regels (die mij nog heel lang zullen heugen): "Aan de score van vier medail les zal deze week door de vrou wen, naar ik vrees, niets meer worden toegevoegd. Voor Yvonne van Gennip is alleen een medail le haalbaar als een der Oostduit- sen de bocht uitvliegt". Dit was er dus eh, hoe zeg ik dat nou netjes,een tikkie naast. Ach, ik had ook moeten luiste ren naar de man die al jaren ge leden, toen deze rubriek nog maar net bestond, in een voetbal kantine somber in zijn bier staarde en uit de grond van zijn hart zei: "Paauw? Néé. Die heeft er geen kijk op". Andere glorie De felle glans van al dat door Van Gennip behaalde goud ont trekt aan het zicht een andere prestatie die zij leverde, eentje die nooit op kampioens- en re- cordlijsten is terug te vinden, maar op den duur toch de waar de der dingen bepaalt. Wie Van Gennips carrière be kijkt stuit op tal van tegenval lers. Een paar keer voldeed ze bij wereldkampioenschappen niet aan de verwachtingen door zwa re griep of langdurige verkoud heden. Het afgelopen seizoen ver liep zelfs slechter dan ooit tevo ren: kapotte enkels die maar niet goed wilden helen, een gebroken pols en toen de training in volle gang moest zijn, werd ze door een voetoperatie wekenlang achter- uitgeworpen. Het kan niet anders of ze is aan diepe wanhoop ten prooi ge weest. Er zijn ook aanwijzingen dat ze dat was. Zelf op een stoel moeten zitten, terwijl de rest volop traint en kracht op doet. Er is niets ellendigers voor een top sporter dan juist dat. Ja, nu wordt er de draai aan gegeven dat het juist heel goed was, omdat ze rust kon nemen terwijl de anderen opbrandden. M'n zolen. Het is achteraf ge praat dat nergens op slaat. Want het is geen echte rust die je dan hebt, maar louter onrust. Je raakt op de achtergrond, de des kundigen gaan twijfelen aan je kansen. Het wordt stil om je heen. De telefoon (die nu roodgloeiend staat) laat zich maar zelden ho ren. Eindeloos gepieker en ge- knaag in donkere uren. Red je het nog wel, lukt het nog om op tijd in vorm te zijn voor de Spelen, het onbetwiste hoogtepunt van je sportloopbaan? Om je een weg te kappen door dat kreupelhout van onzekerheid Deze hoop vormt het ijshoc- keyteam van Finland nadat het door een verrassende zege op Rusland de zilveren medaille in Calgary had behaald. Onder aan de stapel ligt de Finse doel man Tammi, de grote held van de match. Hij kwam met de schrik vrij en neerslachtigheid heb je kracht, moed, volharding nodig. Het is een worsteling van een ander soort dan in een wedstrijd is ver eist. Ik vermoed dat haar opmer kelijke nuchterheid bij alle succes daar voor een deel op terug te voeren is: de andere kant van de medailles had ze al ruimschoots kunnen bekijken. Pa en moe In de Olympische tv-ontbijt- show zaten de ouders van Yvon ne van Gennip enkele malen bij Koos Postema aan tafel. Het tafe reel dat ze boden, ontroerde me. Zo, stel ik me voor, hebben de pa en moe van Ot en Sien er uitge zien. Ze straalden een-oer Hol landse degelijkheid uit. Beide be nen vast op de vaderlandse grond, je plicht doen, niet zeuren, doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg. Dat Yvonne in Cal gary voor een tv-camera haar tong had uitgestoken, kon ook ab soluut niet de goedkeuring van pa Van Gennip wegdragen. Nee, naar Calgary hadden zijn vrouw en hij niet meegewild. "Je kunt er maar beter niet te dicht opzitten". Verder wilde hij daar niets over zeggen. Het hoefde ook niet. De onderhuidse beroering was zó voelbaar. In het onwaarschijnlijke geval dat Yvonne zich te lang zou laten meeslepen door het feestgedruis dat nu over haar losbarst, weet ik zeker dat pa Van Gennip op een dag met een ontevreden hoofd voor de deur van zijn dochter zal staan, met deze oer-Hollandse mededeling: "Het is nou mooi ge weest, vooruit, aan je werk". Postema Als er in Nederland ooit nog eens ontbijt-tv komt dan moet Koos Postema dat presenteren. Die man is daar zo goed in. Ik heb het er vorige week al over gehad. Als een der weinigen heeft hij de soepele toon die bij de ochtendu ren past. Dat hebben de zestien Olympische dagen weer eens haarfijn aangetoond. Maandag ochtend, aan het slot, dankte Koos Postema alle betrokkenen voor hun medewerking. "Op ver zoek van nieuwslezer Harmen Syzen dank ik ook alle huisgeno ten van de NOS-medewerkers". Syzen, een man met een groot droog-komisch talent: "Ja, want omdat wij zo vroeg moesten be ginnen en dus op andere uren sliepen, moesten die huisgenoten zestien dagen fluisterend door het huis sluipen. Zelfs het toilet konden ze niet gebruiken, vanwe ge het lawaai van het doortrek ken". Postema: "Waar moesten ze dan eh.'..? Syzen: "Bij de buren". Postema: "Nou eh, dan ook on ze dank aan de buren". Wat jammer toch dat dat licht voetige gedartel voorbij is". De Waard Theo de Waard keert terug als trainer bij RCL en de Leiderdor pers zijn daarmee zeer verguld. Bij het zojuist verschenen club blad was tenminste een in gras groen uitgevoerde, speciale bijla ge gevoegd met een uitgebreide lofzang op De Waard. Zelfs het hondje van eerste-elftal begelei der Rinus Rijnsburger heeft, zo verneem ik uit de bijlage, instem mend 'woef geroepen bij de te rugkeer van De Waard, waarmee mijn laatste twijfel aan de op rechtheid van al die jolige reac ties werd weggenomen. Toch een vraagje. Ik lees dat De Waard "op korte termijn verster king wil aantrekken uit andere clubs". Hé, hé, gaat er op de Bloe- merd met de geldbuidel worden gerammeld? Het staat er niet. De Waard roept alleen "dat de ac commodatie prachtig is en de or ganisatie uitstekend en dat voet ballers graag naar RCL willen komen". Allemaal tot je dienst, maar ik heb nog nooit gehoord dat voetballers vanwege een mooi veld van club veranderen. Waarom gingen ze er dan tot dus ver niet heen? Hoe zit dat? Ik weet wel: zo de Waard is- Maar toch, wil het clubblad van RCL daar straks eens ant woord op geven? RUUD PAAUW DEN HAAG (GPD) Er staan geen dollartekens in zijn ogen. Ook is hij niet het type van de snelle zakenman, die na een paar telefoontjes enkele duizenden guldens rijker is. Toch moet Ron Mulder de financiële toekomst van schaatsvedette Yvonne van Gennip binnen enkele dagen veilig zien te stellen. LEIDEN - Laslo Nanai gaat de voetbalvereniging Hillegom verla ten. De ex-trainer van Van Nispen heeft ruim drie jaar bij de vierde klasser gewerkt. Arie Jonker (Val ken '68) en Hans van Rijn (Stomp- wijkse Boys) blijven nog een jaar tje bij hun huidige vereniging. Op donderdag (3 maart) speelt vierde klasser Docos een wedstrijd tegen de reserves van eredivisie club Ajax. Dit gebeurt ter gelegen heid van de ingebruikneming van de nieuwe lichtinstallatie. De wed strijd begint om 19.00 uur. De 41-jarige Hagenaar weet zeker dat dat lukt. Maar het duurt gerui me tijd, voordat hij met bedragen over de brug wil komen. „Die drie gouden medailles zijn zeker goed voor een ton". Om daar aarzelend aan toe te voegen: „Ik heb liever dat je enkele tienduizenden gul dens opschrijft. Dat is bij elkaar ook een ton". Ron Mulder, eigenaar van Ice Productions BV - het bedrijf dat al le topschaatsers onder contract heeft - manoeuvreert voorzichtig, zodra het grote geld ter sprake komt. Hij wil niet overkomen als een genadeloze duitendief, die al leen maar bezig is met de exploita tie van de goudmijn Yvonne van Gennip. Het klinkt zelfs bijna ver ontschuldigend, als hij opmerkt dat 'een topsporter die zo'n gewel dige prestatie levert, daarvan ook de vruchten mag plukken'. Voor Mulder was het een gek kenhuis. Enkele uren nadat de 23- jarige Haarlemse op overtuigende wijze beslag heeft gelegd op de der de gouden medaille, staat de tele foon niet stil. Tientallen bedrijven bellen met Ice Productions in de hoop te kunnen meeprofiteren van het succes van de Olympische kampioene. „Alleen al vandaag zijn er meer dan 25 aanbiedingen bin nen gekomen. Iedereen wil Yvon ne van Gennip voor een interview, of voor de opening van een bedrijf of beurs. Er belde zelfs een platen maatschappij, die een single wil opnemen". Terughoudend De Hagenaar houdt de boot na drukkelijk af. Op de rem trappen, noemt hij dat. „Er is keus genoeg, we moeten voorzichtig zijn. Je kunt beter ingaan op één goede aanbieding dan op vijf kleintjes. We stellen ons bijvoorbeeld heel te rughoudend op tegenover aanbie dingen om winkels en bedrijven te openen. We kiezen voor activitei ten, die in overeenstemming zijn met het karakter en het imago van Yvonne. Cosmetica bijvoorbeeld, dat zou prima bij haar passen". Yvonne is in ieder geval verze kerd van 18.000 gulden, die Philips op voorhand heeft aangeboden. De gloeilampenfabriek had de Neder landse deelnemers aan de Olympi sche Spelen een bedrag van 5000 gulden per medaille en 1000 gulden per record toegezegd. „Yvonne be trekt vandaag een nieuwe flat in Haarlem. Dus dat bedrag komt goed van pas". De voorzichtigheid die Mulder in acht neemt, heeft ook te maken met dé regels waaraan Yvonne zich als amateur dient te onderwerpen. „We moeten binnen de normen van het amateurisme blijven. Met Hil- bert van der Duijm hebben we on ze les geleerd. Die mocht op een ge geven moment niet deelnemen aan schaatswedstrijden in Inzeil, om dat hij de regels zou hebben over treden. Het geld dat Yvonne krijgt, wordt op een aparte rekening ge zet. Formeel kan ze er niet over be schikken". Andere aanbiedingen, waarover Mulder in overleg met Yvonne nog schermen. We hebben een wijze les dat voor een Nederlandse topspor- wil nadenken, betreffen sieraden geleerd met Hein Vergeer. Voordat ter het echte grote geld is wegge- HAARLEM (GPD) Ook de provincie Noord-Holland leeft mee met Yvonne van Gennip. Bij de eerste olympische overwinning ging er ijlings een gelukstelegram naar Canada. Bij de tweede gouden medail le stuurde het provinciebestuur opnieuw een telegram, ditmaal met de woorden: „Van harte. Woorden schieten te kort. Of is misschien drie keer scheepsrecht? Veel succes met de laatste loodjes". Zondagnacht ging er wéér een telegram uit richting Calgary. De tekst luidde deze keer: „Drie maal is dus scheepsrecht. Het kan niet op. Wederom proficiat". en de inrichting van haar nieuwe woning. „Elke winkelier in Haar lem wil Yvonne iets geven. Maar zo werkt dat niet. Dan krijgt ze ca deaus, waar ze misschien helemaal geen prijs op stelt. We hebben nu afgesproken dat de winkeliers ge zamenlijk iets doen. Yvonne kan dan te zijner tijd iets uitzoeken". Ook de omroepen staan in de rij, om Yvonne op televisie te krijgen. Met uitzondering van de VARA hebben alle grote zendgemachtig den een verzoek om een interview ingediend. En ze zijn graag bereid daarvoor te betalen. Volgens Mul der gaat dat om een geringe onkos tenvergoeding van een paar dui zend gulden. „We willen maar één uitzending. We zoeken een puur amusementsprogramma met de grootste kijkdichtheid, zodat zo veel mogelijk mensen Yvonne kunnen zien. Een soort huldigings programma. Het zal dus wel de AVRO of de TROS worden". De naam Yvonne van Gennip is inmiddels als handelsmerk gede poneerd. „Dat moet je eerst af- je het weet, gebruiken allerlei be drijven de naam van een kam- Dries pioen. En het is juridisch ontzet tend moeilijk om daar iets tegen te doen, als de naam niet als handels merk is gedeponeerd". Aanbiedingen uit het buitenland zijn er nog niet, maar Mulder ver wacht dat die de komende dagen wel zullen binnenstromen. De manager die ooit eens tegen de ma rathonschaatser Dries van Wijhe heeft gezegd dat die een miljoen zou kunnen verdienen, gelooft niet ,Ik heb dat inderdaad tegen wel onder spe cifieke voorwaarden. Hij is een fi guur, die tot de verbeelding spreekt. Dries zou dat geld kunnen verdienen, als hij de Elfsteden tocht had gewonnen die vervol gens tien jaar lang niet meer zou zijn gereden". Maar als schaatser kun je in Ne derland geen miljonair worden. Mulder: „Het bedrijfsleven in ons land durft zich nog niet te associë ren met topsporters. Sponsors ge ven een geldbedrag en vragen dan meteen wat ze ervoor terugkrijgen. In Amerika is dat heel anders. Daar werken ze op lange termijn. Ze in vesteren een bedrag aan geld en kijken wat ze eraan kunnen verdie- HILVERSUM (ANP) De rechtstreekse tv-uitzendingen van de Olympische schaatswedstrijden in Calgary voor vrouwen op de 1.500 en 5.000 meter zijn het afgelopen weekeinde in ons land door een mil joenenpubliek bekeken. Volgens de NOS werd Van Gennips succes op de 5.000 meter zondagavond laat gevolgd door vier en een half mil joen kijkers, die een waardering gaven van 8. Tijdens de gouden race van de Haarlemse op de 1.500 meter in de nacht van zaterdag op zon dag zaten anderhalf miljoen kijkers voor het scherm. Het waarde ringscijfer bedroeg toen 7,8. SAARBRUECKEN (ANP) - De Europese titelstrijd driebanden in de Deense stad Vejle, van 10 tot en met 13 maart, dreigt getroffen te worden door een boycot van Euro pa's sterkste spelers. De vier leden van de proforganisatie BWA, waar onder Van Bracht, hebben de CEB in een telex een ultimatum gesteld. Daarin eisen de vier onder leiding van de Belg Ceulemans dat de Westduitser Müller alsnog wordt toegelaten tot de strijd in Vejle. „Dieter heeft zich middels het toer nooi in Aalborg geplaatst voor de Europese titelstrijd", stelde de Belg gisteren. „Hij werd daar vierde en dat was voldoende. Wat schetst zijn en ook onze verbazing dat bij de bekend making van de officiële deelne merslijst de naam van Dieter op eens ontbreekt. Het heeft te maken te hebben met een ruzie tussen Müller en de Westduitse bond, die hem als lid heeft geschorst. De Eu ropese bond heeft dat blijkbaar overgenomen. Maar dat kan hele maal niet. Dan hadden ze Dieter al voor het toernooi in Aalborg duide lijk moeten maken dat hij niet in Vejle actief mocht zijn. En niet nu pas. Wij eisen van de CEB, die de eerste verantwoordelijke voor de gang van zaken is, dat Muller wel mee mag doen. Voor vrijdagnacht 00.00 uur willen wij een antwoord hebben. Mag Dieter dan nog steeds niet aan het Europees kampioen schap deelnemen, dan blijven de vier BW A-spelers uit Vejle weg." DINSDAG 14.30-15 00 SKY: Motorsports News. 15.58-16.55 Did 2: Pliff: sportprogramma voor de jeugd. 20.00-21.45 Ned 2: Studio Sporl: samen vatting aankomst Yvonne van Gennip op Schiphol, gevolgd door Europa-Cupvoet bal: rechtstreekse reportage van de wed strijd Young Boys-A|ax in Bern, eerste wedstrijd in de kwartfinale van het toer nooi voor bekerwinnaars. 21.00-21.30 BBC 1A Question ol Sport; sportquiz. 21 00-22.00 SCH NBA Basketball. 22.00-23.00 SKY Nederlands competi tievoetbal. 22 35-22.40 SCH Gillette Soccer Scene. 22.40-23.40 SCH: Australian Touring Car Championship. 23.00-24.00 SKY: Frans competitievoet bal met o.a. de wedstri|d van de week:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15