Randstad wil 150 miljoen voor versterken economie Laatste poging De Hoop in de vaart te houden Benauwde uren strandpaviljoens Nijpende financiële situatie Noordwijk agenda HfcUIU 'Sociaal-economische structuur is zwak, u moet zich niet vergissen' DEN HAAG/REGIO - De Randstad wil van het Rijk vijftig miljoen gulden voor het voeren van economisch beleid. Utrecht, Zuid- en Noord-Holland, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en het bedrijfsleven willen dat er bij wijze van experiment drie jaar lang een dergelijk bedrag beschikbaar wordt gesteld voor investeringen die de struc tuur van de Randstad verbeteren. Het experiment, dat gis teren tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamercom missie voor economische zaken werd bepleit, zou in 1989 moeten ingaan. Alleen het anderhalve meter hoge plateau waarop Lange en Van Beelen hun strandpaviljoens hebben gebouwd, staken gistermiddag nog boven het water uit. Dick Hogewon.ns) De Randstad was met een forse de legatie onder leiding van de Zuid hollandse commissaris der konin gin S. Patijn naar het Binnenhof getogen. De Kamercommissie voor economische zaken hoorde name lijk de provincies over de wijzigin gen die minister R. de Korte (WD- /economische zaken) wil aanbren gen in het te voeren regionaal eco nomisch beleid. Jaarlijks wordt daar 577 miljoen gulden voor uitgetrokken. Het overgrote deel gaat naar de zwakke regio's in het land zoals het Noor den en het Zuiden. Slechts van 57 miljoen profiteert ook de Rand stad. Met dat geld worden de voor waarden verbeterd voor bedrijven die zich willen vestigen. Dat geld wordt met ingang van 1989 van de begroting van het ministerie van economische zaken geschrapt, zo dat de Randstad geen aanspraak meer kan maken op deze rijkssub sidie. De bezuiniging, waartoe overi gens al een paar jaar geleden werd besloten, heeft tot grote boosheid geleid bij de overheden en het be drijfsleven in de Randstad. Geza menlijk besloten zij hun stem te verheffen, zodat gisteren de drie provincies, de vier grote steden, de Kamers van Koophandel en de werkgevers- en werknemersorga nisaties in één delegatie de com missievergadering bezochten. Rijke stinkerds Patijn trok fel van leer tegen het voorgestelde beleid. Hij zei dat de concurrentiepositie van de Rand stad als economisch centrum bin nen West-Europa slecht wordt be hartigd. "De Randstad is onmis kenbaar het economische en be stuurlijke hart van ons land", aldus Patijn, die zich niet wilde afzetten tegen de andere provincies maar vooral het internationale karakter van de Randstad benadrukte. "De economische positie wordt bovendien bedreigd. De concur rentie vanuit andere stedelijke ag glomeraties in West-Europa, zoals Londen, Brussel, Parijs en Frank furt, wordt steeds heviger. Voor Nederland is het daarom van het al lergrootste belang dat de functie van de Randstad als motor van on ze internationaal georiënteerde economie verder wordt verstrekt". Patijn benadrukte dat de over heid wel veel voor de Randstad zegt over te hebben, maar dat er in de praktijk nog maar weinig van te recht is gekomen. Lijkt het alsof de ministeries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer en verkeer en waterstaat nog wel oog hebben voor de specifieke problemen van de Randstad, het departement van economische za ken geeft nooit thuis. "De sociaal-economische struc tuur van de Randstad is zwak. U moet zich niet vergissen", hield Pa tijn de wat ongelovig kijkende Ka merleden voor. "Ik zie u denken: wat doen die rijke stinkerds hier. Maar u heeft het deerlijk mis". Speerpunt Volgens de commissaris zijn er allerlei negatieve ontwikkelingen, die vergelijkbaar of veel erger zijn dan de situatie in de zogenaamde zwakke regio's van het land. Patijn rekende voor dat alleen al de vier grote steden 30.000 werklozen meer tellen dan in de zwakke re gio's in het noorden en zuiden van het land. En in tegenstelling tot de positieve ontwikkeling van de werkgelegenheid in deze gebieden, stijgt het aantal werklozen in de grote steden nog steeds. "De vier steden zijn aangewezen als speerpunten. Ik vind het prach tig als speerpunt aangewezen te worden, maar als er geen geld wordt bijgeleverd, heb ik er geen donder aan", aldus Patijn. "We worden ontzettend ondersteund met woorden, maar als het om da den gaat, woon ik liever in Lim burg". De Randstad-delegatie vroeg de Kamerleden om van de 520 miljoen die er vanaf 1989 jaarlijks te verde len is, vijftig miljoen te bestemmen voor hun provincies. Een beschei den bedrag, zo meende de Amster damse Wethouder J. van Duyn (economische zaken). "In de grote steden zit al 20 procent van alle werklozen. Vijftig miljoen is slechts tien procent van de pot", al dus Van Duyn. "Wij stellen ons ui terst bescheiden op, maar het is wel een klein druppeltje smeerolie in de motor van onze economie". Stom Ook Patijn erkende dat het slechts om een klein bedrag ging, maar wees op het feit dat elke gul den subsidie leidt tot twaalf gulden investeringen door het bedrijfsle ven. "Vaak is het miljoen dat wij aanleveren net het laatste miljoen dat nodig is", zei Patijn, die het schrappen van het geld voor het voorwaardenscheppend beleid "buitengemeen stom" noemde. De provincies en vier grote ste den willen de vijftig miljoen ge bruiken voor het verbeteren van de structuur van de Randstad. Het gaat dan om het in samenwerking met het bedrijfsleven opzetten van allerlei projecten, het verbeteren van oude industrieterreinen, het beter bereikbaar maken van be drijfsterreinen, het bevorderen van vestigingsmogelijkheden rond Schiphol. Bovendien zou de aanleg van scienceparken moeten worden gestimuleerd en de congres- en vergaderfunctie en de toeristische infrastructuur van de Randstad moeten worden verbeterd. De Tweede Kamercommissie be handelt over drie weken het regio naal economisch beleid. KATWIJK De Katwijkse strand- exploitant Theo Lange beleefde gistermiddag de angstigste uren van dit voor hem toch al niet erg fortuinlijk verlopen seizoen. Van de stormen die zijn paviljoen Willy Zuid sinds februari heeft moeten doorstaan, was de noord-wester van gisteren wel de meest gevaar lijke. Niet zozeer de windkracht als wel de hoog opgezweepte golven vormden daarbij de grootste be dreiging. Op het moment dat de kolkende zee op het hoogste punt was, stak alleen het plateau waarop Lange zijn paviljoen heeft ge bouwd nog als een schiereiland bo ven het water uit. Hoewel de gol ven over de beschoeiing sloegen, bleef de zandwal grotendeels in tact en week het gevaar voor het wegspoelen van het paviljoen in de loop van de middag. Ook na van nacht staan het strandpaviljoen Willy Zuid en het wat noordelijker gelegen paviljoen Eb en Vloed van Cees van Beelen dat momenteel nog in opbouw is nog onge schonden overeind. "Zo erg als dit seizoen heb ik het in mijn loopbaan nog niet meege maakt", zei Lange gistermiddag. "De afgelopen vier weken volgde de ene storm op de andere". Lange is in Katwijk van oudsher haantje de vroegste als het gaat om het op bouwen van zijn strandpaviljoen en is niet zo snel onder de indruk van zwaar weer. De noord-wester storm van gisteren kwam echter op een bijzonder ongelegen moment. Het paviljoen was juist afgelopen zondag voor het publiek openge gaan en alle kostbare apparatuur voor onder meer de keuken was in- midcfels geplaatst. "Als de tent een paar weken geleden in de lucht was gevlogen was er nog niet zoveel aan de hand geweest. Dan raap je de planken bij elkaar en begin je op nieuw. Nu zou het echter een aan zienlijke schadepost betekenen", aldus Lange. De strandtenthou ders kunnen zich zo vroeg in het seizoen niet tegen stormschade verzekeren. Tot nog toe is de stormschade voor Lange vrijwel te verwaarlozen geweest. Door tijdig maatregelen te nemen zoals het grotendeels afbreken van het terras voor het pa viljoen kon worden voorkomen dat het onderkomen door de wind en de zee werden beschadigd. NOORDWIJK De gemeente Noordwijk verwacht in 1991 een te kort van ruim 1,2 miljoen gulden. Volgens het college dreigt het te kort op de gemeentebegroting de komende jaren tot onaanvaardbare hoogte op te lopen. Beperking van de uitgaven en verhoging van de inkomsten door belastingverho ging zijn noodzakelijk om een drei gend 'bankroet' te voorkomen. Dat blijkt uit de onlangs uitgebrachte voorjaarsnota. De nota is op verzoek van burge meester en wethouders van de bloemenbadplaats door de ge meentelijke afdeling financiën op gesteld. Door aan het begin van het jaar de financiële positie van de ge- CDA-kamerlid over mestproblemen WOUBRUGGE - Het CDA-ver- band Woubrugge/Hoogmade houdt morgenavond een openbare ledenvergadering waarop A. Lan- Na de spreekbeurt is er gelegen- sink, voorzitter van de tweede-ka- heid tot discussie. De bijeenkomst mercommissie voor milieubeheer, wordt gehouden in de rooms-ka- spreekt over mestproblematiek, tholieke kerk De Goede Herder landboüwbestrijdingsmiddelen, aan de Bateweg en begint om acht het dumpen van verontreinigde uur. meente onder de loep te r het mogelijk tijdig een eventuele wijziging van het beleid door te voeren. De voorjaarsnota wordt dus niet alleen uitgebracht om een 'vinger aan de pols te houden'. De financiële positie van de bloe menbadplaats wordt er de laatste jaren niet beter op. Dit jaar wordt een begrotingstekort van ruim 255.000 gulden verwacht, in 1989 een tekort van 700.000 en in 1990 bedraagt het nadelig saldo van het gemeentelijk huishoudboekje naar verwachting ruim 1,1 miljoen gul den. De ambtenaren van de afde ling financiën doen in hun nota tal van voorstellen ter beperking van het verwachte tekort. Door op allerlei terreinen minder uit te geven en de gemeentelijke belastingen fors te verhogen weten de ambtenaren de tekorten om te buigen tot overschotten. Vissers zelf moeten hospitaal-kerkscliip van ondergang redden LE1MUIDEN - De gemeente Leimuiden gaat de pas opgeknapte en veelgebruikte Herenweg naar Kudelstaart beveiligen met groene katle-ogen in het wegdek. Sinds de reconstructie van deze weg langs de Westeinderplas is afgerond zijn hier in korte tijd elf ongevallen gebeurd. Onlangs verongelukte op de weg nog een truckchauffeur die met zijn vrachtwagencombinatie in botsing kwam met een bus van Centraal Nederland. Volgens de Leimuidense wethouder J. van Dam (WD/verkeerszaken) is de Herenweg na de reconstructie een 'racebaan' geworden. "De nieuwe egale asfaltlaag nodigt uit tot hard rijden en dat is niet goed want er zit een aantal verraderlijke bochten in de weg", aldus Van Dam, die zo snel mogelijk katte-ogen wil laten aanbrengen om de weg duidelijker te markeren. Het schrikbarende aantal ongevallen moet hiermee worden teruggebracht. (fotoT. Spadon) SCHEVENINGEN/KATWIJK Het bestuur van het hospi taal-kerkschip De Hoop onder neemt een uiterste poging om dithulpverleningsvaartuig ook na 1989 in de vaart te houden. Er is een plan gemaakt om de kosten van De Hoop te laten dragen door het visserijbe drijfsleven op het moment dat de rijksoverheid volgend jaar haar subsidie stopt. Tegen een bijdrage van minimaal 4760 gulden per vissersschip zou het hulpverleningsvaartuig voor de vloot behouden kunnen worden. Dat blijkt uit berekeningen die se cretaris L.W. Leenman, van de ver eniging die het hospitaal-kerk schip exploiteert, voor de verschil lende vissersorganisaties in ons land heeft gemaakt. Vertegen woordigers van deze organisatie zullen het plan op dinsdag 22 maart bespreken tijdens een bijeenkomst aan boord van De Hoop. de exploitatie door het visserijbedrijfsleven kan alleen slagen als de vissers bereid zijn aanmerkelijk meer bij te dra gen aan het werk van De Hoop dan tot nog toe is gebeurd. Van de 475 schepen van de vissersvloot die momemteel in aanmerking komen voor het financieel steunen van het hospitaal-kerkschip, zijn er slechts 150 lid van de vereniging De Hoop. Gezamenlijk brachten zij in 1987 een bedrag van 73.900 gulden bij el kaar, wat neerkwam op 400 gulden per kotter en 1000 gulden per traw ler. Pogingen van het bestuur om deze bijdragen te verhogen al was het maar met 100 gulden zijn de afgelopen jaren steeds spaak ge lopen. Voor het in de vaart houden van het hospitaal-kerkschip is voor 1989 een bedrag van in totaal ruim 1,9 miljoen gulden nodig. Daarvan zou door de vissers ruim 1,7 mil joen gulden moeten worden be taald. Secretaris Leenman waar schuwt dan ook voor al te veel opti misme over het welslagen van dit plan. Voor de rijksoverheid zijn er twee belangrijke reden om de sub sidie aan het hospitaal-kerkschip met ingang van 1989 af te bouwen. In dat jaar zal een nieuw visserij- onderzoekingsvaartuig in bedrijf worden genomen als vervanging van de huidige 'Tridens' dat een deel van de taken van De Hoop zou kunnen overnemen. In de praktijk is verder gebleken dat de activitei ten van het huidige hospitaal-kerk schip in de afgelopen periode sterk zijn teruggelopen. Het aantal patiënten dat in 1987 aan boord van De Hoop werd be handeld, bedroeg vorig jaar 49. In 1986 waren dat er nog 100 en in 1980 zelfs 300. Ook de functie van 'wegenwacht op de zee' is sterk af genomen. Het aantal reparaties dat door de monteurs van het hospi taal-kerkschip in 1987 werd ver richt, bedroeg niet meer dan 20. In het topjaar 1980 werd nog meer dan 100 keer technische assistentie ver leend. Een belangrijke verklaring voor de afname van deze vormen van hulpverlening is dat de vissers schepen niet meer zo geconcen treerd vissen als vroeger het geval was. Het merendeel van de vloot maakt verder reizen van maximaal een week en is door de aanwezig heid van moderne technische-, na vigatie- en communicatie-appara- tuur aan boord steeds minder af hankelijk van het hospitaal-kerk schip. Ook de mogelijkheden voor dienstverlening vanaf de wal, bij voorbeeld met behulp van helicop ters en de Radio Medische Dienst, zijn sterk toegenomen. Een aantal leden van het bestuur van de Vereniging Hospitaal-Kerk schip De Hoop is, gesteund door een groot aantal vissers, echter van mening dat er ook in de jaren ne gentig nog behoefte is aan een spe cifiek hulpverleningsvaartuig voor de vloot. "Al neemt het aantal bran den af, dan nog schaft men de brandweer niet af', zo schreef het bestuur van de vereniging eind 1986 aan de minister van landbouw en visserij. neer bij het afbouwen van de over heidssubsidie voor het hospitaal kerkschip. Wel werd er inspraak gevraagd bij het onderbrengen van het takenpakket van hèt schip bij het nieuwe visserij-onderzoekings vaartuig en aangedrongen op een afvloeiingsregeling voor de be manning van De Hoop. Begroting De poging die nu wordt onderno men om het hospitaal-kerkschip met financiële steun van het visse rijbedrijfsleven toch in de vaart te houden, is vooral afkomstig uit de visserij zelf. Voor het eerst werd dit initiatief door de vereniging De Hoop besproken tijdens een be stuursvergadering op 27 oktober vorig jaar, met als resultaat dat werd overeengekomen dat een kostenbegroting voor de komende jaren zou worden opgesteld. De be rekeningen konden pas afgelopen maand worden gemaakt omdat toen de globale cijfers over 1987.be- schikbaar waren. Bij het opstellen van de begro ting voor 1989 en de volgende jaren wordt uitgegaan van het gebruik van het huidige, 24 jaar oude schip. Wel is het aantal opvarenden terug gebracht tot een minimale sterkte van 12 personen en is het aantal zeedagen iets verminderd. Er wordt van uitgegaan dat artsen en predikanten aan boord van De Hoop vrijwilligerswerk zullen ver richten. Ook de personeelssterkte van het kantoor van de vereniging is teruggebracht. Onzekere posten op de begroting die sluit met op bedrag van ruim 1,9 miljoen gulden zijn de onder houdskosten van het schip, de prijs van gasolie en de vergoedingen voor hulpverlening op zee. Bij het verdelen van de kosten van het hospitaal-kerkschip over de vissersvloot, gaat de vereniging uit van 360 schepen die eventueel voor een bijdrage in aanmerking komen. Er is dan niet gerekend met het totale aantal van 475 sche pen, maar met de groep trawlers en kotters met een vermogen van meer dan 300 pk. Als al deze sche pen financieel zullen bijdragen, komt het jaarlijkse bedrag per schip op 4760 gulden. Geldboete overtreden vangstverbod HAARLEM (ANP) - De economi sche politierechter in Haarlem, mr. H. Heijne Makkreel, heeft maandag acht vissers uit IJmui- den en Katwijk veroordeeld tot geldboetes van in totaal 13.500 gulden voor overtreding van het vangstverbod. De vissers voer den in 1986 en 1987 enige duizen den tonnen kabeljauw, schol, ha ring en tong bij de visafslag in IJmuiden aan in periodes waarin de vangst op die vis verboden De opgelegde geldboetes vari- ëerden van 65 gulden tot 4.200 gulden, afhankelijk van de hoe veelheid aangevoerde vis. Offi cier van justitie mr. J. van der Bruggen had boetes van in totaal bijna 15.000 gulden geëist. Behal ve voor illegale visvangst werden sommige vissers ook veroor deeld voor een onjuiste opgave van de hoeveelheid gevangen vis. De officier eiste voor de feiten uit 1986 een boete die overeen kwam met 5 procent van het be drag dat de illegale vis had opge bracht. Justitie heeft voor deze milde benadering gekozen, om dat het visserijbeleid in 1986 "be paald geen schoonheidsprijs ver diende", zoals de politierechter het uitdrukte. Reddingsvlotten Vinca Gorthon aangespoeld NOORDWIJK - Op de kust van Noordwijk zijn gisteravond drie reddingsvlotten aangespoeld. De rubberen boten zijn afkom stig van het Zweedse vracht schip Vinca Gorthon dat zondag middag voor de kust van Cam perduin kapseisde en zonk. De vlotten kwamen voor de boulevard, bij de Langevelder- slag en op de grens met de ge meente Katwijk op het strand te recht. Omdat in de binnenkant van de boten de naam Vinca Gorthon stond geschreven, kon de politie van Noordwijk de her komst van de vaartuigen trace- i het or. Boskoop kaartavond van de Katholieke Vrouwenvereniging in de Paro chiezaal, aanvang 20.00 uur. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur. Leiderdorp educatieve avond: "Weidevo gels en hun bescherming", aan vang 19.30 uur in Milieu Educatief Centrum de Houtkamp, Van Die- peningenlaan. contactavond met klaverjassen en sjoelen van buurt- en speel tuinvereniging Zijlkwartier, aan vang 20.00 uur in wijkcentrum Zijl kwartier, Van der Marckstraat. Oegstgeeöt lezing door schrijfster Marijke Höweler, aanvang 20.15 uur in de openbare bibliotheek. WOENSDAG 2 MAART Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis aan,de Langeg- racht. kindervoorstelling 'Duinkonijn', aanvang 14.30 uur in Droomfa- briek, Oude Singel. lezing over reïncarnatie, voor jongeren van 16 tot 21 jaar, door paranormaal genezeres Sonia Bos, aanvang 19.30 uur in Rem brandt Scholengemeenschap, Noachstraat. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. Leiderdorp minikermis voor kinderen van 4 tot 8 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. openbare voordracht over 'reïncarnatie' door theosofisch ge nootschap, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. A open huis bij kanovereniging Rijnland, van 20.00 tot 22.00 uur in gebouw Irene aan de Hoofd- Voorschoten thema-avond van de Vereni ging Gezondheidszorg Voorscho trum, Van der Waallaan. Wassenaar eerste lezing in de serie over de historie van Wassenaar, deze avond: 'Het ontstaan van het Wassenaarse landschap', aan- DONDERDAG 3 MAART Alphen vrouwenbijeenkomst Evangeli sche Omroep, van 9.30 tot 11.30 uur in Hotel Toor, Stationsplein 2. Boskoop spookavond met video in jon gerencentrum De Tunnel, Galerij, aanvang 20.30 uur. eenswijk, clavecimbel en Hilde de Wolf, blokfluit, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. manifestatie 'Huis '88', van 14.00 tot 22.00 uur in de Groen- oordhallen. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht, van 19.00 tot 22.00 uur bij de WDM, Breehuys, Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20.00 tot 21.30 uur in Troef. Stationsweg 32, inlichtingen, tel: 149324/2161880. Leiderdorp belastingspreekuur, van 9.00 tot 12.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw aan de Splinterlaan 89. klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14