Uitbreiding Gemeente- archief kost 4,5 miljoen Platanen in trottoirs Sitterlaan vervangen door kleinere bomen SCHOKKENDE PRENTEN Tranen vloeien rijkelijk tijdens zitting van Leidse kantonrechter LEIDEN De platanen op de trot toirs op de De Sitterlaan worden nog deze maand gekapt en vervan gen door kleinere en kleiner blij vende bomen. De gemeente haalt de bomen om onder meer omdat ze met hun wortels de stoeptegels omhoogdrukken. Daardoor ver oorzaken ze veel hinder voor voor al oudere mensen. De platanen op de middenberm van de De Sitter laan blijven staan. In totaal zullen 59 bomen in de De Sitterlaan het leven moeten la ten. Dat de bomen ooit overlast zouden veroorzaken en dus zouden moeten worden gekapt, had de ge meente overigens al tien jaar gele den voorzien. Vandaar dat zij in de middenberm bomen plantte. Op die manier wilde ze voorkomen dat de De Sitterlaan wel opeens een erg lege aanblik zou bieden wan neer de platanen op de stoepen zouden worden omgehaald. De gemeente begint met haar kapwerk op maandag 14 maart, ijs en weder dienende. Het werk, dat naar schatting vijf dagen zal ver gen, begint aan de oneven zijde van de straat. Als daar het 'groen' is ge rooid, wordt de even zijde van de straat aangepakt. Voor de 59 platanen zullen 23 prunussen terugkeren: bomen die hoe dan ook niet zullen uitgroeien tot de 'woudreuzen' die de plata nen bleken te zijn. Na het kappen van de bomen, herstelt de gemeen te de trottoirs. Bovendien verricht de PTT in deze periode enige werk zaamheden. Om te voorkomen dat auto's en dergelijke worden ver pletterd door de neervallende pla tanen, wordt tijdens het zagen en kappen telkens de naastgelegen rij baan afgesloten. Op de tegenover liggende rijbaan geldt dan twee- richtingverkeer. Het verkeer kan overigens alleen van rijbaan ver wisselen op de wat grotere kruisin gen. Omdat de weg niet breed ge noeg is om in twee richtingen au to's door te laten als daar ook nog eens wordt geparkeerd, zal van maandag 14 maart tot en met vrij dag 18 maart aan de even zijde een parkeerverbod gelden. Van woens dag tot en met vrijdag geldt er een parkeerberbod aan de onevenzijde van de straat. LEIDEN Een 32-jarige man uit Barendrecht heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling. De man had vrijdag ruzie gemaakt op een bouwplaats in Leiden omdat hij meende te wei nig geld in zijn loonzakje te hebben gekregen. Op een gegeven moment vielen er klappen waar de Ba- rendrechter een gebroken neus en een lichte hersenschudding aan over hield. LEIDEN - Een 42-jarige man uit Leiderdorp is vannacht omstreeks drie uur met zijn auto tegen de leuning van de Wilhelminabrug gereden. De man kwam uit de richting van de Hoge Rijndijk en reed rechtdoor en kwam tegen de brugleuning tot stilstand. Hij liet na het stuur een beetje naar links te corrigeren. De Leiderdorper moest met snij- en hechtwonden in het gelaat worden overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Daar bleek ook dat de man onder invloed van alcohol achter het stuur had gezeten. Zijn auto werd totaal vernield. De rechtervoorflank van de auto werd geheel losgerukt. (foto Jan Holvast) LEIDEN - "Ik hoop dat deze prenten zo schokkend zijn dat mensen er zich aan zullen ergeren en bij de gemeente komen klagen. Hoe meer men sen zich hieraan ergeren, hoe meer het doel van deze tentoonstelling wordt bereikt''. Wethouder Peters van verkeer, ruimtelijke ordening en milieu (foto rechtsopende gisteren in de hal van het stadhuis een expositie van cartoons van de Amsterdamse advocaat/cartoonist Willem van Manen (fo to links). Alle cartoons hebben betrekking op het apartheidsregime in Zuidafri- ka. De tentoonstelling loopt vooruit op de anti-racismeweek die vanaf 14 tot en met 21 maart wordt gehouden, Peters benadrukte dat in het licht van de door het Zuidafrïkaavse be wind recent genomen maatregelen, waarbij tal van vrijheidsbewegingen de mond is gesnoerd, mensen die het "zogenaamd" in een dialoog zoeken, daarvoor nu geen a rgument meer hebben. "Terecht hangt hier dan ook een- affiche waarin deze politiek van Shell aan de kaak wordt gesteldaldus Peters die hoopt dat de anti-racismeweek een heel goede week' zal wor den. (foto Henk Bouwman) Schoonheidsfestival De scholengemeenschap 'Emilie Knappert' houdt vanavond het jaarlijk se haar- en schoonheidsfestival. Van af 19.00 uur kunnen belangstellenden terecht in het schoolgebouw aan de Storm Buysingstraat in Leiden. Een kwartier later beginnen de wedstrijden knippen/föhnen en föhnen. De wed strijden worden afgesloten met een 'wervelende licht- en geluidshow' waarin leerlingen steeds verschillend uitgedost en bijzonder geschminkt wisselende 'levende tableaus' vor men. Intussen heeft de jury de tijd de winnaars van de wedstrijden te kie zen. Om 21.30 uur wordt de uitslag bekend gemaakt en kunnen de besten hun prijs in ontvangst nemen. Homoseksualiteit De Leidse Vrouwenraad organiseert woensdag 2 maart in samenwerking met de Landelijke Werkgroep Homo seksualiteit en de Lesbiese Vrouwen Leiden, een avond over Vrouw en Ho moseksualiteit. Om 20.00 uur staat het pand van de Leidse Vrouwenraad aan de Caeciliastraat open voor be langstellende vrouwen. Reïncarnatie Het Theosofisch Genootschap houdt dinsdag 2 maart in de Muzenhof in Leiderdorp een openbare voordracht over reïncarnatie. Het is de eerste in een serie van drie die op het program ma staat. Reincarnatie staat de laatste jaren via de media regelmatig in de publieke belangstelling. Tijdens de lezingen worden diverse theoso fische leringen over reïncarnatie ten gehore gebracht. De eerste spreker begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 gratis voor publiek toegankelijk. Voor nader informatie over de serie voordrachten en overige activiteiten van het genootschap: 214553 of 01719-17417. Psychologie De Leids/Oegstgeestse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen laat deze maand allerlei nieuwe cursussen beginnen. Morgen avond begint een nieuwe cursus psy chologie. Voor nadere inlichtingen over het cursusprogramma tel. 220467 en 132036. LEIDEN - Niet voor het eerst en waarschijnlijk ook niet voor het laatst is Monique Velzeboer gisteren uitgebreid gehuldigd vanwege haar presta ties met shorttrack-schaatsen tijdens de olympische spelen in Calgary. Zij behaalde daar een gouden en zilveren plak. Dat was voor haar medeleer lingen van Agnes Scholengemeenschap in Leiden reden om de schaatster uit Oude Ade, naast een uitgebreid huldebetoon, een lekkere taart aan te bieden. (foto Henk Bouwman) LEIDEN De auto reed niet meer, was niet te besturen en de remmen weigerden ook. Er zat de eigenaar van deze old-timer niets anders op dan hem zo snel mogelijk langs de kant van de weg te zetten. En dat het toeval lig op de Garenmarkt was, waar je zonder parkeervergunning ei genlijk niet mag staan, dat was jammer. Doorrijden kon immers niet. En kom je op de snelweg met pech te staan, dan zetje hem op de vluchtstrook en krijg je toch ook geen bekeuring? door Willeke Heijkoop en Annemiek Ruygrok Ten overvloede had hij nog een briefje op de voorruit ge plakt met een mededeling voor de parkeerwachter dat dit oude beestje wegens overmacht op een plek stond waar hij niet mocht staan en dat de eigenaar hem zo snel mogelijk zou wegha len. Maar de dienstdoende par keerwachter was niet gevoelig voor de schriftelijke uitleg. Mis schien had hij het briefje zelfs he lemaal niet gezien. In elk geval zat er die zaterdag in november 1986 een bon op de voorruit toen de eigenaar arriveerde om het ve hikel te maken. "Hoe laat was dat eigenlijk?" wilde kantonrechter H. Mors huis gisteren van de gedaagde weten. Het had tegen zessen 's middags gelopen. Dat vond de rechter wel een beetje laat, want de panne had zich al in de vroege ochtend voorgedaan. "Maar het is moeilijk om voor zo'n oude wa gen aan onderdelen te komen, en dan nog wel op zaterdag". Dat vond de rechter een afdoende verklaring. Officier van justitie Horbach was minder snel tevredenge steld: er was nu eenmaal een par- keerovertreding gemaakt. En het verweer van gedaagde viel ach teraf moeilijk te controleren. "Moet ik u nu geloven? Ik weet het niet goed". Niettemin liet hij de balans in het voordeel van de onfortuinlijke old-timer-eige- naar uitvallen. Hij ontsloeg hem van rechtsvervolging. "Maar een tweede keer zal uw verweer niet opgaan", waarschuwde hij. Dat vond de kantonrechter ook: "Wie een old-timer heeft, neemt een risico. Of je nu schul dig bent als je daarmee langs de kant van de weg komt te staan of niet, dat is een academische vraag. Ikzelf zou in dit geval lie ver een schuldig zonder straf uit spreken in plaats van ontslag van rechtsvervolging. Bij wijze van uitzondering zal ik mij echter naar de eis van de officier van justitie voegen". Maar ook Mors huis waarschuwde al bij voor baat: "Reken er in het volgende geval op dat we dan uitgaan van eigen schuld". Het dikke bult liet hij achterwege. Tranen De middagzitting van de Leid se kantonrechter was gehuld in treurnis. De vrouw die op een paard nietsvermoedend in Noord wijk op het strand langs de vloedlijn had gereden terwijl dat op die plaats niet mocht, was zo aangedaan door het feit dat ze daar voor een heuse rechter stond dat ze haar tranen niet kon bedwingen. Zojuist had officier van justitie Horbach meedogen loos opgemerkt: "Als we begrip moeten gaan opbrengen voor de onwetendheid van verbalisan ten, kunnen we hier de tent wel sluiten", waarop hij een boete van 25 gulden eiste. Bij het zien van de tranen pro beerde hij zijn woorden nog wat te verzachten door begripvol glimlachend te zeggen dat het "ook best spannend is bij zo'n kantonrechter". Het leed was echter al geleden. Dat moet de kantonrechter ook gedacht heb ben, hij verklaarde de vrouw schuldig zonder straf en knikte nog eens bemoedigend. Feestje Maar nog niet alle tranen van die middag bleken vergoten. "U hebt verdomde geluk dat u hier niet wordt vervolgd voor rij den onder invloed en wegrijden na een aanrijding, dan zou u nu voor de politierechter staan. Dat ik hier geen rekening houd met andere informatie, die ongetwij feld nog wel te vinden zal zijn vermoed ik, is echt pure mazzel". Klare taal van de officier van justitie. Hij eiste tegen de vrouw, die in juni 1986 in een onverze kerde auto over het terrein van psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout reed, het 'beginnerstarief voor die overtreding: 600 gulden, 's Avonds laatof liever 's ochtends vroeg, was dé vrouw met de no dige pilsjes op vertrokken van een feest. Maar zij had er niet zo veel op als de Engelse eigenaar van de auto. Dus leek het haar re delijk zijn auto naar huis te bren gen. De Engelsman kon dan naar huis komen lopen en zou de vol gende dag zijn wagen weer kun nen gebruiken; de twee woon den namelijk in hetzelfde huis. Een andere feestneus die met baar meereed gaf de richting en het tempo aan en dat liep slecht af. In een iets te enthousiast ge nomen bocht bleken de remmen van de geleende auto niet te wer ken. "Ik trapte ze op de bodem maar kwam niet tot stilstand". Via een geparkeerde auto en een muur lukte dat uiteindelijk wel, maar de auto was total-loss en niet verzekerd, zo bleek later. Overmeesterd door paniek was de vrouw in de auto van haar 'richtingaanwijzer' naar huis ge reden. De Engelsman, die bij aan komst niemand thuis trof, had zich intussen via het wc-raampje naar binnen weten te manoeu vreren. Na door zijn huisgenote op de hoogte te zijn gesteld van het gebeurde, stelde hij voor su biet naar Engeland af te reizen en de zaak zo af te doen. Maar eer lijkheid won en zij besloten bij de politie een verklaring af te leg gen. Meer tranen De Britse eigenaar van de auto was via een eerdere rechtzitting inmiddels een boete rijker en zijn rijbewijs voorwaardelijk ar mer geworden. De vrouw kon de zedenpreek en de eis van de offi cier nog aanhoren en spoedde zich, in de veronderstelling dat er geen ontkomen meer aan was, snikkend richting uitgang, offi cier en rechter verward glimla chend achterlatend. "Ga nou niet weg.." werd haar nog nageroe pen. Het mocht niet baten, de deur sloeg dicht en de zitting moest zonder de verdachte wor den afgehandeld. Van de 600 gulden boete en de mogelijkheid binnen veertien dagen in hoger beroep te gaan, moest de vrouw dan maar schrif telijk op de hoogte worden ge steld. Bij verstek veroordelen was niet mogelijk, want versche nen was de gedaagde immers wel. Op het praktische voorstel van de officier van justitie ge woon 'te vergeten' dat er iemand was geweest en toch bij verstek het vonnis uit te spreken ging de kantonrechter wijselijk niet in. Zitting gesloten. Wegens plaatsruimte al verschillende aanbiedingen afgeslagen LEIDEN Het Gemeente-archief aan de Boisotkade wordt aanzien lijk uitgebreid. De uitbreiding wordt verwezenlijkt naast het be staande gebouw op de plaats waar nu nog een voormalige expositie ruimte van het archief en het on derkomen van de Pilgrim Fathers staat. Deze panden worden ge sloopt. De nieuwbouw van het ar chief sluit langs de Vliet aan op de bestaande bebouwing. Het is de bedoeling dat volgend jaar met de bouw wordt gestart. Er is een be drag van 4.5,miljoen gulden voor het project beschikbaar. De uitbreiding is noodzakelijk omdat het archief met een ernstig ruimtetekort kampt. Momenteel herbergt het archief de gemeente stukken van 1200 tot 1945, in totaal zo'n vier strekkende kilometer. T. Schelhaas, de gemeente-archiva ris: "Als we nu een groot archief krijgen aangeboden, kunnen we dat niet plaatsen. Dat is jammer. Enige tijd geleden hebben we het archief van een Leidse fabriek die sloot moeten weigeren. Achteraf zeg ik daarvan, dat het zonde is. We willen nu graag het archief van dex meelfabriek, die in juli sluit, onder brengen". De archivaris schat dat met de uitbreiding van zo'n '9 tot 10 kilo meter' er tót het jaar 2030 voldoen de ruimte beschikbaar is. Schel haas verwacht niet dat het opslaan van informatie door middel van computers voorlopig veel veran dert aan de behoefte aan opslag ruimte. "Van alle gemeentestuk ken die wij krijgen, wordt onge veer 80 tot 85 procent weggegooid. Wat nu per computer wordt ver vaardigd, is vaak juist datgene wat nu ook wordt vernietigd". De gevel van de nieuwe opslag ruimte komt langs de Vliet. Omdat de archiefruimte moet zijn afgeslo ten van daglicht, heeft die gevel geen ramen. Architect W. den Ha- Een tekening van de uitbreiding van het Gemeente-archief aan de zijde van de Boisotkade. Het linker gedeelte is het reeds bestaande pand, rechts de aanbouw. ring heeft er door het aanbrengen van nissen in de gevel voor gezorgd dat een pakhuis-idee ontstaat. Naast de uitbreiding van de op slagcapaciteit, krijgt het Gemeen te-archief ook een grotere studie zaal. Ook die is momenteel te krap om de circa 7000 mensen die het ar chief jaarlijks bezoeken, plaats te bieden. Archivaris Schelhaas wijst er op dat het bezoek aan het archief sinds de Tweede Wereldoorlog enorm is toegenomen. "Daar is een groot aantal oorzaken voor. De mensen hebben meer vrije tijd ge- krijgen en het onderzoeken van de archieven is een gratis hobby. Bo vendien is het archief veel toegan kelijker geworden". In de nieuwbouw komt ook kan toorruimte voor het personeel. Een deel van de oude ruimte verdwijnt, omdat die zich bevindt in de voor malige expositieruimte die wordt gesloopt. Schelhaas vindt de ruim te voor het personeel daarom nog aan de krappe kant. Bij het archief werken, inclusief vrijwilligers, on geveer 30 mensen. Voordat tot nieuwbouw langs de Boisotkade werd besloten, heeft de gemeente ook nog bekeken of het archief niet in z'n geheel kon wor den verplaatst. Zo is onderzocht of de Stadstimmerwerf wellicht ge schikt zou zijn om het archief te herbergen. Het gebouw langs het Galgewater bleek echter te klein. Ook is overwogen om het archief aan het Schuttersveld een onder komen te geven. Het verplaatsen zou wel een zeer dure oplossing zijn omdat het hui dige gebouw aan de Boisotkade ei genlijk alleen geschikt is om als ar chief te dienen. Om een andere functie te krijgen zou het pand voor een groot deel moeten worden gesloopt. Een andere plaats voor het archief zou daardoor twee keer zo duur worden als nieuwbouw langs de Boisotkade en de Vliet. Uitbreiding van het archief op een andere plaats en handhaving van het gebouw langs de Boisotka de komt volgens Schelhaas niet in aanmerking. "Daardoor wordt de toegankelijkheid van het archief enorm belemmerd. Je zou dan mensen van de Boisotkade naar het andere gebouw moeten door verwijzen. Daar moet dan ook weer personeel aanwezig zijn om de ar chiefstukken uit het depot te ha len".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13