TAD LEIDEN Steeds 'Spoedhulp' in de regio via speciaal 06-nummer Wethouder Kuijers geeft onjuist handelen toe Gemeenteraad wil invloed op nieuw nutsbedrijf behouden LEIDSCH m. DAGBLAD Maatschappelijk werk 24 uur bereikbaar Olympische Spelen feel the steel as.zaterdag deWW 'siice of Men 5 M/V band fteWW e(e J7cvee Sficeyeti Naam van bedrijf CDA'er Hettinga ten onrechte genoemd Bijna 700 kilo kabel uit grond gehaald s DINSDAG 1 MAART 1 LEIDEN Sinds vannacht is het mogelijk ook buiten kantooruren maatschappelijk hulp te krijgen. Nadat al jaren op een 24-uurs be reikbaarheid is aangedrongen, kunnen mensen met problemen nu een speciaal 06-nummer draaien waar zij een beroep kunnen doen op een maatschappelijk werker. 'Spoedhulp' is een samenwerking van vier stichtingen (Bollenstreek, Duinstreek, Midden Rijnland en Leiden) op het gebied van maat schappelijk werk. Met name van de zijde van huis artsen en politie is in het verleden nogal wat kritiek geleverd op het feit dat maatschappelijk werkers buiten kantooruren niet bereik baar waren. Want ook buiten die tijden komen nogal wat gezinspro blemen voor (ruzies, mensen die te gen de muren opvliegen, etc.), die tot voor kort vaak door politie en huisartsen werden 'opgevangen', hoewel zij daarvoor niet voldoende zijn opgeleid en toegerust. In 1985 heeft het ministerie van WVC geld beschikbaar gesteld voor het opzetten van 24-uurs be reikbaarheid van het maatschap pelijk werk. In de Leidse regio ne men vier stichtingen, die in totaal in zeventien gemeenten werken (380.000 mensen), deel aan het pro ject dat ruim een ton kost. Voor dat geld zijn drie maatschappelijk wer kers aangetrokkenen en een coör dinator (voor 11 uur), Caty van Ve- netiën. Selectie Voor de bereikbaarheid maken de samenwerkende stichtingen - offi cieel heet het: 'Samenwerkingsver band bereikbaarheidsdienst bui ten kantooruren Zuid-Holland- noord', kortweg BBK - gebruik van een 06-nummer dat al in gebruik is bij een soortgelijk project in de Haagse regio. De telefonist maakt een eerste selectie en bepaalt op af stand of de hulp van een maat schappelijk werker gewenst is. Die wordt dan met behulp van een se mafoon opgetrommeld en begeeft zich vervolgens naar het adres waar de problemen zijn gemeld. Soms wordt de hulpaanvrager ver wezen naar een andere instantie. Als hij bijvoorbeeld alleen een 'ge willig oor' nodig heeft, dan wordt verwezen naar de Telefonische Hulpdienst. Deze week wordt begonnen met een uitgebreide reclamecampagne om het telefoonnummer van 'Spoedhulp' in brede kring bekend te maken. Bij allerlei instanties zul len folders en affiches worden ver spreid. De verwachting is dat een groot aantal meldingen via politie en huisartsen blijft binnenkomen. De bedoeling is echter dat mensen zich vooral ook rechtstreeks tot het telefoonnummer wenden. Op basis van ervaringen elders in den lande, verwachten coördinator Caty van Venetiën en Paul van Kampen van de Stichting Maat schappelijk Werk Leiden dat jaar lijks zo'n 150 mensen een beroep op 'Spoedhulp' zullen doen. Men sen die anders niet of nauwelijks geholpen Zouden worden. Hulp die er op is gericht dat in geyal van cri ses een oplossing wordt geboden. mede om te voorkomen dat de zaak escaleert. "Het moet dan wel gaan om ech te crisissituaties, zoals de onmid dellijke opvang van iemand die dakloos is geworden, een uit de hand gelopen ruzie in een gezin of acute slachtofferhulp", lichten zij toe. Als voorbeeld van acute slacht offerhulp noemen zij iemand die over zijn toeren is geraakt door een verkeersongeval. Grensgeval Er zijn weieens grensgevallen, maar de beoordeling daarvan is in handen van degene die de telefoon beantwoordt. "Soms zijn mensen beter geholpen door de Riagg. De wens is dat er één centraal nummer voor verschillende soorten hulp komt, maar de Riagg werkt anders. Die wordt alleen door huisartsen en politie gebeld. Het is vrijwel niet mogelijk dat mensen buiten kan tooruren rechtstreeks naar die in stantie bellen", aldus Van Kampen die de Riagg daarover heeft bena derd. In geval iemand beter door die dienst kan worden geholpen, moet 'Spoedhulp' ingewikkeld te werk gaan. Die moet dan eerst de huisarts van de in nood verkerende persoon opbellen die dan vervol gens met de Riagg contact moet opnemen die daarop al dan niet ac tie onderneemt. de Stichting Maatschappelijke Dienst een beroep zullen doen op 'Spoedhulp' De gemeenteraden van de 17 ge meenten waarin 'Spoedhulp' werkt hebben ingestemd met de totstandkoming van het initiatief. Zij hebben ook de 27 cent subsidie per inwoner doorgesluisd die het rijk voor dat doel beschikbaar heeft gesteld. Volgens coördinator Van Venetiën wordt na een jaar be keken hoe een en ander heeft ger eild en gezeild; of het initiatief op dezelfde basis kan worden voortge zet. Het project wordt begeleid door een commissie van acht men sen die voortkomen uit de vier stichtingen die de 24-uurs bereik baarheid dragen. De vier stichtingen op gebied van maatschappeliujke hulpverle ning Bollenstreek, Duinstreek, Midden Rijnland en Leiden zi.jn tij dens kantooruren op hun huidige adressen te bereiken. Daarbuiten kunnen mensen in nood 06- 8212141 draaien. Het secretariaat van het 'Samenwerkingsverband bereikbaarheidsdienst buiten kan tooruren Zuid-Holland-noord' is gevestigd aan de Emmalaan 2, 2171 CV Sassenheim. Aan het project nemen de vol gende gemeenten deel: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout (De Zilk), Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg, Voorhout, Warmond. Leiderdorp, Oegstgeest, Leiden, Zoeterwoude, Hazerswoude, Koudekerk en Alp hen aan den Rijn. LEIDEN Rond het thema Olym pische Spelen worden in maart aan de Leidse universiteit drie lezingen gehouden. Het accent van de serie zal liggen op het verband tussen de olympische ideologie en de politie ke praktijk rond de Olympische Spelen. Op donderdag 3 maart bespreekt prof. dr. H.W. Pleket van de Leidse universiteit de Olypmische Spelen in de oudheid; dr. M. van den Heu vel van het Oost-Europa-Instituut in Amnsterdam zal op 14 maart spreken over de USSR en de Olym pische Spelen; de spelen in Seoul komen op donderdag 20 maart aan de orde in een lezing van dr. B.C.A. Walraven van de Leidse universi teit. De organisatie van de lezingen- syclus is in handen van de Stich ting Vakgerichte Belangenbeharti ging Historici in samenwerking met de vakgroep geschiedenis van de Leidse universiteit. De eerste en laatste lezing beginnen om acht uur 's avonds, die van 14 maart om kwart over acht. De lezingen wor den gehouden in het centraal voor zieningengebouw, Cleve- ringaplaats 1. Toegang gratis. Kettingbotsing LEIDEN Bij een kettingbotsing op rijksweg 4, ter hoogte van Lei den, zijn gisterochtend 5 auto's be trokken geraakt. De auto's moes ten afremmen in verband met file vorming. Een 21-jarige mevrouw uit Nieuwkoop merkte dat te laat op en reed tegen haar voorganger waarna nog vier auto's bovenop el kaar botste. Geen van de automo bilisten liep letsel op. ADVERTENTIE 1 één van de acht I Wolsteeg 6, aanvang 10.00 uur. de Plantage zeven bieren van het fust IN DE OUDE MARENPQKT SPONS Ê©0 SOORTEN BIER LEIDEN Wethouder Kuijers heeft gisteren het CDA-raadslid Hettinga gezuiverd van de beschul diging dat hij zakelijk betrokken zou zijn geweest bij de grond ver koop van Endegeest. De wethou der gaf in een verklaring toe dat in beantwoording van vragen door het college ten onrechte die indruk is gewekt. Kuijers erkende gisteren tijdens de raadsvergadering dat B en W on juist heeft gehandeld door de naam Bekooy bv, het bedrijf waarvan Hettinga directeur is, in de open baarheid te brengen zonder daar voor eerst toestemming te vragen. "Het noemen van het bedrijf van Hettinga was in dit geval niet van belang en had dus beter achterwe ge gelaten kunnen worden", zo zei Kuijers gisteren in een nasleep van de discussie van de afgelopen dins dag gehouden extra raadsvergade ring over deze zaak. CDA-fractievoorzitter Walen kamp nam met de excuses van het college genoegen en beschouwt de affaire rond de grondverkoop van Endegeest als afgesloten. Het CDA wilde geen herroeping van het be sluit van de gemeenteraad om grond van Endegeest aan het Leid se bouwbedrijf IBB Kondor te ver kopen. De zaak is daarvoor volgens Walenkamp al in een te ver gevor derd stadium terechtgekomen. "Het terugdraaien van het besluit zou ongetwijfeld leiden tot een schadeclaim van IBB Kondor", al dus Walenkamp gisteren tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Hettinga verklaarde blij te zijn dat het college heeft toegegeven dat hij niet zakelijk bij de grond- verkoop betrokken is geweest. Wel gaf het CDA-raadslid toe dat hij te lang is doorgegaan met zijn werk bij Endegeest. "Het was beter geweest als ik de offertes voor werkzaamheden bij Ende geest niet had uitgebracht. Door toch offertes uit te brengen heb ik de schijn van belangenverstrenge ling op me geladen", zo besefte Hettinga. Wëthouder Kuijers kondigde aan in de raad met voorstellen te komen over procedures tot het aanbesteden van grote projecten zoals met Endegeest. In het geval van Endegeest werd een overeen komst met IBB Kondor gesloten waarbij het bouwbedrijf grond kreeg voor woningbouw in ruil voor restauratie van Kasteel Ende geest en renovatie van de Jelgers- makliniek. Een transactie die be kend werd geprensenteerd door de Oegstgeestse wethouder Kohlbeck als 'de deal van de eeuw'. De keuze voor IBB Kondor werd later hevig bekritiseerd door medegegadigde Menno Smitsloo die een hoger bod had uitgebracht. Kuijers verklaarde de gang van zaken uit het feit dat de gemeente Leiden nog nooit eerder met de zo genaamde package-deal te maken had gehad. "Voor een creatieve op lossing van het probleem konden, we niet terugvallen op een stan daard-procedure", zei Kuijers. Wel houdt hij staande dat het uiteinde lijke resultaat bevredigend is. Vori ge week sprak de raad uit dat de overeenkomst geen schoonheids prijs verdiende. Walenkamp zegt dat het nu aan de bouwgegadigden is om de raad tot terugdraaien van het besluit te dwingen. "Alle belangrijke infor matie is nu boven water gekomen. Elk bedrijf kan zien in welke mate het is benadeeld. Ze hebben de rechtsmiddelen om het raadsbe sluit terug te draaien. De zaak ligt nu op het bordje waar het thuis hoort: dat van de belanghebben den". De oppositieleider bena drukte dat de gemeenteraad zich teveel heeft laten leiden door het resultaat en te weinig heeft geke ken naar de wijze waarop alles tot stand kwam. "De nek van Hettinga is nu ge wassen", maar vervolgt makelaar Menno Smitsloo, "nog steeds is on voldoende duidelijk of het ge meentebestuur van Leiden wel voor de goede overeenkomst heeft gekozen en of alle aanbiedingen van gegadigden voldoende zijn ge wogen". Hij zal het raadsbesluit waarbij de bouwopdracht aan IBB Kondor wordt gegund aanvechten bij de Raad van State. Daarnaast onderzoekt zijn advocaat of een ci vielrechtelijke procedure kan wor den aangespannen in verband met mogelijke geleden schade. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Cunera (1) Waarschijnlijk heeft iedere Lei- denaar zich weieens afgevraagd waar de stenen kogels in de berm bij het energiebedrijf aan de Lan- gegracht of de vrouwebuste naast het fietspad aan de Hooi gracht (ter hoogte van het voor malige vrouwenhuis) vandaan komen. Het zijn bouwfragmen- ten die op het nippertje onder de slopershamer vandaan werden gesleept en nu tot het straatmeu- bilair van Leiden behoren. Bij de sloop van oude gebou wen verdwijnen doorgaans niet alleen zaken die de meeste men sen al jaren een doorn in het oog zijn. Soms verdwijnen ook waar devolle herinneringen aan vroe ger tijden. Bouwfragmenten zoals gootlijsten, kozijnen, orna menten, sierlijke hekken of muurschilderingen vallen zon der boe of bah onder de slopers hamer of worden zonder pardon in de puinbak gegooid. Alleen als ze heel bijzonder zijn, zeg maar antiek, dan worden die onderde len gekoesterd en in musea opge slagen of tentoongesteld. Er gaat dus ontzettend veel verloren. Jammer. Maar je moet er ook niet aan denken dat we al les wat er een beetje aardig uit ziet ook bewaren en opslaan. De kelders van de musea zitten im mers al boordevol. Maar een aar dig alternatief is om fragmenten van oude gebouwen, die niet be langrijk genoeg worden gevon den om in een museum te bewa ren, in nieuwe gebouwen of een vernieuwde omgeving terug te plaatsen, zoals aan de Langeg- racht en Hooigracht is gebeurd. Cunera (2) Enkele jaren geleden is de beel tenis van de heilige Cunera uit slopershanden gered en opzij ge zet. Het voormalige klooster Cu nera, waarvan het hoofdgebouw aan de Hogewoerd stond, werd samen met de voormalige Came rabioscoop en de Barbaraschool (aan het Levendaal) gesloopt. De nieuwbouw op deze plek is thans in een vergevorderd stadium. Op de plaats van het Cuneraklooster aan de Hogewoerd is een woon gebouw verrezen bestemd voor studenten en werkende jonge ren. In een soort nis boven de en tree van het spiksplinternieuwe gebouw is de oude beeltenis van vrouwe Cunera geplaatst. Uiteraard zit daar nog een ver haal aan vast. De architect van de nieuwbouw, B. Sybesma, heeft uitgezocht dat de heilige Cunera één van de 1000 maagden was die rond 1200 op pelgrimstocht zijn geweest. Ze werden overvallen waarbij 999 maagden op gruwe lijke wijze om zeep geholpen. Al leen de heilige Cunera werd door de Friese koning Radboud uit handen van de overvallers gered. Als tegenprestatie moest de heilige Cunera na dit gebeuren bij koning Radboud komen wo nen. De vrouw van Radboud vond dat niet zo leuk. Zij deed de heilige Cunera een sjaal cadeau die zij op een onbewaakt stevig heeft aangetrokken. En zo kwam de heilige Cunera toch nog vroegtijdig aan haar eind. De beeltenis van Cunera zal, nu het een plaatsje heeft verwor ven in de nieuwbouw aan de Ho gewoerd, niet zo snel meer om zeep te helpen zijn. Het beeld weegt ruim 400 kilo en staat ste vig op een betonnen plateau. In de naastgelegen Koenesteeg en in de doorgang tussen deze steeg en de Sint Jorissteeg zijn ook nog twee stenen ingemetseld die de herinnering aan het klooster Cunera levendig houden. LEIDEN De gemeenteraad wil invloed kunnen blijven uitoefenen op het reilen en zeilen van het grote nutsbedrijf dat ontstaat na een fu sie tussen het Energiebedrijf Rijn land (EBR) en soortgelijke bedrij ven uit de regio. De raad heeft deze uitspraak gedaan na een motie, in gediend door D66-raadslid Lan- genberg. In diezelfde motie werd tevens uitgesproken dat elektrici teit, gas, warmte en water in een be drijf gebundeld moeten worden. Alleen de WD stemde tegen. De motie kan van belang zijn voor het welslagen van de fusie. Het college van beheer van het EBR wil namelijk dat het nieuwe nutsbedrijf een rechtsvorm krijgt waarbij de politiek een betrekke lijk kleine invloed heeft. De fusie- partners zijn een groot voorstander van zo'n opzet. Vorige week woensdag kreeg het college toe stemming van het algemeen be stuur om over deze' rechtsvorm verder te onderhandelen. In feite heeft de Leidse gemeenteraad dat EBR-bestuur nu weer teruggeflo ten. Het bestuur van het energiebe drijfkan de rechtsvorm slechts wij zigen met een tweederde meerder heid. De steun van de Leidse ge meenteraad is daarbij onontbeer lijk. De raad heeft nu alvast het te ken gegeven dat hij die steun niet zal geven als de rechtsvorm uit de bus komt rollen die het college van beheer wenst. Het college van beheer kreeg vo rige week woensdag juist voldoen de steun voor zijn plan omdat Leid se PvdA-raadsleden in het EBR- bestuur zich van stemming ont hielden. Dat was trouwens ook de reden voor Langenberg om in de gemeenteraad op deze zaak terug te komen. Overigens ontstond daardoor gisteravond onenigheid tussen de D66'er en het PvdA- raadslid Geradts. Ze verschillen van mening over de vraag of de raad tussentijds een oordeel moet vellen over onderhandelingen die nog niet zijn afgerond. Zelfs al zijn die een andere weg ingeslagen dan de raad wenst. Langenberg vindt van wel. Hij is bang dat er sprake is van een on omkeerbaar proces. "Als de raad dat te laat doet, wordt hij straks door de bedrijven voor het blok ge zet. Ik moet dan nog zien of de raad zoveel ruggegraat heeft om op het laatste moment nog alles naar de prullenbak te verwijzen", zo zei het D66-raadslid. Op dit ogenblik is het EBR een zogenaamde gemeenschappelijke regeling waarbij raadsleden van de in het bestuur vertegenwoordige gemeenteraden een belangrijke stem hebben. Bij het bestuderen van de fusie tussen nutsbedrijven in de regio was die invloed een be langrijk uitgangspunt. Op aan drang van andere bedrijven even wel komt die politieke invloed vol gens Langenberg op de tocht te staan. De politiek dreigt volgens hem zelfs op een zijspoor te wor den gerangeerd. Geradts vindt daarentegen dat er eerst een uitgewerkt voorstel op ta fel moet komen voordat door de raad een oordeel kan worden gege ven over de fusie. Er is volgens hem nog geen definitieve keuze ge maakt tussen de oude rechtsvorm en die waarover de bedrijven nu onderhandelen. Gisteravond is in een tweede mo tie van Langenberg nog eens on derstreept dat vertegenwoordigers van de Leidse gemeenteraad in ge meenschappelijke regelingen het standpunt van dde raad dienen uit te dragen. De WD stemde als eni ge ook tegen deze motie. LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van een 75 meter laagspanningskabel. De kabel zat al in de grond van de Dobbe- dreef en de brug bij de Dobbe- wetering in de wijk Stevenshof. De diefstal moet in het afgelo pen weekeinde zijn gepleegd. Merkwaardig is dat de kabel, die bijna 700 kilogram weegt, eerst is uitgegraven, vervolgens in stukken gezaagd en per vrachtauto moet zijn vervoerd. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie is het onbe grijpelijk dat niemand de dief stal gezien heeft omdat het klusje uren moet hebben ge duurd. De waarde van de kabel wordt door het EBR op 5000 gulden geschat. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11