Nieuwkoop wil alleen beslissen over plassen DE T VAN TOEN Wij blijven amateurs, liefhebbers Hoge boete geëist voor dodelijk ongeluk op ijs Leider Jaap van Veen van Salon Quartet Humoresque PAGINA 8 W 3 MAANDAG 29 FEBRUARI 1988 Riet in het natuurgebied Nieuwkoopse PlasséM. Onderhoud is noodzakelijk om'hetkardkter'istiëke'ianascnap ie behouden. (archieffoto Wim DljkmanJ 'Bij beheer natuurgebied teveel instanties betrokken' ALKEMADE - Hun hoogste ideaal is meer te kunnen doen met een hobby. De leden van het Alkemadese Salon Quartet Humoresque timmeren al ge ruime tijd aan de weg. Niet om er hun brood mee te verdienen. Leider van het viertal, Jaap van Veen (48) uit Roelofarends- veen, vindt echter wel dat moet worden gezorgd voor het beste. "Je publiek heeft daarop recht. Er hoeft op een avond maar één kenner in de zaal te zitten. Die moet echter thuis kunnen ver tellen: ze hebben goed ge speeld". door Jolanda Mak NIEUWKOOP - Nieuwkoop heeft het rijk gevraagd om de eindver antwoording over het natuurge bied de Nieuwkoopse Plassen. Alle beslissingen over het beheer van het plassengebied zouden door de gemeente moeten worden geno men. Om die reden heeft Nieuw koop het eigen Instandhoudings plan Nieuwkoops Plassengebied aangemeld als D-project, projecten waarbij rijk en provincie terugtre den als wet- en regelgever. "Bij het beheer van het plassen gebied zijn talloze instanties be trokken. Wij vinden dat coördina tie op enigerlei wijze in één hand moet komen", zo verklaart burge meester T. Seinstra in een publika- tie in De Nederlandse Gemeente, het weekblad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het VNG is met het rijk ini tiatiefnemer van de D(decentrali- seer)-projecten. Seinstra: "Wij hoe ven de eindverantwoordelijkheid niet per se, maar voor die coördina tie zijn wij als gemeente wel het meest geschikt". Behalve het feit dat de gemeende het dichtst bij de bevolking en het plassengebied staat, heeft Nieuw koop zelf ook altijd de kar getrok ken bij het opstellen van het in standhoudingsplan. Het is door de gemeente bedacht en uitgevoerd. In het plan staat precies aangege ven wat de gemeente voor heeft met het 1500 hectare grote, interna tionaal vermaarde natuurgebied. Er zijn inmiddels verschillende rapporten verschenen waarin de knelpunten zijn genoemd en oplos singen worden aangedragen. Nu breekt de oplossende fase aan. "Er wordt te weinig gecoördi neerd op het vergunningenter rein", stelt Seinstra in het VNG- blad. "Burgers weten niet meer wat ze kunnen verwachten, als aan de één een baggervergunning wordt verleend, terwijl het vanuit een andere optiek beter is om niet te baggeren. Of als uit agrarische overwegingen het waterpeil laag wordt gehouden, terwijl dat voor de bescherming van de natuur niet goed is. Zo zijn er tal van belangen. Wij hebben dankbaar gebruik ge maakt van de mogelijkheden die een D-project ons biedt, om een dreigend probleem (wat er zonder meer aankomt) eventueel langs de ze weg op te lossen". Andere instanties die met de ge meente samenwerken in het in standhoudingsplan zullen volgens Seinstra niet staan te juichen als de gemeente Nieuwkoop de eindver antwoordelijkheid krijgt. "Maar ze zullen er wel begrip voor hebben dat we proberen de zaak vanuit één hand te bestieren. Het gebied ligt geheel binnen onze gemeente, waardoor we nooit op iemand te rug kunnen vallen. Financieel niet en niet voor bestudering van het probleem. Tot nog toe hebben we alles alleen gedaan. Tweemaal heb ben we subsidie gehad voor onder zoek, verder is alles met gemeente geld gedaan. We kunnen onze ver antwoordelijkheid dus nemen". De meeste wrijving over beheer van het Nieuwkoops plassenge bied ontstond in het verleden tus sen gemeente en de provincie, al dus Seinstra in de VNG-publicatie. "Maar in de toekomst vrees ik ook aanvaringen met natuurbescher mingsconsulenten van het rijk en met de dienst natuurbescherming van het ministerie van landbouw en visserij. Sommigen geven de na tuurbescherming een zodanig pri maat, dat alle andere belangen daaraan ondergeschikt worden ge maakt. Het moet echter ook moge lijk zijn in het plassengebied te werken, wonen of recreëren. Om dat allerlei belangen tegen elkaar moeten worden afgewogen, is de mocratische controle belangrijk. Reden te meer om de gemeente (raad) de eindverantwoordelijk heid te geven", aldus Seinstra. Alle gemeenten in Nederland hebben gelegenheid gehad D-pro- jecten aan te melden. Een ander voorbeeld dicht bij huis wordt ge leverd door Alphen, dat vrij wil be slissen over de inrichting van de wijk Kerk en Zanen. Die vrijheid geldt slechts voor een periode van twee jaar. Daarna wordt het resul taat bekeken en worden de positie ve elementen als voorbeeld ge noemd voor andere gemeenten. Het rijk en de VNG willen al dit voorjaar vijftien D-projecten aan wijzen. "Hoe de concurrentie is in dit vak? Ik zou het je niet kunnen vertel len". Het interesseert hem ook maar weinig. Leraar Jaap van Veen wil puur en alleen spelen voor het plezier. "Wij hebben een eigen stijl die we willen handhaven. Zo vin den wij het belangrijk dat de men sen elkaar ook nog kunnen ver staan als we spelen". Om dat te bereiken brengt het kwartet alle muziek naturel, dus zonder versterkers. "In grote ruim tes ben je dan iets minder makke lijk te horen, maar de echte mu ziekliefhebber komt dan wel ietsje dichterbij", aldus Van Veen, die toegeeft in dergelijke zalen wel de nodige concurrentie te hebben van populaire bands. "Bij ons moet ook alles stijlvol zijn". Tweeëneenhalf jaar zijn de musi ci nu bezig met hun salonkwartet. "Een vriend van me vroeg of ik de muziek wilde verzorgen op de veertigjarige bruiloft van zijn ou ders. Ik had wel wat ervaring in sa lonensembles, maar meer ook niet. Ik moest alleen de mensen bijeen zoeken. Celliste Godelieve Vliegen (25) en Bart van Esch (22), violist, leerde ik kennen via een adverten tie. Van vorige optredens met vio liste Ellen Vollers (40) wist ik dat ze goed speelde. Ik heb haar dus ook gevraagd mee te doen. Zelf speel ik piano. Het optreden bij de ouders van die vriend was zo'n succes dat we hebben besloten door te gaan". Musicals Het begrip salonkwartet stamt eigenlijk uit de vorige eeuw. De rij kere burgers nodigden strijkkwar tetten uit om iets te spelen in de sa lon. Het was meestal lichte muziek die werd gebracht. Deze traditie zet Humoresque voort. De groep speelt voornamelijk muziek die makkelijk in het gehoor ligt, zoals filmmuziek. "We spelen wat de gasten willen horen. Dat varieert van musicals en dansmuziek tot filmtunes. In twee jaar hebben we een aardig repertoire opgebouwd. Echt, we spelen van Strauss tot Lö- we (de componist van My Fair Lady, red.). Zelf componeren doe ik weinig. Wel arrangeer ik stuk ken. Ik schrijf ze zo dat ze iets aparts krijgen met onze instrumen ten. Alles wordt uitgeschreven. We spelen hoofdzakelijk van bladmu ziek". Om de vraag of het kwartet elke avond optreedt, lacht hij. "Geluk kig niet zeg. We zijn begonnen voor ons plezier en zo willen we blijven spelen. We blijven amateurs of, zoals de Belgen zeggen, liefheb bers. Vorig jaar hebben we veer tien keer opgetreden. Dat was mooi. We blijven ook bescheiden. Verder hebben we alle vier ook nog andere dingen waar we mee bezig zijn. De celliste zit in haar laatste jaar op het conservatorium. Ze speelt bovendien in andere ensem bles evenals in het conservatori umorkest. Violiste Ellen heeft naast haar gezin ook nog andere strijkgezelschappen waarin ze speelt. Bart, de andere violist, stu deert sterrenkunde en ik ben leraar Duits". Vervangers Een druk gezelschap dus. Niet zonder trots vertelt Van Veen wel te beschikken over vaste vervan gers: een cellist en een violist. Deze kunnen een groot deel van ons re pertoire spelen, zodat we nooit zon- r rechts Bart van (foto Jaap van Veen) der zitten. Alleen als ik ziek ben, nist. Zo kan het dus gebeuren dat krijgen we problemen. We hebben ik met een griephoofd en een dikke namelijk geen vervangende pia- sjaal om m'n nek zit te spelen". DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Officier van justitie mr. I. Klopper- Gerretsen heeft voor de Haagse rechtbank opnieuw 2500 gulden boete, een maand voorwaardelijke celstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen een 24-jarige Hazerswoudenaar. De man staat terecht omdat hij twee jaar geleden een ongeluk zou heb ben veroorzaakt waarbij een hoog bejaarde schaatser om het leven is gekomen. De rechtbank besloot vorig jaar maart geen definitief vonnis te wij zen, omdat er geen duidelijkheid LEIDSE KRONIEK OVER Tijdens de algemene beschou wingen over de begroting van de gemeente voor het jaar 1934, die op 23 januari 1934 nog steeds niet afgerond waren, werd pittig ge discussieerd over bezuinigingen. B W hadden voorgesteld de uitgaven van De Lakenhal te ver lagen door het loon van de vier suppoosten van ƒ20,- per week terug te brengen tot 18,-. Dit zou op jaarbasis ƒ416,- schelen. Vooral de socialist Y. Kuipers vond het absurd om op die toch al te lage salarissen nog te be knibbelen. Deze zaak bleef zelfs slepen tot 10 juli van dat jaar, toen in een langdurige interpella tie de SDAP, toen nog in de op positie, aan het kortste eind trok. Inmiddels had de directeur de verlaging al per 4 mei doorge voerd. Min of meer als uitvloeisel van dezelfde zaak stelde op 25 janua ri de SDAP'er A. van Rosmalen een andere zaak aan orde. Hij had vernomen dat overwogen werd om de mannelijke suppoos ten te vervangen door vrouwelij ke omdat die (naast meer voorde len) goedkoper waren. Tegen de gedachte alleen al trok hij fel van leer. Mannen waren kostwinners en moesten dus werk hebben. Als vrouwen werkloos waren, konden ze nog wel wat bijverdie nen met schoonmaakwerk enz. Hij diende dan ook een motie in tegen deze verandering. Wethou der Wilmer meende dat het sala ris van 20,- voor wie dan ook te gering was als hoofdinkomen. De huidige suppoosten waren dan ook oudere mannen die meestal een pensioen hadden. Het werk werd als erg geestdo dend voorgesteld. Als om 10 uur alles schoongemaakt was, volg de de rest van de dag slechts op en neer wandelen. Vrouwen zouden minder last hebben van het eentonige niets doen. Burgemeester Van de San- de Bakhuyzen, tevens voorzitter van de Commissie voor de La kenhal en naar later bleek vooral de geestelijke vader van het idee, meende dat hier een taak voor de vrouw was weggelegd. Zoals bij voorbeeld bij het Rijksmuseum van Oudheden al gebleken was. Van Rosmalen bleef er echter op hameren dat veel jonge mannen met 5-jarige hbs of gymnasium al dolblij zouden zijn als ze deze baan konden krijgen en die zou den te prefereren zijn boven jon gedames in dezelfde positie. Burgemeester en wethouder bestreden dit echter. Voor jonge mannen zou het onwenselijk zijn /MENSEN EN GEDANE ZAKEN om met zulk werk beneden hun stand te beginnen. Voorlopig werd de discussie gestaakt als gevolg van het aannemen van het voorstel om de zaak nog eens in de Commissie voor de Laken hal te bespreken. Intelligenter Deze commissie reageerde op 6 mei met de stelling dat jonge mannen "in deze betrekking niet zullen vinden hetgeen zij er in ge zocht hebben en dat zij al zeer spoedig zullen trachten- een an dere en betere carrière te vin den". Neen, dan zouden meisjes beter op hun plaats zijn. "Zij zijn in het algemeen intelligenter, zij hebben meer belangstelling voor al het schoone dat ons Museum bevat, zij zullen door die belang stelling spoedig op de hoogte ko men van de kennis die noodig is om bezoekers omtrent schilderij en en interieurs behoorlijk in te lichten en zij zullen door hun be kendheid met de moderne talen ook vreemdelingen van dienst kunnen zijn". Om echter de zaak enigszins te sussen werd toege zegd in de twee vacatures één man en één meisje te benoemen. Deze laatste zou "in haar vrijen tijd" de directeur kunnen assis teren bij catalogiseringswerk en andere administratieve werk zaamheden. "Wellicht zal zij nog gelegenheid vinden tot studie". Na ettelijke keren uitgesteld te zijn, ontbrandde de discussie in de gemeenteraadsvergadering van 10 juli 1934. Van Rosmalen had voor de hele gang van zaken geen goed woord over. Hij vond niets ergers dan dat jonge man nen met de ziel onder de arm langs de straten slenterden. Dan konden ze nog beter suppoost zijn. Zelfs de rooie vrouw Brag- gaar-de Does, gevleid over de er kenning "dat waar men vroeger Burgemeester Van de Sande Bakhuyzen zoals hij kort na zijn be noeming werd af gebeeld op de titel pagina van het toenmalige week blad 'De Prins der geïllustreerde Bladen', van 5 maart 1927. nelijk geslacht, die haar belang stelling tracht te wekken, waar- DE GESCHIKTHEID VAN VROUWEN ALS SUPPOOST IN DE LAKENHAL de vrouw alleen geschikt vond voor huishoudelijk werk, men hier de vrouw intelligenter acht dan de man", vond de argumen tatie buitengewoon zwak. De so cialist Wilbrink ging zelfs zo ver te beweren dat "de vrouw laat zich eerder door haar gevoel meesleepen dan de man, en dat is juist het grote gevaar... als de aandacht van 'de schoone bloem' wordt getrokken door een nog schoonere vrucht van het man voor zij zeer ontvankelijk is, zal het zeer gemakkelijk vallen in aanwezigheid van de zeer ge waardeerde vrouwelijke sup poost een schilderstukje uit De. Lakenhal weg te werken". En: "Is het gewenscht, dat de bezoe kers bij het binnenkomen meis jes aantreffen die zitten te hand werken of te kantklossen?" 'Duivelsche kunsten' De burgemeester weerlegde een en ander en bleef bij zijn standpunt: "Tot de leeftijd van 30 jaar toe is het zeer verkeerd een dergelijke betrekking te be- kleeden. Dit is geen betrekking waarin een man zich voelt ge prikkeld tot het doen van werk". De vrees dat een bezoeker zo'n meisje zal weten te bepraten en weg te lokken, zodat hij daarna zijn slag kan slaan, deelde hij niet. Maar als de raad er op stond wilde de commissie er wel voor zorgen dat er een meisje zou ko men "dat de verleidingseigen schappen van de bezoekers niet al te zeer opwekt en dat hen weerhoudt hun duivelsche kun sten op haar toe te passen". Na het nodige gekissebis over procedurekwesties ging de dis cussie als een nachtkaars uit. Zonder stemming ging men ak koord of, zo men wil, berustte men in de aanstelling van een vrouw als suppoost. Op 1 novem ber 1934 trad in dienst mej. S.M.E. Rückert, maar deze vroeg al per 1 april 1936 ontslag. De vier volgende vrouwen bleven 3, 1, 2 en 2 jaar, steeds omdat ze daarna trouwden. De volgende bleef drie jaar en kon toen een betere positie krijgen. Latere vrouwelij ke suppoosten bleven langer, maar ontwikkelden zich in de praktijk tot een soort adjunct-di recteur, die - tot volle tevreden heid - bij afwezigheid van de di recteur de boel draaiende hiel den. Of dit indertijd de bedoeling geweest was? P.J.M. DE BAAR was over de precieze doodsoorzaak van de man. Daarom wilde de rechtbank een nader onderzoek, dat echter geen uitsluitsel heeft ge geven. Omdat geen sectie is ver richt, blijft onduidelijk of de Ha- zerswoudse schaatser is verdron ken, overleden door onderkoeling of om het leven is gekomen als ge volg van letsel opgelopen door de botsing. Die onduidelijkheid moet leiden tot vrijspraak, concludeerde mr. J. van Oven, de raadsman van de verdachte. De advocaat wees er verder op dat er geen sprake was van roeke loos rijden. Zijn cliënt was op de bewuste 9 februari 1986 twee auto's gepasseerd, omdat hij dacht dat er één met pech stond. Daarna was hij gestopt voor de streep en pas opge trokken toen hij dacht dat er niets meer aankwam. Er kwam echter nog een auto aan, waartegen hij reed. De andere auto slipte en reed in de vijver voor het Hazerswoudse gemeentehuis waar op dat moment druk werd geschaatst. Het bejaar de slachtoffer raakte onder het ijs en was overleden toen hij na enige- tijd eruit'werd gehaald. Volgens officier Klopper was er wel degelijk sprake van schuld, zo dat ze haar eis handhaafde. Over twee weken volgt de uitspraak van de Haagse rechtbank. Subsidie voor Moluks museum ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen staat welwillend tegenover een gubsidie-aanvraag van de Stichting Moluks Histo risch Museum, ter ondersteuning van de inrichting van Molukse ten toonstellingsruimte in de stad Utrecht. Normaal honoreert de gemeente alleen aanvragen die op een of an dere manier aan de plaatselijke be volking ten goede komen. WD en CDA hebben het college van bur gemeester en wethouders ge vraagd de aanvraag te bespreken in de commissie algemeen bestuurlij ke zaken, gezien het feit dat in Alp hen veel Molukkers wonen. De stichting vraagt de gemeente een eenmalige bijdrage nu van 4000 gulden en vervolgens een jaar lijks bedrag van 2000 gulden. Dat bedrag is gerelateerd aan het aantal Molukkers dat in Alphen woont. Jazz in Noordwijk NOORDWIJK De Stichting JOIN in Noordwijk begint 11 maart met een reeks jazzconcerten op de vrijdagavond. De concerten worden vooraf gegaan door zoge noemde workshops, waarvoor ie dereen die een instrument bespeelt zich kan opgeven. Het eerste concert wordt gege ven door pianist Han van der Rhee en saxofonist Bob Rigter. Het Han van der Rhee/Bob Rigter Kwartet, met Eric Timmermans op contra bas en Theo Smitop op slagwerk zullen als huisorkest fungeren. Op het openingsconcert is ook een op treden van de vocaliste Carla Mer- tens. SLAPENDE ARM Terwijl de gasten lagen te slapen, wist een in breker zeker vier kamers van een pension aan de Boulevard in Kat wijk te doorzoeken. Daarbij werd een bedrag van bijna 1800 gulden buitgemaakt. MAANDAG 29 FEBRUARI Alphen lezing: 'Spanje, meer dan zon alleen', aanvang 20.00 uur, Volks universiteit, Scholengemeen schap Bospark, Bosparklaan. Lelden vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het stadhuis. modeshow Otto, aanvang 19.45 uur in de Stadsgehoorzaal. lezing in de cyclus 'Architectuur op zoek naar een nationale stijl', aanvang 20.15 uur in De Burcht. concert in de gitaarserie door het Nederlands Gitaarduo. be staande uit: Juun Voorhoeve Erik Otte, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. DINSDAG 1 MAART Lelden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de gamsalie: Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen, aanvang 10.00 uur in sportzaal Op Dreef. educatieve avond: "Weidevo gels en hun bescherming', aan vang 19.30 uur in Milieu Educatief Centrum de Houtkamp, Van Die- peningenlaan. contactavond met klaverjassen en sjoelen van buurt- en speel tuinvereniging Zijlkwartier, aan vang 20.00 uur in wijkcentrum Zijl- kwartierr. Van der Marckstraat. WOENSADAG 2 MAART Lelden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis aan de Langeg- racht. kindervoorstelling 'Duinkonijn', aanvang 14.30 uur in Droomfa- briek. Oude Singel. jongeren van 16 tot 21 jaar, door paranormaal genezeres Sonia Bos. aanvang 19.30 uur in Rem brandt Scholengemeenschap, Noachstraat. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij Vereniging Centraal Wo- Leiderdorp minikermis voor kinderen van 4 tot 8 jaar. van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. openbare voordracht over 'reïncarnatie' door theosofisch ge nootschap, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Voorschoten thema-avond van de Vereni ging Gezondheidszorg Voorscho ten over reuma, van 20.00 tot 22.00 uur in het gezondheidscen trum, Van der Waallaan. Wassenaar eerste lezing in de serie over de historie van Wassenaar, deze avond 'Het ontstaan van het Was landschap', aanvang DONDERDAG 3 MAART Leiden lunchconcert door Petra Vr- ibel en Hilde de 12.45 tot 13.30 K&O, Ou de Vest. manifestatie 'Huis '88'. van 14.00 tot 22.00 uur in de Groen- oordhallen. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht, van 19.00 tot 22.00 uur bij de VVDM, Breehuys, Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20.00 tot 21.30 uur in Troéf, Stationsweg 21618 Leiderdorp belastingspreekuur, van 9.00 tot 12.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, 20.00 uur in het clubge bouw aan de Splinterlaan 89. klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. VRIJDAG 4 MAART Hillegom kunst- en antiekbeurs, met veel klokken en antieke munten, van 19.00 tot 22.00 uur in Treslong.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8