TAD LEIDEN Versterking positie Indonesische Studiën Stadsverwarming voor flats Slaaghwijk beste alternatief LEIDSCH DAGBLAD Voorkeur van college voor bedrijven zonder band met Zuidafrika (77) Duo dwingt jongen geld af te geven Weer subsidie historische haven Uitstekend concert Concordia |4 (3@® MAANDAG 29 FEBRUARI 1988 BWH TL-A. LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders heeft zich in principe uitgesproken voor een 'economisch voorkeursbeleid'. Dit houdt in dat de gemeente bij het af sluiten van handelscontracten de voorkeur geeft aan bedrijven die geen economische relatie onder houden met Zuidafrika. Dit blijkt uit de gisteren gepresenteerde nota 'Leiden en Zuidafrika', waarin het anti-apartheidsbeleid van de ge meente wordt geanalyseerd. De gemeente zal echter pas tot een dergelijke politiek overgaan als de juridische en organisatori sche knelpunten zijn opgelost. Het belangrijkste knelpunt is een cir culaire van het ministerie van bin nenlandse zaken, waarin wordt ge steld dat gemeenten geen eigen Zuidafrikapolitiek mogen voeren. Shell heeft bijvoorbeeld de ge meente Hilversum voor de rechter gedaagd omdat die had aangekon digd geen Shell-produkten meer te gebruiken vanwege de banden van het bedrijf met Zuidafrika. Dit be sluit zou in strijd zijn met de circu laire van het ministerie. Uit de nota blijkt dat de gemeente Leiden geen rechtstreekse boycotacties van be- Barend Favier overleden drijven voor ogen heeft. Wel blijft de gemeente het bedrijfsleven op roepen om zich terug te trekken uit Zuidafrika. Vérder roept de gemeente de plaatselijke anti-apartheidsorgani saties op om één gezamenlijk plat form tegen apartheid te vormen om binnen de gemeente Leiden de anti-apartheidsboodschap uit te dragen. De gemeente wil een der gelijk platform ondersteunen. Het anti-apartheidsbeleid van de ge meente houdt verder onder meer in dat culturele manifestaties wor den georganiseerd en straatnamen naar leden van het Afrikaans verzet worden vernoemd. LEIDEN Stadsverwarming zou het beste alternatief zijn voor ver vanging van de cv-ketels in flats in Slaaghwijk. Tot die conclusie is het Adviesbureau Schreuder gekomen na een energie-onderzoek in alle 865 woningen in de Slaaghwijk van Woningbouwvereniging Leiden. Aanleiding voor dit in opdracht van de woningbouwvereniging verrichte onderzoek was het grote aantal klachten over de hoogte van de stookkosten en twijfel bij de be woners over de kwaliteit van de cv- installaties. Doel van het onder zoek was om een totaalbeeld te krijgen van het rendement van de installatie, het energieverbruik en de besparingsmogelijkheden. Uit het onderzoek, waarvan de eerste conclusies inmiddels met de bewoners zijn besproken, blijkt dat het rendement van de huidige cv- ketels op 75 procent ligt. Dat is on geveer vier procent onder dat van nieuwe standaard cv-ketels. Het rapport constateert dat vervanging van de ketels eerder nodig is van wege de ouderdom (15 jaar) en de daarmee samenhangende toene- mende kans op defecten dan om het rendement van de ketels. Het adviesbureau stelt vast dat de stookkosten nu op een niveau van ongeveer 100 gulden per maand per woning, gemiddeld over alle woningen liggen. Dit be drag zal voor het stookseizoen 1987-1988 iets lager uitvallen we gens de in het afgelopen jaar uitgvoerde energie-besparende maatregelen. Daarbij wordt de tot nu toe zachte winter buiten be schouwing gelaten. dat in geen enkel geval zeer hoge stookkosten voorkomen", aldus het rapport. Maar uit het onder zoek blijkt dat dit een beperkt aan tal betreft. Per geval zal nog wor den bezien in hoeverre er techni sche oorzaken van dergelijke hoge kosten zijn aan te wijzen. De reeds getroffen maatregelen behelzen vervanging van voordeu ren, afkitten van balkonkozijnen, isoleren van transportleidingen van de cv-installatie en de pompen, het beter inregelen van de water temperatuur van de cv-installatie en het isoleren van alle kopgevels. Deze maatregelen zijn voor een groot deel uitgevoerd en zullen in de loop van dit jaar worden afge rond. Dan zal ook in een aantal wo ningen een betere warmtetoevoer worden geregeld. "Dit alles betekent", aldus het bureau, "dat voordat wordt overge gaan tot vervanging v$n ketels, er tijd is om goed na te gaan wat de beste vervangingsmogelijkheid is. Immers de huidige installatie werkt behoorlijk en de gemiddelde hoogte van de stookkosten op dit moment steekt niet ongunstig af tegen stookkosten bij andere flat gebouwen". Leidse universiteit tekent samenwerkingsovereenkomst met Indonesië LEIDEN - De 77-jarige Barend Ja cobus Favier is vrijdag overleden. Hij is, samen met zijn vrouw, 45 jaar koster geweest van de neder- lands hervormde Bethlehemskerk aan de Drifstraat in Leiden. Voor -bisch. zijn verdiensten ontving hij de ere- medaille in de orde van Oranje Nassau en de gouden oorkonde van de Hervormde Kerk. De begra fenis heeft woensdag plaats om 12.00 uur op begraafplaats Rhijn- hof. Daaraan voorafgaand is een 'herdenkingsdienst in de Kooika- pel aan de Drifstraat om 10.30 uur. LEIDEN - De Leidse universiteit breidt de Indonesische Studiën met vier nieuwe samenwerkings projecten uit. De overeenkomsten met Indonesië zijn inmiddels on dertekend. De samenwerking houdt onder meer in dat met ingang jaarlijks 15 moslim-theologen uit Indonesië in Leiden een vervolg opleiding krijgen op het terrein van de islam. De Indonesische spe cialisten krijgen bovendien taalon derricht in het Nederlands en ara- door Jan Westerlaken Nauwelijks schade LEIDEN - De storm heeft gister middag en vannacht her en der in de stad lichte schade en ongemak veroorzaakt. De sterke wind was er onder meer de oorzaak van.dat gis termiddag een personenauto ge deeltelijk boven het water van de Oude Vest kwam te hangen. Een takelbedrijf moest er aan te pas ko men om de auto weer op de kant te zetten. Op de Hogewoerd waaide gister avond een elektriciteitshuisje te gen een geparkeerde auto en ver oorzaakte de nodige schade. Op de Langegracht moest gisteravond worden ingegrepen omdat een re clamebord van een verkeerszuil scheurde en op de Brandts Buys- kade waaide een 15 meter lange boomtak op de weg. ADVERTENTIE WILT BETERE RECLAMERESULTATEN? Uw reclame-uitingen leveren niet de gewenste resultaten op. Praat er eens over met het enige erkende reclamebureau in Leiden. Jan de Wilde is uw man. Bel 071- 143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. Indonesië en de Leidse universi teit zijn het er tevens over eens ge worden, dat het onderzoek naar de ontwikkeling van de taal het Bahasa Indonesia met zes jaar wordt verlengd. De faculteit wiskunde en natuur wetenschappen gaat een handje helpen bij het tot stand brengen van een faculteit exacte vakken in Malang op Java. Volgens prof. W. Stokhof, Indonesië-kenner bij uit stek, ligt het in de bedoeling om een zo volledig mogelijke faculteit op te bouwen. Centrum Het doet wat merkwaardig aan: moslims die naar Nederland ko men om hun kennis te verrijken. En dat terwijl Egypte toch eigen lijk als hét centrum van de islam studie moet worden beschouwd. Is daar een verklaring voor? Prof. Stokhof zegt er dit over: "De verklaring is dat er in Egypte helemaal niets te vinden is over Indonesië als moslimland. Daaren tegen bevindt zich veel materiaal bij de Leidse universiteit. Want hier kunnen de moslim-theologen veel op hun gebied vinden". De Islamologie, zoals het studie- Professor Stokhof verwacht dat het vijf tot zes jaar duurt voordat kan laten zien hoe Europa de islam benadert. Anders zouden deze mensen slechts een eenzijdige visie ontwikkelen. Indonesië wil dat hun theologen niet alleen op de hoogte zijn van de 'denkers' in het Midden Oosten, maar ook moeten terrein aan de Leidse universiteit weten wat er in het buitenland c heet, is vooral de laatste jaren sterk in opkomst, vertelt Stokhof. "Het standpunt van Indonesië is dat Ne derland (lees de Leidse universi teit) de moslim-theologen van ad vies kan dienen om hun inzicht te verruimen. En, niet onbelangrijk, LEIDEN - Een 14-jarige Leidse jongen is zaterdagmiddag onder bedreiging van een mes een geld bedrag van 45 gulden afhandig ge maakt. De jongen reed op zijn fiets over de Garenmarkt toen twee bromfietsers op hem afkwamen. Hij werd vervolgens gedwongen te stoppen en zijn geld af te geven. Het tweetal ging er daarna als een haas vandoor. de islam is geschreven. Voor Indo nesië is het van belang te weten hoe Europa over de islam denkt. De Europese benadering is opener. Het houdt zich niet alleen maar be zig met het geloof, maar ook met het dagelijks leven". Eenzijdig Om nu een eenzijdige benade ring te voorkomen, aldus bena drukt prof. Stokhof, is het belang rijk om een uitgebreidere kennis van de islam te hebben. De theolo gen uit Indonesië krijgen de gele genheid om in Nederland veel te le- De Leidse universiteit biedt de theologen daartoe een unieke kans. Nergens anders is een grotere ver zameling boeken over Indonesië te vinden dan in Leiden. Wereldwijd gezien, zegt Stokhof, heeft de uni versiteit een sterke positie op het gebied van de Indonesische stu dies. Minister Deetman (onderwijs) heeft Leiden niet voor niets aange wezen als nationaal punt van con centratie voor Indonesische Stu diën. LEIDEN - Het college van B en W heeft de gemeenteraad voorgesteld de stichting Historische Haven over 1987 opnieuw een subsidie van 11.000 gulden te geven. Van dit geld wordt het liggeld voor de schepen in het Galgewater vol daan. De stichting kreeg in voor gaande jaren eenzelfde bedrag. Of de subsidie in 1988 wordt voortge zet, hangt af van een definitieve be slissing van de gemeenteraad over het voortbestaan van de histori sche haven. B en W willen de be trokken raadscommissies hierover volgende maand een voorstel doen. De stichting ontvangt deze sub sidie sinds haar oprichting in 1984 omdat het gemeentebestuur de his torische haven in het Galgewater als toeristische trekpleister be schouwt. De stichting houdt er echter geen cent van over. Het geld wordt onmiddellijk doorgesluisd naar de havendienst als vergoeding van de liggelden. Het bedrag is ge baseerd op de gezamenlijke lengte van de schepen en dat is gemiddeld ieder jaar hetzelfde, zegt een woordvoerder van de havendienst. Inmiddels is de inspraakproce dure over het voorstel van B en W om de historische haven te hand haven, voltooid. Volgens gemeen teambtenaar Verplancke zijn er on geveer dertig reacties binnengeko men. Behalve negatieve reacties van omwonenden over de overlast die de schepen én hun bewoners zouden veroorzaken zijn er positie ve binnengekomen van vertegen woordigers uit de culturele wereld die de historische haven als een be langrijk cultuurgoed beschouwen. De raadscommissies krijgen ver moedelijk volgende maand een de finitief voorstel van B en W voorge legd. Tegenstanders van de histori sche haven hebben al aangekon digd beroep te zullen aantekenen tegen een besluit de schepen te handhaven. Kortom, de Leidse universiteit bouwt aan experts. Experts, zegt Stokhof, die de dingen, in Neder land geleerd, uitdragen op de loka le universiteiten in Indonesië. "Wij helpen hen daar een handje mee. Met steun van de ambassade en het ministerie van ontwikkelingssa menwerking. Als ik die steun niet zou hebben, was ik snel uitgepraat. Indonesië ziet in dat dit werk ge woon noodzakelijk is". Taal Maar het blijft niet alleen bij de vervolgopleiding voor de islam- theologen. Stokhof en zijn mede<- werkers doen meer. Vooral op het gebied van de taal. De schatting is dat er in Indonesië zo'n zeshon derd talen worden gesproken. In- sommige gevallen beschikt de uni versiteit slechts over een woorden lijstje en van andere talen is dikwijls nog minder bekend. Het land kent tien grote talen. El ke taal wordt door meer dan één miljoen mensen gesproken. De na tionale taal, het maleis, spreken bij lange na niet alle 150 miljoen Indo nesiërs. Een paar woorden kennen ze over het algemeen wel, maar daar blijft het wel bij. Daar werken Stokhof en zijn me dewerkers aan. Ze leiden mensen op en vertalen veel professionele werken in het maleis. Met mede werking van de Leidse universiteit zullen er over heel Indonesië ver spreid kleine bibliotheken tot stand komen. Stokhof speurt naar goede boeken en laat ze vertalen. Daarnaast probeert hij mensen te vinden die willen studeren en pu bliceren. Van Dale Om alles in goede banen te lei den gaan er vanuit Nederland men sen naar Indonesië die assisteren bij het naar behoren opzetten van bibliotheken. Een medewerker van de universiteitsbibliotheek reist naar het land om dependan ces van de 'bieb' in de provincies voor te bereiden. In de eerste plaats om de mensen ter plekke zo goed mogelijk maleis te laten leren en in de tweede plaats om er een studie te maken van de lokale taal. Prof. Stokhof zei het al: er is wei nig geschreven cultuur. "Dus", zegt hij met enige nadruk, "als wij gekomen i er niet voor zorgen dat wat er is niet wordt vastgelegd, dan gaat alles verloren. Dat moeten we koste wat het kost voorkomen. Op beperkte schaal is er samenwerking gezocht met de universiteit van Frankfort. Maar Leiden is het centrum waar om alles draait". De Leidse universiteit heeft de taak op zich genomen om samen met het Instituut voor Taalontwik keling in Jakarta, naar voorbeeld van het Nederlandse woorden boek, een soort Van Dale in het ma leis te produceren. Stokhof noemt dat een enorme klus. Woordenboe ken zijn er best in Indonesië, maar een werk waarin een systeem zit, ontbreekt. Voorbeeld: bij het woord 'roos' staat een verwijzing naar 'bloem'. Vervolgens kijkt men Vragen naar tankadres komt man duur te staan LEIDEN - Het vragen naar een adres waar hij kon tanken is een inwoner van Zevenaar za terdagnacht duur komen te staan. De man kreeg toen hij een andere automobilist om een tankadres vroeg als reactie "dat hij moest oprotten". Nadat de man uit Zevenaar was weggereden, kwam de an dere automolist hem echter achterna aan en reed hem op de 4de Binnenvestgracht klem. Vervolgens stapten drie perso nen, vermoedelijk Hagenaars, uit de auto en begonnen de wa gen van de Zevenaar te vernie len. De achterlichten, spiegel en vier ruiten van de auto sneuvel den. Het kenteken van de auto waarin het drietal reed is be kend. De politie verwacht de mannen te kunnen aanhouden. Het rapport komt vervolgens tot de conclusie dat als het gaat om kosten ter vervanging van de oude ketels enerzijds en besparing op stookkosten anderzijds stadsver warming de beste oplossing is. Voor het vervangen van de ver dampingsmeters zijn tal van moge lijkheden, die nog met de bewo ners zullen worden besproken. Tot eind juni van dit jaar zal over leg worden gevoerd tussen de Wo ningbouwvereniging Leiden en de afzonderlijke bewonerscommis sies in de Slaagwijk. Naar aanlei ding van dat overleg worden voor stellen uitgewerkt en wordt voor lichting gegeven over de techni sche mogelijkheden. Ook zal in die maanden overleg moeten worden gevoerd met het EBR over de toe passingsmogelijkheden van stads verwarming. Daarbij zal het vooral gaan om het tijdstip van mogelijke levering van warmte in de Slaagh wijk. Tussen juni en september zal overleg volgen met de gezamenlij ke bewonerscommissies over de uiteindelijke voorstellen. bij bloem en er staat niks. Daarin moet het nieuwe woordenboek straks voorzien. In dat werk wordt tevens aangegeven hoe woorden kunnen worden gebruikt. Zes jaar Prof. Stokhof verwacht dat het tot stand komen van een woorden boek in deze vorm zeker tussen de vijf en zes jaar in beslag zal nemen. Oude woordenboeken zullen wor den gehanteerd. Een aantal Indo nesiërs krijgt de kans in Leiden colleges te volgen. De vraag die voor hen centraal staat is: hoe maak je een goed woordenboek. Een woordenboek. Het is van es sentieel belang, benadrukt prof. Stokhof. "Je kunt de dingen pas duidelijk maken als je de taal en de betekenis van woorden kent. Dat geldt voor alle niveaus. Het vergt tijd, maar het werkt wel. En daar gaat het toch om. We doen dit alle maal om de zelfstandigheid van het land in de hand te werken. Nu is er vaak eenrichtingverkeer. In de toe komst hopen we meer te kunnen zeggen: 'Kan er iemand van jullie een jaartje les bij ons komen ge- r de Christelijke Mu- LEIDEN - Voor een volledig uit verkochte Stadsgehoorzaal vier de Concordia haar veertigste ver jaardag. De twee jaar voorberei dingstijd hadden als resultaat een feestavond die perfect op rol letjes liep. De bloemetjes en pre sentjes die werden uitgereikt wa ren dan ook wel verdiend. De eigenlijke uitvoering bestond uit een non-stop programma waarin senioren en junioren af wisselend optraden. Het thema - een muzikale wereldreis - werd door wisselende groepjes majo rettes en jeugdleden uitgebeeld en door Joke Ravensbergen goed verstaanbaar aan elkaar ge praat. Telkens verschenen weer nieuwe, kleurige kostuums op het podium. Ieder land werd met weer nieuwe dansen en looppas sen uitgebeeld. De gezichten stonden nu eens plechtig, dan weer lacherig; soms onzeker maar ook wel heel parmantig, zoals de jonge bekkenslager liet zien die de Japanse gong een dreun moest verkopen. Marsen en showmuziek vormen niet mijn lievelingsprogramma. Toch heb ik enorm genoten van het concert. De inzet en de ge meenschapszin van de leden, de warme belangstelling van de aanhang en bovenal de liefde voor de muziek waren daar oor zaak van. Onder de attente han den van de dirigenten lieten zo wel senioren als junioren muzi kaal en oplettend spel horen. De tamboers bleven maatvast en raakten ook niet bij ingewikkel de ritmes (Schotland en Brazilië) de tel kwijt. In 'Don't cry for me Argentina' bood het orkest een solide basis voor het zuiver blazende solis ten-duo. Heel verrassend vond ik de dia-plaatjes van elk land dat de revue passeerde. Alle lof voor dit uitstekende jubileumconcert en voor degenen die de eerste helft van de avond tot zo'n suc ces hebben gemaakt. Als het op treden na de pauze van Nico Haak, Frank en Mirella en Mari na van Schie eVengoed georgani seerd was dan zal dit feest nog lang in de herinnering voort blij ven leven. MONICA SCHIKS Politie ZENDER - De Leidse politie heeft zaterdagmiddag een comple te zendinstallatie van Radio Enter tainer aangetroffen in het ketelhuis van een flatgebouw aan de Apol- lolaan. De installatie, die onbe heerd was achtergelaten, is in be slag genomen. ADVERTENTIE vanavond a één van de acht 'roosevelt frankie blues op z'n best S a aanvang: 10 uur M A A A Hogewoerd 18 r/fv^yy3^ Café vanaf 2000 uur ge0penc| de Plantage IN DE OUDE MARENPQRT de WW SPONS SOORTEN BIER de SfUeqefo STAD LEIDEN STAD "LEIDEN STAD LEIDEN -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7