'De chauffeurs zijn die ellende meer dan zat' NAVO-top moet eensgezindheid uitstralen Reportage Het moet weer gezellig worden in de 'disco-bus' uit Amsterdam Aruba wil geldvlucht uit Panama benutten Evangeliegemeente koopt pagina in krant voor goed nieuws9 MAANDAG 29 FEBRUARI 1981 AMSTERDAM/AALSMEER Een groep van vijf op geschoten jongelui heeft het voorzien op een punker, die zojuist is ingestapt in bus 107, beter bekend als de disco-bus van Centraal Nederland. De bus onderhoudt de geregelde nachtdienst op zaterdag en zondag tussen Aalsmeer, Uithoorn, Amstelveen en Amsterdam. Echt tijd om de punker af te ros sen krijgt het vijftal niet; kader leden van de Vervoersbond FNV, werkzaam bij vervoerson derneming Centraal Nederland, zetten de groepsleden een voor een de bus uit: de rest van de reis door Piet Teeling Het is het enige incident in de nacht van zaterdag op zondag tij dens de door buschauffeurs en controleurs gewraakte ritten met de nachtbus vol disco-gangers en stappers. Annemarie Snels, dis trictsbestuurder bij de Vervoers bond FNV vreest dat de rust tij dens de 'half-drie-bus' voor een deel te maken heeft gehad met de publiciteit, die de actie van de Vervoersbond en het personeel en directie van Centraal Neder land heeft gekregen. In een pamflet dat aan iedere reiziger (discoganger of niet) wordt uitgereikt, wordt een op roep gedaan de vernielingen in en rond de bus te staken; passa giers en personeel niet langer te bedreigen of te verwonden en het roken en drinken van alcohol te staken. De boodschap van het buspersoneel en de Vervoers bond is duidelijk: hou het gezel lig- "Het wordt steeds erger", zegt de voorzitter van de Onderne mingsraad van Centraal Neder land, Hennie van Overeent. "Chauffeurs raken over hun toe ren, weigeren de nachtdienst te doen. Zij hebben hun buik vol van rottigheid in de bus tijdens de bewuste nachtdiensten. Schietpartijen Vooral de chauffeurs die om half drie 's nachts van het Leidse- plein vertrekken met bestem ming Amstelveen. Uithoorn en Aalsmeer hebbend de meeste problemen. Er zijn schietpartijen geweest in de bus, waarbij won der boven wonder geen slachtof fers zijn gevallen. De regelmaat waarmee het interieur kort en klein wordt geslagen, heeft de veiligheid van de chauffeurs er niet op verbeterd", aldus de OR- voorzitter. Aan de vooravond van de actie door de leden van de Vervoers bond FNV schaarde ook de di rectie van het vervoersbedrijf zich achter de actie. Tot verba zing van de chauffeurs, die vorig jaar zomer al een zwartboek sa menstelden over de nacht en discobus van Centraal Neder land. De maatregelen waarop de Vervoersbond FNV bij monde van Marianne Snels heeft aange drongen, zijn echter nog niet ge honoreerd door de directie van CN. Met pamfletten proberen de chauffeurs agressieve jongeren ie weerhouden i tijen in de nachtbus. Of dat lukt, zal pas over een tijdje blijken. "Wij willen dat er extra man kracht wordt ingezet als bewa king van de busritten, dat de vei ligheid wordt vergroot en dat er ander materiaal wordt ingezet. Geen gelede bussen meer, maar kleinere bussen, die voor iedere chauffeur overzichtelijk zijn", al dus de Brabantse districtsbe stuurder van de Vervoersbond. Het voornemen van de directie van Centraal Nederland om des noods de nachtdiensten te laten verrijden met uitsluitend vrijwil ligers, wordt door de meerder- heid van de chauffeurs veroor deeld. "In feite is zo'n nacht dienst best te doen", zegt een van de chauffeurs. "En het zijn niet van die lange diensten. Als je dat nu wegneemt, is dat ook de ver keerde weg. We mogen niet ver geten dat de veiligheid van de passagiers ook op het spel staat". De passagiers begrijpen dat het de chauffeurs ernst is. De aankondiging, dat zij desnoods zullen weigeren nog langer de nachtdiensten te verrichten, houdt hen kennelijk rustig. Zij begrijpen dat ze dan hun relatief goedkope laatste ritje naar huis kwijtraken. Een taxirit vanaf het Leidseplein naar Uithoorn kost al gauw het zesvoudige. Al zingend brengen ze daarom het uurtje in de bus van het Leid seplein naar Aalsmeer door. On derweg stappen ze in groepjes uit, nauwlettend binnen de ge meentegrens van Amstelveen, gadegeslagen door een surveille rende politie-auto. Een buschauffeur: "Het is het enige politiekorps, dat in tijd van problemen, direct in de buurt is. Aalsmeer en Uithoorn, twee rijkspolitiegroepen, zeggen daar geen tijd voor te hebben en geen mankracht, omdat hun werkge bied te grcot is". De aanwezigheid van een zestal kaderleden in burger werkt dus. Zonder incidenten bereiken de in drie bussen opge splitste nachtbus de remise in Aalsmeer. De actie lijkt geslaagd. Toch vragen de chauffeurs en groepsleiders van Centraal Ne derland zich af, hoe lang het rus tig zal blijven tijdens de nachte lijke busritten. "Pas over vier tot vijf weken zullen we echt de balans op kun nen maken", zegt Marianne Snels. "Je kunt niet afgaan op een nacht. Maar we zijn allang blij dat het rustig is gebleven. Kennelijk heeft de publiciteit over onze actie toch positief ge werkt". ORANJESTAD (ANP) - Personen uit het bedrijfsleven op Aruba heb ben zich vorige week verenigd in de AFCA (Aruba Financial Center Association) en bij de regering aan gedrongen op een versnelde invoe ring van wetten die van het eiland een belastingparadijs moet maken voor buitenlandse maatschappij en. Zij kijken verlekkerd naar de grote hoeveelheden kapitaal die momenteel wegvloeien uit het on rustige Panama. Aruba moet snel zijn teneinde dit buitenkansje te benutten en een greep te doen naar deze geldstroom. De AFCA wil dat Aruba een 'zero-tax-haven' wordt. Dat bete kent dat een bedrijf geen belasting betaalt in het land waar het is inge schreven. Er wordt slechts een klein bedrag betaald ter registratie. In het Caribisch gebied hebben vooral Panama, de Bahamas en de Cayman-eilanden naam op deze manier kapitaal aangetrokken. In deze landen zijn de afgelopen jaren tientallen miljarden aan buiten landse valuta gedeponeerd door buitenlandse bedrijven en banken. Bedrijven en banken in deze lan den, vooral in Panama, worden,, soms gebruikt in combinatie met belastingroutes die via Nederland en de Nederlandse Antillen lopen. Het gaat daarbij om astronomische bedragen. De Amerikaanse belas tingdienst heeft becijferd dat de deposito's van Amerikaanse ban ken in dit gebied de laatste twintig jaar zijn opgelopen van circa 12 miljard dollar naar 300 a 400 mil jard dollar. Malafide De regering-Eman heeft in haar regeerprogramma plannen opge nomen om van Aruba een 'interna tionaal Financieel dienstencen trum' te maken. In dit verband heeft het kabinet niet alleen enkele wetsontwerpen in voorbereiding, maar wordt ook gewerkt aan een digitalisering van de telecommuni catie op het eiland, waardoor data transmissie mogelijk zal worden. Over de mogelijkheid van een belastingvrijdom voor bedrijven zei minister-president Henny Eman: "Het is iets nieuws voor Aruba en we moeten voorzichtig te werk gaan". Er zijn namelijk geva ren verbonden aan een belasting vrije haven. Behalve bonafide in vesteerders'trekken dergelijke be lastingparadijzen ook veel malafi, de beleggers naar zich toe. Zo heb ben de Verenigde Staten landen zoals Panama en de Bahamas hen haaldelijk in de beklaagdenbanl gezet omdat het in deze landen ge makkelijk is zwart geld te witten. De AFCA is het op zich eens met de voorzichtige aanpak, maar is bang dat Aruba door langer dralen de boot zal missen. "Wij moeten het ijzer smeden nu het heet is"J zegt de secretaris van de AFCA, de advocaat Hans Sjiem Fat. Het ijzer is volgens hem nu heet door de stabiele situatie in Panama. "Er zijn de laatste weken vele honderden miljoenen dollars hel land uit gegaan sinds daar die ge neraal (Noriega-red) het op zijn heupen heeft gekregen. Als de wet geving rond was, had Aruba nu een deel van deze .business' kunnerj krijgen", aldus Sjiem Fat. "We kunnen nog steeds een deel van del ze handel krijgen, maar dan moe- ten we niet te lang blijven discus sieren". Volgens Sjiem Fat zou een 'zero tax-Aruba' het Koninkrijk der Ne derlanden maken tot "droom voor belastingadviseurs", omdat hel zou aansluiten bij belastingroutes! en andere fiscale constructies die reeds bestaan via Nederland en de Nederlandse Antillen (voorname lijk Curasao en Sint Maarten). "We hebben dan alles in één koninkrijk. De zekerheid en stabiliteit daarvan kan Panama niet bieden", aldus Sjiem-Fat. Voordelen Als Aruba een "zero-tax-haven' wordt, zal het uiteraard geen belas tingen kunnen innen van de bedrij ven die zich daar vestigen. De be lastingdienst van het eiland zal zich tevreden moeten stellen met de penningen die betaald worden ter registratie van de bedrijven: Sjiem Fat wijst echter op andere voordelen die Aruba zou kunnen incasseren. "Je krijgt een concen tratie van internationale banken en bedrijven, omdat zero-tax-havens veel kapitaal aantrekken. Dat kan geweldig veel activiteit met zich meebrengen. In de Bahamas waai: men een goed ontwikkelde bank sector heeft werken 12.000 mensen in de bankindustrie. Bovendien groeit zo je deviezenvoorraad BRUSSEL De topconferentie in Brussel van de staatshoofden en regeringsleiders van de N^VO komt deze week precies op het goe de moment. Kort na het akkoord over de verwijdering van de raket ten voor de middellange afstand en vrij kort voor het bezoek dat de Amerikaanse president Reagan aan Moskou brengt, is dit de ideale gelegenheid om de klokken in de alliantie gelijk te zetten. door Hans de Bruijn Eensgezindheid. Solidariteit. Dat zijn de woorden die steeds weer klinken als in NAVO-kring gevraagd wordt naar het nut van deze top. Zo'n ontmoeting is een unieke gelegenheid - het is pas de vierde in veertig jaar NAVO - om op het hoogste niveau de uitgangs punten van het westelijk veilig heidsbeleid weer eens vast te leg gen, zo heet het. Er zal lof worden gezongen over het INF-akkoord en de Amerikaan se president zal te horen krijgen dat hij op de volle steun van zijn Europese vrienden kan rekenen, als hij straks met partijleider Gor- batsjov gaat onderhandelen over de halvering van het aantal strate gische raketten. De top - waarop de leiders alles tesamen slechts vier uur met elkaar praten - wordt voor een groot deel een 'viering' zei de Amerikaanse minister Shultz vori ge week al. Maar dat is schone schijn. Achter de facade van eensgezindheid die woensdag en donderdag in Brussel zal worden opgetrokken, ligt een wereld van problemen tussen de bondgenoten verscholen. De vei ligheidsprincipes, waarover de slotverklaring zal reppen, zijn niet zo onomstreden als men in Brussel wil doen voorkomen. Dat is begonnen met de kruisra ketten-discussie en versterkt toen Reagan op zijn eerste top met Gor- batsjov - in oktober 1985 in Reykja vik - in Europese ogen te enthou siast inging op de Sovjet-voorstel len voor een vergaande verminde ring van het aantal kernwapens in Europa. Bovendien is er de al jaren ge hoorde Amerikaanse klacht dat de Europese NAVO-landen onvol doende in hun eigen veiligheid in vesteren. En nog maar kort gele den kwamen er uit de Verenigde Staten geluiden, waaruit zou kun nen worden afgeleid dat men in Washington denkt een eventuele kernoorlog tot Europa beperkt te kunnen houden. Onverbrekelijk Vooral de Britse premier Marga ret Thatcher - de trouwste bondge noot van Washington - heeft zich sterk gemaakt voor deze top, waar op president Reagan persoonlijk de bondgenoten gerust zou kun nen stellen. Reagan zal van de gele genheid gebruik maken om - nog maals - de Amerikaanse betrok kenheid bij de verdediging van Eu ropa te onderstrepen. Dat deed hij vorige week ook al in een speciaal op Europa gerichte tv-rede: de vei ligheidsbelangen van de VS en Eu ropa zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden, zo zei hij. Maar daarmee zijn de zorgen van de Europese NAVO-landen nog niet voorbij. In Europa leeft hier en daar de vrees dat de VS wat te hap pig zullen zijn op nieuwe voorstel len van de Sovjets om de kernbe wapening in Europa verder te ver minderen. Met als gevolg dat West- Europa wordt overgeleverd aan de conventionele overmacht van het Warschaupact. Zowel Thatcher als de Franse president Mitterand hebben de laatste tijd herhaaldelijk hun zorg daarover uitgesproken. Zij, en met hen de meeste andere Europese lei ders, vinden dat op het punt van de kernbewapening nu eerst een adempauze moet worden ingelast. Die moet worden gebruikt om wat te doen aan dat conventionele overwicht van de landen achter het IJzeren Gordijn. Daarom zullen de staatshoofden en regeringsleiders een aparte ver klaring uitgeven, waarin zij aan dringen op beperking daarvan. Dat kan als de Sovjets bereid zijn om via onderhandelingen hun bewa pening sterker te verminderen van het westen. Maar ook - wat waar schijnlijker is - door de conventio nele bewapening van de NAVO- landen fors op te trekken. Hoe dat moet gebeuren zal de verklaring overigens niet vermelden. Slagveld Op die manier wordt de aan dacht afgeleid van het grootste pro bleem waarvoor de NAVO momen teel staat: de vraag wat er moet ge beuren met de overblijvende kern wapens in Europa. Moeten die ook weg, of moeten ze juist worden ge moderniseerd. Daarbij doet zich een ernstig verschil van mening voor tussen de Bondsrepubliek en de andere NAVO-partners. De Duitsers zijn doodsbang om straks het nucleaire slagveld van Europa te worden. De na het INF- akkoord overblijvende kernwa pens hebben een zo kort bereik dat zij alleen boven Duitse grond ge bruikt kunnen worden. "Hoe kor ter de raketten hoe doder de Duit sers", is dan ook de veel gehoorde uitdrukking. Bonn wil daarom niets liever dat deze kernwapens (korte-afstands- raketten, kanonnen) zo snel moge lijk verdwijnen. Daarover moet met Moskou onderhandeld wor den, en de Sovjets voelen wel voor een kernwapenvrij Europa. Bonds kanselier Kohl heeft zich daarom sterk verzet tegen de plannen on die wapens juist te gaan moderni seren. Plannen, die overigens al in 1983 in het Canadese Montebello tussen de NAVO-landen zijn afge sproken. Daar stemde Duitsland ook mee in. Bonn ging er toen echter - zoals zovelen - vanuit dat er nooit een ak koord over de middellange-af- standsraketten zou komen. Nu dat toch is gebeurd, voelen zij zich gei- soleerd. Duitsland wordt bedreigd, terwijl de andere partners in een kernoorlog wel eens buiten schot zouden kunnen blijven. Maar premier Thatcher c.s. me nen dat zonder een effectieve kern macht in Europa de hele NAVO- strategie aan diggelen valt. De be staande kernwapens zijn over tien jaar volledig verouderd, en dan kan van een geloofwaardige afschrik king geen sprake meer zijn. Zelfs als ook de Russische korte-dracht- wapens verdwijnen, is Europa nog altijd overgeleverd aan het conven tionele overwicht van het War- schaupakt. Ook de Franse president Mit terand zal zich daar deze week zeer duidelijk over uitlaten. Voor Frankrijk, dat de Sovjets liever met een ijzeren vuist tegemoet treedt, gaat de ontwapening veel te snell Hoe zwaar Mitterand daar aan tilt blijkt wel uit het feit dat hij - als eer ste Franse president in 20 jaar - een NAVO-bijeenkomst zelf wenst bij| te wonen. Onvermijdelijk In NAVO-ogen moet nu voorlo pig de nadruk op de conventionele ontwapening liggen. Modernise ring is juist nodig als stok achter dei deur bij de onderhandelingen die daarover in Wenen gevoerd gaan worden. De plannen van bonds kanselier Helmut Kohl, om dit ge schilpunt op de NAVO-top aan de orde te stellen, dreigden echter het beeld van de eensgezinde alliantie te verstoren. De Amerikanen zijn er echter in geslaagd hem tijdens zijn bezoek aan Washington gerust te stellen. Modernisering is onvermijdelijk; heet het nu, maar hoeft niet eerder te geschieden dan rond 1995. Tot die tijd blijven de bestaande kern wapens in Europa. Reagan be krachtigde dat vorige week nog eens door in dramatische woorden te stellen dat "een aanval op Mün-1 chen door ons zal worden be schouwd als was het een aanval op Chicago". Kohl keerde gerustgesteld terug naar Bonn en een mogelijk conflict voor de top was vermeden. Over de modernisering zal niet worden ge sproken en Kohl kan nu gerust zijn handtekening zetten onder een verklaring waarin de leiders zullen uitspreken dat kernwapens in Eu ropa nog altijd een een onmisbaar onderdeel vormen van de NAVO- strategie. Een evangelische gemeente in Utrecht heeft voor komende za terdag een pagina gekocht in het Utrechts Nieuwsblad, "zodat er ook eens goed nieuws in de krant te lezen zal zijn". Volgens een mededeling in het evangelische maandblad 'Uitdaging' houdt de Volle-Evangeliegemeente in de Domstad het voorlopig bij deze ene pagina. Anders wordt het te duur. Deze pagina kost al ruim f. 12.000. De pagina zal vooral 'goed nieuws' melden uit landen die wegens 'schrijnende ontwikke lingen' regelmatig de voorpagi na's van de kranten halen, zo deelde G. van Rooy, een van de twee voorgangers van de ge meente, mee. Er komen bijvoor beeld berichten op over bijbel verspreiding op de Westelijke Jordaanoever, de christenen in China en het werk van de hulpor ganisatie 'Tear Fund' op de Filip pijnen en het verhaal van een vrouw die genezen is van multi ple sclerose. Omdat het om advertentie ruimte gaat, moest de gemeente met het Utrechts Nieuwsblad overeenkomen dat de pagina zo wel wat betreft het lettertype als de kolomindeling duidelijk af wijkt van de rest van de krant. Kerk en moskee 'Met moslims werken aan een leefbare samenleving' is het thema van een studiedag die de werkgroep 'Islam' van de Raad van Kerken in Nederland op za terdag 16 april houdt in Doorn. De werkgroep hoopt met deze dag de relatie tussen plaatselijke kerken en moskee te bevorde- Aanleiding is een peiling die twee jaar geleden is gehouden onder voorgangers in plaatsen met een moskee. Daaruit bleek, dat er vanwege de kerken wel aan voorlichting wordt gedaan, maar dat verder de opbouw van een relatie veel te wensen over laat. Volgens de werkgroep moe ten gemeenten en parochies het werken aan een betere verhou ding met moslims als volwaardig kerkelijke arbeid gaan zien. De studiedag gaat voorname lijk over problemen en knelpun ten die kerken op dit terrein kun nen tegenkomen. Vanuit de praktijk kunnen de deelnemers nuttige tips en informatie ver wachten. De dag begint om half 10 en duurt tot half 5. Plaats het centrum 'Hydepark' aan de Drie- bergsestraatweg 50 in Doorn. Be langstellenden kunnen zich mel den by de werkgroep 'Islam', postbus 203, 3830 AE Leusden. 033-943244 'Geen geraaskal'. Het gere formeerde Jongeren-synodebe- raad bestaat tien jaar. Het werd destijds opgericht omdat jonge ren inspraak wilden in de lande lijke (generale) synode. Coördinator Han Wilhelm van het jongerenberaad liet bij de viering van dit tweede lustrum de waarschuwing horen dat het beraad er niet is voor 'radicale kerkhervormers', maar voor "ge reformeerde jongeren die zich thuis willen blijven voelen in hun kerken". "Het beraad zal moeten blijven waken voor ge raaskal en betweterij". De jongeren praten inmiddels mee in synodecommissies en houden in de vergaderingen op 'De Blije Werelt' in Lunteren nu en dan ook een toespraak. Het gaat om een kleine bijdrage, geeft het beraad zelf toe. Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan werd een brochure uitgegeven, getiteld 'Een krom me stok die rechte slagen uit deelt'. Het beraad ziet zichzelf als die 'kromme stok' omdat het geen afspiegeling is van de gere formeerde jongeren in Neder land. Het is een klein gezelschap, een club bezielde enthousiaste lingen, een elftal langs de zijlijn, misschien een 'veredelde gjv- club'. Wie als jongere kritiek heeft op alles wat met de synode heeft te maken, maar geen gebruik maakt van de mogelijkheden die het jongerenberaad biedt, is, vol gens Han Wilhelm, niet helemaal eerlijk bezig. Hij vindt het nu hoog tijd dat de structuur van de plaatselijke kerk ook 'jeugd- vriendelijk' wordt. Christelijke politiek Christelijke politieke partij en behoren er niet te zijn. Chris telijke politiek bestaat niet. Hoogstens bestaat er politiek die door christenen wordt bedreven, of politiek die beantwoordt aan christelijke waarden en nor men". Mevrouw I. van den Heuvel, voorzitter van het Interkerkelijk Vredesberaad, praatte zaterdag in Deventer met mr. J. F. Glastra van Loon, voorzitter van het Hu manistisch Verbond, over nor men en waarden in de politiek. Dat was op een discussiedag ter gelegenheid van het 40-vjarig be staan van het Verbond. Mevrouw Van den Heuvel zei, dat het met aan mensen is, uit te maken wanneer iets de eretitel 'christelijk' verdient. "Voorzich tigheid is daarom geboden, voor al als het gaat om het zich onder scheiden van andere manieren van denken, zoals het humanis me. 'Christelijk' is geen garantie voor een zuiver blazoen of scho ne handen". Glastra van Loon pleitte voor scheiding van politiek en geloof. "Wat het geloof betreft beginnen steeds meer mensen in te zien dat ze niet zelf de waarheid in pacht hebben, maar dat ook an deren een stuk van de waarheid kennen. Wij hebben een geza menlijke politieke verantwoor delijkheid voor de wereldproble men". Scheiding tussen politiek en ethiek achtte Glastra van Loon niet wenselijk. "Feitelijke ethische beslissingen mogen in de politiek niet achterblijven". Beide sprekers vonden elkaar in de waarde van het politieke compromis. Van den Heuvel: "Ook christenen moeten politie ke keuzes maken op grond van rationele argumenten. Alleen in uitzonderingsgevallen, zoals ten aanzien van Hitler-Duitsland of Zuid-Afrika, mag een christen het handelen van anderen on christelijk noemen". En Glastra van Loon: "Het gaat om het han delen van mensen en de gevol gen daarvan. Het nadenken over die gevolgen is verplicht". Hij waarschuwde voor hoogmoed van de eigen levensbeschouwe lijke overtuiging. "Zoals manne lijkheid geen synoniem is voor superioriteit, zo is christelijk geen synoniem voor redelijk heid". Intrede. Mevrouw C. Happee-Wiersma (Amsterdam, voorheen Leiden) zal op 20 maart 's middags intrede doen als pre dikant van de evangelisch-lu- therse gemeente in Monnicken- dam. De dienst wordt gehouden in de hervormde kerk. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ouddorp D. Heemskerk Maar tensdijk, te Grijpskerke (Z.) kan didaat mevrouw C. de Boon Utrecht, te Sint Philipsland kan didaat J. H. Lammers Ede, te Rijnsaterwoude kandidaat T. H. van der Hoeven Den Haag, te Herkingen (vóór deelwerk) kan didaat T. E. van Spanje Ede, pas toraal medewerker te Amers foort en Hoevelaken; aangeno men naar Zwaagwesteinde (Fr.) kandidaat K. van de Kamp Wir- dum (Fr.); bedankt voor Scheve- ningen G. de Fijter Siddeburen- Wagenborgen (Gr.). Toegelaten tot de evangeliebediening G. K. van der Klis Amersfoort, me vrouw A. Spaans-Moolenaar Westkapelle, L. C. Verzijden Dordrecht; beroepbaar T. H. van der Hoeven Den Haag, G. van Broekhuizen Oosterhout (Geld.), G. Noort Ede en mevrouw A. J. Baan-Slot Spijkenisse. Gereformeerde Kerken: be roepen te Heemskerk F. L. Bak ker Hoogkerk. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Sas- scnheim kandidaat M. Hogen- birk Apeldoorn; bedankt voor Den Haag-Scheveningen J. P. Boiten Schiedam; geslaagd aan de theologische hogeschool in Apeldoorn voor het kandidaats examen mevrouw A. T. Vreman Apeldoorn, G. M. Bijkerk Apel doorn, A. van Ek Ernst, H. van de Steege Apeldoorn en J. M. Vier gever Ede.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2