LEIDSCH DAGBLAD Stormloop op ministerie Zweedse veerboot zinkt na spooktocht op Noordzee WORTELTJES EN GEHAKT Ravage na kantelen aanhanger Tutu en Boesak weer vrij na demonstratie Massale vechtpartijen tussen Katwijkers en Scheveningers Toch beurs voor kind zonder ouderbijdrage Lange files in Wassenaar na fataal ongeval Bedrijfsleven op jacht naar laatste wir-premies MAANDAG 29 FEBRUARI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38561 DRIEMAAL GOUD VOOR YVONNE VANGENNIP Met opgestoken duim en drie gou den Olympische medailles om de nek kan de Haar lemse schaatster Yvonne van Gen- nip lachen. Ze troefde de Oost- duitse concurren tie af op alle af standen waarop ze aan de start verscheen. Daar bij verbeterde ze twee wereldre cords. (foto ANP) Een gewonde opvarende van de Zweedse veerboot werd met een 2en ziekenhuis in Den Helder overgebracht. helikopter van boord gehaald e DEN HAAG (GPD) - Dui zenden ondernemers heb ben het afgelopen weekein de bij notarissen versneld investeringsplannen ter waarde van honderden mil joenen guldens laten vast leggen om nog te profiteren van de wir-premie, een sub sidieregeling van 12,5 pro cent voor bedrijfsinveste ringen. Vandaag stond de telefoon bij Eco nomische Zaken roodgloeiend. Het kabinet besloot vrijdag de Wet Investerings Rekening (wir) met ingang van vandaag af te schaffen. Notarissen, belastingadviseurs, ac countants en advocaten maakten zaterdag en zondag overuren om de laatste mogelijkheid voor hun cliënten op een wir-premie te be nutten. Formeel was dat niet nodig, al dus Economische Zaken. Onder nemers die investeringsplannen indienen waarvan ze aannemelijk kunnen maken dat deze al voor 29 februari bestonden, krijgen nog wir-premie. Een notaris-akte is wel een extra zekerheid, aldus een woordvoerder. Het accountants kantoor Van Dien en Co, met vesti gingen in het hele land, begon vol gens woordvoerder Schaling al vrijdagmiddag cliënten te bellen met de mededeling dat de wir zou verdwijnen. Alle politieke partijen in de Tweede Kamer hebben inmiddels ingestemd met het kabinetsbe sluit. Ook de vakbonden FNV en CNV reageerden verheugd. Alleen de werkgevers voelden zich pijn lijk verrast. Voorzitter Van Lede Yvonne van Gennip is tij dens het slotweekeinde in Calgary de gouden koningin van de Olympische Winter spelen in Canada geworden. Nadat ze zaterdag op de 1500 meter de Oostduitsers al het goud voor de neus wegkaap te, herhaalde ze die stunt gis teren op de 5000 meter. Op de slotafstand vestigde ze bo vendien een nieuw wereld record. Met drie gouden plakken - eerder al won ze de 3000 me ter - evenaarde ze de presta tie van Ard Schenk die in 1972 in het Japanse Sapporo ook drie gouden medailles veroverde. Zaterdag ver wees Yvonne de gedood verfde winnares Karin Ka- nia naar het tweede plan en gisteren moest haar landge note Andrea Ehrig buigen voor de Nederlandse schaat ster* PAGINA 13 24 PAGINA'S Volendam zet tegen PSV de poort wagenwijd open: 1-5. PAGINA 14 Oegstgeest in vierde klasse slachtoffer van opleving koploper Voorschoten. PAGINA 16 Geweldige opsteker voor Rijnsburgse Boys dat Quick Boys aan de leiding helpt in de eerste klasse. PAGINA 17 Weer overlevingskansen voor basketballers van Lisse na winst op Leiden. PAGINA 18 Binnen de lijnen met ome Daan Gijzenij van Leidsche Boys. PAGINA 19 Calgary 1988 Shorttrackers terug van we reldreis: "Sfeer was gewel dig in Calgary". PAGINA 20 Kunststukje op de schaats van Katerina Witt die in de voetsporen treedt van Sonja Henie. PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - De noordwes ter storm die gisteravond en van nacht met hagel- en sneeuwbuien over ons land trok heeft vooral op de Noordzee voor problemen ge zorgd. De Zweedse veerboot Vinca Gorthon (18.773 ton) met aan boord vrachtwagens en rollen papier, kapseisde gistermiddag voor de kust van Den Helder en begon ver volgens aan een spookvaart, die door een drukke vaarroute vlak langs twee booreilanden en een lichtschip voerde. Het schip zonk vanmorgen op ruim 26 kilometer uit de kust van Camperduin. Slechts een klein deel van de boeg van het op het zee bodem rustende schip steekt nog boven water uit. Het schip is vrij wel zeker over een olietransportlei ding geschuurd. De leiding is di rect buiten gebruik gesteld. Een signaleerde olievlek van 500 bij 500 meter is waarschijnlijk afkomstig uit het schip. De lading vormt voor het milieu geen gevaar. De 16-koppige bemanning van de Zweed was al snel door helikop ters in veiligheid gebracht. Twee opvarenden raakten gewond. Bij de reddingspogingen moest een marinehelikopter een noodlanding maken op een boorplatform. De hoofdrotor liep schade op nadat de reddingskabel brak toen deze in de railing kwam vast te zitten. Minder wind Wisselend bewolkt en enkele rcgcn- sneeuw-of hagelbuien. Minimumtem peratuur rond het vriespunt. Middag- temperatuur ongeveer 5 graden. Noordwestenwind, vrij krachtig, aan zee eerst nog stormachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Regen-, sneeuw- bagelbuien. Minuimumtempera- Dinsdag 1 maart zon op: 07.25 uur, zon onder: 18.20 uur: maan op: 15.54 uur, maan onder: 07.03 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.23 en 14.41 uur, laag water: 10.31 cn 22.56 uur. Tot evacuatie van de bemannin gen van de booreilanden waarop de Zweedse veerboot leek af te ste ven is het niet gekomen. De boot dreef op een afstand van 1.100 me ter langs het eiland K18 (met 53 mensen aan boord) en op drie kilo meter langs het eiland Helm A (20 bemaningsleden) en het onbeman de lichtschip Texel. Het reddingswerk werd behalve door de kustwacht ook uitgevoerd door de Nederlandse en Belgische marine, reddingsboten en helikop ters van de KLM en Schreiner. Ook drie bergingsbedrijven kwamen in actie. Smit Tak slaagde er even in enkele bergers op het Zweedse schip te krijgen. Die moesten we gens bet gevaar direct weer ver trekken... In de zware storm op de Noordzee deden zich uitschieters voor van windkracht twaalf. De golven be reikten een hoogte van tien meter. Het autoverkeer op de Nederland se wegens paste zich volgens de verkeerscentrale in Driebergen goed aan aan de storm en de glad heid die hier en daar voorkwam. De files waren daardoor wat langer dan normaal. KAAPSTAD (GPD) De Zuidafri- kaanse oproerpolitie heeft vanoch tend een groot aantal vooraan staande kerkleiders gearresteerd en korte tijd vastgehouden. Tot de arrestanten behoorden de Angli caanse aartsbisschop van Kaap- werkgeversorganisatie stad Desmond Tutu en de voorzit- VNO zei dat door het kabinetsbe- ter van het Wereldverbond van Ge- sluit een vertrouwensbreuk is ont- reformeerde Kerken Allan Boesak. staan tussen overheid en bedrijfs leven. Het Koninklijk Nederlands Samen met zo'n 200 demonstran- Ondernemersverbond sprak van ten trokken de kerkleiders op van een 'donderslag bij heldere hemel', de St. Georg Kathedraal naar het "Met deze miljardenoverval neemt dichtbij gelegen parlementsge- het kabinet in een klap de in het re- bouw. Met deze demonstratie wil- geerakkoord gegeven zekerheden den zij demonstreren tegen de be- tot 1990 over het stimuleren van in- perkende maatregelen die de Zuid- vesteringen weg', aldus een woord- afrikaanse regering vorige week af voerden kondigde tegen 17 anti-apartheids- Vandaag zal het kabinet met alle organisatie waaronder het UDF en betrokkenen overleggen over een de vakbondsfederatie Cosatu. andere besteding van de ongeveer De oproerpolitie legde een cor- vier miljard gulden die voor de wir don rond de protesterende mensen was uitgetrokken. en arresteerde vervolgens de kerk koor meer nieuws pagina 3) leiders. Ook een aantal journalisten fotografen en cameramensen zijn hier verzameld als actieve ge tuigen en om te protesteren tegen wat de Zuidafrikaanse regering vo rige week heeft gedaan. Wij zijn van plan na deze korte dienst naar het parlement te lopen om een peti tie aan te bieden." Hij zei dat het niet de bedoeling was de politie te provoceren en riep de demonstranten op neer te knie len wanneer de demonstratie zou worden tegengehouden. KATWIJK Bij een dancing aan de Noord-Boulevard in Katwijk is zaterdagavond massaal gevochten tussen jongeren uit Katwijkers en Scheveningen. Een groep van 40 Scheveningse jongelui was naar Katwijk gegaan om af te rekenen met Katwijkers die eerder in Sche veningen de boel op stelten had den gezet. De groep stuitte op een over macht aan Katwijkse jongeren. Volgens de politie gingen tussen de 100 en 200 Katwijkers met de Scheveningers op de vuist. De uit dagers kozen uiteindelijk het haze- pad. Een deel wist te vluchten via het strand, anderen vluchtten een NZH-bus in. Die bus werd door de Katwijkers met stenen onder vuur genomen. Veel ruiten van de bus sneuvelden. De gealarmeerde politie verdreef met 12 agenten de jongeren. Daar bij kreeg de politie assistentie van 12 agenten uit Leiden en Noord- wijk. Ook werden drie honden te gen de jongeren ingezet. Op diver se plaatsen voerde de politie char ges uit. Nog dezelfde nacht werden vijf jongeren aangehouden. Omdat de Katwijkers ontkenden met stenen te hebben gegooid, moest de poli tie hen later weer op vrije voeten stellen. RAKETAANVAL - De Iraakse hoofdstad Baghdad is vanochtend vroeg getroffen door twee Iraanse raketten. De Iraakse radio zei dat de raketten 20 minuten na elkaar in het holst van de nacht insloegen op twee woonwijken. „Veel Irakezen werden gedood, onder wie vrou wen, kinderen en bejaarden. Nog veel meer mensen raakten gewond en veel huizen werden vernield." werd opgepakt. Vervolgens werd een waterkanon gericht op de de monstranten. De kerkleiders werden vrijgela ten nadat de politie hun persoons gegevens had genoteerd. De politie onderzoekt of zij de kerkleiders zal aanklagen wegens deelneming aan een verboden demonstratie. Aan de demonstratie ging een mis vooraf. Daarin zei Tutu: „Wij Young Boys-Ajax morgen op tv HILVERSUM (GPD) - De voetbal wedstrijd tussen het Zwitserse Young Boys en Ajax, morgen avond, wordt rechtstreeks door de NCRV uitgezonden. De wedstrijd in de kwartfinale van de Europa cup voor bekerwinnaars is vanaf 20.15 uur op Nederland 2 te zien. De wedstrijd is een dag vervroegd, omdat de Zwitsers op woensdag te veel concurrentie verwachten van de rechtstreekse tv-verslag van Bayern München - Real Madrid. Volgens de NOS is het voor 90 procent zeker dat woensdag de westrijd Bordeaux - PSV (kwartfi nale Europacup I) rechtstreeks op het scherm brengt. Die wedstrijd is dan vanaf 20.25 uur via Nederland 2 te zien. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Worteltjes, ÖQ geschrapt, zak 500 gram Gehakt half-om-half, C. QQ kilo emxs 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De bezwarenprocedure wordt ook aangepast. WASSENAAR - De 39-jarige F. Smeulders uit Scharendijke is van morgen om acht uur dodelijk ver ongelukt op de Rijksstraatweg in Wassenaar. De man reed in een per sonenauto in de richting Leiden toen hij ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan door onbekende oor zaak op linkerweghelft terecht kwam. Hij raakte een wagen in de' flank en kwam vervolgens dwars op de rijbaan richting Den Haag te staan. Een 27-jarige Amsterdammer raakte hem frontaal met zijn auto en werd vanachter aangereden door een 42-jarige Noordwijker- houter en een 26-jarige Leiderdor per. De Amsterdammer raakte hierby lichtgewond aan hoofd en been en werd overgebracht naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis. De overigen konden ongedeerd uit hun lichtbeschadigde auto's stap pen. Het ongeluk leidde vanmorgen tot een enorme ravage en lange fi les. Volgens de politie stond het verkeer tot aan de gemeentegren zen met Den Haag en Leiden, door dat in beide richtingen maar één rijstrook vrij was. Om negen uur was de situatie weer normaal. DEN HAAG (GPD) - Kinderen van 18 jaar en ouder die al een jaar zelf standig wonen en van hun ouders geen geld krijgen om te studeren, worden onafhankelijk van die ou ders en komen op grond daarvan toch in aanmerking voor een stu diebeurs. Zo wil minister Deetman van on derwijs een van de belangrijkste knelpunten in het nieuwe beurzen stelsel oplossen. Op den duur wil hij een onderhoudsplicht voor ou ders van studerende kinderen tot na het 21ste jaar. Deetman weigert het begrip bio logische ouder dat in de wet gehafi- teerd wordt, te vervangen door wettelijke of verzorgende ouder. En ook wil hij niet zelf het geld dat kinderen tot nu toe van hun ouders moesten zien los te krijgen, gaan innen. Daarmee schuift Deetman de ad viezen van een commissie die het beurzenstelsel doorlichtte opzij. ouders, met wie de verzorgende ouder mogelyk al weer samen woont, invloed heeft op de toeken ning van een beurs. Dat is niet re delijk, vindt Deetman, omdat de partner met wie de verzorgende ouder ongehuwd samenwoont, niet verplicht is voor de kinderen te zorgen. De brievenberg die zich bij stu diefinanciering in Groningen heeft gevormd sinds de invoering van het nieuwe stelsel, wil Deetman be strijden door de invoering van ge standaardiseerde formulieren. NOORDWIJK Een gekantelde aanhanger van een vrachtwagen combinatie heeft gistermiddag voor een enorme ravage op de S-l tuisen Noordwijk en Katwijk ge zórgd. De snelweg moest enkele uren worden afgesloten voor het verkeer. De 20-jarige zoon van het familie bedrijf Van der Slot uit Noordwij- kerhout was gistermiddag met een retourlading vanuit Spanje op weg naar huis. Het bloemen- en plan- tentransportbedrijf had vanuit Spanje 1000 flessen wijn en 800 kis ten fruit meegenomen. Omdat met produkten werd gereden die aan bederf onderhevig zijn, mocht op zondag worden gereden. Ter hoog te van Noordwijk kwamen de wie len van de aanhanger door een he vige rukwind in de berm terecht. De chauffeur probeerde de vracht wagencombinatie weer op de weg te krijgen, maar de wagen begon te scharen, waarna de aanhanger kan telde. De politie moest de snelweg af sluiten voor het verkeer, omdat de rijbaan was bezaaid met glas, wijn, sinaasappelen en olie. De brand weer ruimde de ravage op. (foto Dick Hogewonlng)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1