Voor eeuwig trouw Geen zorgen voor Pernix na zege Ook Fiks uit de problemen Nijenhuis kwaad weg Vakgenoten van TOP slaan op tilt Judoka's in Rüsselsheim goed op dreef Ome Daan en Leidsche Boys onafscheidelijk Schapers grijpt mis in Metz LEIDEN - Na de voorlaatste ronde van de zaalkorfbalcompetitie is voor de meeste Leidse ploegen de strijd al wel gestreden. Pernix voorkwam degradatieproblemen door een 13-15 overwinning op Het Zuiden en ook eersteklasser Fiks redde zich door een 12-9 zege op Animo uit de nood. De Danaïden verloor met 13-10 van SDO(V) en zag haar laatste kampi oenskansen in rook opgaan. In de derde klasse ging koploper Velocitas bijna in de fout: 12-12 tegen Vriendenschaar(B). *"t Moest toch een keer gebeuren, anders had het nog lastig kunnen worden", wist Pernix-coach Rob van Dort. De oranjekragen waren immers na geruime tijd in de sub top te hebben gebivakkeerd, weg gezakt richting degradatiezone. Zodanig diep zelfs, dat Pernix voor Het Zuiden een laatste, ten koste van alles vast te grijpen strohalm vormde. Dat werd vooral duidelijk op het moment dat de Leidse ploeg de overwinning reeds op zak leek te hebben. Vlak na de rust (4-8) was het verschil door treffers van Carla van Evert en Janneke Mulder (2) tot 5-11 opgelopen. In de daarop volgende tien minuten kreeg Per nix echter zeven treffers te i: maal, topscorer Kees Imthorn kwam tot vier treffers. Het tweede aanvalsvak van Ons Eiland tekende voor zeven van de acht goals. De produktiviteit van Jolanda de Boer, John Dickhoff (2) en Chris van Schie (2) was echter in de tweede helft onvoldoende om DES ook maar enigszins te veront rusten. Via 7-5 halverwege werd het tenslotte 16-8. Een verassing zat er voor KNS in de voorlopig laatste derby in de landelijke competitie niet in. Hoe wel dit seizoen allerminst overtui gend, bleek het Leidse De Alge mene veel sterker dan de ploeg van coach Dirk Jan Elzenga. Al na tien minuten vond de afscheiding plaats, toen Annemieke Molloy de score naar 3-5 tilde. Nog voor rust was het verschil al aangegroeid tot vier treffers (5-9) en die marge bleef ook in de tweede helft intatct: 10- 14. Peter Siebers was met vijf tref fers de meest produktieve speler bij de thuisploeg, terwijl Annemie ke Molloy en Alfred Lambooy elk viermaal scoorden voor De Alge mene. BVG Annemieke Molloy zoekt, gehinderd doe korf van De Algemene naar afspeelmogel goals een groot aandeel in de 10-14 zege va ter tegenstander. r KNS' Liebeth Kokonder de jkheden. Molloy had. met vier De Algemene op de Oegstgees- SASSENHEIM - Na de hervatting had de korfbalwedstrijd TOP - Wordt Kwiek nog maar weinig meer om het lijf. De zojuist bekend geworden overwinning van Groen Geel bezegelde het lot van de Frie zen, die voor rust nog de illusie koesterden degradatie te kunnen ontlopen. Anderzijds was er de uit barsting van een al langer sluime rend conflict binnen de Sassen- heimse ploeg, resulterend in het onmiddelijk vertrek van Frank Nij enhuis. WK profiteerde van de ont stane verwarring en nam met een 20-21 zege afscheid van de hoofd klasse. "Constant waren er kleine inci dentjes", verhaalt coach Jasper En gel de gang van zaken die leidde tot de uitbarsting. "Juist in dat vak was de meeste spanning, met name tussen Frank en Anne (Van der Zaag red). Het botste regelmatig tussen die twee individualisten. Van de week heeft de ploeg er nog uitgebreid over gepraat en ik had de indruk dat het een goed gesprek "Mentaal is de ploeg te labiel om dit soort tegenvallers te verwer ken", luidde de conclusie van Van Dort, die geen verklaring wist voor de plotselinge terugval. Topscorer Janneke Mulder (5) zette haar ploeg opnieuw in de juiste richting en na 12-13 van Carla van Evert haalde Pernix balbezit spelend de winst binnen. Strafworpen van Kees Hortensius, die zijn laatste wedstrijd speelde en een publieks- wissel kreeg, en Geerten Breed- veld vergrootten de marge verder, waarna de degradant het laatste woord had: 13-15. Door een 13-12 overwinning op Swift(M) verzekerde Fides Pacta zich van de tweede plaats. Vrijwel de gehele wedstrijd gingen de Zeeuwen aan de leiding, ondanks dat Fides Pacta een enorm over wicht had onder de korven. Halver wege de tweede helft sloeg, de ploeg van coach John Tims toe, toen René van der Vooren twee maal achtereen raakschoot en 11-9 op het bord bracht. Via 12-10 van topscorer Robin Sommeling (4) en 13-11 van John Beekman, de ver vanger van de nog altijd gebles seerde Jan Willem Meijer, werd de 13-12 eindstand bereikt. "Achilles was voor ons een maatje te groot", moest Zuider- kwartier-coach Wim.van Huis toe geven. Tot overmaat van ramp liet ook het schot de Leidenaren in de steek, waardoor ze een wel erg ge makkelijke prooi werden voor de koploper. Wil de Wit en Dirk Jan de Kreek (2) zorgden voor de enige te gentreffers voor rust (3-7) en na rust voegden Erik van Lunteren (2), Theo van Leeuwen en nog maals Wil de Wit nog vier treffers aan het totaal toe. Achilles schoot evenwel veel zuiverder en won met 7-15. In het rechtstreekse duel met Klimop zal Zuiderkwartier volgen de week moeten uitmaken, wie te ruggaat naar de tweede klasse. Fiks redde het vege lijf door een 12-9 zege op een uitgeblust Animo. De zenuwen speelden de Oegst- geestenaren in de eerste helft nog danig parten, want van een 4-1 voorsprong was bij rust nog maar een punt (5-4) over. Na de hervat ting vergrootten Theo Vreeken en Jaap Rietdijk de marge weer en nu hield Fiks de voorsprong wel vast. Telkens wanneer Animo scoorde had Fiks het antwoord klaar en door goals van Tanje Reitsma, Theo Vreeken, invalster Gerrie Co- li-Klijn en Nico van Weizen werd een 12-9 eindstand bereikt. Voor De Danaïden was de com petitie eigenlijk al afgelopen na het gelijkspel tegen koploper De Over- kanters. De uitbeurt tegen SDO(V) was derhalve een verplicht num mer, dat slechts tot 3-4 met volle in zet werd afgewerkt. De Veldho- vense ploeg stoomde daarna door naar 8-4 (rust) en 11-5, maar al veel eerder had De Danaïden het hoofd in de schoot gelegd. Eric Krom hout scoorde nog vier maal voor de Leidenaren en zorgde met Eric- (3) en Marion Peters in de slotfase nog voor een wat draaglijker verschil: 13-10. "We hebben Vlaardingen nog een knap benauwd uurtje be zorgd", constateerde coach Lenie Slegtenhorst tevreden. Toch kon Crescendo de koploper geen punt afhandig maken, want daarvoor waren de Vlaardingers toch wel te sterk. Met drie goals op rij (10-15) maakten zij in de slotfase een eind aan het taaie Leidse verzet: 16-13. Anita- en de in de tweede helft voor broer Henk ingevallen Wijnand Al berts scoorden beiden vijfmaal. In blessuretijd redde Bert van Osnabrugge vanaf de stip nog een belangrijk winstpunt (12-12) voor Velocitas, dat zodoende nog een punt voorsprong behoud op ach tervolger SDO(K). De Leiderdor pers speelden tegen het laagge plaatste Vriendenschaar(B) een bijzonder zwakke eerste helft en konden ook na rust (2-4) geen af stand nemen. Van Osnabrugge was met vijf treffers topscorer, terwijl Jan Scheffers driemaal doelpuntte. Niet meer gelovend in de nog theoretische kampioenskansen verspeelde Fluks een punt aan het vergeefs tegen degradatie vechten de KIOS. ,We konden beter", er kende coach Kees van Vliet, die Aad van Drongelen in de laatste minuut de gelijkmaker zag scoren: 13-13. Van Drongelen scoorde drie- RUSSELSHEIM (SID/ANP) - De Nederlandse judoka's hebben het afgelopen weekeinde tijdens het sterk bezette 'wereld'toernooi in Russelsheim twee zilveren en drie bronzen medailles veroverd. De grootste surprise kwam van Guno Berenstein, die in de klasse tot 60 kilogram tweede werd. De talent volle judoka uit Spijkenisse ver loor in de finale van de Japanner Koji Ono. Zilver was er verder voor Angelique Seriese, die zondag in de finale van de klasse boven 72 ki logram ten onder ging tegen de Poolse Beate Maksymov. Een forse tegenvaller moest Theo Meijer incasseren. De Amers- foorter, nummer twee van de we- reld in de categorie tot 95 kg, raakte in de eerste ronde ernstig gebles seerd aan zijn linkerschouder. Zijn herstel zal zeker drie tot vier weken vergen. Bij de mannen konden de Nederlanders verder geen medail les binnenhalen. Johan van Heest was er in de klasse tot 86 kg dicht bij. Hij verloor echter met koka van de Hongaar Jozef Fekete, die ver volgens brons pakte. John Ebbers uit Nijmegen werd in de derde ron de (tot 78 kg) uitgeschakeld, Lau rens van As uit Leiden (tot 65 kg) kwam niet verder dan de eerste, Wil Wilhelm uit Waalwijk (boven 95 kg) niet verder dan de tweede ronde. Bij de vrouwen was er brons voor Marion van Dorssen uit Sas van Gent (tot 72 kg), Jessica Gal uit Amstelveen (tot 48 kg), haar zusje Jenny Gal (tot 56 kg) en de Vlaar- dingse Chita Gross (tot 61 kg). Gro te afwezige was Europees-^n we reldkampioene Irene de Kok, die wegens een longontsteking ver stek moest laten i Roosen is Kelly te snel af GRIMAUD (AFP) - De Belg Luc Roosen heeft zaterdag de Franse een daagse wielerwedstrijd de Ronde van Haut Var gewonnen. De renner uit de ploeg van Swerts bleef verrassend de Ier Sean Kelly in de eindsprint voor. Derde werd de Belg Etienne de Wilde. De 23-jarige Roosen forceerde de beslissing een kilometer voor de fi nish in Grimaud. Op zijn demarrage werd alleen gereageerd door de Fransman Leblanc. Het tweetal kreeg een kleine voorsprong, die slonk met het naderbij komen van de eindstreep. Terwijl Leblanc zich aan het aanstormende peloton overgaf, hield Roosen vol. Hij had aan de meet net voldoende over om Kelly voor te blijven. De Belg Michel Vaarten heeft zaterdag de vijfdeetappe van het twee de gedeelte van de Ronde van Amerika gewonnen. Na een rit over 164 ki lometer in de omgeving van West Palm Beach was Vaarten in de massale eindsprint net iets sneller dan zijn landgenoot Marnix Lemeire. De in Ne derlandse dienst rijdende Amerikaan Greg Lemond werd derde. In het algemeen klassement bleef zijn landgenoot Davis Phinney op de eerste plaats. LEIDEN Stel dat het opeens winter zou worden, met ijzel, wind en kou. Ook onder zul ke omstandigheden is het de taak van Daan Gijzenij de zogenaam de weekbladen bij de 150 leden van Leidsche Boys thuis te bezor gen. Doorgaans brengt de 73-ja- rige Leidenaar de wekelijkse voetbalpost op de fiets rond, onder barre omstandighe den mag hij van het bestuur van de Leidse voetbalvereniging ge rust de PTT inschakelen. "Van mijn leven niet. Dat zou de vereniging alleen maar geld kosten", roept Gijzenij uit, ge schrokken bij de gedachte aan zo'n verspilling van verenigings kapitaal. "Dan ga ik nog liever lopen. Ik heb toch alle tijd van de wereld. Trouwens, zolang ik mijn benen nog kan gebruiken, zal ik me blijven inzetten voor Leidsche Dat zijn geen loze beweringen van Gijzenij, die, als hij het goed heeft bijgehouden, bijna 59 jaar lid is van de Leidse roodwitten. Begonnen als voetballertje van 14 jaar heeft hij vervolgens zo'n beetje alles gedaan wat een club man maar voor zijn vereniging kan doen. Alleen het besturen liet hij steeds aan anderen over: Gij zenij deed liever het 'veldwerk'. "Daar heb ik nooit spijt van ge had, Van bestuursleden heb ik veel opgestoken. We hebben hele goede voorzitters gehad: Veld huizen, Arnoldus, noem maar op. Ook de penningmeesters deden het vaak uitstekend. Zelf ben ik bij Leidsche Boys steeds meer gaan doen. Het begon met de kaarten met opstellingen rond brengen. Dat moesten de aan voerders eigenlijk doen. maar als ze daarvoor geen tijd hadden, wilde ik hun taak wel oveme- Daarnaast bleef Gijzenij ge woon voetballen. Tot zijn 56e, toen vond hij het plotseling welle tjes. "Je wordt toch een dagje ou der. Ik zag een andere voetballer zich eens ernstig blesseren, zon der dat er een tegenstander in de buurt was. Dat zette me aan het denken: zoiets zou mij ook kun nen overkomen. Nadat ik met voetballen was gestopt, ben ik meteen wat anders gaan doen. Ik werd leider van het tweede elftal, waardoor ik het druk bleef hou den met Leidsche Boys". De tijd die Gijzenij aan zijn 'cluppie' besteedde nam daarna alleen maar toe. De leider van het tweede werd leider van het derde ("mijn favoriete elftal") en daar naast ook van het zaterdagelftal. In de praktijk betekent dat twee maal per weekeinde met de vlag Weer of geen weer, 'ome Daan' Gijzenij is altijd op zijn post. Hier fun geert de elftalleider als grensrechter bij een wedst al van Leidsche Boys. door Tim Brouwer de Koning in de hand langs de lijn hollen. "Daar trek ik mijn trainingspak niet voor aan, dat doe ik in mijn gewone kleding. Ik kan het spel toch wel volgen". Zijn 'zijn' wed strijden eenmaal gespeeld, dan spoedt Gijzenij zich naar duels van andere elftallen van Leids che Boys. "Alleen het eerste zie ik zelden. Ik vind het net zo belang rijk dat de andere teams een beetje aandacht krijgen". Hechte band Speciale belangstelling van Gijzenij geniet de jeugd. De bij Leidsche Boys onmetelijk popu laire clubman heeft vooral met de F-jes een hechte band. Alweer en kele jaren geleden riep 'ome Daan', zoals Gijzenij bij zijn club bekend staat, voor deze categorie de 'Daan Gijzenij-bokaal' in het leven, als prijs voor het zaalvoet baltoernooi in december. Op hun beurt boden de jongste Boys Gij zenij vorige week zaterdag voor zijn 73e verjaardag een schitte rende schaal met inscriptie aan, Gijzenij heeft vooral als lid van de contactcommissie van Leidsche Boys veelvuldig met de jeugd te maken. "De contactcom missie organiseert van alles: bus reizen, kaartavonden, dart-com petities en barbecues. Je kunt het zo gek niet bedenken of wij heb ben organiseren het. We doen ook steeds nieuwe dingen, Je moet je namelijk aanpassen aan de idee ën van de jeugd. Daar heb ik to taal geen moeite mee. Wij dach ten in onze jeugd toch ook niet precies hetzelfde als onze ouders? "Zo wilde ik vroeger heel graag boksen, maar daar had mijn moeder een hekel aan. Daarom ben ik ook gaan voetbal len, dat vond zij minder be zwaarlijk. Dat deed ik toch al veel op straat en ik ben via via bij Leidsche Boys terechtgeko men. Dat is de enige club waar van ik lid ben geweest. Ergens anders is het misschien ook heel gezellig, maar ik heb het hier al tijd goed naar mijn zin gehad. Op aanbiedingen van andere verenigingen ben ik dan ook nooit ingegaan" Fatsoen Hoewel Gijzenij nog dagelijks veel plezier aan het voetbal be leeft, heeft hij wel moeite met het veranderde gedrag op en langs de voetbalvelden. Daarbij doelt 'ome Daan' niet eens zozeer op wat er aan de Boshuizerkade ge beurt, want dat blijft volgens de ras-Leidenaar meestal wel bin nen de perken. Maar een eredivi sie-wedstrijd van Feyenoord be zoeken, zoals Gijzenij in het ver leden meer dan eens deed, is er nu niet meer bij. "Ik vind het jam mer, want de Kuip is met de trein gemakkelijk te bereiken. Maar als je ziet wat die supporters alle maal uithalen, dan heeft dat niets meer met voetbal te maken. Nee, dat Feyenoord zo vaak ver liest vind ik niet het ergste. Ik kan ook waardering opbrengen voor een tegenstander die er ha rd voor knokt". Dat geldt ook bij wedstrijden van Leidsche Boys. "Natuurlijk hoop ik dat onze jongens winnen, maar soms is de tegenstander sterker", relativeert Gijzenij. "Daar leg ik me gemakkelijk bij neer. Anderen doen dat niet al tijd. Je moest eens weten wat ze hier allemaal roepen langs de kant. Dat kan ik niet begrijpen: ik.heb in mijn jeugd geleerd mijn fatsoen te bewaren". Toch heeft Gijzenij zich ook wel eens een keertje laten gaan. Een scheidsrechter die absoluut zijn dag niet had voegde hij als elftal leider eens onverbloemd toe: 'Voor mij ben jij een waardeloze vent'. "Maar dat kun je toch niet onfatsoenlijk noemenDie scheidsrechter nam allemaal on juiste beslissingen^en greep zelfs niet in bij zware overtredingen. Dan mag ik hem dat toch wel recht in zijn gezicht zeggen? Maar tijdens de strafzaak die hierop volgde beweerde die man dat ik hem had uitgevloekt. Dat was een leugen. Want waarom zou ik vloeken, dat helpt toch niet? Dat heb ik de commissie ook i'erteld en die geloofde me geluk kig". Bij die strafzaak stond Leids che Boys als één man achter Gij zenij. Het wederzijds vertrouwen tussen het bestuur en Gijzenij is in de loop der jaren altijd groter geweest. Toen 'ome Daan' er eens op werd geattendeerd dat zijn fiets in de kantine bij opbod was verkocht, reageerde hij dood- nuchter: "Dan zal ik het sleuteltje er maar bij geven, want die fiets staat nog op slot". Op de vraag hoe hij de weekbladen in het ver volg zou rondbrengen antwoord de 'mister Leidsche Boys': "Als de club het wil, ga ik desnoods iede re week lopen". Dat bleek overigens niet de be doeling. In het grootste geheim was voor Gijzenij, voor wie als het maar even mogelijk is een huldiging op poten wordt gezet, een splinternieuwe tweewieler aangeschaft. "Gelukkig hadden ze me niet van tevoren gewaar schuwd. Ik houd helemaal niet van zulke toestanden. Als ik het had geweten, was ik niet eens ge komen'f Dat de graag geziene clubman bij zulke aangelegenheden voet bij stuk kan houden bewees hij na zijn laatste wedstrijd voor de Roodwitten. De hem aangeboden afscheidswedstrijd moet nóg worden gespeeld. "Dat vond ik flauwekul. Zoiets doe je alleen als iemand bij zijn vereniging weg gaat. Ik ben gewoon gebleven, al leen voetbal ik niet meer". Die afscheidswedstrijd voor 'ome Daan' zal dus van zijn leven niet worden gespeeld. was. In de wedstrijd zag ik toch weer dat het niet goed zat. In de rust escaleerde dat. Frank wilde er niet over praten, trok zijn schoenen uit en vertrok..." Een vrije worp kort voor rust vormde de directe aanleiding. Een geagiteerde Frank Nijenhuis nam Van der Zaag de bal af, nam zelf de vrije worp en scoorde 11-11. Zijn vijfde goal werd tevens zijn laatste. "Ik werd er doodziek van", ver klaarde Nijenhuis later, "We schol den elkaar stijf in de rust. Triest, maar het stond er aan te komen. Ze gunden me het licht in de ogen niet..." En verdwenen was Frank Nijen huis, zijn ploeggenoten in opperste verwarring achterlatend. Terwijl scheidsrechter Trumpi al had inge- floten stonden de Sassenheimse vrouwen nog aangeslagen langs de lijn. De klap dreunde nog lang na de hervatting na. Daarbij kwam dat Wordt Kwiek, in de wetenschap dat alle moeite vergeefs was ge weest, er vrijuit tegenaan ging, gre tig profiterend van de verwarring in de TOP-gelederen. Pas na tien minuten, het verschil was opgelopen tot 11-16, herstelde TOP zich enigszins. De opleving, die met goals van Stella van der Zaag (2), Karin Westerbeek. inval ler Aad Wiegerink, Gerco Lange- laan en Ron van der Willik leidde tot 17-16, was echter van korte duur. Na 18-18 had TOP wel alle kans het duel te beslissen, maar de gevaarlijkste aanvaller van Wordt Kwiek, Ankie de Haan, scoorde als eerste. Waarna de Friezen het duel beslisten, een laatste treffer van Ria Nijenhuis ten spijt: 20-21. Echtgenoot Frank had inmid dels zijn biezen al gepakt en verliet snel sporthal De Wasbeek. "Ik speel geen ene wedstrijd meer bij TOP", had hij zijn ploeg toege voegd. Of hij ook gemist werd "Frank is een goede speler, dat wel", meende Anne van der Zaag, "Hij mag dan wel een goede schut ter zijn, maar hij laat er ook regel matig door". Coach Jasper Engel trok zich het gebeuren veel meer aan dan zijn aanvoerder. "Ik vind het jammer dat het is gebeurd, al denk ik dat het onvermijdelijk was. Ik trek het mezelf toch wel aan. Ik heb gefaald om er een ploeg van te maken. Maar nu moeten we verder met TOP, dan maar zonder Frank.." BRAM VAN GENT METZ (SID) - Michiel Schapers blijft wachten op zijn eerste over winning in een Grand Prix-toer- nooi. De 28-jarige Rotterdammer stond gisteren in Metz voor de tweede keer in zijn loopbaan in de eindstrijd. Jonas B. Svensson gun de Nederlands beste tennisser slechts zes games; 6-2, 6-4. Scha pers was in de Oostfranse stad geen gelijkwaardige tegenstander voor de 21-jarige Zweed. De tennisser uit Göteborg serveerde sterk en passeerde zijn tegenstander met ogenschijnlijk gemak. Enkele uren nadat Schapers de enkelspelfinale had verloren, zorg de Tom Nijssen in het dubbelspel voor Nederlands succes. Met zijn Tsjechoslowaakse dubbelpartner Jaro Navratil versloeg de Limbur ger het Amerikaans-Nigeriaanse koppel Baxter en Odizor in drie sets. Nijssen en Navratil beslisten de partij in hun voordeel in de tie break van de derde set: 6-2, 6-7 (5- 7). 7-6 (7-4). Brenda Schultz heeft het in de fi nale van het met 100.000 dollar ge doteerde toernooi van Oklahoma City niet kunnen bolwerken tegen de Amerikaanse Lori McNeil. De eind december zeventien jaar ge worden speelster uit Heemstede verloor met 3-6, 2-6 van de als eer ste geplaatste McNeil. De een me ter en 82 centimeter lange Schultz baarde een dag eerder opzien door de als derde geplaatste Italiaanse Rafaella Reggi in twee sets (7-6,6-3) uit te schakelen. McNeil won in de halve finales met 6-4, 6-1 van de Zweedse Catarina Lindqvist. De Nederlandse juniorenploeg (mannen) heeft zich dit het afgelo pen weekeinde in Bourges ge plaatst voor de eindronde van het tennistoernooi om de Europacup. Fernon Wibier en Jacco Eltingh wonnen met 3-2 van West-Duits- land. De wedstrijd tegen Frankrijk ging met 2-3 verloren. De Fransen zegevierden eveneens met 3-2 over West-Duitsland, dat daardoor werd uitgeschakeld voor de eindronde, die in maart in eigen land wordt ge houden. Oost Arnhem in eindstrijd WOLVEGA - Oost Arnhem heeft zich als eerste geplaatst voor de fi nale om het zaalkorfbalkampioen- schap van Nederland. De regerend landskampioen klopte gisteren SCO, de laatste overgebleven con- curent in de hoofdklasse A, met 6- 10. De beslissing, wie op 19 maart in Leeuwarden de tegenstander wordt van de Arnhemmers, valt wellicht komend weekeinde. Dan krijgt lijstaanvoer PKC DKOD, de ploeg van bondscoach Ben Crum, op bezoek dat een achterstand heeft van twee punten op de Pa- pendrechters.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19