PORT De winterkoningin van Calgary Spo5TV Kania: 'Mijn doel lag hoger' Calgary: folklore naast topsport Short-track maakt een goede kans Onmacht IOC in strijd tegen bloeddoping Verdeling medailles Oostduits applaus voor Van Gennip: 'Het kon niet meer stuk' MAANDAG 29 FEBRUAR11988 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Moses ziet wat in bob-avontuur CALGARY (ANP) - Menig uit gelopen atleet komt in een bob slee terecht. Ook Edwin Moses, present in Calgary, ziet wel wat in een dergelijk wintersport- avontuur. De wereld- en Olym pisch kampioen 400 meter hor den informeerde via Willie Gault naar de mogelijkheid van een overstap. Gault, lid van het Amerikaanse bobsleeteam, speelt tegenwoordig American football bij de Chicago Bears, maar was voorheen een rappe hordenloper op de 110 meter. CALGARY (ANP) - De Internationale Schaats Unie is er van over tuigd, dat de kans dat short-track over vier jaar op de agenda van de Olympische Winterspelen staat, de afgelopen dagen aanzienlijk is toe genomen. Jean Hecldy, vice-voorzitter an de ISU, liet in het afgelopen weekeinde weten dat ongeveer dertig IOC-leden het demonstratie- programma in Calgary hebben bezocht. Ook IOC-voorzitter Juan An tonio Samaranch woonde een aantal races in de Max Bell Arena bij. Tijdens het vier dagen durende programma veroverden Nederlandse deelnemers twee gouden, twee zilveren en een bronzen medaille. Meest succesvol was Monique Velzeboer, die een medaille van elke soort veroverde. Calgary 1988 CALGARY (ANP) - Een inspec tie van de medische apparatuur door de douane en een onder zoek naar littekens van infuus- naalden is het enige dat het Inter nationaal Olympisch Comité te gen bloeddoping kan doen. Er valt niets mee te bewijzen. Prins Alexander de Merode gaf de on macht van de medische commis sie van het IOC vlak voor het sluiten van de 15e Olympische Winterspelen in Calgary toe. De Belgische voorzitter zat er bij met een gezicht als een waak hond die de inbreker heeft laten ontsnappen. In zijn op schrift ge stelde verklaring stond zwart op wit dat het onderwerp al ter spra ke kwam in 1976 bij de zomer spelen van Montreal (Lasse Vi- ren). Een door het IOC zwaar ge subsidieerd Zweedse experi mentele opsporingsmethode bood vooralsnog geen houvast. De Merode noemde de mogelijk heid van twee bloedmonsters - voor en na de wedstrijd - een stap vooruit, maar nog niet betrouw baar. Bij het aantonen van bui tensporig vèel rode bloedcellen zouden atleten uit hoog gelegen gebieden onschuldig gestraft kunnen worden. De Merode deelde mee dat hy het bij het zoeken naar flessen bloed en infuus-littekens moet laten. Het gebruik van het hor moon erythropoetine (EPO), dat dezelfde of zelfs betere effecten heeft, noemde De Merode specu latie. EPO wordt gemaakt in Ja pan, Verenigde Staten en de Duitse Bondsrepubliek. Na vraag door het IOC had uitgewe zen dat de commerciële distribu tie niet eerder dan over anderhalf tot zes jaar zal plaatshebben. „Op dit moment worden er nog proe ven mee gedaan op dieren, vrij willigers en ernstig zieken". CALGARY (ANP) - Met het groot ste, hardste en kortstondigste vuurwerk zijn de 15e Olympische Winterspelen pal na een komisch wildwest-gebeuren op de schaats feestelijk uit elkaar gespat. Het was de stijl de Calgarians. Yaahoo. Zij vatten het Olympische begin sel het letterlijkst op en gingen een stapje verder. Sneller, hoger, ver der werd uitgelegd in langste, grootste, duurste, beste om toch vaak folklore te zijn naast topsport. Illustratief hiervoor was de grotere roem van Eddy Edwards The Eagle dan van Matty Nykanen De Engel, driemaal met goud geëerd. Dat was omdat Calgary ook in het absurde wilde overdrijven. Calgary had niet alleen de Winterspelen, maar ook de Windspelen, de Warmtespelen en de Winstspelen. Hoe dan ook, al le evenementen gingen door en OCO'88 hield negentig miljoen gul den over voor de Canadese sport naast de modernste akkomodaties. Yaahoo. Manager Bill Pratt, voorzitter Frank King en burgemeester Ralph Klein waren meesters in het bespelen van het publiek. De Cana dezen gloeiden van trots, waren gastvrij, leverden moeiteloos 9600 vrijwilligers, werkten aan alle kan ten mee door massaal by alle eve nementen aanwezig te zijn, al wa ren de sporten lang niet allemaal even boeiend. Voor de Canadezen is bijvoorbeeld de 10.000 meter hardrijden op de schaats zoiets als kijken naar het groeien van het gras. Yaahoo. De interesse voor de wereldre cords van Tommy Gustafson en Yvonne van Gennip was voor het volk minder interessant dan een speldje van een of ander Olym pisch comité. De Canadezen ston den een uur in de rij als ze wisten een 'pin' te kunnen bemachtigen. In Calgary was de rage krankzin nig. Yaahoo. Calgary bereikte het gewenste doel met de organisatie van de Olympische Winterspelen. De stad kwam op de wereldkaart. Met de Olympische fakkel ging een gigan- BEMIDDELING - IOCTvoorzit- ter Juan Antonio Samaranch heeft zaterdag verklaard dat hij bereid is naar Pyongyang te reizen als Noord-Korea nog belangstelling toont om mee te werken aan de Olympische Zomerspelen van Se oul. De Spanjaard zei ook Cuba's president Castro een antwoord te hebben gestuurd op diens aanbod te bemiddelen. Samaranch wil nog proberen Sovjet-partijleider Gor- batsjov over te halen voor een ver zoeningspoging. Goud N Brons Sovjetunie ii 9 9 Oost-Duitsl. 9 10 6 Zwitserland 5 5 5 Finland 4 1 2 Zweden 4 0 2 Oostenrijk 3 5 2 Nederland 3 2 2 West-Duitsl. 2 4 2 Ver.Staten 2 1 3 Italië 2 1 2 Frankrijk 1 0 1 Noorwegen 0 3' 2 Canada 0 2 3 Joegoslavië 0 2 1 Tsjechosl. 0 1 2 Japan 0 0 1 Liechtenst. 0 0 1 tische vaderlandslievende wave door het land. Het minderwaardig heidscomplex was weg. Met ge zwollen borst kon naar de Verenig de Staten van Amerika gekeken worden. Alles was goed gelopen, geen incidenten, geen politieke rel len. Er was slechts één dissonant. Het thuisland hield niet één gou den plak binnen de grens. De kunstrijders Brian Orser en Eliza beth Manley grepen net mis, de ijs- hockeyploeg faalde schromelijk te gen de Sovjetunie. Boooeh. De Canadese Winterspelen lever den enkele verwachte en onver wachte sterren op. Nykanen, Tom- ba, Zurbriggen, Schneider en Witt werden verwacht. Zij hadden eer der bewezen de besten in hun sport te zijn. De Russische skilopers en Yvonne van Gennip bestegen plot seling de hoogste trede van het ere podium. Niet één maar zelfs drie keer... Met een luide knal komt er een eind aan de vijftiende Winterspelen. De olympische vlam wordt gedoofd, terwijl boven het McMahon-stadion een vuurwerk losbarst. (foto ap) CALGARY (GPD) - Het beloof den in Calgary's chique schaatshal de Winterspelen te worden van Ka rin Kania, het werden die van een onweerstaanbare Yvonne van Gen- nip. De 23-jarige Nederlandse maakte een triomftocht, die bijna het voorstellingsvermogen te bo ven ging en raakte bedolven onder goud. Ze kwam met de driedubbe le goudslag op één hoogte met Ard Schenk, om maar eens iemand te noemen. „Ach", verzuchtte een Oostduiste journalist, „wij moeten nu niet dramatisch doen. In mijn verhaal heb ik geschreven dat sport juist zo boeiend is omdat uit slagen met te voorspellen zijn. Als altijd de favoriet wint, wordt het eentonig en is er niets meer aan". Juist aan die eentonigheid is het vrouwenschaatsen gewend ge raakt vanaf het moment dat Karin Kania - en in haar directe nabijheid Andrea Ehrig het heft in handen CALGARY (GPD) Pas bij het doven van het Olympisch vuur verdween de goudkoorts van Yvonne van Gennip. Wie of wat had haar anders van nog meer goud moeten af houden? Nog net kreeg een Canadese televisie-lens haar bij de sluiting van haar Spelen in het vizier. Tussen de paar duizend Olympiërs in het McMahon stadion verscheen haar olijke toet op het scherm. Hoe kort geleden nog maar hoopte ze voorzichtigjes op Olympisch brons en misschien zelfs zilver. De ondertiteling meldde puur zakelijk en tege lijk alleszeggend: gold-gold-gold. Ze stond oog in oog met de wereld die haar is gaan bewonderen, Yvonne van Gen- nip, de winterkoningin van Calgary. Het laatste karwei, de 5000 meter, klaarde Yvonne van Gennip op haar sloffen. „Het kon niet meer stuk", wist ze zelf en Egbert van 't Oever had het met vochtige oogjes over: „Het was een zegetocht. Als ze twee seconden harder had ge moeten, had ze dat ook gedaan". Van de Oostduitse bank, waar de verslagenen op het middenterrein van de 'Olympic Oval' in hun blau we trainingspakken bij elkaar wa ren gekropen, klonk applaus op toen Yvonne van Gennip bij de eindstreep aankwam. Ze hadden zich reeds verzoend met het onver mijdelijke. Ook de derde afstand die Yvon ne van Gennip aanpakte, verander de voor haar in goud. Natuurlijk, ze had weer geboft met de loting. „Ja, onwijs", gaf ze toe, „Maar ik heb zo vaak in het eerste paar moeten star ten. Nu kon ik me veel meer ont spannen". Het deed er totaal niet toe dat Andrea Ehrig in de ope- ningsrit Van Gennips wereldre cord omver kegelde. Dat was slechts voor even, want de nieuwe schaatsvorstin moest immers zelf nog aantreden. Na een iets te voort varende start nam Van Gennip even gas terug om weloverwogen en bijna fluitend in 7.14,13 te fi nishen: haar tweede en Calgary's zevende wereldrecord. De avond tevoren had Yvonne van Gennip de tijdsindeling voor de volgende dag bijgesteld. „Alles wat ik voor een wedstrijd doe, zet ik op papier. Ik moest mijn hele schema inkorten, omdat de start een uur vroeger was dan zaterdag", legde ze uit, voor de vertrouwde gang naar het erepodium. Om half acht stond ze op en stapte vanuit haar bed meteen op de fiets. Van Gennip: „Daarna ben ik lekker gaan eten en meteen doorgegaan naar de baan. Een beetje ge schaatst, teruggegaan, mijn schaat sen geslepen en gegeten. En toen hierheen voor de wedstrijd. Ik ben alleen vanuit het dorp naar de baan gelopen. We spraken niets af, ieder een ging een beetje z'n eigen weg, dat is wel lekker". Voor die derde en - omdat de Spelen niet meer af standen voor haar in petto hadden - laatste race, dacht ze: „Als het niet lukt, moet je onwijs tevreden zyn met die twee gouden medailles. Het hoefde niet meer zo erg. Maar aan de andere kant, je weet dat je sterk bent en het is zo fantastisch er drie te pakken". Stimulans Bij het zien van Ehrigs tijd (7.17,12) voelde Van Gennip dat het niet meer fout kon gaan. „Ehrig reed niet zo indrukwekkend en ik dacht, ik kan haar verslaan". An ders dan in de andere gouden rit ten, ontging Van Gennip deze keer niets. „Ik hoorde en zag alles. Heel vreemd voor me, want normaal denk ik nergens aan als ik hard wil. In de laatste ronde realiseerde ik me, dat ik drie gouden medailles had, maar tegelijk waarschuwde ik me voor een val. Ik dacht aan Ge rard Kemkers en moest me ertoe dwingen om me weer te concentre- Calgary luidt haar vandaag uit als de vrouwelijke ster van de vijf tiende Winterspelen, zoals de Finse schansspringer Matti Nykanen (eveneens drie maal goud) tot de mannelijke held uitgroeide. Yvon ne van Gennip veegde de glitter echter resoluut van tafel. „In een interview voor de Canadese televi sie zei de verslaggever zaterdag te gen me: als je morgen nog een gou den medaille pakt, ben je de ster van de Spelen. Jeetje, dat is gek, dacht ik. Maar het was wel Yvonne van Gennip, r e en zag alles". i haar gouden race op de vijf kilometer, met Egbert i en ook een stimulans. Ik hou er he lemaal niet van om boven iets te staan, laat mij maar lekker m'n gang gaan. Ben je gek, ik voel me absoluut geen ster. Ik vond het ook een beetje irritant, dat ik werd ge filmd terwijl ik mijn schaatsen aan trok. Ik doe er al zo lang over". Haar terugkeer in Nederland, morgenochtend, zal niet onopge merkt blijven. Of ze een idee heeft over wat haar te wachten staat? „Heel veel, denk ik. En ik zie daar best tegenop. Ik hoop alleen dat de mensen er wel begrip voor hebben, dat ik me nu op het WK wil concen treren". Natuurlijk cijfert ze zich voor de wereldtitel, die over twee weken in het Noorse Skiën in het geding is, helemaal weg. Dat is Yvonne van Gennip ten voeten uit. „De 500 meter zit daar weer bij en CALGARY (GPD) - Vlak voor .zijn terugtreden als schaatscoach beleefde Egbert van 't Oever de mooiste dagen in zijn sportieve leven. Zelf was de thans 60-jarige ooit kam pioen van Nederland. „Maar de prestaties van Yvonne hebben me veel meer plezier gebracht", zegt hij zonder een seconde na te denken. „Het was wel een heel erg moeilijk jaar", zucht Van 't Oever. „Er zijn veel ver wikkelingen geweest. Door be paalde mensen wordt verkeerd gehandeld, nog steeds. Ik wil daarover niet duidelijker zijn, je hoeft de kranten maar in te kijken". Van 't Oever trekt zich terug Zonder zyn naam te noemen heeft Van 't Oever het over Tjaart Kloosterboer, die Yvon ne van Gennip van grote af stand draadloos bestuurde. Van 't Oever: „We weten alle maal van de Olympische Spe len in 1984 dat de coaches ruzie hadden. Zoiets mag niet. Maar ik heb dit jaar meer geslikt dan in de andere vier jaar bij elkaar. En dat alleen terwille van de rust en de vrede in de ploeg. Maar de gouden medailles wa ren het slikken meer dan waard. We hebben bereikt wat niemand had gedacht, ook ik niet. Ik rekende er op dat hier twee of drie medailles voor ons lagen, maar niet deze kleur". Na het wereldkampioen schap in Skiën treedt Van 't Oe ver terug, hoewel daarna in Heerenveen nog de finale om de World Cup voor vrouwen wacht. Ook de recordwedstrij den en het schaatsgala kunnen na de successen in Calgary uit groeien tot grote schaatsfees- ten. Van 't Oever: „Maar na het WK is mijn tijd volbracht en ben ik trainer af'. je hebt er ander ijs. Op een buiten baan kunnen de Oostduitsers hun kracht beter kwijt, door mijn tech niek was ik hier sterker". Ze ziet haar afbeelding of naam straks nog niet op een pakje cacao staan („ach jeetje, nee"), het be drijfsleven zal haar ongetwijfeld weten te vinden. Drie maal goud, dat kan voortreffelijk verzilverd worden. Van Gennip: „Met bepaal de mensen wil ik er best over pra ten. Natuurlijk moet je het niet langs je heen laten gaan. Dat zou erg stom zijn, maar ik wil er wel een beetje de hand in houden". nam. Kania glorieerde zowel op de Winterspelen van 1980 (goud op de 500 m) en 1984 (goud op de 1000 en 1500 m), verzamelde een recor daantal van tien wereldtitels en vestigde elfmaal een wereldrecord. Een fonkelende lijst, die in Calgary een gouden afronding miste. Met tweemaal zilver en brons bestaat haar olympische oogst uit acht me dailles, geen schaatsvrouw die dat eerder presteerde. „Maar mijn doel lag hoger", gaf Kania toe, nadat ze de ijsvloer achter zich had gelaten. „Ik wilde minimaal twee gouden medailles winnen, maar ik had hier weinig geluk. Zo is de sport en zo is het leven. Anderen zouden dolblij zijn met twee zilveren en een bron zen medaille, daarom mag ook ik nu niet klagen". De kampioene, die ineens wan kelde op haar troon en verslagen werd, hield zich groot en beheerste net als Van Gennip haar emoties. Op één moment na. Zaterdagavond op het erepodium biggelden tranen over Kania's wangen. „De Neder landse supporters zongen hun volkslied mee en dat maakte me van streek", zei ze later, maar over tuigend klonken die woorden niet. Ze zal het minstens zo kwaad heb ben gehad met de gedachte dat haar laatste kans op goud voorbij Het ging faliekant mis na een overdonderend begonnen 3000 me ter. Voor die zelfoverschatting van haar weliswaar niet geringe kun nen, moest Kania een flinke tol be talen. De zwaarste in haar carrière. „Ik kreeg een black-out", zei ze over de instorting, die een even be nauwende als unieke ervaring voor haar was. Op het eerste gezicht leek Kania vrijdagavond hersteld, want ze overtrof zichzelf op de 1000 me ter. Een nieuw wereldrecord bleek niet voldoende, want Christa Ro- thenburger graaide tot ieders ver wondering het goud voor haar weg. Een stijlvolle afsluiting van Ka rin Kania's loopbaan bleef hier door achterwege, ofschoon ze net als Andrea Ehrig het WK en enkele World-Cupduels nog voor de boeg heeft. De voltreffers van Yvonne van Gennip en Bonnie Blair sloe gen diepe bressen in de zo superi eure DDR-ploeg. De Oostduitse mannen, die tot de Spelen op een lager internationaal niveau ston den, kwamen in Calgary relatief met betere resultaten te voor schijn. Dat de meeste medailles in het vrouwentoernooi naar de DDR gingen (tien stuks, waarbij slechts één gouden), was een schrale troost en ook niet meer. Van de over macht van vier jaar terug bleef wei nig meer over. In Sarajevo palm den de Oostduitse vrouwen al het goud en zilver in, slechts drie bron zen medailles ontglipten hen. RECORDS - De meeste records bij de Olympische Winterspelen in Calgary werden gevestigd door Moeder Natuur. Vijf dagen achter elkaar steeg het kwik tot boven de achttien graden: 18,1. Het oude warmterecord voor de laatste week van februari dateerde uit 1938: 16,1 graden. Warme wind uit de Grote Oceaan en Californië zorgden er voor dat de Winterspelen Lente- spelen zijn geworden. MAANDAG 17.00-17.40 Ned 2: Olympische Winter spelen: samenvatting van de hoogtepun ten. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama met beelden van de WK ijsspeedway in As sen. volleybal (Brother Martinus-Delta Uoyd) en het doelpunt van de week. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 21.30-22.05 SKY: Motorsport News. 22.05-23.00 SKY: Spaans competitie voetbal. 22.30-23.30 SCH: Braziliaans voetbal: Guarani-Athletico Mineiro. DINSDAG 14.30-15.00 SKY: Motorsports News. 15.58-16.55 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13